جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/04/31 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5327


فعاليت بدني بيشتر عامل مهمي براي تبديل غذاها به انرژي


بسياري از بيماران مبتلا به اوتيسم داراي ضريب هوشي بالايي هستند


نقش پشه‌هاي اصلاح‌شده ژنتيکي در کاهش شيوع تب دانگ

به همت دانشمند ايراني؛
جايگزين جراحي تعويض مفصل ران و لگن در راه است


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 فعاليت بدني بيشتر عامل مهمي براي تبديل غذاها به انرژي 

 
در اثر ساييدگي و متلاشي شدن اجسام در شرايط مختلف مقداري از ماده به انرژي تبديل مي‌شود و اين عمل در واکنش‌هاي شيميايي بيشتر مشخص مي‌باشد و هنگامي که ترکيبي به عناصر و ترکيبات کوچکتر شکسته مي‌گردد مقداري انرژي آزاد مي‌شود و براي توليد ترکيب‌هاي بزرگ‌تر و درهم‌تر و بوجود آوردن اجسام سنگين‌تر مقداري انرژي بايد صرف شود و اغلب ميوه‌ها و محصولات نباتات براي آمادگي و رسيدن مقداري از انرژي خورشيدي بايد جذب آنها شود.

بدن انسان‌ها براي بدست آوردن انرژي از محصولات سخت و سنگين بايد مقداري نيرو مصرف نمايد تا بتواند آنها را بشکند و از آنها نيرو بدست آورد و افرادي که داراي فعاليت بدني بيشتر مي‌باشند بهتر مي‌توانند از انواع غذاها بهره برداري کرده و آنها را به نيرو تبديل کنند و کساني که به استراحت و خواب بيشتر علاقه دارند کمتر مي‌توانند از محصولات گوناگون نيرو بدست آورند و بايد کمتر از غذاها بهره‌برداري نمايند.

هرچه بيشتر غذاها در بدن شکسته شوند نيروي بيشتري آزاد مي‌کنند و انهائي که بيشتر فعاليت مي‌کنند و با نيروئي که از کار بدني و فعاليت بدست مي‌آورند مي‌توانند غذاهاي سخت‌تري را هضم کرده و نيروي زيادتري بدست آورند و افرادي که دائماً در حالت فعاليت مي‌باشند کمتر داراي مدفوع بوده و بيشتر مواد زائد شکسته شده به انرژي تبديل مي‌شود و افراد در زمان پيري و هنگامي که داراي نيروي مختصر مي‌باشند بخوبي نمي‌توانند از انرژي اکثر غذاها بهره گرفته و مجبور به دفع آنها مي‌باشند و سيستم گوارش آنها بايد بيشتر فعال باشد که متأسفانه چنين نيست و اغلب غذاها دست‌نخورده از بدن خارج مي‌شوند و شخص پيوسته خسته و کوفته و بدون انرژي مي‌باشد.

دفع مواد اضافي از بدن با روده‌ها هم داراي عوارض مي‌باشد و غذاهاي بي‌مصرف در بدن مقداري از گرما و انرژي از بدن گرفته و آن را خارج مي‌نمايد و شخص کم‌انرژي بنظر مي‌رسد در اثر فعاليت فزون‌تر مي‌توانيم از محصولات مختلف بهره گيريم و کساني که نمي‌توانند از اکثر محصولات بهره گيرند داراي قدرت کامل نبوده و کارآئي چنداني ندارند با فعاليت مغزي و بدني قادر خواهيم بود از اکثر محصولات بهره گيريم و داراي نيروي کافي باشيم و هنگامي که مغز داراي توان لازم باشد بيشتر مي‌تواند افراد را به سوي خود جلب نمايد.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 بسياري از بيماران مبتلا به اوتيسم داراي ضريب هوشي بالايي هستند 

 
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي سمينار،مدير کل دفتر پيشگيري از معلوليت هاي سازمان بهزيستي کشور در آستانه پنجمين سمينار کشوري مشاوره ژنتيک و نقش آن در پيشگيري از معلوليت با بيان اينکه بسياري از بيماران مبتلا به اوتيسم داراي ضريب هوشي بالايي هستند، عنوان کرد: اکثر اين بيماران در رشته هايي مانند موسيقي داراي استعداد خوبي هستند به گونه اي برخي حتي به دانشگاه ها ورود پيدا مي کنند.

دکترمينو رفيعي اظهار کرد: در اين سمينار تازه هاي هموتولوژي و اوتيسم به شرکت کنندگان شامل مشاوران ژنتيک، متخصصان زنان، داخلي و ... ارائه خواهد شد.

وي اوتيسم را يک اختلال شايع ژنتيکي در کشور دانست و افزود: علت شيوع اوتيسم افزايش شمار مبتلايان نيست بلکه ارتقا روش هاي تشخيصي را مي توان عامل اين مساله دانست.

مدير کل دفتر پيشگيري از معلوليت هاي سازمان بهزيستي کشور با بيان اينکه عامل اصلي ابتلا به اوتيسم شناسايي نشده است، اظهار کرد: اما نتايج مطالعات ژنتيکي بودن اين بيماري را به اثبات رسانده اند اما بررسي ها بايد ادامه داشته باشد تا علت دقيق و چگونگي ژنتيکي بودن اين بيماري شناخته شود.

رفيعي در ادامه افزود: اوتيسم يک اختلال ذهني است که مبتلايان نمي توانند با محيط خارج، اطرافيان و خانواده ارتباط برقرار کنند اما اين در حالي است که بسياري از مبتلايان داراي ضريب هوشي بالايي هستند به گونه اي که حتي برخي از آنها به دانشگاه ورود پيدا مي کنند.

رييس پنجمين سمينار کشوري مشاوره هاي ژنتيکي و نقش آن در پيشگيري از معلوليت ها ادامه داد: تشخيص اوتيسم باليني است به همين دليل در دوران جنيني قابل تشخيص نيست و زماني که کودک وارد دو سالگي مي شود اين بيماري به تدريج و با علائم عدم برقراري با محيط خارج خود را نشان مي دهد.

وي خاطر نشان کرد: والدين نقش بسزايي در بهبود زندگي و توانبخشي کودکان مبتلا به اوتيسم دارند و هر چه ميزان آموزش خود را ارتقا دهند اين کودکان بهتر زندگي مي کنند.

پنجمين سمينار کشوري مشاوره هاي ژنتيکي و نقش آن در پيشگيري از معلوليت ها 20 و 21 مرداد ماه سال جاري در تهران مرکز همايشهاي رازي با 10 امتياز بازاموزي برگزار مي شود .


 نقش پشه‌هاي اصلاح‌شده ژنتيکي در کاهش شيوع تب دانگ 

 کارشناسان برزيلي تاکيد کردند که پشه‌هاي اصلاح‌شده ژنتيکي در کاهش 91 درصدي موارد ابتلا به تب دانگ موثر بوده‌اند.

به گزارش ايسنا، شرکت زيست فناوري Oxitec انگليس که مسئوليت پرورش پشه‌هاي دستکاري شده ژنتيکي را براي مقابله با گسترش بيماري‌هايي از قبيل تب دانگ و ويروس زيکا در برزيل به عهده دارد اعلام کرد: اين روش به طور چشمگيري موارد ابتلا به تب دانگ را از اواسط سال 2015 تا اواسط 2016 از 133 مورد به 12 مورد کاهش داده است.

اين در حاليست که با کمک روش‌هاي معمول براي کنترل پشه‌ها در شهر "پيراسيکابا" در برزيل موارد ابتلا به تب دانگ در اين بازه زماني تنها کاهش 52 درصدي داشته است.

به گزارش نيچر ورلد نيوز، اين شرکت زيست فناوري بيش از اين شواهدي منتشر کرده که نشان مي‌دهد پشه‌هاي دستکاري شده ژنتيکي به کاهش جمعيت پشه‌ها در برخي مناطق کمک مي‌کند اما اين اولين بار است که اين شرکت تاييد کرد که اين پشه‌ها به کاهش گسترش بيماري‌ها منجر مي‌شوند.


 به همت دانشمند ايراني؛
 جايگزين جراحي تعويض مفصل ران و لگن در راه است 

 يک محقق ايراني به همراه تيم تحقيقاتي خود روشي را توسعه داده است که در آن از سلول هاي بنيادي بيمار براي رشد غضروف و مفصل لگن استفاده مي شود و ديگر نيازي به جراحي تعويض مفصل ران و لگن نيست.

به گزارش ايرنا از مديکال اکسپرس، فرشيد گيلک با همکاري تيم تحقيقاتي خود از دانشکده پزشکي دانشگاه واشنگتن در سنت لوئيس با استفاده از سلول هاي بنيادي بيمار موفق به رشد غضروف شده اند. وي در مصاحبه خود گفته است غضروف هاي رشد داده شده از سلول هاي بنيادي، قابليت ترشح مولکول هاي ضد التهاب را دارند و مي توان از آن ها براي درمان آرتريت که شايع ترين علت درد لگن است، استفاده کرد. با توجه به گزارش موسسه ملي آرتريت و بيماري هاي اسکلتي عضلاني و پوستي، آرتروز مهمترين دليل آسيب مفصل لگن و تعويض مفصل است.

جراحي مفصل ران و لگن در سراسر دنيا بسيار رواج دارد و در آمريکا سالانه بيش از 332 هزار نفر تحت اين عمل جراحي قرار مي گيرند. دوره نقاهت اين عمل جراحي بسيار طولاني است و همواره خطر عفونت وجود دارد، بنابراين محققان همواره به دنبال يک روش جايگزين هستند.

دکتر گيلک براي حل اين مشکل، از سلول هاي بنيادي واقع در چربي زير پوست بيمار کمک گرفته است.
سلول هاي بنيادي در يک داربست سه بعدي شبيه به مفصل بيمار رشد داده مي شوند تا جايگزين مناسبي براي مفصل آسيب ديده باشند و درد ناشي از آرتروز را کاهش دهند. داربست مذکور از 600 رشته به هم تابيده شده از مواد زيست تخريب پذير ساخته مي شود و توانايي تحمل وزني معادل 10 برابر وزن بيمار را دارد. محققان در تلاشند تا با قرار دادن يک ژن در غضروف، مولکول ها را به گونه اي تحريک کنند تا مواد ضد التهابي ترشح کنند که پيشرفت آرتروز متوقف شود.

مراحل اوليه ايمپلنت توليد شده توسط دکتر گيلک و همکاران در نمونه هاي حيواني موفقيت آميز گزارش شده است و اميد است ظرف سه تا پنج سال آينده براي آزمايش هاي انساني اماده شود. نتايج اين تحقيقات در نشريه Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.


 خبرهاازعالم علم 

 درمان وسواس در چند دقيقه!

اگرچه اختلال وسواس گاهي اوقات با دارو قابل درمان است، اما معمولا چند هفته تا چند ماه طول مي‌کشد تا تفاوتي مشاهده شود و اکنون يک درمان بسيار سريع‌تر را معرفي کردند.

به گزارش ايسنا به نقل از گيزمگ، دانشمندان از يک مدل موش استفاده کردند که بطور ژنتيکي براي برخورداري از رفتار وسواس‌مانند مهندسي شده بود.

اين موش‌ها فاقد ژن Sapap3 بودند که در تنظيم ارتباطات بين نورون‌ها کمک مي‌کند. در نتيجه، آن‌ها نشانه‌هايي از اضطراب و رفتار وسواسي، مانند نظافت بيش از اندازه را نشان دادند.

محققان دريافتند که يک نوع گيرنده براي انتقال‌دهنده‌هاي عصبي موسوم به mGluR5 مسئوليت اين رفتار غيرعادي را برعهده داشت. ژن Sapap3 معمولا فعاليت اين گيرنده را محدود مي‌کند.

محققان به موش‌هاي فاقد اين ژن، درماني ارائه کردند که فعاليت mGluR5 را مسدود مي‌کرد. اين درمان باعث شد تا رفتارهاي وسواسي موش‌ها طي چند دقيقه کاهش بيابد. در مقابل، داروهاي ضد افسردگي معمولي چند هفته طول کشيد تا اثر مشابه را نشان
دهند.

دانشمندان همچنين به موش‌هاي عادي يک دارو براي افزايش توليد انتقال‌دهنده mGluR5 دادند و اين موجودات شروع به نمايش علائم اضطرابي مشابه همتايان فاقد ژن Sapap3 کردند.

محققان اکنون اميدوارند داروهاي متوقف کننده mGluR5 بتوانند در نهايت براي درمان سريع و موثر اختلال وسواس در انسان‌ها منجر شود. چنين داروهايي در حال حاضر در کارآزمايي‌هاي باليني براي بيماري‌هايي مانند پارکينسون مورد آزمايش هستند.

اين تحقيق در مجله Biological Psychiatry منتشر شده است.


 خبرپزشكي 

 خوراکي هاي ضد استرس را بشناسيم و بخوريم

به گفته کارشناسان تغذيه، مي توان با بهبود رژيم غذايي و خوردن منظم برخي مواد خوراکي، شدت علائم استرس را کاهش داد.

به گزارش مهر، کارشناسان براي کاهش ميزان استرس مصرف مواد خوراکي زير را توصيه مي کنند.

پروبيوتيک ها: مطالعات نشان داده اند مواد غذايي تخميرشده نظير ماست، کفير و ترشي ها غني از پروبيوتيک ها هستند از اين رو مي توانند به کاهش ميزان اضطراب کمک کنند.

دانه هاي کدو تنبل: مطالعات نشان داده اند دانه هاي کدو تنبل به عنوان درمان طبيعي در کاهش علائم اضطراب عمل مي کنند چراکه اين دانه ها منبع غني اسيدآمينه هاي موسوم به L- تريپتوفن هستند که به تغيير ميزان سروتونين مغز کمک مي کنند. سروتونين يک انتقال دهنده عصبي است که تعادل خلق و خو را حفظ مي کند.

بادام و گردو: اين مغزيجات آجيلي منبع خوب ويتامين E، روي، منيزيم و B12 هستند که به حفظ سيستم ايمني بدن در افراد مضطرب و پراسترس کمک مي کنند. مصرف سه تا چهار عدد گردو و بادام در روز به کاهش ميزان استرس کمک مي کند.

پرتقال: کمبود ويتامين C مي تواند موجب تشديد علائم استرس و اضطراب شود. مطالعات نشان داده اند بيماران مبتلا به اختلال اضطراب در مقايسه با افراد سالم به شدت با کاهش ميزان ويتامين هاي A، C و E روبرو هستند. پس به رژيم غذايي تان پرتقال، کيوي، گوجه فرنگي، کلم بروکلي و ساير منابع غذايي حاوي ويتامين C بيفزاييد.

مواد خوراکي غني از منيزيم: کمبود منيزيم هم موجب افزايش استرس مي شود، چراکه منيزيم به تنظيم سطح کورتيزول مغز کمک مي کند. مواد خوراکي نظير اسفناج، موز، آواکادو و ماهي منبع خوب منيزيم هستند.

اسيدهاي چرب اُمگا-3: مطالعات مختلف نشان داده اند که داشتن رژيم غذايي غني از اسيدهاي چرب اُمگا-3 مي تواند با علائم افسردگي و اضطراب مقابله کند. مواد غذايي نظير سالمون، کلم بروکسل يا کلم فندقي، تخم مرغ و سويا بهترين منابع طبيعي اسيدهاي چرب اُمگا-3 هستند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي