جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/05/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5329


مقابله با سلول‌هاي سرطاني با تغيير رژيم غذايي و شرايط محيطي


سردردهاي دوران بارداري و پس از زايمان را جدي بگيريد


تاثير کاهش کالري مصرفي بر پيشگيري از بيماري‌هاي عصبي

دکتر ملک زاده:
حجامت وخالکوبي دو عامل مهم ابتلا به هپاتيت C در کشور


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 مقابله با سلول‌هاي سرطاني با تغيير رژيم غذايي و شرايط محيطي 

 
بروز بيماري‌هاي بدخيم مربوط به شرايط بدن، محيط يا عوامل ديگر مانند انواع انرژي ها، وراثت و ديگر شرايط قبل و حال و غيره مي‌باشد و افرادي که دچار اين بيماري خطرناک مي‌شوند بايد به فکر تغيير انواع شرايط و محصولات خوراکي و قابل مصرف و غيره باشند و افرادي که بتوانند انواع عوامل و عادات را تغيير دهند بهتر مي‌توانند با انواع عوامل بيماري‌ها و عوارض آنها مقابله نمايند.

تا آنجا که ممکن است همه شرايط و موقعيت‌ها را بايد عوض کرده مغز خود را مقاوم سازيم و بدانيم که هر بيماري قابل درمان است و هيچ مرضي بدون علت نمي‌باشد که اگر آن را تشخيص دهيم و تعويض نمائيم موفق خواهيم شد و افرادي که بتوانند حدود 10 سال در مقابل بيماري سرطان مقابله نمايند داراي عمر طولاني خواهند شد.

رژيم غذائي گياهي سلول بدخيم سرطان را تا حدودي آرام مي‌کند و اين سلول‌ها با رژيم نباتي کمتر حالت تهاجمي دارند و بهتر مي‌توان با آنها سازگاري بوجود آوريم.

سلول‌هاي بدخيم از تغييرات دروني و بيروني سلول‌هاي بدن در اثر عوامل مختلف بوجود مي‌آيند و زندگي سلول‌هاي سرطاني در محيط آشفته بدن باعث مي‌شود که اين واحدها مهاجم و مبارز باشند و زماني که با رژيم‌هاي آرام‌کننده سلول‌هاي بدن را آرام کرده و قدرت بدن را با گياهان انرژي‌بخش افزايش دهيم ياراي مقاومت از سلول‌هاي بدخيم کاسته مي‌گردد.

از سوئي ديگر سلول‌هاي بدخيم باهوش بوده و هنگامي که متوجه عمل جراحي و يا ديگر اعمال نابودکننده آنها مي‌شوند خود را مخفي کرده و بار دوم در صورت مساعد بودن محيط دوباره تهاجم خود را آغاز کرده و مزاحمت براي بدن بوجود مي‌آورند.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 سردردهاي دوران بارداري و پس از زايمان را جدي بگيريد 

 
به گزارش آفرينش به نقل روابط عمومي انجمن سردرد ايران : دکتر منصوره تقا در جلسه مردمي انجمن سردرد با موضوع سردرد در خانمها ، با بيان اينکه سردرد بيشترين دليل مراجعه بيماران به متخصصان مغز و اعصاب است، افزود:بخش مهمي از سردردها که نياز به بررسي دارد سردردهايي است که زنان در دوران بارداري و پس از زايمان به خصوص در شش هفته اول بارداري به آن مبتلا مي شوند که بايد از سوي متخصصان مغز و اعصاب مورد برسي قرار گيرد.

وي ادامه داد:اين نوع سردرد ها ممکن است براثر لخته در سياهرگ جمجمه باشند که مي تواند منجر به افزايش فشار در داخل جمجمه، کاهش بينايي، افت بينايي ، نقايص عصبي ، ضعف و اختلال در حرکتي شود.

تقاء ياد آور شد :سردرد هاي ميگرني در دوران بارداري در بسياري از موارد کاهش پيدا مي کند اما اگر فردي براي اولين بار در دوران بارداري دچار سردرد شد بايد براي بررسي به متخصص مغز و اعصاب رجوع کند.

استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران همچنين توضيح داد: يکي ديگر از سردردهايي که زنان نبايد آن را ناديده بگيرند، سردرد هاي است با مصرف قرص هاي ضد بارداري اتفاق مي افتد.

تقا ادامه داد:برخي از زنان قرص هاي ضد بارداري را خارج از استاندارد هاي معمول 21 روزه بنا به دلايلي مانند سفرهاي زيارتي و در ماه رمضان مصرف مي کنند که در اين صورت اگر بدن در شرايط کم آبي شديد و يا گرماي آب و هوايي قرار گيرد مي تواند منجر به سردردهاي شديد شود که علت آن بروز لخته در سياهرگ هاي مغزي باشد که براي زنان خطرناک است.

وي افزود:مصرف قرص ضد بارداري غير متعارف در کساني که سردرد هاي ميگرني دارند احتمال لخته شدن خون در مغز را افزايش مي دهد.

تقا با بيان اينکه سردرد زنان به عنوان مباحث مهمي است که بايد مورد توجه و بررسي قرار گيرد گفت :بروز سردرد در زنان شايع تر از مردان است به طوري که مطالعات نشان داده است زنان 3-4 برابر بيش از مردان دچار سردرد مي شوند .

رئيس انجمن سردرد ايران با بيان اينکه مطالعات انجام شده در مناطق مختلف کشورنشان مي دهد که آمار سردردهاي ميگرني در ايراني ها بالاتر از ميانگين جهاني است افزود: همچنين آمارها نشان مي دهند که 18 درصد زنان و شش درصد مردان به سردرد هاي ميگرني دچار مي شوند.

استاددانشگاه علوم پزشکي تهران گفت : برخي ديگر از سردرد ها ميگرني در زنان قبل از يائسگي به دليل تغييرات هورموني اتفاق افتاده و آن را تشديد مي کند.

دکتر منصوره تقا اضافه کرد :گاهي موارد بروز سردرد هاي تنشي در زنان ارتباط به شرايط روحي دارد و بيماري هاي افسردگي ، وسواسي و اضطراب و اختلالات خواب آن را افزايش مي دهد.

متخصص مغز و اعصاب بيان کرد: برخي ديگر از سردرد ها ارتباط به آرتروز گردن يا گرفتگي عضلات گردن در زنان دارد که درواقع منشا اصلي سردرد مشکلات در گردن است نه سردرد هاي ميگرني و تنشي که با معاينه وعکس برداري قابل تشخيص است. تقاء اظهار کرد: حدود 10 ميليون نفر در ايران فقط به سردرد ميگرني و تعداد بيشتري نيز به سردردهاي تنشي مبتلا هستند.


 تاثير کاهش کالري مصرفي بر پيشگيري از بيماري‌هاي عصبي 

 کاهش مصرف کالري علاوه بر آنکه به از دست دادن وزن کمک مي‌کند مي‌تواند از بروز بيماري‌هاي عصبي نيز جلوگيري کند.

به گزارش ايسنا، محققان دانشگاه جانز هاپکينز معتقدند کاهش مصرف کالري مي‌تواند از بروز اختلال‌هاي مغزي پيش‌رونده همچون آلزايمر جلوگيري کند چرا که تغييرات مثبتي را در ساختار مغز بوجود مي‌آورد.

دکتر "مارک ماتسون" پرفسور علوم اعصاب از دانشگاه جانز هاپکينز گفت: بررسي‌هاي متعدد نشان داده است که روزه گرفتن براي مغز فوائدي به همراه دارد. زماني که افراد غذا مصرف مي‌کنند گلوکز به شکل گليکوژن در کبد ذخيره مي‌شود. حدود 10 تا 12 ساعت پس از مصرف، بدن براي به دست آوردن انرژي و تبديل آن به نوعي ترکيب آلي موسوم به "کتون" شروع به چربي سوزي مي‌کند.

اعصاب از کتون‌ها به عنوان انرژي بهره مي‌برند. کتون‌ها اين توانايي را دارند تا عملکرد عصب‌هاي مغز را تقويت کرده اما ماتسون معتقد است در صورتي که گليکوژن ذخيره شده در کبد مصرف نشود بدن هرگز به چربي سوزي نيازي پيدا نمي‌کند.

همچنين مغز، پروتئيني موسوم به "فاکتور نورون زايي مشتق شده از مغز" را به خصوص در مواقعي که با محدوديت کالري روبروست يا فعاليت‌هاي شناختي انجام مي‌دهد، توليد مي‌کند. اين پروتئين قابليت آن را دارد که پيوندهاي عصبي را مستحکم کرده و توليد اعصاب جديد را افزايش دهد.

به گفته اين پزشک، اين پروتئين نقش حائز اهميتي در افزايش ارتجاع پذيري اعصاب در مغز و شکل گيري سيناپس‌هاي جديد که براي يادگيري و حافظه ضروري است، بازي مي‌کند.

به گفته اين متخصصان، روزه داري در واقع مغز را به چالش مي کشد و در واکنش مغز نوعي عکس العمل‌هاي تطبيقي از خود بروز مي دهد که براي مقابله با اين اختلالات عصبي مفيد است.

به گزارش خبرگزاري يونايتدپرس، همچنين در مطالعه ديگري که سال 2009 در آلمان انجام گرفت مشخص شد زناني که مصرف کالري را براي مدت سه ماه حدود 30 درصد کاهش مي‌دهند در حدود 20 درصد عملکرد آنان در تست‌هاي حافظه بهتر است.


  دکتر ملک زاده:
 حجامت وخالکوبي دو عامل مهم ابتلا به هپاتيت C در کشور 

 معاون تحقيقات وفناوري وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکي با اشاره به اينکه جوانان از کارهايي که ريسک بالا درابتلا به بيماري هپاتيت C دارد اجتناب کنند گفت: حجامت و خالکوبي دو عامل مهم ابتلا به هپاتيت C در کشور است.

به گزارش ايرنا، دکتررضا ملک زاده در سميناريک روزه ' تدوين آخرين دستورالعمل تشخيص و درمان هپاتيت C در کشور ' در جمع خبرنگاران افزود: حجامت و خالکوبي بدون رعايت بهداشت يکي از عوامل ابتلا به هپاتيت C است، بنابراين افراد از کارهايي که ريسک ابتلا به اين هپاتيت را افزايش مي دهد اجتناب کنند.

ملک زاده افزود: درحال حاضر در کشور نزديک به 190 هزار نفرمبتلا به هپاتيت C و نيازمند درمان هستند، اين در حالي است که ما تاکنون 60 هزار نفر از اين افراد را شناسايي کرده ايم و ما بقي شناسايي نشده اند.

وي بيان کرد: در حال حاضربا توجه به امکانات درماني موجود تنها مي توانيم حداکثر شش هزار نفر را درمان کنيم، در صورت ادامه اين وضعيت شيوع بيماري نارسايي کبد و سرطان کبد را خواهيم داشت.

وي گفت: براساس سياست سازمان بهداشت جهاني و کميته هپاتيت وزارت بهداشت، بايد برنامه ريزي کنيم تا در 15 سال آينده هپاتيت C را درکشور ريشه کن کنيم.

ملک زاده در ادامه خاطرنشان کرد: نحوه ريشه کن کردن اين بيماري، به اين صورت است که همه افرادي را که حتي يک بار با عوامل خطر ابتلا به هپاتيت C در زندگي شان مواجه بوده اند دعوت مي کنيم سپس با انجام تست رايگان، اگر نشانه اي از ابتلا به اين بيماري در آنها ديده شود، آنها را درمان کنيم.

وي گفت: خالکوبي، تصادف، دريافت خون و مشتقات خوني ابتلا به مبتلايان به هپاتيت C ، تزريق مشترک در استفاده از مواد مخدر و قمه زدن از جمله عوامل ابتلا به اين بيماري است. خوشبختانه درباره اين بيماري يک درمان موثر ارائه شده است و افرادي که مبتلا به هپاتيت C هستند با مصرف يک قرص به مدت سه ماه مي توانند بيماري خود را درمان کنند و اميدواريم با اين برنامه 90 درصد بيماري هپاتيت C را در کشور کاهش دهيم. و به اين سمت حرکت کنيم که اين بيماري در کشور ريشه کن شود.


 خبرهاازعالم علم 

 خطر خونريزي مغزي در زنان سيگاري

بررسي‌ها نشان مي‌دهد سکته مغزي در ميان افراد سيگاري به خصوص زنان شايع‌تر است.

به گزارش ايسنا، در اين بررسي آمده است سکته‌هاي مغزي که با خونريزي داخل جداره مغز شناخته مي‌شود در ميان مصرف کنندگان سيگار بخصوص زنان شايع‌تر است.

محققان فنلاندي اظهار داشتند: اين سکته مغزي که خونريزي «ساب آراکنوئيد» ناميده مي‌شود در ميان زناني که سيگار مصرف مي‌کنند، هشت برابر بيشتراست. همچنين مصرف سيگار به ميزان کم هم مي‌تواند خطر بروز اينگونه سکته مغزي را در زنان سه برابر افزايش دهد.

دكتر«جوني ليندبوم» از دانشگاه هلسينکي فنلاند محقق ارشد اين مطالعه گفت: استعمال سيگار در هيچ ميزاني توصيه نمي‌شود و بهترين گزينه اين است که فرد هرگز مصرف اين ماده دخاني را شروع نکند. همچنين لازم است سياستگذاران با اعمال سياست‌هاي مفيد براي مقابله با مصرف سيگار به طور قابل توجهي ميزان موارد خونريزي «ساب آراکنوئيد» را کاهش دهند.

به گزارش ايسنا به نقل از Webmd، اين نوع سکته مغزي حدود سه درصد تمامي انواع سکته‌ها را شامل مي‌شود و اغلب افراد جوان به آن مبتلا مي‌شوند و مي‌تواند پيامدهاي نامطلوبي روي بيمار داشته باشد.

پيوند قوي بين مشروبات الکلي و 7 نوع سرطان وجود دارد

يک مطالعه در نيوزيلند نشان مي دهد پيوند قوي بين مصرف مشروبات الکلي و 7 نوع مختلف سرطان وجود دارد.

به گزارش ايرنا، تارنماي راديو نيوزيلند روز جمعه اعلام کرد بررسي عمده اي از تحقيقات بين المللي نشان مي دهد شواهدي قوي از اثر مضر مستقيم مصرف مشروبات الکلي برانسان وجود دارد، اگر چه دلايل بيولوژيکي براي اين اثر نامعلوم است.

پروفسور 'جني کانر' از دانشگاه 'اوتاگو' نيوزيلند، گفت که يافته ها نشان مي دهد مصرف مشروبات الکلي به طور مستقيم با سرطان دهان و گلو، حنجره، مري، کبد، روده بزرگ؛ روده و سرطان سينه ارتباط دارد.

وي گفت شواهدي وجود دارد که الکل در سال 2012 باعث حدود 500 هزار مرگ ناشي از سرطان و يا 5.8 درصد از مرگ هاي ناشي از سرطان در سراسر جهان شده است.

براساس اين گزارش، بالاترين ريسک در مورد افراد مبتلا به سرطان مربوط به افرادي است که معتاد به الکل هستند، اما افرادي که الکل کمي نيز مصرف کرده اند، تحت تاثير قرار گرفته اند.


 خبرپزشكي 

 محققان مي گويند؛

کم خوري منجر به کاهش التهاب مي شود

مطالعه جديد محققان نشان مي دهد با خوردن کمتر مي توان بروز التهاب را کاهش داد.

به گزارش مهر، مطالعه مشترک محققان دانشگاه واشنگتن آمريکا و دانشگاه برسيا ايتاليا نشان مي دهد افرادي که ميزان کالري مصرفي روزانه شان را 10 تا 20 درصد کاهش مي دهند به مدت 2 سال از علائم التهاب مزمن شان کاهش مي يابد.

درحاليکه مطالعات قبلي نشان داده بود رژيم داراي محدوديت کالري ممکن است براي سيستم ايمني مضر باشد، مطالعه جديد نشان مي دهد رژيم غذايي محدود شرکت کنندگان اين تحقيق به سيستم ايمني يا توانايي شان در مقابله با عفونت ها اسيب نرساند.

دکتر لوگي فونتانا، عضو تيم تحقيق، در اين باره مي گويد: «کاهش علائم التهاب از نشانه هاي داشتن سلامت بهتر است. چراکه التهاب در ابتلا به بيماري قلبي-عروقي، سرطان و افزايش سن نقش اثبات شده اي دارد.»

در اين مطالعه 220 فرد سالم شرکت داشتند که گروهي از آنان رژيم غذايي طبيعي خود را ادامه داده و گروه ديگر مجبور به کاهش روزانه 25 درصد از کالري مصرفي شان شدند که پس از گذشت شش ماه از شروع مطالعه، مصرف کالري مصرفي آنان در روز به 480 کالري کاهش پيدا کرد. همچنين اين افراد با استفاده از مولتي ويتامين‌ها و مکمل‌هاي معدني از بروز سوء تغذيه پيشگيري مي کردند.

پس از گذشت دو سال مشاهده شد افرادي که رژيم غذايي محدود را دنبال کرده بودند با کاهش سطح نشانه ها و علائم التهابي روبرو شده و همچنين در واکنش اين افراد به واکسن‌ها يا آسيب پذيري‌شان در برابر آلودگي‌ها تفاوتي مشاهده نشد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي