جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/05/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5329


ماجراي جمع‌آوري آيفون از بازار


نهادهاي مالي


تريبون


 ماجراي جمع‌آوري آيفون از بازار 

 طي روزهاي گذشته انتشار اخباري از جمع‌آوري محصولات اپل از بازار تا پلمب نمايندگي هاي فروش محصولات اين برند نگراني‌هايي در ميان صاحبان آيفون ايجاد کرده و در بازار نيز تاثيراتي برجاي گذاشته است.

به گزارش ايسنا، نقطه آغاز اين ماجرا را مي‌توان به صحبتهاي اخير مدير کل دفتر کالاهاي هدف ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز مربوط دانست که در قالب اظهارات خود از اجراي طرح رجيستري از مردادماه سال جاري خبر داده و گفت: کمپاني «اپل» تنها تا پيش از اجراي طرح رجيستري، فرصت تاسيس نمايندگي در ايران را خواهد داشت.

عباس نخعي در اين باره متذکر شد: ابلاغيه جمع‌آوري موبايل‌هاي اين برند صادر شده و در صورت عدم تاسيس نمايندگي، گوشي‌هاي موبايل آن جمع مي‌شوند.

وي با اشاره به در پيش رو بودن اجرايي شدن طرح رجيستري موبايل و لزوم ورود نمايندگي‌ها به کشور اظهار کرد: در حال حاضر تصميم بر اين است که تنها گوشي‌هايي قابليت فعاليت و خريد و فروش در کشور را داشته باشند که داراي نمايندگي در کشور هستند، ولي اين امکان نيز وجود دارد که پس از اجراي اين طرح، تصميمات جديدي در اين حوزه اتخاذ شود.

پلمب نمايندگي هاي اپل در تهران

اما طي روزهاي گذشته نيز در شبکه‌هاي اجتماعي عکس‌ها و اخبار متعددي منتشر شده و از پلمب نمايندگي‌هاي فروش محصولات اپل در برخي مجتمع‌هاي خريد و فروش موبايل خبر مي‌دهند.

البته بعدها اينگونه عنوان شد که اين دو شرکت که پيش از اين مدعي نمايندگي گوشي‌هاي آيفون در ايران بودند، به دليل ابطال مجوز و عدم تمديد آن دچار چنين سرنوشتي شده اند و طبق قانون سازمان صنعت، معدن و تجارت اين اختيار را دارد که درباره مجوز صادره تحقيق و در صورت لزوم آنها را باطل کند.

از ديگر اظهارات صورت گرفته در اين زمينه نيز مي توان به حرفهاي سخنگوي ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اشاره کرد. قاسم خورشيدي نيز در نشست خبري ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز، درباره آخرين وضعيت اجراي طرح رجيستري براي جلوگيري از قاچاق موبايل عنوان کرد: طرح رجيستري در تاريخ 1395.2.28 به تصويب ستاد مبارزه با قاچاق رسيده است که وزارت ارتباطات پيشگيري‌هاي لازم را در خصوص اجراي آن انجام داده است و با توجه به قول‌هايي که از سوي سازمان تنظيم مقررات ارتباطات راديويي داده شده است ظرف يک هفته آينده عمل رجيستري اجرا مي‌شود اين طرح هيچ هزينه جديدي را به مصرف‌کنندگان کالا تحميل نخواهد کرد و مطمئنا فروشندگان در اين زمينه توجيه خواهند شد. خورشيدي درباره احتمال جمع آوري گوشي‌هاي همراه آيفون در بازار به دنبال اجراي طرح رجيستري گفت: براساس قانون نظام صنفي و قانون حمايت از مصرف‌کنندگان هر کالايي خارجي که قرار است در بازار توزيع شود، بايد در کشور زنجيره خدمات پس از فروش و نمايندگي رسمي داشته باشد اما آيفون فاقد نمايندگي رسمي در جمهوري اسلامي ايران است، لذا اساسا سرويس‌گيري اين نشان تجاري اکنون هم با قانون مغاير است.

وي اضافه کرد: بلافاصله با آغاز به کار طرح رجيستري به‌طور رسمي اين سرويس‌دهي به اين نشان تجاري ممنوع مي‌شود البته اين اتفاق براي گوشي‌هاي جديد آيفون که قرار باشد وارد بازار شوند خواهد افتاد و شامل گوشي‌هايي که قبل از اين طرح به بازار آمده اند نخواهد شد.

گراني محصولات اپل به دنبال اتفاقات اخير

افشار فروتن - رييس انجمن فروشندگان گوشي موبايل، سيم‌کارت و تجهيزات جانبي - نيز در گفت‌وگو با ايسنا، در اين خصوص اظهار کرد: به دنبال اظهار نظرهاي اخير، چند روزي است گوشي‌هاي آيفون در بازار ناياب شده و افزايش شديد قيمت پيدا کرده‌اند، حال همه ما به دنبال اين هستيم که بدانيم اقدامات و اطلاع‌رساني‌هاي اينگونه چه کمکي به برخورد با گوشي قاچاق در داخل کشور مي‌کند؟ وي با يادآوري اين‌که پيش از اين هم بارها براي اجراي طرح رجيسترينگ تلاش شده و هيچ‌گاه اين تلاش‌ها به نتيجه نرسيدند، ادامه داد: حال با چنين شرايطي چه اقداماتي براي مقابله با گوشي قاچاق خواهد شد و آيا واقعا اين نوع اطلاع‌رساني‌ها و برخوردها راهکاري موثر و مناسب به شمار مي‌روند؟

فروتن در ادامه ضمن اظهار تعجب از چنين اظهارنظرهايي که نتايجي مانند آنچه مشاهده مي‌شود را به دنبال داشته، گفت: قطعا اگر به دنبال مقابله با واردات قاچاق باشيم اولين راه بحث کنترل تعرفه‌هاي گمرکي است، چرا که در غير اين صورت طبق تجربه‌هاي قبلي طرح‌هاي ديگر در مقابله با قاچاق نتيجه مثبتي به دنبال نخواهد داشت.

فروش «آيفون» غيرقانوني است

دبير کميسيون مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به آغاز طرح رجيستري موبايل با تأکيد بر اينکه هيچ سيم‌کارتي در موبايل‌هاي قاچاق فعال نمي‌شود، از خريداران موبايل خواست تا پيش از خريد تلفن همراه مورد نظر، فعال شدن سيم‌کارت در اين گوشي‌ها را چک کنند. علي اکبر پوراحمدنژاد با اعلام خبر آغاز اجراي پايلوت طرح رجيستري موبايل اظهار کرد: سال گذشته با توجه به اينکه تلفن همراه در کشور در بالاترين رديف کالاهاي قاچاق قرار داشت، بررسي طرحي که به‌صورت ويژه بتواند اين مشکل را حل کند در دستور ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز رياست جمهوري قرار گرفت؛ از طرفي با توجه به مشکلات اجراي اين طرح در مرحله قبل که چند سال پيش به اجرا درآمد، با برگزاري جلسات متعدد با دستگاه‌هاي مسئول، تمام چالش‌هاي موجود در طرح قبلي احصا شد و از روز گذشته طرح رجيستري موبايل به‌صورت پايلوت به اجرا درآمد.


 نهادهاي مالي 

 ديدار عضو هيأت مديره بانک ملي با سفير کشور سوئيس

غلامرضا پناهي به همراه مسئولان ارزي بانک در محل شعبه بازار بانک ملي ايران با سفير کشور سوئيس و مسئولان شعبه ديدار و گفتگو کرد.به گزارش آفرينش به نقل روابط عمومي بانك ملي ،پناهي ضمن اشاره به پيشينه درخشان روابط فرهنگي و اقتصادي ميان دو کشور ايران و سوئيس خاطر نشان کرد: بانک ملي ايران در گذشته رابطه کارگزاري قوي با بانک‌هاي تراز اول آن کشور داشته است و با تحولات اخير، اين بانک با تمام ظرفيت خود تلاش مي‌کند با به کارگيري پتانسيل‌هاي موجود تجارت ميان دو کشور را تسهيل نمايد.

روابط عمومي بانک کشاورزي در زمره سرآمدان روابط عمومي هاي کشور

پنجمين دوره آيين تقدير از سرآمدان روابط عمومي هاي کشور عصر چهارشنبه 30 تير برگزار و روابط عمومي بانک کشاورزي در زمره سرآمدان روابط عمومي کشور معرفي و تجليل شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک کشاورزي، پنجمين دوره آيين تقدير از سرآمدان روابط عمومي با حضور تعدادي از مسئولان فرهنگي و جمعي از پيشکسوتان، اساتيد دانشگاه و علوم ارتباطات، در مرکز اسناد کتابخانه ملي برگزار شد.

سهامداران بر عملکرد بانک پاسارگاد مهر تاييد زدند

مجمع عمومي عادي ساليانه بانک پاسارگاد براي سال مالي منتهي به 29 اسفند سال 1394، در روز 31 تيرماه 1395 در محل مجتمع فرهنگي-ورزشي شهيد بهشتي برگزار شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط‌ عمومي بانک‌ پاسارگاد، در اين مجمع که با حضور بيش از 90 درصد از سهامداران برگزار شد، مهندس ميرولد به عنوان رياست مجمع، دکتر مجيد قاسمي و علي‌اکبر امين‌تفرشي به عنوان ناظرين و دکتر نعيميان به عنوان منشي جلسه حضور داشتند. در اين جلسه ضمن قرائت و بررسي عملکرد و صورت‌هاي مالي بانک پاسارگاد، با دقت به سوالات سهامداران پاسخ داده‌شد.

خدمات بدون کارت خودپردازهاي بانک سينا

به منظور تسهيل و تسريع در روند فعاليت بانکي هموطنان، ارائه خدمات بدون کارت از طريق خودپردازهاي بانک سينا فراهم شده است.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک سينا با تمهيدات انديشيده شده، هموطنان مي توانند برخي از فعاليت هاي مورد نياز و ضروري خود را از طريق دستگاه هاي خودپرداز اين بانک به انجام برسانند.

مجمع عمومي عادي سالانه بانک تجارت به نوبت دوم موکول شد

جلسه مجمع عمومي عادي سالانه بانک تجارت به دليل به حد نصاب نرسيدن تعداد سهامداران حاضر در جلسه از رسميت قانوني برخوردار نگرديد و به نوبت دوم موکول شد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت، در اين جلسه که بعد از ظهر روز پنجشنبه مورخ 31 تيرماه 1395 به منظور اتخاذ تصميم در خصوص دستورات جلسه (به شرح مندرج در آگهي دعوت به مجمع) برگزار شده بود به دليل حضور 6 درصد از سهامدارن يا نمايندگان قانوني آنها از رسميت قانوني لازم برخوردار نشد و بر اين اساس مقرر گرديد هيات مديره بانک وفق مقررات مربوطه نسبت به برگزاري مجمع نوبت دوم اقدام نمايد.

كاغذ از مكاتبات اداري بانك ايران زمين حذف شد

بانك ايران زمين در راستاي احترام به منابع طبيعي، اجراي مسئوليت اجتماعي در حوزه محيط زيست و سرعت بخشيدن به پيگيري امور اداري با تكميل فرايند اتوماسيون، كاغذ را از مكاتبات اداري خود حذف كرد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانك ايران زمين، طي مراسم با حضور مديرعامل، اعضاي هيات مديره و مديران ستادي بانك ايران زمين از سيستم اتوماسيون اداري پيشرفته بدون كاغذ رو نمايي شد.بر همين اساس از روز شنبه دوم مرداد با اجراي كامل اتوماسيون، كاغذ از مكاتبات اداري بانك ايران زمين حذف و نامه نگاري ها به شكل مكانيزه و با حذف فيزيك انجام خواهد شد.

انتخاب عضو جديد هيات مديره بانک ملت در مجمع فوق العاده

با برگزاري مجمع عمومي عادي به طور فوق العاده بانک ملت، عضو جديد هيات مديره اين بانک انتخاب شد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملت، در اين مجمع که به رياست عليرضا عسگري ماراني نماينده سهامداران عمده و نظارت رجبيان و باطني و منشي گري نورمحمدحسيني مدير حقوقي بانک ملت برگزار شد، دکتر هادي اخلاقي فيض آثار به عنوان عضو جديد، جايگزين کورش معدلت در ترکيب هيات مديره اين بانک بورسي شد.

رويكردجديد بانك صادرات ارتقاي كيفيت خدمات بانكداري الكترونيكي

در راستاي توسعه خدمات بانكداري نوين و فراهم كردن شرايط مطلوبتر براي كاربران خدمات متنوع الكترونيكي بانك صادرات ايران، تمهيدات لازم انديشيده شده است.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانك صادرات ايران، در همين راستا و با توجه به سياست هاي راهبردي و تاكيد مدير عامل اين بانك، هماهنگي هاي لازم براي تقويت زير ساخت ها و تعميم و توسعه سامانه همبانك صادرات ايران به عمل آمده است كه نتايج آن در آينده نزديك هويدا خواهد شد.


 تريبون 

 جدي‌ترين گزينه جايگزين صفدر حسيني مشخص شد

بعد از طرح گزينه‌هاي مختلف براي رياست هيات عاملي صندوق توسعه ملي، ظاهرا احمد دوست حسيني جدي‌ترين گزينه براي اين سمت است.به گزارش ايسنا، سه هفته از استعفاي دسته جمعي هيات عامل صندوق توسعه ملي گذشته و هنوز هيات امناي صندوق تصميم خود براي تعيين رئيس هيات عامل را اعلام نکرده‌اند. اين در حالي است که با وجود گمانه زني‌هاي اخير در رابطه با افراد احتمالي جايگزين صفدر حسيني – رئيس مستعفي صندوق توسعه ملي- آخرين اخبار دريافتي ايسنا، حاکي از آن است که به احتمال زياد احمد دوست حسيني با تصميم هيات امناي صندوق توسعه ملي به رياست صندوق منصوب خواهد شد.

گر چه جلسه هيات امناي صندوق توسعه ملي با رياست رئيس جمهوري و اعضا(رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي، برخي وزراي اقتصادي و رئيس اتاق بازرگاني و تعاون، نمايندگاني از کميسيون اقتصادي و برنامه وبودجه دادستان کل کشور) تشکيل جلسه نداده و اما ظاهرا به صورت دست‌گردان رئيس جديد تعيين شده است. بر اين اساس گزينه رياست مورد بررسي و مشورت اعضا قرار گرفته و بعد از تاييد و موافقت نهايي، کتبا مورد امضا قرار گرفته و معرفي خواهد شد. هر چند که تشکيل جلسه نيز بعيد به نظر نمي‌رسد.

به هر حال درباره توجه به احتمال بالاي رياست دوست حسيني در هيات عامل صندوق توسعه ملي، ظاهرا وي طي امروز و فردا معرفي مي‌شود. دوست حسيني با مدرک تحصيلي کارشناسي ارشد مهندسي برق، سابقه فعاليت در شوراي رقابت، قائم مقامي در وزارت صنعت و دبيرکلي اتاق تهران را در پرونده کاري خود داراست. ولي در مجموع سابقه وي در وزارت صنعت پررنگ‌تر از ساير بخش هاست.

حدود سه هفته پيش بود که با تشکيل جلسه هيات امناي صندوق توسعه ملي صفدرحسيني به همراه چهار عضو ديگر هيات عامل صندوق استعفاي دسته‌جمعي خود را اعلام و مورد موافقت رئيس جمهوري به عنوان رئيس هيات امناي صندوق قرار گرفت.

بر اين اساس مسعود مزيني، سيد محمد سعيد نوري ناييني، محمدرضا شجاع‌الديني و محمدقاسم حسيني به عنوان اعضاي هيات عامل به همراه صفدرحسيني رئيس هيات از صندوق کناره‌گيري کردند. اين ماجرا به دنبال حواشي شکل گرفته پيرامون فيش‌هاي حقوقي به ويژه در مورد صفدرحسيني پيش آمد.

جزئيات جديد از کشف بزرگ‌ترين محموله قاچاق 38 سال اخير کشور

رئيس‌کل گمرک ايران با بيان جزئياتي از کشف بزرگ‌ترين محموله قاچاق 38 سال اخير کشور گفت:خلاءهاي موجود ، نارسايي ها و کمبودها مانعي براي برخورد قانوني با متخلفان ، قاچاقچيان و ايادي مرتبط آن ها پيش روي گمرک قرار نمي دهد.به گزارش تسنيم به نقل از گمرک ايران،‌ مسعود کرباسيان در واکنش به کشف بزرگ‌ترين محموله قاچاق 38 سال اخير کشور گفت: خلاءهاي موجود ، نارسايي ها و کمبودهاي ناشي از سلب اختيارات گمرک در زمينه کنترل تشريفات کالاهاي خارجي وارده از ابتداي ورود به قلمرو سرزميني و تا انتهاي خروج از محوطه هاي گمرکي ، نمي تواند خط قرمز و مانعي براي برخورد قانوني با متخلفان ، قاچاقچيان و ايادي مرتبط در پيش روي گمرک قرار دهد.

کرباسيان با بيان اين مطلب از همراهي و مساعدت فرماندهي نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران، رئيس پليس آگاهي ناجا، رئيس پليس مبارزه با قاچاق کالا و ارز ناجا و به‌ويژه سردار ملکي فرماندهي نيروي انتظامي استان هرمزگان و رئيس اداره مبارزه با قاچاق کالا و ارز هرمزگان در برقراري تعامل و هماهنگي در زمينه کشف اين محموله تشکر و قدرداني کرد.

رئيس‌کل گمرک ايران ادامه داد: متعاقب توقيف يک دستگاه کانتينر کالا به ظن قاچاق توسط مأمورين اداره مبارزه با قاچاق کالا و ارز نيروي انتظامي هرمزگان در پاسگاه شهيد ميرزايي به منظور بررسي تشريفات و تأييد صحت ورود کالاهاي مذکور از مبادي رسمي و مجاز ، مراتب از طريق يگان کاشف به‌صورت الکترونيکي و آنلاين از گمرک استعلام و اطلاعات واردات اين کالاها به نيروي انتظامي ارسال شد.

کرباسيان گفت: ابتدا 24 کانتينر مشابه همان کالا توسط نيروي انتظامي توقيف و مجدداً از طريق سامانه جامع گمرکي اطلاعات واردات اين کالاها استعلام و مشخص شد که هيچ‌گونه اطلاعاتي براي کانتينرهاي يادشده در سامانه جامع گمرکي و پنجره واحد تجاري ثبت نگرديده است.

وي ادامه داد: به لحاظ اهميت و حساسيت موضوع، هيأت بازرسي متشکل از دفاتر ستادي و نظارتي گمرک ايران با هماهنگي قبلي از طريق اداره مبارزه با قاچاق کالا و ارز پليس آگاهي ناجا به منطقه عزيمت و با همکاري موثر يگان کشف و بررسي دقيق موضوع توسط کارشناسان مجرب و مورد وثوق گمرک ايران و بهره‌گيري از قابليت‌هاي سامانه جامع گمرکي و پنجره واحد تجارت فرامرزي گمرک، مشخص شد مقادير معتنابهي کالا بدون اظهار و تنظيم اظهارنامه در گمرک و با استفاده از اسناد غيرمرتبط به‌ويژه بيجک‌هاي صوري و ساختگي خروج کالا، از انبارها بارگيري و اغلب بعد از ساعات اداري با سوءاستفاده از برخي از پرسنل انبارهاي سازمان مربوطه و شرکت هاي پيمانکار بدون رعايت مقررات و ضوابط جاري به قلمرو سرزميني وارد شده است. کرباسيان اظهارداشت: بررسي چگونگي انجام قاچاق اين کانتينرها نشان مي‌دهد، فارغ از عدم اظهار کالا و تنظيم اظهارنامه گمرکي و استفاده از اسناد غيرمرتبط، صوري و مهم‌تر کشف موضوع از طريق سامانه جامع گمرکي، فقدان نظارت بر محوطه اسکله، انبارهاي محل دپوي کالا، قرار داشتن اسکله شهيدرجايي بندرعباس در منطقه ويژه اقتصادي، تداخل کاري و عدم ارتباط سيستمي و الکترونيکي اطلاعات مربوط به ورود و خروج کالا از ابتداي ورود به قلمرو سرزميني و خروج از محوطه گمرکي موجبات بروز سوء جريانات حادث شده گرديده است ولي خلاءهاي موجود،نارسايي ها و کمبودهاي ناشي از سلب اختيارات گمرک در زمينه کنترل تشريفات کالاهاي خارجي وارده از ابتداي ورود به قلمرو سرزميني و تا انتهاي خروج از محوطه هاي گمرکي ، نمي تواند خط قرمز و مانعي براي برخورد قانوني با متخلفان ، قاچاقچيان و ايادي مرتبط در پيش روي گمرک قرار دهد.

وي افزود : قابليت هاي سامانه جامع گمرکي بجز موارد مربوط به اختلافات گمرکي در طول يکسال گذشته موجبات کشف انواع و اقسام مواد مخدر ، داروهاي روان گردان ، مواد محترقه ، کالاهاي ممنوع الورود ، مجاز مشروط و مغاير با شئونات و فرهنگ اسلامي گرديده که تمامي پرونده هاي متشکله در حال حاضر با تنظيم شکايت و اعلام جرم از سوي گمرک به عنوان سازمان شاکي به مراجع قضايي منعکس گرديده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي