جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/05/12 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5336


مقابله با سرطان و عفونتهاي خطرناک با مصرف آلکالوئيدها و ترکيبات تلخ

هشدار معاون دانشگاه علوم پزشکي ايران؛
جوهرقند نان هاي سنتي پايتخت بالاست


افتتاح مجهزترين آزمايشگاه ملي نقشه برداري مغز در خاورميانه

رئيس انجمن دندانپزشکان ايران:
ايران يکي از کشورهاي پرمصرف در زمينه ايمپلنت


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 مقابله با سرطان و عفونتهاي خطرناک با مصرف آلکالوئيدها و ترکيبات تلخ 

 
انواع ترکيبات قليائي و تلخ در گياهان براي رشد و توليدمثل آنها لازم و ضروري مي‌باشد. آنها داراي ترکيبات نيتروژن‌دار مختلف مي‌باشند که هم براي توليدمثل و هم رشد موجودات زنده مصرف‌کننده لازم است مصرف مناسب آنها لازمه رشد و طول عمر و مصرف زياد آنها سمي و موجب عوارض مي‌شوند، اغلب اين ترکيبات تلخ و ضدميکرب و انگل مي‌باشند و گياهاني زودتر به فساد و آلودگي حساس مي‌باشند که از اين ترکيبات به اندازه کافي نداشته باشند، بعضي از اين ترکيبات فوق‌العاده سمي و خطرناک مي‌باشند و مصرف به موقع و اندازه آنها براي از بين بردن انواع عفونت‌ها و امراض ميکربي و انگلي مفيد بوده و عده‌اي از آنها ضد سرطان مي باشد. و سلول‌هاي بدخيم در برابر آنها نمي‌توانند به رشد خود ادامه دهند. اين ترکيبات کمتر در بدن جانداران توليد مي‌شود و افرادي که از ترکيبات هورموني بيشتر بهره مي‌گيرند به بيماري بدخيم حساس بوده و ممکن است بدان مبتلا گردند. برحسب آب و هوا اين ترکيبات در گياهان توليد شده و معمولاً آنها را در مقابل عوامل مختلف حفظ و نگهداري مي‌کنند و در صورت استفاده زياد از گياهان حاوي اين ترکيبات عوارض خطرناکي نصيب مصرف‌کننده مي‌شود. در هواي گرم و آفتابي و پر‌انرژي اين ترکيبات بيشتر در بعضي از نباتات ظاهر مي‌شوند و در محيط سرد و مرطوب توليد اين مواد کمتر به نظر مي‌رسد. کساني که بيشتر از گياهان حاوي اين ترکيبات بهره مي‌گيرند (گياهان فلفل، ترب، سير و پياز، نعناع و آويشن، اسفند، هندوانه ابوجهل، کچوله، تلخک و غيره) انواع آلکالوئيدها مانند مرفين از ترياک، کافئين از قهوه، کوکائين از کوکا، teine تئين از چاي، هارمالين و هارمون از اسفند يا کلوسنين از کولوسنت (هندوانه ابوجهل) استريکين و بروسين از کچوله و غيره گرچه وابستگي و اعتياد را موجب مي‌شوند ولي در صورت بهره‌گيري با مقدار مناسب باعث طول عمر و زندگي و افزايش قدرت در زمان سالخوردگي مي‌شود و بسياري از بيماري‌ها مانند سرطان و انواع عفونت‌هاي خطرناک قابل کنترل مي‌باشند. همراه با مصرف انواع آلکالوئيدها مصرف انواع چربي‌ها و پروتئين‌ها به اندازه لزوم باعث تکثير و رشد سلول‌ها شده و انسان‌ها مي‌توانند فعاليت بيشتتري داشته و داراي عمر طولاني باشند و در صورت افراط در مصرف انواع ترکيبات تلخ و الکلي موجب به وجود آمدن اعتياد و از دست رفتن بسياري از توانائي‌ها مي‌شود.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 هشدار معاون دانشگاه علوم پزشکي ايران؛
 جوهرقند نان هاي سنتي پايتخت بالاست 

 معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي ايران در خصوص افزايش مصرف بلانکيت در نان هاي سنتي شهر تهران، هشدار داد. به گزارش مهر، دکتر احمد جنيدي جعفري در خصوص افزايش مصرف بلانکيت (جوهر قند) در نمونه برداري هاي صورت گرفته از نان هاي سنتي در استان تهران هشدار داد و گفت: بر اساس استاندارد ملي ايران به شماره 2628، استفاده از بلانکيت در تهيه نان هاي سنتي اعم از لواش، تافتون، بربري و سنگک ممنوع است. وي افزود: بعضي نانوايي هاي شهر تهران، به منظور تسريع در کوتاه شدن فرآيند توليد و جبران نقائص ناشي از عدم تخمير طبيعي به مصرف مواد شيميايي چون جوش شيرين، بلانکيت (جوهر قند) و نمک طعام اضافي براي کاهش سياليت گلوتن و افزايش مقاومت خمير حاصل از گندم آلوده به آفت سن و سفيد تر شدن نان روي مي آورند.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران با اشاره به اينکه سفيدي بيش از حد نان ها حکايت از مصرف بلانکيت در تهيه آن دارد، گفت: باقي مانده بلانکيت مصرف شده در نان، بعد از ورود به دستگاه گوارش موجب از بين بردن پرزهاي معده و روده و در دراز مدت ممکن است باعث بروز سرطان دستگاه گوارش گردد. جنيدي در ادامه به مضرات استفاده از بلانکيت اشاره نمود و گفت: استنشاق مستقيم بلانکيت موجب تحريک سيستم تنفسي، پوستي و چشمي نانوايان شده و موجب بروز بيماري ديابت از طريق بلوک کردن هورمون هاي بدن به ويژه انسولين در مصرف کنندگان نان هاي حاوي بلانکيت مي شود. وي در خصوص بهترين و مناسب ترين شيوه تهيه نان هاي مسطح مانند لواش، تافتون و بربري گفت: مناسبترين و بهترين شيوه تهيه نان انجام عمل تخمير بيولوژيک است که موجب تغييرات بسيار مطلوبي در ويژگي هاي حسي، شيميايي، فيزيکي و ارزش غذايي نان مي شود و موجب افزايش قابليت هضم نان و جذب مواد معدني خواهد شد.


 افتتاح مجهزترين آزمايشگاه ملي نقشه برداري مغز در خاورميانه 

 آزمايشگاه ملي نقشه برداري مغز، با حمايت معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري و وزارت‌ علوم ، وزارت بهداشت، و با هدف همکاري و تعامل دستگاه هاي اجرايي در مسير توسعه فناوري هاي شناختي افتتاح شد .

به گزارش آفرينش به نقل از مرکز روابط عمومي و اطلاع رساني معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، با راه‌اندازي آزمايشگاه ملي نقشه‌برداري مغز که با حمايت معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري و نقش‌آفريني دستگاه‌هاي اجرايي گوناگون از جمله وزارت علوم و وزارت بهداشت، افتتاح شد تا مسير پيشرفت در حوزه شناختي و ارائه خدمات روزآمد براي محققان، پژوهشگران و فناوران اين حوزه هموار شود.

کمال خرازي دبير ستاد توسعه علوم و فناوري‌هاي شناختي، در افتتاحيه «آزمايشگاه ملي نقشه‌برداري مغز» که با حضور اسحاق جهان‌گيري معاون اول رييس‌جمهوري، سورنا ستاري معاون علمي و فناوري رييس جمهوري محمد فرهادي وزير علوم، سيد حسن قاضي‌زاده هاشمي وزير بهداشت و ديگر اعضاي هيات امناي آزمايشگاه ملي نقشه برداري مغز برگزار شد، اظهار کرد:تعداد کشورهايي که در حال ورود و فعاليت در عرصه علوم و فناوري‌هاي شناختي هستند در حال افزايش است و با راه‌اندازي آزمايشگاه ملي نقشه‌برداري مغز کشورمان در آينده‌اي نزديک مي‌تواند در اين زمينه عرض اندام کند.

دبير ستاد توسعه علوم و فناوري‌هاي شناختي با اشاره به اين‌که آزمايشگاه ملي نقشه برداري مغز زمينه‌ساز ورود به دنياي کم‌تر شناخته شده مغز را فراهم خواهد کرد، افزود: فناوري‌هاي جديد و تجهيزات فناورانه موجود در اين آزمايشگاه، به درک بهتر و ترسيم تصويري روشن‌تر از مغز و تحولات رخ داده در مغز هنگام فعاليت‌هاي شناختي ياري کننده فعالان علوم و فناوري‌هاي شناختي هستند.

خرازي همچنين به اهميت بالاي آگاهي از کارکردهاي شناختي مغز در ارتقاي سلامت عمومي، پيشگيري از آسيب‌هاي شناختي و بهبود فرهنگ جامعه اظهار کرد: افزايش توانمندي در اين حوزه صورت گرفته است و وزارت بهداشت در زمينه آزمون‌هاي شناختي و ارتقاي توانمندي‌هاي اين حوزه تلاش‌هاي خوبي انجام داده است که در پيشگيري از آسيب‌هاي شناختي مؤثر خواهند بود.

دبير ستاد توسعه علوم و فناوري‌هاي شناختي به کارايي آزمايشگاه ملي نقشه‌برداري مغز در جمع‌آوري، تحليل و مهندسي داده‌هاي شناختي در سطح ملي و بين‌المللي اشاره کرد و افزود: با تحقيقات و پژوهش‌ها حجم عظيم داده‌هاي حوزه مغز و شناختي توليد مي‌شود که تحليل و مهندسي آن‌ها در سطح ملي و بين المللي، مي‌تواند در دست‌يابي به نتايج و يافته‌هاي علمي و پژوهشي جديد مورد استفاده قرار بگيرد.

وي همچنين با اشاره به ايجاد اين آزمايشگاه بر اساس نياز مبرم کشور به مطالعه و ارائه خدمات شناختي در سطح فراگير عنوان کرد: با توجه به گران بودن تجهيزات و بسترهاي لازم راه‌اندازي چنين آزمايشگاهي، همکاري تمامي دستگاه‌هاي دست‌اندرکار احساس مي‌شد و اکنون با تحقق اين آزمايشگاه، دانشگاه‌ها و مراکز علمي و تحقيقاتي از جمله دانشگاه‌ها،مي‌بايست به مطالعه و تعريف پروژه‌هاي پژوهشي و فناوري حوزه شناختي توجهي ويژه داشته باشند.


 رئيس انجمن دندانپزشکان ايران:
 ايران يکي از کشورهاي پرمصرف در زمينه ايمپلنت 

 به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي انحمن دندانپزشکان عمومي ايران ،دکتر باقر شهني‌زاده با اشاره به اينکه ايران يکي از پرمصرف‌ترين کشورها در زمينه ايمپلنت به شمار مي‌رود گفت: به طور متوسط هر ايراني دو دندان پوسيده، کشيده يا پر شده دارد.

رئيس انجمن دندانپزشکان ايران با بيان اينکه بهداشت دندانپزشکي امروزه يک بحث مهم به شمار مي‌رود گفت: چالش‌هاي فراواني در اين زمينه بوجود آمده و بايد تلاش کنيم تا ميزان پوسيدگي دندان‌ها از طريق توجه به بحث بهداشت دندان‌پزشکي کاهش يابد و در اين زمينه به استانداردهاي بين‌‌المللي برسيم.

شهني‌زاده اضافه کرد: کشورهاي مختلفي برنامه‌هاي گوناگون در زمينه دندانپزشکي داشته به طوري که در سوئد و دانمارک ميزان پوسيدگي دندان به صفر رسيده است ولي در بعضي از کشورها ميزان پوسيدگي بسيار زياد است. در کشور ما نيز ميزان پوسيدگي براساس شاخص DMFT روي 6 است.

وي افزود: براساس آخرين امايش‌هاي سرزميني متوسط هر ايراني معادل دو دندان پوسيده، کشيده يا پر شده دارد که اصولا افراد با قدرت مالي بيشتر آمار پرشدگي دندان آنها بيشتر بوده ولي در خانواده‌هايي با فقر مالي بي‌دنداني و پوسيدگي بيشتر مشهود است.

شهني‌زاده با بيان اينکه کودکان در معرض آسيب پوسيدگي دندان قرار دارند گفت: مي‌توان با همکاري دندانپزشکان عمومي در قالب يک پروژه ملي کاهش آسيب پوسيدگي دندان را داشته باشيم.

اين پزشک عمومي تاکيد کرد: در ششمين همايش ايمپلنت موضوعاتي همچون کنترل عفونت اصول و تئوري مهندسي بافت سخت و نرم، راديوگرافيک در ايمپلنت‌هاي دندان، نقش پروتز در مهندسي بافت، آناتومي و پاتولوژي سينوس و ... مدنظر قرار دارد.ششمين همايش ايمپلنت با موضوع مهندسي بافت نرم و سخت از 13 تا 15 مرداد در دانشکده پزشکي دانشگاه شهيد بهشتي برگزار مي شود.


 خبرهاازعالم علم 

 رشد مغزي نوزاد نارس با شير مادر بيشتر و بهتر مي شود

نتايج يک مطالعه جديد تاييد مي کند نوزاداني که زودتر از موقع به دنيا مي آيند، در طول يک ماه اول زندگي خود هر چه بيشتر با شير مادر تغذيه شوند، از رشد مغزي بهتر و بهره هوشي بيشتر برخوردار مي شوند.

به گزارش ايرنا از پايگاه اينترنتي ساينس ديلي، محققان آمريکايي مي گويند، داده هاي اين مطالعه توصيه هاي موجود را مبني بر استفاده از شير مادر براي تغذيه نوزادان نارس در طول بستري بودن در بخش مراقبت هاي ويژه بيمارستان، تاييد مي کند.

'مندي بران بلفورت' محقق و پزشک بخش نوزادان و زنان در بيمارستان بريگهام، با اشاره به نتايج تحقيق تصريح کرد که بر اين اساس ضرورت دارد بيمارستان ها، کارفرمايان و دوستان و اعضاي خانواده مادران شيرده در دوره هايي که مادران تحت استرس قرار دارند ، حمايت ها و پشيباني هاي لازم را به آنها ارائه دهند. محققان در اين مطالعه وضعيت نوزداني را که قبل از هفته سي ام بارداري به دنيا آمده بودند و از سال 2001 تا 2003 در مطالعات کوهورت Victorian Infant Brain وارد شده بودند، بررسي کردند.

در اين بررسي، شمار روزهايي که اين نوزدان بيش از 50 درصد تغذيه خود را از بدو تولد خود تا بيست و هشت روزگي، از شير مادر استفاده کرده بودند، مشخص کردند.

محققان همچنين داده هاي مرتبط با حجم هاي منطقه اي مغز را که توسط تصويربرداري ام.آر.آي در هر سن دوره اي نوزادي و در هفت سالگي اندازه گيري شده بود، بررسي کردند.

محققان مهارت هاي شناختي ( بهره هوشي، رياضيات، توجه، حافظه کاري، زبان و ادراک بصري ) و آزمون حرکتي اين نوزدان را نيز در هفت سالگي بررسي کردند.

يافته ها نشان دادند که در ميان تمامي نوزدان، کودکاني که پس از تولد و در طول بستري بودن در بخش مراقبت هاي ويژه نوزادان در بيمارستان، روزهاي بيشتري را عمدتا از شير مادر تغذيه کرده بودند، از حجم ماده خاکستري بيشتري در مغز خود برخوردار بودند. ماده خاکستري يک بخش مهم براي پردازش و انتقال سيگنال هاي عصبي به ساير بخش هاي مغز است.

اين يافته ها همچنين نشان دادند که اين کودکان در آزمون هاي بهره هوشي، رياضيات، حافظه کاري و عملکرد حرکتي بهتر بودند.

در مجموع، تغذيه بيشتر با شير مادر با نتايج بهتري از جمله حجم بزرگتر منطقه اي مغز و عواقب شناختي بهتر در هفت سالگي ارتباط داشت.

محققان افزودند: در عين حال ذکر اين نکته حائز اهميت است که شير مادر تنها يکي از عوامل تاثيرگذار بر تکامل نوزاد است.

آنها خاطرنشان کردند که مطالعات آينده با استفاده از فناوري هاي ام.آر.آي مي تواند اطلاعات بيشتري را در مورد روش هاي خاصي که در آنها تغذيه با شير مادر، ساختار و عملکرد مغز را تحت تاثير قرار مي دهد، ارائه دهد. يافته هاي اين مطالعه در مجله Pediatrics منتشر شده است.


 خبرپزشكي 

 چگونه از موخوره جلوگيري کنيم؟

يک متخصص پوست و مو گفت: موخوره مشکل شايعي در موها است که احتمال ايجاد اين بيماري در موهاي خشک و بلند بيشتر است.

مهدي سبکتکين در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: مهم‌ترين علل آسيب به ساقه مو و ايجاد موخوره، عوامل فيزيکي و شيميايي خارجي مانند رنگ کردن موها با رنگ‌هاي حاوي اکسيدان و دکلره، سشوار مو، استفاده از برس‌هاي پلاستيکي و شامپوهاي نامناسب است.

وي افزود: به هر اندازه که موها بلندتر باشد، احتمال ايجاد موخوره بيشتر و ساقه مو آسيب‌پذيرتر و شکنده‌تر مي‌شود.

اين متخصص پوست و مو با اشاره به اينکه موخوره ساختمان مو را تخريب کرده و منجر به دوشاخه شدن موها مي‌شود، خاطرنشان کرد: عدم رسيدگي به درمان موخوره و بي‌توجهي به آن منجر به پيشرفت آن و در نهايت تخريب مو مي‌شود.

سبکتکين اظهار کرد: لازم است به منظور شستشوي موها از شامپوهاي ملايم که حاوي نرم‎‌ کننده‌ها هستند، استفاده شود.

وي با اشاره به درمان موخوره، تصريح کرد: براي درمان موخوره لازم است انتهاي موها کوتاه و روزانه حداقل دوبار ساقه و انتهاي موها با روغن‌هاي طبيعي مانند روغن زيتون، بادام و نارگيل چرب شوند.

سبکتکين خاطرنشان کرد: از شانه و برس زدن موها در مواقعي که موها خيس هستند پرهيز شود؛ زيرا موهاي خيس به شدت آسيب‌پذير هستند و بهتر است براي شانه‌ زدن موها از شانه‌هاي چوبي به جاي برس‌هاي پلاستيکي و فلزي استفاده شود.

اين متخصص بيماري‌هاي پوست و مو در پايان خاطرنشان کرد: در صورت شديد بودن و طولاني شدن موخوره لازم است جهت بررسي دقيق‌تر و درمان مناسب به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي