جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/05/12 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5336


چون و چند خريد و فروش ارز آزاد در بانک ها


تريبون


نهادهاي مالي


 چون و چند خريد و فروش ارز آزاد در بانک ها 

 
دولت خريد و فروش ارز آزاد براي بانک‌ها را آزاد کرد؛ حال ديگر رقيبي سرسخت براي صرافي‌ها در فروش ارز تعيين شده؛ اما برخي مي‌گويند احتمال تباني بانک ها در نرخ‌گذاري‌ فروش‌هاي ارزي وجود دارد.

به گزارش مهر، بانک مرکزي دستورالعمل خريد و فروش ارز به نرخ بازار آزاد را به شبکه بانکي کشور ابلاغ کرد و بر اين اساس دست بانک ها در اين باره باز شد. بسياري از فعالان اقتصادي و کارشناسان نيز از اين تصميم دولت استقبال کرده و مي گويند که اين يک گام جدي در يکسان سازي نرخ ارز است، همان موضوعي که سالها رانت عظيمي را در اختيار عده‌اي قرار داده بود. حتي با اينکه ماهها است که قيمت ارز در بازار نوسان جدي نداشته و ديگر خبري از فاصله‌هاي فضايي ميان ارز دولتي و ارز آزاد نيست، اما باز هم همان ميزان اندک فاصله ميان دلار دولتي و بازار آزاد، رانتي هر چند کوچکتر از قبل را در اختيار برخي تجار و کسبه بازار مي‌دهد. عباس آرگون، عضو کميسيون بازار پول و سرمايه اتاق بازرگاني و صنايع و معادن تهران مي‌گويد: سپردن خريد و فروش ارز آزاد به بانکها، نشانگر اين است که دولت دارد به سمت يکسان سازي نرخ ارز حرکت مي‌کند و با توجه به اينکه مشکلاتي در ارزهاي چند نرخي، هميشه وجود داشته، اکنون اين مشکلات کمتر شده و اکنون اين حرکت، گامي رو به جلو براي از بين رفتن اين مشکلات و رانت‌هاي ناشي از آن به شمار مي‌رود.

وي مي‌افزايد: اکنون بحث رقابت بر سر خريد و فروش ارز ميان بانکها وجود دارد و به نظر هم مي‌رسد که نرخ ارز در يک فضاي رقابتي تعيين شود، اگرچه برخي معتقدند که ممکن است فضاي رقابت منفي نيز ميان بانکها بوجود آيد، اما به هرحال اگر در کنار اين تصميم، انتقال ارز هم به راحتي صورت گيرد و ارز به داخل کشور بيايد، به نظر مي‌رسد اوضاع براي عرضه ارز متعادل‌تر شده و همين امر، تقاضا را هم کنترل مي‌کند. ضمن اينکه با توجه به افزايش نرخ صادرات و رشد صادراتي که در 4 ماهه گذشته داشته‌ايم، به نظر مي‌رسد که در آينده نزديک، ريسک بانکي کم خواهد شد و با گشايش‌هاي اعتباري که در راه است، به نظر مي‌رسد مي‌توان با روش‌هاي نويني کار کنيم. همچنين سيدرضي آقاميري، عضو کميسيون تسهيل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگاني و صنايع و معادن تهران نيز در اين رابطه به خبرنگار مهر مي‌گويد: فروش ارز آزاد از سوي بانکها، مقدمه‌اي براي يکسان سازي نرخ ارز است و واقعيت اين است که اگر دولت بخواهد ارز را يکسان کند، اولين کاري که بايد انجام دهد اين است که هر کسي که نياز به تهيه ارز دارد، دولت بتواند ارز مورد نياز آن را در اختيارش بگذارد.

وي در اين خصوص که احتمال وجود تباني منفي بين بانکها بر سر کاهش شديد يا افزايش قيمت ارز وجود دارد نيز مي‌افزايد: وقتي کار خريد و فروش ارز آزاد به بانکها سپرده شده، يعني دولت مي‌گويد که افراد به بانکها مراجعه کنند تا آنها کار شما را در مورد ارز انجام دهند، اما اينکه اين کار با چه مکانيزمي و چطور انجام شود و يا ارز صادرکننده با چه نرخي خريداري شده و يا ارز با چه نرخي فروخته شود، هنوز معلوم نيست و بايد صبر کنيم که مردم براي دريافت و يا فروش ارز به بانکها مراجعه کنند تا متوجه شويم، مکانيزم چيست؛ به هرحال ممکن است برخي مشکلات نيز در اين رابطه بروز کند.

همچنين محمد لاهوتي، رئيس کنفدراسيون صادرات ايران نيز در اين رابطه مي‌گويد: به نظر من اين سياست براي سپردن خريد و فروش ارز آزاد به بانکها، يکي از مقدمات تک نرخي شدن ارز است؛ البته خريد و فروش ارز در تمام دنيا توسط سيستم بانکي انجام مي‌شود و اگر هم صرافي‌هايي هستند که براي خريد و فروش ارز فعاليت مي‌کنند، حتما زير نظر بانک مرکزي کشورها مشغول به کار هستند، در حاليکه هم اکنون در ايران شاهد اين هستيم که نابساماني خريد و فروش ارز و ريسکي که به صادرکنندگان و اردکنندن وارد مي‌شود، بسيار بالا است.

او مي‌افزايد: اين دستورالعمل نيز مي‌تواند با اين روش، مشکلات خريد و فروش ارز را کم کند، بنابراين اگر مشکلات بانکي که امروز در کشور به دليل تحريم وجود دارد برطرف شود، صادرکننده وجوه خود را در حساب خود دريافت کرده و ارز را با نرخ آزاد به بانکها مي‌فروشد که ريسک صرافي را ديگر تحمل نکند، نکته مهم بعدي اين است که صادرکنندگاني که در سالهاي 90 و 91 کالايي را با ال سي فروخته و وجوه را به صورت دلاري و يوروي دريافت کرده بودند، نمي توانستند عين دلار را از بانکها در کشور تحويل بگيرند و بانکها از اين کار سر باز مي‌زدند، اما اکنون مي توانند به راحتي اين کار را انجام دهند؛ ضمن اينکه آن زمان حتي بانکها حواله انجام نمي‌دادند و نرخ ارز را با نرخ دلار مبادله‌اي، به صادرکنندگان تحويل مي‌دادند.

همچنين فرهاد فزوني، عضو کميسيون بازار پول و سرمايه اتاق بازرگاني و صنايع و معادن تهران نيز در گفتگو با خبرنگار مهر مي‌گويد: هر چقدر ارز بيشتري در بازار ارايه شود و خريد و فروش‌ها از غير سازمان‌هاي معتبر کاهش يابد، براي فعال اقتصادي بهتر است که کار خود را با سيستم بانکي انجام دهد.

وي مي افزايد: اگر دوباره خريد و فروش ارز از صرافي‌ها رونق پيدا کند، مجدد افرادي همچون جمشيد بسم‌الله و اعوان و انصارش هم در بازار ارز پيدا مي‌شوند و حکمراني مي‌کنند؛ بنابراين بهتر است که بانکها کار خريد و فروش ارز را انجام دهند. ضمن اينکه گام مهمي در جهت تک نرخي نيز برداشته مي‌شود و کم کم نرخ‌هاي حبابي بازار ارز نيز مي‌ترکد.


 تريبون 

 طرح تغيير تعطيلات به دولت رفت

معاون وزير صنعت از ارائه پيشنهاد طرح تغيير تعطيلات آخرهفته به منظور افزايش تعاملات تجاري ايران با دنيا خبرداد و گفت: تجارت محروم از 4روز کاري است و در 3روز ديگر هم اختلاف افق وجود دارد.

ولي‌الله افخمي‌راد در گفتگو با مهر گفت: به دليل اينکه تعطيلات آخر هفته در ايران را روزهاي پنجشنبه و جمعه تشکيل مي‌دهند و ساير کشورهاي دنيا نيز شنبه و يکشنبه را تعطيل هستند، عملا در امر تجارت خارجي، 4 روز در هفته را بدون داشتن کوچکترين فرصتي براي کار با دنيا سپري مي‌کنيم که بر اين اساس ضرر و زياني که متوجه صادرکنندگان و تجار کشور است، آمارهاي تجارت خارجي را نيز دچار مشکل مي‌کند.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت افزود: حتي در سه روز باقيمانده از هفته نيز که به صورت کامل، فرصت کار کردن با اروپايي‌ها وجود دارد، به دليل اختلاف افق، برخي ساعات را از دست مي‌دهيم و نمي‌توانيم با خارجي‌ها تماسي داشته باشيم، بنابراين در طرحي که وزارت صنعت، معدن و تجارت به دولت ارايه کرده است، درخواست کرديم تا تغيير تعطيلات صورت گيرد و به تجارت خارجي کشور کمک کند.

هزينه خريد خط تلفن ثابت گران شد

تعرفه فروش تلفن ثابت بر اساس مصوبه شماره 6 جلسه شماره 237 سازمان تنظيم مقررات ارتباطات تغيير يافت.

به گزارش تسنيم ، محمدرضا بيدخام ضمن اعلام اين مطلب گفت: از ابتداي مرداد ماه سال جاري هزينه اتصال يک خط تلفن ثابت مبلغ 2 ميليون ريال تعيين شد.

مدير کل روابط عمومي شرکت مخابرات استان تهران خاطر نشان کرد: متقاضيان دريافت تلفن ثابت در زمان ثبت‌نام به ازاي هر خط مبلغ يک ميليون ريال پرداخت و مابقي مبلغ (يک ميليون ريال) طي 36 ماه پس از راه‌اندازي خط از مشترک دريافت مي‌شود.

اعلام فراخوان مشمولان مرحله هفتم ماليات بر ارزش افزوده

معاون سازمان مالياتي از فراخوان اشخاص حقوقي فعال در عرضه کالا و ارائه خدمات مشمول ماليات بر ارزش افزوده، براي ثبت نام و اجراي اين قانون از ابتداي مهرماه خبرداد.به گزارش مهر، عليرضا طاري بخش از فراخوان کليه اشخاص حقوقي فعال در زمينه عرضه کالا و ارائه خدمات مشمول ماليات بر ارزش افزوده، براي ثبت نام در نظام ماليات بر ارزش افزوده و اجراي اين قانون از ابتداي مهرماه خبر داد.

معاون ماليات بر ارزش افزوده سازمان امور مالياتي کشور گفت: کليه اشخاص حقوقي فعال با هر حجم از فروش و يا درآمد از محل عرضه کالا و ارائه خدمات مشمول که به موجب فراخوان هاي قبلي تاکنون براي اجراي قانون فراخوان نشده اند، طي اين مرحله مکلف به ثبت نام در نظام ماليات بر ارزش افزوده از هم اکنون و اجراي اين قانون از ابتداي مهرماه سال جاري مي باشند.

وي با بيان اينکه، براساس اختيارات حاصل از مقررات ماده «18» قانون ماليات بر ارزش افزوده، فعالان اقتصادي عرضه کننده کالا و ارائه دهنده خدمات مشمول مرحله هفتم ثبت نام نظام ماليات بر ارزش افزوده به منظور آموزش و اجراي مقررات موضوع اين قانون فراخوان شده اند، عنوان داشت: اشخاص حقوقي که بعد از تاريخ اجراي فراخوان نيز ايجاد، تأسيس و به ثبت مي‌رسند و يا شروع به انجام فعاليت مي‌کنند، در صورت فعاليت با هر حجم از فروش و يا درآمد حاصل از کالا و خدمت، از اولين دوره مالياتي بعد از شروع فعاليت مشمول اجراي اين قانون مي‌باشند.

معاون ماليات بر ارزش افزوده سازمان امور مالياتي کشور، تصريح کرد: فعالان اقتصادي که واجد شرايط مراحل اول تا ششم ثبت نام و اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده بوده اند، حتي در صورت انطباق با شرايط مشموليت مرحله هفتم ثبت نام اين نظام مالياتي جزو مؤديان مشمول مراحل قبلي ثبت نام و اجراي قانون محسوب و مکلف به اجراي مقررات از تاريخ شمول فراخوان مربوط، خواهند بود.

وي افزود: براساس ماده 12 قانون ماليات بر ارزش افزوده، اشخاص حقوقي که در زمينه عرضه کالا و ارايه خدمات يا واردات محصولات کشاورزي فراوري نشده، دام و طيور زنده، آبزيان، زنبور عسل و نوغان، انواع کود، سم، بذر و نهال، آرد خبازي، نان، گوشت، قند، شکر، برنج، حبوبات و سويا، شير، پنير، روغن نباتي، شيرخشک کودکان، کتاب، مطبوعات، دفاتر تحرير و انواع کاغذ چاپ، تحرير و مطبوعات، انواع دارو و لوازم مصرفي درماني و خدمات درماني، خدمات حمل و نقل عمومي مسافري، فرش دستباف و خوراک دام و طيور فعاليت دارند، الزامي به ثبت نام در نظام ماليات بر ارزش افزوده ندارند. طاري بخش در خصوص زمان اجراي قانون توسط گروه هفتم مشمولان فراخوان شده گفت: اشخاص حقوقي مشمول اين فراخوان، از تاريخ اول مهرماه سال جاري، مکلف به اجراي کليه تکاليف مقرر در قانون از جمله وصول ماليات و عوارض ارزش افزوده از خريداران، ارائه اظهارنامه و واريز ماليات و عوارض بر ارزش افزوده به حساب‌هاي تعيين شده توسط سازمان امور مالياتي کشور مي‌باشند.

برگزاري جشن خودکفايي گندم در سال جاري

خودکفايي گندم در دستور کار دولت يازدهم قرار گرفت و امسال براي دومين‌بار محقق شد. به گفته معاون شرکت بازرگاني دولتي ميزان خريد تضميني آن به بيش از 10 ميليون تن مي‌رسد که جشن خودکفايي گندم امسال برگزار خواهد شد.

به گزارش ايسنا، خودکفايي گندم که در سال‌هاي پاياني دولت هشتم محقق و در دولت گذشته به فراموشي سپرده شده بود، در دستور کار دولت جديد قرار گرفت و امسال براي دومين سال پياپي ايران در تامين اين محصول استراتژيک به خودکفايي رسيد و به گفته حسن عباسي معروفان - معاون بازرگاني داخلي شرکت بازرگاني دولتي - جشن خودکفايي گندم امسال برگزار مي‌شود، چرا که ميزان خريد تضميني اين محصول تاکنون به بيش از 9 ميليون تن رسيده و در پايان امسال از مرز 10 ميليون تن نيز عبور خواهد کرد.

وي در اين باره گفت: از ابتداي فصل برداشت گندم تاکنون بالغ بر 9 ميليون و 391 هزار تن گندم از 31 استان کشور به ارزش 12 هزار ميليارد تومان خريداري شده است که اين ميزان از 100 درصد گندم خريداري شده در سال گذشته 16 درصد بيشتر است.

معاون بازرگاني داخلي شرکت بازرگاني دولتي افزود: با توجه به شرايط کنوني پيش‌بيني مي‌شود که ميزان خريد تضميني محصول از مرز 10 ميليون تن عبور کند و نسبت به سال گذشته با 25 درصد افزايش روبه‌رو شويم که براين اساس نه تنها نيازي به واردات گندم نداريم، بلکه درصدديم تا امسال حدود يک تا دو ميليون تن گندم صادر کنيم.

معروفان با بيان اين‌که گندم مورد نياز براي خبازي‌هاي آزادپز و دولتي و گندم دروم براي صنايع تبديلي و تکميلي وابسته به اين محصول استراتژيک در کشور به اندازه کافي توليد شده و وجود دارد، اظهار کرد: بيشترين توليد و عرضه گندم مربوط به استان‌هاي خوزستان با يک ميليون و 400 هزار تن، گلستان با يک ميليون و 333 هزار تن و فارس با 856 هزار تن است.


 نهادهاي مالي 

 انتصاب مديريت حقوقي بانک ايران زمين

مدير عامل بانک ايران زمين طي حکمي مديريت حقوقي بانک را منصوب کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ايران زمين، عبدالمجيد پور سعيد مديرعامل، طي حکمي عباس علي گل زاده بائي را به سمت مديريت حقوقي بانک منصوب کرد.

پرداخت نزديک به200 هزار فقره تسهيلات قرض‌الحسنه توسط بانک ملي

بانک ملي ايران از ابتداي سال 95 تا پايان خرداد ماه حدود 200 هزار فقره تسهيلات قرض‌الحسنه به ارزش حدود سه هزار ميليارد ريال پرداخت کرده است.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملي ، طي مدت ياد شده اين بانک بالغ بر 276 ميليارد ريال تسهيلات قرض‌الحسنه خوداشتغالي اعطا کرده است. اين بانک فقط در بخش ازدواج و تامين جهيزيه 38 هزار فقره تسهيلات قرض‌الحسنه به ارزش يک هزار و 258 ميليارد ريال پرداخت کرد.

فعاليت شهرنت‌هاي بانک شهر به منظور رفاه حال شهروندان

عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس، با بيان اينکه فعاليت شهرنت‌هاي بانک شهر به منظور رفاه حال شهروندان بوده است، گفت: رضايتمندي مردم از شهرنت‌هاي اين بانک با توجه به استفاده حداکثري از اين خدمات مشهود است.

به گزارش آفرينش به نقل ازمرکز ارتباطات و روابط‌عمومي بانک شهر، رمضانعلي سبحاني‌فر با اشاره به خدمات نوين اين بانک به شهروندان، گفت: ايجاد شهرنت‌ها در سراسر کشور حتي نقاط محروم يکي از کارهاي پسنديده بانک شهر به منظور ارتفاء رفاه بيشتر شهروندان است.

بانک صادرات از طرح ارزش سپهر رونمايي کرد

بانک صادرات ايران با هدف ترويج خدمات بانکي در ميان اقشار مختلف جامعه از طرح ارزش سپهر رونمايي کرد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ايران، اين بانک با رويکرد توسعه خدمات نوين بانکي و افزايش سطح دسترسي هموطنان به اين گونه خدمات نسبت به ارائه طرح ارزش سپهر اقدام نموده و بر اساس اين طرح که از تاريخ اول مرداد ماه تا پايان دي ماه سالجاري ( به مدت 6 ماه) برگزار مي گردد جوايز ارزنده اي به قيد قرعه شامل: کمک هزينه خريد سه باب منزل مسکوني (هر يک به ارزش يک ميليارد ريال)، کمک هزينه 20 سفر جهانگردي (هر يک به ارزش 50 ميليون ريال) را به برندگان اعطاء خواهد نمود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي