جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/06/02 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5354


توجه و بررسي ورم ها و تومور ها و خروج به موقع آن ها

رييس دانشگاه علوم پزشکي تهران خبر داد:
88.4درصد بودجه سلامت به طور مستقيم صرف بيماران مي شود

در هفدهمين کنگره بين المللي؛
ميکروب شناسان ايران و جهان در تهران گردهم مي آيند


صداي اضافي در قلب کودکان را جدي بگيريد


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 توجه و بررسي ورم ها و تومور ها و خروج به موقع آن ها 

 
انواع برآمدگي ورم، ترک، خال يا جوش و غيره در خارج و داخل بدن افراد هنگامي که تعادل در ترکيب خون و لنف و نسوج بهم مي خورد ممکن است تشکيل شود بعضي توده ها، مکان خوبي براي رشد ميکروب و تشکيل عفونت ها و عده اي براي تشکيل سلول هاي بدخيم مناسب بوده و عده اي به صورت خال و يا جوش و زخم ظاهر مي شوند.

بعضي از ورم ها فقط از چربي و گليسيريد، عده اي داراي ترکيبات الکلي و استرولي (الکل هاي چرب) و بعضي از آنها حاوي پروتئين و آناني که به صورت خال ظاهر مي شوند داراي پروتئين سنگين و متراکم بوده و زماني که محيط اسيدي مي شود ممکن است به صورت زخم و خراش در پوست و مخاط داخلي قابل رويت باشد و بعضي از جوشها داراي ترکيبات هورموني و الکلي بوده که يا تنظيم محيط داخلي بدن در اثر مصرف مواد اسيدي و قليايي و مخلوط آنها از بين مي روند و چنانچه درمان صورت نگيرد و محيط زخم و ورم حاوي هورمون هاي جنسي و استرول ها و کلسترول ها باشد ممکن است زمينه براي رشد
سلول هاي بدخيم نيز آماده گردد و در صورتي که محيط داخلي دچار تغيير نشده ولي ورم مورد عمل و خرابي قرار گيرد سلول هاي بدخيم در بدن پراکنده شده و عوارض توليد مي نمايند که براي بيمار خطرناک مي باشد.

در مورد بيماري هاي بدخيم و سرطان بعد از هر درمان بايد محيط بدن اصلاح شود و زمينه براي رشد اين بيماري فراهم نشود و انواع اعمال جراحي بدون در نظر گرفتن محيط داخلي بدن و حتي محيط زندگي نتيجه مناسب حاصل نمي شود و بيماري ادامه مي يابد و هنگامي که انواع ورم هاي بدخيم را از بدن خارج مي نماييم ولي وضعيت زندگي شخص مورد توجه قرار نمي گيرد در آن صورت وضعيت قبلي ادامه مي يابد.

ورم هاي حاوي هورمون با کلسترول، استرول، ترکيبات استروژنيک محيط مناسبي براي رشد انواع ذرات جاندار بويژه سلول هاي بدخيم و خطرناک مي باشد و اين مورد را مي توان با ترکيبات اسيدي و اغلب هورمون ها از محيط خارج سازيم که البته رژيم غذايي نيز در اين مورد داراي اثرات قابل توجه مي باشد.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 رييس دانشگاه علوم پزشکي تهران خبر داد:
 88.4درصد بودجه سلامت به طور مستقيم صرف بيماران مي شود 

 برديا سيفي

به مناسبت روز بزرگداشت پزشك نشست خبري ريس دانشگاه علوم پزشكي تهران ومعاونان دانشگاه در سالن اجلاس دانشگاه برگزار شد در آغاز اين نشست دكتر جعفريان با تبريك روز پزشك به جامعه پزشكي در رده هاي مختلف دانشجوي،پزشكان عمومي ،متخصصين واعضائ هئيت علمي دانشگاه هاي پزشكي كه در مراکز روستايي و بيمارستان‌هاي بزرگ دانشگاهي مشغول خدمت‌رساني هستند. گفت: عصاره پزشکي حفظ و ارتقا سلامت، بازگردان سلامت به مراجعان، جلوگيري از بيماري افراد سالم، کاهش رنج بيماران لاعلاج و اجتناب از مرگ‌هاي قابل پيشگيري است

وي در ادامه گفت:پزشكي مسيري پرزحمت وپردردسر و پر مسئوليت است براي اينكه كسي كه وارد اين رشته مي شود بايد بهترين دوران زندگي خود را صرف ياد گيري و آموزش دروس سخت وطاقت فرساي پزشكي بكند ،يعني از 18 سالگي وارد دانشكده پزشكي مي شود بعد از 7 سال دوره عمومي ،2 سال طرح را در دوره افتاده ترين و محروم ترين نقاط كشور مي گذراندو بعد در دوره رزيدنتي 3تا 5 سال درس مي خواند، كه در بعضي رشته ها بايد 20 شب شيفت در ماه بگذراند و در اين مدت رزيدنتي اجازه كار ديگري غير از حضور در بيمارستان و ارائه خدمت به مردم ندارد و پس از پايان دوره تخصص بايد تعهدات دوره تخصص را بگذراند و به مردم ارئه خدمت كند ،كه طرح دوره تخصص در كمتر جاي در دنيا پيدا مي شود كه پزشك متخصص بعد از پايان دوره ه تخصص موظف به گذراندن دوره طرح باشد و در حالت كلي يك پزشك متخصص در 40 سالگي مي تواند بطور مسقل كار كند .

ريس دانشگاه علوم پزشكي تهران در واکنش به بي‌مهري‌هايي که نسبت به جامعه پزشکي مي‌شود گفت: طي دو سال اخير يا سوژه‌اي پيدا مي‌شود که متاسفانه همه پزشکان مورد قضاوت قرار مي‌گيرند يا سوژه اي را که واقعيت ندارد مطرح مي‌کنند که باعث بي اعتمادي مردم به اين قشر مي‌شود.

دكتر جعفريان، خطاي پزشکي و پزشک خطاکار را دو مقوله متفاوت از هم دانست و در توضيح آن گفت: يک پزشک مانند هر انسان ديگري ممکن است خطا کند اين مقوله با پزشکي که عامدانه خطا مي‌کند متفاوت است و نحوه برخورد با اين دو فرق دارد اما آنچه باعث رنجش همکاران پزشک مي‌شود اين است که به تفاوت اين دو مقوله هنگام انتشار اخبار توجه نمي‌شود.

رييس دانشگاه اعتماد جامعه به پزشکان را در سطح بالايي دانست و افزود: با وجود اتهاماتي که مطرح مي‌شود اما هنوز هم اعتماد به پزشکان و اساتيد دانشگاه در رده‌هاي دوم و سوم نظرسنجي‌هاي عمومي قرار دارد و مردم مي‌دانند گروه پزشکي به تعهدات خود در ارايه حجم وسيعي از خدمات عمل مي‌کند.

دکتر جعفريان با اشاره به نحوه هزينه‌کرد اعتبارات طرح تحول نظام سلامت در دانشگاه گفت: در مجموع سالهاي 93 و 94، 337 ميليارد تومان بودجه، به طرح تحول سلامت تخصيص يافته که از اين رقم 250 ميليارد تومان بابت کاهش فرانشيز (پرداخت هزينه از جيب مردم) و حدود 48 ميليارد تومان براي ارتقاي هتلينگ هزينه شده است که در مجموع 88.4 درصد (حدود 300 ميليارد تومان) از کل بودجه طرح تحول سلامت به‌طورمستقيم مربوط به بيماران مي‌شود. وي افزود: از 337 ميليارد تومان بودجه طرح تحول سلامت، کمتر از 12 درصد به سه بسته افزايش زايمان طبيعي، حضور متخصص مقيم و ارتقا کيفيت ويزيت تخصيص داده شده به طوري که حدود 3 ميليارد تومان براي افزايش زايمان طبيعي، 13 ميليارد تومان بابت حضور متخصص مقيم و 23 ميليارد تومان براي ارتقا کيفيت ويزيت هزينه شده است.


 در هفدهمين کنگره بين المللي؛
 ميکروب شناسان ايران و جهان در تهران گردهم مي آيند 

 ميکروب شناسان ايران و کشورهاي انگليس، دانمارک، فرانسه، اسپانيا، آلمان، آفريقاي جنوبي، عراق، ترکيه ، پاکستان، ارمنستان، ازامروز در تهران گردهم مي آيند.به گزارش مهر، هفدهمين کنگره بين المللي انجمن ميکروب شناسي ايران با حضور 10 تن از پروفسورهاي برتر جهان از کشورهاي انگليس، دانمارک، فرانسه، اسپانيا، آلمان، آفريقاي جنوبي، عراق، ترکيه ، پاکستان ، ارمنستان در تهران برگزار مي‌شود.

دکتر پژواک خاکي دبير علمي کنگره از برگزاري هفدهمين کنگره بين المللي انجمن ميکروب شناسي ايران خبر داد و گفت: اين گردهمايي بزرگ علمي 2 تا 4 شهريور در سالن همايش‌هاي رازي از امروزآغاز بکار مي کند و ميکروب شناسان، داروسازان، دندانپزشکان، دامپزشکان، متخصصان علوم آزمايشگاهي و تمام رشته‌هاي پيراپزشکي و علوم وابسته مي‌توانند از مسائل مطرح شده در کنگره بهره‌مند شوند.

وي افزود: محورهاي اصلي کنگره شامل مقاومت‌هاي آنتي بيوتيکي ميکروارگانيسم‌ها، عفونت‌هاي بيمارستاني، مکانيسم‌هاي ايجاد بيماري هاي عفوني توسط ميکروارگانيسم‌ها، روش‌هاي نوين و مدرن در تشخيص ميکروب ، بيوتکنولوژي ميکروبي‌، واکسن‌هاي جديد ، بيماري‌هاي مشترک انسان و دام و... است. دبير علمي هفدهمين کنگره بين‌المللي انجمن ميکروب شناسي ايران در ادامه تصريح کرد: در اين کنگره براي اولين بار و به صورت اختصاصي به ميکروب شناسي دهان و دندان، نانو تکنولوژي در ميکروب شناسي و عفونت‌هاي مقاربتي پرداخته خواهد شد زيرا اين مسائل به خصوص غقونت‌هاي مقاربتي کم‌تر در کشور ما مورد بررسي قرار مي گيرد.

خاکي همچنين يادآور شد: در اين کنگره مسائلي مانند واکسن HIV نيز مطرح و مورد بررسي قرار خواهد گرفت.


 صداي اضافي در قلب کودکان را جدي بگيريد 

 يک متخصص اطفال گفت: سوفل قلبي همان صداهاي اضافي قلب نوزاد است که به دليل تنگي رگهاي قلب بوجود مي آيد.حوا زارعي متخصص اطفال در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان؛گفت: اگر در دو ماهه اول تولد از قلب نوزاد صداي غير طبيعي يا اضافه اي شنيده شود بايد به متخصص قلب مراجعه کرد.

وي در خصوص علائم ايجاد صداي اضافي و ناهنجاري قلب نوزاد ابراز داشت: ازعلائم صداي ناهنجار در روزهاي اول تولد نوزاد ريز فاکتورهايي نظير طپش قلب، تنگي نفس، افزايش تعداد تنفس و تعريق فراوان است که هنگام مشاهده بايد به پزشک متخصص کارديولوژيست مراجعه شود.

اين متخصص اطفال به خستگي زودرس نوزاد هنگام شير خوردن اشاره کرد و اظهار داشت: يکي ديگر از علائم ناهنجاري هاي قلبي، خستگي زودرس است که اغلب نوزادان هنگام شيرخوردن خيلي زود خسته و از خوردن شير خود داري مي کنند، به علت خستگي مي خوابند و به دليل گرسنگي خيلي زود از خواب بيدار مي شوند، همين مسئله باعث اختلال خواب و گريه هاي غير طبيعي در شيرخوار مي شود.

زارعي درباره دلايل ايجاد صداي اضافي و ناهنجاري هاي قلبي نوزاد اذعان داشت: از دلايل ايجادصداي اضافي و ناهنجاري قلب نوزاد تنگ شدن دريچه هاي قلبي، سوراخ شدن قلب، سابقه بيماري مادرزادي قلب در والدين، خواهر يا برادر و ازدواج هاي فاميلي است. وي به عفونت هاي ويروسي دوران بارداري اشاره کرد و افزود: عفونت هاي ويروسي مادر نيز يکي ديگر از دلايل ناهنجاري هاي قلب نوزاد است، بطوري‌که اگر مادر در هر دوره‌اي از بارداري به اين ويروس مبتلا شود، جنين دچار ناهنجاري هاي شديد مادرزادي همچون، بيمارهاي قلبي و تنگي شريان قلبي مي شود.


 خبرهاازعالم علم 

 شقايق دريايي و اميد به درمان ناشنوايي

نتايج يک مطالعه نشان مي دهد، پروتيين هايي که درنوعي شقايق دريايي براي ترميم سلول هاي آسيب ديده وجود دارد، مي تواند
سلول هاي حساس به صدا در موش ها را نيز ترميم کند، يافته اي که اميدي به بازيابي شنوايي ايجاد کرده است.

به گزارش ايرنا از اکونوميست، شنوايي افراد به وجود هزاران تار موي باريک در گوش داخلي بستگي دارد. زماني که انواع مختلف صدا اين موهاي باريک را به ارتعاش درمي آورد، سلول هاي انتهايي اين موها سيگنال هايي را به مغز ارسال مي کنند و در نهايت، صدا شنيده مي شود.

در شرايط عادي، سمفوني ايجاد شده به موهاي باريک آسيب نمي رساند، اما صداهاي بسيار بلند مي تواند عملکرد آنها را مختل کند و در موارد شديدتر سلول هاي مرتبط به آنها را از بين ببرد.

پزشکان از ديرباز گمان مي کردند که چنين آسيب هايي غيرقابل بازگشت است؛ اما آزمايش محققان به رهبري 'گلن واتسون' از دانشگاه لوئيزيانا در لافايت که در مجله اکسپريمنتال بايولوجيExperimental Biology منتشر شد، نشان مي دهد که پماد حاوي پروتيين هاي به دست آمده از گونه اي شقايق دريايي مي تواند تاثيرگذار باشد.

برخي از انواع اين شقايق از شنوايي ابتدايي برخوردارند: مجموعه اي از سلول هاي ريز مشابه مو در به اصطلاح بازوهاي اين جانور وجود دارد که با آنها مي تواند به ساير جانوران چنگ بياندازد.

در برخي موارد، جراحات حاصل شده در اين مبارزه ها، عملکرد موها را مختل مي کند و برخلاف پستانداران، موهاي باريک در اين شقايق دريايي در مدت چهار ساعت ترميم مي شود.

دکتر واتسون در يک مطالعه اوليه متوجه شد که نوعي شقايق ترکيبي از 37 پروتيين را براي بازيابي و ساماندهي مجدد موهاي ريز به کار مي برد. واتسون براي يافتن پاسخي براي اين پرسش که آيا پروتيين هاي ياد شده موهاي باريک و حساس در ساير جانداران را هم ترميم مي کند، از اين ترکيب پروتييني براي ترميم موهاي حساس نوعي ماهي استفاده کرد و دريافت که به کارگيري اين ترکيب، زمان ترميم در ماهي را از 9 روز به يک ساعت کاهش داد.

وي سپس تحقيق خود را متوجه پستانداران و به طور خاص موش ها کرد.نتيجه مطالعه اين بود که پروتيين هاي ياد شده مولکول هاي سلول هاي شنوايي و حساس به صدا در موش ها را نيز ترميم کرد. تحقيقات در اين باره ادامه دارد.


 خبرپزشكي 

 دکتر عباسعلي اللهياري خبرداد:

بودجه سلامت روان در ايران کمتر از سه درصد بودجه سلامت است

دکتر عباسعلي اللهياري، رئيس سازمان نظام روانشناسي گفت: بايد بدانيم از 100 در صد مفهوم سلامت تنها 20 درصد آن مربوط به سلامت جسماني است و اين در حاليست که 80 درصد آن بر مفهوم سلامت روان ارتباط دارد.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي سازمان نظام روانشناسي ،وي ضمن بيان آنکه متولي سلامت روان و روانشناسي در کشور، سازمان نظام روانشناسي است اظهار کرد: متاسفانه در کشور ما کمتر از سه درصد از بودجه سلامت براي سلامت روان هزينه مي‌شود، اين در حاليست که در کشورهاي توسعه يافته همچون فرانسه بيش از 70 درصد از بودجه سلامت به سلامت روان اختصاص مي‌يابد.

رئيس سازمان نظام روانشناسي در ادامه تاکيد کرد: اگر قصد داريم در نظام سلامت تحول ايجاد کنيم بايد 80 درصد بودجه سلامت کشور را به سلامت روان و 20 درصد آن را به سلامت جسم اختصاص دهيم و در غير اينصورت در حق مردم جفا کرده و از سلامت روان آنها غافل شده‌ايم.

اللهياري ادامه داد: در حال حاضر نه در مدارس، نه در دانشگاه و نه در هيچ جاي ديگري آموزش زندگي و مهارت‌هاي زندگي به افراد داده نمي‌شود. اين در حاليست که سازمان نظام روانشناسي در حال تلاش براي برگزاري کارگاه‌هاي آموزشي در کشور
است.وي تصريح کرد: براي مقابله با استرس، مهارت آموزي، کنترل خشم و ... بايد به افراد آموزش دهيم. اين در حاليست که بايد از خود بپرسيم چند درصد از زنان کشور ما داراي مهارت‌هاي فرزند پروري هستند؟ با وجود آنکه در جامعه امروزي با تناقضات موجود دريافت اين آموزش‌ها بسيار ضروري بوده و تمامي مشکلات و آسيب‌هاي کشور ناشي از فقدان توجه به سلامت روان مردم است.

رئيس سازمان نظام روانشناسي در ادامه به اعضاي اين سازمان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر تعداد اعضاي سازمان نظام روانشناسي به 18 هزار نفر رسيده و در اين ميان 3851 روانشناس نيز داراي مجوز و پروانه اشتغال هستند. اين در حاليست که نياز جامعه بسيار بيش از اين است به طوريکه در حال حاضر در مقابل هر 18 هزار و 500 خانوار يک روانشناس داريم در حاليکه در کشورهاي توسعه يافته در مقابل هر 2500 خانوار يک روانشناس وجود دارد و به اين ترتيب نسبت به استانداردهاي جهاني بسيار عقب هستيم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي