جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/06/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5367


پاکسازي جرم دندان و مخاط دهان و ديگر اعضاء نقش مهمي در سلامتي دارد


آشنايي با تومور مغزي در کودکان


موج خطرناک ام اس در راه است


ويتامين D ازحملات آسم پيشگيري مي کند


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 پاکسازي جرم دندان و مخاط دهان و ديگر اعضاء نقش مهمي در سلامتي دارد 

 
اغلب اوقات در اثر مصرف مواد گياهي ونباتي به مقدار زياد جرم گرفتگي در نقاط مختلف بدن و در ابتدا در دهان و در دندان و سپس در سيستم هاضمه و بعد در پوست و ساير نقاط بدن تيرگي و خرابي ظاهر مي شود که گياه خواري به مقدار زياد باعث تشکيل اخلاط در بدن مي شود که خود مشکلي براي کار اعضا مي باشد و افرادي که بيشتر از لبنيات و محصولات شيري بهره مي گيرند (بويژه ماست که حاوي اسيد لاکتيک مي باشد و براي تميز کردن اخلاط بدن کارائي دارد) کمتر دچار گرفتگي اخلاط در نقاط بدن و مجاري مي شوند.

رگ هاي خوني و مجاري لنفي نيز ممکن است در اثر مصرف بعضي از غذاها به مقدار زياد دچار گرفتگي شوند انواع ريشه هاي گياهان، مواد معدني موجود در کشک(از محصولات لبني) و املاح معدني موجود در ريشه ها وساقه هاي زير زميني و آب هاي سنگين معدني با مواد معدني ممکن است در رگ ها رسوب و خلط ايجاد کند و گرفتگي رگ ها از آن ظاهر گردد.

تغيير در مصرف انواع غذاها خود نوعي درمان است که از آن پاکي بدن ومجاري و نسوج حاصل مي شود و مصرف مداوم يک يا چند نوع غذا باعث تشکيل انواع ته نشيني ها و گرفتگي ها مي شود اجرام نيز در اثر ترکيبات اسيدي و قليايي قابل حل شدن و تجزيه مي باشند و بعضي از اين ترکيبات دوباره به انرژي و ماده تبديل مي شوند.

ترکيباتي مانند اسيد لاکتيک موجود در ماست و لاکتوز در شير هم براي تجزيه ترکيبات گياهي (انواع مواد سلولزي و خلط گياهي) و براي پاک سازي بدن بويژه در دوران کهنسالي بسيار مهم و کار ساز مي باشد و افرادي که در سنين بالا کمتر از محصولات لبني بويژه ماست بهره مي گيرند دچار انواع گرفتگي ها در مجاري و رگ ها و نسوج و پوست مي شوند.

توجه به پاک سازي بدن در سنين بالا بسيار مهم و مهمترين عامل در تغذيه بدن و اعضا مي باشد و افرادي که داراي بدني پاک مي باشند بهتر مي توانند از انواع غذاها در سنين بالا بهره ببرند.

غذاهاي ساده و پر انرژي مانند انواع غذاهاي گياهي و طبيعي و عسل به راحتي انرژي بدن را تامين کرده و نا تواني را در افراد از بين مي برد و آناني که در سنين کهن سالي فعال ترند بهتر مي توانند از حرکات و فعاليت هاي بدني و انواع غذاها بهره برداري نمايند.

بايد سعي بر اين باشد که همه انرژي خود را از غذاها به دست نياوريم تا در موقعي که سيستم گوارش و اعضاي وابسته دچار اشکال شدند از پاي بيفتيم و حرکات و فعاليت هاي بدن نيز انرژي زا بوده و در مواقع لزوم مقداري از نيروي بدن را تامين مي نمايد.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 آشنايي با تومور مغزي در کودکان 

 به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي تهران،تومور مغزي رشد يک‌ توده‌ غيرطبيعي‌ در مغز است. درمان اين بيماري بستگي به نوع تومور، منطقه درگير ، اندازه تومور، سن بيمار و وضعيت سلامتي بيمار دارد.

تومور مغز در کودک چگونه بوجود مي آيد

تومور مغزي رشد يک‌ توده‌ غيرطبيعي‌ در مغز است اين تومور ها از سلو لهاي مغزي که هنوز استعداد رشد و تکثير دارند نشات مي گيرند و مي توانند خوش خيم و يا بد خيم باشد.تو مورهاي خوش خيم بر عكس بد خيم به اطراف خود تهاجم نمي كنند و با خذف آنها توسط عمل جراحي ديگر عود نمي كنند. بعضي از انواع تومورهاي مغزي اگر چه بد خيم نيستند اما چون در قسمتي از مغز قرار گرفته اند كه مراكز حياتي در آن قرار دارد لذا ممكن است مانند يك تومور بد خيم سبب اختلال در عملكرد مراكز حياتي و كاهش عمر كودك شوند.

علت بروز تومور هاي مغزي چيست

اغلب تومورهاي مغزي در نتيجه اختلالات ژني در كنترل سيكل سلولي ايجاد مي شود كه منجر به رشد غير قابل كنترل مي گردد.تماس با بعضي از مواد شيميايي مثل كسانيكه در كارخانجات پالايش نفت يا لاستيك سازي كار مي كنند احتمال بروز تومور مغزي را افزايش مي دهد. در كودكاني كه به دليل ابتلا به يك نوع ديگر از سرطان راديو تراپي شده انداحتمال بروز تومور مغزي بالا است.

علائم و نشا نه هاي تومور مغزي چيست

علائم بر حسب اندازه غده و محل جايگزيني تومور متفاوت خواهد بود. هر توموري در مغز مي تواند فشار مغز را افزايش دهد و سبب بروز علائمي شود مثل: سر درد پيشرونده، استفراغ، تغييرات شخصيتي، تحريك پذيري، خواب آلودگي، و افسردگي، اگر تومور در نيمكر ه هاي مغزي باشد ممكن است تشنج، اختلالات بينايي، اختلال در صحبت كردن، ضعف و يا فلج نيمي از بدن را ايجاد نمايد. چنانچه تومور در ناحيه مخچه و اطراف آن باشد مي تواند عدم تعادل ، سر درد ، انحراف چشم، درد گردن ،استفراغ، و اختلال در هماهنگي حركت دستها را ايجاد كند.

چگونه مي توان تومور مغزي را تشخيص داد

يکي از آزمايشاتي که نشان‌دهنده تومور مغز است، سي تي اسکن است.اين آزمايش شبيه اشعه ايکس مي باشد و دردناک نيست. در برخي مواقع، اين آزمايش نياز به تزريق ماده اي در رگ دارد تا تصوير بهتري از ساختار مغز را نشان دهد

- يكي ديگر از آزمايشات ام ار اي مي باشد. مشاهده ساختار مغز در ام ار اي بهتر از ستي اسكن مي باشد.

- بيوپسي (نمونه برداي از بافت مغز)

- بررسي مايع مغزي نخاعي

- بررسي فشار داخل جمجمه

درمان تومور هاي مغزي چيست

درمان اين بيماري بستگي به نوع تومور، منطقه درگير، اندازه تومور، سن بيمار و وضعيت سلامتي بيمار دارد.

- جراحي

- پرتودرماني

- شيمي درماني

در برخي مواقع نيز مجموعه اي از جراحي، پرتودرماني و شيمي درماني را به کار مي برند

آموزش به بيمار پس از جراحي

بيمار پس از جراحي لازم است نکاتي را جهت بهبودي هرچه بيشتر رعايت کند که در ذيل نکات مهم يادآوري مي شود:

- داروهاي تجويز شده توسط پزشک معالج طبق دستور مصرف گردد.

- هيچگونه محدوديت غذايي وجود ندارد مگر اينکه مشکل خاص ديگري وجود داشته باشد که نياز به يک رژيم غذايي خاص ايجاد گردد.

- جهت جلوگيري از يبوست بهتر است از غذاهاي پر فيبر مانند سبزيجات و ميوه ها استفاده شود.

در صورت ابتلا بيمار به حملات ناگهاني گيجي و يا تشنج در هنگام راه رفتن توسط خانواده حمايت گردد. از حمام ، دوش يا وان مي توان استفاده کرد ولي بهتر است تا زمانيکه هنوز زخم جراحي خوب ترميم نشده است سر خشک بماند.

- بخيه ها در موقع مقرر کشيده شده و از زود کشيدن بخيه ها اجتناب گردد.

- ممکن است پس از عمل جراحي به صداهاي بلند حساس شويد پس بايستي محيط زندگي آرام نگه داشته شود

- پس از ترخيص پي گيري دقيق بيمار با ام آر آي مکرر الزامي است تا در تومور هاي خصوصا" بدخيم از عود تومور آگاه شده مانع صدمه بيشتر به بيمار شد.

در صورت بروز هريک از علائم زير سريعاً به پزشک معالج مراجعه شود

- تب، سردرد،گيجي شديد، استفراغهاي جهنده، تاري ديد و سفتي گردن.

- در صورت بروز تشنج سريعاً به پزشک يا يک مرکز درماني مراجعه شود.

- خروج مايع يا چرک از بخيه ها ي جراحي

- پس از ترخيص اگر از بيني و يا گوش مايع زلال خارج شد ، سريعاً به پزشک معالج اطلاع داده شود.

- بهداشت فردي کاملا رعايت شود تا بهبودي زودتر ايجاد گردد.

- داروهاي تجويز شده بخصوص داروهاي ضد تشنج مثل فني توئين و فنوباربيتال در ساعت مقرر مصرف شود.


  موج خطرناک ام اس در راه است 

 دبير سيزدهمين کنگره بين المللي ام اس ايران با بيان اينکه موج خطرناک ام اس در راه است، گفت: طي سال‌هاي اخير شمار مبتلايان در کشور افزايش يافته است. به گزارش آفرينش به نقل از دبير خانه كنگره ،دکتر عبدالرضا ناصر مقدسي در آستانه برگزاري سيزدهمين کنگره بين‌المللي ام اس ايران، اظهار کرد: متاسفانه بررسي آمارها نشان مي‌دهد در سال‌هاي اخير يک شيب افزايشي در ابتلا به ام اس در کشور وجود دارد.

وي افزود: کشور ما از نظر ابتلا در منظقه پرخطر قرار دارد و چون اين بيماري بيشتر جوانان را درگير مي‌کند پرداختن به جنبه‌هاي مختلف بيماري ام اس که تاکنون به آنها کم‌تر پرداخته شده اما در زندگي بيماران نقش بسزايي دارد بسيار حائز اهميت است.

دبير سيزدهمين کنگره بين‌المللي ام اس ايران درباره علل شيوع ام اس در کشور، گفت: کمبود ويتامين دي، شيوع مصرف سيگار و قليان، عفونت‌ها و حتي تغيير شيوه تغذيه طي 20 سال اخير از عوامل مهم ابتلا به ام اس شناخته شده است. اين عضو مرکز تحقيقات ام اس بيمارستان سينا، يادآور شد: خوشبختانه در مدارس شاهد توزيع ويتامين دي هستيم که اين مي‌تواند گامي مهم در پيشگيري از بيماري باشد. ناصر مقدسي دخاطرنشان کرد: اقدام در جهت کاهش مصرف مواد دخاني و قليان در جوانان و زنان نيز مي‌تواند از راه‌هاي مقابله با ام اس باشد.


  ويتامين D ازحملات آسم پيشگيري مي کند 

نتايج يک تحقيق نشان مي دهد که مصرف مکمل هاي ويتامين D خطر ابتلا به حملات شديد آسم را تا 3درصد کاهش مي دهد. به گزارش ايرنا از پايگاه اينترنتي اينديپندنت، تجزيه و تحليل هاي گروه تحقيقاتي پزشکي Cochrane نشان داد، مصرف قرص هاي ويتامين D مي تواند احتمال بروز حملات شديد آسم را که به بستري شدن در بيمارستان يا اورژانس نياز دارد را از 6درصد به 3 درصد کاهش دهد. محققان همچنين متوجه شدند که مکمل ويتامين D ميزان حملات آسمي را که به درمان با قرص هاي استروئيد نياز دارد بدون بر جاي گذاشتن عوارض جانبي کاهش دهد. اين تحقيق بر روي کارآزماييهاي تصادفي بر روي 435 کودک و 658 بزرگسال مبتلا به آسم متوسط تا شديد انجام شد. پرفسور 'آدرين مارتينو' نويسنده ارشد اين مطالعه گفت:مصرف مکمل ويتامين D علاوه درمان استاندارد آسم ، حملات شديد آسم را بدون بر جاي گذاشتن عوارض جانبي بطور قابل توجهي کاهش مي دهد. با اين حال محققان تاکيد کردند، لازم است براي تاييد کارايي مصرف مکمل هاي ويتامين D بر روي کودکان و بزرگسالان مبتلا به آسم شديد، آزمايش هاي بيشتري انجام شود.


 خبرهاازعالم علم 

 توليد ايمپلنت‌هاي نانوساختار با خواص بهينه

پژوهشگران دانشگاه تهران با همکاري محققاني از کشور ايتاليا موفق شدند کامپوزيتي نانوساختار جهت توليد ايمپلنت‌هاي درون تني معرفي کنند. اين کامپوزيت آزمايشگاهي هم از حيث خواص خوردگي و هم از حيث خواص مکانيکي بهينه شده است.

به گزارش آفرينش به نقل از ستاد ويژه توسعه فناوري نانو،امروزه استفاده از قطعات درون تني جهت درمان يا ترميم اجزاي آسيب‌ديده‌ي دنداني و استخواني مورد توجه محققان حوزه‌ي مهندسي پزشکي قرار گرفته است. منيزيم و آلياژهاي آن به دليل خواص زيست سازگارشان مي‌توانند به‌عنوان ايمپلنت‌هاي زيست سازگار استفاده شوند. اما تاکنون از آن‌ها به‌صورت تجاري استفاده نشده است. دليل اين موضوع مقاومت کم به خوردگي اين دسته از مواد درون بدن انسان است. روش‌ها و راهکارهاي زيادي به‌منظور بهينه کردن خواص آن‌ها مورد استفاده قرار گرفته است.

دکتر دنيا احمدخاني‌ها در خصوص اهداف دنبال شده در اين طرح گفت: «در اين طرح سعي شده با به‌کارگيري يک روش ترمومکانيکي خواص خوردگي و مکانيکي کامپوزيت بر پايه منيزيم به‌طور همزمان بهبود يابد. کاربرد کامپوزيت نهايي بهينه شده براي توليد قطعات درون بدن خواهد بود.»

وي ادامه داد: « کامپوزيت بهينه شده در اين پژوهش خواص مکانيکي و خوردگي بهتري نسبت به نمونه‌هاي مشابه داشته و از قابليت بالاتري جهت استفاده‌ي درون بدن برخوردار است.»

در طرح حاضر از فرايند ترمومکانيکي همزن اصطکاکي جهت ايجاد يک ساختار نانوکامپوزيتي متشکل از منيزيم/ هيدروکسي آپاتيت استفاده شده است. همچنين اعمال اين فرايند موجب ايجاد بافت ترجيحي در قطعه‌ي تحت عمليات مي‌گردد که افزايش مقاومت به خوردگي را در پي دارد. از طرف ديگر، حضور نانوذرات مسئول افزايش مقاومت مکانيکي است.

اين تحقيقات حاصل تلاش‌هاي دکتر دنيا احمدخاني‌ها- پژوهشگر دانشگاه تهران- دکتر محمود حيدرزاده سهي و دکتر عباس زارعي هنزکي- اعضاي هيأت علمي دانشگاه تهران- و محققاني از کشور ايتاليا است. نتايج اين کار در مجله‌ي Corrosion Science (جلد 104، سال 2016، صفحات 319 تا 329) به چاپ رسيده است.


 خبرپزشكي 

 استعمال دخانيات و استرس دو علت پرکاري تيروئيد

فوق تخصص غدد درون ريز و متابوليسم مرکز آموزشي درماني امام خميني(ره) اهواز گفت: سيگار کشيدن و داشتن استرس در زندگي باعث پرکاري تيروئيد و بروز عوارض اين بيماري مي شود.

به گزارش آفرينش به نقل ازوبدا،دکتر سيدبهمن قادريان در اين باره اظهارکرد: ترشح زياد هورمون هاي تيروئيدي نتيجه پرکاري اين غده در بدن است که مشکلات عديده اي را براي افراد ايجاد مي کند.وي ادامه داد: علت عمده پرکاري غده تيروئيد نوعي بيماري خودايمني در بدن به نام "گريوز" است.در بيماري خودايمني معمولا نوعي آنتي بادي عليه يک عامل خارجي توليد مي شود که در برخي موارد به دليل شباهت عامل خارجي با بافتي از بدن يا تشخيص اشتباه آنتي بادي در نوع عامل خارجي، آنتي بادي توليد شده بر روي آن بخش از بافت تاثير مي گذارد و به آن صدمه وارد مي کند.وي افزود: در مواردي پادتني که در بدن تشکيل مي شود، گيرنده هاي غده تيروئيد را تحت تاثير قرار مي دهد و موجب تحريک يا مهار سلول هاي اين بافت مي شود لذا در مواردي که موجب مهار مي شود بيماري کم کاري تيروئيد و در مواردي که باعث تحريک سلول ها مي شود بيماري پرکاري تيروئيد ايجاد خواهد شد.

قادريان تصريح کرد: در شرايطي که اين آنتي بادي ها باعث تحريک سلول هاي غده تيروئيد شود، بيماري گريوز بروز مي کند.بيماري گريوز شايع ترين علت پرکاري تيروئيد به شمار مي رود و در جوانان و خانم ها شيوع بيشتري دارد.وي تاکيد کرد: عوامل محيطي مانند سيگار و استرس بيماري گريوز را تشديد مي کند و در افرادي که به طور ناگهاني دچار استرس مي شوند اين مسئله بسيار ديده شده است.بنابراين از راه هاي اساسي پيشگيري از پرکاري تيروئيد مي توان بر کاهش استرس و عدم استعمال سيگار تاکيد کرد. تغذيه تقريبا تاثيري در پيشگيري از پرکاري تيروئيد ندارد ولي چون استفاده از يد ممکن است پرکاري اين غده را تشديد کند، توصيه مي شود در دوره درمان از يد کمتري استفاده شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي