جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/06/29 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5376

با افزايش آلودگي ها اعلام شد:
حالت فوق‌العاده در عسلويه


عقب ماندگي‌هاي گسترده در توسعه ميادين مشترک نفت و گاز ايران با کشورهاي عربي


خبر


معادلات انرژي


 با افزايش آلودگي ها اعلام شد:
 حالت فوق‌العاده در عسلويه 

 با افزايش آلودگي ها در عسلويه، شرکت ملي صنايع پتروشيمي هر گونه فعاليت غير ضروري در صنايع پتروشيمي مستقر در عسلويه را ممنوع اعلام کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازشرکت ملي صنايع پتروشيمي، حميدرضا عجمي با بيان اينکه به همه شرکت‌هاي پتروشيمي منطقه ويژه اقتصادي پارس ابلاغ شده تا از هرگونه عمليات غير ضروري خودداري کنند، گفت: حادثه آتش سوزي به وقوع پيوسته در پتروشيمي مبين و توقف توليد منجر به ايجاد شرايط آب و هوايي نامناسبي در منطقه عسلويه شده است.

مدير بهداشت، ايمني و محيط زيست شرکت ملي صنايع پتروشيمي، افزود: هر چند که تزريق يوتيليتي به مجتمع‌هاي پتروشيمي آغاز شده اما عملکرد مشعل‌ها به دلايل فني سبب ايجاد آلودگي در منطقه شده است.

اين مقام مسئول با بيان اينکه در حال حاضر پايداري و سکون هوا آلودگي را تشديد کرده است، تصريح کرد: به تمام طرح‌ها و مجتمع‌ها ابلاغ شده تا نسبت به سلامت کارکنان به ويژه بيماران قلبي و ريوي، اقدام هاي لازم را معمول کنند وهمچنين همکاراني که از وضعيت سلامتي خوبي برخوردار نيستند از ترددهاي غير ضروري خودداري کنند و اين بخشنامه به همراه جزئيات کامل پنج شنبه گذشته (25 شهريور ماه) به تمام شرکت‌هاي منطقه ابلاغ شد.

عجمي از مردم و ساکنان منطقه نيز درخواست کرد موارد ايمني را براي حفظ سلامت خود به طور کامل رعايت کنند تا شرايط به حالت طبيعي باز گردد.

مدير بهداشت، ايمني و محيط زيست شرکت ملي صنايع پتروشيمي با تاکيد بر اين که فلرينگ در پالايشگاه‌هاي گازي و پتروشيمي‌ها پيش از اين نيز وجود داشته اما سکون و پايداري هوا و نيزحادثه مورد اشاره آن را تثبيت کرده است، تاکيد کرد: به همه شرکت‌هاي پتروشيمي منطقه ويژه اقتصادي پارس ابلاغ شده که از هرگونه عمليات غير ضروري خودداري کنند.

اين مقام سمئول در پايان خاطرنشان کرد: نيروهاي HSE در منطقه عسلويه در آمادگي کامل قرار دارند و با همکاري سازمان منطقه ويژه اقتصادي پارس آماده هرگونه تعامل و همکاري با شرکت‌ها و نيز ساکنان و مردم منطقه هستند.

نامه نماينده عسلويه براي رفع آلودگي اين منطقه به وزير نفت

در همين رابطه ،نماينده مردم شهرستان هاي کنگان، دير، جم و عسلويه در مجلس شوراي اسلامي درباره آلودگي زيست محيطي در عسلويه خطاب به بيژن نامدار زنگنه وزير نفت، نامه نوشت و خواستار پيگيري جدي اين موضوع شد.

در اين نامه ،سکينه الماسي خطاب به وزير نفت نوشته است: بروز آلايندگي شديد روزهاي اخير و خروج دود سياه از مشعل ها در عسلويه که ناشي از اختلال در روند فعاليت پتروشيمي ها به دليل ايجاد حادثه در پتروشيمي مبين است علاوه بر آسيب به سرمايه هاي ملي، موجي از نگراني را در ميان مردم بومي، کارکنان وکارگران شريف مستقر در منطقه ايجاد کرده است.

وي خطاب به وزير نفت يادآورشد: اينجانب به عنوان نماينده مردم از ابتدا در کنار مسئولان پيگير موضوع بوده و خود را موظف مي دانم گلايه و اعتراض موکلانم را از اين وضعيت به مجموعه وزارت نفت اعلام کنم.

الماسي افزوده است: اين موضوع بدون شک در اذهان مردم به عنوان نکته اي تاريک در کارنامه مجموعه وزارت نفت محسوب مي شود.

در ادامه اين نامه آورده شده است: چگونه است در پايتخت انرژي ايران با وجود کنترل آتش سوزي و فراگير نبودن حادثه با چنين عواقب خسارت باري مواجه مي شويم و اين در حالي است که بايد باتوجه به منابع انساني و منابع طبيعي، محيط زيست اين منطقه در اولويت باشد.

الماسي اضافه کرده است: چگونه در کنترل آلايندگي شديد پيش آمده ناتوان هستيم به گونه اي که چهار روز است التهاب و نگراني مردم منطقه را رها نمي کند. وي تاکيد کرده است: آيا در صورت بروز حوادث احتمالي مشابه و حتي بزرگتر باز هم بايد شاهد چنين خسارت جبران ناپذيري باشيم؟

الماسي نوشته است:از وزير نفت و همکاران وي انتظار است علاوه بر بررسي دقيق حادثه و ارائه آن به اينجانب جهت گزارش دهي به مردم شريف جنوب استان بوشهر و همکارانم در کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي پس از اين نيز با جديت نسبت به وضعيت محيط زيست منطقه همه توان و اهتمام خود را به کار گيريد.

وي عنوان کرده است:بدون شک آسيب به محيط زيست آسيب به زندگي همه ساکنان و مجاوران اعم از مردم بومي، مديران، کارکنان و کارگران بوده و همه متضرر خواهند شد.


 عقب ماندگي‌هاي گسترده در توسعه ميادين مشترک نفت و گاز ايران با کشورهاي عربي 

 
عربستان سعودي درحالي روزانه 300 ميليون فوت مکعب گاز از ميدان مشترک با ايران برداشت مي‌کند که ايران حتي يک دکل حفاري هم براي توسعه اين ميدان مشترک در خليج فارس ندارد.

به گزارش مهر، سناريوي عقب ماندگي در ميادين مشترک نفت و گاز ايران اين بار در ميدان مشترک فرزاد در حال اجرا بود و با وجود لغو تحريم‌ها اما توسعه اين ميدان مشترک گازي با عربستان سعودي متوقف مانده است.

بر اين اساس، پس از عقب ماندگي‌هاي گسترده در توسعه ميادين مشترک نفت و گاز ايران با کشورهاي عربي حاشيه جنوبي خليج فارس به ويژه در مياديني همچون فروزان و اسفنديار (مشترک با عربستان)، سلمان و نصرت و فرزام (مشترک با امارات) و لايه نفت و گازي پارس جنوبي (مشترک با قطر) حالا نوبت به درجا زدن در توسعه ميدان مشترک فرزاد رسيده است.

کريم زبيدي، رئيس شوراي عالي مخازن شرکت ملي نفت ايران با اشاره به عقب ماندگي در توسعه ميادين مشترک فرزاد A و B، گفت: در حال حاضرعربستان سعودي با استفاده از فناوري‌هاي خارجي، روزانه از برخي چاه‌هاي ميادين فرزاد «حصبه» تا 300 ميليون فوت مکعب گاز برداشت مي‌کند.

معاون برنامه‌ريزي شرکت ملي نفت ايران با تاکيد بر اينکه هم اکنون ايران برداشت گازي از ميادين فرزاد انجام نمي دهد، تصريح کرد: بايد با استفاده از تکنولوژي‌هاي جديد نسبت به آغاز توليد گاز طبيعي از ميادين رزاد A و B در دوران پسا تحريم اقدام کنيم.

از سوي ديگر درحالي در بخش ايراني ميدان گازي فرزاد حتي يک دستگاه دکل حفاري هم مشغول به کار نيست و عملا هيچ برنامه جامعي تاکنون براي توسعه اين ميدان مشترک گازي در شرکت ملي نفت ايران تعريف و اجرا نشده است که آرامکوي عربستان سعودي قراردادي يک ميليارد و 600 ميليون دلاري با دو شرکت هندي و سنگاپوري براي توسعه اين ميدان امضا کرده است.

به عبارت ديگر همزمان با توقف و تعليق توسعه ميدان مشترک گازي فرزاد در بخش ايراني، آرامکوي عربستان سعودي به دنبال افزايش ظرفيت توليد گاز ميدان حصبه به دو ميليارد فوت مکعب تا سال 2019 ميلادي بوده که در صورت تحقق معادل توليد دو فاز پارس جنوبي از اين ميدان مشترک با ايران گاز برداشت مي کند.

در شرايط فعلي، عربستان سعودي با کسري شديد گاز طبيعي دست و پنجه نرم مي‌کند به طوري‌که در فصل تابستان امسال بخش عمده‌اي از سوخت نيروگاه‌هاي برق اين کشور عربي با استفاده از فرآوري نفت خام تامين شده و در صورت افزايش برداشت گاز از ميدان مشترک با ايران، علاوه بر تامين سوخت نيروگاه‌ها مي‌تواند خوراک بيشتري هم در اختيار صنايع پتروشيمي خود قرار بدهد.

همزمان با برنامه ريزي گسترده عربستان براي برداشت گاز از ميدان مشترک با ايران، شرکت ملي نفت ايران در طول 15 سال گذشته تاکنون با شرکت ONGC هند مذاکرات متعددي را براي توسعه بخش B اين ميدان مشترک گازي آغاز کرده که تاکنون اين مذاکرات حتي منجر به امضاي يک تفاهم نامه همکاري بين دو طرف نشده است.

در همين حال بيژن زنگنه وزير نفتف بهمن ماه سال گذشته در نشستي خبري در جمع خبرنگاران درباره آخرين وضعيت مذاکرات با شرکت‌هاي هندي براي توسعه ميدان فرزاد B، گفته بود: تنها ميداني که قول توسعه آن به يک شرکت خارجي داده شده، ميدان فرزاد B بوده که قول آن در سطح روساي جمهور دو کشور به هندي‌ها داده شده است.

علي اکبر شعبانپور، مديرعامل شرکت نفت و گاز پارس هم چند هفته قبل در تشريح مذاکرات انجام گرفته با شرکت ONGC هند براي توسعه بخش B ميدان گازي فرزاد، گفته بود: در مذاکرات اخير نظرات دو طرف بسيار به يکديگر نزديک شده و اختلافات در خصوص مسائل مالي و فني به حداقل رسيده و پيش بيني مي‌شود تا مهر ماه يک قرارداد HOA بين دو طرف امضا و سپس مذاکرات وارد روند اجرايي‌تري شود. اين مقام مسئول با بيان اينکه بر اساس برآوردهاي انجام گرفته، بار مالي توسعه فاز اول اين ميدان گازي بين 4.5 تا 5 ميليارد دلار است، تاکيد کرده است: تعيين مدل مالي يکي از محورهاي مذاکرات آتي براي توسعه اين ميدان گازي خواهد بود. از سوي ديگر ايران اخيرا براي ظرفيت توليد گاز ميدان فرزاد B با هندي ها به توافق رسيده به طوري که قرار است در فاز اول اين ميدان مشترک حدود 2 ميليارد فوت مکعب گاز برداشت شود.


 خبر 

 ايران 12 نفتکش به شرکت‌هاي خارجي اجاره داد

مديرعامل شرکت نفتکش اعلام کرد: تاکنون 12 فروند از کشتي‎هاي نفتکش ايران به شرکت‎هاي خارجي اجاره داده است.به گزارش آفرينش به نقل از شرکت ملي نفتکش، علي اکبر صفايي با بيان اينکه پس از پيروزي انقلاب اسلامي، تعداد کشتي‌هاي نفتکش رو به افزايش داشت، به گونه‌اي که امروز تعداد کشتي‌هاي شرکت ملي نفتکش ايران به 69 فروند و با ظرفيت بيش از 15.5 ميليون تن رسيده و شرکت نفتکش را در جايگاه بزرگترين کشتيراني نفتي جهان قرار داده است.مديرعامل شرکت ملي نفتکش درباره وضع فعلي ناوگان نفتکش ايران هم اظهار داشت: امروز تمام کشتي‌هاي نفتکش از بيمه، پرچم، کلاس و گواهينامه معتبر بين‌المللي برخوردار است.

به گفته اين مقام مسئول ناوگان نفتکش ايران کار خود را در ابتدا با تحويل‌گيري يک فروند کشتي نفتکش 35 هزار تني در سال 1334 آغاز کرد و با اقدامات مربوطه، روند توسعه‌اي پيدا کرد.

وي با بيان اينکه بروز بحران‌هاي اقتصادي در دوران ملي شدن صنعت نفت و تحريم خريد نفت ايران از جانب دولت‌هاي استعمارگر، فکر ايجاد يک ناوگان مستقل براي ورود به بازارهاي بين‌المللي نفت در کشور را به همراه داشت، بيان کرد: ضرورت کسب سهم لازم از حمل ونقل نفت سبب شد تا ايران در اين بخش نقش مناسب را بر ‌عهده گيرد تا افزون بر نفوذ در بازارهاي جهاني، امکان لازم و ضروري براي فروش نفت در شرايط عادي و مواقع بحراني را فراهم آورد.عضو هيات مديره شرکت ملي نفتکش ايران بيان کرد: ايده تشکيل ناوگان نفتکش در کشور سال 1334 اجرايي شد و نخستين شرکت کشتيراني نفتي کشور (26 شهريورماه 1334) تاسيس شد.

مدير عامل شرکت ملي نفتکش ايران با بيان اينکه تاکنون 12 فروند از کشتي‌هاي نفتکش تحت اجاره شرکت‌هاي خارجي قرار گرفته است، خاطرنشا ن کرد: با توجه به تمايل خارجي‌ها به اجاره کشتي‌هاي نفتکش، اين تعداد تا پايان امسال افزايش مي‌يابد.

سخنگوي کميسيون انرژي :

بنزين چند نرخي تخلف و سوء‌استفاده‌هاي زيادي به دنبال دارد

سخنگوي کميسيون انرژي مجلس تاکيد کرد:‌ چندنرخي بودن بنزين منجر به تخلف و ناديده گرفتن مقررات خواهد شد ضمن اين که کنترل از طريق دستگاه نظارتي امکان پذير نيست.اسدالله قره‌خاني در گفت‌وگو با ايسنا، ضمن ارزيابي و تشريح مصوبه اخير کميسيون انرژي در خصوص راي نياوردن حذف کارت سوخت و تک نرخي ماندن بنزين گفت: هر يک از اين موارد به طور جداگانه در کميسيون مورد بررسي قرار گرفت و نمايندگاني از مرکز پژوهش‌ها، ديوان محاسبات و دولت هم نظرات خود را مطرح کردند.وي تصريح کرد:‌ نهايتا بر اساس استدلال‌هايي که نمايندگان موافق و مخالف در کميسيون مطرح کردند حذف کارت سوخت و همچنين تک نرخي ماندن بنزين راي نياورد و نهايتا به کميسيون برنامه و بودجه به عنوان کميسيون اصلي در بررسي اصلاحيه قانون بودجه سال 95 ارجاع شد.

سخنگوي کميسيون انرژي مجلس اظهار کرد:‌ در واقع بر اساس آنچه که در قانون بودجه فعلا مصوب است، کارت سوخت باقي مي‌ماند، و سهميه براي خودروها در نظر گرفته مي‌شود.

وي اظهار کرد:‌ تجربه نشان داده هر جايي که تغيير انجام شود نتايج مثبتي را نخواهيم داشت به عنوان نمونه چندنرخي بودن بنزين را هم تجربه کرديم اما در اين شرايط تخلف و ناديده گرفتن مقررات بسيار وجود خواهد داشت و کنترل هم از طريق دستگاههاي نظارتي امکان پذير نيست.

اين عضو هيات رئيسه کميسيون انرژي مجلس اظهار کرد:‌ آنچه که مد نظر دولت است، مي‌تواند به پيشگيري از تخلف منجر شود، ضمن اين که در شرايط فعلي بنزين وارداتي به صورت زياد انجام نمي‌شود. تنها 10 درصد بنزين وارداتي است.

مديرعامل شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب:

الگوي جديد قراردادهاي نفتي در راستاي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي است

مديرعامل شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب با بيان اين‌که الگوي جديد قراردادهاي نفتي کاملاً در راستاي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي است، گفت: اين قراردادها موجب رونق و شکوفايي اقتصادي خواهند شد.بيژن عالي‌پور در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به اصلاح الگوي جديد قراردادهاي نفتي موسوم به IPC اظهار کرد: وزير نفت براي شنيدن نظرات کارشناسان و مسئولان با هر ديدگاهي در خصوص اين قراردادها اعلام آمادگي کرد و اکنون اين قراردادها اصلاح و در کميسيون تلفيق نيز بررسي و در نهايت به دولت ابلاغ شدند.

وي افزود: ايرادات اعلام‌شده نسبت به الگوي جديد قراردادهاي نفتي از سوي دفتر مقام معظم رهبري، اصلاح شدند. مجري اين قراردادها شرکت‌هاي خارجي و نظارت بر اجراي قراردادهاي مذکور بر عهده شرکت ملي نفت ايران با شرکت‌هاي زيرمجموعه آن است.عالي‌پور تصريح کرد: مدت زمان الگوي جديد قراردادهاي نفتي موسوم به IPC نامحدود يا بدون سقف نيست بلکه بستگي به نوع ميدان نفتي دارد. جزئيات اين قراردادها نيز بايد محرمانه بماند و طبق سياست دولت محرمانه مي‌ماند.


 معادلات انرژي 

 مطالعه درباره ساخت مخازن زيرزميني ذخيره‌سازي نفت خام

امکان سنجي و انتخاب سايت هاي مستعد احداث مخازن زيرزميني در اداره پژوهش و توسعه شرکت پايانه هاي نفتي ايران به پيشرفت بالاي 90 درصد رسيد.به گزارش شانا ، مهدي حسني، رئيس پژوهش و توسعه شرکت پايانه‌هاي نفتي ايران گفت: مطالعه و بررسي درباره ساخت مخازن زيرزميني ذخيره‌سازي نفت خام با هدف امکان افزايش ظرفيت ذخيره سازي و افزايش توان رقابتي و قدرت مانور کشور در چند سال اخير در اين شرکت آغاز شده است.

وي گفت: شرکت پايانه هاي نفتي ايران، نخستين شرکتي است که در وزارت نفت به حوزه ساخت مخازن زيرزميني ورود کرده است و اکنون در بخش پژوهش و توسعه اين شرکت مطالعات امکان سنجي آن در دست اجراست.

حسني از طرح احداث مخازن زيرزميني به عنوان يکي از طرح‌هاي کلان در حوزه صنعت نفت و ذخيره سازي ياد کرد و افزود: ورود به اين حوزه از ضرورت‌هاي صنعت نفت است.

وي با بيان اين نکته که اکنون آمريکا نزديک به يک ميليارد بشکه ذخاير زيرزميني دارد که حدود 800 ميليون آن نفت خام و 200 ميليون هم فرآورده هاي نفتي است، افزود: کشورهاي توسعه يافته به دليل مسايل زيست محيطي، رعايت الزام‌هاي پدافند غيرعامل، هزينه هاي پايين تر ساخت اين نوع مخازن در مقايسه با مخازن مرسوم و همچنين امکان ساخت مخازني با ظرفيت بسيار بالاتر از اين نوع مخازن استفاده مي کنند.

حسني همچنين مزاياي ديگر ذخيره‌سازي زيرزميني را ايمني مناسب در مقابل حوادث طبيعي و حملات هوايي و اقدامهاي تروريستي برشمرد.

وي مخازن کنوني مورد استفاده در شرکت پايانه هاي نفتي ايران را مخازن فلزي رو سطحي با ظرفيت محدود دانست و به پايگاه خبري وزارت نفت افزود: بالاترين ظرفيت مخازن در پايانه نفتي خارک يک ميليون بشکه است، در حالي که در احداث مخازن ذخيره سازي زيرزميني امکان ساخت مغارهايي با ظرفيت حدود 20 ميليون بشکه در توده سنگ هاي با شرايط مناسب، ممکن است.

حسني ادامه داد: اکنون در پروژه احداث مخازن زيرزميني امکان سنجي و انتخاب سايت‌هاي برتر براي احداث مخازن زيرزميني در دستور کار است و با اتمام اين فاز از پروژه سايت هاي مستعد احداث مغارهاي زيرزميني نهايي شده و امکان شروع مطالعات پايه و طراحي اين نوع مخازن آغاز خواهد شد.

شرکت پايانه هاي نفتي ايران به عنوان يکي از شرکت هاي تابعه شرکت ملي نفت ايران سازماني است عملياتي، تخصصي که در حوزه هاي ذخيره سازي ، اندازه گيري، ارائه خدمات آزمايشگاهي ، عمليات صادرات و واردات نفت خام ، مواد نفتي و ميعانات گازي و خدمات دريايي فعاليت مي کند.

قيمت خوراک گاز مجتمع‌هاي پتروشيمي اعلام شد

معاونت برنامه ريزي وزارت نفت، قيمت گاز طبيعي سبک و شيرين خوراک براي شرکت‌هاي پتروشيمي را در مرداد ماه 2 هزار و 680 ريال اعلام کرد.

به گزارش ايلنا، معاونت برنامه ريزي وزارت نفت پيش تر قيمت هر مترمکعب استاندارد گاز طبيعي را در فروردين‌ماه امسال 2 هزار و 313 ريال، ارديبهشت‌ماه 2 هزار و 464 ريال، خردادماه 2 هزار و 702 ريال و تيرماه 2 هزار و 790 ريال تعيين و اعلام کرده بود.

اعمال تعرفه ها، عوارض، ماليات و حقوق قانوني دولت و همچنين مفاد ماده (3) ابلاغيه يادشده در قبض‌هاي گاز مصرفي صورت مي پذيرد.

بر پايه اين گزارش، پس از تاييد فرمول پيشنهادي وزارت نفت از سوي معاون اول رئيس جمهوري، جزئيات نرخ خوراک گاز طبيعي واحدهاي پتروشيمي 26 دي ماه پارسال از سوي وزير نفت ابلاغ شد.

حضور وکيل بابک زنجاني در دادسرا پيرو شکايت شرکت نفت

وکيل ‌مدافع بابک زنجاني گفت: امروز پيرو شکايت شرکت نفت در شعبه 4 دادسراي فرهنگ و رسانه حضور پيدا کردم و از خود دفاع کردم.

رسول کوهپايه‌زاده در گفت و گو با ايسنا، با بيان اين مطلب اظهار کرد: پيرو شکايتي که شرکت نفت از من کرده بود در شعبه 4 دادسراي فرهنگ و رسانه حضور يافتم و بازپرس شعبه برخورد محترمانه و در چارچوب قانون و مقررات داشت و تحقيقات مقدماتي انجام شد.

وي افزود: به دليل اينکه پرونده در مرحله دادسرا و تحقيقات است از بيان جزييات معذورم.

وکيل مدافع بابک زنجاني تصريح کرد: شرکت نفت مدعي بود که قسمتي از اظهارات بنده در مصاحبه با رسانه ها مطابق با واقعيت نيست که من توضيحات لازم را ارايه دادم و از خود دفاع و عنوان کردم که صحبت هايم عين واقعيت بوده است و مطلب کذبي را نگفتم که به عنوان اتهام نشر اکاذيب مورد پيگرد قرار گيرم؛ البته تشخيص با قوه قضاييه و مقام رسيدگي کننده به پرونده است.

رسول کوهپايه زاده جمعه 26 شهريورماه گفته بود: هفته گذشته احضاريه‌اي از شعبه 4 دادسراي فرهنگ و رسانه به دست من رسيد که حکايت از شکايت شرکت نفت عليه من تحت عنوان نشر اکاذيب داشت. اين احضاريه 23 شهريور به من ابلاغ شده و من 5 روز فرصت دارم تا خودم را معرفي کرده و توضيحات لازم را ارائه دهم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي