جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/07/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5378


استفاده از انرژي باد براي فعاليت بهتر اعضاء بدن


بيماري‌هاي شايع در فصل پاييز


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 استفاده از انرژي باد براي فعاليت بهتر اعضاء بدن 

 
به علت هاي مختلف ممکن است حرکت خون در بدن در حالت طبيعي و نرمال دچار اشکال شود و حرکت آن در بعضي از قسمت هاي بدن متوقف گردد.بوسيله فعاليت بدني و مغزي و دويدن و ديگر ورزش ها مي توانيم حرکت خون در بدن را تسريع نمائيم.

حرکت هوا و باد هم وسيله اي براي حرکت خون مي باشد و هنگامي که به وسيله اي ،هواي محلي از بدن را تخليه مي نمائيم شدت حرکت خون در محل اضافه شده و جريان خون افزايش مي يابد و بسياري از مشکلات مربوط به حرکت خون و توقف آن بايد بوسيله هوا برطرف مي شود.

بادکش کردن اعضاء نوعي درمان بسياري از نارسانايي ها است و اعضايي که به علل مختلف مانند ضعف عصبي، غلظت خون، رقت و نارسانايي خون، کمبود عوامل فزاينده و انرژي زا در خون و سياهي پوست مي توان توسط بادکش کردن، بسياري از مشکلات را از بين برد.

تنفس عميق و تميز کردن ريه ها با هواي پاک نيز نوعي درمان براي اکسيژن رساني به گلبول هاي قرمز بوده و آن ها را تقويت مي نمايد و افرادي که داراي سينه بزرگ تر بوده و تنفس عميق دارند و کمتر چربي ها در ريه و سينه و اطراف قلب تجمع دارند داراي بدني پاک تر بوده و اکسيژن به راحتي به بافت ها مي رسد و غذاها به راحتي در سلول ها مي سوزد و انرژي توليد مي شود.

افرادي که داراي بدني چرب و انباشته شده از انواع مواد پروتئيني و ليپيدي مي باشند معمولا داراي انرژي کمتر بوده و مواد غذايي در بدن آن ها به خوبي در مقابل اکسيژن به انرژي تبديل نمي شود.

از حرکت هوا راه هاي مختلف مي توان بهره گرفت و آناني که در معرض باد و طوفان قرار مي گيرند بيشتر از نيروي باد و هوا و الکترون هاي توليد شده بهره مي گيرند و يا افرادي که در هواي ساکت و آرام داراي حرکات سريع مي باشند و بدن آن يا هوا در اصطحکاک و مالش قرار مي گيرد الکترون هاي بيشتر از بدن جدا شده و بدن شخص بيشتر داراي الکترون مثبت مي شود و تخليه قسمت هاي مختلف توسط خلا باعث جدا شدن الکترون هاي قسمت هاي برابر خلا مي شود و سرخي و تحريک پوست نمودار مي شود و افرادي که بيشتر در معرض تخليه هواي اطراف بدن قرار مي گيرند داراي نيرو و انرژي بيشتر مي شوند و بسياري از بيماري ها و مشکلات از اين طريق برطرف مي شود. اغلب بيماري ها و امراض عفوني و غير عفوني و عصبي در بدن افرادي ظاهر مي شوند که اين اشخاص از کمبود انرژي و نيرو رنج مي برند و هنگامي که هر روز تخليه هواي اطراف بدن و اعضاي مهم صورت مي گيرد انرژي قسمت هاي مورد نظر افزايش نشان مي دهد.

براي هضم بهتر غذاها در معده و روده و کار بهتر کبد نيز مي توان هواي اطراف محل را تخليه کرده و الکترون هاي بيشتري از محيط خارج کرده و عضو مورد نظر را تقويت نمائيم.

براي افزايش طول عمر بايد قدرت قلب و عروق را افزايش دهيم و حرکت هوا در اطراف نواحي مذکور مي تواند به آن قسمت ها قدرت داده و اعمال بدن بهتر و قدرتمندتر گردد.

هوا نه تنها در ريه ها داراي حرکت و جنبش مي باشند بلکه در خون و گلبول ها وارد شده و اکسيژن آن به گلبول ها مي چسبد و به داخل سلول ها وارد شده و غذا را در آن نواحي مي سوزاند.

عناصر موجود در هوا به تفاوت در اثر عوامل سوزاننده مي سوزاند و اکسيژن زود تر و بيشتر در هوا مي سوزد و باعث تخليه هوا مي شود.

گرچه مقدار نيتروژن در هوا بيشتر از اکسيژن مي باشد ولي هنگامي که اکسيژن در هوا از بين رفته و فشار هوا کاهش مي يابد نيتروژن موجود در هوا رقيق تر شده و نفوذ آن در نسوج افزايش مي يابد و ممکن است داراي خاصيت سازندگي پيدا کنند.

هنگام بادکش کردن محلي از بدن و زماني که اکسيژن آن قسمت مي سوزد و تخليه صورت مي گيرد فشار خون در ناحيه مورد نظر افزايش مي يابد و مواد ته نشين شده در رگ هاي ناحيه وارد جريان خون شده از محل دور مي شوند و درد ناحيه مذکور کاهش مي يابد.

هر عضوي از بدن که دچار کم کاري و تنبلي شد در اثر بادکش کردن آن ناحيه مي توان فعاليت به عضو مورد نظر ارسال کرد و اعضاي تنبل را دوباره به کار وادار سازيم.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 بيماري‌هاي شايع در فصل پاييز 

 به گزارش آفرينش به نقل از انجمن مولتيپل اسكلروز ايران (ام اس) ،سرماخوردگي و آنفلوآنزا هم در اين فصل سال تشديد مي‌شوند، چراکه رطوبت هوا کاهش پيدا مي‌کند و البته به اين خاطر که هم بچه‌ها و هم بالغين در مواجهه بيشتري با ميکروب‌هاي بيماري زا قرار خواهند داشت.برخي از اين بيماري‌ها در روزهاي آخر تابستان و شروع پاييز شيوع بالايي دارند و تغييرات ناگهاني در دماي هوا، رطوبت و فشار اتمسفر وضعيت را براي بروز آنها مناسب مي‌کند.

سرماخوردگي و آنفلوآنزا

باران، بادهاي شديد و تغييرات رطوبت هوا مهم‌ترين عواملي هستند که در کاهش قدرت سيستم ايمني بدن نقش دارند. پس بدن راحت تر به دام سرماخوردگي مي‌افتد. خبر خوب آنکه سرماخوردگي‌هاي پاييزي معمولا به شدت سرماخودگي‌هاي زمستاني نيستند. با اين حال مراجعه به پزشک و درمان اين بيماري براي پيشگيري از ابتلا به عفونت‌هاي ويروسي و سرماخوردگي‌هاي زمستاني امري ضروري است.براي پيشگيري از اين حملات سرماخوردگي، اول از همه لباس‌هاي مناسب اين فصل را انتخاب کنيد. ورزش را فراموش نکنيد و مصرف ميوه و سبزي‌هاي خود را افزايش دهيد. جالب است بدانيد استفاده از آب سرد براي شست و شوي صورت و بيني هم مي‌تواند در پيشگيري از سرماخوردگي پاييز کمک کننده باشد.مبتلايان به آسم بايد سعي کنند در فصل پاييز بيشتر در خانه بمانند و از تهويه مناسب منزل اطمينان حاصل کنند.

آلرژي و آسم آلرژيک و برونشيت

مانند بهار، در پاييز هم بيماري‌هاي آلرژي و آسم و به‌خصوص آسم آلرژيک شيوع بالايي به خود مي‌بينند. آسم آلرژيک در اين فصل بسيار شايع تر از خود آسم است. چيزي حدود 90 درصد آسم‌هاي کودکان و 50 درصد آسم‌هاي بزرگسالان در اين فصل آسم آلرژيک است. علت آن است که ميزان مواد آلرژن (مانند گرده‌هاي گياهان، گردوخاک و قارچ‌ها) در هوا و محيط اطراف ما افزايش پيدا مي‌کند. اين علائم به‌خصوص در روزهاي بادي، روزهايي که ميزان آلاينده‌هاي هوا بالاتر از حد معمول است و همچنين در مواجهه با دود سيگار و گردوخاک تشديد مي‌شود.

بنابر مطالب گفته شده پاييز فصل پرخطري براي ابتلا به بيماري‌هاي ريوي و برونشيت‌هاي مزمن است. شيوع بالاي آسم‌هاي آلرژيک و غير آلرژيک از يک طرف و تضعيف سيستم ايمني و مستعد شدن بدن براي بيماري‌هاي عفوني از طرف ديگر وضعيت را براي بيماران ريوي و عفونت‌هاي ريوي خطرناک مي‌کند.

بنابراين افراد داراي سابقه بيماري‌هاي ريوي بايد بيش از پيش مراقب سلامتي خود باشند. البته آسم آلرژيک معمولا همپاي بيماري برونشيت پابرجا نمي‌ماند و خوشبختانه ماهيتي فصلي دارد و مهم‌ترين مشکلي که ايجاد مي‌کند، مشکلات تنفسي است.مهم‌ترين اقدام براي پيشگيري از ابتلا به اين دسته از بيماري‌هاي پاييزي و داشتن روزهاي آرام در طول پاييز، تهويه مناسب اتاق‌ها و عدم مواجهه با آلرژن‌هاي موجود در هوا است.اين مساله به‌خصوص براي مبتلايان به آسم اهميت دارد که بايد سعي کنند در فصل پاييز بيشتر در خانه بمانند و از تهويه مناسب منزل اطمينان حاصل کنند.

زخم‌هاي معده‌اي و روده‌اي

يکي ديگر از بيماري‌هاي شايع اين فصل از سال، زخم‌هاي گوارشي است که مي‌تواند علت‌هاي زيادي داشته باشد، از جمله سيگار کشيدن، الکل، استرس، عادات غذايي غلط، بيماري‌هاي مزمن، عوامل ژنتيکي يا عفونت باکتري هليکوباکتر پيلوري. شايع ترين علامت تغيير اشتها، درد و استفراغ است. دردهاي گوارشي معمولا بعد از مصرف وعده‌هاي غذايي بيشتر مي‌شود و جز مراجعه به پزشک ور پيگيري جدي درمان، چاره اي نخواهند داشت.

بيماري‌هاي روماتوئيدي

بيماري‌هاي روماتوئيدي مانند آرتريت در طي پاييز جدا شايع مي‌شوند. به دليل کاهش دماي هوا در پاييز، درد و حساسيت مفاصل در اين فصل بيشتر مي‌شود. حمام آب گرم، طب سوزني، داروهاي ضدالتهابي و پماد‌هاي ضد درد و همچنين اجتناب از پياده روي بيش از حد در هواي سرد و باراني مهم‌ترين اقدامات موثر در کاهش ناراحتي‌ها براي افراد مبتلا به آرتريت است.در صورت وجود دردهاي شديد مفصلي در اين فصل، مصرف ويتامين‌هاي گروه ب و کلسيم و همچنين توجه به برنامه غذايي از جهت اين مواد مغذي با تقويت رگ‌هاي عصبي و نيز استخوان‌ها در کاهش علائم نقش موثري را بر عهده دارند. پوشيدن لباس‌هاي گرم و انجام نرمش‌هاي درماني از ديگر توصيه‌ها براي اين بيماران است. فراموش نکنيد که ورزش‌ها بايد حتما در فضاي خانه و در شدتي انجام شود که باعث ايجاد درد نشود.

نارسايي قلبي

بيماري‌هاي قلبي از ديگر خطرات تهديدکننده سلامتي در فصل پاييزند. بدن در تلاش است که خود را با تغييرات فصلي تطبيق دهد و اين باعث تحميل بار اضافي بر سيستم قلب و عروق خواهد شد. بنابراين اين فصل براي مبتلايان به بيماري‌هاي قلبي احتياط‌هايي را به همراه دارد و پيگيري هرچه دقيق تر و جدي تر درمان‌هاي اين بيماري‌ها در فصل پاييز توصيه مي‌شود.

چاقي

چاقي هم از جمله مشکلاتي است که در پاييز شيوع بيشتري پيدا مي‌کند. بدن انسان براي محافظت از بدن در فصل‌هاي سرد قادر است چربي را در خود جمع کند و آن را هم به عنوان منبع انرژي و هم جهت حفظ گرما در بدن به کار بگيرد. بنابراين محيط براي افزايش وزن و چاقي فراهم خواهد شد. از آنجايي که بخشي از اين تجمع چربي در درون بدن انجام مي‌شود، ممکن است در ظاهر چاقي مشهود نباشد، اما منجر به افزايش خطر بيماري‌هايي مانند ديابت، افزايش فشار خون و تصلب شريان‌ها خواهد شد.

براي حفظ وزن طبيعي لازم است ضمن توجه به فعاليت بدني منظم، مصرف سبزيجات، ميوه‌ها و ويتامين‌هايي مانند ويتامين C را افزايش دهيد. فراموش نکنيد اين افزايش مصرف ميوه و سبزي‌ها علاوه بر کنترل وزن، نقش مهمي‌در افزايش قدرت سيستم ايمني بدن برعهده دارند.


 خبرهاازعالم علم 

 تشخيص و درمان همزمان سرطان به کمک نانوذرات

محققاني از دانشگاه صنعتي شريف و دانشگاه علوم پزشکي تهران نانوساختار ويژه‌اي را با استفاده از نانوميله‌هاي طلا سنتز کرده و با ايجاد اصلاحاتي در آن‌ها موفق شدند از اين نانوساختار تغييريافته‌ي آزمايشگاهي به‌منظور تشخيص و درمان سرطان استفاده کنند. گفتني است، در اين پژوهش قابليت اين نانوذرات در مقياس برون تني به اثبات رسيده و مطالعات براي افزايش کارايي و استفاده از آن‌ها در مقياس درون تني ادامه دارد.

به گزارش آفرينش به نقل از ستاد ويژه توسعه فناوري نانو،امروزه خواص وابسته به اندازه و شکل نانوذرات فلزي موضوع بسياري از تحقيقات شده‌است. نانوذرات اکسيد آهن و طلا به دليل برخورداري از خواص مغناطيسي و نوري ويژه، بيش از ساير نانوذرات فلزي مورد توجه قرار گرفته‌اند. اين نانوذرات پتانسيل بسيار بالايي جهت استفاده در بازه‌ي وسيعي از کاربردها از خود نشان داده‌اند. سنتز نانوذرات طلا با اشکال مختلف مي‌تواند موجب تغيير خواص نوري اين نانوذرات گردد.

دکتر محمدرضا هرمزي نژاد ضمن اشاره به اين مطلب که خواص نانوذرات طلا شديداً تحت تأثير شکل، اندازه و ساختار کريستالي آن‌ها است، گفت: «هدف اصلي اين پژوهش افزايش کارايي درمان سرطان با استفاده از نانوساختارهاست. نانوساختارها اگر به‌درستي و بر اساس هدفي خاص طراحي و سنتز شوند، امکان تشخيص و درمانبيماري را به‌صورت همزمان فراهم مي‌کند. بر همين اساس در اين تحقيق، ساختاري مبتني بر نانوميله‌هاي طلا و نانوذرات آهن طراحي و سنتز گرديده است تا هم براي درمان فتوترمال و هم تصويربرداري MRI کارايي لازم را داشته باشند. پايدارسازي و تأمين زيست سازگاري نانوساختار بدون آنکه قابليت درماني آن‌ها تحت تأثير قرار گيرد نيز يک چالش اساسي به شمار مي‌رود.»

استفاده از اين نانوذرات کارايي درمان سرطان را افزايش داده و به‌طور مؤثر سبب حذف سلول‌هاي سرطاني مي‌گردد؛ بدون آنکه نيازي به استفاده از ليزرهاي توان بالا و يا درمان چندمرحله‌اي وجود داشته باشد.

وي ادامه داد:«در اين تحقيق به‌صورت همزمان از خاصيت پلاسموني نانوذرات طلا و خاصيت سوپرپارامغناطيسي نانوذرات آهن استفاده شده است. نانوساختار حاصل، يک ساختار هيبريدي است که به دليل داشتن هر دو خاصيت، مي‌توان از آن جهت تشخيص و درمان سرطان استفاده کرد.»

نتايج اين کار در مجله‌ي Scientific Reports (جلد 230، سال 2016، صفحات 39 تا 48) به چاپ رسيده است.


 خبرپزشكي 

 با پيشگيري، مشکلات دنداني و بهداشتي دهان بروز نخواهد کرد

به گزارش آفرينش به نقل از دبير خانه کنگره دندانپزشکي ، دکتر حسن اسلامي متخصص دندانپزشکي ترميمي و زيبايي و دبير علمي شانزدهمين کنگره متخصصين ترميمي ايران گفت : کنگره امسال با محوريت سلامت و کرامت بيماران برگزار مي شود و هدف اصلي ما اين است که سلامت بيمار در اولويت قرار گيرد و طرح درمان هايي که ارائه مي شود بر مبناي حفظ سلامت بيمار و روش هايي باشد که کمترين آسيب را به دندانهاي بيمار وارد کند و در نهايت موجب افزايش کارايي و طول عمر دندانهايشان شود.

وي گفت : نيازهاي جامعه تغيير کرده به طوري که انتظارات افراد براي داشتن دندان زيبا تر و سفيد تر بيشتر شده به همين منظور سعي شده در کنگره امسال تکنيک هاي مختلفي در اين زمينه که در دنياي امروز کاربرد دارد را به دندانپزشکان آموزش دهيم تا بتوانند به طور صحيح اين درمان ها را در مطب و کلينيک ها يشان انجام دهند

دبير علمي شانزدهمين کنگره ساليانه انجمن متخصصين دندانپزشکي ترميمي پيشگيري را بهتر از درمان عنوان کرد و گفت : با پيشگيري بسياري از مشکلات دنداني و بهداشتي دهان بروز نخواهد کرد و از صرف وقت و هزينه هاي زياد هم جلوگيري مي شود و علاوه بر اين فرد داراي سالم ترين دندان و محيط دهان خواهد بود . روش هاي پيشگيري هم براي اکثريت جامعه شناخته شده است مانند مسواک زدن ، استفاده از نخ دندان و دهان شويه ها و روش هاي ديگري مثل فلورايد تراپي که تقريبا همه اينها در تمام نقاط کشور قابل دسترس است فقط آن چيزي که لازم است نياز به آموزش بيشتر به مردم از طريق انجمن هاي دندانپزشکي ، دندانپزشکان و رسانه هاي عمومي است. اسلامي ادامه داد: با تاکيد بيشتر و با تکرار اين مسائل و اهميت پيشگيري ، مي توان مردم را به اين نکته آگاه کرد که با روش هاي پيشگيري از بروز مشکلات دنداني شان جلوگيري کنند و فقط براي معاينات دوره اي و سالي يک يا دو بار به دندانپزشک مراجعه کنند تا اگر مشکل جزيي در دندانها وجود داشت در همان سطح ابتدايي آن را درمان کرده تا منجر به آسيب بيشتر دندانها نشود زيرا مشکل بيشتر باعث صرف هزينه و وقت بيشتر مي شود .

دکتر حسن اسلامي متخصص دندانپزشکي ترميمي و زيبايي و دبير علمي شانزدهمين کنگره متخصصين ترميمي ايران گفت كنگره از 4 تا 7 آبان ماه در هتل المپيک تهران برگزار مي شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي