جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/07/03 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5379

درخواست 5 اتحاديه صنفي از رئيس جمهوري؛
خروج پتروشيمي ها از بورس کالا بيکاري، عدم توليد و رشد بي رويه را به دنبال دارد


خبر


معادلات انرژي


 درخواست 5 اتحاديه صنفي از رئيس جمهوري؛
 خروج پتروشيمي ها از بورس کالا بيکاري، عدم توليد و رشد بي رويه را به دنبال دارد 

 مديران 5 اتحاديه صنفي، نظرات خود در خصوص چگونگي عرضه و فروش محصولات پتروشيمي مطابق با منافع ملي مطرح کرده‌اند و هر يک در اين زمينه سخني کوتاه خطاب به رييس جمهوري داشته‌اند.

به گزارش ايسنا، غلامرضا شرفي يکي از اعضاي کميسيون انرژي گفت: سوال من اين است بورس‌ها در کل دنيا و در کشور ما چرا به وجود آمده‌اند، جز اين است که براي متمرکز شدن معاملات، سهولت تجارت، شفافيت و در راستاي رشد توسعه ابزارهاي مالي و پوشش ريسک ايجاد شده اند؛ در اين بين برخي به جاي حمايت قدرتمند از اين نهاد و فراهم کردن نرخ گذاري درست محصولات و تحقق اهداف بورس، مي خواهند شرايط ايجاد بازار سياه مکاره را فراهم کنند.

وي ادامه داد: اگر محصولات پتروشيمي از بورس کالا خارج شوند، شفافيت در اين صنعت فقير مي شود. همه بايد بدانيم که پتروشيمي‌ها بيشترين اقلام عرضه کننده را در بازارهاي بين‌المللي دارند. بازاري موفق است که تنوع زياد دارد و بايد نرخ هاي ثابت و متعادل داشته باشد. چرا بايد با دستان خود و با خروج محصولات پتروشيمي از بورس کالا، آن را فقير و فقيرتر کنيم. طبيعتا ما بايد به سمت افزايش تقاضا در بازار بورس برويم تا ما را از تکانه‌هاي اقتصادي در امان نگه دارد. بورس هم به عرضه و هم به تقاضا جذابيت بيشتري مي دهد.

پتروشيمي ها جزء سرمايه و منافع ملي ما هستند

غلامرضا شرفي سخن آخر خود را خطاب به رئيس جمهوري اينگونه بيان کرد: هر تصميمي به منافع ملي باز مي گردد و سود سرانه را متوجه فعاليت‌هاي يکساله اقتصادي مي‌کند. براي چنين تصميمات بزرگي به گمانه زني‌هاي تخصصي با دست اندرکاران صنعت پتروشيمي لازم است. متاسفانه اين ضعف در نوع تصميم گيري‌هاي ما ديده مي‌شود؛ آيا اين همه ضرر کافي نيست؟ پتروشيمي ها جزء سرمايه و منافع ملي ما هستند. حداقل کاري کنيد که بتوانيم يک گام در بازارهاي جهاني برداريم و سهم بيشتري را در اين بازار داشته باشيم که در صورت نبود حداقل نظارت ها و فراهم کردن زمينه رفتار سليقه اي براي اين صنعت، به اين اهداف نمي رسيم.

در ادامه عليمردان شيباني نائب رئيس انجمن صنايع نساجي گفت: ما به اندازه کافي لطمه خورده‌ايم، ما از بازارسياه و دلالان در امان نبوده‌ايم. با قطعيت مي‌گويم انجمن صنايع نساجي با خروج مواد پتروشيمي از بورس کالا مخالف است. خروج از بورس کالا چيزي جز فساد و تباهي ندارد.

وي ادامه داد: تبعات اين موضوع جز دلالي، بازار سياه و فساد نيست، نمي‌دانم ماندن عرضه محصولات پتروشيمي منافع چه کساني را به خطر مي‌اندازد. بازار بورس چيزي جز شفافيت قيمتي و کنترل را ندارد. خروج از بورس کالا منجر به عدم کنترل در تمام زواياي عرضه و تقاضا خواهد شد.

شيباني خطاب به رئيس جمهوري گفت: رئيس جمهوري محبوب نگذاريد تجربه‌اي که نتيجه اش جز دلالي و فساد نيست دامن اقتصاد را بگيرد، ما تازه به آرامش رسيده بوديم نگذاريد دوباره نا آرامي به ما بازگردد.

همچنين هوشنگ پارسا عضو انجمن صنايه همگن پلاستيک در خصوص خروج محصولات پتروشيمي از بورس کالا گفت: وزير صنعت خواهان اين خروج است، اما اين موضع به ضرر صنايع پايين دستي و منافع ملي است. درست است که بورس هم مشکل دارد اما همين بورس شفافيت را به صنعت پتروشيمي آورده و امروز مشخص مي شود که مشکل کار کجاست.

وي ادامه داد: اين خروج، توليدکننده‌ها و شرکت هاي پايين دستي را به زمين مي زند، پول به دست واسطه‌ها مي‌افتد. وزير صنعت بايد صنايع پايين دستي را هم ببينند، ما در شرايط حال حاضر، مواد خود را با قيمتي بالاتر نسبت به مواد صادراتي مي خريم که آن هم منجر به رشد بهاي تمام شده مي شود، با خروج عرضه محصولات پتروشيمي در بورس کالا معلوم نيست چه بلايي بر سر صنايع پايين دستي بيايد.وي عنوان کرد: هر چيزي که نتيجه آن مشخص نباشد کاريست بيهوده و هر کس با آن موافق باشد يا از اطلاعات سري باخبر بوده و يا موافقتش بي دليل است. جريان بايد مشخص باشد اگر خوب است چرا و اگر بد است چرا. بورس کالا حداقل مقياس مشخصي دارد.

خروج محصولات پتروشيمي از بورس کالا ظلم بزرگي در حق پايين دستي‌ها مي شود

وي خطاب به رئيس جمهوري و وزير صنعت گفت: من طرفدار اين دولت هستم ما براي روي کار آمدن اين دولت زحمت کشيده‌ايم اما نگاه وزير صنعت، که الحق دانشمند و فرهيخته اند، تنها به شرکت هاي پتروشيمي است، توليد بايد نجات يابد، با خروج محصولات پتروشيمي از بورس کالا ظلم بزرگي در حق پايين دستي‌ها مي شود. من نگرانم.

در ادامه اين چالش به سراغ اسدالله قره خاني يکي از اعضاي کميسيون انرژي رفتيم وي نيز با خروج عرضه محصولات پتروشيمي از بورس کالا مخالفت کرد و گفت: ما دو سرمايه بزرگ و طبيعي در کشورما داريم، گاز و نفت. متاسفانه نتوانستيم در بخش نفت معاملات مستمر ايجاد کنيم و هنوز خام فروشي نفت انجام مي شود، ما نتوانستيم برندسازي و استاندارد سازي درستي در بخش نفت انجام دهيم.

قره خاني تاکيد کرد: بايد گاز پالايش شود و سپس به فراورده‌هاي مختلف تبديل گردد و پس از آن صادرات صورت گيرد که اين همان خام فروشي گاز محسوب مي شود. در نتيجه بايستي اين محصولات به صنايع کوچک و ميان دستي کشور داده شود تا از آن بهره بگيرند. با خروج محصولات پتروشيمي از بورس کالا و رشد قيمتي هاي بدون سقف، اين صنايع بالاجبار محصولات خود را از طريق واردات يا راه هاي ديگر تامين خواهند کرد و اين يعني بالا رفتن بهاي تمام شده براي اين شرکت ها.

قره خاني تصريح کرد: ما بايد شهرک‌هاي مختلف صنايع پتروشيمي را ايجاد کنيم و در اين شهرک‌ها با عرضه محصولات پتروشيمي به آن‌ها هم ايجاد اشتغال کنيم و هم به توليد کنندگان داخلي کمک کنيم، اين يعني کمک صنعت مادر به رشد اقتصادي کشور و ساختن آينده ايران براي فرزندان آينده.

تجربه شکست خورده در نفت و فروش نفت نبايد در مورد گاز و محصولات پتروشيمي تکرار شود

وي سخن آخر خود خطاب به رئيس جمهوري و دولتمردان را اينگونه بيان کرد: اين تجربه شکست خورده در نفت و فروش نفت نبايد در مورد گاز و محصولات پتروشيمي تکرار شود. نگاه ما بايستي به درون و توليد داخلي باشد، نيروهاي متخصص جوان و شايسته در کشور وجود دارد که بايستي اشتغال زايي صورت گيرد و چه راهي بهتر از آن که به کمک صنايع مادر و ارائه محصولات آن به صنايع پايين دستي اين شرايط فراهم شود. ما بايد منافع تمام زواياي اقتصادي را بسنجيم، نه اينکه تنها براي ورود ارز بيشتر به کشور و حفظ منافع خود، توليد کنندگان داخلي را زمين بزنيم. اين کار پسنديده نيست.

در ادامه محمدرضا مونسان نائب رئيس هيات مديره صنايع همگن پلاستيک در مورد اين موضوع گفت: صنايع همگن پلاستيک مخالف خروج کالاهاي پتروشيمي از بورس کالا است. بورس داراي ضوابطي مشخص و شفافيت قيمتي است. چنانچه اين محصولات از بورس خارج شود تعيين قيمت توسط دلالان صورت مي گيرد و قيمت‌ها رشد بي دليلي را تجربه مي کنند.

وي گفت: با خروج محصولات پتروشيمي فروش و قيمت هاي فروش به راحتي دستکاري مي شود و معاملات زيرزميني صورت مي گيرد. اين موضوع تحت فشار برخي واحدهاي پتروشيمي مطرح شده است پس تنها نفع برنده اين بازي پتروشيمي‌ها هستند و نه توليد کننده ها.

مونسان تاکيد کرد: ما، اصناف و تمام توليدکننده هاي داخلي مخالف اين موضوعيم.

عده اي از مسئولان، تمايل به خروج عرضه محصولات پتروشيمي از بورس کالا دارند

وي در پاسخ به اين سوال که سخن شما خطاب به رئيس جمهوري و دولتمردان چيست، گفت: بنده صحبتي براي گفتن ندارم فقط تعجب مي کنم از اين تصميمات آقاي وزير صنعت.

در ادامه نصرالله رضازاده رئيس اتحاديه تعاوني هاي صنعت پلاستيک گفت: عده اي از مسئولان، تمايل به خروج عرضه محصولات پتروشيمي از بورس کالا دارند در حالي که با خروج اين عرضه از بورس کالا هيچگونه نظارت نظام مند بر قيمت ها نخواهد بود و اين موضوع به مصلحت صنايع پايين دستي نيست.

وي افزود: تا قبل از سال 1388 مواد پتروشيمي در بورس کالا قابل عرضه نبود و در آن زمان اين مواد با افزايش قيمت 20 تا 30 درصدي نسبت به قيمت هاي جهاني به صنايع پايين دستي داده مي شد و اين موضوع براي اين صنايع بسيار نگران کننده بود.

وي با اشاره به رشد توليد محصولات پس از عرضه در بورس کالا ، ادامه داد: در سال 1392 توليد به اندازه سه ميليون و 650 هزارتن در بخش پليمري بود. اين توليد در سال‌هاي 1393 تا 1394 تا مرز 2 ميليون و 500 هزار تن کاهش يافت که اين کاهش به سياست‌هاي غلط ارتباط دارد.

وي با اظهار نگراني نسبت به اين موضوع تاکيد کرد: اين کاهش خطرناک است و خروج از بورس کالا، کاهش توليد را تشديد خواهد کرد تاکيد مي کنم اين کاهش توليد در بخش صنايع پايين دستي خطرناک است.

رضازاده با اشاره به نفع بردن پتروشيمي‌ها از اين موضوع بيان کرد: اين مسئله يعني خروج عرضه محصولات پتروشيمي از بورس کالا، شايد در کوتاه مدت براي شرکت هاي پتروشيمي مفيد باشد، اما مسلما در دراز مدت نمي‌تواند مصلحت پتروشيمي‌ها را در نظر بگيرد، چرا که در طولاني مدت مصرف کننده مواد نخواهند داشت و صنايع پايين دستي براي تامين مواد خود مجبور به واردات خواهند شد ضمن اينکه نياز داخل براي بخش پليمري حدود 4.5 ميليون تن در سال است و اين مقدار تنها از طريق واردات نمي تواند تامين شود در نتيجه منجر به تعطيلي صنايع پايين دستي خواهد شد.

وي تاکيد کرد: پتروشيمي‌ها و صنايع پايين دستي بايد باهم پيشرفت کنند و نبايد تنها منافع کوتاه مدت يکي از آن ها را در نظر بگيريم. واحدهاي توليدي کشور نمي‌توانند با مواد وارداتي به حيات خود ادامه دهند.

خروج مواد پتروشيمي از بورس کالا در دراز مدت تبعاتي همچون بيکاري، عدم توليد و رشد
قيمت هاي بي رويه را به دنبال خواهد داشت

اين مقام مسئول خطاب به مسوولان ارشد کشور گفت: مسئولان بايد مقداري بيشتر دقت به خرج دهند خروج مواد پتروشيمي از بورس کالا در دراز مدت تبعاتي همچون بيکاري، عدم توليد و رشد قيمت هاي بي رويه را به دنبال خواهد داشت. اين مسئله برخلاف فرمايشات مقام معظم رهبري درخصوص اقتصاد مقاومتي است. چنين مسائلي نياز به بازنگري دارد.

عباسعلي متوسليان رئيس هيات مديره انجمن توليد کنندگان لوله و اتصالات پي وي سي در اين خصوص گفت: ما همچنان بورس را به دليل شفافيت قيمتي و عرضه هاي بالا و متنوع قبول داريم. معمولا عرضه ها در سطح کلان و با تنوع بالا نياز به محيطي ساختارمند و با شفافيت کامل دارد. چنين محيطي از نظر عرضه، تقاضا و کشف قيمتي مناسب است. در حال حاضر تنها محيطي که در کشور براي اين موضوع وجود دارد بورس کالاست و تا زماني که محيطي ساختارمندتر از بورس کالا براي عرضه اين محصولات متنوع جايگزين نشود، خارج شدن از بورس کالا کار درستي نيست.

وي در ادامه بيان کرد: با خروج از بورس کالا قطعا اتفاق خوبي نخواهد افتاد و ما دچار عدم تمرکز و انواع و اقسام عملکردها از طرف شرکت هاي پتروشيمي مي شويم در گذشته هم که بورس کالا وجود نداشت بازرگاني پتروشيمي اين کار را انجام مي داد. خروج عرضه پتروشيمي‌ها از بورس کالا به ضرر توليد کنندگان داخلي است و موجبات رقابت هاي ناسالم را فراهم مي آورد.

وي گفت: نگاه شرکت‌هاي فعال در صنعت پتروشيمي نبايد نگاه بنگاهي و در جهت حفظ منافع کوتاه مدت خود باشد. صنايع بايد پايدار و بلند مدت و در جهت حفظ منافع طرفين فعاليت کنند. همه ارکان جامعه و زواياي اقتصادي بايد در نظر گرفته شود. پتروشيمي‌ها نمي‌توانند بدون صنايع تکميلي و پايين دستي به حيات خود ادامه دهند. ما بايد نقطه اتکاي قوي داشته باشيم و مطمئن باشيد با خروج مواد پتروشيمي از بورس کالا هرگز در بلند مدت منافع هيچکدام از صنايع بالادستي و پايين دستي فراهم نخواهد شد.


 خبر 

 نخستين واحد شيرين سازي فازهاي 22 تا 24 وارد مدار مي شود

مجري طرح توسعه فازهاي 22، 23 و 24 پارس جنوبي گفت: نخستين واحد شيرين سازي اين فازها با استفاده از گاز فازهاي 6 تا 8 پارس جنوبي تا خردادماه سال آينده( 1396) به بهره برداري مي رسد.

فرهاد ايزدجو، در گفت و گو با شانا، پيشرفت کلي طرح توسعه فازهاي 22، 23 و 24 پارس جنوبي را 86,5 درصد در بخش EPC پالايشگاه اين فازها اعلام کرد و افزود: با راه اندازي اين فازها، 2 ميليارد فوت مکعب به ظرفيت برداشت گاز ميدان پارس جنوبي اضافه مي شود. هم اکنون ظرفيت برداشت ايران از ميدان گازي پارس جنوبي به بيش از 430 ميليون مترمکعب در روز رسيده است. بر اساس برنامه ريزي انجام شده اين ميزان تا پايان امسال از رقم 500 ميليون مترمکعب در روز مي گذرد.

ايزدجو با اشاره به اين‎که اين فازها داراي 4 سکو هريک به ميزان برداشت 500 ميليون فوت مکعب گاز در روز هستند، تصريح کرد: 2 سکوي اصلي و اقماري 22 و 24A در مجموع با ظرفيت يک ميليارد فوت مکعب تا مهرماه سال آينده ( 1396) به بهره برداري مي رسد.

سکوهاي فازهاي 22، 23 و 24 پارس جنوبي داراي 2 سکوي اصلي و 2 سکوي اقماري است. سکوهاي 22 و 23 سکوهاي اصلي اين فازها و سکوهاي 24A و 24B سکوهاي اقماري آن را تشکيل مي‎دهند که با راه اندازي آن ها در مجموع 2 ميليارد فوت مکعب ( 56 ميليون مترمکعب) به ظرفيت برداشت از ميدان گازي پارس جنوبي اضافه مي شود.

ساخت سکوهاي اين فازها بر عهده شرکت صدراست. اين شرکت طي سال‎هاي اخير با مشکلات فراوان مالي مواجه بود و همين امر ساخت سکوها را با تاخير مواجه کرده بود که با تمهيد وزارت نفت و قرارگاه خاتم الانبيا، اين مسئله رفع شده و در حال حاضر روند ساخت سکوها از سرعت بيشتري برخوردار شده است.

مجري طرح توسعه فازهاي 22، 23 و 24 پارس جنوبي پيشرفت EPC اين 4 سکو را 74 درصد اعلام کرد و افزود: پيشرفت کلي مرحله ساخت به 59 درصد رسيده است.

ايزدجو اولويت نخست راه‎اندازي سکوهاي اين فازها را سکوهاي فازهاي 22 سکوي اقماري 24A عنوان کرد و گفت: تا ارديبهشت ماه سال آينده (1396) مراحل ساخت اين سکوها تکميل شده و آماده راه اندازي مي شوند.

وي با اشاره به راه اندازي 2 رديف شيرين سازي مرحله نخست اين فازها در آبان ماه سال آينده، تصريح کرد: اين فازها با استفاده از گاز سکوهاي 22 و 24A به بهره برداري مي رسند.

ايزدجو همچنين گفت: با راه اندازي مرحله نخست اين طرح، قادر خواهيم بود روزانه يک ميليارد فوت مکعب گاز از اين فازها برداشت کنيم.

شرکت نفت و گاز پارس نيز به نقل از ايزدجو اعلام کرده است: لازمه بهره برداري از واحدهاي پالايشي، وارد مدار شدن بخش يوتيليتي پالايشگاه است، که در حال حاضر واحد هواي ابزار دقيق، راه اندازي شده و واحد نيتروژن، واحد بخار و آب گير نيز حداکثر تا 3 ماه آينده (پايان آذر ماه) راه اندازي مي شود.

ايزدجو اظهار کرد: خط لوله اتصال سکوي 22 به بخش خشکي اين فازها تا 45 روز آينده کامل شده و به بهره برداري مي رسد. وي پيشرفت کلي بخش حفاري سکوهاي اين فازها را 75،6 درصد عنوان کرد.

عربستان کاهش توليد نفتش را به فريز نفتي ايران مشروط کرد

خبرگزاري رويترز به نقل از منابع آگاهي که نام آنان را فاش نکرد، گزارش داد که عربستان سعودي پيشنهاد کرده که اگر ايران در سال 2016 توليد نفت خود را افزايش دهد آمادگي دارد تا توليد خود را کاهش دهد.

به گزارش تسنيم به نقل ازرويترز که اين پيشنهاد را سازشي مهم درآستانه اجلاس هفته آينده اوپک درالجزاير خواند درادامه خبر خود به نقل ازمنابع مذکور نوشت که تهران هنوز اين پيشنهاد را که در ماه سپتامبر ارائه شده رد يا قبول نکرده است.

اين منابع به رويترز گفتند که رياض آماده است تا توليد خود را به سطح اوائل سال 2016 کاهش دهد و ايران نيز در ازاء آن توليد خود را در سطح فعلي 3.6 ميليون بشکه در روز حفظ نمايد.يکي ازمنابع رويترز گفت : '(سعودي ها) آماده کاهش هستند ولي ايران بايد با عدم افزايش توليد موافقت کند.'

ملاقات نمايندگان ايران و عربستان پيش از نشست اوپک

همچنين ،پايگاه خبري بلومبرگ آمريکا به نقل از سه منبع اعلام کرد، ايران و عربستان سعودي يک هفته پيش از برگزاري نشست غيررسمي اوپک در الجزاير با يکديگر ديدار کردند.

سه منبع آگاه که خواستند نامشان فاش نشود به اين پايگاه خبري گفتند، به منظور افزايش آمادگي ها براي مذاکرات غيررسمي وزراي نفت سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) و روسيه در الجزاير، ايران و عربستان سعودي به همراه قطر در وين مقر اين سازمان با يکديگر گفت و گو کردند.

قرار است وزيران کشورهاي عضو اوپک در حاشيه اجلاس مجمع بين‎المللي انرژي که از 26 تا 28 سپتامبر (پنج تا هفت مهرماه) در الجزاير برگزار مي شود، گردهم مي آيند. انتظار مي رود، هدف برگزاري اين نشست احياي طرح فريز نفتي و توافق در مورد تثبيت توليد جهاني نفت باشد.

بلومبرگ اعلام کرد، مذاکرات رو در روي ايران و عربستان سعودي به عوان 2 عضو مهم اوپک و رقيب منطقه اي نشان مي دهد که تلاش ها براي رسيدن به توافق با وجود ترديد و بدبيني بازار نسبت به آن، همچنان ادامه دارد.


 معادلات انرژي 

 پيشنهاد توتال فرانسه براي مشارکت در توسعه فاز 11 پارس‌جنوبي

معاون وزير نفت با اشاره به پيشنهاد توتال فرانسه براي مشارکت در توسعه فاز 11 پارس‌جنوبي، گفت: علاوه بر توتال، دو شرکت خارجي ديگر هم براي مشارکت در اين فاز گازي، اعلام آمادگي کرده‌اند.

علي کاردر در گفتگو با مهر با اشاره به پيشنهاد مشارکت شرکت توتال فرانسه در طرح توسعه فاز 11 پارس‌جنوبي، گفت: علاوه بر اين شرکت فرانسوي، تاکنون دو شرکت ديگر خارجي هم براي مشارکت در اين فاز گازي اعلام آمادگي کرده‌اند.

مديرعامل شرکت ملي نفت ايران با تاکيد بر اينکه پروژه‌هاي جديد نفت و گاز ايران در قالب برگزاري مناقصات بين‌المللي واگذار خواهند شد، تصريح کرد: با وجود پيشنهاد توتال فرانسه و دو شرکت خارجي، هنوز واگذاري قرارداد فاز 11 پارس‌جنوبي به هيچ کدام از شرکت‌هاي خارجي، قطعي و نهايي نشده است.

به نظر مي‌رسد در کنار توتال فرانسه، دو شرکت اني ايتاليا و هيوندايي کره‌جنوبي هم براي مشارکت فاز 11 به عنوان تنها فاز باقي‌مانده ميدان مشترک گازي پارس‌جنوبي، اعلام آمادگي کرده‌اند.

از سوي ديگر، فابيوس وزير امور خارجه فرانسه مردادماه پارسال در سفري به تهران با تعريف و تمجديد از عملکرد توتال فرانسه در صنعت نفت ايران، گفته بود: توتال بيش از 20 سال در توسعه پروژه‌هاي نفتي ايران حضور داشته و با توجه به ابراز تمايل فرانسوي‌ها، قرار است باب جديدي براي توسعه فعاليت اين شرکت در توسعه ميدان‌هاي نفتي گشوده شود.

در همين حال، بيژن زنگنه، وزير نفت ايران هم پارسال در حاشيه مذاکرات خود با وزير امور خارجه فرانسه، تاکيد کرده بود: فصل جديدي از همکاري ايران با توتال فرانسه براي توسعه ميدان‌هاي نفتي ايران آغاز خواهد شد.

اين در حالي است که پاييز سال گذشته، علي‌اکبر شعبانپور، مدير عامل شرکت نفت و گاز پارس با بيان اينکه مذاکره براي سپردن حفاري فاز 11 پارس‌جنوبي به پتروپارس و يک شرکت ايراني ديگر، به مراحل پاياني رسيده است، گفته بود: اين فاز به اندازه 2 فاز متعارف است که هر فاز متعارف، شامل 11 حلقه چاه است و بر اساس مذاکرات که هم اکنون مراحل آخر را طي مي‌کند، بخش حفاري هر فاز به شرکت‌هاي ايراني سپرده مي‌شود.

هدف از توسعه فاز 11 پارس جنوبي، ارسال گاز اين فاز به فازهاي 6 تا 8 و 12 پارس‌جنوبي را استفاده از ظرفيت‌هاي خالي پالايشگاهي در اين فازها و تسريع در دستيابي به توليد مورد انتظار در اين بخش از ميدان از سوي شرکت نفت ايران اعلام شده است.

يارانه سوخت‌ ناوگان بدون بيمه شخص‌ثالث قطع مي‌شود

معاون برنامه‌ريزي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي با اشاره به تردد 64 هزار خودروي حمل و نقل عمومي بدون بيمه‌نامه معتبر، گفت: يارانه سوخت ناوگان بدون بيمه شخص‌ثالث، قطع مي‌شود.

‌به گزارش آفرينش به نقل از پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي، شهرام آدم‌نژاد گفت: طرح تخصيص سوخت بر اساس پيمايش به ناوگان حمل و نقل عمومي کشور، بر اساس مصوبه هيأت وزيران از اول مهرماه سال 94 آغاز شد و تاکنون عملکرد بسيار خوبي داشته است.

وي افزود: در ماههاي گذشته، به خودروهاي ناوگان حمل و نقل عمومي کشور که از گازوئيل يارانه‌اي استفاده مي‌کنند هشدارهاي بيمه‌اي در جايگاه‌هاي سوخت داده شده است، اين در حالي است که در حال حاضر حدود 64 هزار دستگاه خودروي ناوگان حمل و نقل عمومي که فاقد بيمه‌نامه معتبر شخص ثالث هستند، در فهرست خاکستري قرار دارند و هنگام سوخت‌گيري با پيغام خطاي بيمه مواجه مي‌شوند.

معاون برنامه‌ريزي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي کشور گفت: با توجه به اطلاع‌رساني صورت گرفته در چند ماه اخير، اين عده از اول مهرماه نمي‌توانند از سوخت يارانه‌اي استفاده کنند.

وي افزود: مالکان اين خودروها مي‌توانند در نخستين فرصت بيمه‌نامه شخص ثالث را تهيه و با مراجعه به دفاتر پليس + 10، کارت سوخت خود را از فهرست خاکستري خارج کنند تا بتوانند از سوخت يارانه‌اي استفاده کنند.

آدم‌نژاد گفت: خودروهايي هم که بيمه معتبر دارند و با اين پيغام مواجه مي‌شوند، مي‌توانند با مراجعه و ارائه مدارک به دفاتر پليس + 10 از فهرست خاکستري خارج شوند. به هرحال اکنون حدود 4 هزار و 600 خودروي حمل و نقل عمومي کشور نيز در هنگام سوخت‌گيري با پيغام هشدار بيمه‌اي مواجه مي شوند که مالکان آنها يک ماه مهلت دارند بيمه نامه معتبر شخص ثالث تهيه کرده و بعد از مراجعه به مراکز پليس + 10، اطلاعات بيمه خود را اصلاح کنند.

قيمت نفت کاهش يافت

پس از دو جلسه افزايش قيمت، برداشت سودها و حرکت محتاطانه تجار در آستانه نشست هفته آينده در الجزاير موجب شد قيمت نفت کاهش يابد.

به گزارش تسنيم به نقل ازرويترز، پس از دو جلسه افزايش قيمت و حرکت محتاطانه تجار در آستانه نشست هفته آينده در الجزاير، قيمت نفت امروز کاهش يافت.

بر اساس اين گزارش، قيمت هر بشکه نفت خام آمريکا امروز با 34 سنت، معادل 0.7 درصد کاهش به 45 دلار و 98 سنت رسيد.قيمت نفت برنت نيز 25 سنت؛ معادل نيم درصد کاهش داشت و به 47 دلار و 40 سنت رسيد. تجار گفتند، کاهش قيمت ها عمدتا ناشي از شاخص هاي فني و برداشت سودهاي پس از رشد قيمت ها در طي 2 جلسه قبلي اتفاق افتاده است. مت استنلي، تحليلگر بازار نفت گفت، ابهام زيادي در بازار در مورد روند حرکت قيمت ها وجود دارد.

وي افزود: کسي واقعا مطمئن نيست که قيمت ها به کدام سمت حرکت خواهد کرد. به نظر من، قيمت ها تا مدتي حول 47 دلار و 50 سنت در نوسان خواهد بود.

ديگر عامل کاهش قيمت نفت احتمالا افزايش مجدد عرضه نفت خام بوده است. از اواسط سال 2014 تاکنون ميزان توليد نفت بدون وقفه بالاتر از ميزان مصرف بوده است.

کشور جنگ زده ليبي اين هفته براي اولين بار از سال 2014، يک محموله نفتي از بندر راس لانوف به بازارهاي جهاني صادر کرد و موجب شد تا توليد نفت اوپک به رقم بي سابقه 33.5 ميليون بشکه در روز برسد.

مارکس اسپکترون، تحليلگر بازار نفت گفت: ميزان عرضه مجددا افزايش يافته است. وي افزود، در عين حال مقادير قابل توجهي از ظرفيت پالايشگاه ها از بازار بيرون رفته و اين موجب کاهش تقاضا براي نفت خام شده است.

اوپک هفته آينده در الجزاير تلاش خواهد کرد براي اولين بار از سال 2008 به توافقي بر سر محدود کردن توليد دست يابد. هرچند اکثر ناظران بازار معتقدند که بعيد است توافق جدي اي در اين باره به دست آيد، اما تحليلگران معتقدند شکل گيري نوعي همکاري ميان صادر کنندگان نفت حداقل مي تواند مانع از افزايش بيشتر عرضه در بازار شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي