جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/07/03 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5379


قصه پرغصه زناني که مرد خانه‌اند

رئيس دبيرخانه شوراي ملي سالمندان:
سن بازنشستگي در ايران پايين است


ياد‌د‌اشـت


رهنموني از بزرگان


خبرها


وقايع


 قصه پرغصه زناني که مرد خانه‌اند 

 مشکلات و دشواري هاي معيشت زنان سرپرست خانوار،يکي از معضلات اين طيف در جامعه به شمار مي رود که به واقع نان آور خانوار خويش هستند،نان آوراني که افزايش تعداد آنها در ساليان اخير مويد واقعياتي تلخ از گسست خانواده ها است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان،آمارهاي منتشر شده در رسانه ها در خصوص زنان سرپرست خانوار بسيار نگران کننده است.

وقتي به آمار منتشر شده در رسانه ها همچون بيکاري 82 درصدي زنان سرپرست خانوار ، بي سوادي 55 درصد اين گروه،از کارافتادگي 30 درصدي آنها و يا ابتلاي بيش از 14 درصد از آنها به بيماري هاي رواني متمرکز مي شويم ،بيش از پيش به عمق موانع و گرفتاري هاي اين قشر آسيب پذير پي مي بريم.

کيومرث شرافتي،جامعه شناس وآسيب شناس مسائل اجتماعي در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اجتماعي باشگاه خبرنگاران جوان،با اشاره به رشد مضاعف و فزاينده زنان سرپرست خانوار از سال 75 تا 90 و افزايش صد در صدي آنها از يک ميليون و دويست هزار نفر به دوميليون و پانصد هزار نفر،اظهار داشت:به واقع ضريب افزايش و تعداد و کثرت اين گروه مويد گسست هايي است که در کانون خانواده ايجاد شده،گسست هايي که بخشي از آنها ناشي از اعتياد مرد خانوار،طلاق،جدايي و يا فوت پدر خانواده است.

وي افزود:تمامي موارد فوق،وقايع تلخي است که تار و پود و انسجام خانواده را تحت الشعاع قرار مي دهد و بر بار مشکلات آن مي افزايد.شرافتي گفت:هنوز آماري جديد از زنان سرپرست خانوار و تعداد دقيق آنها در سال 95،احصا نشده و احتمالا در سرشماري که قرار است بصورت اينترنتي محقق شود،به اعداد و ارقام جديدي دست يابيم که بتوان تحليل دقيق تري از اين پديده ارائه کرد.

جامعه شناس و کارشناس مسائل اجتماعي عنوان کرد:سازمان هايي همچون بهزيستي،کميته امداد و برخي از موسسات خيريه از نمونه مراکزي به شمار مي روند که به عنوان حامي اين طيف از جامعه فعاليت مي کنند،اما در واقع امر،ضريب اين حمايت ها و کارآمدي آنها آنچنان که بايد با خروجي و ثمربخشي سازنده اي همراه نيست و در اين ميان هستند افرادي که عليرغم اخذ تسهيلات و با آموزش حرف و مهارت افزايي و فعاليت در حوزه مشاغل خانگي قادر به رقابت در عرصه توزيع،عرضه و بازار نيستند.

وي افزود:بر اساس آمارهاي رسمي منتشر شده،20 درصد از مجموع زنان سرپرست خانوار با فوت همسر،26 درصد طلاق و 35 درصد اعتياد و بيماري همسرانشان مواجه هستند.

شرافتي عنوان کرد:19 درصد از زنان سرپرست خانوار نيز مشمول موارد غير مي شوند که به هر حال مجموعه اي از مشکلات و فراز و نشيب هاي زندگي،آنها را به اين سمت سوق داده تا در کنار ايفاي نقش مادري، همسري يا هر دو،در حوزه نان آوري براي خانوار نيز فعاليت کنند.

جامعه شناس و آسيب شناس مسائل اجتماعي گفت:آنچه که بايد به عنوان اولويتي جدي مد نظر قرار گيرد به افزايش حمايت ها از اين قشر معطوف مي شود.

وي افزود:اشتغال پايدار يکي از اصلي ترين ضروريات اين گروه به شمار مي رود و بايد به نحوي برنامه ريزي و چاره انديشي شود که کار و فعاليت زنان سرپرست خانوار با دوام و قوام هر چه بيشتري همراه شود،در غير اين صورت صرفا با آموزش مهارتي خاص و يا ارائه وام و تسهيلاتي ويژه،نمي توان آنچنان که بايد در اين حوزه موفق عمل کرد،زيرا کم نيستند زناني که عليرغم کارآموزي و راه اندازي يک شغل خانگي از پس اقساط پرداختي تسهيلات اخذ شده خويش نيز بر نمي آيند.

وي افزود:مبالغي که به عنوان کمک،حمايت و مساعدت از سوي سازمان ها و نهادهايي همچون بهزيستي و کميته امداد نيز پرداخت مي شود آنچنان تاثيرگذار نيست و به واقع بايد به نحوي برنامه ريزي کرد که از پرداخت چنين مبالغي به سمت ايجاد فرصت هاي شغلي هدفمند و پايدار گام برداريم.

شرافتي گفت:لازمه اين امر،احصاء آماري دقيق از تعداد زنان سرپرست خانوار است تا بتوان بر مبناي آن،نسبت به عملياتي ساختن تدابير سازنده و تمهيدات پيش بيني شده،اقدامات موثري را اجرايي کرد.

انزواي زنان سرپرست خانوار

مريم روزبهاني،پژوهشگر و محقق مسائل اجتماعي در گفت و گو با خبرنگار گروه اجتماعي باشگاه خبرنگاران جوان،در تشريح و تحليل مشکلات پيش روي زنان سرپرست خانوار به انزواي اجتماعي اين گروه اشاره کرد.

وي افزود:متاسفانه بعضا شاهد برخوردها و ذهنيت هايي از زنان سرپرست خانوار از سوي برخي از عوام هستيم که در خور و شايسته اين گروه نيست.

پژوهشگر و محقق مسائل اجتماعي عنوان کرد:برخي اَنگ ها و نگاه هاي خاص به زنان سرپرست خانوار از سوي عده اي از افراد جامعه،نتيجه اي جز سرخوردگي و انزواي اين گروه و اقشار آسيب پذير نخواهد داشت.

روزبهاني گفت:به واقع بايد با آموزش و فرهنگ سازي،برخي از ذهنيت ها و تصورهاي غير منصفانه و مخرب نسبت به اين گروه اصلاح شود تا برمبناي آن،نقش آفريني زنان سرپرست خانوار به نحو سازنده تري محقق شود.

وي با اشاره به طرح جامع زنان سرپرست خانوار و اجراي آن در شهر ري گفت:چندي پيش اجراي طرح مذکور بصورت پايلوت در شهر ري کليد خورد که بر اساس جمع بندي هاي حاصل شده،رويکرد و رويه اي بسيار موفق بوده که بايد نسبت به بسط و گسترش هر چه بيشتر آن در سطح کشور اقدام شود.

وي در خاتمه يادآور شد:توانمند سازي روحي و رواني و مهارتي يکي از اقدامات بسيار موثر در چنين طرح هايي محسوب مي شود که با تخصيص اعتباراتي ويژه و اجراي دقيق و هدفمند آن،مشکلات اين گروه در جامعه مرتفع مي شود و مضافا بر اينکه مي توان از نقش سازنده اين طيف از جامعه در شکوفايي،پيشرفت و بالندگي هر چه بيشتر جامعه در ابعاد مختلف بهره برد که ثمره آن نتيجه اي برد-برد خواهد بود که کليت جامعه را به سمت و سوي افقي روشن تر و البته نويد بخش سوق خواهد داد.


 رئيس دبيرخانه شوراي ملي سالمندان:
 سن بازنشستگي در ايران پايين است 

 
رئيس دبيرخانه شوراي ملي سالمندان، از تشکيل جلسه شوراي عالي سالمندان با حضور وزير رفاه در روز پنجم مهر به مناسبت هفته تکريم خانواده و بازنشسته و همچنين روز جهاني سالمندان خبر داد.

فريد براتي سده در گفتگو بامهر، با بيان اينکه سالمندي و سالخوردگي در فرهنگ ما مساوي با خردمندي و فرزانگي است، گفت: هنوز هم درميان مردم پيرشدن همراه با کسب تجربه‌هاي فراوان است.

وي افزود: هرچند برخي معتقدند در سال‌هاي اخير اين جايگاه به علت تغيير ارزش‌ها دستخوش تغييراتي شده و تنزل يافته است، اما شواهد نشان مي‌دهد که سالمندان هنوز هم جايگاه خود را دارند.

رئيس دبيرخانه شوراي ملي سالمندان با بيان اينکه از جعيت 6 ميليون و 400 هزار نفري سالمندان در کشور کمتر از 0.2 درصد در خانه‌هاي سالمندان نگهداري مي‌شوند، گفت: اين امر نشان مي‌دهد سالمندان در خانه‌هاي خودشان يا فرزندانشان هستند و هنوز جايگاه خود را دارند.

براتي سده تاکيد کرد: اما به نظر مي رسد براي سال‌هاي آينده که جمعيت سالمندي افزايش مي‌يابد بايد از حالا به فکر باشيم و برنامه‌ريزي کنيم تا بتوانيم نيازهاي سالمندان به اموري چون بهداشت، رفاه، معيشت و مراقبت را برطرف کنيم.

وي درباره نشاط در جمعيت سالمندي اظهار کرد: بايد ابتدا تعريفي از نشاط ارائه کرد. اگر منظور از نشاط، تحرک زياد همانند جوانان است بايد بگوييم خير چنين نشاطي کمتر ديده مي‌شود. اما اگر منظور از نشاط مشارکت در امور خود و اميدواري به آينده است بايد بگوييم وضعيت سالمندان ما به اين لحاظ چندان بد نيست و سالمندي با نشاط است که زندگي همراه با رضايتمندي داشته باشد.

براتي سده ادامه داد: موسسه گالوک نظرسنجي در ايران پيرامون رضايت سالمندان از زندگي انجام داده و به اين نتيجه دست يافته است که ميزان رضايت سالمندان از زندگي در ايران خوب است و اين آمار خلاف باور عموم درباره دوران سالمندي است.

وي با بيان اينکه سالمندان بايد در فراهم کردن محيط مناسب براي خود با يکديگر مشارکت داشته باشند گفت: هرچه سالمندان را نسبت به آينده اميدوارتر کنيم و کمک کنيم تا زندگي خوب و هدفمندي داشته باشند و همواره احساس کنند زندگي‌شان در خدمت به جامعه صرف شده است بانشاط تر خواهند بود.

رئيس دبيرخانه شوراي ملي سالمندان تاکيد کرد: البته بايد سلامت جسمي، رفاه و نيازهاي تامين اجتماعي و مراقبتي سالمندان را تامين کنيم.

براتي سده درباره روند تصويب «سند ملي سالمندان» گفت: سازمان مديريت و برنامه‌ريزي درحال تهيه سندي براي سالمندان است. البته سند ما نيز آماده است اما در هر صورت در بند تصويب سند نمي‌مانيم و اکنون نيز انواع برنامه ريزي‌ها براي سالمندان در ابعاد مختلف حمايتي، آموزشي، سبک زندگي سالم، تامين نيازهاي رواني و اجتماعي و بيمه را انجام داده‌ايم.

وي از تشکيل جلسه شوراي عالي سالمندان با حضور وزير رفاه در روز پنجم مهر به مناسبت هفته تکريم خانواده و بازنشسته و همچنين روز جهاني سالمندان خبر داد و بيان کرد: تلاش مي‌کنيم چند مصوبه خوب براي سالمندان در اين جلسه داشته باشيم.

رئيس دبيرخانه شوراي ملي سالمندان ادامه داد: در اين جلسه گزارشي از وضعيت سالمندان کشورو مقايسه شاخص‌هاي بين‌المللي چون سلامت، امنيت، رفاه، محيط مناسب زندگي و توانمندي سالمندان که با همکاري دانشگاه تهران، مرکز آمار و دانشگاه علوم بهزيستي تهيه شده ارائه مي‌شود.

براتي سده افزود: احتمالا صندوق بازنشستگي کشوري نيز گزارشي ارائه خواهد داد و مصوباتي خواهيم داشت که از جمله آنها مي‌توان به «برنامه عملياتي براي پيشيگري و مقابله با سالمند آزاري» و «بيمه مراقبت سالمندان» اشاره کرد.

وي با بيان اينکه فرهنگ‌سازي و رعايت‌شان و منزلت سالمندان و استفاده از توانمندي و ظرفيت‌هاي سالمندان در سياست‌هاي ابلاغي جمعيت مورد تاکيد قرار گرفته است، گفت: سالمندي، بحران و پايان زندگي نيست و بايد براي استقبال از موج سالمندي در آينده برنامه ريزي کنيم تا گرفتار بحران‌ها نشويم.

رئيس دبيرخانه شوراي ملي سالمندان به سن پايين بازنشستگي در کشور اشاره و تصريح کرد: بايد سن بازنشستگي افزايش يابد زيرا 60 سالگي ابتداي بهره مندي از تجربيات افراد است.


 ياد‌د‌اشـت 

 نام ها از کجا مي آيند؟

آذر فخري

درباره ي نام تان چه احساسي داريد؟ آن را دوست داريد؟ دوست نداريد؟ نسبت به آن بي تفاوتيد؟ به آن افتخار مي کنيد؟فکر مي کنيد، نام تان روي شخصيت شما اثر گذاشته است؟

نام ها از کجا مي آيند؟چرا پدر و مادر ما ، اين نام را و نه نام ديگري را ، براي ما انتخاب کرده اند؟وقت انتخاب نام ما، به چه چيزهايي فکر کرده اند و چه چيزهايي براي شان مهم بوده است؟

بعضي ها معتقدند که نام آدم ها با خودشان به دنيا مي آيد. يعني هر نوزادي ، نامش را با خودش مي آورد واصلا انتخاب اسم، ربطي به تصادف ندارد. و به همين دليل، مي گويند شخصيت هر فرد از اسمش و معناي اسمش ، خيلي تاثير مي گيرد.

بعضي از اسم ها آسماني اند. و همان طور که صاحبان شان از سوي خداوند، برگزيده شده اند، نام شان هم از سوي خداوند انتخاب شده است. مثل پيامبر عزيز اسلام حضرت محمد(ص) ،و نيز اسم دخترشان، بانوي جهانيان، حضرت فاطمه (س) . اين نام ها را خود خداوند انتخاب کرده است. و ما مسلمانان هم اغلب چنين نام هايي را انتخاب مي کنيم. نام هايي که رنگ و بويي آسماني و مقدس داشته باشند و ما را به جايي و فردي روحاني و معنوي متصل کنند ، تا از برکت و مبارکي آن نام ما هم بهره ببريم. اين نام ها تنها ترکيب ساده ي چند حرف نيستند، بلکه در خود انرژي خاصي دارند که به صاحب خود منتقل مي کنند.

اين است که توصيه شده، در انتخاب اسم خيلي دقت بکنيم. هر اسمي، مناسب هر کسي نيست، و گاهي يک اسم نامناسب، سرنوشت نامناسبي براي صاحبش به همراه مي آورد.

خوب است که نام ها از جايي مقدس، زيبا و روشن بيايند. وقتي چنين باشد، وقتي کسي صاحب نامي باشد که پيش از او از آن فرد مقدس و معصومي بوده است، غالبا حرمت آن نام را نگه مي دارد و سعي مي کند، مانند صاحب اصلي آن نام باشد و به رشد و تعالي روحش بيشتر توجه کند. هاله ي مقدس ، زيبا و روشن آن نام، تمام وجود فرد را در بر مي گيرد واز او محافظت مي کند. پدر بزرگ ها و مادربزرگ ها که معمولا براي فرزندانشان از نام اوليا و انبيا انتخاب مي کردند، معتقد بودند که اگر فرزندشان روزي دچار مشکلي شود و صاحب معصوم و مقدس آن نام را صدا بزند و از او به عنوان يک هم نام آسماني کمک بخواهد، آن فرد مقدس و معصوم حتما کمکش خواهد کرد.

اما اين روزها گاهي اسم هايي مي شنويم ، که براي تلفظ کردن شان بايد خيلي تمرين کنيم و براي همين ، به خاطر سپردن چنين اسم هايي سخت هم هست. اسم هايي که نمي دانيم از کجا آمده اند، و يا چه معنايي دارند. اسم هايي که تکليف صاحبشان ، با آن ها روشن نيست. انگار که فقط عجيب و تازه بودن و يا خوش آوايي اش براي پدر ومادر ها مهم بوده است.

بعضي از اسم ها هم هستند که فقط مناسب دوران کودکي اند . در حالي که بيشترين دوران عمر آدم، در بزرگسالي سپري مي شود. وقتي اين طور اسم ها را مي شنويم ، هميشه يک دختر کوچولوي ملوس يا پسر کوچولوي دوست داشتني را تصور مي کنيم ، اما وقتي صاحب اسم را مي بينيم، مي فهميم که واقعيت چيز ديگري است و او يک خانم متين و يا يک آقاي موقر است. شايد به همين دليل بعضي از اقوام معمولا براي دوره هاي مختلف سن انسان نام هاي جداگانه و متفاوتي انتخاب مي کردند و نام بزرگسالي شخص همان نامي نبود که در کودکي داشت.

يکي از چند چيزي که در جهان آخرت از والدين درباره ي آن سوال خواهد شد، نام فرزندان شان است و اين نشان مي دهد که چه قدر براي خداوند، نام انسان مهم و با ارزش است. به هر حال ، اسم چه از ميان صفحات نوراني قرآن بيرون آمده باشد، چه از لاي کتاب تاريخ يا يک ديوان شعر، معرف فرهنگ، تفکر و اعتقادات و حتي موقعيت اجتماعي و جغرافيايي خانواده ي ماست و چه خوب است که چنان مناسب و دقيق انتخاب شود که صاحبش تا آخر عمر به داشتن آن ببالد و از معنا و محتواي آن براي رشد خود استفاده کند.


 رهنموني از بزرگان  

 سعادت

سعادتمند كسي است كه در هجوم و مقابله مصائب خود را نبازد.

پاسكال

سعادت بسته به كار و جسارت است.

بالزاك

سعادت عات است آن را پرورش دهيد .

آلبرت

برگرفته از كتاب رهنمون،غلامحسين ذوالفقاري


 خبرها 

 لزوم اخذ معاينه فني براي خودروهاي سال 89 و قبل از آن

معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران از لزوم اخذ برگه معاينه فني براي خودروهاي توليدي 89 و قبل از آن خبر داد.

مازيار حسيني در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به شکستن رکورد معاينه فني طي هشت سال گذشته گفت: با اجراي طرح LEZ از روز گذشته شاهد استقبال گسترده مردم از مراکز معاينه فني بوده‌ايم؛ به گونه‌اي که دريک روز حدود 5000 خودرو مورد معاينه قرار گرفته و رکورد معاينه فني پس از هشت سال شکسته شد.

وي با بيان اينکه براساس طرح LEZ بايد خودروها نسبت به داشتن برگه معاينه فني معتبر اقدام کنند ، تصريح کرد: خودروهاي مدل 89 و قبل از آن و 2010 و قبل از آن لازم است که نسبت به اخذ برگه معاينه فني معتبر اقدام کنند.

حسيني با بيان اينکه در مراجعات تعداد 3367 دستگاه خودرو براي اولين بار به مراکز معاينه فني مراجعه کردند، گفت: 1334 خودرو نيز مراجعه مجدد به مراکز معاينه فني داشتند و در کل 4701 دستگاه به مراکز معاينه فني مراجعه و رکورد 8 سال گذشته شکسته شد.

وي افزود: اميدواريم اين استقبال گسترده مردم از معاينه فني تأثير خوبي بر کاهش آلودگي هوا و همچنين کاهش تصادفات ناشي از نقص فني داشته باشد.

سرانجام کارت آتيه جوانان

معاون ساماندهي امور جوانان وزارت ورزش و جوانان از آغاز گزارش‌دهي اعضاي ستاد ملي ساماندهي امور جوانان از عملکرد دستگاه ذيربط در اين حوزه خبر داد و گفت: سازمان تبليغات اسلامي نخستين دستگاهي است که گزارش خود را ارايه مي‌کند.

محمدرضا رستمي در گفت‌وگو با ايسنا افزود: قصد داريم زمينه‌اي فراهم شود که از اين پس ستاد ملي ساماندهي امور جوانان در دستگاهي که قراراست گزارش ارايه دهد، تشکيل جلسه دهد.

وي با بيان اينکه دستگاه‌هاي اجرايي در حوزه جوانان هنوز فعال نشده‌اند، اظهار کرد: پس از ارايه گزارش دستگاه‌ها، از آن‌ها درخواست کنيم که طرح‌هايي را در اين حوزه ارايه دهند.

وي در ادامه درباره کارت آتيه جوانان به عنوان يکي از طرح‌هايي که در ستاد ملي ساماندهي امور جوانان راي نياورد، گفت: وزارت ورزش و جوانان مي‌تواند به صورت آزمايشي اين طرح را اجرا و نتيجه آن را در ستاد ملي ساماندهي امور جوانان مطرح ‌کند تا اعضاي ستاد در صورت تمايل براي مشارکت ، آن را مصوب بکنند ولي در مجموع در حال حاضر اين طرح به عنوان مصوبه ستاد ملي ساماندهي پيگيري نمي‌شود.

رستمي در پايان اظهارکرد: 2000 کالا و خدمات در قالب کارت آتيه جوانان پيش‌بيني شده که جوانان با تخفيف ويژه مي‌توانند از آن استفاده کنند. علاوه بر آن سه‌پنجم کارمزد خريد جوانان به عنوان پس‌انداز براي آنان ذخيره مي‌شود که طي 15 سال به 7 ميليون تومان مي‌رسد. اگر جوانان اين پس‌انداز را در بورس سرمايه‌گذاري کنند پس از 15 سال به 40 ميليون تومان مي‌رسد.

سردار حسيني رييس پليس راهور تهران:

کاهش 2 ساعته زمان اتمام طرح زوج و فرد

رئيس پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ از کاهش 2 ساعته زمان اتمام طرح زوج و فرد در پايتخت خبر داد

سردار سيد تيمور حسيني در گفت‌وگو با ايسنا با اعلام اين خبر گفت: با توجه به کاهش طول روز در نيمه دوم سال تصميم بر آن شد به منظور سهولت در رفت و آمد شهروندان ساعت اتمام طرح زوج و فرد 2 ساعت کاهش يافته و از ساعت 19 به ساعت 17 برسد.

وي با بيان اينکه ساعت اجراي طرح زوج و فرد در روز پنجشنبه تغيير نخواهد کرد ، افزود: اما از روز شنبه تا چهارشنبه ساعت اجراي طرح زوج و فرد در پايتخت همانند ساعت اجراي طرح ترافيک بوده و تا ساعت 17 ادامه خواهد بود.

به گفته رئيس پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ ، هدف از اين اقدام آسايش و راحتي شهروندان در رفت آمد و کاهش حجم ترافيک عصرگاهي بود.

سردار حسيني در پاسخ به اين سوال که آيا محدوده طرح زوج و فرد در نيمه دوم سال تغيير خواهد کرد يا خير ايسنا گفت: محدوده زوج و فرد تغييري نکرده و همچنان از شرق به بزرگراه امام علي(ع)، از شمال به بزرگراه همت، از جنوب به بزرگراه بعثت و از غرب به بزرگراه هاي نواب و چمران ختم مي شود.


 وقايع 

 درختان «چال منار» خوزستان همچنان در آتش مي سوزند

عضو شوراي اسلامي بخش چلو شهرستان انديکا در استان خوزستان گفت: آتش که پنجشنبه شب در منطقه جنگلي چال منار اين منطقه شعله ور شده؛ همچنان درحال پيشروي است.

امامقلي صادقي در گفت وگو با خبرنگار ايرنا اظهارکرد: بخش هاي زيادي از مراتع غني و جنگل هاي بلوط اين منطقه طعمه آتش شده و تلاش نيروهاي محلي براي مهار آتش تاکنون بي نتيجه مانده است. وي با بيان اينکه از مسئولان شهرستان انديکا فقط سرپرست محيط زيست از همان ساعت اوليه در منطقه حضور داشته؛ افزود: به علت نداشتن امکانات و نيروي انساني موفق به مهار آتش نشده ايم. صادقي ادامه داد: گروه هايي از جمعيت هلال احمر، منابع طبيعي و محيط زيست نيز ساعت 9 صبح روز گذشته وارد منطقه شده اند اما رسيدن به محل حادثه چند ساعت زمان مي برد.

فرماندار انديکا نيز در اين زمينه به خبرنگار ايرنا گفت: تلاش براي اعزام نيرو از بامداد جمعه آغاز شد ولي به دليل سخت گذر بودن منطقه رسيدن نيروها به محل حادثه زمان بر است. منوچهر ورناصري افزود: با مديريت بحران استانداري نيز هماهنگي هاي لازم انجام شده تا در صورت نياز بالگرد به منطقه اعزام شود. رئيس ستاد بحران شهرستان انديکا خاطرنشان کرد: شب گذشته به علت وزش باد محلي و تاريکي هوا، اعزام نيرو به منطقه ميسر نبود اما از بامداد جمعه نيروها به محل اعزام شده اند. چال منار از مناطق نيمه ييلاقي بخش چلو شهرستان انديکا در استان خوزستان و داراي طبيعت بکر و جنگل هاي متنوع است.

وقوع زمين لرزه 6.5 ريشتري در ژاپن

زمين لرزه اي به قدرت 6.5 ريشتر روز جمعه مناطق وسيعي از سواحل شرقي ژاپن را در ناحيه «کانتو» در جنوب شرق توکيو لرزاند.

به گزارش ايرنا، سازمان لرزه نگاري ژاپن در گزارش خود اعلام کرد که اين زمين لرزه ساعت 9:14 دقيقه صبح (به وقت محلي) و در عمق 50 کيلومتري زمين رخ داده است. مرکز اين زمين لرزه در منطقه اقيانوس آرام و در 150 کيلومتري «کاتسوا» در منطقه «چيبا» در جنوبي ترين نقطه ژاپن گزارش شده است. سازمان هواشناسي ژاپن وقوع سونامي را در اين منطقه منتفي اعلام کرد اما در گزارش يادآور شد که بر اثر اين زمين لرزه تغييرات و تلاطمي اندک در سطح آب دريا مشاهده شده است.

ژاپن به خاطر قرار گرفتن روي گسل هاي فعال، هرازگاهي شاهد وقوع زمين لرزه هاي متعدد با قدرت هاي مختلف است. آخرين زمين لرزه پرقدرت و مخربي که در اين کشور به وقوع پيوست مربوط به ماه مارس سال 2011 ميلادي است که قدرت آن 8.9 ريشتر بود.

بر اثر اين حادثه طبيعي که حدود 2 دقيقه ادامه داشت، موجب سونامي و مرگ بيش از 20 هزار نفر در اين کشور شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي