جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/07/03 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5379


يک سال از سفر ابدي «هما روستا » گذشت


معرفي نمايندگان پاکستان، هند و هنگ کنگ به اسکار


آغاز فيلمبرداري «ساعت 5 عصر» از اول محرم


حضور «ادريس البا» در سريال «برج تاريک»


"رضا درميشيان" داور فستيوال ورشو شد


اکران فيلم «نيمه شب اتفاق افتاد» در فستيوال تورنتو


«کاناپه» کليد مي‌خورد


ميز خبر


خبر هنري


 يک سال از سفر ابدي «هما روستا » گذشت 

 
يک سال از 4 مهر ماهي گذشت که هما روستا در سالروز تولدش از دنيا رفت.

به گزارش ايسنا، در آخرين ساعات چهارم مهرماه سال 1394 بود که اخباري از درگذشت بانوي سينما و تئاتر ايران در فضاي مجازي پخش شد و سرانجام تاييد شد؛ هما روستا که براي پيگري درمان بيماري خود در آمريکا به سر مي‌برد در همان روز تولدش (چهارم مهر) درگذشته و پيکرش براي خاکسپاري به ايران منتقل مي‌شود.

اين بازيگر که در کارنامه هنري خود نمايش‌هايي همچون "باغ آلبالو" و "ازدواج آقاي مي‌سي‌سي‌پي" و همچنين بازي در فيلم‌هايي نظير "پرنده کوچک خوشبختي" و "از کرخه تا راين" را ثبت کرده است، پس از درگدشت حميد سمندريان در سال ،1391 بيشتر وقت خود را در آموزشگاه مي‌گذراند و اگرچه تاکيد مي‌کرد که «نمي‌توانم جاي حميد را پر کنم»، اما مي‌گفت: «حس مي‌کنم بچه‌ها به حضورم نياز دارند. نمايش‌هايشان را نگاه مي‌کنم و با يکديگر گپ مي‌زنيم. وقتي من آنجا هستم، بچه‌ها خوشحال‌تر هستند، چون حميد دوست داشت آموزشگاه همانطور باقي بماند، سرپا بماند و من هم در حد توانم کارهاي او را ادامه مي‌دهم.»

در پي درگذشت هما روستا، ابراهيم حاتمي‌کيا که در فيلم ماندگار «از کرخه تا راين» با اين بازيگر همکاري داشت با اشاره به شروع تلخ فصل پاييز نوشت: «هنوز در حيرت و عزاي مسافران کعبه (حادثه منا) بوديم که خبر آمد هما روستا پر کشيد. بانوي کرخه تا راين از ساحل اقيانوس غربت راهي سفر ابديت شد. هما روستا دير آشنايي بود که همديگر را در کنار رود راين يافتيم و اين آشنايي ساليان سال به بهانه‌هاي مختلف تجديد شد. او در پيله خانواده ما همچون ليلاي کرخه تا راين نفوذ کرد و اين ميسر نبود مگر بخاطر منش مهربانانه اين بانوي هنرمند ، که وجودش از هنرش پيشي داشت.»

البته هنرمندان ديگري همچون محمدعلي کشاورز، پوران درخشنده، محمدعلي سجادي، علي دهکردي و حسين پاکدل هم در کنار مديران و مسئولان از نقش آفريني‌هاي «هماي تئاتر ايران» و غم از دست دادن او نوشتند. رفتن اين هنرمند باعث شد امسال چهارمين جشن آکادمي سمندريان هم در تاريخ هميشگي خود يعني ارديبهشت‌ماه برگزار نشود و قرار است اين مراسم 2 مهر ماه در اولين سال نبود هما روستا با اجراي دو نمايش ويژه از يکي از کارهايي که سمندريان به صحنه برده بود، برپا شود.

هما روستا در آخرين سال‌هاي عمر 59 ساله‌ي خود در نمايش «باغ آلبالو» حسن معجوني کار کرده بود و نمايشنامه‌خواني «آنا کارنينا» را هم با حضور هنرمنداني همچون ترانه عليدوستي براي حمايت از هنرمندان بيمار و کمک به مردم زلزله‌زده آذربايجان کارگرداني کرد.

او همچنين در نمايش‌هاي «باغ وحش شيشه‌اي» (کارگردان)، «گنجينه طلا»، «بازرس»، «سرباز لاف زن»، «بازي استربندبرگ»، «مرغ دريايي»، «مرده‌هاي بي‌کفن و دفن»، «ازدواج آقاي مي سي سي پي»، «دايي وانيا»، «ببرگراز دندان» و «شعبده‌باز» حضور داشت و در سينما هم فيلم‌هاي «ديوار شيشه‌اي» (ساموئل خاچيکيان 1350)، «گزارش يک قتل» (محمدعلي نجفي 1365)، «پرنده کوچک خوشبختي» (پوران درخشنده 1366)، «تمام وسوسه‌هاي زمين» (حميد سمندريان 1368)، «تيغ آفتاب» (مجيد جوانمرد 1369)، «ملک خاتون» (حسن محمدزاده 1369)، «مسافران» (بهرام بيضايي 1370)، «دو همسفر» (اصغر هاشمي 1370)، «از کرخه تا راين» (ابراهيم حاتمي‌کيا 1371)، «کودکاني از آب و گل» (عطالله حياتي 1372)، «لژيون» (ضياالدين دري1373) و «زن امروز» (مجيد قاري‌زاده 1375) در کارنامه‌ي کاري او ثبت شده است.


 معرفي نمايندگان پاکستان، هند و هنگ کنگ به اسکار 

 هنگ‌کنگ، پاکستان و هند نمايندگان خود را براي بخش خارجي زبان اسکار معرفي کردند.به گزارش مهر به نقل از اسکرين ديلي، هنگ کنگ با «پاتوق»، هند با «بازپرسي» و پاکستان با «ماه مير» وارد رقابت اسکار در بخش خارجي زبان شده‌اند.

انجمن صنعت سينماي هنگ کنگ با انتخاب «پاتوق» ساخته فيليپ يانگ اين فيلم را به نمايندگي خود وارد رقابت اسکار کرد. اين درام که تاکنون برنده جايزه هم شده بر مبناي ماجرايي واقعي از قتل يک نوجوان ساخته شده و فيلم افتتاحيه جشنواره بين‌المللي فيلم هنگ‌کنگ در سال 2015 بود.فدراسيون فيلم هند نيز با فيلم تاميلي زبان «بازپرسي» ساخته وتراماران راهي اسکار شد. اين فيلم در جشنواره فيلم ونيز 2015 براي اولين بار اکران شد و درباره گروهي از کارگران هندي است که به تاميل مي‌روند تا کارکنند، اما دستگير و شکنجه ‌شده و به جرمي متهم مي‌شوند که انجام نداده‌اند.

اين فيلم جايزه بين‌المللي امنستي ايتاليا را درجشنواره ونيز دريافت کرد و بهترين فيلم تاميلي جوايز فيلم ملي هند را به خانه برده است.پاکستان نيز فيلم منتخبش براي اسکار را معرفي کرده که فيلمي از انجم شهزاد با عنوان «ماه مير» است. اين درام معاصر درباره شاعري است که بين زندگي خودش و زندگي شاعر قرن هجدهم تاقي مير در آمد و شد است.

سوم اکتبر زمان معرفي فيلم‌هاي خارجي‌زبان به آکادمي اسکار به اتمام مي‌رسد و نامزدهاي اسکار 24 ژانويه معرفي مي‌شوند. برندگان هشتاد و نهمين دوره اسکار 26 فوريه (9 اسفند) معرفي مي‌شوند.


 آغاز فيلمبرداري «ساعت 5 عصر» از اول محرم 

 خشايار الوند نويسنده سينما و تلويزيون در خصوص آخرين وضعيت ساخت فيلم سينمايي «ساعت 5 عصر» مهران مديري گفت: نگارش فيلمنامه اين اثر به پايان رسيده و هم اکنون در بخش بازنويسي نهايي قرار داريم که تغييرات آن جزيي است.به گزارش صبا، وي درباره زمان آغاز فيلمبرداري اين اثر سينمايي بيان کرد: احتمالا بايد 12 مهر و در ايام محرم و صفر فيلمبرداري اين اثر آغاز شود و تا قبل از شروع برنامه «دورهمي» به پايان برسد.

گفتني است فيلم سينمايي «ساعت 5 عصر» به تهيه کنندگي و کارگرداني مهران مديري و نويسندگي خشايار الوند است که تا به امروز سيامک انصاري به عنوان نقش اصلي در اين فيلم نقش آفريني خواهد کرد.

«ساعت 5 عصر» يک فيلم کمدي است.فيلم سخت و خياباني و بسيار شلوغ و پرجمعيتي است و در هر سکانس بين 600 تا 700 نفر حضور دارند. اما فيلم تنها يک بازيگر اصلي دارد و باقي مردم اند.داستان فيلم از 7 صبح تا 5 بعدازظهر يک فرد را در تهران روايت مي‌کند که آن روز آخرين فرصت آن فرد است که بايد کاري را انجام دهد. به گفته مهران مديري فيلم مثل گلوله برفي است که هرچه جلوتر مي رود بزرگتر مي شود و ريتم مدام تندتر مي شود و ديوانه وار بودن ماجرا بزرگتر و موضوع عظيم تر مي شود.


 حضور «ادريس البا» در سريال «برج تاريک» 

صبا: اگر نگران اين بوديد که البا در فيلم اقتباسي از داستان استفن کينگ در نقش رونالد ديشين کاملا آن الباي هميشگي نيست پس نفس راحتي بکشيد. او در سريال تلويزيوني مشترک با اين فيلم بازي خواهد کرد. اين سريال مرحله توليد خود را سال بعد آغاز خواهد کرد با اين حال هنوز تاريخ مشخصي براي پخش آن اعلام نشده است.البا و تام تيلور («جيک چيمبرز» در فيلم) دو کاراکتر اصلي سريال را مي‌سازند که داستانش سال‌ها پيش از اتفاقات فيلم رخ مي‌دهد.فيلم «برج تاريک» نيز متيو مک‌کوناهي و جکي ارل هيلي را به عنوان بازيگران خود در اختيار دارد.اين فيلم 17ام فوريه سال بعد به اکران سينماها درخواهد آمد.


 "رضا درميشيان" داور فستيوال ورشو شد 

 ايسنا: رضا درميشيان کارگردان فيلم‌هاي «لانتوري»، «عصباني نيستم!» و «بغض» در ترکيب هيات دوارن سي و دومين فستيوال ورشو حضور خواهد داشت.جشنواره فيلم «ورشو» که از سال 1985 بصورت سالانه برگزار مي‌شود يکي از جشنواره‌هاي فيلم مهم قاره اروپاست که از سال 2009 از سوي «فياپف» انجمن تهيه‌کنندگان سينما ) به عنوان فستيوال الف جهاني قرار گرفته است.

فستيوال ورشو که سي‌ودومين دوره خود را سپري مي‌کند از تاريخ 7 تا 16 اکتبر (16 تا 25 مهرماه) در شهر ورشوي کشور لهستان به مديريت استفان لايدن برگزار مي‌شود.


 اکران فيلم «نيمه شب اتفاق افتاد» در فستيوال تورنتو 

 مهر: فيلم «نيمه شب اتفاق افتاد» ماه آينده در فستيوال فيلمهاي ايراني تورنتو روي پرده خواهد رفت.

ماه آينده فيلم «نيمه شب اتفاق افتاد» به کارگرداني تينا پاکروان راهي فستيوال فيلم هاي ايراني تورنتو مي شود. در اکران اين فيلم که پخش بين المللي آن را نگين موسوي عهده دار است، تينا پاکروان کارگردان و گوهر خيرانديش بازيگر اين فيلم در سالن حضور خواهند داشت.

حامد بهداد، رويا نونهالي، آتيلا پسياني، گوهر خيرانديش، ستاره اسکندري، رابعه اسکويي، سينا رازاني، مهراب رضايي و شقايق فراهاني گروه بازيگري اين فيلم را تشکيل مي دهند.


 «کاناپه» کليد مي‌خورد 

 باشگاه خبرنگاران: جديدترين فيلم سينمايي کيانوش عياري در تهران کليد مي‌خورد.

بنابراين گزارش فهرست بازيگران اين فيلم قطعي شده و با آغاز فيلمبرداري مقابل دوربين مي‌روند. مضمون اين فيلم اجتماعي است و براي حضور در سي و پنجمين جشنواره فيلم فجر ساخته خواهد شد.در خلاصه داستان اين فيلم آمده است: پدرخانواده‌اي که قراراست ميزبان خواستگاردخترش باشد،مجبورمي‌شود براي خريدمبل وآبروداري جلوي مهمان‌ها ازخانه بيرون وبه محض خروج ازخانه بامبل دست‌دوم تروتميزي روبه‌رو مي‌شود که کنارسطل زباله افتاده است. با ورود اين مبل به خانه،داستان‌هاي عجيب‌وغريب آغاز مي‌شود.مهدي هاشمي، ابوالفضل پور عرب و شهاب حسيني بازيگران اصلي «کاناپه» هستند.


 ميز خبر 

 حضورايران درنمايشگاه کتاب توکيو

بيست و سومين دوره نمايشگاه بين المل کتاب توکيو از تاريخ 2 تا 4 مهر 1395در مرکز بين المللي نمايشگاهي توکيو در کشور ژاپن برگزار مي گردد.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي اين نمايشگاه، اين نمايشگاه توسط انجمن ناشران کتاب ژاپن، انجمن نشريات ژاپن، انجمن عمده فروشان ژاپن، انجمن کتابفروشان ژاپن، انجمن ناشران تبادل فرهنگي ژاپن، شوراي ترويج کتابخواني ژاپن، انجمن ناشران بين الملل ژاپن برگزار مي شود. نمايشگاه از بخشها و حوزه هاي مختلفي همچون کودکان، علوم طبيعي، علوم انساني و اجتماعي، کتاب الکترونيک، لوازم التحرير و بين الملل تشکيل شده است. در اين اين دوره از نمايشگاه کتاب توکيو موسسه نمايشگاهاي فرهنگي ايران با مشارکت رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در توکيو اقدام به معرفي نمايشگاه کتاب تهران مي نمايد.

در اين نمايشگاه همچنين در قالب بروشورهاي متنوع اقدام به معرفي صنعت نشر ايران مي نمايد. از جمله اين اقلام اطلاع رساني به بروشورهاي تهيه شده به زبان انگليسي که مشتمل بر معرفي مراکز اطلاع رساني کتاب در ايران مانند خانه کتاب و کتابخانه ملي، معرفي جوايز کتاب، معرفي طرح‌هاي حمايتي کتاب در عرصه بين‌المللي نظير تاپ، معرفي اتحاديه‌ها و تشکل‌هاي نشر و آژانس‌هاي ادبي مي توان اشاره کرد. عرضه کتابهاي ايرانشناسي به زبان انگليسي از ديگر اقدامات موسسه نمايشگاهها مي باشد.

در اين غرفه همچنين آثاري از ناشران و مراكز علمي و فرهنگي كشورمان رابه زبانهاي فارسي ، انگليسي و ژاپني عرضه خواهد كرد؛ انتشارات بين المللي الهدي، شركت انتشارات علمي و فرهنگي، بنياد دايره المعارف اسلامي ؛ فرهنگستان زبان و ادبيات فارسي ؛ مركز دايره المعارف بزرگ اسلامي و مركز آفرينشهاي ادبي حوزه هنري منتخبي از آثار خود را در اين نمايشگاه در معرض ديد تماشاگران مي گذارند. همچنين در اين نمايشگاه بخشي به ارائه كتابهاي آموزش فارسي بخصوص به زبان ژاپني اختصاص دارد.

پيروزي «باچان» در گيشه نمايش هند

«صورتي» با بازي آميتاب باچان بازيگر کلاسيک باليوودي، صدرنشين جدول هفتگي گيشه نمايش سينماهاي هند شد.

به گزارش جام جم آنلاين، اين درام دادگاهي با حال و هواي اعتراضي خود، موفق به فروشي 26 کروري (4 ميليون دلار) شد.

اين فيلم افشاگرانه با نگاهي انتقادي به سيستم قضايي، با چهارمين قسمت مجموعه فيلم ترسناک «راز» در جدول گيشه نمايش رقابت مي کرد. در داستان صورتي، باچان در نقش يک وکيل کارکشته بازي مي کند که به يک بيماري لاعلاج مبتلاست. او وکالت سه دختر اهل دهلي را به عهده مي گيرد.

يکي از نزديکان يک سياستمدار بانفوذ، اين دختران را آزار داده و از چنگ قانون فرار کرده است. کاراکتر باچان تلاش مي کند، قربانيان را به حق قانوشي شان برساند. هزينه توليد درام تازه باچان، 26 کرور بوده و فروش افتتاحيه آن توانسته اين رقم توليد را تامين کند.به همين دليل، از فيلم به عنوان يک کار موفق اسم برده مي شود.

چهارمين قسمت فيلم راز، با افتتاحيه اي 18 کروري در رديف دوم جدول گيشه نمايش سينماهاي هند نشست.

تهيه کنندگان فيلم که 30 کرور براي توليد آن صرف کرده اند، چشم انتظار افتتاحيه بسيار بالاتري براي آن بودند.

راز4 به نوعي به احياي داستان اين مجموعه فيلم موفق باليوودي مي پردازد و عمران هاشمي را در نقش اصلي دارد.در داستان فيلم، او با اتفاقات ترسناک و عجيب و غريب تازه اي روبرو مي شود. ويکرام بهات دايي بازيگر، کارگردان فيلم است.

آميتاب باچان در اوايل سال جاري ميلادي، درام سياسي «وزير» را روي پرده سينماها داشت. اين فيلم بسيار کم فروش کرد و به عنوان فيلمي معرفي شد که در جدول گيشه شکست سخت مالي خورده است.


 خبر هنري 

 «جومانجي» در نيمه راه

با به نيمه رسيدن کار فيلم برداري قسمت تازه اکشن فانتزي «جومانجي»، اولين عکس هاي فيلم هم منتشر شد.

به گزارش جام جم آنلاين، دواين جانسن بازيگر ورزشکار سينما که با نام راک هم شناخته مي شود، نقش اصلي قسمت تازه اين کمدي ماجراجويانه را به عهده دارد.

عکس هايي که از فيلم در اختيار رسانه هاي گروهي قرار گرفته، حکايت از مهم بودن طبيعت در داستان آن مي کند.

در اين عکس ها، دواين جانسن در شکل و شمايلي شبيه کاراکتر اينديانا جونز (با بازي هريسون فورد) ظاهر شده است.

کل صحنه هاي جومانجي تازه در لوکيشن هاي مختلف شهر لس آنجلس فيلم برداري مي شود و دنباله اي منطقي بر قسمت اول آن است.دواين جانسن در نسخه تازه فيلم، در قالب همان کاراکتري ظاهر مي شود که رابين ويليامز در نسخه اصلي بازي کرد.

جک بلک، کوين هارت و کارن گيلان هم در نسخه تازه فيلم بازي دارند و جيک کاسدان امر کارگرداني اين کمدي فانتزي را به عهده دارد.

دواين جانسن مدتي قبل گفت داستان نسخه تازه بيشتر از آن که به احياي داستان اين نسخه بپردازد، ماجراهاي نسخه اصلي را دنبال مي کند.

سازندگان فيلم هنوز اطلاعات دقيقي در باره داستان و ماجراهاي نسخه تازه فيلم را، در اختيار رسانه ها نگذاشته اند.

به نوشته ورايتي، منتقدان سينمايي از نسخه اصلي فيلم که سال 1996 اکران عمومي شد، به عنوان يک کالت کلاسيک سينما ياد مي کنند.

رابين ويليامز کمدين سرشناس در داستان اين فيلم، به ياري دو کاراکتر کوچولويي مي آيد که هنگام يک بازي عجيب و غريب به نام جومانجي، شاهد زنده شدن کاراکترهاي حيواني آن بازي هستند.

جيک کاسدان به اين نکته اشاره کرده که جلوه هاي ويژه نقش بسيار مهمي در داستان فيلم دارد و به کمک آن، جومانجي فيلمي جذابتر خواهد شد. نسخه جديد اين کمدي اکشن فانتزي و خانوادگي براي نمايش عمومي در 28 ژولاي سال 2017 آماده مي شود.

آغاز اكران دو فيلم جديد در سينماها

دو فيلم سينمايي «اروند» و «ربوده شده» از صبح روز چهارشنبه 31 شهريور نمايش خود را در سينماهاي کشور آغاز کردند.

به گزارش ايرنا، فيلم سينمايي «اروند» سومين تجربه فيلم بلند پوريا آذربايجاني با موضوع شهداي غواص است که نخستين بار در بخش بين الملل جشنواره فيلم فجر به نمايش در آمد. سعيد آقاخاني، طناز طباطبايي، پانته آ پناهي ها، مهرداد صديقيان، اميد روحاني، حسين سليماني و کاظم سياحي بازيگرانم اروند هستند. فيلم سينمايي «اروند» داستان يونس جانباز اعصاب و روان دفاع مقدس است که 27 سال پس از پايان جنگ هنوز هم با خاطره همرزمانش روزگار مي گذراند. همراه شدن او با يک گروه تفحص اما اتفاقات تازه اي را در اين جريان سيال ذهن وارد مي کند. اروند تنها در دو پرديس سينمايي چهارسو و کورش همچنين در سينماهاي آفريقا، سپيده و شاهد به نمايش درآمده است. تازه ترين ساخته بيژن ميرباقري با عنوان «ربوده شده» نيز از امروز جايگزين «لانتوري» در گروه آفريقا بهشده است. اين فيلم با بازي نيکي کريمي، روزبه بماني، سروش صحت، مارال فرجاد، پگاه خسروي و... در سالن هاي زندگي، کورش، استقلال، جوان، سپيده، شاهد و شکوفه به نمايش درآمده است. اين فيلم داستان زوجي در آستانه مهاجرت را روايت مي کند که دچار مشکلاتي مي شوند که مسير زندگيشان را تغيير مي دهد.

علاوه بر اين دو فيلم، آثار ديگري چون فروشنده به کارگرداني اصغر فرهادي، رفقاي خوب ساخته مجيد قاري زاده، سايه هاي موازي به کارگرداني اصغر نعيمي، سايه ساخته مسعود نوابي، آبنبات چوبي به کارگرداني محمد حسين فرحبخ، من ساخته سهيل بيرقي، ناردون به کارگرداني فريدون حسن پور در حال نمايش در سينماهاي کشور هستند.

ادامه نمايش «دختريانکي» تا 9 مهر ماه

نمايش «دختر يانکي» تا نهم مهرماه تمديد شد.

به گزارش ايسنا ، اجراي نمايش «دختر يانکي» به کارگرداني بهرام تشکر از 31 شهريور تا 9 مهر به دليل استقبال مردم تمديد شد و بعد از آن بدون اضافه شدن روزي ديگر به پايان خواهد رسيد.

اين اثر نمايشي که در 22 اجراي خود ميزبان بيش از 3200 مخاطب بوده است از 4 شهريورماه در تماشاخانه کنش معاصر به صحنه رفت.

تاکنون ميترا حجار، ابوالحسن داوودي، يکتا ناصر، منوچهر هادي، حسين پاکدل، هومن برق نورد، بهزاد فراهاني، افشين يداللهي، اميد صباغ نو، کورش نريماني، توماج دانش بهزادي، هانا کامکار، امير کاوه آهنين جان و... به تماشاي اين نمايش نشسته‌اند. «دختر يانکي» نوشته نيل سايمون اثري کمدي، روايت‌گر دو روزنامه‌نگار چپ آمريکايي است که ماهنامه زيرزميني فالوت را منتشر مي‌کنند. با آمدن سوفي قهرمان شنا المپيک به همسايگي آنان نظم طبيعي زندگي هر کدام و انتشار ماهنامه برهم مي‌خورد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي