جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/07/10 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5385


تأثير تلخي هاي گياهي و حيواني بر بدن


10 کليد طلايي براي سلامت قلب

وزير بهداشت خبر داد:
تدوين سند ملي سلامت سالمندان

رئيس سمپوزيوم باروري در سرطان:
زنان مبتلا به سرطان 2 سال بعد از درمان مي‌توانند باردار شوند


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 تأثير تلخي هاي گياهي و حيواني بر بدن 

 
اغلب محصولات تلخ و الکلي و مشابه آن در حالت عادي ممکن است کمي سمي يا زياد سمي و خنثي کننده باشند.

انواع ذرات ريز بدواً و سپس جانداران بزرگ با اين مواد و محصولات ممکن است از بين بروند و گياهان تلخ مانند هسته زيتون، بادام، زردآلو و برگ و پوست گردو، نعناع و آويشن و اسفند، هندوانه اميرجهل و کچوله و يا جوزالقي از گياهان و نيش حيوانات و صفراي آنها و غيره اغلب مسموم کننده ذرات ريز جاندار و يا بزرگتر ها مي باشند و کساني که بتوانند از آنها بهره گرفته و يا صفرا را در بدن خود توليد کرده و يا آن را از حيوانات به دست آورده و به تدريج خود را در برابر نيش حشرات و حيوانات بزرگتر مقاوم سازند مي توانند در مقابل بسياري از بيماري ها مقاومت نموده و بهبود يافته يا خود را دربرابر انواع ضعف ها و کم تواني مقاوم سازند.

اشخاص ضعيف و سالخورده و ناتوان نمي توانند در بدن خود به خوبي صفرا تهيه نمايند و آن را مي توانند از حيوانات و جانداران به دست آورند تا در برابر بيماري ها ايمن شوند.

صفرا ماده ضدعفوني کننده و حل کننده انواع چربي ها براي هضم و جذب بهتر و از بين بردن انواع ذرات زنده در داخل و خارج بدن بسيار مفيد و قابل توجه مي باشد.

ترکيبات زنده و جاندار معمولاً داراي مواد پروتئيني و چربي هاي مي باشند و هنگامي که چربي هاي اين جانداران به وسيله صفرا حل شده و از محيط خارج شود جاندار مربوطه خود نيز از بين مي رود و صفرا خود نيز به عنوان ماده ضدعفوني کننده قوي در اکثر بيماري هاي عفوني و داخلي داراي کاربرد مي باشد.

چربي هاي زائد بدن انسان ها و انواع تورم ها که جايگاه خوبي براي رشد اکثر ميکروب ها و انگل ها و سلول هاي بدخيم مي باشند در اثر اين ماده حل شده چربي ها نابود شده و بدن اشخاص تمييز مي گردد و توجه به صفراي حيوانات و محصولات تلخ جانوران براي از بين بردن تعدادي از بيماري هاي بدخيم بسيار مهم بوده و زماني که مواد قليايي و الکلي گياهان نتواند سلول هاي بدخيم را از بين ببرد و يا رشد آن را متوقف سازد. صفرا و ماده ضدعفوني کننده حيوانات مي تواند اين عمل را به خوبي انجام داده و رشد سلول بدخيم را متوقف مي سازد.

مصرف صفرا گرچه براي جلوگيري از رشد اکثر ميکروب ها و سلول هاي مهاجم لازم است ولي در مقادير بيشتر از نياز ممکن است سلول هاي بدن انسان را نيز آزرده سازد و يا آنان را ضعيف نمايد و هنگامي که از صفرا به مقادير لازم بهره گيري شود و قبلاً افراد خود را در مقابل اين ماده سمي مقاوم سازند مي توانند سلول هاي بدخيم را به موقع از بين برده و از محيط دور سازند. مصرف تدريجي صفرا براي بيماران بدخيم توصيه مي گردد تا افراد بيمار از اين ماده دچار زيان و عوارض نشوند.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


  10 کليد طلايي براي سلامت قلب 

 
بر اساس آمار سازمان جهاني بهداشت، سالانه بيش از 17.3 ميليون نفر در سراسر جهان جان خود را بر اثر بيماري هاي قلبي عروقي از دست مي دهند که حدود 80 درصد از اين آمار با اتخاذ شيوه سالم زندگي و فعاليت بدني و اجتناب از سيگار و الکل قابل اجتناب هستند.

به گزارش ايرنا، بر اساس آمار فدراسيون جهاني قلب، مرگ و مير ناشي از بيماري هاي قلبي تا سال 2030 به 23 ميليون نفر خواهد رسيد و اين آمار نيازمند اهتمام کارشناسان و جامعه پزشکي براي حل معضل بيماري هاي قلبي است.

فشار خون، قند خون و کلسترول بالا، استعمال دخانيات، چاقي و مصرف ناکافي ميوه و سبزيجات، از مهمترين عوامل خطر اين عارضه محسوب مي شوند.

مطالعات اعضاي فدراسيون جهاني قلب نشان مي دهد با رعايت 10 نکته طلايي مي توان تا 80 درصد از مرگ و مير ناشي از بيماري هاي قلبي اجتناب کرد. اين نکات عبارتند از :

-سيگار را ترک کنيد

-الکل را کنار بگذاريد

-مصرف نمک را کاهش دهيد

-روزانه حدود 30 دقيقه ورزش کنيد

-با ماهي، غذاهاي پرفيبر، ميوه و سبزيجات آشتي کنيد

-شاد باشيد و استرس را کنار بگذاريد

-به خواب خود اهميت دهيد

-چکاپ دوره اي را فراموش نکنيد

-از علايم بيماري هاي قلبي آگاه باشيد

-در صورت وجود بيماري هاي قلبي در خانواده، به سلامت خود اهميت دهيد و نسبت به علايم بيماري آگاه باشيد

مطالعات انجمن قلب آمريکا نشان مي دهد که چند عادت به ظاهر بي ضرر، احتمال بيماري هاي قلبي را افزايش مي دهند.

1-نشستن طولاني مدت: نشست بيشتر از پنج ساعت در روز، يکي از مهمترين عوامل ابتلا به بيماري هاي قلبي است. نشستن طولاني مدت پشت کامپيوتر يا فرمان اتومبيل، به معناي زندگي بي تحرک است که زمينه را براي بيماري هاي قلبي فراهم مي کند. مي توان با پنج دقيقه پياده روي پس از 45 دقيقه نشستن، اثر مخرب نشستن را خنثي کرد. اين پياده روي کوتاه به رگ ها کمک مي کند که حالت انعطاف پذيري خود را حفظ کنند و گردش خون در بدن بهبود يابد.

2-عدم توانايي در کنترل خشم: خشم همراه با اضطراب، يکي از دلايل ابتلا به بيماري هاي قلبي است. افرادي که به سرعت عصباني مي شوند، سه برابر بيشتر در معرض بيماري هاي قلبي قرار دارند. خشم همراه با استرس سبب افزايش فشار خون، اختلال در ضربان قلب و تصلب شرايين مي شود. بهتر است هنگام عصبانيت چند نفس عميق بکشيد؛ اين کار اولين و مهمترين قدم در کنترل خشم است.

3- نگرش بدبينانه: بدبيني و منفي نگري علاوه بر افزايش احتمال بيماري هاي قلبي، احتمال ديابت، فشار خون و کلسترول بالا و افسردگي را افزايش مي دهد.

4-کم خوابي:ضرر کم خوابي براي بدن به اندازه استرس است. کم خوابي سبب اختلال در هورمون هاي کورتيزول و آدرنالين مي شود و احتمال بيماري هاي قلبي را افزايش مي دهد. هشت ساعت خواب براي بزرگسالان توصيه شده است.

5-عدم توجه به بهداشت دهان و دندان:نفوذ باکتري هاي حاصل از بيماري هاي لثه به عروق کرونر قلب، يکي از مهمترين دلايل ابتلا به بيماري هاي قلبي است. متخصان توصيه مي کنند که علاوه بر مراجعه دوره اي به پزشک و استفاده از مسواک و دهانشويه، استفاده از نخ دندان نيز جدي گرفته شود.

6- بي توجهي به چکاپ دوره اي:خيلي از بيماري هاي قلبي را در صورت مراجعه به موقع به پزشک، مي توان به راحتي درمان کرد. مراجعه منظم به پزشک يکي از مهمترين روش هاي پيشگيري از بيماري هاي قلبي است.


 وزير بهداشت خبر داد:
 تدوين سند ملي سلامت سالمندان 

 وزير بهداشت از تدوين سند ملي سلامت سالمندان با همکاري دستگاه‌هاي مختلف خبر داد.

به گزارش ايسنا، دکتر حسن هاشمي در حاشيه برنامه پياده روي بزرگ اعضاي کانون‌هاي سالمندي شهر تهران که به مناسبت روز جهاني سالمند برگزار شد، ضمن تاکيد بر نقش بيمه‌ها در حمايت از جمعيت سالمند کشور گفت: بايد تلاش کنيم که آنها زندگي راحتي را پشت سر بگذارند. دولت و شهرداري‌ها نيز بايد محل‌هايي را براي رفت و آمد راحتر آنها و توانبخشي اختصاص دهد که آنها سال‌هاي پاياني عمر را با درد کمتري پشت سر بگذارند.

وي افزود: مهمترين نياز جمعيت سالمند کشور بيمه است که اگر خوب باشد سرمايه‌گذاري در اين حوزه اتفاق مي افتد.

بيمارستان، پزشک و پرستاران که براي اين دوره مهمتر از پزشکان هستند بخشي از اين سرمايه‌گذاري هستند. وزير بهداشت در ادامه به تدوين سند ملي سلامت سالمندان نيز اشاره و تصريح کرد: اين سند تدوين شده و اميدواريم مورد اقبال قرار گيرد. سالمندان تا زماني که جوان بودند کشور به آنها احتياج داشت و امروز بايد مورد تکريم و احترام قرار گيرند بخشي از اين وظيفه مربوط به مسئولين و بخشي از آن مربوط به فرزندان و وابستگان آن‌ها است.

وزير بهداشت تاکيد کرد: کشوري که بزرگان خود را مورد احترام قرار ندهد هيچ وقت روي سعادت را نخواهد ديد.


 رئيس سمپوزيوم باروري در سرطان:
 زنان مبتلا به سرطان 2 سال بعد از درمان مي‌توانند باردار شوند 

 رئيس اولين سمپوزيوم تازه هاي حفظ باروري در سرطان، گفت: زنان مبتلا به سرطان 2 سال بعد از درمان کامل مي‌توانند باردار شوند.

به گزارش مهر، دکتر جهانگير رأفت در اولين سمپوزيوم تازه هاي حفظ باروري در سرطان که در بيمارستان بوعلي برگزار شد، با اشاره به پايين تر بودن سن بيماران مبتلا به سرطان سينه در ايران نسبت به متوسط جهاني، افزود: حفظ باروري و شيردهي براي مبتلايان به سرطان بسيار حائز اهميت است و بر بنيان خانواده و جامعه تاثير مي گذارد که با روش‌هاي درماني و پيشگيري از ناباروري مي توان از فروپاشي بسياري از زندگي‌ها جلوگيري کرد.

وي ادامه داد: اغلب به غلط به بيماران مبتلا به سرطان توصيه مي‌شود که هرگز باردار نشوند يا حداقل تا 6 سال از بارداري جلوگيري کنند که تحقيقات نشان داده، بارداري 2 سال بعد از پايان درمان کامل خطرناک نيست، بلکه موجب افزايش طول عمر بيماران نيز مي‌شود.

رافت تاکيد کرد: بيماران بايد توجه کنند که در روند درمان سرطان، بارداري براي مادر و فرزند بسيار خطرناک است.

در ادامه احمد وثوق معاون پشتيباني و تخصصي پژوهشگاه رويان با اشاره به ميزان شانس باروري پس از درمان هاي ناباروري در زوجين، گفت: به طور کلي در مرکز درماني رويان و ساير مراکز ناباروري در دنيا به طور متوسط 40 درصد زوجين بعد از انتقال جنين بارور مي‌شوند که در برخي موارد اين شانس کمتر و در مواردي بيش از 40 درصد است و در اين بين سن نوع بيماري نازايي و مدت ناباروري در احتمال باروري زوجين تاثيرگذار است.


 خبرهاازعالم علم 

 پشت پرده ي محصولات تراريختگي

آذر فخري

نياز روزافزون به " غذا " و تغييرات آب وهوايي وجغرافيايي در روي زمين، باعث شده است که دانشمندان، بي مهابا و گاه شتاب زده ، فکري براي توليد محصولات مقاوم تر و بيشتر بکنند. آنان در آزمايشگاه هايشان، وارد سيستم ژنتيکي موجودات مي شوند، وبا دستکاري در DNA اين موجودات، آنان را به چيزي بدل مي کنند که معتقدند موجب مقاوم تر شدنشان در برابر آفات مي شود ونيز ميزان زيادي از آن را مي توان در هر بازه ي زماني ، توليد کرد.

با اين دست کاري ها چه اتفاقي مي افتد؟

علي رغم اين که بسياري از دانشمندان و کارگزاران ، چه در داخل و چه در خارج از کشور، موافق عمليات تراريختگي هستند، اما تراريختگي ، به انسان و بدن او خيانت مي کند. ممکن است ژن تراريخته از آزمايشگاه ، به طريقي فرار کند وخارج شود، ممکن است ژن تراريخته از پيکر گياهان وارد بدن حشرات و علف هاي هرز شود. در واقع تراريختگي ، فقط اصلاح نيست، بلکه يک دست کاري هم هست و متاسفانه ، اغلب دست کاري هاي انسان در فرم و سيستم طبيعي طبيعت ، نتيجه ي عکس و و يران کننده داشته است.

ما و همه ي موجودات روي زمين، در طول ميليون ها سال، در کنار هم و با هم ، با شرايط طبيعي جو وجغرافياي زمين کنار آمده ايم. نفوذ در اين سيستم و جا به جا کردن آن، براي به دست آوردن محصولي مقاوم و پربازده، موجب تغيير و دست کاري در کلِ چرخه ي اکو سيستم مي شود.

محصول تراريخته، آنتي اکسيدان و مواد مغذي کمتري نسبت به محصول طبيعي دارد. محصول تراريخته ، وارد بدن هر موجودي بشود، بدن او را نسبت به آنتي بيوتيک مقاوم مي کند.

محصول تراريخته وقتي وارد بدن انسان مي شود، به عنوان يک "بيگانه" شناسايي شده و باعث ايجاد آلرژي مي شود.

امروزه در بسياري از فروشگاه هاي کشور هاي پيشرفته ، محصول طبيعي اي که حتي آفت زده هم باشد، نسبت به محصول تراريخته، گران تر فروخته مي شود و اغلب مردم ، ترجيح مي دهد از محصول طبيعي استفاده کنند. و در نهايت اين که ، با توجه به اين که "ما آن چيزي هستيم که مي خوريم " بايد حواسمان باشد که محصول ترا ريخته اي که وارد بدن ما مي شود، از ما چه مي سازد؟!


 خبرپزشكي 

 معاون وزارت بهداشت خبرداد:

ايجاد شبکه ملي آزمايشگاههاي تشخيص طبي در کشور

دکتر محمد آقاجاني در مراسم افتتاح مرکز جامع خدمات ژنتيک دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در بيمارستان آيت ا...طالقاني گفت: با توجه به رشد و اثربخشي دانش ژنتيک پزشکي در دنيا، آينده پزشکي جهان با بهره گيري از خدمات اين علم نوين متحول مي شود.

به گزارش آفرينش از وبدا، معاون درمان وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي از بازنگري و تعيين تعرفه هاي خدمات تشخيص ژنتيک و نيز ايجاد شبکه ملي آزمايشگاه هاي تشخيص طبي در کشور خبر داد.

وي از ايجاد شبکه آزمايشگاه هاي تشخيص طبي در کشور خبر داد و گفت: با توجه به محدوديت منابع نظام سلامت بايد با ايجاد اين شبکه از انجام آزمايش هاي تکراري و نابجا جلوگيري کنيم و اين شبکه همه آزمايشگاه هاي دولتي و خصوصي را تحت پوشش خواهد داشت.

دکتر آقاجاني افزود: هر سازماني که مي خواهد در حوزه خدمات آزمايشگاهي و تشخيصي از جمله خدمات ‍‍‍‍ژنتيک وارد شود بايد اين کار را با محوريت و بر اساس سياست ها و استانداردهاي وزارت بهداشت انجام دهد تا بتوانيم خروجي مطلوبي را براي مردم داشته باشيم.

معاون وزير بهداشت ادامه داد: راهبرد بسيار مهم ديگر وزارت بهداشت، اجراي راهنماهاي باليني است، زيرا يکي از مسائل مهم نظام سلامت هزينه هاي بيهوده و القايي است که به خصوص حوزه خدمات ژنتيک نيز استعداد اين را دارد که چنين هزينه هاي سنگيني را به دولت و مردم تحميل کند. وي گفت: راهنماهاي باليني کمک مي کنند که خدمات ژنتيک به صورت هدايت شده توسعه يابند و هزينه هاي سنگين و غير قابل پرداختي را به نظام سلامت تحميل نکنند، در غير اين صورت معلوم نيست، گسترش خدمات ژنتيک در کشور به نفع مردم و نظام سلامت باشد.

دکتر آقاجاني افزود: هر نوع توسعه اي بدون توجه به منابع موجود به نفع کشور نيست و نمي توانيم هر تکنولو‍ژي را به هر هزينه اي به کشور وارد کنيم و در اين مورد وزارت بهداشت سياست محتاطانه و حساب شده اي را در پيش گرفته است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي