جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/07/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5390

وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي:
سن اعتياد در حال کاهش است


«راه‌اندازي شبکه ملي اطلاعات» تنها راه‌حل صيانت از کودکان در فضاي مجازي


خبرها


رهنموني از بزرگان


ياد‌د‌اشـت


وقايع


 وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي:
 سن اعتياد در حال کاهش است 

 
وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي گفت: از موضوع اعتياد تنها برخورد انتظامي را بلديم در حالي که عوامل سنتي شروع اعتياد در کشور تغيير کرده است.به گزارش مهر، علي ربيعي در هم انديشي آسيب هاي رواني - اجتماعي و اعتياد با بيان اينکه صاحب نظران اجتماعي و مسئولان سالها است در خصوص مشکلات سخن مي گويند اما اين صحبت ها منجر به کنترل مسئله نمي شود، افزود: ما بايد به اين موضوع بپردازيم که چرا مسائل اجتماعي مانند اعتياد دائما گسترده تر مي شوند.

وي افزود: روزانه 70 نفر به طور رسمي و ماهانه 750 نفر در مراکز بازپروري پذيرش مي شوند اين آمار جدا از افرادي است که در مراکز خصوصي براي ترک اعتياد بستري مي شوند.وزير رفاه با اشاره به آمار دستگيرشدگان جرايم مرتبط با اعتياد در سال 92 ، گفت: بر اساس آمارها در اين سال 250 هزار نفر در همين رابطه دستگير شده اند و قطعا 60 درصد جرايم کشور مستقيم و غيرمستقيم با مواد مخدر مرتبط است.

به گفته ربيعي، سن اعتياد دائما در حال کاهش است و خود به عنوان وزير با کودکي 11ساله که دچار اعتياد بوده صحبت کرده است و گرچه نمي توان اين سن را به عنوان سن رسمي آغاز اعتياد دانست اما مي توان بر اين موضوع تاکيد کرد که سن اعتياد پائين آمده و الگوي مصرف نيز تغيير کرده است.

وي با اشاره به اينکه حساسيت هاي جامعه نسبت به اعتياد کاسته شده است، گفت: بي تفاوتي جامعه نسبت به اين موضوع و عادي انگاري اعتياد اين امکان را که ما از ظرفيت جنبش عمومي براي حل مسئله بهره بگيريم، مي کاهد.وزير رفاه با بيان اينکه در برخورد با اعتياد در اين سالها بيشتر برخورد انتظامي مورد توجه ما بوده، است تصريح کرد: متاسفانه به روش ديگري نيز براي برخورد با اين موضوع نرسيده ايم.ربيعي با بيان اينکه مديريت برخورد با مسائل مديريت «فنسي» است گفت: متاسفانه مديريت پروژه هاي اجتماعي را نياموخته ايم و از روش مديريت فنسي در مسائل اجتماعي نيز استفاده مي کنيم در حالي که آسيب هاي اجتماعي عوامل متفاوتي دارند و هميشه در حال تغيير هستند و نمي توانيم دور يک مسئله اجتماعي فنس بکشيم و بگوييم بدون ارتباط با مسائل ديگر آن را حل کنيم.

وي با انتقاد از اين باور قديمي که حاشيه نشيني مساوي است با اعتياد و آسيب هاي اجتماعي، افزود: بايد اين سنت تحقير را در خصوص حاشيه نشيني بشکنيم. من خود متولد حاشيه، بزرگ شده حاشيه و در حاشيه درس خوانده ام اما حالا بزرگ شده ام اين نوع نگاه خطي و تک علتي بررسي کردن مسائل اجتماعي ما را از حل مسئله به صورت عميق دور مي کند.

وزير رفاه با بيان اينکه فقر و بيکاري ديگر علت مدرن اعتياد نيست، افزود: اين عوامل مربوط به 40 و 50 سال پيش است و با تغيير الگوي مصرف اين علت هاي کلاسيک که مربوط به دهه 50 است، تغيير کرده است. ديگر معتادان ما در مناطق فقير نيستند، ما مي توانيم سوژه هاي خود را در برج هاي فرشته يا ولنجک پيدا کنيم.

وي، اقتصاد مواد مخدر را در توسعه آن مهم ارزيابي کرد و خاطرنشان کرد: طي ساليان اخير قيمت مواد مخدر دائما در حال کاهش است همچنين تا زماني وارد کننده و پخش کننده داريم اعتياد نيز خواهيم داشت.

ربيعي با بيان اينکه نبايد مردم را از اصلاح وضع موجود نااميد کرد، افزود: برخي دائما در جامعه پمپاژ نااميدي مي کنند اما جامعه نياز به اميد دارد. شاخص کيفيت زندگي يعني لذت بردن جامعه و کيف کردن آنها از زندي است؛ اين با اميد ميسر مي شود. تنها عوامل اقتصادي و رشد درآمد در آن موثر نيست.وزير رفاه با تاکيد بر اينکه بايد نگاه ما به مسائل اجتماعي به روز باشد، گفت: در موضوعات ديگر نيز عوامل بروز آسيب هاي اجتماعي تغيير کرده به طور مسائل ديگر علت اصلي طلاق، اعتياد و بيکاري نيست. شايد يکي از عوامل جديد آن بر هم خوردن تعاريف باشد و يکي از علت هاي اصلي ديگر عدم آموزش رابطه بيولوژيکي بين زن و شوهر است.ربيعي تاکيد کرد: براي حل آسيب هاي اجتماعي از جمله اعتياد نيابد توليد نااميدي و سياه نمايي کرد و بايد به دنبال راهکارها و نگاه تازه بود.


 «راه‌اندازي شبکه ملي اطلاعات» تنها راه‌حل صيانت از کودکان در فضاي مجازي 

 
عضو کميسيون فرهنگي مجلس درباره لزوم صيانت از کودکان در فضاي مجازي گفت: متأسفانه در کشور ما به دليل عدم راه‌اندازي شبکه ملي اطلاعات، ورود به اينترنت يعني ورود به يک فضاي بي در و پيکر؛ تنها راه‌حل مسئله را راه‌اندازي شبکه ملي اطلاعات مي‌دانم.

به گزارش تسنيم در دنياي هميشه متصل به اينترنت مغز کاربران در دام لذت‌جويي مي‌افتد و ما مدام سعي مي‌کنيم به طريقي محرک خارجي براي فعال کردن مدارهاي لذت مغز خودمان پيدا کنيم که متأسفانه اين موضوع در کودکان بسيار شديدتر است.

اين محرکها که به ياري فضاي مجازي بسيار راحت‌تر، سريعتر و آسانتر مي‌شود به آنان رسيد، شامل اخبار و محتواي هيجان‌آور، سرگرميهاي خاص، متون تلگرام و اينستاگرام، محتواي پورنوگرافي و تصاوير بازيگران مشهور با پوششهاي نامتعارف است و همين موضوع در صورت تکرار شدن مي‌تواند بر روي ميزان تمرکز انسان در مسائل مختلف تاثير بسيار بگذارد.

اين کاربران ديگر نمي‌توانند دقايق متمادي کتاب بخوانند يا روي يک کار ديگر تمرکز داشته باشند چون مغزشان براي پرش و از اين سو به آن سو شدن پرورش پيدا کرده است به‌طوري‌که در سال گذشته طبق تحقيقي که انجام شد يکي از دلايل اصلي افت تحصيلي دانش‌آموزان کشور، استفاده نادرست از فضاي سايبري بوده است.

با اين همه، هيچ قانوني براي حفاظت و صيانت از کودکان در فضاي مجازي وجود ندارد و کودکان آسيب زيادي را از اين مسئله متحمل شده‌اند؛ بر همين اساس در گفتگويي با نصرالله پژمانفر، عضو کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي به اين موضوع پرداختيم.

عضو کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي در اين باره گفت: موضوع فضاي مجازي و کاربراني که شرايط مختلف دارند و خدمات مختلفي بايد به آنها ارائه شود, مسئله‌اي است که دنيا در برابر اين قضيه برنامه‌اي کاملاً مشخص و مدون و عملياتي دارد به عنوان مثال در برخي از کشورها هر کسي براساس کد کاربري خود از يک سري از خدمات ويژه و متناسب خود با توجه به شرايط و قوانين همان کشور همچنين تعريفي که نسبت به آن سن وجود دارد را استفاده مي‌کند.

پژمانفر تصريح کرد: متأسفانه در کشور ما به دليل عدم راه‌اندازي شبکه ملي اطلاعات، ورود به اينترنت يعني ورود به يک فضاي بي در و پيکر و بدون هيچ نوع راهنما به‌طوري که ممکن است انسان در آن فضاهاي متفاوتي که مي‌بيند گم شود و آسيبهاي فراواني ببيند؛ با اين ديد، امروز کودکان ما نيز گروهي هستند که متأسفانه جزء گروه‌هاي آسيب‌ديده از فضاي مجازي قرار گرفته‌اند.

نماينده دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي خاطر‌نشان کرد: من تنها راه‌حل مسئله را راه‌اندازي شبکه ملي اطلاعات مي‌دانم کما اينکه اين موضوع در دنيا حل شده است؛ کره جنوبي به‌‌عنوان يکي از کشورهاي بسيار پيشرفته در استفاده از فضاي مجازي و خدمات متفاوتي که در دولت الکترونيک ارائه مي‌شود و مردم استفاده مي‌کنند، شبکه‌اي دارند به‌نام «شبکه کاکائو» که شبکه داخلي خودشان است و 93 درصد خدمات از طريق همين سرويس داخلي ارائه مي‌شود و هفت درصد ديگر از شبکه اينترنت خارجي استفاده مي‌کند.

وي تأکيد کرد: امروز با وجود اينکه گزارشهايي ارائه مي‌شود که بخشي از ترافيک اينترنت کشور داخلي است اما به‌دليل اينکه ما زيرساختهاي لازم را در کشور ايجاد نکرده‌ايم و چيزي به عنوان شبکه ملي اطلاعات نداريم متأسفانه صد درصد ترافيک ما ترافيک خارجي است و توليد پهناي باند هزينه‌هاي زياد و گزافي را به مردم خود تحميل مي‌کنيم.


 خبرها 

 افزايش دوبرابري ظرفيت خط مشاوره 1480 تهران

رييس سازمان بهزيستي کشور گفت: حدود 24 درصد افراد 15 تا 64 سال دچار نوعي از اختلالات روحي و رواني هستند و نياز به مداخلات درماني دارند.

به گزارش ايسنا، انوشيروان محسني بندپي در نشست هم‌انديشي آسيب‌هاي رواني اجتماعي و اعتياد، بر عدم نگاه سيستمي و فرآيندمحور نسبت به رويکردهاي اجتماعي اشاره کرد و گفت: عدم نگاه فرآيندي از عوامل موثر در کاهش اقدامات کاهش آسيب در کشور است و به اين ترتيب اولويت بهزيستي پيشگيري از بروز و شيوع آسيب‌ها و معلوليت‌ها و استفاده از ظرفيت NGOها و نهادهاي مدني است.

وي همچنين از دوبرابر شدن ظرفيت خط مشاوره 1480 تهران تا نيمه آبان ماه سال جاري نيز خبر داد و گفت: افزايش سطح پوشش خدمات بهزيستي از استراتژي هاي مهم بهزيستي به منظور ارتقاء خدمات در کشور است که در اين ميان مي توان به حضور بيش از 5000 تيم اجتماع محور بهزيستي در سراسر کشور اشاره کرد.

رييس سازمان بهزيستي کشور ضمن بيان آنکه آسيب‌هاي رواني ـ اجتماعي و اعتياد جامعه را دچار اختلال و اشکال کرده‌اند گفت: سلامت رواني ـ اجتماعي يکي از ارکان و پايه‌هاي اساسي سلامت اجتماعي محسوب مي‌شود و چنانچه بتوانيم سلامت اجتماعي را به طور واقعي در جامعه محقق کنيم، شاهد آسايش رواني و رفاه در زندگي فردي و اجتماعي خواهيم بود.

بندپي تصريح کرد: جامعه‌اي داراي سلامت اجتماعي است که در آن خشونت، تبعيض و نابرابري وجود نداشته باشد اما متاسفانه مي‌بينيم که عواملي همچون اعتياد که باعث برهم زدن سلامت رواني اجتماعي در جامعه هستند، با سرعت نور در کشور در حال گسترش بوده و شيوع پيدا کردند.

وي عوامل برهم زننده سلامت را در دو گروه محيطي و ارثي و ژنتيکي طبقه‌بندي کرد و گفت: عوامل ارثي و ژنتيکي هرچقدر هم قوي باشند اگر بتوانيم عوامل محيطي را کنترل کنيم، اثربخشي آنها ضعيف خواهد شد، اين در حالي است که اگر عوامل محيطي را کنترل نکنيم، عوارض عوامل ارثي ـ ژنتيکي دوچندان مي‌شود.

رييس سازمان بهزيستي کشور در ادامه به تولد هر 30 هزار کودک معلول در کشور اشاره کرد و گفت: اولويت بهزيستي پيشگيري از بروز و شيوع آسيب‌ها و معلوليت‌هاست، به همين دليل بر اجباري شدن مشاوره‌هاي ژنتيک تاکيد مي‌کنيم زيرا معتقديم که با پيشرفت علم مي‌توانيم معلوليت‌ها را کنترل کرد.

بندپي در ادامه ضمن انتقاد بر آنکه برخي در اجراي برنامه‌هاي بهزيستي کارشکني‌هايي مي‌کنند، گفت: بهزيستي بار مالي ـ رواني و روحي معلوليت‌ها و آسيب‌ها را در کشور به دوش مي‌کشد اما وقتي ما اجباري شدن مشاوره‌هاي ژنتيک را مطرح مي‌کنيم، مدعي مي‌شوند که توليت نظام سلامت جاي ديگري است و بهزيستي نبايد اين مسائل را مطرح کند؛ يا وقتي معاون درمان اعتياد سازمان بهزيستي در رسانه‌اي درخصوص مصرف مواد مخدر مديريت شده مصاحبه‌اي مي‌کنند، دوستان اعتراض مي‌کنند که شما حق اظهارنظر در اين موضوع را نداريد، اين در حالي است که بايد بدانيم بهزيستي سازماني تخصصي و دانش محور در حوزه آسيب‌ها و معلوليت‌ها بوده که بار اين مسائل را در کشور به دوش مي‌کشد.

مردودي 35 درصدي خودروها در تست معاينه فني

مديرعامل ستاد مرکزي معاينه فني خودروهاي تهران از مردودي 35 درصدي خودروها در تست معاينه فني خبر داد.

به گزارش مهر، سيد نواب حسيني منش در حاشيه بازديد اصحاب رسانه از مراکز معاينه فني آبشناسان و نيايش تهران با بيان اينکه طي 14روز گذشته بالغ بر 70 هزار خودرو براي دريافت معاينه فني مراجعه کرده اند، گفت: ميزان مراجعات در روزهاي سوم و چهارم مهر ماه بالغ بر 7 هزارو 500 مراجعه در روز بوده که افزايش 75 درصدي ميزان مراجعات نرمال گذشته را شاهد بوديم.

وي با اشاره به اينکه ميانگين مراجعات مهرماه 400درصد افزايش يافته است، اظهارکرد: براساس آمار بيش از 70درصد خودروهاي مراجعه کننده، خودروهايي بودند که براي اولين بار مراجعه مي کردند. اين همان تاکيد و اهتمام شهردار تهران بر اقدامات موثر در کاهش آلودگي هواست.

حسيني منش با بيان اينکه تعداد بسياري از خودروها به رغم وجود قانون، از رعايت آن سرباز مي زدند و کسي هم با آنها برخورد نمي کرد، گفت: با اجراي طرح ال اي زد و اعمال قانون و کنترل هوشمند، شهروندان مجاب به رعايت قانون شده اند.

مديرعامل ستاد معاينه فني با تاکيد بر اينکه الايندگي اصلي ترين عامل مردودي خودروها در ازمون معاينه فني است، تصريح کرد: الايندگي خودرو 41 درصد و عيوب ظاهري و مکانيکي 59 درصد علت مردودي خودروها در ازمون معاينه فني است.

مديرعامل ستاد مرکزي معاينه فني تهران با بيان اينکه سالانه بيش از 17 هزار کشته و 200 هزار مجروح در تصادفات جاده اي داريم، گفت : طي 10 سال گذشته 236 هزار کشته حاصل تصادفات جاده اي داشته ايم که به اذعان پليس بيش از نيمي از تصادفات رانندگي جاده اي به دليل نقص ايمني، تست ترمز و انحراف خودرو بوده است. اين در حاليست که با انجام تست هاي معاينه فني، صحت سلامت ترمز، انحرافات خودرو و ترکيدگي لاستيک و غيره مورد ارزيابي قرار مي گيرد

حسيني منش با بيان اينکه چه کسي پاسخگوي اين تعداد کشته در کشور است، گفت: اکنون بيش از 80 درصد خودروهاي مردودي در مراکز معاينه فني ايراني است و 60درصد مردودي خودروها مربوط به سايپاست. وي با اشاره به اينکه در تمام دنيا انجام معاينه فني سالانه است، تاکيد کرد: چرا اينقدر به خودروي توليد داخل اعتماد مي کنيم که معاينه فني را 5 سال در نظر بگيريم در حالي که خودروساز خودش بيش از 2 سال خودروي خود را تضمين نمي کند. از سوي ديگر مسئوليت اجتماعي مالکان خودرو نيز است.

به گفته حسيني منش 60 درصد خودروهايي که در کشور استفاده مي کنيم پرايد و پژو است که بيشترين آمار مردودي نيز به اين خودروها اختصاص دارد.

وي در ادامه تصريح کرد : به دنبال احراي طرح ال اي زد و ازدحام جمعيت در مراکز، از روز سوم مهر ماه تمامي مراکز بصورت دوشيفت و از ساعت 7 تا 24 در تمام روزهاي هفته فعال هستند و شهروندان مي توانند با مراجعه به اين مراکز برگه معاينه فني خودروي خود را دريافت کنند.


 رهنموني از بزرگان  

 سخنوري

انديشه كن آنگاه سخن گو تا از لغزش بركنار باشي.

حضرت محمد (ع)

ارزش يك سخن صميمانه بهتر از دو سوگند است.

مثل آفريقايي

برگرفته از كتاب رهنمون،غلامحسين ذوالفقاري


 ياد‌د‌اشـت 

 فراگير شدن خشونت در جامعه

الهام فراهاني

خشونت در جامعه امروزي تبديل به يك اپيدمي شده است كه به اشكال مختلف فيزيكي و روحي وجود دارد كه اين امر در هيچ جامعه اي پذيرفته نيست و اينكه خشونت از چي نشات مي گيرد دلايل مختلفي مي توان براي آن در نظر گرفت .

متاسفانه قربانيان خشونت در جهان روز به روز درحال افزايش است اينكه بعضي خشونت را فقط برخورد فيزيكي معنا مي كنند، درست نيست خشونت نه تنها فقط برخوردهاي فيزيكي را شامل نمي شود بلكه ما با كلام خود كه توام با خشونت است به راحتي مي توان كسي را قرباني كنيم .

در كل آثار و پيامدهاي خشونت به لحاظ فردي و اجتماعي بسيار متعدد است اما براي مقابله با آن بايد علل وقوع آن دقيق ريشه يابي و واكاوي شود خشونت مي تواند در رفتا رهاي شخصي و اجتماعي و در محيط كار، خانواده ،بروز كند خشونت تنها به يك مورد بسنده نمي شود بلكه بي احترامي، توهين ،برخورد فيزيكي و تهديد يا بسياري موارد ديگر را دربرمي گيرد .

يکي از ريشه هاي خشونت در جامعه مربوط به مسئله معيشت است. متاسفانه عدالت معيشتي در جامعه وجود ندارد و در اثر شکاف طبقاتي که در جامعه شکل گرفته، افراد احساس محروميت مي کنند. اين حس محروميت، تنها مربوط به نداشتن تامين نيازهاي معيشتي و رزق و روزي نيست بلکه حس طرد شدگي در ميان افراد جامعه را نهادينه مي کند.

اگر در جامعه هرکس تخطي کرد مجازات شود، جامعه مجازاتي مي شود اما اگر بررسي کنيم که چه زمينه هايي براي جرم و بزه در جامعه وجود دارد و با نگاه هاي ترميمي سعي کنيم زمينه را براي بازسازي مطلوب فراهم سازيم، جامعه اصلاح خواهد شد.

بنابراين بتوانيم مسائل را عميقا ريشه يابي و با راه هاي كارشناسانه پيش رويم و از طريق مفاهمه يعني ارتباط براساس تفاهم به مراتب از بروز بسياري از خشونت هاي كلامي جلوگيري كرد.


 وقايع 

 واژگوني اتوبوس در محور شيراز اصفهان 15 مسافر را روانه بيمارستان کرد

يک دستگاه اتوبوس مسافربري در دو راهي اقليد و ابرقو واقع در محور ارتباطي شيراز- اصفهان واژگون شد که بنا بر اعلام مرکز مديريت حوادث و فوريت هاي پزشکي فارس، در اين حادثه 15 مسافر مصدوم و به بيمارستان منتقل شدند.

مدير روابط عمومي مرکز مديريت حوادث و فوريت هاي پزشکي فارس در گفت و گو با ايرنا در اين باره گفت: ساعت 2:14 بامدادروز گذشته واژگوني يک دستگاه اتوبوس فعال در مسير بندرعباس - اصفهان در دو راهي ابرقو و اقليد در استان فارس گزارش شد.

حسن همتي افزود: اين اتوبوس مسافربري 23 مسافر داشت که از اين تعداد 15 نفر مصدوم شدند.

وي اظهار کرد: مصدومان اين حادثه با سه دستگاه خودروي آمبولانس به بيمارستان هاي اقليد و آباده منتقل شدند.

مدير روابط عمومي مرکز مديريت حوادث و فوريت هاي پزشکي فارس گفت: بر اساس گزارش هاي دريافتي از مراکز درماني مصدومان، در اين حادثه بيمار با شرايط وخيم گزارش نشده است.

شناسايي 80 مجرم ايراني در کشورهاي خارجي در سال 95

فرمانده ناجا از شناسايي 80 مجرم ايراني در سال‌جاري در کشورهاي خارجي خبر داد و گفت: 17 نفر از اين مجرمان با همکاري اينترپل مسترد شدند و استرداد مابقي هم پيگيري مي‌شود.

به گزارش ايسنا، سردار حسين اشتري در حاشيه هفتمين نشست نيروي انتظلمي با سفرا و کارداران در جمع خبرنگاران با اشاره به ديدار روز گذشته با مقام معظم رهبري اظهارکرد: بعد از ديدار با مقام معظم رهبري در اولين فرصت جلسه‌اي براي تبيين فرمايشات ايشان تشکيل داده و تا پايان امسال گزارشي از اقدامات انجام شده را به ايشان ارائه خواهيم کرد .

وي در مورد تخلفات اتباع خارجي در کشور گفت: پليس نظارت خوبي بر اتباع داخل کشور دارد و تخلفات اتباع خارجي از تخلفات اتباع ايراني بيشتر نيست.

سردار اشتري با بيان اينکه با پليس ديگر کشورها همکاري خوبي داريم، گفت: به جز چند کشور که سياسي برخورد مي‌کنند با ديگر کشورها مشکل خاصي نداريم.

وي درباره اعزام تيم‌هاي پليسي ايران به برزيل ، اظهار کرد: در ديداري که با رييس پليس برزيل تهران داشتيم از ما براي تامين امنيت المپيک ريو درخواست همکاري شد که ما يک تيم مجرب را به برزيل اعزام کرده و پس از پايان مسابقات نيز آنان از ما قدرداني کردند.

سردار اشتري در پاسخ به سوال ايسنا درباره قاچاق انسان اظهار کرد: قاچاق انسان يکي از جرايم سازمان يافته است که بسياري از کشورها با آن درگير هستند، ما در کشور خودمان نيز اگر گزارش در اين خصوص باشد بررسي کرده و وارد عمل مي شويم. ضمن اينکه تاکنون نيز چندين باند قاچاق انسان در کشورمان شناسايي و با آنان برخورد شده است.

فرمانده ناجا در خاتمه درباره وضعيت مرزها در کرمانشاه نيز گفت: در مرزهاي کرمانشاه وضعيت امنيتي خوبي وجود دارد و با حضور يگان هاي سپاه، ارتش و مرزباني ناجا امنيت خوبي در اين استان داريم و با گروه‌هايي که ايجاد ناامني مي‌کنند برخورد مي‌‌شود. تا کنون نيز شماري از اين افراد به هلاکت رسيده‌اند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي