جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/08/08 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5406


ظريف: مشکلات سوريه از راه سياسي و مبارزه با گروه هاي تکفيري حل مي شود

ايران در واکنش به امارات و عربستان:
مقدسات اسلامي را دستاويز اغراض خود قرار ندهيد


بايدن، گزينه اول کلينتون براي وزارت خارجه


پوتين ادعاي دخالت روسيه در انتخابات آمريکا را رد کرد


بشار اسد: در هر شرايطي به مبارزه با تروريسم ادامه مي‌دهيم


لاوروف: روسيه و ايران بر حفظ تماميت ارضي سوريه تأکيد دارند


پنتاگون: هرگونه اقدامي در عراق بايد با موافقت دولت بغداد باشد


تروريست هاي داعش براي تقويت توان جنگي، نرخ مواد غذايي را در موصل افزايش دادند


ميز خبر


يك نكته از هزاران


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


خبــــر

نشست سه جانبه مسکو،
وليد المعلم:آمريکا بدنبال ايجاد عمليات رواني ضد سوريه، روسيه و ايران است

سازمان ملل:
داعش در موصل از سپر انساني استفاده مي‌کند

سازمان ملل:
گرسنگي زندگي ميليون‌ها يمني را تهديد مي‌کند


خبر


سفر رئيس شوراي رياست جمهوري بوسني و هرزگوين به اصفهان


هيلاري کلينتون و ميشل اوباما در ايالت کاروليناي شمالي


سرمقاله


 ظريف: مشکلات سوريه از راه سياسي و مبارزه با گروه هاي تکفيري حل مي شود 

 
وزير امور خارجه ايران پس از ورود به فرودگاه مسکو گفت: متاسفانه گروهي از کشورها همواره بدنبال جنگ و راه حل نظامي در سوريه بوده اند، در حاليکه راه حل اين بحران سياسي و همچنين مبارزه با گروههاي تکفيري است.به گزارش ايرنا، سفر يک روزه محمدجواد ظريف به مسکو در چارچوب تداوم رايزني هاي سه کشور در باره اوضاع منطقه، راهکارهاي مبارزه با تروريسم در سوريه، افزايش همگرايي ها در اين عرصه و همچنين گسترش روابط دوجانبه برنامه ريزي شده است.

وزير امورخارجه ايران در بدو ورود به فرودگاه ونوکووا به خبرنگاران گفت: ما همواره بر ضرورت برقراري آتش بس همه جانبه، کمک رساني انسان دوستانه گسترده و پيدا کردن راه حل سياسي براي موضوع سوريه تاکيد کرده ايم. ظريف تاکيد کرد: کشورهايي که خواهان صلح و برخورد با گروههاي تکفيري در سوريه هستند، بايد با هماهنگي بيشتر براي گسترش روش هاي صلح آميز با هدف پايان دادن به مخاصمه تلاش کنند و رايزني هاي مسکو نيز در چارچوب همين رويکرد انجام مي شود.

خانم ماريا زاخارووا سخنگوي وزارت خارجه روسيه در باره ابعاد بين المللي مذاکرات اعلام کرد: ظريف، لاوروف و وليدالمعلم اوضاع سوريه و مسائل اين کشور را با توجه به پايبندي سه طرف به مبارزه بي امان با گروههاي تروريستي، تامين شرايط برقراري آتش بس، پايان دادن به مشکلات سوري ها، حل مسائل انساني و آغاز روند حل و فصل سياسي بحران بررسي مي کنند. وي همچنين در باره محورهاي بين المللي مذاکرات ظريف در مسکو گفت: ايران در روندها و فرآيندهاي مناطق خاورميانه و شمال آفريقا نقش مهمي دارد که بر اين اساس در نشست سه جانبه و مذاکرات امروز ظريف و لاوروف در ابعاد مختلف به ويژه بين المللي از جمله در باره مناقشه ها در سوريه، عراق، يمن و افغانستان مهم است.


 ايران در واکنش به امارات و عربستان:
 مقدسات اسلامي را دستاويز اغراض خود قرار ندهيد 

 
سخنگوي وزارت خارجه به مقامات اماراتي و عربستاني توصيه کرد که مقدسات اسلامي را دستاويز اغراض حقير خود قرار ندهند.به گزارش ايسنا، بهرام قاسمي، سخنگوي وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به اظهارات وزير امور خارجه امارات در خصوص ادعاي حمله موشکي يمني ها به سوي مکه مکرمه اظهار داشت: ادعاي حمله موشکي يمني ها به سوي مکه مکرمه از اساس مضحک است.

بهرام قاسمي افزود: توصيه ما به مقامات امارات و عربستان آن است اماکن متبرک و مقدس اسلامي را دستاويز اغراض حقير سياسي نکرده و براي جبران ناکامي ها و شکست هاي خود به اينگونه جوسازي هاي منافقانه، تفرقه افکنانه و خطرناک متوسل نشوند.

قاسمي اظهار داشت: دينداري و انس و علاقه مردم يمن به اماکن مقدسه اسلامي از وهابيون و سلاطيني که براي حفظ تاج و تخت خود به جاي تکيه به امت اسلامي به آمريکا و رژيم صهيونيستي متکي هستند، بيشتر است و حرمت حرمين شرفين را بيش از متجاوزان و قاتلان کودکان نگه مي دارند.

سخنگوي وزارت امور خارجه در پايان تاکيد کرد: بي ترديد کساني که مقاصد جنايتکارانه خويش را بالاتر از حرمت کعبه مي دانند، روز به روز بيشتر در بين مسلمانان رسوا خواهند شد.


 بايدن، گزينه اول کلينتون براي وزارت خارجه 

 
پوليتيکو: رسانه‌هاي محلي در آمريکا از احتمال انتخاب جو بايدن به عنوان وزير امور خارجه آمريکا در صورت پيروزي هيلاري کلينتون در انتخابات آتي خبر مي‌دهند. پايگاه اينترنتي پوليتيکو گزارش داد، جو بايدن در سرليست گزينه‌هايي است که هيلاري کلينتون، کانديداي دموکرات انتخابات رياست‌جمهوري آمريکا در صورت پيروزي در اين انتخابات براي انتصاب به عنوان رييس دستگاه ديپلماسي ايالات متحده در نظر دارد. يک منبع آگاه به اين پايگاه اينترنتي گفته است، در حال حاضر، مقام‌هاي آمريکايي بايدن را به عنوان بهترين گزينه براي وزارت امور خارجه قلمداد مي‌کنند.

اين منبع ادامه داد، مقام‌ها در تلاش هستند تا بايدن را براي پذيرفتن اين سمت در صورت پيروزي کلينتون در انتخابات پيش رو متقاعد کنند.


 پوتين ادعاي دخالت روسيه در انتخابات آمريکا را رد کرد 

 
آسوشيتدپرس:رئيس جمهوري روسيه در اظهاراتي اتهام دخالت اين کشور در انتخابات رياست جمهوري آمريکا از طريق هک کردن سيستمهاي کامپيوتري به نفع دونالد ترامپ را رد کرد. ولاديمير پوتين رئيس جمهوري روسيه در سخنراني خطاب به کارشناسان بين المللي سياست خارجي در شهر سوچي اين ادعاها را "هيستريک" خواند.پيشتر نيز سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه اتهام‌هاي مطرح شده از سوي مقام‌هاي آمريکايي درباره دخالت اين کشور در انتخابات رياست جمهوري آمريکا را "مضحک " توصيف کرده بود.

دولت آمريکا رسما روسيه را متهم کرده است که براي "نفوذ" در انتخابات رياست‌جمهوري، به افراد و نهادهاي سياسي در آمريکا حمله سايبري کرده است.


  بشار اسد: در هر شرايطي به مبارزه با تروريسم ادامه مي‌دهيم 

اليوم السابع: رئيس جمهوري سوريه تاکيد کرد که دمشق در هر شرايطي به مبارزه خود با تروريسم ادامه مي‌دهد. به گزارش روزنامه مصري اليوم السابع، بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه در ديدار با استان‌داران کشورش گفت: دولت سوريه به مبارزه با تروريسم و تلاش براي تحقق آشتي‌ ملي در مناطق بيشتري از کشور ادامه مي‌دهد.وي خاطرنشان کرد: نهادهاي اداره محلي اين امکان را دارند تا از طريق رابطه مستقيم‌شان با شهروندان، آشتي‌ها را تقويت کنند که اين آشتي‌ها در جلوگيري از خون‌ريزي‌ و بازگرداندن زندگي طبيعي به تعدادي از مناطق نقش داشته است.بشار اسد تصريح کرد: نقش استان‌دار نبايد محدود به اين باشد که وي نماينده دولت در استان خود باشد، بلکه مساله‌ مهم‌تر اين است که شهروندان احساس کنند که اين استان‌دار نماينده آنها در مقابل دولت است.


 لاوروف: روسيه و ايران بر حفظ تماميت ارضي سوريه تأکيد دارند 

 
وزير امور خارجه روسيه گفت: در مذاکرات‌مان با همتاي ايراني خود بر حفظ وحدت و تماميت ارضي سوريه تأکيد کرديم.

به گزارش خبرگزاري تاس،‌ سرگئي لاوروف وزير امور خارجه روسيه پس از نشست سه‌جانبه خود با محمدجواد ظريف و وليد معلم وزيران امور خارجه ايران و سوريه، گفت: تهران و مسکو در اين ديدار از آمادگي دولت سوريه براي تقويت همکاري با سازمان ملل براي حل بحران انساني کنوني در اين کشور استقبال و بر اين مسأله تأکيد کرديم.

لاوروف ادامه داد: ما بر اين باوريم که نمايندگان سازمان ملل بايد به طور مستقل و عادلانه و به دور از هرگونه پاسخگويي به تحريکات عمل کنند و هر آنچه مي‌توانند را براي مقابله با تروريست‌ها با سوريه به کار گيرند.

وي ادامه داد: ما در مذاکراتمان با ايران بر حمايت اساسي از وحدت و تماميت ارضي سوريه تأکيد کرديم. ما براي افزايش همکاري‌هاي دوجانبه براي رسيدگي به مسأله حذف تروريست‌ها و بازگرداندن صلح و زيربناهاي مدني در سوريه توافق کرديم.

رئيس دستگاه ديپلماسي روسيه همچنين با اشاره به نشست سه‌جانبه ميان وزيران امور خارجه سه کشور،‌ گفت: اطمينان دارم که با همتاي ايراني خود قادر خواهيم بود به راه حلي سازنده دست پيدا کنيم.


 پنتاگون: هرگونه اقدامي در عراق بايد با موافقت دولت بغداد باشد 

 وزارت دفاع آمريکا (پنتاگون) اعلام کرد که ترکيه بايد موافقت دولت عراق را براي مشارکت در درگيري‌هاي مربوط به بازپس گيري شهر موصل از دست داعش به دست آورد.به گزارش شفق نيوز، جف ديويس، سخنگوي پنتاگون در يک گفت‌وگوي تلويزيوني بيان کرد: از همان ابتدا گفتيم که هرچيزي که در عراق به وقوع مي‌پيوندد بايد با موافقت اين کشور باشد چرا که عراق کشوري داراي حق حاکميت است که بايد بر مرزها و خاکخود کنترل داشته باشد.

هم‌چنين اين کشور داراي دولتي باثبات است از اين رو هر کاري که در عراق به منظور کمک به آن براي شکست داعش انجام مي‌شود بايد به درخواست دولت عراق و با هماهنگي با آن باشد.وي ادامه داد:‌ عراق مثل ساير کشورها نيست. اين دولت عراق است که تصميم مي‌گيرد چه طرحي را بايد براي تضعيف و شکست داعش و بازپس گيري خاکش پياده کند.


 تروريست هاي داعش براي تقويت توان جنگي، نرخ مواد غذايي را در موصل افزايش دادند 

 پايگاه خبري السومريه نيوز به نقل يک منبع محلي در نينوا گزارش داد گروه تروريستي تکفيري داعش براي جبران کسري بودجه خود در مقابله با پيشروي نيروهاي امنيتي عراق، 30 درصد نرخ مواد غذايي در استان موصل را افزايش دادند و کنترل خود را بر بازارها تشديد کردند.به گزارش پايگاه خبري السومرية نيوز، اين منبع افزود: گروه تروريستي داعش که به طور کلي اقتصاد و تجارت موصل را در دست دارد، اقدام به افزايش 30 درصدي مواد غذايي و کنترل بيشتر بازارهاي محلي براي مقابله با مخالفت هاي مردمي کرده است.اين منبع که خواست نامش فاش نشود، اضافه کرد: داعش براي تقويت توان جنگي خود براي مقابله با پيشروي هاي نيروهاي امنيتي مشترک از چند محور به طرف موصل در تلاش است تا به سرمايه اضافي از طريق افزايش نرخ مواد غذايي دست يابد.

وي تاکيد کرد: اوضاع مالي اهالي موصل وخيم بوده قادر به تامين نيازهاي اساسي خود نيستند.


 ميز خبر 

 شمخاني در جلسه جامعه مدرسين حوزه علميه قم؛

نيازمند جهادي ملي براي تحقق راهبردهاي اقتصاد مقاومتي هستيم

دبير شوراي عالي امنيت ملي تهديدات ناشي از نارسايي‌هاي اقتصادي را واقعي و رفع آن را در گرو جهادي ملي براي تحقق راهبردهاي اقتصاد مقاومتي عنوان کرد.

به گزارش مهر، علي شمخاني نماينده مقام معظم رهبري و دبير شوراي عالي امنيت ملي در آخرين بخش از سفر دو روزه به شهر مقدس قم با حضور در جلسه جامعه مدرسين حوزه علميه قم ضمن تشريح دستاوردهاي حاصل از اقدامات سياسي، اطلاعاتي،امنيتي و دفاعي به سوالات اعضاءحاضر در جلسه پاسخ گفت.

علي شمخاني در اين جلسه با تشريح تهديدات حاصل از توسعه تروريسم تکفيري و تفکرات افراطي که موجب ارايه چهره اي غير واقعي از اسلام وشکل گيري جريان اسلام هراسي شده است اظهار داشت:خنثي سازي اين توطئه خطرناک که بدون شک با پشتوانه سرويسهاي اطلاعاتي صهيونيستي و امريکايي ايجاد و توسعه يافته است تنها با مقابله نظامي محقق نخواهد شد.

وي افزود:تبيين ريشه هاي انحرافي تفکر تکفيري که هيچ نسبتي با دين حنيف اسلام نداشته و خاستگاه آن وهابيت است نيازمند تلاش بيش از پيش علما و حوزه هاي علميه است.

دبير شوراي عالي امنيت ملي با اشاره به خطر انحراف اذهان جهان اسلام از توجه به تهديد رژيم صهيونيستي و جايگزين شدن درگيريهاي داخلي ميان مسلمانان به جاي ان افزود: متاسفانه در سايه خونين شدن مرزهاي کشورهاي اسلامي امنيت رژيم صهيونيستي ارتقاءقابل ملاحظه اي يافته است.

وي تهديدات ناشي از نارساييهاي اقتصادي را واقعي و رفع آن را در گرو جهادي ملي براي تحقق راهبردهاي اقتصاد مقاومتي عنوان کرد و اظهار داشت: حمايت مستمر از کارآفرينان واقعي ،سرمايه گزاران و اصحاب توليد و اشتغال زايي و مقابله بدون تنازل با فسادو رفع موانع قانوني و تصنعي توليد در رديف ضرورتهايي است که براي عبور از شرايط موجود بايد مورد توجه قرار گيرد.

عربستان: آماده شرکت در علميات رقه هستيم

مشاور وزير دفاع عربستان سعودي و سخنگوي ائتلاف عربي تحت امر اين کشور از آمادگي رياض براي مشارکت در عمليات نظامي آزادسازي شهر رقه سوريه در صورت درخواست از رياض براي اين امر خبر داد.

به گزارش العربيه ، أحمد عسيري، مشاور وزير دفاع عربستان سعودي و سخنگوي ائتلاف عربي تحت امر عربستان در مصاحبه با شبکه العربيه گفت: عربستان به مشارکت در جنگ عليه داعش در سوريه در چارچوب ائتلاف بين المللي با ماموريت‌هاي هوايي چه از داخل عربستان و چه از طريق جنگنده‌هاي خود در پايگاه اينجرليک ترکيه، پايبند است.

تجاوز هواپيماهاي ترکيه به سوريه دفع شد

چند فروند هواپيماي جنگي ترکيه که تلاش کردند به حريم هوايي سوريه تجاوز کنند با هشدار نظامي روسي و سوري مجبور به بازگشت شدند.

به گزارش ايرنا، يک مقام امنيتي روسيه اعلام کرد: چند فروند هواپيماي جنگي نيروي هوايي ترکيه تلاش کردند در شمال استان حلب به حريم هوايي سوريه تجاوز کنند.

خبرگزاري روسي اسپوتنيک افزود: هواپيماهاي ترکيه پس از هشدارهاي نظاميان روسيه و سوريه مسير خود را تغيير داده و به کشور خود بازگشتند.

ورود بيش از 50 بالگرد جديد به ناوگان دفاعي روسيه

وزارت دفاع روسيه اعلام کرد، از ابتداي امسال تاکنون بيش از 50 فروند بالگرد جديد به ارتش روسيه تحويل داده شده است.

به گزارش خبرگزاري تاس، سرلشکر آلگ چيسناکوف، رئيس آموزش نيروي هوايي روسيه در مراسم شصت‌وهشتمين سالگرد تاسيس نيروي هوايي اين کشور گفت: بالگردهاي جديدي که به ارتش روسيه تحويل داده شده شامل ،«کا آ 52» موسوم به تمساح،«مي 28 ان» موسوم به شکارچي شب ،«مي 35»،«مي 8 آ»موسوم به نابودگر و «مي 8آ» مي‌باشند.


 يك نكته از هزاران 

 درسي آموزنده از ثروتمندترين فردجهان

بيل گيتس ثروتمند ترين فرد جهان و موسس و مدير شرکت " مايکروسافت" اعلام کرد پس از مرگ ثروت خانوادگي 70 ميليارد پوندي خود را به خيريه خواهند بخشيد تا صرف امور آموزش و بهداشت فقرا در سراسر جهان گردد. اما نكته جالب تر اينجاست كه بيل گيتس در مورد فرزندانش و چشم داشتن به ثروت پدري چنين مي‌گويد:« به نفع فرزندانم نيست که صاحب چنين ثروت هنگفتي شوند و آنها بايد با توانايي هاي خودشان آينده و روياهاي خود را بسازند.»

آيا فرهنگ تربيتي در كشور ما نيز چنين است!؟ آيا صاحبات قدرت و ثروت نيز در كشور ما اين چنين فرزندان خود را مستقل از توان و جايگاه خود بار مي‌آورند تا شايسته سالاري و خودساختگي در لايه‌هاي جامعه جريان پيدا كند؟!

توسعه، پيشرفت و موفقيت، اتفاقي نيست...


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 شصت و هشتمين اجلاس هيأت مد‌يره IAU

د‌كتر عبد‌الله جاسبي

سري سوم -240

ساختار آکادميک: (دانشکده ها، کالج ها، مدارس، وغيره)

- دانشکده مديريت بازرگاني

- دانشکده مديريت عمومي

- دانشکده علوم وفن آوري هاي ارتباطات

- دانشکده آموزش تدريس

- دانشکده مطالعات قانوني

- مدرسه عالي زبان انگليسي

- مؤسسه عالي مهارت هاي کامپيوتر

تعداد کارکنان آکادميک: 2003-04 2002-03 2001-02

- تمام وقت 32 94 115

- پاره وقت 31 91 118

- تعداد کارکنان جاري بادرجه دکتري: 91

تأييديه اصولي مدارک اعطايي وطول دوره موردنياز مطالعه براي هريک

- درجه BA: 4 سال

- درجه MA: درحال تهيه، تنظيم شده تا دراکتبر 2005 شروع گردد.

ثبت نام دانشجو: 2003-04 2002-03 2001-02

2,129 3,867 4,977

تعداد درجات تحصيلي وگواهينامه هاي اعطايي:

2001-02 2002-03 2003-04

- درجات BA * 26

* تااين تاريخ تنها 26 دانشجو درجات تحصيلي BA دريافت کرده اند. تمام اين دانشجويان، دانشجويان انتقالي ازساير دانشگاه هاي مقدونيه ومنطقه بودند. اين دانشجويان انتقالي واحدهاي درسي گذرانده آنها در دانشگاه قبلي معتبرشناخته شد، لذا در نوامبر 2003، اولين گروه از دانشجويان دانشگاه اروپايي جنوب شرق عليرغم اين واقعيت که اين دانشگاه سال چهارم خودرا سپري ميکرد فارغ التحصيل شدند. در جون 2005 اين دانشگاه اولين گروه فارغ التحصيل را انتظار داشت (دانشجويان که درسال 2001 ثبت نام کرده بودند).


 خبــــر 

 امامي کاشاني: امروز دشمنان مي خواهند اسلام را از محتوا بيندازند

امام جمعه موقت تهران با اشاره به اين که دشمنان به عناوين مختلف اسلام را غلط تفسير مي کنند، گفت: امروز مي خواهند اسلام را از محتوا بيندازند و آن را از اساس از بين ببرند همانطور که در زمان امام سجاد (ع) مي خواستند مدينه را از وحي و اسلام تهي کنند.

به گزارش خبرنگار ايرنا، آيت الله محمد امامي کاشاني در خطبه دوم نماز جمعه اين هفته تهران افزود: امروز به عناونين مختلف اسلام را غلط تفسير مي کنند. آدم هايي مثل سران آل سعود و حکام مرتجع منطقه نوکرانشان را ، با خود همراه مي کنند.

وي ادامه داد: همان بساطي که بني مروان و بقيه بر سراسلام آوردند و امام سجاد (ع) را چنين منزوي کردند و امام سجاد با صحيفه سجاديه تفکر اسلام را با دعا بيان مي کرد امروز هم دنبال آن هستند.

خطيب جمعه تهران گفت: اگر تمام جهان چه مسيحي، يهودي، زرتشتي و مسلمان در هر نژاد و سبک و شيوه اي به همراه ايشان برويم و راه امام عصر را طي کنيم و به انتظار او باشيم و چشم راه به آمدن او بدوزيم زندگيمان با محتوا مي شود. زندگيمان چنين نخواهد بود. اين که به اين روز افتاده ايم چون چنين راهي را نمي رويم.

وزارت دفاع يمن اعلام کرد،

اصابت دقيق موشک يمني ها به فرودگاه جده در پاسخ به جنايت هاي عربستان و رد ادعاي ائتلاف

وزارت دفاع يمن از اصابت دقيق موشک «برکان 1» به فرودگاه عبدالعزيز در جده در پاسخ به جنايت هاي روزمره عربستان سعودي به اين کشور و به جا گذاشتن خسارت هاي زياد در اين فرودگاه خبر داد.

شبکه خبري الميادين گزارش داد: ائتلاف تجاوز به يمن به سرکردگي عربستان ادعا کرد موشک برکان انصارالله که از استان صعده در شمال يمن به فرودگاه جده در 65 کيلومتري مکه شليک شده بود، توسط دفاع هوايي رهگيري شد. ائتلاف تجاوز به يمن همچنين مدعي شد محل شليک موشک نيز مورد حمله قرار گرفت.

رسانه هاي خبري از اعلام حالت آماده باش نيروهاي امنيتي عربستان در فرودگاه جده خبر دادند.

يگان موشکي ارتش و کميته هاي مردمي يمن در پاسخ به تداوم تجاوز عربستان به يمن و محاصره اقتصادي آن فرودگاه ملک عبد العزيز در شهر جده را با موشک برکان 1 مورد حمله قرار دادند.

اين اولين بار است که يگان موشکي يمن شهر جده پايتخت اقتصادي رژيم آل سعود را عملا به دنبال تداوم تجاوز عربستان به يمن مورد هدف قرار مي دهد.

موشک برکان 1 يازدهم اکتبر (20 مهر) نيز پايگاه هوايي ملک فهد را هدف قرار داد . بر اساس تصاويري که نيروهاي رصد پخش کردند موشک بصورت دقيق به فرودگاه عبدالعزيز در جده اصابت کرده است.


 نشست سه جانبه مسکو،
 وليد المعلم:آمريکا بدنبال ايجاد عمليات رواني ضد سوريه، روسيه و ايران است 

 وزير خارجه سوريه با بيان اينکه آمريکايي ها سياست هايي را پيگيري مي کنند که به نفع تکفيري‌ها و برخي کشورهاي منطقه است، گفت: آمريکا بدنبال ايجاد عمليات رواني ضد سوريه، روسيه و ايران است.

به گزارش مهر، کنفرانس خبري مشترک وزراي امور خارجه ايران، سوريه و روسيه برگزار شد .

سرگئي لاوروف در کنفرانس خبري مشترک با وزيران خارجه ايران و سوريه گفت: ما براي از سر گيري مذاکرات درباره سوريه براساس قطعنامه هاي بين المللي تلاش مي کنيم. واشنگتن هنوز گروههاي تروريستي را در سوريه از مخالفان تفکيک کرده است.

وزير خارجه روسيه اتهام حمله روسيه و سوريه به مدرسه اي در حلب را ساختگي دانست و گفت: ما مدارک و مستندات لازم را در اين باره را منتشر کرده ايم.

لاوروف افزود: تروريستها به ساکنان حلب اجازه نمي دهند شهر را ترک کنند. گامهايي را که سه کشور به زودي براي مقابله با داعش و النصره در سوريه اتخاذ خواهند کرد، بررسي کرديم. هدف اين است که يک مرکز مبارزه با تروريسم همانند عراق در سوريه تشکيل شود. هدف اين است که يک مرکز مبارزه با تروريسم همانند عراق در سوريه تشکيل شود. واشنگتن با حمله به ارتش سوريه توافقات با مسکو را نقض کرد. توافقات ما با واشنگتن براساس اين است که گروههاي مخالف را از تروريستها جدا کند هرچند انتظار نداريم در آينده نزديک چنين کاري انجام دهد.

وليد المعلم وزير خارجه سوريه نيز در کنفرانس خبري مشترک با وزيران خارجه ايران و روسيه، از کمکهاي روسيه و ايران براي مقابله با تروريسم در سوريه قدرداني کرد.

معلم خاطرنشان کرد: درصورتي که کشورهاي حامي تروريستها تضمين دهند آماده ايم در حلب آتش بس اعلام کنيم. سياست واشنگتن مبتني بر خدمت رساني به کشورهاي حامي تکفيريهاست. غرب مي خواهد که عناصر گروه داعش از عراق به سوريه نقل مکان کنند. وي با بيان اينکه آمريکايي ها آمادگي و اراده حل مسئله سوريه را ندارند، گفت: آمريکايي ها سياست هايي را پيگيري مي کنند که به نفع تکفيري ها و برخي کشورهاي منطقه است. آمريکا بدنبال ايجاد عمليات رواني ضد سوريه، روسيه و ايران است.


 سازمان ملل:
  داعش در موصل از سپر انساني استفاده مي‌کند 

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد اعلام کرد، گروه تروريستي داعش از ده‌ها هزار مرد، زن و کودک در مناطق اطراف موصل به عنوان سپر انساني استفاده مي‌کند. به گزارش رويترز، راوينا شامداستاني، سخنگوي دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد اظهار کرد، با پيشروي نيروهاي عراقي در موصل، اعضاي داعش از ده‌ها هزار غيرنظامي به عنوان سپر انساني براي مقابله با اين پيشروي استفاده مي‌کنند.

وي در ادامه تصريح کرد: شبه‌نظاميان افراطي اقدام به کشتار دست‌کم 232 تن کردند که از اين ميان حدود 190 تن از اعضاي سابق نيروهاي امنيتي عراق و حدود 40 تن ديگر از غيرنظامياني بودند که از دستورات آن‌ها سر باز زده بودند.

اين سخنگو افزود: بسياري از افرادي که از اطاعت از دستورات شبه‌نظاميان خودداري کردند، درجا هدف گلوله قرار گرفته و کشته شدند.


 سازمان ملل:
  گرسنگي زندگي ميليون‌ها يمني را تهديد مي‌کند 

سازمان ملل با اشاره به اينکه يمن قبل از بحران نيز عملا از کمبود غذا و دارو رنج مي‌برد، هشدار داد که در پي تشديد بحران و درگيري‌هاي مسلحانه، ميليون‌ها تن در يمن با خطر مرگ مواجه‌اند. به گزارش روزنامه مصري اليوم السابع، مهند هادي، مدير منطقه‌اي برنامه‌ جهاني غذاي سازمان ملل اعلام کرد: درگيري‌ها در يمن تلفات شديد به ويژه در ميان افراد نيازمندتر "زنان و کودکان"برجاي گذاشته است.وي افزود: گرسنگي روز به روز بيشتر مي‌شود و مردم هر آنچه که براي زنده ماندن داشتند، تمام کرده‌اند و ميليون‌ها تن هستند که بدون کمک‌هاي خارجي، نمي‌توانند زنده بمانند.برنامه جهاني غذا در گزارشي نسبت به نابسامان شدن وضعيت امنيت غذايي و افزايش ميانگين‌ سوء تغذيه کودکان در يمن به ويژه در مناطق صعب العبور هشدار داد.


 خبر 

 گنادي گاتيلوف:آمريکا به دنبال استفاده از گزينه نظامي در سوريه است

معاون وزير امور خارجه روسيه اعلام کرد که آمريکا مي خواهد با نسبت دادن اتهام حملات شيميايي به دمشق، راه را براي استفاده از گزينه نظامي در سوريه هموار کند.

به گزارش ايتارتاس، «گنادي گاتيلوف» معاون وزير امور خارجه روسيه که در سفري رسمي به «بيت المقدس» رفته است؛ در جمع خبرنگاران از رويکرد آمريکا به بهره برداري سياسي از بحران سوريه انتقاد کرد. وي در اين باره گفت: آمريکا از تحقيق پيرامون حملات شيميايي در سوريه به عنوان ابزاري براي ايجاد مشکل و اعمال فشار بر دولت دمشق استفاده مي کند.

آمريکا مي خواهد با استناد به مدارکي که فاقد پشتوانه جدي هستند، پرونده حملات شيميايي سوريه را به شوراي امنيت سازمان ملل ارجا دهد تا به اين ترتيب راه را براي اجراي تصميمات و قطعنامه هايي که به ايجاد فرصت هاي تازه از جمله حمله نظامي به سوريه منتهي مي شود، باز کند.

کري: برجام ارزش تعامل ديپلماتيک را به جهان نشان داد

وزير امور خارجه آمريکا توافق هسته‌اي را نمونه‌اي از همکاري ديپلماتيک دانست و گفت: برجام ارزش تعامل ديپلماتيک را به جهان نشان داد، چرا که دولت‌هاي مذاکره کننده در بسياري مسائل با يکديگر اختلاف نظر داشتند. جان کري وزير امور خارجه آمريکا در يک سخنراني در شواري جهاني شيکاگو درباره مسائل مختلف جهاني شامل بحران سوريه و لزوم پايان دادن به جنگ داخلي اين کشور و مقابله با تروريسم و دستاوردهاي دولت اوباما از جمله توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 سخن گفت.

بر اساس گزارش پايگاه اينترنتي وزارت امور خارجه آمريکا، کري در سخنان خود از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به عنوان نمونه‌اي از همکاري ديپلماتيک ياد کرد و با ادعاي اينکه تحريم‌ها ايران را پاي ميز مذاکره آورد و تکرار ادعاي غرب و آمريکا عليه برنامه هسته‌اي گذشته کشورمان، گفت: برنامه جامع اقدام مشترک بدون حمايت قاطعانه اروپا از تحريم‌ها که کمک کرد ايران پاي ميز مذاکره بنشيند، به مرحله اجرا در نمي‌آمد. اين حمايت بسيار ضروري بود، زيرا پيش از آغاز مذاکرات ايران توانسته بود به توانايي توليد مواد هسته‌اي کافي براي ساخت بمب هسته‌اي در طول مدت زمان دو ماه دست پيدا کند. در حقيقت آنها مواد هسته‌اي کافي براي 12 بمب را داشتند و اين نقطه‌اي بود که در آن قرار داشتيم. زمان در حال سپري شدن بود. بنابراين، تصميم به مذاکره گرفتيم و اين کار خوبي بود که انجام داديم.

پيشروي ارتش سوريه در جنوب غربي دمشق

ارتش سوريه در ادامه پيشروي هاي خود در جنوب غربي دمشق، چند منطقه ديگر را پاکسازي کرد.

به گزارش ايرنا، منابع ميداني اعلام کردند که ارتش سوريه پس از يک درگيري شديد با تروريست ها در جنوب غرب پايتخت بر گردان موشکي معروف به تپا العماد، قلعه زاکيه و مرغداري هاي خان الشيخ مسلط شد.

دراين درگيري ها شماري از تروريست هاي النصره به هلاکت رسيدند و تجهيزات نظامي آن ها منهدم شد.

ارتش سوريه از دهم مهرماه عمليات جديدي را در محور خان الشيخ در جنوب و جنوب غرب پايتخت آغاز کرده است.اين عمليات پس از آتش تهيه سنگين هوايي و توپخانه اي از شرق شهرک الديرخبيه آغاز شد.


 سفر رئيس شوراي رياست جمهوري بوسني و هرزگوين به اصفهان 


 هيلاري کلينتون و ميشل اوباما در ايالت کاروليناي شمالي  


 سرمقاله 

تضاد ميان واقعيت‌هاي جامعه و تريبون‌هاي رسمي

حميدرضا عسگري

بي جهت نيست كه عرصه فرهنگي به عنوان اكسيژن زندگي اجتماعي درعرصه‌هاي مختلف شناخته مي‌شود، به اين جهت كه فرهنگ غني و سالم زمينه ساز رشد و تعالي افراد جامعه مي‌گردد و ابتذال فرهنگي موجب ايجاد فساد در لايه‌هاي مختلف زندگي مردم و رفتار و منش‌ آنها خواهد شد.

بدتر از آن اينكه ما در مواجهه با برخي از معضلات و تعارضاتي كه درعرصه فرهنگ جامعه به وجود مي‌آيد، روش پاك كردن صورت مسئله را انتخاب مي‌كنيم و تاكنون سعي كرده‌ايم كه با ويترين سازي‌هاي كاذب اوضاع را كاملا عادي و به سامان نشان دهيم درحالي كه واقعيت‌هاي فرهنگي جامعه چيز ديگريست!.

درعرصه‌هاي مختلف ما براي خود دو چهره فرهنگي ايجاد كرده‌ايم كه يكي به عنوان ويترين و موجه بودن فرهنگ جامعه را تداعي مي‌كند و ديگري واقعيت‌هايي است كه در فرهنگ عمومي ما رايج است و يوميه همه ما آن را در رفتارها و زندگي اجتماعي خود با ديگران شاهد هستيم.

بايد پذيرفت كه ما با گذشت بيش از سه دهه از استقرار حكومت اسلامي، نتوانستيم ارزش‌هايي را كه اسلام برپايه انسانيت برآن تاكيد دارد را در رفتارها و گفتارهاي جامعه نهادينه كنيم. امروز شاهد دروغ‌ پردازي، اتهامات ناروا و جريان‌سازي افراد و گروه‌هاي سياسي عليه يکديگر نه به عنوان يک رفتارضد ارزش بلکه به عنوان يک عمل معروف و پسنديده در جامعه هستيم!.

امروز در ويترين جامعه‌ها حرف‌هاي مسولان در گفتار كاملا براساس عرف‌هاي اخلاقي و منطبق بر اصول اسلامي حكومت است، اما در عمل و در بطن قضيه هيچيك از اين گفتارها جامعه عمل پوشانده نمي‌شود و رويه‌هاي غيراخلاقي در دستور كار قرار مي‌گيرد بي آنكه اعتراضي به اين روش‌ها گردد!. اين سال‌ها مدام از فرهنگ خصوصي سازي بحث كرده مي شود و آنچه در عمل اتفاق مي‌افتد خودي سازي منابع است و حاصل آن پرونده‌هاي فسادي است كه يكي پس ازديگري روي كار مي‌آيند.

ما در زمينه‌هاي مختلف فرهنگي بيشتر خود را محصور كرده‌ايم و ترسيده‌ايم كه با بازكردن درهاي فرهنگي و تعامل با ديگر هنجارهاي فرهنگي چه اتفاقي بر سرمان خواهد آمد و بايد فرياد وا اسلاما به سرداد!. لذا با وارونه كردن ماجرا اين واقعيات را كه جامعه به طور طبيعي تشنه تنوع فرهنگي است را در پشت ويترين‌هاي به اصطلاح ارزشي همچون برگزاري همايش‌ها و راه اندازي تجمعات غيرقانوني و خودسر براي لغو كنسرت‌ها و ديگر مسائل مربوط به حوزه فرهنگ و هنر، پنهان مي‌كنيم.

امروز رسانه ملي ما در برنامه‌هاي مختلف خود به بهانه رعايت حفظ عرف جامعه دچار سانسورهاي مختلف و جهت گيري‌هاي غير منطقي شده است، بي آنكه به اين موضوع توجه شود كه رفتار و عرف عمومي مردم در جامعه به نحوه ديگري شكل گرفته و اينگونه مصلحت انديشي‌هاي غيرواقعي تاثيري نخواهد داشت و برعكس اعتماد مردم به رسانه ملي را كاهش خواهد داد. امروز در رسانه ملي تصوير يك كنسرت داخلي و يك خواننده وطني به طور زنده پخش نمي‌شود تا مردم لذت ببرند و تشنه پخش كنسرت فلان خواننده خارجي از شبكه‌هاي ماهواره‌اي نباشند. مخاطب جوان ما به دنبال تخليه شور و شعف خود است و ما براي حفظ عرف عمومي حتي از نشان دادن نواختن يك ساز در رسانه براي خود محدوديت ساخته‌ايم.

درست يا غلط بودن اين رويه فعلي در جامعه را به قضاوت نمي‌نشينم هرچند كه معتقديم عدم بهادادن به پتانسيل‌هاي فرهنگي درداخل موجب اينگونه گرايشات ضد عرف گرديده، اما بايد قبول كرد كه واقعيت‌هاي جامعه ما آنچه كه از پشت تيريبون‌ها و شبكه‌هاي رسمي پخش مي‌شود نيست!

مسلماً نبايد انتظار داشت با ويترين گذاشتن در مقابل واقعيت‌هاي فرهنگي، دردي از معظلات امروز جامعه در مواجهه با هنجارها و نابهنجاري‌هايي كه روزانه بر فضاي داخلي و رفتار‌هاي اجتماعي ما وارد مي‌شود، دوا شود و نبايد با اين رويه كنوني توقع تعالي فرهنگي براساس الگوها و استانداردهاي داخلي را باشيم. هرچقدر ما رفتار و فرهنگ عمومي جامعه را با استاندارهاي رسمي فرهنگي نزديك كنيم، اين اميد وجود دارد كه جامعه از خوراك‌هاي داخلي استفاده كند، اما تاوقتي درپي انكار واقعيات رفتار عمومي درجامعه باشيم، نمي‌توان به دنبال تعالي اخلاقي و فرهنگي دركشور بود.

hamidasgari2020@yahoo.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي