جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/08/08 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5406


از بيني نفس بکشيم يا از دهان ؟


فوايد نوشيدن آب با معده خالي


تأثير آب استخر بر کرم‌هاي ضدآفتاب


خبرپزشكي


خبرهاازعالم علم


 از بيني نفس بکشيم يا از دهان ؟ 

 الف - صداقتي

البته که طبيعي ترين راه تنفس ، بيني است . و اين اندام براي همين کار اختصاص يافته است. ولي اغلب ما ، معمولا از هر دو راه و شايد هم بيشتر، از راه دهان نفس مي کشيم. به خصوص وقتي که سرما خورده باشيم ، آلرژي داشته باشيم و يا دچار مشکلات سينوسي و نيز پوليپ بيني باشيم.

تنفس دهاني علاوه بر اين که باعث خشکي لبها و دهان مي شود، در افزايش پوسيدگي دندان و نيز بيماري هاي لثه نيز موثر است. اگر نفس کشيدن از دهان ، به مدت طولاني و در طول سال ها انجام شود، باعث گنبدي شکل شدن کام و در نتيجه ايجاد مشکل در تنفس مي شود. همچنين تنفس از دهان ، باعث بزرگ تر شدن لوزه ها و تنگي حلق و ايجاد مشکل براي بلع مي شود. تنفس از بيني ، بر روي کيفيت زندگي ما تاثير زيادي مي گذارد، هوايي که از طريق بيني وارد ريه مي شود ، ابتدا در مخاط بيني به دماي مناسبِ بدن مي رسد و در اين ضمن با توليد شدن گاز نيتريک اکسيد از غشا و مخاط بيني و رسيدن آن توسط هواي تنفس شده به ريه ، موجب جذب بهتر اکسيژن توسط اين عضو مي شود. اين گاز ، در عين حال باعث از بين رفتن ميکرب ها و باکتري هايي مي شود که به وسيله هواي تنفس شده قصد ورود به بدن را دارند. ما در هنگام تنفس از دهان از دستگاه تصفيه ي بيني استفاده نمي کنيم و به اين ترتيب انواع و اقسام ميکرب ها و باکتري ها مي توانند به راحتي وارد بدن ما شود.

تنفس از راه بيني مزيت ديگري هم دارد و آن تقويت حس بويايي است. پرزهاي بويايي که در بيني وجود دارند در درک طعم و مزه ي غذا نيز به ما کمک مي کنند. پس اگر فردي کمتر از راه بيني تنفس کند، پرزهاي بويايي او کم کم ضعيف مي شود و فرد در چشيدن طعم واقعي غذا و لاجرم اشتها و علاقه به غذا ، دچار مشکل مي شود.

نفس نکشيدن از بيني باعث مي شود فرد به خر وپف واختلال خواب شبانه مبتلا شود. کودکاني که نمي توانند از بيني نفس بکشند ، معمولا در تکلم مشکل دارند. احساس خستگي مفرط مي کنند و احتمال ابتلاي آنان به بيماري هاي قلبي در آينده بيشتر است.

تداوم تنفس با دهان روي فيزيک صورت نيز تاثيرات منفي مي گذارد و باعث کشيده تر شدن صورت و درازتر شدن آن و جلو آمدن فک مي شود. در اين صورت افرادي که به تنفس از راه دهان عادت کرده اند بهتر است که به يک متخصص گوش و حلق و بيني مراجعه کنند. تا در صورت وجود هر مشکلي ، سريع آن را برطرف کنند. در اين صورت پزشک ضمن برطرف کردن مشکلات آناتوميک ، به فرد روش درست تنفس از راه بيني را نيز آموزش مي دهد.

تنفس درست و از راه بيني ، فوايد شگفت انگيزي دارد که توجه به آن ها باعث بهبود ، شيوه ي زندگي ما در ابعاد مختلف مي شود. وقتي ما از راه بيني نفس مي کشيم، از نظر ذهني هوشيارتريم. استرس کمتري احساس مي کنيم. انرژي و نشاط بيشتري داريم. عمل سم زدايي از بدن ، بهتر و سريع تر انجام مي شود. غذا بهتر هضم مي شود و گردش خون بهتري نيز در بدن اتفاق مي افتد.

با تنفس از راه بيني ، سلول ها خيلي بهتر مي توانند خود را ترميم کنند و احتمال ابتلا به بيماري هاي برونشي نيز کاهش مي يابد.

وقتي از راه بيني تنفس مي کنيد، شکم شما مانند شکم نوزادان بالا مي آيد، در اين حالت 5 ثانيه نفس خود را حبس کنيد و سپس به آرامي از راه دهان بازدم را انجام دهيد. و باز 5 ثانيه صبر کنيد. اين نوع تنفس اگر به مدت طولاني انجام شود، هم به شما آرامش مي دهد و هم باعث مي شود اکسيژن کافي به بدنتان برسد.

آن چه اهميت دارد اين است که بتوانيم هوا را به آرامي اما عميق از راه بيني به درون بکشيم. و هنگام تخليه ي آن از راه دهان ، سعي کنيم که ريه ها کاملا تخليه شوند. در طول تنفس ، عضله هاي شکمي ، به خصوص ديافراگم را در اين فرآيند دخالت دهيد. با پايين کشيده شدن ديافراگم در هنگام تنفس از بيني ريه ها حجم بيشتري از هوا را مي توانند دريافت کنند.

وقتي تنفس عميق و درست داشته باشيد، در دقيقه تنها مي توانيد ، 6 تا 8 بار تنفس کنيد . در حالي که معمولا افراد ، در هر دقيقه 20 بار نفس مي کشند و اين نشان از عدم تنفس صحيح است.


 فوايد نوشيدن آب با معده خالي 

 70درصد بدن ما از آب تشکيل شده است. پس براي اين که بدنمان درست و سالم عمل کند بايد مراقب مقدار آب بدن باشيم. وقتي نياز آب بدن تامين نمي شود عواقب منفي کوتاه مدت و بلند مدتي به بار خواهد آمد.

لبخند، سلامت و اندام زنان ژاپني زبانزد است زيرا آن ها به فوايد نوشيدن آب با معده خالي واقف هستند.

درست است که ژنتيک نقش بسيار مهمي را ايفا مي کند اما خيلي ها ادعا دارند که برنامه هاي صبحگاهي شان به سلامت آن ها کمک بزرگي مي کند. خلاصه کنيم، بيشتر زنان ژاپني هر روز صبح بلافاصله بعد از بيدار شدن يک ليوان آب مي نوشند.

به گزارش آفرينش از انجمن ام اي ايران،اين کار ريشه در فرهنگ ژاپني دارد و نوعي آب درماني است که به درمان برخي بيماري ها در بدن کمک مي کند. بر خلاف ايالات متحده و بسياري از کشورهاي غربي مردم ژاپن از مشکلاتي چون چاقي و ديابت رنج نمي برند. اين خود دليل قانع کننده اي براي اين است که بخواهيم چند چيز از سبک زندگي سالم آن ها ياد بگيريم.

چرا آب خوردن مهم است؟

70 درصد بدن ما از آب تشکيل شده است. پس براي اين که بدنمان درست و سالم عمل کند بايد مراقب مقدار آب بدن باشيم. وقتي نياز آب بدن تامين نمي شود عواقب منفي کوتاه مدت و بلند مدتي به بار خواهد آمد.

کم آبي طولاني مدت باعث آرتريت روماتوئيد، ميگرن، آنژين، ورم مخاط روده بزرگ، سوء هاضمه، فشار خون، چاقي، بواسير، سرطان سينه، سل ريوي، سنگ کليه، سينوزيت و سرطان رحم مي شود.

با ناشتا آب خوردن و تامين آب مورد نياز به بدنتان در پيشگيري از ابتلا به چنين مشکلات و بيماري هايي کمک کنيد.

چگونه آب درماني کنيم؟

روش زير براي معالجه و درمان اختلالات بدن، اختلالات قاعدگي و بيماري هاي چشمي بسيار موثر و ثابت شده است. با اين روش تمام روز بانشاط خواهيد بود.

بلافاصله پس از بيدار شدن 4 تا 160 ميلي ليتر آب قبل از مسواک زدن بنوشيد.

تا 45 دقيقه بعد از آن هيچ چيزي نخوريد.

نيم ساعت از وعده هاي غذايي آب بخوريد و تا 2 ساعت بعد از صبحانه، ناهار و شام آب نخوريد.

اگر نمي توانيد 4 ليوان آب با شکم خالي بخوريد ابتدا با يک ليوان شروع کنيد يا تا جايي که بدنتان توانايي اش را دارد. مي توانيد به تدريج مقدار مصرف آب را بالا ببريد تا اين که به 640 ميلي ليتر برسد.

چه زماني بايد منتظر نتيجه بود؟

بيماران ديابتي و يا فشار خون بالا: 30 روز

بيماران يبوست و ورم معده: 10 روز

بيماران مبتلا به سل: 90 روز

فوايد نوشيدن آب با معده خالي

به از بين بردن سموم کمک مي کند

نوشيدن آب به طور طبيعي باعث حرکت روده ها مي شود. شب ها بدن خودش را ترميم و سموم را مي زدايد. وقتي با معده خالي آب مي نوشيد سموم مضر از بدن خارج شده و بدن سالم و تازه مي ماند. نوشيدن مقداري آب به افزايش توليد سلول هاي عضلاني و سلول هاي خوني جديدي کمک مي کند.

متابوليسم بدن را تقويت مي کند

نوشيدن آب با معده خالي سرعت متابوليسم بدن را تا 24 درصد افزايش مي دهد. اين مسئله به خصوص براي کساني که رژيم سخت مي گيرند بسيار حائز اهميت است. افزايش سرعت متابوليسم به معناي تقويت سيستم هضم و گوارشي است. هر چه سريع تر غذا را هضم کنيد راحت تر مي توانيد برنامه هاي رژيمي را دنبال کنيد. نوشيدن آب بلافاصله بعد از خواب روده بزرگ را تصفيه مي کند و جذب مواد مغذي را آسان تر مي سازد.

باعث کاهش وزن مي شود

وقتي صبح ها با معده خالي آب مي نوشيد تمام سموم را از بدن رها مي کنيد و اين سيستم گوارشي شما را تقويت مي کند. کمتر احساس گرسنگي مي کنيد و پرخوري ها کم مي شوند. در نتيجه اين کار مانع اضافه وزن با پرخوري مي شود.

سوزش معده و سوء هاضمه را کاهش مي دهد

مشکل سوء هاضمه به دليل افزايش اسيديته شدن معده است. وقتي اسيده معده به روده بر مي گردد دچار سوزش معده مي شويد. وقتي با معده خالي آب مي نوشيد اين اسيدها رقيق شده و از بدن بيرون مي روند. بنابراين مشکل سوزش معده رفع مي شود و معده آماده صبحانه مي شود.

پوست را روشن و سالم نگه مي دارد

خشکي و کم آبي بدن باعث ايجاد چين و چروک و منافذ عميق روي پوست مي شود. در يکي از مطالعات دريافتند که نوشيدن 500 ميلي ليتر آب با معده خالي جريان خون را در پوست افزايش داده و باعث درخشش پوست مي شود. همچنين نوشيدن آب زياد در روز سموم را از بدن خارج مي کند و باعث زيبايي و درخشش پوست مي شود.

موها را نرم، براق و سالم مي کند

کم آبي بدن در رشد موها تاثير بسزايي دارد. نوشيدن مقداري آب باعث تغذيه موها مي شود. ¼ وزن موها را آب تشکيل مي دهد. بنابراين اگر بدن آب کافي دريافت نکند موها خشک و شکننده مي شوند. خوردن آب در روز ضروري است اما اول صبح با معده خالي تاثير بيشتري روي کيفيت موها خواهد داشت.

مانع سنگ کليه و عفونت مثانه مي شود

نوشيدن آب براي جلوگيري از سنگ کليه و عفونت مثانه بسيار مهم است. واقعيت اين است که نوشيدن آب با معده خالي اسيدهايي که باعث ايجاد سنگ کليه مي شوند را از بين ميبرد. هر چه بيشتر آب بنوشيد بيشتر در مقابل عفونت هاي مثانه ناشي از سموم محفوظ مي مانيد.

سيستم ايمني بدن را تقويت مي کند

نوشيدن آب با معده خالي به تعادل سيستم لنفاوي که سطح ايمني بدن را افزايش مي دهد کمک مي کند. سيستم ايمني قوي بدن را از بيماري هاي مختلف ايمن نگه مي دارد و مانع بيمار شدن شما مي شود.

همانطور که مشاهده کرديد نوشيدن آب با معده خالي فوايد بي شماري براي بدن دارد و آسان ترين راه براي يک زندگي سالم بدون هيچ هزينه اي است.


  تأثير آب استخر بر کرم‌هاي ضدآفتاب  

 به گزارش آفرينش از ستادويژه توسعه فناوري نانو، وبلاگ سازمان حفاظت از محيط زيست ايالات متحده (EPA)، نتايچ تحقيقات خود را در زمينه‌ي تغييرات کرم‌هاي ضدآفتاب حاوي نانومواد، در هنگام مواجهه با مواد شيميايي موجود در آب استخر‌ها، منتشر کرد. بر اين اساس استفاده از پوشش بر روي اين نانومواد ، ايمني آنها را بسيار بالا مي‌برد.

طبق اظهارات EPA، بسياري از کرم‌هاي ضد‌آفتاب، حاوي نانو‌مواد مهندسي شده تيتانيوم دي‌اکسيد هستند که به منظور حفاظت بهتر پوست در برابر گونه‌هاي اکسيژن فعال، اغلب با مواد ديگر از قبيل هيدروکسيد آلومنيوم پوشش داده مي‌شوند.

محققان EPA مطالعه‌اي انجام داده‌اند تا متوجه شوند که آيا شنا در استخر مي‌تواند بر تخريب پوشش هيدرو‌کسيد آلومينيوم تاثير بگذارد؟ و اينکه آيا ميزان تخريب به اندازه‌اي هست که امکان توليد گونه‌هاي اکسيژن فعال مضر را افزايش دهد؟

نتايج اين تحقيق نشان داد که پس از سه روز، آب استخر باعث تخريب پوشش هيدرواکسيد آلومينيوم مي‌گردد که مي‌تواند خواص محافظتي پوشش‌ها را کاهش و احتمال سميت را افرايش دهد.

همچنين EPA اضافه کرد، حتي با وجود تخريب پوشش، سميت تيتانيوم دي‌اکسيد پوشش داده شده، به طور قابل ملاحظه‌اي کمتر از مواد بدون پوشش بود و اين کرم‌هاي ضدآفتاب مي‌توانند محافظ خوبي در برابر پرتو ماوراء‌بنفش باشند.

طبق مطالعات EPA، زماني که نانومواد وارد محيط زيست مي‌شوند، دچار تغييرات فيزيکي و يا شيميايي مي‌شوند که در هنگام اندازه‌گيري تأثيرات اين مواد بر سلامت عمومي و محيط زيست، اين نکته را بايد مد نظر قرار داد.


 خبرپزشكي 

 تقويت اعضاي بدن توسط امواج روحي

در صورتيکه افراد داراي روحيه قوي و امواج مغزي قدرتمند باشند مي توانند اين نيرو را در زمان لازم به هر يک از اعضاء ارسال کرده و يا از تمرين و ممارست و ادامه آن، اعضاي مورد نظر را تقويت نموده و اگر اين اعضاء ضعيف و بيمار شد حتي مي توان اينها را از شر بيماري خلاص کرد و به اين اعضاء عمر دوباره داد که کوشش و ادامه و مصرف غذاهاي پر قدرت در درمان اين بيماري ها بسيار قابل توجه بوده و انسان ها بدينوسيله مي توانند عمر دوباره پيدا کنند.

لازم است به اين نکته توجه شود که هنگامي که هدف صحيح انتخاب مي شود ياس و دو دلي را بايد از خود دور کرد و تا اخذ نتيجه نهايي بايد کار را ادامه داد که نا اميدي موجب شکست و ناکامي مي شود.

در اين موارد انرژي افراد بسيار مهم است و افرادي که داراي انرژي کافي مي باشند مي توانند انواع بيماري ها را به طريق تغيير رژيم غذايي يا تعويض آب و هوا و ديگر عوامل و غيره درمان نمايد و آناني که داراي مغز ضعيف و ناتوان مي باشند و نمي توانند تصميم صحيح اتخاذ کرده و آن را اجرا نمايند با ياري ديگران نمي توانند مدت طولاني زنده بمانند که وابستگي طبي هم مي تواند موجب انواع خرابي ها و حتي مرگ شود و معلومات عمومي درباره اعضاء و توانايي آن براي هر فرد لازم و ضروري مي باشد.

هنگامي که يکي از اعضاء داخلي و يا خارجي دچار ضعف و ناتواني مي شود و يا دچار بيماري مي گردد در ابتدا بايد متوجه نقصان انرژي در عضو باشيم و مي توانيم به طرق مختلف انرژي کسب کرده و به عضو مورد نظر ارسال نمائيم ورزش و تحرک زياد تر هم براي اعضاءخارجي و دست و پا و قسمت هاي داخلي بسيار مهم و فعاليت هرچه بيشتر شود خون بيشتري به اعضا نميرسد که در حالت عادي خون به خوبي دريافت نمي کنند و آناني که گرفتگي در رگ ها دارند و يا به تدريج فعاليت خود را افزايش مي دهند و با مصرف غذاهاي رقيق کننده خون و افزايش کار کبد و تهيه صفراي لازم مي توانند انواع ته نشيني ها را در عروق از بين ببرند که صفرا پاک کننده عروق و مجاري در تمام نقاط بدن مي باشد و افرادي که به اندازه از انواع چربي ها بهره مي گيرند داراي صفرا به اندازه لزوم مي باشند که کبد سالم مي تواند بسياري از بيماري ها را از تن خارج سازد.

کبد انبار مناسبي براي بدن بوده مي تواند قند و چربي و پروتئين اضافي را در خود انبار نمايد و هنگام لزوم و هنگامي که بدن به ترکيبات انرژي ساز نياز دارد اين مواد را وارد خون کرده و در داخل سلول ها سوزانده و تبديل به انرژي نمايد و يا در ساختمان اعضاء به کار رود.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 خبرهاازعالم علم 

 دبير همايش ملي سالمندي:

عدم پوشش بيمه خدمات فيزيوتراپي مورد نياز سالمندان

دبير علمي همايش ملي سالمندي گفت: سالمندان با مشکلات و بيماري هاي مختلف قلبي و اسکلتي مواجه هستند و درحالي که بهبود وضيت زندگي آنها نيازمند ارائه خدمات توانبخشي است اما بيمه ها اقدامي نمي کنند.

دکتر کامران عزتي در گفت‌وگو با ايرنا گفت: در دوره سالمندي به دليل درگيري همزمان فرد با چند بيماري ، تغييرات روحي و رواني به وجود مي آيد و فرد سالمند نيازمند شرايط خاص درماني و مراقبتي مي‌شود.

عزتي از توانبخشي به عنوان يکي از نيازهاي سالمندان براي کنار آمدن با مشکلات و بيماري ها نام برد و افزود: لازم است دستگاه هاي اجرايي، برنامه ريزي، علمي و تحقيقاتي کشور خود را براي چند سال آينده جامعه ايران آماده کنند.

آمارهاي موجود از سالمند ي حدود هشت درصد جمعيت کشور با جمعيتي در حدود 7 ميليون نفر که افراد بالاي 60 سال هستند، حکايت دارد و با توجه به روند کاهش نرخ باروري و بالارفتن طول عمر ايرانيان پيش بيني مي شود اين آمار تا سال 1430 به 25 درصد جمعيت کشور افزايش يابد.

وي که تخصص فيزيوتراپي دارد ، اظهار داشت: توانبخشي يکي از ضروريات دوران سالمندي است اما با وجود اهميت آن، برخي خدمات توانبخشي تحت پوشش بيمه نيست و اين مسئله موجب فشار مالي به خانواده ها و ناتواني توانايي در نگهداري، درمان و مراقبت مي شود.

وي افزود: عمده مشکلات پزشکي دوره سالمندي بيماري هاي قلبي و عروقي، سکته مغزي و ساير بيماري ها مثل پوکي استخوان و آرتروز است که با استفاده از خدمات توانبخشي مي توان از عوارض اين بيماري ها و ساير مشکلات سالمندان کاست.

عزتي با تاکيد بر نقش فيزيوتراپي در درمان و تسهيل مشکلات سالمندان گفت: فيزيوتراپي نقش بارزي در توانبخشي سالمندان دارد ، در اين زمينه داراي نيروي متخصص با دانش بالايي در کشور هستيم اما تعداد مراکز ارائه دهنده اين خدمات کافي نيست.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي