جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/08/08 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5406

عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي زنجان؛
خدمـات کـاردرمـاني هنـوز تحت پوشش بيمه نيست

شهردار اهواز:
همگرايي ميان نخبگان شهر؛ لازمه توسعه اهواز

به رياست شوندي؛
برگزاري جلسه ستاد مديريت بحران شهر انديشه


برگزاري مراسم توديع و معارفه معاون سياسي‎امنيتي استانداري زنجان


خبــر


در استان


 عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي زنجان؛
 خدمـات کـاردرمـاني هنـوز تحت پوشش بيمه نيست 

 زنجان - خبرنگار آفرينش

عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي زنجان گفت:خدمات کاردرماني هنوز تحت پوشش بيمه نيست و نرخ آن به صورت آزاد محاسبه مي‎شود.مهسا ستاري در گفت وگو با خبرنگار آفرينش با اشاره به اينکه 27 اکتبر، مصادف با 6 آبان به عنوان روز کاردرماني نامگذاري شده است؛ افزود: کاردرماني دانشي است که قدمت 30 ساله داشته و تقريبا 10 سال است که به صورت جدي به آن پرداخته شده است.وي با اشاره به اينکه کاردرماني يکي از رشته‎هاي توانبخشي است،اظهار داشت:اين رشته ابتدا در دانشگاههاي تهران و ايران وجود داشت و از سال 88 در ساير دانشگاهها از جمله دانشگاههاي تبريز، سمنان و اصفهان در مقاطع کارشناسي داير و دانشجو پذيرش کرد.

عضو هيأت علمي گروه کاردرماني دانشگاه علوم پزشکي زنجان با بيان اينکه در سال 89 نيز مقطع دکتري اين رشته در کشور داير شد، ادامه داد: در سال 93 اين رشته در دانشگاه علوم پزشکي زنجان داير و اقدام به پذيرش دانشجو کرد.

وي با تاکيد براينکه هر فردي به هر دليلي اگر دچار آسيب، ضايعه جسمي و ذهني و انواع معلوليت و ناتواني شود، مي‎تواند با کسب تواناييهاي بالقوه و بالفعل، توانمند گردد تصريح کرد: خدمات اين حوزه براي کودکان و بزرگسالان داراي مشکلاتي از جمله فلج مغزي، سندروم داون، اختلالات تاخير تکلمي،اوتيسم و اختلالات يادگيري براي کودکان و اسکيزوفرني، سکته مغزي و ضايعات تاندوني ارائه مي‏شود.

ستاري با اشاره به اينکه خدمات کاردرماني مشمول بيمه نيست،خاطرنشان ساخت: با توجه به اينکه خدمات کاردرماني مشمول بيمه نيست نرخ خدمات به صورت آزاد حساب مي‎شود که انجمن کاردرماني از سال گذشته پيگير تحت پوشش قرار گرفتن بيمه‎اي اين خدمات است.


 شهردار اهواز:
 همگرايي ميان نخبگان شهر؛ لازمه توسعه اهواز  

 اهواز – خبرنگار آفرينش

نشست شهردار اهواز با نخبگان علمي، فرهنگي شهر و ابريشم‎کار؛ عضو شوراي اسلامي شهر اهواز با موضوع بررسي ظرفيتهاي توسعه پايدار شهر برگزار شد.در اين نشست، سيد خلف موسوي ضمن تسليت ايام محرم، به ضرورت برگزاري چنين جلساتي اشاره کرد و گفت: بخشي‎نگري يکي از آفات توسعه شهري است. شهرداري يک نهاد عمومي است و متعلق به همه مردم است. همه شهروندان از بدو حيات با شهرداري سروکار دارند. بنابراين بدون ارتباط با نخبگان و مشورت با اساتيد و فرهيختگان به توسعه شهر اهواز نمي‎رسيم. بايد ظرفيت گفتگو ميان نخبگان را فراهم کنيم.

همگرايي ميان نخبگان شهر لازمه توسعه اهواز است ما نيز عملاً پايبندي خود را به اين امر نشان داده‎ايم و برنامه جامع توسعه شهري اهواز را به دانشگاه شهيد چمران اهواز به عنوان يکي از مراکز مهم علمي فرهنگي استان سپرده‎ايم.

وي در ادامه به پيچيدگيهاي اداره کلانشهر اهواز اشاره کرد و گفت: مقايسه اهواز و اقليم اهواز با شهرهاي مانند اصفهان قياس مع‏الفارق است.اداره اهواز با 500 هزار حاشيه‎نشين که يک ريال عوارض نمي‎دهد، دشواريهاي خاص خود را دارد.

وي با رد اين مساله که گياه کنوکارپوس عامل ايجاد بيماريهاي تنفسي شهر است؛ گفت:کنوکارپوس ده سال است در اهواز کاشت شده است در حالي که بحث بارانهاي اسيدي و تنگي نفس سه سال است که به وجود آمده است. چگونه است که اين درخت در ساير کشورهاي همجوار مشکل تنفسي ايجاد نکرده است؟ هنوز هيچ مرجع علمي، گياه کنوکارپوس را به عنوان عامل بيماريهاي تنفسي معرفي نکرده است. هر چند مدتهاست که در کاشت فضاي سبز از گياهان مختلف استفاده مي‎کنيم.

سيدخلف موسوي همچنين آمادگي شهرداري اهواز را جهت انعقاد قرارداد با مراکز دانشگاهي درخصوص مشخص شدن علت آلودگيها و مشکلات تنفسي در اهواز اعلام کرد.


 به رياست شوندي؛
 برگزاري جلسه ستاد مديريت بحران شهر انديشه  

 شهريار – برزگر

جلسه ستاد مديريت بحران شهر انديشه به رياست عباس شوندي؛ شهردار انديشه، با محوريت برنامه‎ريزي و هماهنگي بيشتر دستگاهها در زمان بحران، برگزار شد.به گزارش روابط عمومي شورا و شهرداري انديشه، در اين جلسه که در محل سالن جلسات شهرداري انديشه، برگزار گرديد، قنبري؛ کارشناس ستاد بحران استان تهران، سليمي؛ کارشناس ستاد بحران فرمانداري شهرستان شهريار، علي بدلي؛ رئيس شوراي اسلامي، معاونين شهردار و مديران عامل سازمانهاي تابعه شهرداري انديشه، سرگرد حيدرپناه؛ فرمانده کلانتري 16، دستورنيکو؛ نماينده شرکت عمران و رضاپور؛ مسئول امور شهر حضور داشتند.

در جلسه ستاد بحران، مصوبات جلسات قبلي مورد بحث و بررسي قرار گرفت و برنامه ادارات و دستگاهها مطرح گرديد و در پي آن شهردار انديشه در خصوص پيش‎بيني، پيشگيري از بحران و اجراي تدابير لازم براي مقابله با هرگونه حوادث احتمالي و وقوع بحران، تأکيد کرد.


 برگزاري مراسم توديع و معارفه معاون سياسي‎امنيتي استانداري زنجان 

زنجان – خبرنگار آفرينش

استاندار زنجان گفت : مشارکت دادن مردم در حوزه‎هاي سياسي،اقتصادي و اجتماعي براي ايجاد فضايي امن در جامعه امري ضروري است. استاندار زنجان در مراسم توديع و معارفه معاون سياسي امنيتي و اجتماعي استانداري زنجان که با حضور قائم مقام وزارت کشور، امام جمعه و برخي از مسئولين استاني برگزار شد؛ افزود: با مديريت و تدبير معاون سياسي،امنيتي و اجتماعي مي‎توان فضايي امن را براي مشارکت مردم در تمامي زمينه‎‏ها فراهم کرد.

درويش اميري با بيان اينکه مشارکت يکي از فرهنگهاي اصيل ايراني است؛ اظهار داشت: در نظام جمهوري اسلامي ايران و در قانون اساسي، نقش مشارکت مردم در تعيين سرنوشت سياسي، اجتماعي و فرهنگي کشور از اهميت خاصي برخوردار است.

وي انتخابات را يکي از مشارکتهاي اصلي مردم در جامعه دانست و ادامه داد: بنا به منشور صادر شده از سوي مقام معظم رهبري، شفافسازي منابع انتخاباتي، ندادن اختياراتي خارج از اقدامات قانوني به افراد، جلوگيري از تفرقه قومي و مذهبي و پاسخگويي مکتوب در زمينه باطل شدن انتخابات به مردم و ارائه مواردي در زمينه رد صلاحيت داوطلبان انتخاباتي به صورت مکتوب و پاسداري از صيانت به آرا به عنوان حق‎الناس امري ضروري است که در اين ميان نقش رئيس ستاد انتخابات حائز اهميت است.

درويش اميري با اشاره به اينکه عليرغم داشتن سلايق و انديشه‎هاي متفاوت در جامعه هميشه توانسته‎ايم در چارچوب قانون اساسي و حوزه سياسي موفق عمل نماييم؛ خاطرنشان ساخت: هم‎اکنون در حوزه سياسي 35 حزب و تشکل فعال در سطح استان داريم که مي‎توان گفت در دولت تدبير و اميد مشارکت NGO ها نيز، در حوزه اجتماعي صد درصد افزايش يافته است.

وي بيان داشت:در حال حاضر 258 سمن(NGO)در سطح استان وجود دارد که اين امر نشانگر تلاشهاي مضاعف معاونت سياسي و امنيتي استانداري بوده است.استاندار زنجان يادآور شد :در حال حاضر بين 13 استان در زمينه فعاليتهاي فرهنگي و اجتماعي رتبه 6 را به دست آورده‎ايم که اميدواريم معاون جديد اين حوزه نيز در توسعه اين فعاليتها تلاش کافي را نمايند.

در پايان مراسم از زحمات معاون سابق سياسي و امنيتي استانداري زنجان تقدير به عمل آمد و سيدبيوک موسوي به عنوان معاون جديد اين حوزه معرفي گرديد.


 خبــر 

 60 هزار واحد روستايي در لرستان؛ نيازمند مقاوم‌سازي

خرم‎آباد-پروين بازگير

استاندار لرستان در جلسه شوراي عالي مديريت بحران استان با اعلام اينکه 60 هزار واحد روستايي در استان نيازمند مقاوم‌سازي است؛ گفت: در دنيا حدود 43 مورد بلاياي طبيعي رخ مي‌دهدکه لرستان به‌طور مستقيم با 17 نوع پديده درگير است و همين عوامل سبب شده تا لرستان جزو پنج استان حادثه‌خيز کشور معرفي شود.

به گزارش روابط عمومي استانداري لرستان؛ مهندس هوشنگ بازوند اظهار کرد: وضعيت توپوگرافي لرستان سبب به وجودآمدن سيلاب‌هاي بسيار مخرب در استان شده و گاهي طغيان رودخانه‌ها منجر به خسارت سنگيني در استان شده است.

وي با بيان اينکه حادثه‌خيز بودن لرستان سبب شده تا سالانه به‌طور متوسط 10 نفر بر اثر اين حوادث جان خود را از دست بدهند، اضافه کرد: زمين‌لغزش يکي از حوادث شايع در استان است و بسياري از روستاهاي استان را تهديد مي‌کند.

استاندار افزود: از طرفي وجود گسل زلزله نيز در لرستان شناخته‌شده و طي ساليان گذشته اين استان شاهد زلزله‌اي به بزرگي 7.3 دهم ريشتر بوده است. وي تصريح کرد: امسال حدود 21 زلزله در لرستان رخ‌داده است گرچه تعداد زلزله‌هاي بالاي 4 ريشتر در استان کم بوده اما اين تعداد زلزله‌خيز بودن استان را نشان مي‌دهد. استاندار با بيان اينکه حدود 39 هزار واحد شهري و روستايي در استان وجود دارد، بيان کرد: حدود 60 هزار واحد روستايي در استان نيازمند مقاوم‌سازي است. بازوند با بيان اينکه 1200 هکتار بافت فرسوده در استان وجود دارد، گفت: 220 هزار نفر در اين مناطق زندگي مي‌کنند و يکي از چالش‌هاي اصلي مناطق شهري لرستان است.

با حضور فرماندار شهرستان ري؛

زنگ پدافند غيرعامل در شهرستان ري نواخته شد

شهر ري-رضا فغاني

زنگ پدافند غيرعامل در يكي از دبيرستانهاي دخترانه شهرستان ري با حضور فرماندار اين شهرستان نواخته شد.

هدايت‌ا... جمالي‌پور؛ معاون استاندار تهران و فرماندار شهرستان ري طي سخناني در جمع دانش‎آموزان اين دبيرستان پدافند غيرعامل را موجب کاهش آسيب‎پذيري و افزايش پايداري ملي دانست و اظهار داشت: کشور در معرض تهديدات گوناگون قرار دارد و بايد بتوانيم از تمام ظرفيت‌ها، فضا و امکانات موجود استفاده کنيم.

وي در ادامه اذعان داشت: پدافند غيرعامل بايست در تمامي سطوح جامعه مورد توجه جدي قرار بگيرد.

امحا و نابودي 1900 قليان ضبط شده در خرم‎آباد

خرم‎آباد- پروين بازگير

1900 قلم قليان ضبط شده از مراكز عرضه قليان در خرم‎آباد امحا و نابود شدند. سرپرست مركز بهداشت شهرستان خرم‎آباد با بيان اينکه اين تعداد قليان در مرحله اول طرح جمع‎آوري قليانها از مراكز عرضه قليان جمع‎آوري و ضبط شده بودند؛ گفت: اين قليانها با دستور مقامات قضايي در سايت دفن زباله‎هاي شهر خرم‎آباد امحا و نابود شدند.

وي افزود: اين برنامه به دنبال ابلاغ دستگاه قضايي و با همكاري مركز بهداشت شهرستان خرم‎آباد و اداره اماكن نيروي انتظامي خرم‎آباد صورت گرفت و در فاز اول اين برنامه كه قريب به ده روز به طول انجاميد حدود 1900 قلم از اين ابزار دخاني از مراكز عرضه در سرتاسر شهرستان جمع‎آوري و ضبط شد.

دکتر بيرانوند اظهار داشت: تأثيرات منفي قليان چندين برابر بيشتر از سيگار است و اين موضوع اهميت مبارزه با عرضه قليان در سطح اماكن عمومي را مي‎رساند و ما بايد تلاش كنيم كه فرهنگ استفاده از قليان كه متأسفانه در برخي از خانواده‎هاي ما وجود دارد را از بين ببريم.

اختصاص 36ميليارد تومان اعتبار براي تكميل بيمارستان آيت‌ا... بروجردي

خرم‎آباد-پروين بازگير

معاون وزير راه و شهرسازي در بازديد از روند ساخت بيمارستان آيت‎ا... بروجردي شهرستان بروجرد گفت: براي تكميل ساخت و تجهيز بيمارستان آيت‎ا... بروجردي شهر بروجرد، 36 ميليارد تومان اعتبار اختصاص يافته است.

به نقل از روابط عمومي دانشگاه علوم پزشکي لرستان، محمد جعفر عليزاده افزود: با توافق وزراي راه و شهرسازي و بهداشت و درمان امسال براي اين طرح 26 ميليارد تومان اعتبار اختصاص يافته است كه بيشترين سهم را در بين طرحهاي وزارت راه و شهرسازي دارد.

علاوه بر اختصاص 26 ميليارد تومان از اعتبارات ملي براي تكميل و تجهيز ساخت بيمارستان آيت‎ا... بروجردي، 10 ميليارد تومان از اعتبارات استاني نيز به اين طرح اختصاص يافته است تا طرح امسال براي افتتاح و تجهيز تكميل شود. عليزاده با اشاره به پيشرفت فيزيكي80 درصدي اين بيمارستان افزود: براساس بخشنامه‌هاي صادره مقرر شده است كه مشكلات آب، برق، گاز و فاضلاب اين بيمارستان به‌زودي برطرف شود و با تجهيز انشعابات، موتورخانه آن در مدار حركت قرار گيرد.

بيمارستان 220 تختخوابي آيت‌ا... بروجردي شهرستان بروجرد در زميني به مساحت 19هزار مترمربع در 5 طبقه از سال 85 آغاز شده و تاكنون 87 درصدپيشرفت كاري دارد.

احداث پنج آب‎شيرين‎کن جديد در روستاهاي هرمزگان

بندرعباس- شهين صادقي

مديرعامل شرکت آب و فاضلاب روستايي هرمزگان از احداث 5 آب‎شيرين‎کن جديد در پنج روستاي استان هرمزگان خبر داد. عبدالحميد حمزه‎پور در اين‌باره بيان کرد: اين پنج سايت آب‎شيرين‎کن در روستاهاي نانگ، ناهنگ، گابريک، بماني و کوخرد با مشارکت بخش خصوصي احداث مي‌شوند.

اين مقام مسئول در ادامه با اشاره به تعداد شهرستان‌هاي استان هرمزگان و کم‌آبي برخي از روستاها عنوان کرد: اين پروژه‌ها در 5 روستاي شهرستان‌هاي بستک، بندرلنگه، بندرعباس، سيريک و جاسک احداث مي‌شود.


 در استان 

 انعقاد تفاهم‏نامه همکاري شرکت آب منطقه‏اي گلستان و سازمان تبليغات استان

گلستان – خبرنگار آفرينش

درراستاي لزوم ترويج فرهنگ صرفه‎جويي و استفاده صحيح و بهينه از منابع آب به ويژه در بخش کشاورزي، شرکت آب منطقه‎اي گلستان تفاهم‎نامه طرح احياء و تعادل‎بخشي منابع آب زيرزميني را با سازمان تبليغات اسلامي استان گلستان، منعقد و مبادله کرد.

به گزارش روابط عمومي شرکت آب منطقه‎اي گلستان، موضوع همکاري اين تفاهم‎نامه استفاده از ظرفيتها و امکانات فرهنگي و تبليغي سازمان تبليغات اسلامي و همکاري در جهت پيشبرد اهداف و برنامه‎هاي طرح احيا و تعادل‎بخشي منابع آب زيرزميني کشور با توجه به وضعيت بحراني آب در کشور است.

همچنين از جمله محورهاي همکاري اين تفاهم‎نامه توسعه و ترويج فرهنگ صرفه‎جويي در مصارف مختلف آب ( به ويژه در بخش کشاورزي) توسط شبکه تبليغي به ويژه در ايام و مناسبتهاي مذهبي، برگزاري گفتمانهاي فرهنگي و ديني در سطح مدارس، مساجد و دانشگاهها با موضوع اصلاح الگوي مصرف و ترويج نگرش ارزشي و تقويت زمينه‏هاي فکري و فرهنگي در مصرف‏کنندگان آب با هدف حفاظت و تعادل‎بخشي منابع آب زيرزميني است.

گفتني است اين تفاهم‎نامه در شش ماده به مدت يک سال مبادله گرديده است.

صدور بيش از800 برگ سند مالکيت واحدهاي مسکوني در بافت فرسوده هرمزگان

بندرعباس - شهين صادقي

مديرکل راه و شهرسازي استان هرمزگان از صدور بيش از800 برگ اسناد مالکيت واحدهاي مسکوني در بافت فرسوده و سکونتگاههاي غير رسمي استان درشهرهاي بندرعباس، ميناب، رودان، جاسک، حاجي‏آباد و بندرلنگه خبر داد.

غلامحسين شيري افزود: اجراي اين طرح درراستاي توانمندسازي ساکنين بافت فرسوده و سکونتگاههاي غيررسمي صورت مي‎پذيرد.

وي تصريح کرد: براساس قانون اين مصوبه مشمول اراضي مي‎شود که قبل از 83 منجر به احداث شده است و تصرفاتي که بعد از اين تاريخ صورت گرفته مشمول نخواهد شد.

به گفته وي، در طرح کنوني 150 متر از زمينها براي صدور سند با قيمت دولتي در نظر گرفته شده است و زمينهاي تصرفي مازاد بر اين متراژ، با قيمت کارشناسي محاسبه خواهد شد.

مديرکل راه و شهرسازي هرمزگان بيان داشت: درراستاي تسهيل صدور سند، تفاهم‏نامه‎اي با شهرداري، ثبت اسناد و املاک و کانون کارشناسان رسمي دادگستري منعقد شده است.

وي از متقاضيان واجد شرايط درخواست کرد با توجه به محدوديت زمان اجراي طرح، هرچه سريعتر جهت تشکيل پرونده اقدام نمايند.

دادگو پيشنهاد کرد؛

کرج به عنوان «پايتخت اقوام ايران» نامگذاري شود

كرج - فائزه باقري

کلانشهر کرج با ميزباني از مردماني با گويشها و فرهنگها و قوميتهاي متنوع از قابليت لازم براي تبديل به پايتخت اقوام ايران اسلامي برخوردار است و اين مهم مي‎تواند به جاذبه گردشگري اين خطه بدل شود.

به گزارش خبرنگار آفرينش به نقل از اداره کل ارتباطات و امور بين‎الملل شهرداري کرج، محمود دادگو با بيان مطلب اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامي در سفر دهه هفتاد خود به کرج و با در نظر گرفتن تنوع قوميتها و خرده‎فرهنگها در اين کلانشهر، عنوان زيبنده «ايران کوچک» را براي آن برگزيدند که از آن مقطع زماني تاکنون شهرمان را با اين صفتِ زيبا و شايسته مي‎خوانند که نشانگر جغرافيا و روح عظيم اين خطه از خاک ميهن اسلامي است.

وي افزود: اکنون مردماني با گويشهاي ترکي، کردي، لري، گيلکي، بختياري، اصفهاني، شيرازي، مازندراني و... با روح همدلي و همزباني و زير سقفي به نام کلانشهر کرج در کنار يکديگر زندگي مي‏کنند و روزگار مي‎گذرانند که چنانچه اين پتانسيل به خوبي مورد توجه قرار گيرد، مي‏تواند به عنوان يک فرصت گردشگري براي شهر و شهروندان عوايد مادي و معنوي به همراه داشته باشد که عنوان «پايتخت اقوام ايران» شروعي مناسب براي اين پروسه است.

وي در پايان خواستار تهيه نقشه جامع گردشگري کلانشهر کرج شد و اظهار اميدواري کرد: با انجام اقدامات زيرساختي و مطالعاتي موردنياز، شاهد تقويت اقتصاد سبز در اين خطه از ايران اسلامي باشيم و بتوانيم در جايگاه پايتخت اقوام ايران ايفاي نقش کنيم.

رئيس کل دادگستري استان البرز:

نداشتن وحدت رويه در کارشناسي، آفتي بزرگ براي کارشناسان است

کرج – خاکپور

رئيس کل دادگستري استان البرز نداشتن وحدت رويه در اعلام نظر کارشناسي توسط کارشناسان را يک آفت عنوان کرد و توضيح داد: اختلاف نظر کارشناسان موجب بي‌اعتمادي مردم به امر کارشناسي و حتي دستگاه قضايي مي‌شود.

آيين بزرگداشت روز «کارشناس دادگستري» با حضور رئيس کل دادگستري استان البرز و معاونان وي، دادستان عمومي و انقلاب مرکز استان، رئيس دادگستري و دادستان فرديس، شهردار کرج و جمعي از کارشناسان در سالن ميلاد شهرداري کرج برگزار شد.

احمد فاضليان؛ رئيس کل دادگستري استان البرز به عنوان سخنران ويژه اين مراسم، با تشريح ارکان قضاوت و نقش کارشناس در اين ارکان گفت: با وجود همه اختلاف ديدگاه‌ها درباره ارکان قضاوت، دو رکن علم و عدالت در همه جاي دنيا پذيرفته شده است که بر مبناي آن قضاوت بايد آگاهانه، عالمانه و شناخت دقيق از موضوع مورد قضاوت باشد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي