جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/08/08 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5406


صادرات گاز ايران به ترکيه قطع شد

شرکت ملي پخش :
تعيين قيمت فرآورده‎هاي نفتي قانوني بوده است


معادلات انرژي


يادداشت


خبر


 صادرات گاز ايران به ترکيه قطع شد 

 
يک مقام مسئول در شرکت ملي گاز با اشاره به توقف صادرات گاز ايران به ترکيه، گفت: پيش بيني مي‌شود با توجه به انجام پروسه تعميراتي، صادرات گاز به اين کشور همسايه تا 7 روز آينده متوقف باشد.يک مقام مسئول در شرکت ملي گاز ايران در گفتگو با مهر با تاييد توقف صادرات گاز طبيعي ايران به ترکيه، گفت: به دليل انفجار در خط لوله صادراتي گاز در خاک ترکيه فعلا جريان گاز به اين کشور همسايه متوقف شده است.

وي با تاکيد بر اينکه شرکت بوتاش ترکيه با انجام مکاتباتي شرکت ملي گاز ايران را در جريان اين حادثه گازي گذاشته است، تصريح کرد: از ساعت 21 و 30 دقيقه شامگاه پنجشنبه 6 آبان ماه خط انتقال گاز ايران به ترکيه در 12 کيلومتري مرز بازرگان در عمق خاک ترکيه منفجر و صادرات به اين کشور فعلا به طور موقت قطع شده است.

اين مقام مسئول با بيان اينکه با توجه به انجام پروسه تعميراتي پيش بيني مي شود صادرات گاز به ترکيه دست کم تا 7 روز آينده متوقف باشد، خاطرنشان کرد: ايران در صورت آمادگي بوتاش ترکيه، محدوديتي براي تامين گاز اين کشور همسايه ندارد.

در همين حال مجيد آقابابايي، مدير کل مرزي وزارت کشور هم توقف صادرات گاز طبيعي ايران به ترکيه از شامگاه پنج شنبه را تاييد کرده است.

در همين رابطه ،صادق اکبرپور، رئيس تاسيسات اندازه گيري صادرات گاز به ترکيه در مرز بازرگان گفت: شرکت بوتاش ترکيه اعلان کرده که به دليل بروز مشکلاتي، امکان دريافت گاز از ايران را ندارد.

رئيس تاسيسات اندازه گيري صادرات گاز به ترکيه در مرز بازرگان افزود: منطقه هشت عمليات انتقال گاز براي همکاري و برطرف کردن مشکلات اعلان آمادگي کرده است.وي اعلام کرد: براساس گزارش شرکت بوتاش ترکيه، اين مشکل تا سه روز آينده برطرف مي شود.به گفته اکبرپور، نماينده بوتاش ترکيه در تاسيسات اندازه گيري صادرات گاز در مرز بازرگان حضور دارد و هماهنگي هاي لازم در جريان است.

رئيس تاسيسات اندازه گيري صادرات گاز به ترکيه در مرز بازرگان اظهار کرد: هر زمان ترکيه براي دريافت مجدد گاز اعلام آمادگي کند، صادرات گاز از سر گرفته مي شود.


 شرکت ملي پخش :
 تعيين قيمت فرآورده‎هاي نفتي قانوني بوده است 

 شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران، قيمت پايه بورس فرآورده‌هاي نفتي ويژه را متناسب با نرخ تسعير ارز آزاد براي عرضه در داخل کشور محاسبه و جهت اجرا به شرکت‎ها و مديريت‎هاي ذيربط اعلام کرده است.به گزارش شانا، بر اساس اعلام روابط عمومي شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران، افزايش قيمت فرآورده‎هاي نفتي ايران براي تامين منافع شرکت‎هاي پالايشي با توجه به الزام قانوني موجود مبني بر اعطاي تخفيف 5 درصد در فروش داخلي خوراک به صنايع، نياز به سرمايه گذاري شرکت‌هاي پالايشي با هدف اجراي طرح‎ها و بهبود کيفيت فرآورده‎هاي توليدي و به استناد ماده 71 قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت صورت گرفته است.

افزايش قيمت فرآورده‎هاي نفتي با استناد ماده 71 قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي مصوب 1380 که اشعار مي دارد «به شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران اجازه داده مي شود، به منظور حفظ و صيانت از سرمايه هاي ملي، قيمت فرآورده‌هاي نفتي به جز ( نفت گاز، نفت سفيد، بنزين، نفت کوره، گاز مصرفي داخل کشور ) بر اساس قيمت‎هاي جهاني و با رعايت صرفه و صلاح کشور تعيين و به فروش رساند» بوده است.

شرکت پخش فرآورده‎هاي نفتي ايران به عنوان زيرمجموعه اين شرکت قيمت پايه بورس فرآورده‎هاي نفتي ويژه را متناسب با نرخ تسعير ارز آزاد براي عرضه در داخل کشور محاسبه و جهت اجراء به شرکت‎ها و مديريت‎هاي ذيربط اعلام کرده است، بنابراين اقدام صورت گرفته بر اساس وظايف قانوني شرکت پخش فرآورده‎هاي نفتي ايران بوده است.

قيمت فرآورده‌هاي نفتي با عرضه و تقاضا در بازار تغيير مي‌کند

در همين رابطه ،شاهرخ خسرواني، معاون مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران گفت: قيمت محصولات فرعي شرکت‌هاي پالايشي به صورت ماهانه از سوي شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‎هاي نفتي ايران بر اساس قيمت‌هاي جهاني و نرخ دلار آزاد تعيين مي‌شود.

وي، با بيان اين که قيمت‌هاي جهاني در نحوه محاسبه نرخ‌ها اثرگذار خواهد بود، افزود: محصولات فرعي بر اساس قيمت پايه نرخ‌گذاري مي‌شوند؛ البته اين نرخ‌ها در بورس طبق شيوه‌نامه موجود قابليت تغيير دارند.

معاون مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‎هاي نفتي ايران، با اشاره به مصوبه هيات دولت درباره نحوه نرخ‌گذاري محصولات اصلي شرکت‌هاي پالايشي گفت: بر اساس تصميم هيات دولت در صورتي که شرکت‌هاي پالايشي 30 درصد از سود سالانه را به منظور اجراي طرح کيفي سازي کنار بگذارند، نرخ خريد محصولات از اين شرکت‌ها بدون در نظر گرفتن کيفيت محصولات خواهد بود.

وي، با تاکيد بر اين که نحوه پيشرفت پروژه‎هاي شرکت‌هاي پالايشي در اين مدت بررسي خواهد شد، گفت: با توجه به اين که در شرايط کنوني برخي از پالايشگاه‌ها محصولات با کيفيت يورو 4 توليد مي‌کنند، يکسان سازي نرخ خريد محصولات از شرکت‌هاي مختلف، اجحاف در حق برخي پالايشگاه‌ها محسوب مي شود.

به گفته خسرواني، بر اين اساس قيمت محصولات مطابق با اکتان (براي بنزين) و روند پيشرفت پروژه در نظر گرفته مي‌شود.

وي با اشاره به اين که پارسال در نحوه نرخ‌گذاري محصولات ابهاماتي وجود داشت، افزود: با اين اقدام صورت گرفته ابهامات موجود کاملا رفع شده است.

معاون مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش، با بيان اين که در شرايط کنوني قيمت‌ها با تاخير يک ماه تعيين مي‌شود، گفت: نرخ‌هاي اعلام شده از سوي شرکت پخش فرآورده هاي نفتي ايران نهايي است. البته با بررسي وضعيت پالايشگاه‌ها در صورتي‌که روند پيشرفت پروژه‌ها مناسب باشد، مي‌تواند روند نرخ محصولات متفاوت باشد.

خسرواني، درباره نحوه خريد و فروش پنج فرآورده اصلي و سوخت جت افزود: خريد فرآورده‎ها به ‌صورت ارزي خواهد بود.

به گفته وي، فرمول ابلاغ شده به منظور تعيين نرخ نيز در راستاي سياست درست در نظر گرفته شده است و فرمول کنوني مطابق با شرايط توليدي پالايشگاه‌ها متفاوت خواهد بود.

معاون مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش، با اشاره به اين که بنزين بر اساس اکتان 92 نرخ‌گذاري مي‌شود، گفت: کيفيت بنزين توليدي پالايشگاه‌ها متفاوت است، بنابراين به ميزان کمتر بودن عدد اکتان بنزين توليدي نرخ خريد بنزين نيز کاهش مي‌يابد.

وي تاکيد کرد: با وضعيت موجود به منظور کمک به شرکت‌هاي پالايشي سعي بر اين شد تا با خودداري از در نظر گرفتن اثر واقعي تفاوت اکتان‌ها، به اين ترتيب به طرح‌هاي کيفي سازي اين شرکت‌ها کمک شود.


 معادلات انرژي 

 آخرين وضعيت پرونده دکل‌هاي نفتي گمشده

وزير نفت درخصوص آخرين وضعيت پرونده دکل هاي نفتي گمشده گفت: در موضوع دکل هاي نفتي بحث بسيار است و در مورد حضور و نقش پسر مهاجراني در اين پرونده چيزي نشنيده ام.به گزارش تسنيم ، بيژن نامدار زنگنه درخصوص آخرين وضعيت پالايشگاه "ستاره خليج فارس" گفت:اولين ترينِ پالايشگاه "ستاره خليج فارس" به بهره برداري رسيده است و در داخل آن هيدروکربن است که درحال حاضر نيز در اين ترين نفتا، نفت گاز و نفت سفيد توليد مي شود.

وزير نفت افزود: در عين حال آنچه که ما به دنبال آن هستيم توليد بنزين است، و تا پايان سال بنزين در اين پالايشگاه توليد مي شود.

وي در ادامه گفت: پالايشگاه "ستاره خليج فارس"، 3 فاز دارد که فاصله افتتاح هر فاز شش ماه است و بهره برداري کامل از پالايشگاه پس از طي اين دوره ها انجام مي شود، اما برخي نيز آرزو مي کنند که وعده هاي وزارت نفت در مورد پالايشگاه عملياتي نشود.

وزير نفت درخصوص آخرين وضعيت پرونده دکل هاي نفتي گمشده و منهدم شده گفت: در موضوع دکل هاي نفتي بحث بسيار است و در مورد حضور و نقش پسر مهاجراني(پسر وزير فرهنگ در دولت اصلاحات) در اين پرونده چيزي نشنيده ام.

امضاي اولين قرارداد نفتي ايران با انگليسي‌ها

معاون وزير نفت با تشريح 3 محور مذاکرات نفتي ايران و شل انگليس، اعلام کرد: در صورت توافق به زودي اولين قرارداد توسعه يک ميدان نفتي ايران با اين شرکت انگليسي امضا خواهد شد.به گزارش مهر ، اميرحسين زماني‌نيا درباره آخرين وضعيت بازگشت شرکت انگليسي شل به صنعت نفت ايران، گفت: اخيرا تفاهم نامه مشترکي بين شرکت ملي صنايع پتروشيمي ايران و شرکت شل انگليس امضا شده است.

معاون امور بين‌الملل و بازرگاني وزارت نفت با اعلام اينکه علاوه بر صنعت پتروشيمي، تاکنون مذاکراتي هم با اين شرکت انگليسي-هلندي به منظور سرمايه گذاري در بخش بالادستي صنعت نفت انجام گرفته است، تصريح کرد: مهمترين محور گفتگوهاي انجام گرفته بر سر توسعه يک ميدان مشترک نفتي با شل است.

اين مقام مسئول با تاکيد بر اينکه با توجه به اينکه مذاکرات با شرکت شل در حال انجام است و فعلا نمي‌توان نام اين ميدان را اعلام کرد، اظهار داشت: شرکت شل علاوه بر توسعه ميدان نفتي، گفتگوهايي را هم به منظور افزايش ظريب بازيافت از ميادين نفتي انجام داده است.

زماني‌نيا با يادآوري اينکه در مجموع سه محور همکاري آتي با شرکت شل شامل توسعه ميادين نفت، فروش نفت خام و ميعانات گازي و توسعه صنعت پتروشيمي است، خاطرنشان کرد: پيش بيني مي‌شود به زودي جزئيات توافق نهايي با اين شرکت انگليسي براي توسعه بخش بالادستي صنعت نفت ايران را اعلام کنيم.

در همين حال سيدمحسن قمصري مدير امور بين‌الملل شرکت ملي نفت ايران اخيرا در گفتگو با مهر با اشاره به آغاز فروش نفت ايران به شرکت‌هاي انگليسي، گفت: اولين محموله يک ميليون بشکه‌اي نفت خام و ميعانات گازي ايران تحويل شرکت‌هاي برتيش پتروليوم و شل انگليس شده است.

فروردين ماه امسال و همزمان با پرداخت بدهي حدود 2 ميليارد و 800 ميليون دلاري شرکت انگليسي شل به ايران، فروش نفت خام به اين شرکت اروپايي توسط شرکت ملي نفت ايران آزاد شد.

هلند در ايران پايانه‌هاي شناور نفتي مي‌سازد

مديرعامل شرکت پايانه‌هاي نفتي ايران از مذاکره با شرکت هلندي به منظور نوسازي و توسعه پايانه هاي نفتي ايران در خليج فارس خبر داد.

به گزارش آفرينش به نقل ازشرکت ملي نفت، سيد پيروز موسوي در حاشيه برگزاري نمايشگاه انرژي هلند با بيان اينکه سطح صادرات نفت خام و ميعانات گازي ايران به دوره پيش از تحريم‌ها نزديک شده است، گفت: هم اکنون تمامي تاسيسات و تجهيزات و زيرساخت‌هاي ذخيره سازي، بارگيري و صادراتي نفت خام و ميعانات گازي نوسازي شده و ارتقا يافته است.

مديرعامل شرکت پايانه هاي نفتي ايران با بيان اين که در زمينه نوسازي اسکله‌ها، بازوهاي بارگيري، تاسيسات ذخيره سازي و گوي‌هاي شناور مي‌توانيم با شرکت‌هاي هلندي مشارکت داشته باشيم، تصريح کرد: برخي از گوي‌هاي شناوري (SPM) که در پايانه‌هاي نفتي ايران براي بارگيري محموله‌هاي نفتي و ميعانات گازي استفاده مي‌شود، ساخت سازندگان هلندي بوده و از اين رو مي‌توان براي تامين تجهيزات آنها مشارکت داشت.

اين مقام مسئول يادآور شد: هم اکنون با نوسازي تاسيسات، امکان پهلودهي و بارگيري همزمان 10 فروند نفتکش در پايانه نفتي خارک که حدود 93 درصد صادرات نفت خام ايران را عهده دار است، فراهم بوده و اين يک موفقيت بزرگ براي اقتصاد ملي ايران است.

وي ادامه داد: فعاليت شرکت پايانه‌هاي نفتي ايران براي روزآمد شدن تاسيسات ذخيره سازي و صادراتي نفت خام و ميعانات گازي کشور براساس استانداردهاي بين المللي ادامه دارد و هم‌زمان که شرکت‌هاي داخلي بخش بزرگي از نيازهاي ما را تامين مي‌کنند، فعالان هلندي نيز مي‌توانند مشارکت داشته باشند.

موسوي با اشاره به ظرفيت تاسيسات صادراتي نفت خام کشور بيان کرد: پايانه صادراتي خارک داراي 2 اسکله معروف به نام‌هاي «تي» در شرق و «آذرپاد» در غرب جزيره است. اسکله شرقي با طول 1840 متر قابليت پهلودهي همزمان 6 نفتکش تا ظرفيت 300 هزار تن دارد، در حالي‌که نفتکش‌هاي غول پيکر با ظرفيت بيش از 500 هزار تن نيز مي توانند در اسکله غربي بارگيري کنند.

اين مقام مسئول در پايان خاطرنشان کرد: در پايانه نفتي خارک، پس از رفع تحريم‌ها، رکورد بيشترين ميزان بارگيري ثبت شده در يک روز، بيش از هفت ميليون بشکه نفت به‌وسيله نفتکش‌هاي خارجي و ايراني بوده است.


 يادداشت 

 صنعت پتروشيمي؛ چالش‌ها و فرصت‎ها

قسمت اول

صنعت پتروشيمي از صنايع مادر و اشتغال‏زاست که به عنوان تغذيه کننده ساير بخش‏‌هاي صنعت مي‏‌تواند به عنوان موتور حرکت اقتصاد کشورهاي در حال توسعه نقش اساسي ايفا کند.

اکنون توليدکنندگان عمده پتروشيمي، آمريکا، کشورهاي اروپايي و عربستان صعودي هستند. مسائل زيست محيطي باعث شده کشورهاي اروپايي بسياري از کارخانجات توليد محصولات پتروشيمي را به کشورهاي جهان سوم منتقل کنند و يا ديگر برنامه‏‌اي براي افزايش ظرفيت نداشته باشند. در نتيجه انتظار مي‏‌رود در آينده کشورهايي همچون عربستان‏، ونزوئلا، ايران و کشورهاي خاورميانه توليد کننده عمده مواد پتروشيمي باشند.

صنايع پتروشيمي در ايران قدمتي نزديک به 40 سال دارد. تاسيس بنگاه شيميايي و به دنبال آن آغاز عمليات احداث کارخانه کود شيميايي در سال 1338‏، موجب پيدايش اين صنعت در ايران شد. در سال 1343 به منظور تمرکز و توسعه اين صنعت، شرکت ملي صنايع پتروشيمي تاسيس شد و کار خود را آغاز کرد. هدف از تاسيس اين شرکت، توليد فرآورده‏‌هاي پتروشيمي و شيميايي از نفت، مشتقات نفتي، گازهاي طبيعي و ساير مواد خام، اعم از آلي و معدني بود. بطور کلي محصولات پتروشيمي در ساخت موادي همچون لاستيک‌ها، پلاستيک‌ها، شوينده‏‌ها، کودها، چسب‎ها، اسيدها، رنگ‌ها، سموم و الياف مصنوعي که هر کدام ماده اوليه صدها مواد ديگر هستند، مورد استفاده قرار مي‏‌گيرند.

جايگاه صنعت پتروشيمي ايران در دنيا

سهم صنايع پتروشيمي ايران در بازار جهاني از 1,1 درصد در سال 1384 به 2.4 درصد در پايان سال 1391رسيده‌ است و بر اين اساس سهم صنايع پتروشيمي ايران در بازار جهاني بيش از صد درصد رشد داشته است. هم‌اکنون محصولات پتروشيمي ايران به 60 کشور مختلف صادر مي‌شوند؛ به گونه‌اي که شبه قاره هند 13 درصد، آسياي جنوب شرقي 23 درصد، چين 22 درصد، خاور دور 18 درصد، کشورهاي اروپايي 5 درصد و خاورميانه 19 درصد از سهم صادرات ايران را به خود اختصاص داده‌اند.

از سويي، براساس رتبه‌بندي 100 شرکت برتر پتروشيميايي جهان که هرساله توسط موسسه ICIS انجام مي‌شود، رتبه شرکت ملي صنايع پتروشيمي ايران از 82 در سال 2004 به 39 در سال 2011 ارتقا يافته و سهم صنعت پتروشيمي ايران نيز از رتبه 82 در سال 2004 به 12 در سال 2011 رسيده است. به عبارتي در سال‌هاي 2004 تا 2011 صنعت پتروشيمي ايران توانسته است، 70 رتبه ارتقاي مرتبه يابد.

در 10 سال گذشته عمده مواد پتروشيمي از نفت توليد مي‏‌شد؛ اما امروزه فناوري توليد مواد پتروشيمي از گاز در بيش از 70 درصد موارد در سطح توليد انبوه وجود دارد. تغيير فناوري و توليد مواد پتروشيمي از گاز به جاي نفت خام، موقعيت بي‏‌نظيري براي ايران ايجاد کرده است. ايران مي‏‌تواند گاز هر متر مکعب 2,5 سنت را به اتان تبديل کند. اگر اتان به مواد پتروشيمي تبديل شود گاز يک متر مکعب 2.5 سنت به 20 سنت افزايش مي‌يابد. در چنين حالتي به ازاي هر متر مکعب گاز مصرفي 17.5 سنت ارزش افزوده ايجاد مي‏‌شود. از اين رو، هر بخشي که گاز را به محصول نهايي تبديل کند، ايران در آن بخش مزيت نسبي دارد.

اکنون 67 طرح پتروشيمي در درست اجراست که با توجه به درصد پيشرفت فيزيکي آنها پيش بيني مي‏‌شود حدود هفت طرح که تا پايان سه ماهه اول پارسال بالاي 90 درصد پيشرفت فيزيکي داشته‌‏اند تا پايان امسال به بهره برداري برسند.

فرصت‌هاي صنعت پتروشيمي ايران

1-شايد مهمترين نکته در اين صنعت، بحث تامين مواد اوليه است که مواد اوليه عمده اين شرکت‏‌ها نفت و فرآورده‏‌هاي نفتي، گاز و مواد اوليه‏‌اي مانند هيدروژن است و رابطه تنگاتنگي با قيمت‏‌هاي جهاني دارند و تامين اين مواد با قيمت‏‌هاي مناسب و به موقع بسيار اهميت دارد.

2- مواد اوليه ارزان که عمدتا از محصولات جانبي حاصل از استخراج نفت خام همچون ميعانات گازي، فراورده‌‏هاي پالايشي همچون نفتا و گاز طبيعي و اتان استحصالي از آن تامين مي‌‏شود، مي‏‌تواند عامل مهمي براي افزايش محصولات صنايع انرژي بر از قبيل پتروشيمي و فولاد باشد و به عبارت ديگر در حوزه پتروشيمي ارزش افزوده صنايع پايين دستي را افزايش دهد.

3- دسترسي به منابع گازي به عنوان خوراک مجتمع هاي پتروشيمي که منجر به توليد محصولات با بهاي تمام شده کمتر مي‏‌شود.

4- قابليت ايران در زمينه استفاده از نيروي کار ارزان تر.

5- امکان تامين نياز داخلي کشور براي توليدات پتروشيمي.

6- رونق محصولات پتروشيمي و تقاضاي مناسب بين المللي براي اين محصول.

7- صنعت پتروشيمي ايران با در اختيار داشتن مزيت‌هايي چون خوراک فراوان، نيروي انساني جوان و متخصص و دسترسي کشور به آب‌هاي آزاد، از موقعيت منحصر بفرد جهاني برخوردار است.

8- امکانات ديگر در دسترس صنعت پتروشيمي ايران که ساير رقبا در منطقه از آن برخوردار نيستند عبارتند از سواحل طولاني آب‌هاي خليج فارس و درياي عمان از لحاظ صادرات محصولات و واردات تجهيزات و تامين آب مورد نياز تاسيسات پتروشيمي.

9- واگذاري واحدهاي متعلق به دولت در چارچوب الزامات تحقق اصل 44 .

ادامه دارد...

عبدالله کلانتر مهرجردي

پژوهشگر اقتصادي


 خبر 

 شرکت ملي صادرات گاز، يک ماه بدون مديرعامل

پس از انتشار خبر بازنشستگي عليرضا کاملي در هفتم مهرماه، شرکت ملي صادرات گاز همچنان بدون مدير عامل اداره مي شود.به گزارش ايسنا، حدود يک ماه از اعلام بازنشستگي عليرضا کاملي، مديرعامل سابق شرکت ملي صادرات گاز مي‌گذرد و با وجود اينکه به گفته کاملي، قرار بود مديرعامل جديد اواخر همان هفته و تا تاريخ 10 مهرماه تعيين شود، با گذشت يک ماه همچنان شخصي به عنوان مديرعامل اين شرکت معرفي نشده است.برخي از شنيده ها حاکي از آن است که شرکت ملي نفت قصد دارد فردي را از امور بين الملل اين وزارت خانه به عنوان مديرعامل شرکت ملي صادرات گاز انتخاب کند و مديرعامل اين شرکت نهايتا تا دوشنبه معرفي خواهد شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي