جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/08/08 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5406


رونمايي از اختلاس‌هاي بانکي جديد


نهادهاي مالي


تريبون


 رونمايي از اختلاس‌هاي بانکي جديد 

 
براي چندمين بار در چند روز اخير، دادستاني از ماجراي اختلاس‌هاي بانکي پرده برداشته و زواياي تازه‌اي از اين پرونده‌ها را رونمايي کرده است، ارقام هنگفتي که روايت آن بين بانک‌ها و مراجع قضايي گاها متفاوت بوده و جريان را مبهم مي‌کند.

به گزارش ايسنا، در هفته‌اي که گذشت پرونده اختلاس بانک‌ها و متهمان مالي آن بارها از سوي مراجع قضايي مطرح و در صدر اخبار رسانه‌ها قرار گرفت. زماني که دولت آبادي دادستان تهران از ماجراي متهمان مرتبط با بانک سرمايه و صندوق ذخيره فرهنگيان سخن گفت و به پرونده اميرمنصور آريا، بابک زنجاني، برادران روزچنگ، بانک تجارت کرمان، بانک دي و تعاوني اعتبار ثامن‌الحجج اشاره داشت و در ادامه محسني اژه‌اي سخنگوي دستگاه قضا نيز اخبار کامل‌تري درباره بازداشت متهمان اين پرونده‌ها ارائه کرد. اخيرا نيز دادستان کل کشور به جريان اختلاس دو بانک بزرگ اشاره داشته و توضيحاتي درباره آن ارائه کرده است.

گرچه شبکه بانکي در کمتر مواقعي ديده شده که حاضر به ارائه توضيح در مورد ماجراي مالي که براي آن پيش مي‌آيد باشد؛ اما به هر حال دستگاه قضايي گاها اطلاعاتي منتشر مي‌کند و مخاطبان شبکه بانکي تا حدودي در جريان آنچه در چنين پرونده‌هاي سيستم بانکي مي گذرد، قرار مي‌گيرند. با اين حال همواره وضعيت اختلاس‌ها و سوء استفاده‌هاي مالي بانک‌ها چندان شفاف نيست و با ابهاماتي همراه است.

در اين رابطه مي‌توان به پرونده اختلاس حدود 800 ميليارد توماني بانک ملي اشاره کرد که به تازگي دادستان کل کشور درباره آن اظهاراتي داشته است. منتظري، از مجموع اختلاس 1200 ميلياردي دو بانک ملي و ملت سخن گفته و به صراحت اعلام کرده که پول‌ها از بين رفته است.

وي در توضيحات خود عنوان کرده که از مجموع 1200 ميليارد تومان اختلاس صورت گرفته، در بانک ملي 800 ميليارد تومان بوده که 300 ميليارد آن برگشته است. در بانک ملت هم 300 ميليارد بوده که از مجموع 120 ميليارد تومان برگشته و بخشي از آن در خارج از کشور از طريق پليس اينترپل شناسايي و توقيف شده و ما به دنبال متهم اصلي هستيم.

گرچه دادستان جزئياتي از ماجراي بانک ملي اعلام نکرده، اما موضوع مطرح شده از سوي وي به اختلاس 860 ميلياردي بانک ملي در سال گذشته بر مي گردد. هنگامي که وزارت اقتصاد اعلام کرد با اقدام به موقع بانک ملي و همراهي سازمان اطلاعات استان تهران، باند بزرگي که قصد سوءاستفاده از حساب هاي بانک ملي را داشتند، کشف و دستگير شدند.

روايت وزارت اقتصاد اين بود که در تاريخ 30 تيرماه سال قبل گزارشي به مديريت حراست بانک ملي رسيده که حاکي از قصد يک باند کلاهبردار با هدايت از خارج از کشور براي سوءاستفاده از حساب‌هاي بانک‌ها ازجمله بانک ملي بوده است. بر اين اساس اين موضوع بلافاصله از سوي حراست بانک ملي به سازمان اطلاعات استان تهران انعکاس و طي سه ماه با مديريت بانک ملي و همکاري حراست، بازرسي بانک و سازمان اطلاعات استان تهران اقدامات و تماس‌هاي آنها مورد رصد قرارمي‌گيرد. درنهايت در اوايل آبان ماه سال گذشته يعني زماني که اين باند قصد داشتند از طريق معاون يکي از شعب بانک ملي، مبالغ کلاني را به حساب چند صرافي جهت انتقال بعدي به حساب‌هاي ديگر واريز کنند، با توجه به تمهيدات قبلي بانک، تمام حساب‌ها مسدود و اعضاي باند توسط سازمان اطلاعات تهران بازداشت شدند، در حالي که اين گروه هيچ گونه اطلاعي از کنترل و نظارت بانک ملي و سازمان اطلاعات تهران نداشتند.

وزارت اقتصاد اين را هم عنوان کرده بود که براي افراد عامل اين سوءاستفاده و خانواده آنها ويزاي شنگن جهت خروج از کشور اخذ شده بود و اين افراد قصد داشتند با استفاده از تعطيلي ايام تاسوعا و عاشورا انتقال وجوه را تکميل و از کشور خارج شوند.

اما در حالي از اعلام وزارت اقتصاد درباره اين ماجرا اين گونه بر مي‌آمد که اختلاس ناکام مانده و با مسدود شدن حساب‌ها پولي جابجا نشده است که اين اعلام با نظر اخير دادستان کل چندان منطبق نبوده و تا حدي مبهم است، چرا که وي رسما مي‌گويد در ماجراي اختلاس دو بانک ملي و ملت پول از بين رفته و اين گونه توضيح مي‌دهد که از حدود 800 ميليارد تومان مربوط به بانک ملي فقط 300 ميليارد برگشته و به عبارتي 500 ميليارد ديگر در ابهام قرار دارد. اين موضوعي است که وزارت اقتصاد و بانک ملي هيچ گاه در زماني که از اين ماجرا سخن گفتند به آن اشاره‌اي نداشته و گفته بودند که از اين اختلاس و کلاهبرداري پيشگيري شده است. بنابر اين اگر پيشگيري اتفاق افتاده، اکنون ماجراي 800 ميليارد توماني که رفته، 300 ميليارد آن بازگشته و 500 ميليارد توماني که هنوز برنگشته است، چيست؟

به هر صورت نه تنها اين پرونده مالي بانکي بلکه بسياري ديگر که در خلال گزارش‌هاي قضايي و بازرسي منتشر مي‌شود عمدتا بدون هيچ واکنش و توضيحي از سوي بانک‌ها و بانک مرکزي همراه بوده و در ابهام باقي مي‌ماند که موجب هر گونه قضاوتي از سوي مخاطب شبکه بانکي مي‌شود آنهم در زماني که سهم بانک‌ها از اعتماد مردم چندان بالا نيست، حتي اگر همين جريان‌هاي مالي در ساير بخش‌ها نيز وجود داشته باشد همانطوري که دستگاه‌هاي نظارتي بارها به آنها هم اشاره داشته‌اند.


 نهادهاي مالي 

 همايش روابط عمومي و بازاريابي با حضور اعضاي هيأت مديره بانک ملي

همايش دو روزه مسئولان دواير و کارشناسان روابط عمومي و بازاريابي بانک ملي ايران با حضور حسين‌زاده مديرعامل بانک، برات کريمي، محمود شايان و غلامرضا پناهي از اعضاي هيأت مديره اين بانک و جمعي از اساتيد دانشگاهي برگزار شد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانک ملي ،مدير عامل بانک در روز اول اين همايش به ايراد سخن پرداخت که خبر مربوطه همان روز منتشر گرديد. در روز دوم اين همايش برات کريمي عضو هيأت مديره بانک طي سخناني اظهار داشت: اولويت همه ما در بانک ملي ايران مشتري‌مداري است و اين بانک توانسته تا حد مطلوبي به اين اصل بپردازد.

امضاي تفاهم نامه همکاري بين بانک سپه و نيروي انتظامي

مديرعامل بانک سپه گفت: طي تفاهم نامه همکاري بين بانک سپه و نيروي انتظامي، اين بانک به کارکنان اين نيرو و زيرمجموعه هاي آن قرض الحسنه ازدواج و تسهيلات خرد ديگر پرداخت مي کند.به گزارش آفرينش به نقل ازپايگاه اطلاع رساني بانک سپه، محمدکاظم چقازردي گفت: در راستاي اجراي منويات مقام معظم رهبري و سياست هاي دولت محترم تدبير و اميد و نيز نقش آفريني موثر نيروي انتظامي در حفظ امنيت کشور و سختي کار آنها در راستاي خدمات رساني شايسته به مردم شريف ايران، اين بانک در تلاش است تا با امکانات در اختيار خود به ارائه خدمات بانکي با هدف تأمين نيازهاي مالي اين نيروها اقدام کند.

مجوز تأسيس و فعاليت صندوق سرمايه‌گذاري زمين و ساختمان مسکن نارون صادر شد

مجوز تأسيس و فعاليت صندوق سرمايه‌گذاري زمين و ساختمان مسکن نارون به‌عنوان سومين صندوق زمين و ساختمان بازار سرمايه کشور که پيش‌ازاين با نماد «نارون» در بازار بورس ثبت‌شده بود، صادر شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک مسکن، مدير ساخت اين صندوق که به‌منظور تأمين مالي 182 ميليارد ريالي مجتمع مسکوني نارون اراک تأسيس‌شده، شرکت سرمايه‌گذاري الوند (از شرکت‌هاي تابعه گروه سرمايه‌گذاري مسکن بانک مسکن ) است که با نماد «ثالوند» در بازار فرابورس عرضه شده است.

رونق پروژه‌هاي تبريز با حمايت بانک شهر

شهردار تبريز با اشاره به حمايت بانک شهر از پروژه‌هاي شهري کلانشهرها گفت: بسياري از پروژه‌هاي عمراني کلانشهر تبريز با حمايت‌هاي بانک شهر رونق گرفته است. به گزارش آفرينش به نقل ازمرکز ارتباطات و روابط عمومي بانک شهر، دکتر صادق نجفي با اشاره به عملکرد موفق اين بانک درعرصه بانکداري و در حمايت از شهرداري کلانشهرها گفت: به منظور حمايت از پروژه‌هاي شهري تبريز نيز شهرداري اين شهر تسهيلات مختلفي از بانک شهر دريافت کرد تا پروژه‌ها با سرعت و در مدت زمان مشخص به بهره برداري برسد.

بانک مرکزي از بانک دي تقدير کرد

رييس‌کل بانک مرکزي از سرپرست بانک دي به دليل حمايت از نخستين کمپين اطلاع رساني نظام بانکي کشور تقدير کرد .به گزارش آفرينش به نقل ازاداره کل روابط عمومي بانک دي، ولي‌اله سيف در اين تقديرنامه که از سوي مديرکل روابط عمومي بانک مرکزي صادر شده ضمن تقدير از همکاري مجموعه بانک دي در اجراي موفق و موثر کمپين "گره‌گشاي توليد" ابراز اميدواري کرده است که اين همکاري‌ها تدوام داشته باشد.

بيانيه بانك صادرات به مناسبت رفع تحريم ها از سوي شوراي اجرايي اتحاديه اروپا

انتشار خبر رفع تحريم هاي بانکي از سوي شوراي اجرايي اتحاديه اروپا، نگاه جديدي را براي همه ذينفعان، سهامداران و دوستداران بانک صادرات ايران به ارمغان آورد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانک صادرات ،تحريم هاي بين المللي، در کنار ديگر مشکلات، گره هاي ناگشودني بر کار اين بانک زده بود که با تدبير و دور انديشي مقام معظم رهبري مدظله العالي و تلاش دولت طي مذاکرات متعدد با مقامات مختلف اتحاديه اروپا و با تمهيدات پيوسته حقوقي بانك گشوده شد تا به ياري خداوند و تلاش مجدانه کارکنان بانک، بويژه در شعب و واحد هاي خارج از کشور، خروج از تحريم شعب بين الملل بانک صادرات ايران و شعبه لندن، فصل جديدي را آغاز کند.

برداشته شدن انسداد از دارايي هاي بزرگترين بانک بورسي کشور که به تنهايي داراي بيش از پنجاه درصد توانمندي هاي نظام بانکي در خارج از کشور مي باشد، نه تنها براي ذي نفعان اين بانک بلکه براي کل اقتصاد کشورنيز نويد بخش و مفيد است.

مدير عامل بانک رفاه :

يکي از رموز موفقيت بانک ها توجه بر مسايل آموزشي و منابع انساني است

مديرعامل بانک رفاه گفت: "در سازمان هاي مالي و خدماتي که ارتباط گسترده اي با طيف هاي مختلف افراد در جامعه دارند، مهم ترين سرمايه، نيروهاي انساني هستند".به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک رفاه کارگران؛ دکتر محمدعلي سهماني در کنفرانس مديريت منابع انساني که 4 آبان ماه سالجاري در دانشکده مديريت دانشگاه تهران برگزار شد، سخنراني مي کرد با بيان اين مطلب اظهار داشت: "طي سال‌ها فعاليت در سازمان هاي مالي و خدماتي، يکي از رموز موفقيت بانک ها را تکيه و توجه بر مسايل آموزشي و منابع انساني مي دانم".


 تريبون 

 ناپديد شدن بار مسافران پرواز استانبول-تهران

مديرعامل هواپيمايي تابان با تاکيد بر اين‌که موضوع ناپديد شدن بار مسافران پرواز استانبول-تهران را پيگيري مي‌کند از برخورد با برخي مديران خاطي اين ايرلاين خبر داد.

اصغر عبدالله پور در گفت‌وگو با تسنيم در واکنش به اين‌که "بار برخي از مسافران پرواز استانبول-تهران هواپيمايي تابان پس از دو روز هنوز تحويل نشده است" اظهار کرد: شخصا پيگير اين موضوع هستم و وظيفه ما خدمت‌رساني به مردم است و نبايد در اين رابطه قصوري صورت بگيرد. وي در واکنش به اين‌که يکي از مديران اين ايرلاين در فرودگاه امام خميني (ره) برخورد نامناسبي با مسافران داشته و به آنها گفته "تابان همين است، از ما بليت نخريد" نيز گفت:‌ با اين فرد به‌طور حتم برخورد خواهيم کرد.

يکي از مسافران پرواز استانبول-تهران هواپيمايي تابان با يادآوري اين‌که شماره پرواز برگشت ما 6372 ساعت 22:35 (26 اکتبر) بود، اظهار کرد: همه مسافران بار 30 کيلويي خود را تحويل قسمت بار دادند، تعدادي از مسافران هم کوله‌ و ساک‌هاي حدود 5 کيلويي همراه خود داشتند که به دليل نيازهاي احتمالي آنها را تحويل ندادند. سوار هواپيما که شديم ناگهان جت‌وي رو به در هواپيما چسباندند و سرمهماندار پرواز خانم "ج" به همراه آقاي "ح" رئيس ايستگاه استانبول تابان به مسافران گفتند که همه ساک و کوله‌هاي همراه را روي زمين بگذاريد چون نمي‌توانيد داخل هواپيما ببريد.

وي با يادآوري اين‌که سرمهماندار و رئيس ايستگاه هواپيمايي تابان در استانبول به مسافران گفتند خيالتان راحت باشد در فرودگاه امام خميني (ره) کوله‌ها و ساک‌ها را به همراه بار تحويل مي‌دهيم، گفت: حدود ساعت 2 بامداد هواپيما در فرودگاه امام به زمين نشست و مسافران منتظر تحويل بارهاي خود بودند،‌اما در کمال تعجب حدود سي تا 40 ساک و کوله مسافران در ميان بارها نبود. اين مسافر پرواز تهران-استانبول-تهران هواپيمايي تابان بيان کرد:‌ مسئولان تابان به مسافران گفتند که برويد و سراغ بارهاي خود را از شرکت سامان بگيريد، يکي از مسئولان سامان هم بارها نيامده، تابان هميشه همين است و اجازه بدهيد نماينده هواپيمايي تابان براي پاسخگويي بيايد. حدود 45 دقيقه طول کشيد تا نماينده تابان از طبقه ديگري بيايد. مشکل را با وي مطرح کرديم که گفت: من که استامبول نبودم و رئيس ايستگاه ما در استامبول در فرودگاه نيست و به خانه رفته است.

وي افزود: در نهايت حراست هواپيمايي تابان آمد و به گونه‌اي ما رفتار کردند که انگار کوله ‌ها را خود مسافران در فرودگاه آتاتورک جا گذاشته‌اند و الان از تابان آنها را مي‌خواهند.

وي تصريح کرد:‌ نماينده تابان در پاسخ به اعتراض مسافران گفت تابان همين است از اين ايرلاين بليت خريداري نکنيد.

وي با بيان اين‌که پنجشنبه براي پيگيري مشکل مسافران به دفتر هواپيمايي تابان مراجعه کرديم، اظهار کرد:‌سراغ آقاي "ا" مسئول بازرگاني را گرفتيم که گفتند روز کاري وي نيست، سراغ مسئول حراست هواپيمايي تابان رفتيم که گفتند "اين مسائل هر روز براي ما پيش مي‌آيد و فقط سرمان را درد مي‌آورد، تشريف ببريد."

وي يادآور شد: در نهايت پس از دو روز پيگيري به ما گفتند که شنبه يا بياييد دفتر تابان يا برويد فرودگاه امام خميني و پيگير بارهاي خود باشيد.

وضعيت عجيب در بازار سکه و طلا

در حالي داد و ستدها در بازار سکه و طلا به صورت حداقلي انجام مي‌شود و رکود در بازار اين دو مشهود است طي هفته گذشته شاهد افزايش قيمت بيش از حد معمول سکه و طلا بوديم.

به گزارش ايسنا، محمد کشتي‌آراي رئيس توليدکنندگان و فروشندگان طلا و جواهر با اشاره به اينکه در هفته گذشته همانند دو هفته قبل شاهد رشد صعودي قيمت طلا و سکه بوديم، بيان کرد: در اين هفته نيز همانند هفته گذشته قيمت طلا و سکه روند صعودي داشت و با افزايش قيمت روبرو شد. وي ادامه داد: در ابتداي هفته قيمت هر اونس طلاي جهاني 1266 دلار بود که در پايان هفته به 1276 دلار افزايش يافت تا به طور متوسط شاهد افزايش 10 دلاري هر اونس طلاي جهاني به طور متوسط باشيم.

رئيس توليدکنندگان و فروشندگان طلا و جواهر در ادامه با اشاره به اينکه علاوه بر افزايش قيمت جهاني طلا در هفته گذشته شاهد افزايش قيمت ارز در بازار آزاد بوديم، گفت: نکته قابل اشاره در مورد افزايش قيمت طلا و سکه در داخل، افزايش قيمت جهاني طلا و نيز افزايش قيمت ارز در بازار آزاد بود.

کشتي‌آراي در مورد افزايش قيمت سکه نيز خاطرنشان‌ کرد: سکه تمام در ابتداي هفته يک‌ ميليون و 97 هزار تومان قيمت داشت که در پايان هفته به قيمتي معادل يک ميليون و 112 هزار تومان رسيد و حدود 15 هزار تومان افزايش قيمت داشت.

به گفته وي، هر گرم طلاي 18 عيار نيز در هفته گذشته افزايش هزار توماني به ازاي هر گرم داشت. رئيس توليدکنندگان و فروشندگان طلا و جواهر با اشاره به اينکه داد و ستدها در بازار طلا و سکه در وضعيت حداقلي به سر مي‌برد، عنوان کرد: داد و ستدها در مورد سکه و طلا در بازار حداقل است و شاهد رکود در بازار خريد و فروش اين دو کالا هستيم اما نکته قابل توجه افزايش قيمت طلا وسکه به دليل افزايش قيمت جهاني طلا و نيز افزايش قيمت ارز در بازار آزاد بود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي