جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/08/08 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5406


زنان ايراني با پايين ترين نرخ مشارکت اقتصادي در جهان


آسيب ارتباطات عاطفي در خانواده‌هاي امروزي


خبرها


رهنموني از بزرگان


ياد‌د‌اشـت


ميز خبر


 زنان ايراني با پايين ترين نرخ مشارکت اقتصادي در جهان 

 معاون رئيس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به ضرورت تدوين برنامه‌هاي شبکه اي در راستاي حل مشکلان زنان در عرصه‌هاي مختلف از تدوين اطلس وضعيت زنان کشور خبر داد.

به گزارش ايسنا، شهيندخت مولاوردي در نشست تخصصي بانوان نخبه و فعال استان يزد با اشاره به ضرورت تغيير فرهنگ عمومي جامعه در حوزه زنان، اظهار کرد: زمينه‌سازي براي ايجاد اشتغال پايدار از جمله برنامه‌هاي در دستور کار دولت است.

وي ايجاد زمينه براي سرمايه گذاري‌هاي داخلي و خارجي را از ديگر اولويت‌هاي دولت يازدهم دانست و گفت: مشارکت عمومي اقشار مختلف جامعه نقش مهمي در دستيابي دولت به اهداف کلان اقتصادي و اجتماعي ايفا مي‌کند.

مولاوردي با بيان اين که اطلس وضعيت زنان در کشور تدوين شده است، اظهار کرد: در راستاي تدوين اين اطلس، نشست‎هاي منطقه‌اي زنان با هدف ترويج همکاري‌هاي شبکه‌اي در هشت منطقه کشور برگزار شده است. دوره اجراي برنامه ترويج همکاري شبکه‌اي در سه سطح دولت با دولت، دولت با سمن‌ها و سمن‌ها با سمن‌ها برنامه‌ريزي و اجرايي شده است.

وي با اشاره به شوراي اجتماعي کشور اظهار کرد: 17 کارگروه در زيرمجموعه شوراي اجتماعي کشور راه‌اندازي شده است که بررسي راهکارهاي کاهش آسيب هاي اجتماعي در دستور کار خود قرار داده‌اند.

مولاوردي پيش بيني کاهش 25 درصدي آسيب‌هاي اجتماعي در برنامه ششم توسعه را از جمله برنامه هاي دولت در حوزه آسيب هاي اجتماعي کشوربرشمرد و گفت: دستيابي به دستاورهاي پايدار در اين حوزه مستلزم همکاري شبکه‌اي تمام دستگاه‌هاي اجرايي و نظارتي است.

معاون رئيس جمهوردر امور زنان و خانواده در بخش ديگري از سخنان خود در مورد لوايح دولت درحوزه زنان تصريح کرد: کاهش ساعت کار زنان داراي شرايط خاص از جمله اقدامات انجام شده در حوزه زنان و رفع مشکلات آنان در حوزه اقتصادي است.

وي لايحه تأمين امنيت زنان در برابر خشونت را از ديگر اقدامات در دستور کار معاونت امور زنان و خانواده رياست جمهور دانست و خاطرنشان کرد: بحث اشتغال زنان از جمله دغدغه هاي دولت است.هدف اصلي فعاليت دولت در حوزه اشتغال زنان، ارتقاي توانمندي و افزايش نرخ مشارکت زنان در عرصه اقتصادي است.

مولاوردي ادامه داد: حدود پنج گزارش سياستي در مورد بازار کار و بخش غير رسمي اقتصاد از سوي معاونت امور زنان رياست جمهوري آماده شده است که براي بررسي و تعيين راهکارهاي مناسب حمايتي به مسئولان ارشد نظام ارائه مي شود.

معاون رئيس جمهور در امور زنان و خانواده تدوين بسته جامع حمايتي زنان شاغل را از ديگر اقدامات در دستور کار دولت دانست و گفت: تدوين سند توان‌افزايي و سند حمايت اجتماعي زنان با هدف تدوين چارچوب حمايتي از حقوق زنان از ديگر اقدامات در دستور کار است.

مولاوردي در پايان خاطرنشان کرد: ايجاد حساسيت و جلب توجه در مورد آسيب‌ها و معضلات مربوط به زنان از جمله برنامه هاي معاونت امور زنان و خانواده نهاد رياست جمهوري در دولت يازدهم است.

معاون امور زنان و خانواده رئيس جمهور در اختتاميه هشتمين همايش ملي انجمن جمعيت شناسي کشور نيز در سخناني، با بيان اين که تدوين سند سياستي اجرايي اشتغال زنان در دست اقدام است، گفت: ايجاد مراکز کاريابي ويژه زنان، نقش مهمي در افزايش مشارکت اقتصادي زنان در جامعه ايفا مي کند.

معاون امور زنان و خانواده رئيس جمهور اظهار کرد: لازمه تبديل وضعيت فعلي به فرصت اقتصادي، اين است که ما فرصت هاي اجتماعي و فرهنگي را فراهم کنيم، مديريت مناسب از جمله ضرورت هاي فرصت فعلي در راستاي استفاده بهينه از تحولات جمعيتي است.

وي مشارکت اقتصادي زنان ايراني را پايين ترين نرخ مشارکت زنان در جهان دانست و بيان کرد: طبق گزارش هاي به دست آمده در بحث شکاف جنسيتي کشورهاي جهان، رتبه ايران از 144کشور 139 گزارش شده است.

مولاوردي با بيان اين که طبق قانون جهاني، 18 اقتصاد وجود دارد که همسران مي توانند مانع از اشتغال همسران خود شوند، اظهار کرد: در دو سال گذشته در 65 کشور 92 مورد اصلاحي در مورد مشارکت اقتصادي زنان انجام شده است.

معاون امور زنان و خانواده رئيس جمهور در بخش ديگري از سخنان خود در مورد بحث اشتغال در محور زنان کارگر در مشاغل سخت گفت: در جامعه روستايي همواره زنان کارگران روزانه و بدون مزد تلقي مي شوند که عمدتا در قالب زنان خانه‌دار معرفي مي شوند.

مولاوردي با اشاره به ضرورت تدوين و ابلاغ قانون منع عقد قرارداد موقت، ادامه داد: عقد قراردادهاي موقت، امنيت شغلي را از بين برده و اخراج کارگران را بسيار راحت کرده است.

اقتصاد غير رسمي در حال زنانه شدن است

وي تصريح کرد: مطالعات متعدد نشان مي دهد که زن بودن امکان به کارگيري زنان در بخش اقتصادهاي غير رسمي راافزايش داده به شکلي که در حال حاضر اقتصاد غير رسمي در حال زنانه شدن است.

معاون رئيس جمهور افزود: ايجاد مراکز کاريابي ويژه زنان با انگيزه برخورداري معافيت مالياتي به مدت مشخص نقش مهمي در افزايش مشارکت زنان در عرصه هاي اقتصادي ايفا مي کند.معاون رئيس جمهور تدوين سند سياستي اجرايي اشتغال زنان با جامعه هدف زنان سرپرست خانوار و دختران فارغ التحصيل را از جمله اقدامات در دستور کار معاونت امور زنان و خانواده رئيس جمهور دانست.

مولاوردي در پايان با بيان اين که هدف از تدوين سند سياستي اجرايي اشتغال زنان، افزايش مشارکت اقتصادي زنان در جامعه بوده، خاطرنشان کرد: ايجاد زمينه افزايش مشارکت اقتصادي زنان از جمله دغدغه هاي جدي دولت در حوزه زنان است.


 آسيب ارتباطات عاطفي در خانواده‌هاي امروزي 

 آسيب شناسان اجتماعي معتقدند حضور بيش از حد در شبکه هاي اجتماعي بر روابط خانوادگي و روابط فردي انسان ها تاثير مخربي مي گذارد.گاهي يکي سرش را بالا مي آورد و چيزي مي گويد. همه دور يک ميز نشسته اند اما چشمانشان دوخته شده به تلفن همراهشان.به گزارش مهر، تا چندسال پيش تلفن هاي همراه تنها براي در دسترس بودن دائمي بود. اما اکنون، يک زندگي در اين مکعب مستطيل شکل جريان دارد و توانايي سرگرم کردن صاحبش را از صبح تا هنگام خواب دارد و حتي گاهي خواب را از چشم دارنده اش مي ربايد.

حتي گپ و گفت هاي خانوادگي هم در همين گروه هاي مجازي برقرار مي شود. اين شبکه هاي اجتماعي حتي گاهي جاي ديد و بازديدهاي هفتگي را هم پر مي کنند.

ديگر هر خانواده اي يک گروه در يکي از شبکه هاي اجتماعي دارد و از عکس ناهار و شام تا آخرين تغييرات دکوراسيون خانه را از اين طريق به عرضه مي گذارند.

سعيد رمضاني آسيب شناس با بيان اين که افزايش ارتباطات عاطفي افراد موجب کاهش گرايش به شبکه‌هاي اجتماعي مي شود، مي گويد: بخشي از نيازهاي ارتباطي در خانواده تامين مي‌شود و در خانواده‌هاي امروزي ارتباطات عاطفي به حداقل رسيده است. خانواده‌ها به لحاظ شکلي محدودتر شده‌اند و از حالت گسترده به هسته‌اي تغيير شکل داده و تعداد فرزندان کمتر شده است.

وي ادامه مي‌دهد:يکي از دلايل عمده سست شدن پايه‌هاي خانواده اين است که افراد اوقات کمتري را در کنار هم مي‌گذرانند و کوچک شدن يکي از دلايل عمده سست شدن پايه‌هاي خانواده اين است که افراد اوقات کمتري را در کنار هم مي‌گذرانند و کوچک شدن خانواده‌ها به دلايل مختلف از جمله تلاش براي تامين هزينه‌هاي خانواده و امرار معاش، منجر به کاهش ارتباط اعضاي خانواده به خصوص روابط عاطفي آن‌ها شده است.

خانواده‌ها به دلايل مختلف از جمله تلاش براي تامين هزينه‌هاي خانواده و امرار معاش، منجر به کاهش ارتباط اعضاي خانواده به خصوص روابط عاطفي آن‌ها شده است و دوري اعضاي خانواده نسبت به هم و تامين نشدن نيازهاي عاطفي و ارتباطي افراد در اين شرايط امري اجتناب ناپذير است که با اين وضعيت فضاهاي مجازي و شبکه‌هاي اجتماعي که بين جوانان و ديگر اقشار رواج يافته‌اند، جايگزيني براي تامين نياز عاطفي و ارتباطي افراد مي‌شوند.

رمضاني دليل علاقمندي افراد به حضور در شبکه هاي اجتماعي را آرامشي مي داند که ممکن است ارتباطات و معاشرت هاي مجازي به آنها بدهد.

در جامعه ما حضور در شبکه هاي مجازي، باعث ايجاد سوءظن بين برخي زوجين شده است

وي با اشاره به هدف اوليه تشکيل اين شبکه ها مي گويد: افزايش ارتباط بين افرادي که در دهکده جهاني زندگي مي کنند، اولين هدف و مهم ترين انگيزه تشکيل اين شبکه ها بود تا حدودي هم در اين هدف موفق بودند، اما بعضا يک سري جدايي ها و دوري هايي را هم به وجود آورد.

اگر اين مشکل را بخواهيم در جامعه خودمان بررسي کنيم، مي بينيم که حضور در شبکه هاي مجازي، باعث ايجاد سوءظن و بدبيني بين برخي زوجين شده است؛ اتفاقي که کم‌کم به طلاق عاطفي و در نهايت به طلاق دائمي مي انجامد.

اين جامعه شناس، فراگير شدن شبکه هاي اجتماعي را بر ميزان طلاق موثر مي داند و به نحوي به آشنايي افراد در شبکه هاي اجتماعي اشاره مي کند و مي گويد: بر اين اساس آمار ثبت احوال هم نشان مي دهد در حال حاضر بيشتر طلاق ها در پنج سال نخست زندگي رخ مي دهد و در اين بين باز، سال اول سهم بيشتري در جدايي ها دارد. تحليل اين موضوع از نظر ما اين است که معيارهاي آشنايي زوجين در جامعه امروز به واسطه اين شبکه هاي مجازي تغيير کرده است؛ يعني آن سبک آشنايي سنتي و خانوادگي قديمي که از طريق بزرگترهاي فاميل بود، عوض شده و الان با ازدواجهايي روبه رو هستيم که پايه هاي آشنايي شان در فضاي مجازي و در اين شبکه هاي اجتماعي گذاشته شده است.

در اين شرايط وقتي دختر و پسر زير يک سقف مي آيند تازه مي بينند خيلي از مواردي که فکر مي کردند درباره هم مي دانند، دروغ بوده و اختلاف نظرهاي زيادي با هم دارند؛ اين يکي از دلايل طلاق است.

اما چه کساني بيشتر به شبکه هاي اجتماعي پناه مي آوردند و در آن حضور دارند؟ رمضاني در پاسخ به اين پرسش مي گويد: کساني که اعتماد به نفس پاييني دارند و احساس مي‌کنند اگر در دنياي واقعي بخواهند ارتباط برقرار کنند احتمالاً مورد قبول قرار نخواهند گرفت و باعث مي‌شود به دنياي مجازي رو بياورند.

شماري از آن‌ها با استفاده مکرر از سيستم دنياي مجازي اصطلاحاً دچار اعتياد به اينترنت مي‌شوند به‌طوري که واژه اي تحت عنوان «سايبر فوبيا» براي آن‌ها در نظر مي‌گيريم که نشانه‌هايي شبيه نشانه‌هاي اعتياد و نشانه‌هاي ترک آن مانند سندروم خماري، سندروم نرسيدن مواد مخدر که فرد را بي‌قرار مي‌کند و التهاب و اضطراب را به همراه دارد.

اين آسيب‌شناس اجتماعي، تقليل ارتباطات عاطفي را عامل کشيده شدن بدون حد و مرز مردان به سوي دنياي مجازي و فضايي غير از فضاي گرم خانواده مي‌داند و مي‌گويد: مرداني که روابط خوبي با خانواده و همسر ندارند سعي مي‌کنند با کارها و برنامه‌هاي ديگري خودشان را سرگرم کنند و با توجه به گسترش فضاي مجازي در ميان خانواده‌ها، آن‌ها حضور در اين فضا را انتخاب مي‌کنند.

البته افرادي هم هستند که با گذراندن زمان زيادي در خارج از خانه و يا مطالعه کتاب و روزنامه زماني که در خانه هستند تلاش مي‌کنند تا کمترين ارتباط متقابلي با همسر و يا فرزندان داشته باشند. افرادي که امکاناتي مانند اتاق خصوصي در خانه ندارند در تنهايي خود آهنگ گوش مي‌کنند و يا استراحت مي‌کنند.

همه اينها از کمرنگ شدن ارتباطات عاطفي در خانواده حکايت مي‌کند و مردان به جاي اين‌که به خانواده و فرزندان توجه داشته باشند به کارها و سرگرمي‌هاي ديگري علاقه نشان مي‌دهند.


 خبرها 

 اطلاعات جديد مرکز آمار از بيکاري و ازدواج

مي‌گويد: در سال 1394، 33 درصد از جمعيت 10 ساله و بيشتر هرگز ازدواج نکرده و 67 درصد حداقل يکبار ازدواج کردند.

به گزارش برنا، بر اساس اطلاعات مرکز آمار ايران درباره‌ وضعيت نيروي کار در سال 1394 جمعيت کل کشور در آن سال 77 ميليون و 536 هزار و 223 نفر برآورد شده است که 12 ميليون و 843 هزار و 753 نفر از آنها 9 سال و کمتر و 64 ميليون و 692 هزار و 469 نفر از آنها 10 سال و بيشتر سن داشتند. به عبارتي ديگر 83.4 درصد از جمعيت کل کشور در سن کار 10 ساله و بيشتر هستند.

ترکيب جنسي جمعيت کل در سال 1394 شامل 50.1 درصد مرد و 49.9 درصد زن بوده‌اند. همچنين نتايج نشان مي‌دهد 72.8 درصد در نقاط شهري و 27.2 درصد در نقاط روستايي ساکن بوده‌اند. همچنين در سال 1394 تعداد 24 ميليون و 22 هزار و 635 نفر خانوار معمولي ساکن و گروهي در کشور برآورده شده است که 20 ميليون و 961 هزار و 765 خانوار داراي سرپرست مرد و سه ميليون و 60 هزار و 869 خانوار داراي خانوار زن بودند.

98.3 درصد جمعيت کشور داراي تابعيت ايراني هستند. اين در حالي است که 1.6 درصد جمعيت افغانستاني و فقط 0.1 درصد جمعيت کشور ساير تابعيت‌ها را دارند و اغلب افراد با تابعيت غيرايراني در نقاط شهري زندگي مي‌کنند.

همچنين براساس نتايج آمارگيري نيروي کار عمده دليل مهاجرت (پيروي از خانوار) با 52.6 درصد بوده است. 9.2 درصد مهاجرت‌ها به دليل جست‌وجوي کار و 7.2 درصد به دليل جست‌وجوي کار بهتر صورت گرفته است. عامل پيروي از خانوار در نقاط شهري و روستايي به ترتيب با توزيع 54.7 و 44.2 درصد عمده‌ترين دليل مهاجرت بوده است.

در سال 1394 از 69 ميليون و 985 هزار و 817 نفر جمعيت شش ساله و بيشتر، 87.4 درصد باسواد و 12.6 درصد بي‌سواد بوده‌اند. نسبت باسوادي در نقاط شهري 90.8 و در نقاط روستايي 78.1 درصد بوده است. در گروه سني شش تا 9 ساله و 15 تا 24 ساله نسبت باسوادي 97.9 درصد و در گروه سني 14 تا 10 ساله اين نسبت 99.1 درصد بوده است.

همچنين باسوادي در بين مردان شش ساله و بيشتر 91.4 و در بين زنان اين گروه 83.3 درصد بوده است. در سال 1394 در بين جمعيت شش ساله و بيشتر 61 ميليون و 139 هزار و 420 نفر باسواد بوده‌اند. از اين تعداد 32.7 درصد داراي تحصيلات ابتدايي، 21.3 داراي تحصيلات راهنمايي، 3.7 درصد داراي تحصيلات متوسطه و 20.8 درصد داراي تحصيلات ديپلم و پيش‌دانشگاهي، 4.2 درصد داراي تحصيلات فوق‌ديپلم، 12.3 درصد داراي تحصيلات ليسانس، 2.6 داراي تحصيلات فوق‌ليسانس و دکتراي حرفه‌اي و 0.3 درصد داراي تحصيلات دکتري تخصصي بوده‌اند.

در سال 1394، 64 ميليون و 692 هزار و 469 نفر در گروه‌هاي سني 10 ساله و بيشتر قرار داشتند. از اين تعداد 67.4 درصد حداقل يک بار ازدواج کردند و 32.6 درصد هرگز ازدواج نکرده بودند. اين نسبت در بين مردان به ترتيب 63.3 درصد و 36.7 درصد و در بين زنان 71.5 درصد و 28.5 درصد بوده است. 61.9 درصد جمعيت 10 ساله به بالا داراي همسر، 4.4 درصد بي‌همسر به دليل فوت همسر و 1.1 درصد بي‌همسر به دليل طلاق هستند.

کابوس‌ شبانه کلانشهرها؛ ويراژ کاميون‌هاي قديمي روي جان و اعصاب مردم

عدم رعايت قوانين راهنمايي و رانندگي و بي توجهي به استانداردهاي باربري از سوي برخي از کاميون داران و رانند گان خودروهاي سنگين از معضلاتي محسوب مي شود که خواب و آرامش شبانگاهي مردم در کلانشهرها را با چالش مواجه ساخته است.

کابوس‌ شبانه کلانشهرها؛ ويراژ کاميون‌هاي قديمي روي جان و اعصاب مردم به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان،زندگي در کلانشهرها،همواره با برخي معضلات و مشکلاتي عجين مي شود که آلايندگي از بارزترين و برجسته ترين آنها به شمار مي رود.

آلايندگي هوا،آلودگي هاي صوتي و نوري بخشي از نارسايي ها و دشواري هايي است که سلامت زيست محيطي و آرامش خاطر عمومي مردم ساکنان در چنين مناطقي (کلانشهرها) را تحت شعاع قرار مي دهد.

سرعت غير مجاز،نصب بوق هايي با صداهاي ناهنجار و خارج از قاعده،حمل بار فراتر از حد مجاز،حرکت در لاين تند رو،ترددهاي رُعب آور در ميان خطوط،تنها نمونه اي از معضلاتي به شمار مي رود که در اوقات شبانگاهي شهرهاي بزرگ، بعضا مسبب بروز مشکلات عديده اي براي مردم مي شود.

اگرچه اين بي قانوني و به نوعي هنجار شکني ها،مشمول تمامي رانندگان کاميون ها و خودروهاي سنگين نمي شود، اما عمق اين ناهنجاري ها و ضريب آزار آن براي عموم به ميزاني است که حداقل افرادي که به چنين رفتارهايي مبادرت مي ورزند نيز باعث نارضايتي و تکدر خاطر بسياري از شهروندان مي شوند.

کريم رهنما،يکي از ساکنان شهر تهران در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان،با اشاره به لزوم برخوردهاي جدي با رانندگان خودروهاي سنگيني که قانون را به سُخرِه مي گيرند،گفت:يکي از دلايل اصلي،ظهور و بروز چنين چالش هايي در اوقات شبانه،به محدوديت هايي معطوف مي شود که براي تردد کاميون ها و خودروهاي سنگين در ساعاتي خاص از شبانه روز لحاظ مي شود و طبيعتا در چنين شرايطي،تردد چنين خودروهاي سنگيني از ساعت 22 شب به بعد،با افزايش قابل توجهي همراه مي شود.

وي افزود:البته نمي توان نقدي به اين محدوديت هاي زماني وارد کرد زيرا به هر حال تعريف شدن ساعات لحاظ شده از توجيه و استدلال خاص به خود برخوردار است و اين رانندگان کاميون ها و خودروهاي سنگين هستند که بايد الزامات و اقتضائات تردد در ساعات بامدادي را رعايت کنند.

اين شهروند ساکن محدوده شرقي تهران عنوان کرد:بوق زدن هاي پياپي و بي موقع،اضافه بارهاي نابجا و سبقت هاي ديوانه وار،تنها نمونه اي از مشکلات و معضلاتي است که به واسطه بي توجهي برخي از رانندگان کاميون ها بوجود مي آيد که هر کدام به نوعي مسبب سلب آرامش و ايجاد مخاطرات و تصادفات احتمالي براي ديگر خودروها خواهد بود.

وي افزود:البته اميدواريم دستگاه هاي ذيربط،اقدامات حمايتي هر چه بيشتري را از اين طيف(رانندگان کاميون) لحاظ کنند که قطعا با ارائه تسهيلات بيشتر،علاوه بر ارتقاي کيفي خدمات،از بروز بخشي از تخلفات اينچنيني جلوگيري خواهد شد.


 رهنموني از بزرگان  

 وظيفه

خدمت به خلق وظيفه نيست بلكه داراي لذتي استكه سلامتي و شادماني شمارا زياد مي كند .

زرتشت

خردمند وظيفه را وسيله امرار معاش قرار نمي دهد بلكه وظيفه براي او هدف زندگي است.

كنفوسيوس

برگرفته از كتاب رهنمون،غلامحسين ذوالفقاري


 ياد‌د‌اشـت 

 مادران مجرد

ريحانه

بالاخره قانوني که سه سال پيش تصويب شده بود، امسال امکان اجرايي شدن پيدا کرد. براساس تغييراتي که در قوانين فرزندخواندگي اعمال شده بود، دختران مجرد بالاي سي سال نيز مي توانستند، از بهزيستي فرزند بگيرند. اما تا اجرا شدن اين قانون ، سه سال طول کشيد.

بهزيستي دليل اعمال اين قانون را بالا رفتن سن ازدواج و علاقمندي برخي از دختران توانمندبراي داشتن فرزند، بدون ازدواج بود. اين دختران، پس از احراز شرايط لازم از سوي بهزيستي ، مي توانند صاحب يک فرزند شوند.

اين خبر خوبي براي بسياري از دختراني است که همواره آرزو مي کردند و حتي اقدام کرده بودند که از اين طريق فرزندي را به سرپرستي بپذيرند و تجرد ، براي آنان مانعي بود.

اين کودکان به شرطي به اين دختران واگذار مي شود که تمام تلاش ها براي يافتن والدين يا جد پدري يا افرادي از فاميل آن ها، ناکام مانده باشد. در ضمن خود دختران خواهان فرزند نيز بايد شرايط مالي ، اخلاقي و رواني را احراز کرده باشند. در اين صورت ، کودک با اطمينان خاطر بيشتري به اين دختران سپرده مي شود.

بهزيستي معتقد است ، داشتن يک خانواده ي تک والدي ، از نداشتن خانواده بهتر است.

در طي اين چند سال ، دختران مجرد نيز به ليست درخواست کنندگان فرزند اضافه شده اند و اگر چه جزو سه اولويت براي پذيرش فرزند خواندگي هستند، اما به دليل تقدم خانواده هاي بي فرزند، معمولا ، زمان انتظار براي آنان طولاني تر مي شود.

ضمن اين که پروسه ي اعطاي فرزند خواندگي که شامل گذراندن مراحل روان پزشکي نيزهست، طولاني است. بنابراين ، دختران مجرد با وجود اين که براي گرفتن فرزند ، منع قانوني ندارند و در اولويت هم هستند، اما ممکن است خيلي ديرتر از والدين بي فرزند، به آرزوي خود برسند.

اين خبر را از جهاتي مبارک مي دانيم. دختراني که به هر دليل ازدواج نکرده و از سن ازدواج و فرزندآوري عبور کرده اند، نيازهاي عاطفي اي دارند که گاه با بي پاسخ ماندن ، موجب رنج و اندوه و افسردگي آنان مي شود. نداشتن يک همدم و تنهاتر شدن در طول زمان ، آنان را منزوي و دلسرد مي کند. در حالي که آنان توانايي هاي بالقوه اي براي ابراز محبت و پرستاري از يک موجود انساني را دارند .

اما متاسفانه طبق يک قانون کلي که براي تمام فرزند خوانده ها، صدق مي کند، هر فرزند خوانده اي پس از رسيدن به سن هجده سالگي يا سن قانوني مي تواند براي خود شناسنامه ي مستقلي درخواست کند و از خانواده اي که در اين سال ها او را با جان و دل سرپرستي و مراقبت کرده اند، جدا شود. و اين تا حدودي باعث دلسردي و نگراني دختران و يا والديني مي شود که سرپرستي اين کودکان را بر عهده مي گيرند. البته مسئولين بهزيستي معتقدند که اين اتفاق خيلي کم پيش مي آيد ، زيرا فرزندان با زندگي کردن با والدين و ايجاد ارتباط عاطفي با آنان ، معمولا اقدام به اين کار نمي کنند.

به هر حال ، همين که فعلا ،دختران مجرد مي توانند به اين طريق صاحب فرزند شوند، خود يک گام مثبت و موثر در جهت حفظ سلامت روان اين قشر رو به افزايش جامعه است.


 ميز خبر 

 واگذاري ساماندهي معتادان خياباني به بخش خصوصي

رئيس سازمان بهزيستي کشور ضمن اشاره به افزايش تقاضاي معتادان خياباني به حضور در گرم‌خانه‌ها و شلترها در فصل زمستان، گفت: درحال حاضر در بهزيستي به دنبال افزايش 2 برابري ظرفيت مراکز ميان‌راهي و شلترها هستيم.

انوشيروان محسني بندپي در گفت‌وگو با ايسنا، در خصوص فعاليت مراکز ميان‌راهي و شلترها در فصل زمستان،اظهار کرد: به دنبال آن هستيم تا اين مراکز را از حالت صرف "سرپناهي" خارج و رويکرد جديدي را به آنها وارد کنيم تا افراد با حضور در اين شلترها مراحل درماني، توانمندسازي و حرفه آموزي را طي کنند.

وي ادامه داد: در سال جاري بودجه تسهيلات اشتغال‌زايي معتادان را در بهزيستي سه برابر کرده‌ايم و علاوه بر آن با انعقاد تفاهم نامه با سازمان فني و حرفه‌اي در جهت حرفه آموزي اين افراد تلاش مي کنيم.

رئيس سازمان بهزيستي کشور همچنين عنوان کرد: در حال حاضر افراد خير و نوع‌دوست زيادي در حوزه ساماندهي معتادان خياباني و کارتن‌خواب‌ها فعاليت مي‌کنند که معتقدم با حمايت بيشتر از آنها مي‌توان حوزه ساماندهي معتادان خياباني و کارتن خواب را نيز به بخش خصوصي واگذار کرد.

بندپي تصريح کرد: سازمان‌هاي مردم نهاد و NGOها به راحتي مي‌توانند اعتماد و مشارکت اين افراد را جلب کنند در حاليکه ورود بهزيستي و نيروي انتظامي تا حدي براي اين افراد بازدارنده است.

وي در ادامه درخصوص وضعيت مراکز ماده 16 نيز اظهار کرد: در حال حاضر براي قبول مسئوليت مراکز ماده 16 ، هشت پيش شرط گذاشتيم که در صورت تحقق اين پيش شرط ها مراکز ماده 16 به طور رسمي به بهزيستي واگذار خواهد شد.

رئيس سازمان بهزيستي کشور ادامه داد: در صورت تحقق اين شروط و استقرار روش «درمان دادگاه‌مدار» هيچ احتياجي به وجود مراکز ماده 16 در کشور نخواهيم داشت. بندپي در ادامه خاطر نشان کرد: هر معتاد در مراکز ماده 16 مجرم شناخته مي‌شود. به اين ترتيب بديهي است که اين افراد خواهان فرار از مراکز ماده 16 باشند و در چنين شرايطي اگر قرار باشد مسئوليت اين مراکز به نهادي واگذار شود بايد اختيارات قوه قضائيه و نيروي انتظامي در اين حوزه نيز به همان نهاد تفويض شود؛ در غير اين صورت و به علت عدم امکان تحقق اين امر، نياز است ساختار کنوني ماده 16 را از بين برده، نگاه مجرمانه را برداريم و اين مراکز را به مراکز اقامتي ميان مدت ماده 15 تبديل کنيم.

وي ادامه داد: در تمامي دنيا به اين جمع بندي رسيده‌اند که مراکز ماده 16 کارساز نيست و بهزيستي نيز با بررسي‌هاي کارشناسي به اين مساله رسيده و در حال حاضر با بازنگري در پروتکل‌هاي درماني، ارتقاي مراکز نگهداري، اصلاح مراکز ماده 15، به کارگيري افراد متخصص، گسترش TC و همچنين توانمندسازي اين افراد مي‌توان وضعيت را در اين حوزه بهبود داد.

رئيس سازمان بهزيستي کشور در ادامه به رويکردهاي انتظامي جمع‌آوري معتادين متجاهر نيز اشاره کرد و گفت: متاسفانه در برنامه‌هاي چهارم و پنجم توسعه يک نقشه راه مشخص براي اين قشر نداشتيم که اگر داشتيم الان در چنين وضعيتي نبوديم. بندپي افزود:اين در حاليست که در بهزيستي با بررسي هاي کارشناسي متوجه نواقص کمپ‌هاي ترک اعتياد شديم و با توقف صدور مجوز آنها ،پروتکل درماني اين مراکز را بازنگري کرديم، افزايش مراکز TC )درمان اجتماع‌محور) را نيز در دستور کار قرار داديم.

وي در پايان تاکيد کرد: ترک اعتياد افراد نيازمند بسته حمايتي کامل از جمله بيمه کامل درمان اعتياد، ارتقاي مراکز درماني و همچنين کار گروهي تخصصي با حضور روانشناس، مشاور، پزشک، مددکار اجتماعي و ... است که اميدوارم نواقص و خلاءهاي اين مراحل هرچه سريعتر در کشور برطرف شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي