جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/08/11 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5409


نرگس آبيار و ساخت «دختر شينا»


حضور 4 فيلم ايراني درجشنواره هانوي


نامه «رضا کيانيان» به بان کي مون


يک جايزه اسپانيايي براي «فروشنده»


غزل شاکري مقابل دوربين «سارا و آيدا»


تدوين «سازش» از نيمه گذشت


علي مصفا به «روي خط صفر» پيوست


خبر هنري


دريچه کتاب


 نرگس آبيار و ساخت «دختر شينا»  

 
نرگس آبيار سريال «دختر شينا» را در 13 قسمت مي سازد.به گزارش مهر ، جديدترين سريال سازمان اوج با نام «دختر شينا» بر اساس زندگي همسر شهيد حاج ستار ابراهيمي ساخته مي شود.اين سريال که بناست به کارگرداني نرگس آبيار به توليد برسد، برداشت آزادي از زندگي همسر شهيد ابراهيمي است. پيش از اين، از زندگي اين همسر شهيد کتاب «دختر شينا» نوشته شده است.

اين سريال که پيش توليد آن از آذر ماه آغاز مي شود در مرحله تکميل فيلمنامه قرار دارد و قرار است در 13 قسمت به توليد برسد.محمدحسين قاسمي تهيه کنندگي اين سريال را به عهده خواهد داشت.نرگس آبيار بعد از ساخت فيلم هاي «شيار143» و «نفس» قرار است اولين سريال خود را نيز با موضوع دفاع مقدس و همسر شهيد توليد کند.


 حضور 4 فيلم ايراني درجشنواره هانوي 

 چهارمين جشنواره بين المللي فيلم هانوي ويتنام ميزبان آثاري از کشورهاي مختلف از جمله چهار فيلم از سينماي ايران در دو بخش مسابقه و جام جهان نما است.به گزارش ايرنا، فيلم "آاادت نمي کنيم" به کارگرداني ابراهيم ابراهيميان به بخش مسابقه فيلم هاي بلند جشنواره فيلم هانوي راه يافته است و با 11 فيلم ديگر از کشورهاي هند، ژاپن، تايلند، سنگاپور، ويتنام، کره جنوبي، فيليپين و فيلم مشترکي از فرانسه – چک و بلژيک رقابت مي کند.

اين نخستين حضور بين المللي فيلم "آاادت نمي کنيم" در بخش مسابقه جشنواره جهاني است. جشنواره هانوي تا 15 آبان ماه ادامه مي يابد.

در اين جشنواره هيات داوران بهترين ها در بخش فيلم، کارگرداني، بازيگر زن و مرد را انتخاب و جايزه بهترين فيلم از منظر تماشاگران نيز اهدا خواهد شد.

براساس اطلاعاتي که تارنماي جشنواره بين المللي فيلم هانوي روز دوشنبه منتشر کرد، سه فيلم بلند از ايران نيز در بخش جام جهان نماي اين جشنواره به نمايش در مي آيد.

فيلم "خشکسالي و دروغ" ساخته پدرام عليزاده، "جاودانگي" به کارگرداني مهدي فردقادري که نخستين اثرش است و "لانتوري" آخرين ساخته رضا درميشيان در چهارمين جشنواره فيلم هانوي به نمايش درخواهد آمد.

فيلم جاودانگي پيش از اين به جشنواره‌هاي "رم" ايتاليا و زاگرب رفته بود و فيلم سينمايي لانتوري تاکنون در 14 جشنواره سينمايي شرکت کرده است.

در اين بخش جشنواره فيلم هانوي 42 فيلم بلند حضور دارند که بيشترين حضور مربوط به فيلم هاي ايران، فرانسه، چين و هند است.

سينماي هند، کشورهاي جنوب شرق آسيا، ايتاليا، کشورهاي عضو آسيا و اقيانوس آرام و ويتنام از جمله بخش هاي اين جشنواره بين المللي است.

محصولاتي با زمان بيش از 70 دقيقه و ساخته شده از سپتامبر سال 2014 تا ماه اوت سال جاري ميلادي مجاز به شرکت در اين جشنواره بودند.

300 فيلم بلند و 200 فيلم کوتاه از 40 کشور جهان براي شرکت در جشنواره بين المللي فيلم هانوي ارسال شده بود که داوران تعدادي را براي بخش مسابقه و نمايش برگزيدند.

در بخش فيلم هاي بلند پنج داور از کشورهاي فرانسه، آمريکا، هند، فيليپين و ويتنام در مورد بهترين آثار اين جشنواره تصميم گيري مي کنند.

در بخش فيلم هاي کوتاه اين جشنواره بين المللي نيز 30 فيلم از کشورهاي مختلف از جمله ويتنام، مکزيک، سوئيس، سنگاپور، قرقيزستان، فيليپين، آمريکا، الجزاير، فنلاند و سريکلانکا به مرحله پاياني راه يافتند.

در اين بخش نيز سه داور از کشورهاي سنگاپور، ويتنام و استراليا در مورد برترين آثار تصميم گيري مي کنند.

چهارمين جشنواره بين المللي فيلم از اول تا پنجم نوامبر (11 تا 15 آبان) به ميزباني ويتنام در هانوي پايتخت اين کشور برگزار مي شود و يکهزار و 200 ميهمان داخلي و خارجي در آن شرکت دارند.


 نامه «رضا کيانيان» به بان کي مون 

 رضا کيانيان بازيگر مطرح سينماي کشور در نامه اي به بان کي مون دبير کل سازمان ملل متحد گفت: خشکسالي هاي دوره اي، ناآگاهي عمومي، ناهماهنگي کشورهاي منطقه و سياستگذاري هاي غلط باعث شده اند تا بخش هاي بزرگ و وسيعي از منطقه و بخصوص ايران دچار بي آبي شوند.به گزارش ايرنا، وي در اين نامه که در مراسم اهدا بيش از يک ميليون امضاي جمع‌ آوري شده براي نهضت من درياچه اروميه هستم، به گري لوييس هماهنگ کننده مقيم ملل متحد در ايران اظهار داشت:‌ سدسازي هاي بي رويه، احداث صنايع سنگين نامتناسب با محيط و کشاورزي بي برنامه و ناهمخوان با شرايط زيستي و همچنين در اين اواخر پروژه هاي انتقال آب از مشکلاتي است که انسان ها به طبيعت تحميل کرده اند و باعث تشديد بي آبي شده اند.

حامي پويش «من درياچه اروميه هستم»، ادامه داد: اکنون بيشتر درياچه ها، تالاب ها و رودخانه هاي ايران خشک شده اند و يا به سرعت به خشکي نزديک مي شوند و در صدر اين فجايع زيست محيطي، درياچه هاي اروميه و هامون قرار دارند.

اين بازيگر در نامه خود خطاب به بان کي مون يادآور شد: ما امضا کنندگان اين درخواست به پشتوانه حدود يک ميليون و 700 هزار امضا، از شما مي خواهيم به عنوان يک وظيفه جهاني، با کمک و نظارت هاي علمي، تکنيکي و مالي در رفع بي آبي به کشورمان ايران کمک کنيد.

در مراسمي يک ميليون و 700 هزار امضا براي نهضت من درياچه اروميه هستم تقديم گري لوييس هماهنگ کننده مقيم سازمان ملل متحد در ايران شد تا به دست بان کي مون برساند.


 يک جايزه اسپانيايي براي «فروشنده» 

 خبرآنلاين: فيلم «فروشنده» برنده جايزه بهترين فيلم هيئت داوران جوان شصت و يکمين جشنواره فيلم سمينس در شهر وايادوليد اسپانيا شد.

«فروشنده» در بخش غير رقابتي اين جشنواره حضور داشت. داوران جوان از بين همه فيلم‌هاى بخش‌هاى رقابتى و غير رقابتى، «فروشنده» را به عنوان فيلم منتخب خود اعلام كردند.

جشنواره بين‌المللي فيلم سمينسي(Seminci) يکي از قديمي‌ترين جشنواره فيلم اروپا به شمار مي‌رود که هر سال در وايادوليد اسپانيا برگزار مي‌شود. اين جشنواره از بيست و دوم تا بيست و نهم ماه اکتبر (اول تا هشتم آبان ماه) در اسپانيا برگزار شد.


 غزل شاکري مقابل دوربين «سارا و آيدا»  

 ايسنا: غزل شاکري بازيگر نقش سارا در جديدترين فيلم مازيار ميري به تازگي جلوي دوربين رفت.

غزل شاکري پيش از اين در مجموعه نمايش خانگي «شهرزاد» به ايفاي نقش پرداخته بود که مورد توجه مخاطبين قرار گرفت.

در فيلم «سارا و آيدا» غزل شاکري، پگاه آهنگراني، مصطفي زماني، سعيد چنگيزيان و شيرين يزدان‌بخش به ايفاي نقش مي پردازند. در خلاصه داستان اين فيلم آمده است: «سارا و آيدا دوستان صميمي هستند که آبروي يکي از آنها به خطر افتاده و حالا بايد به کمک هم شرايط را به حالت عادي بازگردانند اما اين دو دوست تا کجا پاي يکديگر مي‌ايستند؟


 تدوين «سازش» از نيمه گذشت 

 مهر: تدوين فيلم سينمايي «سازش» به کارگرداني حسين فرحبخش و تهيه‌کنندگي عبدالله عليخاني از نيمه گذشت.

عبدالله عليخاني تهيه‌کننده سينما گفت: فيلمبرداري به پايان رسيده و تاکنون 60 درصد از تدوين آن هم انجام شده است اما با اين وجود بايد پس از اتمام تدوين به تماشاي «سازش» بنشينيم تا ببينيم آيا براي نمايش در سي و پنجمين جشنواره فيلم فجر مناسب است يا نه.وي افزود: اگر به اين نتيجه برسيم که اين فيلم مناسب حضور در سي و پنجمين جشنواره فيلم فجر نيست آن را در اين جشنواره شرکت نمي دهيم.بهنوش بختياري، سحر قريشي، رضا ناجي و يوسف تيموري ايفاگر نقش هاي اصلي «سازش» هستند.


 علي مصفا به «روي خط صفر» پيوست 

 صبا: علي مصفا؛ بازيگر مطرح سينما، در فيلم سينمايي «روي خط صفر» مهرداد غفارزاده به ايفاي نقش خواهد پرداخت.

پيش‌توليد «روي خط صفر» به کارگرداني مهرداد غفارزاده اين روزها با سرعت زيادي در حال پيگيري است و تهيه‌کننده اين اثر با سرمايه‌گذار آرژانتيني اين فيلم هم به توافق نهايي دست پيدا کردند و اواخر آبان‌ماه فيلمبرداري اين اثر آغاز خواهد شد.

فيلمنامه «روي خط صفر» به‌طور کامل آماده و به زبان انگليسي نيز ترجمه شده است.


 خبر هنري 

 پايان نمايشگاه بلگراد؛

کشورهاي آلماني زبان ميهمان سال آينده نمايشگاه

شصت و يکمين دوره نمايشگاه بين‌المللي کتاب بلگراد به کار خود پايان داد. سال آينده کشورهاي آلمان، اتريش و سوئيس ميهمان ويژه نمايشگاه هستند.به گزارش روابط عمومي موسسه نمايشگاه هاي فرهنگي ايران، اين مراسم با حضورمجيد فهيم‌پورسفير جمهوري اسلامي ايران درصربستان، اکسل ويلهلم ديتمان سفيرآلمان درصربستان و زوران ابراموويچ رييس نمايشگاه بلگراد برگزار شد. در اين مراسم دفتر نمايشگاه بلگراد از تهران به فرانکفورت تحويل گرديد. سال آينده کشورهاي آلماني زبان اتريش، سوئيس و آلمان مهمان ويژه نمايشگاه کتاب بلگراد هستند.

دراين مراسم فهيم پور، سفير ايران در صربستان با نگاشته اي عنوان کرد: موجب خرسندي است که جمهوري اسلامي ايران مهمان ويژه اين دوره ازنمايشگاه بود که يکي ازمهم ترين رويدادهاي فرهنگي منطقه محسوب مي شود. وي درادامه از کشور ايران به عنوان مهد تمدن بشري ياد کرد که درطول بيش از 3 هزار سال گذشته تاريخ ساز و تمدن آفرين بوده اند.

وي همزماني اين رويداد مهم فرهنگي با پايان ماموريت 3 سال و نيم موفقيت آميز خود را در کشور دوست صربستان لطفي از سوي خداوند مهربان دانست.در اين مراسم به نمايندگي از نمايشگاه کتاب تهران لوح يادبودي به نماينده نمايشگاه بلگراد تحويل گرديد.

بزرگداشت «خسرو سينايي» در جشنواره فيلم کوتاه تهران

بزرگداشت استاد خسرو سينايي در سي و سومين جشنواره فيلم کوتاه تهران برگزار مي شود.

به نقل از ستاد خبري جشنواره فيلم کوتاه تهران، در پنجاهمين سالگرد فعاليت هنري استاد خسرو سينايي، بزرگداشت و مرور آثار کوتاه او در اولين روز سي و سومين جشنواره فيلم کوتاه تهران برگزار مي شود.در اين برنامه که با عنوان «به انتخاب استاد» برگزار مي شود منتخبي از فيلم هاي مستند کوتاه خسرو سينايي به انتخاب خود او به نمايش در مي آيد. مستند هاي «حاج مصور»، «حسين ياوري»، «شرح حال»، «ميان سايه و نور» و «گواهان تاريخ» پنج فيلمي هستند که روز سه شنبه 18 آبان از ساعت 17:30 تا 19 براي علاقه مندان روي پرده مي رود.

خسرو سينايي جزو هيات داوران بخش بين الملل سي و سومين جشنواره فيلم کوتاه تهران است و از اين رو مرور آثار او در اولين روز جشنواره و پيش از آغاز داوري هاي بخش بين الملل برگزار مي شود تا داوران و مهمانان خارجي جشنواره با آثار کوتاه اين فيلمساز بزرگ سينماي ايران آشنا شوند.سي و سومين جشنواره بين المللي فيلم کوتاه تهران 18 تا 24 آبان به دبيري فريد فرخنده کيش برگزار مي شود.

600 اثر در دفتر دبيرخانه چهارمين اشکواره شعر بانوان عاشورايي

بعد از پايان مهلت فراخوان و دريافت آثار از شاعران، تعداد 600 اثر در موضوعات مورد توجه، به دبيرخانه چهارمين اشکواره شعر بانوان عاشورايي رسيد.به گزارش روابط عمومي چهارمين اشکواره شعر بانوان عاشورايي، تعداد 522 شاعر از تهران و ساير استان‌ها به سرودن اشعاري در موضوعات فراخوان، در اين اشکواره شرکت کرده‌اند. سهم بانوان شاعره در اين اشکوراه 317 نفر است و آقايان شاعر به 205 نفر مي‌رسند. در اين اشکواره دکتر عليرضا قزوه به عنوان رئيس شوراي سياستگذاري، فرحروز فاتحي به عنوان دبير و قادر طراوت‌پور به عنوان دبير علمي فعاليت دارند.

چهارمين اشکواره شعر بانوان عاشورايي به همت «بنياد آيه‌هاي ايثار و تلاش» و مشارکت حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، بنياد شهيد و امور ايثارگران و... روز پنج‌شنبه 20 آبان ماه در تالار سوره حوزه هنري برگزار مي‌شود.


 دريچه کتاب 

 انسان ؛ قرقاولِ بزرگِ هستي

آذر فخري

" دستمال نداشتن " را همواره بهانه اي مي کرد تا بفهمد مادرش نگران اوست. براي همين هر روز صبح که مي خواست به مدرسه برود، عمدا دستمال برنمي داشت تا مادرش به او يادآوري کند. آن وقت با اطمينان از نگراني مادر، برمي گشت و دستمال برمي داشت.

" هرتا مولر " خانم نويسنده ي آلماني تبار ، سخنراني مراسم دريافت جايزه ي نوبل ادبيات را با اين جملات شروع مي کند. هرتا مولر اصلا زاده ي يکي از روستاهاي کشور روماني است 0 ( زاده ي اوت 1953 ميلادي ). اما به دليل آثارش و نيز به دليل همکاري نکردن با پليس مخفي دولت چائوشسکو که رئيس جمهور زمان قبل از فروپاشي شوروي، در روماني است ، پس از سال ها تحت تعقيب بودن بالاخره شانس به او رو مي کند : او را از روماني اخراج مي کنند. به اين ترتيب او به آلمان مي رود و درهاي آزادي به روي او باز مي شود.

مولر هرچه نوشته درباره ي دوران ديکتاتوري و حکومت ظالمانه ي کمونيست ها بر روماني است. دوراني که هر رومانيايي در پي آن بود که به هر ترتيبي شده ، گذرنامه اي به دست آورد و از اين زندان بزرگ ؛ روماني، بگريزد.

در اين جا مي خواهم با شما در باره ي داستان بلند " گذرنامه " حرف بزنم. داستاني که در آن " وينديشِ " آسيابان ، قهرمان داستان ، و نيز هم روستاييانش ، در پي به دست آوردن گذرنامه اي براي خود و خانواده شان هستند و در اين راه تقريبا همه چيز خود را از دست مي دهند. اما فکر مي کنند که ارزشش را دارد. زيرا آنان از جنگ جهاني دوم جان سالم به در برده اند ولي اکنون تحت نظر دائم يک حکومت کمونيستي هستند که مي خواهد حتي فکر و روحشان را نيز در تسخير کند.

مولر ، خود زاده و بزرگ شده ي چنين شرايطي است. او ، به عنوان کارمندِ کارخانه و در هر شغل ديگري که مي يابد ، حتي به عنوان مربي مهد کودک ، وادار مي شود که با پليس مخفي همکاري کند. اما هرگز تسليم نمي شود. هرتا مخفيانه کتاب هايش را به خارج از کشور منتقل مي کند تا منتشر شوند و به اين ترتيب بالاخره ، دولت او را از سرزمين اش بيرون مي کند.

داستان هاي هرتا با جملات کوتاه و آرام و روان پيش مي روند. اشياءِ جاندار و بي جان در توصيفات او نقش بسيار کليدي و مهمي دارند. گويي هر چه که بر انسان مي گذرد ، بر درختان و حيوانات و بر ميز و صندلي و تخت نيز مي گذرد. هرتا در طول داستان گذرنامه بارها و بارها از گل رز حرف مي زند. گل رز را در حالت هاي مختلف شب و روز ، آفتاب و مه ، درد و خوشي ، نفرت و عشق ، توصيف مي کند. گل رز در داستان گذرنامه به آيينه اي بدل مي شود که چهره ي درون قهرمانان داستان را در خود مي نماياند.

سبکي که مولر در نوشتن به کار مي برد، گاه چنان آهنگين و کنايي مي شود که به شعر پهلو مي زند. و آکادمي نوبل نيز دليل اهداي جايزه ي نوبل سال 2009 به او را، همين شيوه و سبک عنوان مي کند : " ... کسي که با تمرکز بر شعر و نثر ، دورنماي زندگي کساني را که زندگي شان مصادره شده ،به تصوير کشيده است. "

نام اصلي کتاب خانم هرتا مولر ، کتابي که ما در اين جا درباره ي آن صحبت مي کنيم : " انسان قرقاول بزرگ هستي است " مي باشد. اين جمله ، در زبان رومانياي ، يک ضرب المثل است. اما چون داستان بر روند دريافت گذرنامه و مکافاتي که وينديشِ آسيابان به خاطر آن متحمل مي شود ،تکيه دارد، از سوي مترجم، همان " گذرنامه " انتخاب شده است. زيرا مترجم معتقد بوده که آن ضرب المثل رومانيايي براي خواننده ي ايراني دور از ذهن است.

اما البته اين عنوان که خود نويسنده آن را انتخاب کرده، بيش از هر چيزي بيانگر وضع اسف انگيز قهرمانان داستان است. داستان هرتا مولر روايت ساده ي "گذرنامه " گرفتن نيست.

بلکه روايت " انسانيتِ " انسان هايي که به خاطر فرار از شرايط محدود کننده و رسيدن به آزادي ، دقيقا ، همان انسانيت را زير پا مي گذرانند. درست مانند قرقاول که با اين که خود يک پرنده ي شکارچي است ، اما به خاطر زيبايي و رنگارنگي پر و بالش همواره در تيررس شکارچيان است.

دست کم گرفتن شعور ، دانش و درکِ خواننده از سوي مترجم توانايي که اين کتاب را ترجمه کرده و اين نام را بر روي کتاب گذاشته ، جاي گله دارد. در جايي که ما مي توانيم به خواننده فرصت فکر کردن وجست و جو را بدهيم ، حتي با دادن کدهاي غريب ، بايد اين کار را بکنيم. قرار ما اين نيست که خواندن ، کاري سهل و ساده و صرفا براي سرگرمي باشد. و هم از اين جهت است که هيچ سرگرمي و کتاب زرد نويسي جايزه ي نوبل نگرفته است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي