جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/08/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5415

رئيس قوه قضاييه:
مطبوعات بايد درچارچوب قانون، آزاد و مورد حمايت باشند


اوباما: ترامپ پيروز شود، عميقا ناراحت مي‌شوم


بشار اسد: قدرت را به پسرم واگذار نمي‌کنم


اف بي آي بار ديگر کلينتون را تبرئه کرد

جهانگيري درباره فساد مالي در صندوق فرهنگيان:
فرقي ندارد در دوره گذشته بوده يا در اين دوره


شهر حمام العليل در جنوب موصل آزاد شد


ميز خبر


يك نكته از هزاران


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها

توضيحات عضو شوراي شهر تهران در غرفه آفرينش:
همكاري لازم از سوي شهرداري براي حفظ فضاي سبز پايتخت صورت نمي‌گيرد


سرمقاله


  رئيس قوه قضاييه:
 مطبوعات بايد درچارچوب قانون، آزاد و مورد حمايت باشند 

 رئيس قوه قضاييه با انتقاد شديد ازبرخي اظهارات در روزهاي اخير گفت: برخي مسئولان به صورت شفاهي يا کتبي، با ‌واسطه يا بي واسطه درخواست برخورد با برخي مطبوعات و رسانه‌ها را دارند اما وقتي در ميان اهالي رسانه قرار مي گيرند، نداي آزادي مطبوعات سر مي دهند.

به گزارش ايرنا از قوه قضاييه، آيت الله صادق آملي لاريجاني در جلسه مسئولان عالي قضايي با اشاره به برگزاري نمايشگاه مطبوعات اظهارکرد: مطبوعات و رسانه ها در هرکشوري نقش شفاف سازي و آگاهي بخشي را بر عهده دارند و في‌الجمله نظام فکري جامعه را شکل مي دهند. حتي در امور ارزشي و ديني اينگونه است، يعني چه در اين امور جامعه رشد کند و چه رو به زوال برود قطعا رسانه ها دخيل بوده اند.

مطبوعات چشم بيناي جامعه و مانع بسياري از تخلفات

وي با تاکيد بر اينکه همه موظفند از نقش آگاهي بخشي رسانه ها دفاع کنند، مطبوعات را چشم بيناي جامعه و مانع بسياري از تخلفات توصيف کرد و افزود: آزادي بيان در جمهوري اسلامي با وجود تبليغات مسمومي که در اين زمينه مي شود، يک آزادي معقول و منطقي و واقعي است.

رئيس قوه قضاييه با بيان اينکه درعرصه مطبوعات و رسانه ها از صدا و سيما گرفته تا روزنامه ها، همه قوا را نقد مي کنند منتهي برخي انتظارات بالايي دارند و مي خواهند آزاديشان مطلق باشد درحاليکه درهيچ کجاي دنيا و در هيچ نظام سياسي، آزادي مطلق وجود ندارد زيرا آزادي ها با هم دچار تزاحم مي شوند گفت: گاهي آزادي يک فرد با آزادي فرد ديگر مزاحمت مي‌کند.

ممنوعيت شرعي و قانوني انتشار مطالب مبتني بر افترا، توهين و شايعات از سوي رسانه ها

رئيس دستگاه قضا با تاکيد بر لزوم نقش آفريني مطبوعات درجهت ارتقا سطح فرهنگي جامعه، انتشار مطالب مبتني بر افترا، توهين و شايعات از سوي رسانه ها را شرعا و قانونا ممنوع دانست و با بيان اينکه چنين مطالبي بايد براي همه مطبوعات خط قرمز باشد، تصريح کرد: متاسفانه قوه قضاييه در همه جا مظلوم واقع مي شود زيرا کار اين قوه، قضاوت است و در هر پرونده اي ممکن است يک طرف ناراضي يا حتي هر دو طرف ناراضي باشند. در مورد مطبوعات نيز همين گونه است يعني گاهي مطبوعات شاکي خصوصي دارند يا دادستان از جنبه عمومي به موضوع ورود پيدا مي کند که اين را نبايد تقييد مطبوعات بدانيم.

آيت الله آملي لاريجاني افزود: برخي فشار مي آورند که چرا فلان روزنامه را نمي بنديد و برخي ديگر فشار مي آورند که چرا فلان رسانه را توقيف کرده ايد؛ در پاسخ به تمام اين فشارها ما يک سخن داريم و آن اينکه ما راه خود را براساس قوانين کشور و موازين شرعي طي مي کنيم و اگر عنوان مجرمانه اي بر اقدام يک روزنامه يا رسانه صدق نکند دليلي ندارد به موضوع ورود پيدا کنيم.

رئيس قوه قضاييه با انتقاد از برخي اظهارات در ايام اخيرخاطرنشان کرد: برخي مي گويند قلم ها را به بهانه هاي واهي نشکنيم يا دهان ها را به بهانه‌اي غير اساسي نبنديم؛ واضح است خطاب آنان به دستگاه قضايي است. اين نوعي افترا به قوه قضاييه است و بلکه توهين و عجيب است کساني که چنين افتراها و اهانت هايي را به قوه قضاييه روا مي دارند، مدام هم دم از اخلاق و اسلام مي زنند. اينگونه افتراها و توهين‌ها با کدام اخلاق و اسلام، سازگار است؟! اينگونه افتراها به قوه قضاييه و تضعيف دستگاه قضايي به سود چه کسي است؟

آيت الله آملي لاريجاني خطاب به گوينده چنين سخناني تصريح کرد: برادر بزرگوار شما خودتان شفاهاً يا کتباً با واسطه يا بي‌واسطه بارها گفته ايد که چرا با فلان روزنامه يا فلان سايت برخورد نمي کنيد يا نزد رهبر معظم انقلاب گلايه مي کنيد که چرا دستگاه قضايي با فلان روزنامه برخورد نکرده است. اما وقتي در بين اهالي مطبوعات و رسانه حضور مي يابيد نداي آزادي مطبوعات سر مي دهيد و اينکه قلم‌ها را نشکنيد و دهانها را نبنديد! البته ما به هيچ کدام از اين سخنان کاري نداريم و راه قانوني خود را مي رويم.

برخي تلاش دارند دشمني آمريکا را تاحد يک تعصب تقليل دهند

آيت الله آملي لاريجاني با اشاره به سالروز 13 آبان و برپايي راهپيمايي ضد استکباري در کشور، به سخنان مهم رهبر معظم انقلاب به مناسبت اين روز اشاره کرد و گفت: برخي تلاش دارند بغض و دشمني آمريکا را نسبت به کشور ما و انقلاب تا حد يک تعصب تقليل دهند و آن را کمرنگ کنند که البته خوشبختانه مقام معظم رهبري اين سخن فريبکارانه را افشا کردند.

رئيس دستگاه قضا خاطرنشان کرد: آمريکايي‌ها تا امروز ظلم هاي بسياري بر ملت ما روا داشته‌اند و فريبکاري آنها بيش از بيش آشکار شده است که آخرين مورد آن نيز بدعهدي و خلف وعده آمريکا در موضوع برجام بود. از سوي ديگر در همين چند روز اخير رئيس جمهور آمريکا که مدت زيادي به پايان مسئوليتش باقي نمانده بار ديگر زهر خود را به ملت ايران ريخت و قانون تمديد وضعيت اضطراري عليه ايران را امضاء کرد.

آيت الله آملي لاريجاني تاکيد کرد: ملت ما با فرياد بلند «مرگ بر آمريکا» مي خواهد بگويد که دشمني آمريکا با ايران تمام نشده اما مشخص نيست چرا عده اي به دنبال کمرنگ جلوه دادن اين دشمني واقعي هستند.


 اوباما: ترامپ پيروز شود، عميقا ناراحت مي‌شوم 

 
ام‌.اس‌.ان‌.بي‌.سي: باراک اوباما با بيان اينکه اگر دونالد ترامپ به عنوان جانشين او در پست رياست جمهوري سوگند ياد کند "عميقا ناراحت" خواهد شد، بار ديگر تکرار کرد که اين ميلياردر جمهوري‌خواه "تحت هيچ شرايطي لايق رياست جمهوري نيست."

باراک اوباما رئيس‌جمهوري آمريکا در مصاحبه با "ام‌.اس‌.ان‌.بي‌.سي" گفت: او (ترامپ) کسي است که تحت هيچ شرايطي مناسب پست رياست جمهوري نيست. اگر او انتخاب شود، عميقا نااميد خواهم شد آن هم نه به دليل حرف‌هايي که به من خواهد زد بلکه به اين دليل که نگران آينده کشورم هستم.

او افزود: در سخنان قبلي خودم گفتم که بايد مراقب اختلاف‌نظرها ميان جمهوري‌خواهان و دموکرات‌ها باشيم. زماني که با جان‌ مک‌کين رقابت مي‌کردم، گمان مي‌کردم که ايده‌هاي او اشتباه است و باور داشتم که من مي‌توانم رئيس‌جمهوري بهتري شوم.


 بشار اسد: قدرت را به پسرم واگذار نمي‌کنم 

 
ساندي تايمز:بشار اسد در مصاحبه اخير خود با روزنامه ساندي تايمز به شرح مسائلي پرداخت و اظهار داشت: سوريه ملک شخصي من يا خانواده‌ام نيست.بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه در گفت‌وگو با روزنامه انگليسي که منتشر شد، گفت، هيچ هواپيما يا کشتي شخصي ندارد و به خارج سفر نمي‌کند و مثل هميشه همان کاري را که در طول زندگي‌اش براي سپري کردن تعطيلاتش مي‌کرده، انجام مي‌دهد يعني تعطيلاتش را در سواحل سوريه سپري مي‌کند.

وي افزود:‌من خانواده و دوستاني دارم و دوستان من همان دوستان دوران مدرسه‌ام هستند.رئيس جمهوري سوريه تاکيد کرد: سوريه ملک شخصي من يا خانواده‌ام نيست. نمي‌گويم قدرت را به پسرم يا يکي از نزديکان و اقوامم محول مي‌کنم. سوريه کشوري است که براساس قانون اساسي عمل مي‌کند که به ملت بازمي‌گردد نه به يک شخص تنها.


 اف بي آي بار ديگر کلينتون را تبرئه کرد 

 
سي ان ان: مدير اداره تحقيقات فدرال پليس آمريکا موسوم به اف بي آي به قانونگذاران اعلام کرد که پس از بررسي ايميل‌هاي جديد هيلاري کلينتون، اين آژانس نظرات خود را درباره کانديداي دموکرات‌ها مبني بر اينکه نبايد در مظان اتهام قرار بگيرد، تغيير نمي‌دهد. جيمز کومي، مدير اف بي آي در نامه‌اي جديد به رئيس کميته تحقيقات کنگره آمريکا نوشت: براساس بررسي‌هاي جديد ما، اف بي آي نتايج تحقيقات خود را درباره هيلاري کلينتون، کانديداي دموکرات‌ها در انتخابات رياست جمهوري 2016 ايالات متحده تغيير نمي‌دهد و نظر ما هماني است که در ژوئيه 2016 اعلام کرديم.

کومي ماه گذشته ميلادي و در جريان ارسال نامه‌اي به کنگره اعلام کرد: اف بي آي ايميل‌هايي را در تحقيقات جداگانه‌اي کشف کرده که مرتبط با رسوايي "انتشار غيرمسولانه اطلاعات محرمانه" از سوي کلينتون است؛ اقدامي که باعث تنش در رقابت‌هاي انتخاباتي شد.


 جهانگيري درباره فساد مالي در صندوق فرهنگيان:
 فرقي ندارد در دوره گذشته بوده يا در اين دوره 

 معاون اول رييس جمهوري، صندوق ذخيره فرهنگيان را يک بنگاه اقتصادي با داشتن بانک، بيمه و سرمايه گذاري فولاد توصيف کرد و گفت: به جامعه فرهنگيان اطمينان مي دهم که دولت و قوه قضاييه از حقوق آنان در اين صندوق حفاظت مي کند.

به گزارش ايرنا، اسحاق جهانگيري در مراسم توديع و معارفه وزير آموزش و پرورش گفت: اين روزها موضوع ذخيره فرهنگيان که بيش از 900 هزار عضو دارد، بسيار شنيده مي شود.

وي ادامه داد: با گذشت 20 سال از تاسيس اين صندوق، هم حجم سهامداران و هم مبالغ دريافتي در اين بنگاه اقتصادي افزايش يافته و امروز اين بنگاه اقتصادي داراي بانک، بيمه و شرکت سرمايه گذاري در بخش هاي فولاد مي باشد.

معاون اول رييس جمهوري اظهار داشت: چنين مجموعه اي حتما بايد داراي فکر اقتصادي سازمان يافته دقيق باشد و اساسنامه اين صندوق که در روز اول نوشته شده، شايد فکر نمي کردند که روزي به چنين بنگاه اقتصادي بزرگي تبديل شود.

جهانگيري تصريح کرد: آموزش و پرورش بايد ابتدا آسيب شناسي از نظام مديريتي حاکم در اين بنگاه داشته باشد و نظام دقيقي بر آن مستقر کند تا کنترل، حسابرسي، نظارت و پاسخگويي داشته باشد.

مبارزه با فساد بدون ملاحظات خطي

جهانگيري خاطرنشان کرد: از ابتداي دولت يازدهم اعلام کرديم که فساد سيستمي بدي در نظام شکل گرفته و مثل موريانه در همه سطوح کشور وارد شده است؛ فرقي ندارد اين فساد در دوره گذشته بوده يا در اين دوره، فساد، فساد است و کسي که آلوده شده چه هم خط ما باشد يا در خط مقابل، مبارزه با اين آسيب ها بايد بدون ملاحظات صورت گيرد.

وي با بيان اينکه مبارزه با فساد بايد به يک عزم عمومي تبديل شود و اين از خطوط اصلي دولت است، گفت: برخي موضوعي را به شکلي بزرگ مي کنند که دولت نمي خواهد با فساد مبارزه کند و اين آدرس غلط دادن است چرا که هر جا که فساد بزرگ باشد، بايد گفته شود.

معاول اول رييس جمهوري گفت: در بنگاه هاي زيرمجموعه صندوق ذخيره فرهنگيان از جمله بانک سرمايه که مستقل است، تخلفاتي صورت گرفته و بايد پاسخگو باشند.

معوقات بانکي را پس مي گيريم

معاون اول رييس جمهوري با اشاره به اينکه از ميان بدهي هاي معوق بانک هاي کشور، هشت هزار ميليارد تومان بدهي معوق بانک سرمايه است، گفت: برخي با قلدري معوقات خود را به اين بانک پس نمي دهند ولي به آنها مي گويم که از اين ها پس خواهيم گرفت. نه دولت و نه قوه قضاييه ضيعف نيستند و اين معوقات پس گرفته خواهد شد.


  شهر حمام العليل در جنوب موصل آزاد شد 

 نيروهاي عراقي شهر مهم حمام العليل در جنوب موصل را از چنگ گروه تروريستي داعش آزاد کردند.به گزارش خبرگزاري فرانسه، نيروهاي پليس فدرال، ارتش و نيروهاي نخبه وزارت کشور عراق بر شهر حمام العليل به طور کامل مسلط شدند.

حمام العليل آخرين شهر مهم در جبهه جنوبي موصل است. اين شهر در ساحل غربي رود دجله قرار دارد و در حدود 15 کيلومتري جنوب شرقي حاشيه جنوبي شهر موصل قرار دارد.عمليات آزادسازي موصل از دست تروريست هاي داعش در 26 مهرماه با پيام حيدرالعبادي نخست وزير عراق آغاز شد.طي اين مدت دهها شهر و روستا از اشغال گروه تروريستي داعش آزاد شده است.


 ميز خبر 

 دکتر لاريجاني در ديدار با قائم مقام وزير خارجه سوريه:

سوريه در خط مقدم مقاومت در مبارزه با تروريسم و صهيونيسم قراردارد

رييس مجلس شوراي اسلامي رفتار دولت سوريه و اسد براي حل سياسي بحران در اين کشور را سنجيده توصيف کرد.

به گزارش خانه ملت؛"فيصل مقداد" قائم مقام وزير امور خارجه سوريه با "دکترعلي لاريجاني" رئيس مجلس شوراي اسلامي ديدار و گفتگو کرد.

در ابتداي اين ديدار،دکتر علي لاريجاني روابط دو کشور جمهوري اسلامي ايران و جمهوري عربي سوريه را عميق،دوستانه و تاريخي ارزيابي کرد و گفت:ايران و سوريه داراي مناسباتي غني و راهبردي هستند.

رئيس مجلس شوراي اسلامي ضمن تأکيد براهميت توسعه مناسبات دوکشور در زمينه‌هاي پارلماني،سياسي و اقتصادي گفت:در شرايط فعلي که هجوم جدي عليه سوريه است،همکاري‌هاي دوکشور در زمينه سياسي و اقتصادي بايد افزايش يابد.

دکترلاريجاني با اشاره به مسائل منطقه‌اي به ويژه سوريه و مبارزه با گروه‌هاي تکفيري- تروريستي،ادامه داد:سوريه در خط مقدم مقاومت درمبارزه با تروريسم و صهيونيسم است و از نظر سياسي رفتار دولت سوريه و شخص آقاي بشار اسد براي حل سياسي بحران بسيار سنجيده بوده است.

وي با اشاربه بر ضرورت تقويت همکاري‌هاي اقتصادي و منطقه‌اي سوريه افزود:سياست جمهوري اسلامي ايران مبارزه با تروريسم و برقراري امنيت در منطقه‌ است و ما در همکاري با سوريه،مباني وراي مسائل اقتصادي را در نظر داريم.

رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه برخي کشورهاي منطقه و قدرت‌هاي جهاني مسئول‌ آتش افروزي‌هاي کنوني در سوريه هستند،تاکيد کرد: آمريکا و هم پيمانان منطقه‌اي‌اش مشکلات فراواني را در منطقه به وجود آوردند که بايد با تدبير کشورهاي منطقه،مانع از وارد آمدن خسارات بيشتر شد.

دکتر لاريجاني همچنين،وحدت کشورهاي اسلامي در مقابله با مشکلات دروني جهان اسلام را امري ضروري برشمرد و خاطرنشان کرد:تنها قدرت‌هاي بزرگ و استعمارگر از اختلافات موجود بين کشورهاي مسلمان در جهت کسب منافع خود بهره مي‌برند.

رئيس مجلس شوراي اسلامي،تصريح کرد: ترديدي نداشته باشيد که حمايت‌هاي جمهوري اسلامي ايران از سوريه کماکان استمرار خواهد داشت.

ظريف و فيصل مقداد بر تداوم رايزني هاي ايران، سوريه و روسيه تاکيد کردند

وزير امور خارجه ايران و قائم مقام وزير خارجه سوريه ضمن ديدار بر لزوم تداوم رايزني و همکاري ميان سه کشور ايران، سوريه و روسيه درباره مبارزه با تروريسم و افراط گرايي تاکيد کردند.

به گزارش اداره کل ديپلماسي رسانه اي وزارت امور خارجه،«محمدجواد ظريف»با «فيصل مقداد» قائم مقام وزير امور خارجه سوريه ديدار و درباره روابط دوجانبه، آخرين تحولات بحران سوريه در زمينه هاي سياسي و نظامي و نشست سه جانبه در مسکو گفت و گو کرد.

تاکيد بر لزوم تداوم نشست هاي رايزني هاي سه جانبه مسکو، تهران و دمشق و اوضاع حلب از جمله محورهاي اين ديدار بود.

در اين ملاقات فيصل مقداد از مواضع اصولي جمهوري اسلامي در مسائل منطقه اي بويژه در خصوص سوريه تمجيد و قدرداني کرد.

وي با بيان اينکه جمهوري اسلامي ايران در صف مقدم مبارزه با تروريسم و افراط گرايي قرار دارد بر افزايش تبادل نظر دوستان سوريه تاکيد کرد.

محمدجواد ظريف وزير امور خارجه کشورمان نيز ضمن بيان لزوم تداوم رايزني و همکاري ميان سه کشور ايران، سوريه و روسيه بر همکاري هاي بين المللي در اين زمينه تاکيد کرد.‌

آلمان: اروپا نيازمند رويکرد واحد در قبال ترکيه است

دولت آلمان با بيان اينکه وارد بحث‌هاي مرتبط با تحريم ترکيه در مورد سرکوب رسانه‌اي و سرکوب مخالفان نمي‌شود، گفت که لازم است اروپا به اين تحولات واکنش متحدي داشته باشد.

به گزارش رويترز، اشتفان زايبرت، سخنگوي دولت آلمان در کنفرانس خبري گفت: آنچه نياز داريم واضح است و آن موضع متحد اروپايي به تحولات در ترکيه است.

وي افزود: ما بايد شفاف به ترکيه بگوييم که سرکوب اصحاب رسانه و سرکوب مخالفان چه تاثيري روي روابط با اتحاديه اروپا مي‌گذارد. به همين دليل است که باز نگه‌ داشتن کانال‌هاي ارتباطي حائز اهميت است.

در پي بازداشت‌هاي گسترده در ترکيه پس از کودتاي نافرجام 15 ژوئيه مقامات اروپا زبان به انتقاد از مسئولان آنکارا گشوده و بارها هشدار داده‌اند که اين عملکرد آنکارا ترکيه را از اتحاديه اروپا دور مي‌کند.


 يك نكته از هزاران 

 استان هاي نفت خيز در حسرت وعده ها

استان‌هاي جنوبي كشور عليرغم اينكه ميزبان منابع نفتي به عنوان اصلي ترين منبع درآمد ايران مي‌باشند، همواره در مضيقه بوده‌اند و مشكلاتشان در بين مشغله‌ها و برنامه‌هاي ديگر از اولويت مسئولان خارج مي‌شود. سيل، ريزگردها، آلودگي پالايشگاه‌ها و بيكاري و... تنها بخشي از مشكلات آنها مي باشد.

به عنوان مثال خساراتي که سيل فروردين امسال به خوزستان وارد کرد آسيب جدي به كشاورزان زد و دولت وعده داد به آنها كمك كند اما تاكنون اعتباري به منظور جبران خسارت هاي وارد شده از سوي دولت اختصاص نيافته است. از سوي ديگر با توجه به انبوه ريز گردها در استان‌هاي جنوبي هنوزاعتباري ابلاغ نشده و با پيگيري انجام شده اين دو موضوع قرار است در هيات دولت براي تامين اعتبار مطرح شوند.

اين بي توجهي‌ها و خلف وعده‌ها علاوه بر فشار برمردم، موجب آسيب جدي به وجهه دولت مي‌گردد.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 شصت و هشتمين اجلاس هيأت مد‌يره IAU

د‌كتر عبد‌الله جاسبي

سري سوم -249

تقاضا براي پذيرش عضويت مؤسسه

نام مؤسسه: دانشگاه پلي تکنيک فلسطين(PPU)، فلسطين

مسئول: دکتر دود الزَتاري

عنوان: رئيس

آدرس: P.O.Box198,Ein Sara Street,Hebron,

Palestine

تلفن: (+972)22228912

تلفکس: (+972)2217248

ايميل: Zatarid @ PPU.edu

وب سايت: WWW,PPU.edu

تاريخ انقضا: 9 otober 2004

تأسيس شده در: 1978

وضعيت حقوقي: عمومي

عضو: (انجمن هاي ملي، منطقه اي، بين المللي)

- انجمن دانشگاه هاي عرب (AAU)

- موافقت نامه هاي همکاري با ده دانشگاه بين المللي

ساختار آکادميک: (دانشکده ها، کالج ها، مدارس، وغيره)

- کالج مهندسي و فن آوري

- کالج علوم کاربردي

- کالج علوم و اطلاعات مديريت

- کالج حرفه هاي کاربردي

تعداد کارکنان آکادميک

2003-04 2002-03 2001-02

- تمام وقت 90 91 96

- پاره وقت 32 37 33

- تعداد کارکنان جاري با درجه دکتري 44

تاييديه اصولي رشته هاي اعطايي و دوره مطالعه هريک از آنها

حداقل طول برنامه ها:

- ديپلما: 2 سال

- ليسانس علوم 4 سال

- ليسانس مهندسي 5 سال

- درجه فوق ليسانس از سال 2005 ارائه خواهد شد.


 توضيحات عضو شوراي شهر تهران در غرفه آفرينش:
 همكاري لازم از سوي شهرداري براي حفظ فضاي سبز پايتخت صورت نمي‌گيرد 

درجريان نمايشگاه مطبوعات چهره‌هاي سياسي و مسئولان مختلف كمي بيشتر از گذشته در دسترس خبرنگاران قرار گرفته‌اند. در همين زمينه دكتر ولي الله شجاع پوريان با حضور در غرفه روزنامه آفرينش، در مورد مديريت شهري و تخريب فضاي سبز پايتخت با توجه به حساسيت اين موضوع براي سلامت شهروندان به تشريح اين معضل پرداخت.

اين عضو شوراي شهر با تاكيد بر ضرورت حفظ و توسعه فضاي سبز تهران با توجه به هواي بسيار آلوده، ترافيك و خطر آلاينده‌ها براي شهروندان، افزود: در شوراي آنچه مربوط به نمايندگان شورا بوده در راستاي حفاظت از محيط زيست صورت گرفته است و مضاف بركميته محيط زيست، در اين دوره كميسيون سلامت هم به آن اضافه شده و آقاي دكتر حافظي از مديران كاركشته در اين عرصه مسئول آن هستند.

شجاع پوريان مدعي است اين شورا چند مصوبه را گذرانده كه اگر حتي يك درخت در ملك‌هاي خصوصي هم قطع شود جريمه‌هاي سنگين مشمول فرد خاطي گردد و موظف است چندين درخت را به جاي آن غرس نمايد. وي درمورد عملكرد شهرداري تهران درمورد تخريب درختان در پارك‌ها و فضاهاي سبز شهري ابراز داشت: درحال حاضر برخي از اين اقدامات به گونه‌اي انجام مي‌شود كه شهرداري يا نهادهاي ديگر سند مالكيت براي آن ارائه مي كنند و اختيار آن فضا را مختص به خود مي‌دانند.

به عنوان مثال در يكي از مناطق تهران، جلسه شوراياران و باحضور شهردار ناحيه و نماينده شوراي شهر(بنده) برگزار شد و درآن گزارشي مردمي ارائه شد مبني براينكه قوه قضائيه با ادعاي داشتن سند مالكيت چند هكتار از مراتع سبز يكي از پارك‌هاي اين محله را ديواركشي و محصور كرده است. براساس وظيفه نمايندگي شوراي شهر نسبت به اين موضوع تذكري قانوني ارائه دادم و خواستار بررسي اين موضوع شديم. اما نتيجه اين تذكر احضار بنده به دادگاه به اتهام تشويش افكار عمومي گرديد كه هم اكنون نيزبه قيد ضمانت آزادم!.

شجاع پوريان با تاكيد بر نقش نظارتي شورا در اين عرصه عنوان داشت: متاسفانه همكاري لازم ميان نهادها و به ويژه شهرداري وجود ندارد و در مسائلي كه ما ورود مي‌كنيم و تذكر مي‌دهيم اقدامات لازم صورت نمي‌گيرد. اين نماينده اصلاح طلب شوراي شهر در واكنش به عدم توانايي نظارتي شورا در جلوگيري از اقدامات غيرقانوني شهرداري در زمينه تخريب پارك‌ها و درختان گفت: تا اندازه‌اي كه در قانون به شوراي شهر اختيار داده‌ است، نمايندگان و به ويژه اصلاح طلبان كه درحال حاضر مديريت شهري را به دست دارند، در قالب بازديد‌ها، تذكر‌ها، مصوبه‌ها و شكايت‌ها، وظايف نظارتي خود را انجام مي دهند، اما جز اين مسائل ابزار ديگري در دست نمايندگان شوراي شهرنيست و همكاري لازم در اين حيطه وجود ندارد.

شجاع پوريان در پايان نسبت به اولويت منافع اقتصادي و سودجويي‌هاي موجود براي ساخت و ساز‌هاي غيرقانوني اشاره داشت و تاكيد كرد: شوراي شهر بايد در مسائل اين چنيني به صورت واحد عمل كنند و به وحدت رويه برسند در غير اين صورت با عدم همكاري نمي‌توان انتظار نظارت و صيانت از فضاي سبز و مديريت شهري مناسب پايتخت را داشت.


 سرمقاله 

شهرداري ، مامور شهرداري و مرگ خاکستري

آذر فخري 

دست فروشي و بساط کردن ، در شهر بزرگي مثل تهران ، يک پديده ي اجتماعيِ ناگزير است. حجم بالاي بيکاري ، فشارهاي فزاينده اقتصادي ، افزايش انتظاراتِ خاص از زندگي که بسيار هزينه برند و قرار گرفتن در موقعيت رقابتي و چشم وهم چشمي، ساکنان بومي و مهاجران اين شهر را به طرق مختلف درگيرکرده است.

استرس و اضطراب مدام نسبت به اين که فردا چه خواهد شد و عدم احساس امنيت نسبت به موقعيت شغلي و خانوادگي ، از مردم شهر ما ، افرادي کم حوصله با آستانه ي صبر بسيار پايين پديد آورده است.

در اين ميان بعضي سازمان ها که کارشان پالودن چهره ي شهر از بي نظمي ها و ناهنجاري هاي دائمي آن است ، به جمع آوري دست فروشان و بساطي ها، جريمه کردن آنها ، مصادره ي وسايل آنها و در نتيجه ضرب و شتم يا دستگيري آنها ، اقدام مي کنند. و در اين ميان بسياري از اين ماموران جلوگيري از سد معبر ، از طبقات و افرادي که زور بازو و فرهنگ رشد نيافته دارند،انتخاب مي شوند. افرادي که خود نيز قربانيِ ضعف سيستمي کل جامعه اي با آسيب هاي اقتصادي ، اجتماعي و اخلاقي فروان است.

دست فروش و بساطي ،اغلب مهاجر و بيکار است. او بي آنکه ، آسيب شناسي شود، در ورطه اي مي افتد که زندگي برايش تبديل به يک جنگ و گريز مداوم مي شود، جنگ و گريزي که يک مامور نياموخته ، که خود نيز نيازمند و در ذات وجوديش بيکار است، او را از پاي درمي آورد.

پيدا کردن مقصر در اين ميان کار سختي نيست. همه ي اين اتفاقات ، از نقطه ي شروع تا رسيدن به محاق گور، نوعي پيوستگي دروني و بيرونيِ آشکار دارند. سازماني براي " زيبا و مرتب جلوه دادن شهرش " گرسنه اي را به شکار گرسنه اي ديگر مي فرستد. انتخاب چنين فردي به عنوان مامور مبارزه با سد معبر ، اتفاقي نيست. او بايد قوي باشد، چون بايد جلوي فردي بايستد که دارد براي لقمه اي نان ، مي جنگد.

او بايد قدرت چسبيدن يقه ي اين آدم و جمع کردن بساط او و ايستادن در مقابل مقاومت او را داشته باشد. در اين ميان ، بين آن که کتک مي زند تا اخراج نشود و گرسنه نماند وآن که کتک مي خورد و مي ميرد چون کار ندارد و گرسنه است ، قرباني ترکدام يک است ؟

چون بياييد بپذيريم که اين هر دو قرباني اند. قرباني سيستم معيوب و ناکارآمد جامعه در استفاده از نيروها و استعدادها. آن ها هر دو قرباني ِ فساد اقتصادي بالادستان خود هستند که نه نامي از آن ها فاش مي شود و نه چهره اي از آن ها ديده مي شود.

معبر زندگي اين دست فروش و آن مامور مبارزه با سد معبر ، از جاي ديگري مسدود شده است. و مامور بزرگ تر و قوي تري لازم است تا آن معبر را از سدهايي که بر آن ساخته اند ، بپالايد. و همه البته در حال وروزي هستيم که منتظريم دستي از غيب برون آيد و کاري بکند.

a.f.far99@gmail.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي