جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/08/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5415


تقويت قواي دفاعي بدن و احتراز از داروهاي شيميايي ضامن سلامتي است


رابطه چند فاکتور محيطي با ايجاد ام اس قطعي


کليد سلامت قلب کودک در دستان مادر


پيش بيني سلامت جنين با انجام آزمايش ادرار از مادر


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 تقويت قواي دفاعي بدن و احتراز از داروهاي شيميايي ضامن سلامتي است 

 
در صورتي که تمامي اعضاي بدن سالم بوده و اعمال خود را به درستي انجام دهند بيماري ظهور نمي کند و در صورت ابتلا به بيماري به دلائل مختلف امراض در مقابل دفاع بدن ناتوان شده از بين مي روند و هنگامي که انواع ترشحات بدن و هورمون ها به خوبي توليد شوند انواع مواد زائد و اضافي بدن به راحتي در بدن تجزيه شده سميّت خود را از دست مي دهند و با تحريک اعضاي مختلف مانند روده ها مواد غير قابل مصرف به راحتي از بدن دفع مي شوند. چون ترشحاتي که از بدن دفع مي شود هم مي توانند سموم را خنثي کرده يا آنها را تجزيه کنند و از مواد غذايي وارد شده در سيستم گوارش بدن با توجه به توانائي و توليد ترکيبات مختلف مواد لازم تن ساخته شده و رشد و ترميم اعضاء و نسوج به خوبي انجام مي گيرد.

افرادي که داري انرژي کافي مي باشند و از منابع مختلف نيز نيرو به دست مي آورند. توانايي لازم براي ساخت انواع ترشحات را داشته به خوبي از غذاها بهره گرفته و مواد زائد را از بدن خارج مي کنند.

در صورت توقف مواد زائد و اضافي در بدن و مصرف شدن آنها در نقاط مختلف بدن باعث بروز سلول هاي بدخيم مي شود.

چنانچه سلول هاي بدن از انواع سموم و محصولات فاسد و غذاهاي آزار دهنده بهره گيرند ممکن است
عده اي از سلول ها از بين بروند و عده اي ديگر مهاجم و بدخيم شوند.

بدن انسان طوري درست شده است که مي تواند به راحتي با عوامل محيطي برخورد کند و زندگي خود را حفظ نمايد چون از بدو توليد با مشکلات و سوانح رو به رو بوده است و انواع درمان ها و داروهاي نادرست براي انسان ها شرايط نامناسب را به وجود آورده است و انسان هاي امروزي توانائي مقابله با انواع امراض را ندارد. چون براي بيماري هاي جزئي و بي خطر هم از انواع وسايل براي بهبودي استفاده شده است و قواي دفاعي بدن ضعيف شده است.

ضعف قواي بدن نه تنها در مقابل انواع بيماري ها مهم است که در برابر فرسودگي و جراحي سلول هاي بدن در دراز مدت بسيار مهم بوده و باعث کاهش طول عمر مي شود و انسان هاي امروزي با مصرف داروهاي زياد و زيان آور خود را ضعيف و ناتوان کرده و به عمر اندک قناعت مي کند. افراد اگر بخواهند داراي عمر طولاني و پربرکت باشد بايد بيشتر به قواي دفاعي خود توجه کرده و قبل از اينکه به امراض مختلف دچار شوند بايد به وسايل مختلف ايمني خود را در مقابل تباهي عوامل افزايش دهند.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 رابطه چند فاکتور محيطي با ايجاد ام اس قطعي 

 
به گزارش انجمن ام اس ايران،شايد شما بدانيد که چند فاکتور محيطي متهم هستند که در ايجاد بيماري ام اس، بروز حملات و پيشرفت بيماري نقش دارند .اگرچه هنوز نقش اين عوامل بطور صددرصد مشخص نشده اما شواهد موجود به قدري هست که عزيزان مبتلا به ام اس آنها را جدي بگيرند و رعايت کنند چراکه اغلب اين عوامل همان ها هستند که اصولاً در يک زندگي سالم بايد رعايت شود مانند چاقي، سيگار و ...

حال مي خواهيم در خصوص مطالعه اي صحبت کنيم که نقش چند عامل محيطي را در تبديل " سندروم ايزواله باليني = CIS " به ام اس قطعي = CDMS بررسي کرده است.

سندروم ايزوله باليني، زماني است که فرد براي اولين بار دچار علائمي شده است که با توجه به ماهيت و خصوصيات آن و نيز MRI انجام شده احتمال اين ميرود که در آينده تبديل به بيماري ام اس قطعي شود.

پرواضح است که اگر ما بدانيم چه فاکتورهائي در اين تبديل نقش دارند، ممکن است بتوانيم با کنترول آنها مانع از اين تبديل شويم. هدف اين مطالعه اين بود که مشخص کند آيا سيگار، ويتامين D و چاقي مي توانند در اين تبديل نقشي داشته باشند يا خير.

مطالعه در اسپانيا در سال 1995 آغاز شد، تا حدود 15 سال ادامه يافت و نهايتاً به اين نتيجه رسيد که اگرچه کمبود ويتامين D و سيگار در تبديل CIS به CDMS نقشي نداشته اند ولي هر دوي اين عوامل در پيشرفت ناتواني در گروه CIS نقش بازدارنده
داشته اند. لذا به نظر مي رسد با نرمال کردن سطح ويتامين D خون و مصرف نکردن سيگار مي توان جلوي پيشرفت ناتواني را گرفت.

مطالعه ديگري نيز در خصوص ميزان پاسخ به داروهاي انترفران انجام گرفته که نتايج آن به تازگي اعلام شده است. اين مطالعه که در دانمارک انجام شده، 1145 فرد مبتلا به MSرا (RRMS) که تحت درمان با انترفران ها بودند مورد بررسي قرار داد و نهايتاً به اين نتيجه رسيد که افراد مبتلا به ام اس که سيگار مي کشيدند با احتمال کمتري به داروهاي انترفران پاسخ مي دادند.

محققين امريکائي در کاليفرنيا نيز در پي يافتن پاسخ اين سوال بودند که آيا "توده بدني" (اندکسي براي توصيف وزن نرمال و اضافه وزن) با احتمال بروز ام اس رابطه اي دارد؟ نتايج اعلام شده به اين شکل بود که اضافه وزن و چاقي با احتمال بروز ام اس مرتبط است و علت اين رابطه را تاثير چاقي بر سيستم ايمني مي دانند.

لذا بر طبق شواهد موجود صلاح است مبتلايان به ام اس و افراد با ريسک بالاتر ابتلاء، چاقي ، سيگار، و ويتامين D را جدي بگيرند.


  کليد سلامت قلب کودک در دستان مادر 

 مطالعات جديد نشان مي دهد تغذيه سالم در دوران بارداري، يکي از مهمترين عوامل سلامت قلب فرزند تا پايان عمر است.

به گزارش ايرنا از مديکال اکسپرس، نقش تغذيه سالم در دوران بارداري بر رشد مغز، بافت عصبي و سيستم هاي مختلف بدن در مطالعات گوناگون تاييد شده است.مطالعه اي که به تازگي توسط محققان دانشگاه وايومينگ در آمريکا صورت گرفته نيز نشان مي دهد تغذيه نقش کليدي در شکل گيري قلب و سلامت آن ايفا مي کند.

اين پژوهش با مطالعه بابون (از گونه ميمون) ها نشان مي دهد قلب بابون هايي که مادرانشان در دوران بارداري تغذيه سالم نداشتند، در مقايسه با بابون هايي که تغديه سالمي داشتند، تا حد زيادي متفاوت است.عملکرد ضعيف در پمپاژ خون، شکل نامتعارف و پيري زودرس بافت قلب از جمله مهمترين تفاوت هاي قلب سالم و ناسالم در بابون ها است. شکل و عملکرد قلب بابون ها شباهت بسيار زيادي به انسان دارد.اين مطالعه نشان مي دهد بهداشت رواني و غذايي ضعيف مادران در دوران بارداري که بيشتر در کشورهاي فقير و کم درآمد ديده مي شود، مهمترين عامل ابتلا به بيماريهاي قلبي، سکته مغزي و ديابت در فرزندان است. سوء تغذيه مادر در دوران بارداري، فرزند را در برابر انواع بيماري ها آسيب پذير مي کند.

نتايج اين مطالعه در نشريه Physiology منتشر شده است.


 پيش بيني سلامت جنين با انجام آزمايش ادرار از مادر 

 طبق يک مطالعه جديد، نمونه ادرار مادر در دوره بارداري مي تواند به پزشکان در ارزيابي رشد جنين و پيش بيني سلامت جنين کمک کند.به گزارش مهر، به گفته محققان رشد غيرعادي جنين و وزن نامناسب به هنگام تولد از فاکتورهاي پرخطر بيماري هاي مزمن در سنين بالا، نظير ديابت نوع2 و چاقي، هستند.به گفته محققان دانشگاه امپريال لندن، مواد متابوليکي موجود در ادرار مادر مي تواند نشان دهد که وزن نوزاد به هنگام تولد چقدر خواهد بود.

بدين ترتيب پزشکان مي توانند با ارائه پيشنهاداتي در زمينه تغيير در سبک زندگي به حفظ اندازه سالم نوزاد کمک کنند.ميريل تولدانو، سرپرست تيم تحقيق، در اين باره مي گويد: «ما براي اولين بار از تکنيک موسوم به طيف بيني NMR براي تشخيص 10 متابوليت ادراري در سومين سه ماهه بارداري که مرتبط با رشد جنين و افزايش وزن به هنگام تولد است استفاده کرديم.»

به گفته وي، «اين متابوليتها شامل هورمون هاي استروئيدي و بلوک هاي ساختاري بيولوژيکي مهمي موسوم به اسيدهاي آمينه با
زنجيره هاي منشعب (BCAA) بودند.» اين اسيدهاي آمينه، مواد مغذي اي هستند که انرژي لازم براي رشد جنين را فراهم مي سازند.

تغيير در اين اسيدهاي آمينه و ساير متابوليت هاي يافت شده در ادرار مادر مي تواند بيانگر 12 درصد اختلاف در وزن به هنگام تولد نوزاد باشد. به گفته محققان، اين يافته ها مستقل از ساير فاکتورهاي مشخص نظير وزن مادر و سيگار کشيدن اوست.

در اين مطالعه، نمونه ادرار و اطلاعات مربوط به سبک زندگي بيش از 800 زن باردار 28 تا 33 ساله در اسپانيا جمع آوري شد.

به گفته تيم تحقيق، «ما دريافتيم 50 درصد افزايش در ميزان BCAA فرد با افزايش 1 تا 2.4 درصدي وزن نوزاد به هنگام تولد مرتبط بوده که معادل 5 تا 11 گرم است.»


 خبرهاازعالم علم 

 آيا "آسپرين" يا "اهداي خون" در رفع غلظت خون موثرند؟

‌يک فوق تخصص خون و سرطان بالغين گفت: برخي از غلظت‌هاي خون، بيماري‌هاي زمينه‌اي سرطان هستند.

دکتر مهيار منصوري در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: در برخي مواقع غلظت خون به خاطر استعمال سيگار است و به دليل کاهش اکسيژن خون، فرد دچار غلظت خون مي‌شود.

وي با بيان اينکه افرادي که به بيماري قلبي و ريوي دچار هستند نيز ممکن است دچار غلظت خون شوند، ادامه داد: جاهايي که اکسيژن کم است، غلظت خون ايجاد مي‌شود. البته برخي از غلظت‌هاي خون، بيماري‌هاي زمينه‌اي سرطان هستند.

اين فوق تخصص خون و سرطان بالغين افزود: «پلي سيتمي ورا» نوعي بيماري يا اختلال خوني است که در آن مغز و استخوان بيش از حد مورد نياز گلبول قرمز مي‌سازد و اين مدل امکان دارد به سرطان خون تبديل شود.

منصوري اضافه کرد: استعمال سيگار، زندگي در مناطق کوهستاني(ارتفاعات)، بيماري‌هاي قلبي و عروقي منجر به ايجاد غلظت خون افراد مي‌شود، اما اين بيماري‌ها زمينه‌ساز سرطان نيستند.اين هماتولوژيست و آنکولوژيست گفت: چنانچه فردي دچار غلظت خون باشد بايد علت غلظت خون را از يک فوق تخصص خون و سرطان جويا شود.

وي با بيان اينکه در بين برخي افراد باب شده که مي‌گويند چنانچه غلظت خون داريد قرص آسپرين استفاده کنيد يا خون اهدا کنيد، بيان کرد: اين تجويز از هر کسي برمي‌آيد و استفاده دو مورد فوق تنها در حد يک مسکن ساده بوده و نياز است افراد علت بيماري غلظت خون را با مراجعه به پزشک جويا شوند و چنانچه غلظت خون علتي زمينه‌اي دارد، متناسب با تشخيص پزشک به درمان بپردازد.


 خبرپزشكي 

 قائم مقام وزير بهداشت :

70 درصد مردم اضافه وزن دارند

قائم مقام وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي ، گفت : مقابله با عوامل خطر از جمله چاقي نياز به دانش افراد و تغيير رفتار آن ها دارد.

به گزارش وبدا، دکتر ايرج حريرچي ضمن بيان اين مطلب گفت: نوع بيماري ها با توجه به تغيير رفتار مردم و پيشرفت هاي حاصل شده در حوزه بهداشت تغيير کرده است و در حال حاضر در دوره گذار اپيدمولوژيک هستيم.وي گذار اپيدميولوژيک و نماي بيماري ها را از عفوني و تغذيه اي به بيماري هاي غيرواگير تعبير کرد و افزود: تا حدود 80 سال گذشته قسمت عمده مرگ و ميرها ناشي از بيماري هاي عفوني از جمله وبا و کزاز بود و اميد به زندگي نيز 50 سال بوده است.

سخنگوي وزارت بهداشت در ادامه افزود: امروزه وضعيت اقتصادي جهان بهبود يافته و مقابله با بيماري ها نيز صورت گرفته و بالطبع طول عمر افراد نيز افزايش يافته و بيماريها کنترل شده اند. در حال حاضر با يک واکسن 5 دلاري مي توان از 6 بيماري مهيب جلوگيري کرد .

وي در ادامه افزود: البته با بالا رفتن عمر افراد همزمان عوامل خطر بيماري هاي غيرواگير از جمله بيماري هاي قلبي عروقي، سرطان ها و ديابت نيز زياد شده است که راه مقابله با اين بيماري ها متفاوت است.

دکتر حريرچي با بيان اين که 70 درصد مردم دچار اضافه وزن و چاقي هستند، گفت: اکثر اين افراد مي دانند که چاق هستند و عده اي از آنان نسبت به درمان چاقي خود اقداماتي انجام مي دهند ولي افرادي نيز هستند که نسبت به کنترل و رفع چاقي خود اقدامي نمي کنند.

قائم مقام وزير بهداشت در ادامه افزود: با توجه به اين که مقابله با عوامل خطر و تغيير رفتارها خيلي سخت است و بيماري هاي غيرواگير پرهزينه هستند لذا سيستم هاي بهداشتي درماني بايد منطبق با اين گذار اپيدميولوژيک تغيير کنند و زيرساخت هايشان را اصلاح کنند.

دکتر حريرچي گفت: هيچ جاي دنيا نتوانستند مجموع کل هزينه هاي سلامت خود را کاهش بدهند زيرا اصلاح زير ساخت ها هزينه بر است .اگرچه هزينه هاي سلامت افزايش پيدا کرده است ولي انسان هايي با طول عمر و سالم در جامعه بيشتر شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي