جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/08/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5415


برنامه جديد مقابله با دلالان و واسطه‌هاي تجهيزات صنعت نفت


آغاز صادرات گازوئيل ايران به اروپا


سفر وزير نفت مصر به ايران رد شد


معادلات انرژي


يادداشت


ميز خبر


 برنامه جديد مقابله با دلالان و واسطه‌هاي تجهيزات صنعت نفت 

 
معاون وزير نفت با تشريح برنامه جديد مقابله با دلالان و واسطه‌هاي کالاها و تجهيزات صنعت نفت از طرح جديد شفاف‌سازي معاملات در صنعت نفت خبر داد.به گزارش مهر، محمدرضا مقدم در مراسم آغاز به کار هشتمين نمايشگاه ساخت تجهيزات صنعت نفت در تشريح مهمترين سياست هاي طراحي و ساخت کالاهاي مورد نياز صنايع نفت و گاز ايران گفت: هم اکنون مراحل طراحي سامانه يکپارچه کالاي صنعت نفت به پايان رسيده و به زودي از اين سامانه با اولويت انتقال و توسعه فناوري در صنعت نفت رونمايي خواهد شد.

معاون پژوهش و فناوري وزير نفت با تاکيد بر اينکه يکي از مهمترين اهداف راه اندازي سامانه يکپارچه کالا در صنعت نفت، تکميل زنجيره خدمات فني و مهندسي و بومي سازي دانش طراحي و ساخت انواع کالا و تجهيزات نفتي است، تصريح کرد: شفاف سازي معاملات نفتي، تسريع در زمان ساخت و کاهش هزينه هاي ساخت خريد کالاهاي نفتي و اعمال سياست هاي متمرکز براي حمايت از توليد داخل از ديگر اهداف بهره برداري از اين سامانه يکپارچه کالا در صنعت نفت به شمار مي رود.

اين مقام مسئول، با بيان اينکه براي نخستين بار در طول تاريخ صنعت نفت اولين وندورليست دارندگان واقعي و داخلي کالا و تجهيزات در صنعت نفت با گردآوري حدود يک‌هزار و 814 شرکت سازنده تهيه و تبيين شده است، تاکيد کرد: علاوه بر اين به زودي اولين وندورليست سازندگان خارجي کالا و تجهيزات صنعت نفت هم تهيه خواهد شد.

مقدم با يادآوري اينکه هم اکنون حدود 24 هزار و 600 تامين‌کننده خارجي و داخلي کالا و تجهيزات در صنعت نفت ايران فعاليت مي کنند، بيان کرد: تکميل اطلاعات شرکت هاي تامين‌کننده کالا و شناسايي تامين‌کنندگان واقعي از ديگر اهداف راه اندازي سامانه يکپارچه کالا در صنعت نفت خواهد بود.

معاون وزير نفت با بيان اينکه شناسايي تامين‌کنندگان واقعي منجر به کاهش فعاليت هاي دلالي و واسطه گري در سطح صنعت نفت به منظور خريد کالا و تجهيزات است، يادآور شد: از سوي ديگر همزمان با راه اندازي اين سامانه، بومي سازي دانش فني برخي از کالاهاي پرمصرف هم در صنعت نفت آغاز شده است.

وي با بيان اينکه در شرايط فعلي هيچ مشکل و فقداني در کيفيت، استاندارد و قيمت تمام شده تجهيزات سرچاهي در حيطه نفت و گاز در مقايسه با سازندگان داخلي وجود ندارد، گفت: با بهره برداري از سامانه يکپارچه کالا در صنعت نفت عملا براي انواع خريد کالاهاي خارجي که نمونه مشابه آنها در داخل طراحي و توليد شده، محدوديت هاي جدي اعمال خواهد شد.

اين مقام مسئول، با اشاره به برنامه ريزي به منظور ساخت بومي سازي 10 گروه کالاهاي اساسي و پرمصرف در صنعت نفت، تصريح کرد: مهمترين اولويت در ساخت اين کالاها دست يابي به دانش طراحي و مهندسي آنها بوده و عملا در صورت دستيابي به اين دانش، امکان تجاري سازي کالاهاي نفتي با اولويت صادراتي در کشور فراهم مي شود.


 آغاز صادرات گازوئيل ايران به اروپا 

 
معاون وزير نفت با اشاره به ثبت رکورد صادرات روزانه 25 ميليون ليتر گازوئيل، از آغاز صادرات گازوئيل ايران به اروپا خبر داد و گفت: سوخت هواپيما هم به سبد صادراتي اضافه شد.

عباس کاظمي در گفتگو با مهر درباره آخرين وضعيت صادرات فرآورده‌هاي نفتي ايران، گفت: براي نخستين بار در طول يکصد سال گذشته ايران به جاي واردکننده به صادر کننده انواع فرآورده‌هاي نفتي تبديل شده است.

معاون وزير نفت با اعلام اينکه هم اکنون به طور کامل از تمامي ظرفيت بنادر و پايانه‌هاي نفتي کشور به منظور صادرات انواع فرآورده‌هاي نفتي استفاده خواهد شد، تصريح کرد: در شرايط فعلي در پايانه و بنادر نفتي بندرعباس، ماهشهر، عسلويه و لاوان با صف کشتي‌هاي فرآورده‌بر براي صادرات روبرو بوده و حتي براي تمامي کشتي‌ها براي بارگيري و صادرات محصولات نفتي نوبت تعريف شده است.

مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي با اشاره به فعاليت همزمان چهار پست اسکله در پايانه نفتي ماهشهر، تصريح کرد: به زودي دو پست اسکله جديد نفتي در پايانه نفتي ماهشهر فعال خواهد شد.

اين مقام مسئول با با بيان اينکه هم اکنون ظرفيت صادرات فرآورده‌هاي نفتي ايران به 500 هزار ليتر در روز افزايش يافته است، تبيين کرد: تاکنون در پايانه نفتي ماهشهر عمليات لوله کشي و نصب بازوهاي بارگيري به پايان رسيده که به زودي عمليات راه اندازي آنها به پايان مي‌رسد.

کاظمي در خصوص حجم صادرات انواع فرآورده‌هاي نفتي از کشور هم توضيح داد: در هفت ماه نخست امسال به طور متوسط روزانه 17 ميليون ليتر گازوئيل از ايران به بازارهاي جهاني و منطقه‌اي صادر شده است.

معاون وزير نفت با بيان اينکه امسال با صادرات 25 ميليون ليتر گازوئيل در يک روز رکورد جديدي براي صادرات اين فرآورده نفتي به ثبت رسيده است، بيان کرد: علاوه بر گازوئيل هم اکنون روزانه يکهزار تا يکهزار و 500 تن گازمايع هم به بازارهاي جهاني صادر مي‌کنيم.

اين عضو هيات مديره شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ميزان توليد فعلي گاز مايع کشور را حدود 6000 تن در روز عنوان کرد و افزود: علاوه بر گاز مايع و گازوئيل، به طور متوسط روزانه بيش از 45 ميليون ليتر نفت کوره هم در طول هفت ماهه نخست امسال صادر مي‌کنيم.

وي با اشاره به آغاز صادرات سوخت هواپيما در سال 95، تاکيد کرد: نفت سفيد از ديگر محصولات نفتي است که در صورت داشتن تقاضا در بازار نسبت به صادرات آن اقدام مي‌کنيم.

کاظمي از چين و هند به عنوان دو مشتري اصلي فرآورده‌هاي نفتي ايران در بازار نام برد و خاطرنشان کرد: حجم صادرات محصولات نفتي به اروپا کمتر بوده زيرا تقاضا براي فرآورده‌هاي نفتي در اروپا نسبت به بازارهاي آسيايي کمتر است.

در همين حال عباس کاظمي معاون وزير نفت هفته گذشته در گفت‌وگو با مهر با تشريح جزئيات راه اندازي 3 طرح جديد بنزين‌سازي ايران، اعلام کرده بود: سال آينده براي نخستين بار ايران عضو باشگاه صادرکنندگان بنزين جهان مي‌شود.


 سفر وزير نفت مصر به ايران رد شد 

 در حاليکه رويترز به نقل از منابع مصري اعلام کرده که وزير نفت مصر در تلاش براي دستيابي به توافق‌هاي نفتي جديد، به ايران سفر مي کند، وزير نفت مصر اين موضوع را رد کرده و گفته که به ايران نمي‌رود.

به گزارش ايسنا، يکي از منابعي که طارق الملا، وزير نفت مصر را در فرودگاه همراهي مي کرد، روز يکشنبه به رويترز گفت: وزير نفت مصر قرار است با شماري از مقامات بلندپايه ايراني درباره امکان تضمين تامين نفت ديدار کند اما طارق الملا که روز دوشنبه در يک کنفرانس نفتي در ابوظبي حضور داشت، به رويترز گفت که "به ايران نمي رود".

عربستان سعودي ماه گذشته توافق نفتي خود با مصر را معلق کرد و پس از اين تعليق، مصر به قطعنامه سازمان ملل درباره سوريه که مورد حمايت روسيه بود راي مثبت داد. عربستان سعودي با اين قطعنامه که شامل درخواست براي توقف بمباران حلب بود، مخالف بود.

عربستان سعودي از سال 2013 که عبدل الفتاح سيسي، محمد مرسي رييس جمهور منتخب مردم را برکنار کرد، ميلياردها دلار به مصر کمک کرده بود.

توافق نفتي عربستان براي ماهانه 700 هزار بشکه محصولات نفتي به مدت پنج سال و تحت يک قرارداد 23 ميليارد دلاري ميان آرامکوي عربستان و شرکت نفت مصر بود که قرار بود پول آن در مدت 15 سال پرداخت شود.

رويترز در گزارش قبلي خود سفر وزير نفت مصر به ايران که رقيب منطقه اي اصلي عربستان به شمار مي رود را نشان دهنده تيرگي بيشتر روابط ميان مصر و حامي مالي اصلي اين کشور خوانده بود.

الملا ماه گذشته اعلام کرده بود معلوم نيست تحويل نفت عربستان چه زماني از سرگرفته خواهد شد و عربستان سعودي دليلي براي تعليق تحويل نفت اعلام نکرده است.

مصر از آن زمان در تلاش براي تامين منابع انرژي جديد بوده و هفته گذشته يادداشت تفاهمي با شرکت نفت دولتي جمهوري آذربايجان براي حداکثر دو ميليون بشکه نفت خام امضا کرد.

شرکت نفت مصر هفته گذشته با شرکت انرژي کويت توافقي امضا کرد که به اين شرکت مصري 20 درصد سهم مشارکت در ميدان نفتي سيبا در عراق داد.

روابط ديپلماتيک مصر و ايران از اواخر دهه 1970 به تيرگي گراييد و سفر يک مقام مصري از تهران رويداد کم‌سابقه اي محسوب مي شود.


 معادلات انرژي 

 آمادگي صنعت گاز براي عبور از زمستان امسال

پايداري شبکه انتقال گاز شمال کشور با بهره گيري از خطوط کمکي در استان‌هاي مازندران و گيلان در زمستان امسال افزايش مي يابد.حميدرضا عراقي، مديرعامل شرکت ملي گاز ايران در گفت‌وگو با شانا اظهار کرد: شبکه گاز شمال کشور را با ايجاد ارتباط ميان خطوط قبلي و اجراي خطوط لوله تقويتي جديد افزايش داده ايم تا شاهد افزايش پايداري انتقال گاز اين مناطق باشيم.

مديرعامل شرکت ملي گاز ايران افزود: در ادامه، راه حل‌هايي که مشکلات احتمالي را کاهش مي داد پياده کرده ايم تا در صورت وقوع شرايط خاص بتوانيم آن را به نحو مطلوب مديريت کنيم.

وي اعلام کرد: طي روزهاي آينده مانوري در مناطق شمالي کشور برگزار مي شود تا براي بدترين شرايط ممکن آمادگي داشته باشيم.

عراقي تاکيد کرد: از سوي ديگر، مصرف بهينه گاز بخش خانگي در تامين پايدار گاز به ديگر بخش از جمله صنايع و نيروگاه‌ها نيز نقش دارد.

معاون وزير نفت در امور گاز يادآور شد: براساس برنامه هاي تعريف شده، امسال 50 تا 100 ميليون مترمکعب به ظرفيت توليد گاز کشور افزوده مي شود.

وي ادامه داد: همزمان با ورود فازهاي جديد پارس جنوبي به مدار و افزايش ظرفيت توليد گاز، خطوط انتقال و شبکه مورد نياز گاز نيز اجرا مي شود تا اين افزايش توليد به مبادي مصرف منتقل و به طور پايدار توزيع شود.

مديرعامل شرکت ملي گاز ايران گفت: صنعت گاز تمام تلاش خود را به کار بسته است تا گاز مورد نياز بخش‌هاي مختلف مصرف را به طور پايدار تامين کند.

عراقي اظهار کرد: براساس برنامه هاي تعريف شده در سال گذشته، ايستگاه‌هاي تقويت فشار گاز به مدار آمده اند تا امکان افزايش توليد پارس جنوبي فراهم شود.

با هدف افزايش پايدار انتقال گاز شمال کشور طي چند سال گذشته خط لوله سوم سراسري تا رشت اجرا و در ادامه، خط لوله رشت- سنگر نيز با هدف تقويت گازرساني به اين استان‌ها تعريف شده است.

از طرفي، خط لوله ميامي- دشت نيز اجرا شده است و خط لوله دامغان-نکا نيز تا پايان سال آينده ساخته و شبکه گاز شمال کشور از محورهاي مختلف تقويت مي شود.

در گشايش هشتمين نمايشگاه تجهيزات صنعت نفت خوزستان عنوان شد:

صنعت نفت در دوره خاصي از توسعه قرار دارد

پيام مديرعامل شرکت ملي نفت ايران در گشايش هشتمين نمايشگاه تجهيزات صنعت نفت خوزستان قرائت شد.

به گزارش شانا ، در پيام علي کاردر که از سوي رضا خليلي، معاون عمليات غيرصنعتي اين شرکت قرائت شد، از صنعت نفت به عنوان موثرترين و بزرگترين صنايع جهان بويژه ايران ياد شده است.

مديرعامل شرکت ملي نفت ايران گفت: اين شرکت با معرفي بيش از 40 طرح توسعه ميدان‎هاي نفت و گاز، ظرفيت سرمايه مناسبي را براي سرمايه گذاري داخلي و خارجي فراهم کرده است.

کاردر ادامه داد: امروز صنعت نفت کشور در دوره خاصي براي توسعه قرار دارد و بازگشت به سقف توليد نفت، تلاش براي دستيابي به شرايط پيش از تحريم‌ها و کليد خوردن پروژه هاي مهم و بزرگ نفتي، تعريف 10 گروه کالاي راهبردي و پرمصرف صنعت نفت براي بومي سازي، انتقال دانش و فناوري روز جهاني با قرارگرفتن شرکت‌هاي ايراني در کنار شرکت‌هاي خارجي اعم از دولتي و خصوصي قرار داده است تا نقشي موثر در عرصه توسعه صنعت نفت کشور ايفا کنند.

وي گفت: اميدواريم با اتکا بر توان داخلي و تجربه‌هاي ارزشمند آن در سال‌هاي اخير در کنار شرکت‌هاي معتبر بين‌المللي صاحب دانش و فناوري روزآمد شاهد توسعه روزافزون اين صنعت تاثيرگذار و مهم کشور باشيم.

مديرعامل شرکت ملي نفت ايران با بيان اين که نفت در اقتصاد ايران سال‌هاي متمادي عمده درآمد کشور را تامين کرده است، افزود: اين بخش در اقتصاد کشور نقش مسلط داشته است.

کاردر با اشاره به اين که انرژي به عنوان نيروي محرکه بيشتر فعاليت‌هاي اقتصادي جايگاه ويژه اي در توسعه دارد، گفت: روند شتابان توسعه اقتصادي و صنعتي در کشورهاي جهان تا حدود زيادي به سطح مصرف انرژي مرتبط مي‌شود.

مديرعامل شرکت ملي نفت ايران افزود: ايران به عنوان يک کشور رو به رشد داراي منابع غني و بزرگ نفت و گاز است و با اين ظرفيت بالقوه انرژي، به دليل همجواري با منابع انرژي درياي خزر و خليج فارس و نيز دسترسي به آبراه‎هاي بين‌المللي، براي مبادله انرژي جايگاه بسيار ويژه اي در جهان دارد.

کاردر با اشاره به ظرفيت‎هاي ايران در حوزه انرژي برگزاري نمايشگاه‌هاي مرتبط و صنعت نمايشگاهي را فرصت مناسبي خواند تا مديران، کارشناسان و متخصصان داخلي و خارجي و هيئت‌هاي اقتصادي با ظرفيت‌ها، توانمندي‌ها و فرصت‌هاي اين حوزه بيش از پيش آشنا شوند.

وي در اين راستا به نمايشگاه صنعت نفت خوزستان اشاره کرد که در مهد صنعت نفت ايران برگزار مي شود و اين رويداد را فرصتي مناسب براي همگرايي و تعامل بيشتر سازندگان داخلي تجهيزات نفت خواند.

کاردر يادآور شد: حضور شرکت ملي نفت ايران در نمايشگاه صنعت نفت خوزستان و برگزاري آن از سوي شرکت ملي مناطق نفتخيز جنوب به روشني بيانگر نگاه ويژه وزارت نفت و شرکت ملي نفت ايران به موضوع توانمندي و حمايت از شرکت‌هاي داخلي است.

مديرعامل شرکت ملي نفت ايران گفت: با عنايت به ابلاغ مقام معظم رهبري، توجه به رويکرد اقتصاد مقاومتي در توسعه صنعت نفت، خط مشي شرکت قرار گرفت.

کاردر ادامه داد: اين مهم ما را بر آن داشت تا با تعريف 10 گروه کالاي راهبردي صنعت نفت و تامين بخش زيادي از نياز صنعت در داخل، برداشت صيانتي از مخازن نفت و گاز با اولويت توليد از ميدان‎هاي مشترک، تسهيل مشارکت و همکاري شرکت‌هاي داخلي و بين‌المللي و انتقال دانش و فناوري روزآمد و بومي سازي آن، حمايت از شرکت‌هاي داخلي براي دستيابي به بخش قابل توجهي از بازار ملي و منطقه‌اي در برنامه کاري شرکت قرار گيرد.

وي گفت: صنعت نفت ايران در دوران تحريم با تکيه بر توان داخلي موفقيت‌هاي ارزشمندي در حوزه ميدان‎هاي مشترک پارس جنوبي و غرب کارون به دست آورده است و در اين سال‌ها فعاليت‌هاي پيچيده و تخصصي صنعت با همت متخصصان کشور انجام شد.

وي با اعلام اين که اکنون با وجود زيرساخت‌هاي مناسب فني و عملياتي و نيروي انساني مجرب بستر مناسبي براي توسعه اين صنعت استراتژيک کشور فراهم شده است، يادآور شد: با همت سازندگان داخلي در اين دوره، امروز شاهد ظرفيت بسيار مطلوبي در توليد تجهيزات و قطعات مورد نياز صنعت نفت هستيم.


 يادداشت 

 سبک نوين در صنعت گاز کشور

مديران و کارکنان پرتلاش و ارزشمند مجتمع گاز پارس جنوبي به سبک نوين و پويا در صنعت گاز کشور دست يافته‌اند و بزرگان صنعت گاز کشور نيز از اين سبک تبعيت مي‌کنند.

اعتقاد دارم مجتمع گاز پارس جنوبي در 18 سالگي تاسيس خود به بلوغ فکري و عقلي رسيده است و با کوله‌باري از دانش و تجربه براي تحقق چشم‌انداز توسعه‌ کشور گام برمي‌دارد.

18 سال پيش اين مجتمع با تامين سه درصد از گاز کشور فعاليت خود را آغاز کرد و اکنون افزون بر تامين بيش از 60 درصد نياز گاز کشور، نقشي اساسي در صادرات ميعانات گازي ايفا مي کند.

مجتمع گاز پارس جنوبي در بدو تاسيس با کم‌ترين آمار نيروي انساني عهده دار تامين انرژي کشور شد و هم اکنون با مديريت کردن هفت پالايشگاه بزرگ، زمينه‌ اشتغال 11 هزار نفر نيروي انساني متخصص با تجارب ارزشمند را در کارنامه‌ درخشان خود ثبت کرده است.

آينده‌ اين مجتمع در صنعت گاز کشور بسيار روشن و درخشان است. با همت، تلاش و برنامه‌ريزي دقيق پنجره‌ايي براي شما متخصصان به طرف آينده باز شده که کاملا روشن، واضح و شفاف است.

اين مجتمع با همت فرزندان اين مرز و بوم در آينده‌اي نزديک با تامين 82 درصد از گاز کشور، 14 پالايشگاه بزرگ را در جهت آسايش و رفاه مردم کشور با تمام تلاش اداره خواهد کرد.

راهبرد و سبک مديريتي کارکنان و متخصصان در مجتمع گاز پارس جنوبي توسعه و تهاجم خواهد بود. مديران و کارکنان اين مجتمع عظيم، با اتکا به دانش و توان نيروهاي جوان و پرانرژي کشور بعد از پايان طرح توسعه‌‌ پالايشگاه‌هاي پارس جنوبي، برنامه‌ريزي و تجارب ارزشمند خود را به سمت پروژه‌هاي فرزاد، پارس شمالي، گاز تحويلي از کيش و سيري گسيل خواهند داد.

در همين حال بايد تمام تلاش خود را در مسير تحقق برنامه‌ها و اهداف راهبردي به کار ببنديم و باورمان اين است که اگر چيزي را نتوانيم اندازه‌گيري کنيم، هرگز نمي‌توانيم آن را پايش و مديريت کنيم. شرکتي به موفقيت دست خواهد يافت که برنامه‌ريزي داشته باشد و شاخص‌ها و اهداف راهبردي را پايش کند و براي تحقق آن برنامه‌ريزي کند.

در اين مسير، ارتباط موثر با کارکنان را بايد همواره سرلوحه‌ کارهايمان قرار دهيم و همين ارتباطات و همدلي‌ها سازمان را محکم و در مسير پيشرفت و شکوفايي قرار مي‌دهد.

مسعود حسني، مديرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبي


  ميز خبر 

 جزئيات چارچوب قراردادي شرکت ملي مناطق نفتخيز جنوب اعلام شد

مدير امور فني شرکت ملي مناطق نفتخيز جنوب جزئيات چارچوب قراردادي مختص شرکت ملي مناطق نفتخيز جنوب را که هيأت مديره شرکت ملي نفت ايران آن را تصويب کرده است، تشريح کرد.

حميد دريس در گفت‌‎وگو با شانا، چارچوب قراردادي شرکت ملي مناطق نفتخيز جنوب را در توسعه و افزايش برداشت از مخازن موثر خواند و اعلام کرد: شخص آقاي زنگنه، وزير نفت زمان زيادي را به بررسي اين چارچوب قراردادي اختصاص داد. .

وي افزود: پس از اعمال اصلاحات و نهايي شدن چارچوب قراردادي شرکت ملي مناطق نفتخيز جنوب، چهار ميدان پارسي، کرنج، رگ سفيد و شادگان شامل 9 مخزن با اعلام و تاييد وزير نفت، براي توسعه بر اساس اين چارچوب قراردادي درنظر گرفته شد.

به گفته مدير امور فني شرکت ملي مناطق نفتخيز جنوب، اين 9 مخزن شامل سه مخزن آسماري، پابده و خامي ميدان کرنج، سه مخزن آسماري، بنگستان و خامي ميدان رگ سفيد، مخزن آسماري ميدان پارسي و 2 مخزن آسماري و بنگستان ميدان شادگان است.

دريس دليل انتخاب اين چهار ميدان را ضريب بازيافت، افزايش توليد پيش بيني شده و همچنين يکپارچگي مخازن دانست.

وي افزود: تلاش ما اين بوده است که مخازن خامي گازي را که تاکنون توسعه نيافته است، در چارچوب قراردادي شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب قرار دهيم.

مدير امور فني شرکت ملي مناطق نفتخيز جنوب چارچوب قراردادي شرکت ملي مناطق نفتخيز جنوب را بخشي از سبد قراردادي خواند که افزون بر توسعه مخازن و استفاده از روش‌هاي ازدياد برداشت، عمليات محور نيز هست.

دريس در تشريح جزئيات چارچوب قراردادي شرکت ملي مناطق نفتخيز جنوب گفت: در اين شيوه قراردادي کارفرما، شرکت ملي نفت ايران و مجري طرح، شرکت ملي مناطق نفتخيز جنوب خواهد بود که از طرف و به نمايندگي از کارفرما (شرکت ملي نفت ايران)، راهبري طرح را عهده دار است.

عرضه سهام پالايش نفت کرمانشاه در فرابورس

بلوک 60 درصدي سهام شرکت پالايش نفت کرمانشاه در روز يکم آذرماه امسال در فرابورس عرضه مي شود.

به گزارش ايلنا؛ تعداد 80 ميليون و 927 هزار و 160 سهم شرکت پالايش نفت کرمانشاه در روز يکم آذرماه امسال توسط سازمان خصوصي سازي در فرابورس ايران عرضه مي شود.بر اساس اين گزارش؛ اين ميزان سهام به قيمت پايه هر سهم 22هزار و 183ريال و ارزش کل پايه يک هزار و 795 ميليارد و 207 ميليون و 190 هزار ريال به مزايده گذاشته مي شود.همچنين اين بلوک 60درصدي به وکالت از شرکت مادر تخصصي ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران به صورت 10 درصد نقد و بقيه با اقساط 6 ماهه در مدت 8 سال واگذار خواهد شد.گفتني است؛ سپرده شرکت در مزايده 60درصد سهام شرکت پالايش نفت کرمانشاه نيز 53ميليارد و 856ميليون ريال عنوان شده است و خريدار در صورت برنده شدن 20 روز کاري مهلت دارد ثمن نقدي اين معامله را پرداخت کند.اين گزارش مي افزايد: در حال حاضر شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران با 60 درصد و سهام عدالت با 40 درصد سهامداران عمده شرکت پالايش نفت کرمانشاه هستند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي