جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/08/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5415


تازه‌ترين خبرها از افزايش حقوق، نفت و دلار در بودجه 96


سود سهام عدالت در سال آينده متعلق به دولت نبوده و به مشمولان تعلق دارد


وزير راه در جمع خبرنگاران: "شلختگي" براي مسکن مهر واژه مناسبي است


نهادهاي مالي


تريبون


 تازه‌ترين خبرها از افزايش حقوق، نفت و دلار در بودجه 96 

 
در فاصله حدود يک ماه مانده به زمان قانوني تحويل لايحه بودجه سال آينده تبصره‌ها به دولت رفته، ولي با وجود پيش‌بيني‌هايي که براي تعيين ارقام کلان و اصلي در بودجه وجود دارد، هنوز نهايي نشده است.به گزارش ايسنا، بعد از اين‌که بخشنامه بودجه سال آينده در مهرماه به دستگاه‌ها ابلاغ و آنها نيز بودجه خود را پيش‌بيني و به سازمان برنامه و بودجه تحويل دادند، اخيرا اين سازمان مجموعه‌اي از تبصره‌هاي بودجه سال 1396 را به هيات دولت ارائه کرد.

آخرين اطلاعات دريافتي از منابع رسمي حاکي از آن است که در حال حاضر سازمان برنامه و بودجه در حال بررسي بودجه‌هايي است که سازمان‌ها و دستگاه‌هاي ذيربط براساس بخشنامه پيش‌بيني کرده و به اين سازمان تحويل داده‌اند، با تاکيد بر اين که اين بودجه‌ها بر اساس بودجه‌ريزي مبتني بر عملکرد تهيه و تنظيم شده باشد. از سوي ديگر قرار بوده در جلسه اخير هيات دولت تبصره‌هاي بودجه مورد بحث قرار گيرد که البته گزارش منتشر شده از اين جلسه اشاره‌اي به اين موضوع نداشت و ظاهرا هنوز در دولت بررسي نهايي نشده است.

همچنين تعداد تبصره‌هاي لايحه بودجه سال 1396 نسبت به سال جاري کاهش داشته و به حدود 20 تبصره رسيده است، چرا که به دنبال اقدام دولت از سال گذشته تعدادي از تبصره‌ها جزيي از احکام دائمي بوده و بخشي نيز در برنامه ششم قرار گرفته است. از اين‌رو از تعداد آنها در لايحه بودجه کم شد.

اما در مورد شاخص‌هاي کلان و پايه‌اي بودجه براي تنظيم درآمدها و هزينه‌ها موضوعاتي همچون ميزان افزايش حقوق کارکنان که بخش عمده هزينه‌هاي جاري و به عبارتي مجموعه هزينه‌هاي دولت را در بر مي‌گيرد و از سويي ديگر تعيين قيمت فروش هر بشکه نفت به عنوان بخش قابل توجه درآمدهاي بودجه و نرخ دلار به عنوان مبناي تبديل درآمدهاي نفتي به ريال گمانه‌زني‌هايي وجود دارد، ولي ارقام نهايي نيست.

با اين حال توضيحات دريافتي بيانگر آن بود که درباره‌ ميزان افزايش حقوق کارکنان همان‌طور که در ضوابط بودجه آمده بود، به احتمال فراوان همان 10 درصد تعيين خواهد شد و کمتر از اين رقم نخواهد بود. اين در حالي است که براساس قانون برنامه پنجم توسعه ميزان افزايش حقوق کارکنان بايد متناسب با نرخ تورم تعيين شود، بر اين اساس دولت هر ساله با توجه به پيش‌بيني نرخ تورم سال بعد درصد افزايش حقوق کارکنان و هزينه حقوق و دستمزد را بر اين مبنا تعيين مي‌کند. از اين‌رو با اين‌که در حال حاضر نرخ تورم به حدود هفت درصد کاهش يافته و بعيد هم نيست که نزول آن ادامه داشته باشد، درصد افزايش حقوق کمتر از 10 درصد تعيين شده نخواهد بود که اين رقم دو درصد کمتر از 12 درصد حداقل براي سال جاري است.

اما در رابطه با تعيين قيمت فروش هر بشکه نفت در بودجه سال آينده شرايط فعلي مورد توجه قرار دارد، چرا که با وجود افزايشي که اخيرا در قيمت فروش نفت پيش آمد و نسبت به سال گذشته چند دلاري رشد داشت و در بازار جهاني بين 40 تا 50 دلار متغير بود، ولي آن‌طور که منابع آگاه به ايسنا اعلام کرده‌اند دولت در طول شش ماه اول سال با وجود پيش‌بيني 40 دلاري در بودجه سال 1395، هر بشکه نفت را به طور متوسط 41 دلار به فروش رسانده است. در عين حال که گرچه پيش‌بيني فروش روزانه حدود 2250 بشکه بود، اما تا 2430 بشکه فروش داشته است. با اين حال همان‌طور که گزارش خزانه نشان داد درآمدهاي نفتي از تحقق کاملي برخوردار نبوده و وضعيت بودجه را کمي با مشکل مواجه کرده است. از اين‌رو قرار نيست که در بودجه سال آينده نيز قيمت هر بشکه نفت رقمي چندان فراتر از 40 دلار پيش‌بيني شده براي سال جاري باشد.

همچنين درباره‌ تعيين نرخ دلار هنوز تصميم‌گيري نهايي نشده، ولي با توجه به سياست يکسان‌سازي نرخ ارز که تا پايان سال جاري اجرايي مي‌شود، ظاهرا نرخي بيش از 3000 تومان به عنوان مبناي تبديل درآمدهاي نفتي به ريال در بودجه سال آينده قرار خواهد گرفت. نرخ دلار در بودجه سال جاري در زماني که نرخ در بازار آزاد و مرکز مبادلات ارزي بيش از 3000 تومان بود، حدود 2998 تومان تعيين شد.

آنطور که نوبخت-رئيس سازمان برنامه و بودجه - بارها اعلام کرده اين سازمان لايحه بودجه را در زمان قانوني يعني نيمه آذر ماه به دولت ارائه خواهد کرد. حال بسته به تصميم و برنامه دولت است که آخرين بودجه دولت يازدهم به مجلس تقديم مي‌شود.


 سود سهام عدالت در سال آينده متعلق به دولت نبوده و به مشمولان تعلق دارد 

 رئيس کل سازمان خصوصي‌سازي به تازگي با ابراز اميدواري نسبت به بهبود اوضاع اقتصادي ايران و پرداخت مطالبات اين سازمان از بخش خصوصي گفته که ارزيابي سازمان خصوصي سازي براي سال آينده اين است که از تعهدات قبلي دست کم 5000 ميليارد تومان کمتر در بودجه سال 1396 براي تعهدات خزانه سازمان خصوصي سازي در نظر گرفته مي‌شود، چرا که سود سهام عدالت در سال آينده متعلق به دولت نبوده و به مشمولان تعلق دارد. سهام عدالت يک طرح 10 ساله است و در حال حاضر به پايان اين 10 سال رسيده‌ايم و مشمولان اين سهام منتظرند ببينند وضعيت به کجا مي‌رسد. شهروندان اين موضوع را دنبال مي‌کنند و مي‌خواهند بدانند که سود سهام عدالت چه زماني به خودشان تعلق خواهد گرفت، آيا امسال آزادسازي صورت مي‌گيرد يا اين آزادسازي به سال آينده موکول مي‌شود. بنا به اظهارات يکي از مسوولان سازمان خصوصي‌سازي بنظر مي‌آيد در سال آينده آزادسازي سهام عدالت صورت مي‌گيرد، اما هنوز زمان دقيقي براي آزاد سازي اين سهام اعلام نشده است. در هر حال اين طور که مشخص است بعد از آزاد سازي سهام عدالت ديگر سود آن به دولت تعلق نداشته و آن سود متعلق به مشمولان که تعدادشان تقريبا 49 ميليون نفر است.


 وزير راه در جمع خبرنگاران: "شلختگي" براي مسکن مهر واژه مناسبي است 

 وزير راه و شهرسازي با تاکيد بر صحبت قبلي خود مبني بر "شلختگي" مسکن مهر گفت: براي پروژه اي که چند ده هزار خانواده را درگير ساخته و اين همه منابع را تلف مي کند واژه شلختگي واژه ناشايستي نيست. به گزارش آفرينش ، عباس آخوندي در نشست خبري در بيست و دومين نمايشگاه مطبوعات اظهار کرد: توسعه ملي بدون رسانه امکان پذير نيست ولي در عمل با آن فاصله زيادي داريم. لازمه اينکه رسانه بتواند محمل توسعه ملي شود اين است که در درون رسانه و نيز حوزه سياست گذاري اتفاقات بزرگي رخ دهد. ما بايد رسانه هايي داشته باشيم که بتوانند چالشهاي ملي و بين المللي توسعه را بررسي کنند. همچنين نياز به حوزه سياستگذاري داريم که در دولت و حاکميت اين فضا براي رسانه باز شود تا بتوانند نقش کليدي خود را در توسعه ايفا کند. خبرنگاري با طرح اين ادعا که وزير راه و شهرسازي در نقد مسکن مهر از واژه هاي ناشايست استفاده مي کند، علت اين مساله را جويا شد که آخوندي پرسيد منظورتان کدام واژه ها است؟ خبرنگار گفت: شلختگي. آخوندي پاسخ داد: براي پروژه اي که چند ده هزار خانواده را درگير ساخته و اين همه منابع را تلف مي کند واژه شلختگي واژه ناشايستي نيست.


 نهادهاي مالي 

 جزئيات پروژه صندوق زمين و ساختمان نارون

مديرعامل صندوق زمين و ساختمان نارون با بيان اينکه همزمان با آغاز پذيره نويسي صندوق از تيرماه، اجراي پروژه نارون نيز آغاز شده است، مدت زمان تکميل پروژه را تا دو سال آينده اعلام کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک مسکن، محسن فاضليان با تشريح پروژه مجتمع مسکوني نارون اراک گفت: صندوق‌هاي زمين و ساختمان با هدف جذب منابع مالي براي انجام پروژه‌هاي ساختماني تاسيس مي‌شوند.وي افزود: هدف اصلي صندوق‌ها زمين و ساختمان، انبوه‌سازي و کمک به رونق بخش مسکن و ساير بخش‌هاي اقتصادي مرتبط با اين حوزه است چراکه بيش از 100 رشته به صورت مستقيم و بيش از 200 رشته به صورت غيرمستقيم با بخش مسکن و ساختمان در ارتباط هستند. فاضليان با بيان اينکه همزمان با آغاز پذيره نويسي صندوق از تيرماه، اجراي پروژه نارون نيز آغاز شده است گفت: مدت ساخت پروژه 21 ماه و سه پس از ساخت نيز براي فروش پروژه در نظر گرفته شده است که در واقع حدود 2 سال آينده اميدواريم پروژه تعين تکليف شود.

تقدير وزير بهداشت از صندوق قرض الحسنه بانک پارسيان

دکتر قاضي زاده هاشمي وزير محترم بهداشت،درمان و آموزش پزشکي و سردار يحيي رحيم صفوي، مشاور مقام معظم رهبري از غرفه صندوق قرض‌الحسنه بانک پارسيان در مجمع خيرين موسسه حمايتي امدادگران عاشورا بازديد کردند.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک پارسيان، دکتر هاشمي پس از شنيدن گزارش عملکرد يک ساله مدير عامل صندوق قرض الحسنه بانک پارسيان از اقدامات موثر صندوق در حمايت تسهيلاتي از موسسات و انجمن‌هاي مردم نهاد حمايت از بيماران در کشور تقدير کرد.

خدمات ويژه و مکانيزه بانک سينا براي مشتريان حقوقي

با هدف تسريع و تسهيل در انجام امور بانکي هموطنان، بانک سينا خدمات ويژه و مکانيزه را در اختيار شرکت ها و موسسات مختلف قرار مي دهد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک سينا، اين بانک با تکيه بر زيرساخت ها و تجهيزات نرم افزاري و سخت افزاري، خدمات مختلفي را در حوزه بانکداري الکترونيک به مشتريان حقوقي ارائه مي دهد.

توزيع 7500 بن کارت از سوي بانک شهر درنمايشگاه کتاب نيشابور

در دهمين نمايشگاه کتاب استاني نيشابور، 7500 بن کارت از سوي بانک شهر در ميان بازديدکنندگان توزيع خواهد شد.به گزارش آفرينش به نقل ازمرکز ارتباطات و روابط عمومي بانک شهر، مسئول دبيرخانه اجرايي نمايشگاه‌هاي کتاب اين بانک با اشاره به برگزاري دهمين نمايشگاه استاني کتاب در شهر نيشابور گفت: اين نمايشگاه از 16 آبان ماه آغاز به کار کرده است و در آن 7 هزار و 500 قطعه بن کارت هاي 100 و 50 هزار توماني به بازديدکنندگان ارائه مي شود. اکرمي با اشاره به تعامل دانشگاه آزاد نيشابور با بانک شهر افزود: از اين رو و بنا به درخواست اين دانشگاه، شرايطي فراهم شد تا علاوه بر 7 هزار و 500 قطعه بن کارت، 3هزار و 500 بن کارت نيز در اختيار دانشجويان قرار گيرد.

دستور رسيدگي به پيام‌ها و درخواست‌هاي ارسالي به بانک دي

سرپرست بانک دي ضمن مطالعه و بررسي پيام‌ها و درخواست‌هايي که از طريق وب سايت بانک دي وصول شده بودند، دستورات لازم براي اجراي آنها را صادر کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازاداره کل روابط عمومي بانک دي، در پي ايجاد بخش «پاسخگويي و مشاوره به خانواده معظم شهدا و ايثارگران» و امکان ارتباط مستقيم اين جامعه به مديرعامل بانک دي، علي‌رضا عاطفي‌فر با بررسي پيام‌هاي وارده موارد مرتبط به حوزه‌هاي کاري را به معاونت‌ها و بخش‌هاي مختلف ارجاع داد.

اعلام اسامي برندگان مرحله اول قرعه كشي جشنواره مشتريان شتابي بانك ايران زمين

اولين مرحله از قرعه كشي جشنواره مشتريان شتابي بانك ايران زمين برگزار و برندگان آن اعلام شد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانك ايران زمين، برندگان جوايزه اولين دوره جشنواره مشتريان شتابي شامل 6 سكه تمام بهار آزادي و يك عدد كمك هزينه خريد لپ تاپ مشخص شدند و به زودي تاريخ و نحوه دريافت جوايز آنها اعلام خواهد شد.

بانک رفاه آماده ارائه کاراکارت به متقاضيان

در راستاي افزايش انگيزه و قدرت خريد اقشار جامعه، بهبود فضاي کسب و کار و افزايش سطح اشتغال طرح کاراکارت با مشارکت بانک رفاه ارائه شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک رفاه، در اين طرح بانک رفاه با همکاري تعدادي از فروشندگان کالا و خدمات (اعم از فروشگاه زنجيره اي رفاه، اتکا، شهر فرش و ...) ضمن انجام اعتبارسنجي نسبت به ارائه کاراکارت به متقاضيان اقدام مي‌کند.

شرکت خدمات تجارت در جمع شرکت‌هاي برتر ايران

شرکت خدمات تجارت موفق شد براي سومين سال متوالي در جمع شرکت‌هاي برتر ايران قرار گيرد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت و بنا بر اعلام سازمان مديريت صنعتي، شرکت خدمات تجارت موفق شد در رتبه بندي شرکت‌هاي برتر ايران در سال 1394 رتبه اول شاخص اشتغال در بين صد شرکت برتر ايران را به خود اختصاص دهد.

اين شرکت وابسته به بانک تجارت همچنين موفق شد در اين رده‌بندي رتبه دوم را از نظر شاخص ارزش افزوده به دست آورد.

عملياتي شدن خدمات جديد در سامانه اينترنت بانک صادرات

بانک صادرات ايران به منظور پاسخگويي بيشتر به نياز مخاطبان، خدمات جديدي در سامانه بانکداري اينترنتي خود عملياتي کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ، اين بانک به منظور تأمين نياز مشتريان طراحي خدمات مطابق با خواسته آنها را در دستور کار قرار داده است، در اين راستا خدمات جديدي را بر روي سامانه هاي اينترنت بانک ويژه اشخاص حقيقي و حقوقي عملياتي کرد.


 تريبون 

 قطار ترکيبي تهران-کربلا راه‌اندازي شد

معاون مسافري راه آهن گفت که همزمان با اربعين حسيني (ع) و براي رفاه حال زائران، قطار تهران-کربلا راه اندازي شده و از روز گذشته حرکت خود را در اين مسير آغاز کرد. به گزارش مهر ، ميرحسن موسوي افزود: اين قطار ساعت 15:30 دقيقه از تهران به شلمچه حرکت مي کند و زائران پس از پياده شدن براي انجام دادن تشريفات گذرنامه 35 کيلومتر با اتوبوس به بصره منتقل مي شوند و پس از آن دوباره با قطار تهران - کربلا عازم کربلا خواهند شد.

وي گفت: طول مدت سفر 27 ساعت و بهاي بليت يک ميليون و 300 هزار ريال است. موسوي افزود: 40 رام قطار فوق العاده براي جابجايي مسافران اربعين راه اندازي شده است که ظرفيت آنها 35 هزار صندلي است.

وي گفت: براي جابجايي مسافران از ايستگاه خرمشهر به شلمچه نيز يک ريل باس راه اندازي شده است. موسوي گفت: دو سکو براي سوار و پياده شدن مسافران در مرز شلمچه ايجاد شده است.

ارسال رايگان ميوه‌ و سبزيجات به کربلا

رئيس اتحاديه فروشندگان ميوه و سبزي از ارسال چند تن ميوه‌و تره‌بار به کربلا به مناسبت اربعين حسيني براي زائران خبر داد و گفت که در حال حاضر بازار داخلي ميوه کساد است و به نظر نمي‌رسد در ماه‌هاي آينده با افزايش قيمت خاصي روبرو باشيم.

حسين مهاجران در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: در حال حاضر بازار رونق چنداني ندارد و مجالس هم برگزار نمي‌شود و تا بعد از ماه صفر اين روند ادامه خواهد داشت.

وي درباره وضعيت عرضه ميوه‌هاي پاييزي ادامه داد: وضعيت توليد و عرضه نسبت به سال گذشته بهتر است و عرضه بيشتري داشته‌ايم به ويژه انار و پرتقال تامسون در حجم بسيار بيشتري در مقايسه با سال قبل در بازار عرضه شده‌اند.

وي درباره ارسال ميوه و سبزيجات براي زائران حسيني به مناسبت اربعين توضيح داد: اتاق اصناف ما را در اين زمينه موظف کرده است. تا کنون 10 تن برنج فرستاده شده و قرار است 50 تن پياز، 20 تن سيب زميني، 10 تن گوجه فرنگي و مقداري هم فلفل سبز براي اربعين به کربلا بفرستيم و به طور کلي ما در اين زمينه هر چقدر در توان‌مان باشد محموله هاي ميوه و تره بار ارسال خواهيم کرد.

رئيس اتحاديه فروشندگان ميوه و سبزي اضافه کرد: امسال در تمام اقلام کمبود توليد و عرضه نداشته‌ايم و به نظر نمي‌رسد در ماه‌هاي آينده افزايش قيمت خاصي را داشته باشيم، به هرحال بايد ديد در ماه‌هاي آينده وضعيت تقاضا تغيير خواهد کرد يا خير.

25 نماينده مجلس خواستار استيضاح وزير اقتصاد شدند

نماينده مردم سبزوار در مجلس شوراي اسلامي از تلاش 25 نماينده مجلس شوراي اسلامي به‌منظور استيضاح وزير امور اقتصادي و دارايي خبر داد.

حسين مقصودي در گفت‌وگو با ايلنا با اشاره به عدم توجه دولت به لزوم ترميم بخش اقتصادي دولت از تلاش نمايندگان براي استيضاح وزير امور اقتصادي و دارايي خبر داد و گفت: استيضاح طيب‌نيا با 25 امضا مطرح شده است.

او گفت: باتوجه به بي‌توجهي دولت به خواسته‌هاي مردم و نمايندگان و عدم وجود همراهي و همدلي در ميان اعضاي دولت براي حل مشکلات اقتصادي، نمايندگان تصميم به استيضاح وزير اقتصاد گرفتند.

نماينده اصولگراي سبزوار در مجلس شوراي اسلامي در تشريح محورهاي 13 گانه اين استيضاح را به شرح زير تشريح کرد:1- عدم توجه عملي به سياست‌هاي ابلاغي مقام معظم رهبري به صورت ويژه در موضوع اقتصاد مقاومتي و اقدام و عمل درخصوص اين موضوع

2) تعطيلي و ورشکستگي يکي پس از ديگري کارخانجات و توليدي ها که سبب افزايش رشد نرخ بيکاري در کشور شده است

3) تاثيرات موضوع بيکاري جوانان در تمامي سطوح جامعه که منجر به افزايش آمار طلاق، افسردگي، اعتياد، آشوب و درگيري در کانون گرم خانواده ها و... در کشور شده است

4) عدم تناسب بهره‌هاي بانکي با تورم اعلامي از سوي دولت بويژه براي توليدکنندگان

5) تعطيلي وام‌هاي ازدواج و توليدي به دليل سخت‌گيري‌هاي بيش از حد و بهره بالا

6) عدم رسيدگي به موضوع تخلفات پديده شانديز و آسيب‌هايي که از طريق اين پروژه متوجه سرمايه‌گذاران و سهام‌داران اين پروژه شده است

7) عدم رسيدگي و حل و فصل موضوع مالي موسسات ميزان، ثامن‌الحجج، افضل توس، آرمان، پرديسان، صندوق علوي و ده‌ها مورد ديگر که اين روزها شاهد بي‌توجهي دولت به اين موضوعات هستيم

8) عدم رسيدگي، ساماندهي و مدرنيزه شدن دقيق و ارزش افزوده مالياتي براي معديان مالياتي و نبود عدالت در اين موضوع و چگونگي پرداخت آن

9) نارضايتي شديد مردم و توليدکنندگان در تمام صنف‌ها از افزابش ماليات‌هاي بي رويه در سال‌هاي اخير و عدم تناسب آن با درآمد مردم و آمار افزايش اشتغال در کشور

10) مشکلات و عدم توجه دقيق بر گمرکات و مناطق آزاد تجاري کشور، سوءاستفاده و رانت‌هايي که از اين نقاط تجاري توسط برخي افراد سودجو صورت مي‌پذيرد

11) کاهش سطح رفاهي و قدرت خريد مردم در پي ناکارآمدي وزير اقتصادي دولت

12) عدم همکاري و هم فکري در تيم اقتصادي دولت

13) عدم وجود قوانين يکسان در بحث دريافت ماليات از مشاغل به‌ويژه ارزش افزوده


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي