جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/08/22 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5418

اصلاح برخي ظرفيت‌ها؛
امروز؛ آخرين مهلت ثبت‌نام تکميل ظرفيت کنکور دکتري


جزئيات مصاحبه علمي آزمون استخدامي وزارت امور خارجه اعلام شد

معاون فرهنگي وزارت بهداشت:
فراخوان جشنواره تيتر 10 به زودي اعلام مي‌شود


امضاي تفاهم‌نامه همکاري بين معاونت پژوهش و فناوري وزارت علوم و دانشگاه فني و حرفه‌اي


خبر


يادداشت


ميز خبر


 اصلاح برخي ظرفيت‌ها؛
 امروز؛ آخرين مهلت ثبت‌نام تکميل ظرفيت کنکور دکتري  

 
بنا بر اعلام سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ کشور، مهلت انتخاب رشته در مرحله تکميل ظرفيت آزمون‌ دکتري سال‌ 95 با توجه به تغيير در برخي ظرفيت‌ها و اصلاحات در برخي کدرشته‌ها تا امروز شنبه 22 آبان ماه تمديد شده است.لذا داوطلبان شرکت‌کننده در آزمون ورودي دوره دکتري که در رديف پذيرفته‌شدگان نهايي قرار نگرفته‌اند، مي‌توانند در مرحله تکميل ظرفيت شرکت کنند.

با توجه به برخي اصلاحات و همچنين اعلام رشته محلهاي جديد علاوه بر رشته‌هاي تحصيلي اعلام شده و به منظور مساعدت براي انتخاب رشته در اين مرحله، مقرر شد به داوطلبان اجازه داده شود تا پايان امروز شنبه 22 آبان نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند.همچنين افرادي که پيش از اين انتخاب رشته کرده‌اند با توجه به اصلاحاتي که اعلام شده مي‌توانند نسبت به اصلاح و ويرايش اولويتهاي انتخابي خود تا امروز اقدام کنند.ضمنا اصلاحات انجام‌شده در ظرفيت پذيرش برخي کدرشته‌هاي آزمون‌ دکتري نيمه‌متمرکز 95 بر روي سايت سازمان سنجش قابل مشاهده براي داوطلبان مي‌باشد.


 جزئيات مصاحبه علمي آزمون استخدامي وزارت امور خارجه اعلام شد 

 به گزارش سازمان سنجش، اطلاعيه وزارت امور خارجه در خصوص پذيرفته‌شدگان مرحله كتبي و مصاحبه علمي آزمون استخدامي اسفندماه 94 منتشر شد. در بخشي از اطلاعيه مزبور آمده است؛ ضمن عرض تبريك خدمت پذيرفته‌شدگان كتبي مرحله كتبي و مصاحبه علمي آزمون استخدامي اسفندماه 1394 وزارت امور خارجه، از پذيرفته‌شدگان محترم دعوت مي‌شود جهت ادامه مراحل جذب در اين وزارتخانه و به منظور تشكيل پرونده گزينشي به شرح ذيل اقدام فرمايند:

الف) مدارك لازم

-شش قطعه عكس پشت‌نويسي شده.

-اصل و تصوير تمام صفحات شناسنامه (و درصورت تأهل، اصل و تصوير تمام صفحات شناسنامه همسر).

-اصل و تصوير پشت و روي كارت ملي (و درصورت تأهل، اصل و تصوير پشت و روي كارت ملي همسر).

-اصل و تصوير آخرين مدرك تحصيلي.

-اصل و تصوير كارت پايان خدمت نظام وظيفه يا كارت معافيت دائم (ويژه آقايان).

ب) زمان مراجعه

داوطلبان رأس ساعت 9 صبح براساس جدول زمانبندي ارائه شده در سايت سازمان سنجش، مراجعه فرمايند. (شايان ذكر است حداقل زمان لازم جهت تكميل فرم گزينشي، سه ساعت مي‌باشد.)

ج) مكان مراجعه

ميدان امام خميني(ره)، سر در باغ ملي، خيابان ملل متحد، ساختمان شماره 9، وزارت امور خارجه، طبقه اول، سالن علامه عسگري.


 معاون فرهنگي وزارت بهداشت:
 فراخوان جشنواره تيتر 10 به زودي اعلام مي‌شود 

 معاون فرهنگي و دانشجويي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي از اعلام فراخوان جشنواره تيتر 10 در آينده‌اي نزديک خبر داد.دکتر ابوالفضل فراهاني در گفت‌وگو با خبرگزاري آنا درباره جشنواره تيتر 10 گفت: «اين جشنواره که مخصوص نشريات دانشجويي دانشگاه‌هاي سراسر کشور است، امسال به ميزباني وزارت بهداشت برگزار مي‌شود.»

فراهاني گفت: «تاکنون جلسات متعددي براي تهيه دستورالعمل‌هاي اين دوره از جشنواره انجام شده است و شرايط را براي شرکت نشريات تعريف کرده‌ايم.»

او افزود: «اصلاحاتي بر روي دستورالعمل‌هاي گذشته انجام شده است و روز گذشته جلسه‌اي را با حضور نمايندگان دانشگاه آزاد اسلامي، وزارت علوم و وزارت بهداشت برگزار کرديم تا شوراي سياست‌گذاري به صورت سه‌جانبه تشکيل و دستورالعمل‌ را تصويب کنيم و در حال حاضر خود را براي اعلام فراخوان آماده مي‌کنيم. همچنين سامانه ثبت آثار هم آماده شده است.»

معاون فرهنگي و دانشجويي وزارت بهداشت در پايان گفت: «براساس تصميمات جلسه اخير با دانشگاه آزاد اسلامي و وزارت علوم مقرر شد فراخوان جشنواره به زودي اعلام شود و به احتمال زياد اسفند امسال هم جشنواره سراسري نشريات دانشجويي موسوم به تيتر 10 با ميزباني وزارت بهداشت برگزار مي‌شود.»


 امضاي تفاهم‌نامه همکاري بين معاونت پژوهش و فناوري وزارت علوم و دانشگاه فني و حرفه‌اي 

 در حاشيه نشست توانمندسازي و انتقال تجربه به اعضاي هيئت علمي در شرف استخدام دانشگاه فني و حرفه‌اي، تفاهم‌نامه همکاري بين وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و دانشگاه فني و حرفه‌اي، توسط دكتر خسرو پيري؛ مديرکل دفتر برنامه‌ريزي امور فناوري وزارت علوم و دكتر شفيعي؛ رئيس دانشگاه فني و حرفه‌اي به امضا رسيد. به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، اين تفاهم‌نامه درخصوص ايجاد مراکز رشد با رويکرد "مهارتي" در دانشگاه فني و حرفه‌اي و به منظور تحقق اهداف و سياستهاي کلان نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران منعقد شد. ايجاد ارتباط في مابين دانشگاهها، مراکز تحقيقاتي، صنايع و بخش خصوصي و فراهم كردن زمينه حضور هرچه بيشتر تکنيسين‌هاي ماهر و کارآفرين و متخصصان جهت تأمين نيازهاي صنعت و حرکت صنعت کشور به سمت فناوريهاي پيشرفته و استفاده از اين ظرفيتها از مفاد تفاهمنامه همكاري بين معاونت پژوهش و فناوري وزارت علوم و دانشگاه فني و حرفه‌اي است.

گفتني است با توجه به محورهاي تفاهم‌نامه، فراهم كردن سازوکار لازم براي ايجاد تعامل مناسب بين پارک علم و فناوري استاني و دانشگاه فني و حرفه‌اي هر استان به منظور راه‌اندازي مراکز رشد اوليه در چارچوب سياست‌ها و دستورالعمل‌هاي معاونت پژوهش و فناوري وزارت علوم، تحقيقات و فناوري اجرايي خواهد شد.


 خبر 

 از سوي ستاد توسعه علوم و فناوري‌هاي شناختي؛

فرصت مطالعاتي براي دانشجويان دکتري فراهم مي‌شود

از سوي ستاد توسعه علوم و فناوري‌هاي شناختي معاونت علمي‌وفناوري رياست‌جمهوري سومين دوره فراخوان فرصت‌هاي مطالعاتي دانشجويان دکتري تخصصي و دستيار رزيدنتي آبان ماه منتشر شد.به گزارش ايسنا ستاد راهبري توسعه علوم و فناوري‌هاي شناختي با حمايت معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري در سومين فراخوان خود، تعداد محدودي فرصت مطالعاتي 6 ماهه به دانشجويان دکتري تخصصي و دستياران پزشکي اعطاء مي‌کند.

اين حمايت شامل دانشجوياني خواهد شد که پروپوزال آنها در حوزه‌هاي مرتبط با اولويت‎ آموزشي و پژوهشي علوم و فناوري‌هاي شناختي باشد.دانشجويان متقاضي براي دريافت اين فرصت بايد پس از مطالعه آيين‌نامه فرصت‌هاي مطالعاتي دانشجويان، با مراجعه به کارتابل شخصي خود بر روي سايت ستاد علوم شناختي و انتخاب فرصت مطالعاتي دانشجويان، فرم طرح مقدماتي فرصت مطالعاتي را تکميل کرده و تا روز 15 آذر ماه بر روي کارتابل شخصي خود به همراه ديگر مدارک بارگذاري کنند.

ثبت‌نام در اين دوره فقط از طريق کارتابل شخصي و در بازه زماني 15 آبان تا 15 آذر ماه صورت مي‌گيرد و اين زمان قابل تمديد نخواهد بود.

اين فرصت مطالعاتي، هزينه‌هاي سفر و اقامت دانشجويان را مطابق با آيين‌نامه وزارتخانه‌هاي ذيربط براي اعطاي بورسيه تحصيلي کوتاه‌مدت و بلندمدت، به منظور تکميل طرح تحقيقاتي خود در يکي از مراکز تحقيقاتي برتر جهان تأمين خواهد کرد.

در صورت تائيد طرح مقدماتي ارائه شده در کميته مشترک، ستاد فرصتي چند ماهه در اختيار دانشجويان جهت ارائه مدارک تکميلي مرحله دوم بر طبق آيين‌نامه قرار خواهد داد.

تشکيل کميته ويژه رسيدگي به تخلفات و سرقت علمي

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاري آنا به نقل از روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، در پي گزارش مجلات علمي nature و Springer درخصوص سرقت علمي در تعدادي از مقالات مربوط به اعضاي هيات علمي دانشگاههاي وابسته به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي، وزارت علوم تحقيقات و فناوري و سه واحد از 505 واحد و مرکز آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي، رئيس دانشگاه آزاد اسلامي کميته‌اي ويژه براي پيگيري آن دسته از مقالات که مربوط به اعضاي هيات علمي اين دانشگاه است، تشکيل داد.

براساس دستور دکتر حميد ميرزاده رئيس دانشگاه آزاد اسلامي، مسئوليت اين کميته با معاونت پژوهشي و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي است و معاونت آموزشي و تحصيلات تکميلي، دفتر حقوقي، حراست سازمان مرکزي و دبيرخانه هيات انتظامي رسيدگي به تخلفات هيات علمي اعضاي آن را تشکيل مي دهند.

اين کميته نسبت به بررسي پرونده آن دسته از اعضاي هيات علمي که مرتکب اين عمل خلاف و غيرآکادميک شده اند، ظرف يک هفته رسيدگي و براساس مقررات رسيدگي به تخلفات هيات علمي، با ايشان برخورد خواهد کرد.

براساس مقررات مذکور؛ چنين تخلفاتي ممکن است منجر به جلوگيري از ادامه فعاليت متخلفان در محيط علمي شده و يا بسته به ميزان مشارکت در اين تخلف، کاهش رتبه علمي متخلف و کاهش رتبه علمي گروه آموزشي و يا دانشکده مربوطه را در پي داشته باشد.

دکتر ميرزاده چند روز پيش نيز اعلام کرده بود مقالات موجود در مجلاتي که در ليستهاي سياه قرار دارند، هيچ تاثيري در ارتقاي رتبه اعضاي هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي نداشته و نخواهد داشت.

براساس گزارش مجله علمي nature تعدادي از اعضاي هيات علمي دانشگاهها و بيمارستانهاي وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، دانشگاهها و پژوهشگاههاي وابسته به وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و 3 واحد از 505 واحد و مرکز آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي مرتکب سرقت و تقلب علمي در انتشار مقالات خود شده بودند. گفتني است دانشگاه آزاد اسلامي بيش از 33 هزار عضو هيات علمي تمام وقت دارد که بر اساس گزارش اخير 4 نفر از ايشان در سه واحد دانشگاهي نامشان به عنوان نويسندگان مسئول مقالات ياد شده درج شده بود.

رئيس دانشگاه خبر داد؛

ساخت خوابگاه متاهلي در دانشگاه علوم پزشکي قم با کمک خيران

رئيس دانشگاه علوم پزشکي قم گفت: با حمايت يک فرد خير قرار است خوابگاه متاهلي در اين دانشگاه طراحي و ساخته شود.

ابوالفضل ايراني‌خواه به خبرنگار مهر گفت: درحال حاضر دانشگاه علوم پزشکي قم خوابگاه متاهلي ندارد و با کمک يکي از خيران قرار است به زودي ساخت خوابگاه متاهلي براي دانشجويان اين دانشگاه آغاز شود.

وي افزود: معاونت دانشجويي و آموزشي دانشگاه درحال برآورد هزينه و جزئيات براي ساخت خوابگاه متاهلي هستند.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي قم خاطرنشان کرد: در اين دانشگاه مرکز پرديسان راه‌اندازي شد که اين مرکز داراي 550 ظرفيت خوابگاهي براي دانشجويان دختر است. ايراني‌خواه تاکيد کرد: مرکز پرديسان با هدف توسعه خدمات دانشجويي در اين دانشگاه تاسيس و راه اندازي شده است.

مدير حوزه علميه خواهران سمنان:

مصاحبه استعدادهاي برتر حوزه علميه خواهران سمنان برگزار شد

مدير حوزه علميه خواهران سمنان از برگزاري مرحله استاني مصاحبه‌هاي علمي استعدادهاي برتر و ممتازان حوزه اين استان خبر داد.

به گزارش مرکز مديريت حوزه‌هاي علميه خواهران، حجت‌الاسلام عليرضا صابريان گفت: مرحله استاني مصاحبه‌هاي علمي استعدادهاي برتر حوزه علميه خواهران سمنان با تعداد 23 نفر از طلاب سطح 2 و 3 نفر از طلاب سطح 3 از دروس فقه، اصول و عقايد و مباحث تخصصي سطح سه در مديريت حوزه استان، به مدت 3 روز برگزار شد.

سميه سالم؛ نماينده استاني امور نخبگان و استعدادهاي برتر و ممتازان با اشاره به مراحل شناسايي استعدادهاي برتر، داشتن انگيزه، زي طلبگي، اهتمام به امور عبادي، حسن رفتار، خلاقيت و نوآوري علمي و صلاحيت عمومي با حداقل معدل 18 را از شرايط اوليه برگزيدگان به عنوان استعداد برتر و ممتاز اعلام کرد.

وي تاکيد کرد: طلابي که در مرحله استاني موفق به اخذ امتياز لازم از سوي مديريت استان و اداره کل نخبگان مرکز مديريت شوند به مرحله کشوري مصاحبه استعدادهاي برتر راه مي‌يابند.


 يادداشت  

 چالش‌هاي پايان‌نامه‌نويسي در ايران (3)

زهرا کيان‎بخت

در بحث انتخاب موضوع پايان‌نامه، يکي از قوانيني که در آموزش عالي ما وجود دارد، لزوم تکراري نبودن موضوع است. درواقع، يکي از نخستين مراحلي که دانشجويان بايد براي تصويب پروپوزال خود پشت سر بگذارند، انجام تحقيقات کامل و همه‌جانبه در خصوص موضوعي است که مي‌خواهند به آن بپردازند تا از تکراري نبودن آن مطمئن شوند.

به عبارتي، اگر دانشجويي همين موضوع را در دانشگاه ديگري، در سال‌هاي دور و نزديک، مورد بررسي قرار داده باشد، انتخاب همان موضوع، امري تکراري و خلاف قوانين به حساب مي‌آيد و مشکلات مختلف و پيچيده‌اي را براي دانشجو ايجاد مي‌کند که ناچار شدن به تغيير موضوع، يکي از ساده‌ترين آنهاست.

در حالي که اگر بخواهيم برخورد علمي با قضيه کنيم، ممکن است يک موضوع مشابه وقتي توسط چند دانشجو آن هم با اساتيد راهنما و مشاور مختلف، مورد بررسي قرار مي‌گيرد، نتايج متفاوتي داشته باشد و همين، محل تضارب آراست. درحالي که ما از همان ابتدا، ورود دانشجو را به حوزه‌هايي که قبلا به آنها پرداخته شده منع مي‌کنيم.

به علاوه از نگارش و دفاع برخي پايان‌نامه‌ها سالها مي‌گذرد. و امروز، با افزوده شدن به منابع علمي و نگارش مقالات و کتابهاي جديدتر، ممکن است نتايج پژوهش در موضوعي که مثلا پانزده سال پيش انجام شده، با پژوهش در همان موضوع اگر امروز انجام شود، از زمين تا آسمان متفاوت باشد. در حالي که ما به اين واقعيت علمي، خصوصا در رشته‌هاي مربوط به حوزه‌ي علوم انساني بي‌توجه هستيم و يکي از اصلي‌ترين چالشهاي پايان‌نامه‌نويسي همين است که تا دانشجويي، موضوعي را به استاد راهنما و مشاور خود پيشنهاد مي‌دهد، نخستين سال آنها اين است که آيا دانشجو اطمينان دارد که اين موضوع، تاکنون مورد بررسي قرار نگرفته است يا خير؟


 ميز خبر 

 آخرين وضعيت تاسيس دانشگاه ايراني آلماني

رئيس دانشگاه علم و صنعت آخرين وضعيت تاسيس دانشگاه ايراني آلماني را در ايران تشريح کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمد علي برخورداري درباره آخرين وضعيت راه‌اندازي دانشگاه مشترک ايران و آلمان به مهر گفت: درخصوص ارتباطات علمي ايران و آلمان، اين گونه نيست که فقط ما ارتباط داشته باشيم، بلکه همه دانشگاهها خود ارتباط دارند. وي ادامه داد: منتهي جاهايي که لازم به تعاملات کلان باشد، ما به ساير دانشگاهها کمک مي‌کنيم تا اين کار صورت گيرد، مهمترين موضوعي که تاکنون توافق شده، ايجاد دانشگاه مشترک ايراني آلماني در ايران است، که مسئوليت تاسيس اين دانشگاه برعهده دانشگاه علم و صنعت قرار داده شده است. رئيس دانشگاه علم و صنعت ايران در خصوص اينکه تاکنون چه اقداماتي دراين زمينه صورت گرفته، افزود: اول بايد آيين‌نامه و دستوالعملهاي لازم را تهيه کنيم سپس دانشگاه مذکور را راه‌اندازي کنيم.برخورداري افزود: در حال حاضر، مشغول بررسي دانشگاه‌هاي کشور آلمان در ديگر کشورها هستيم و اطلاعات مربوط به اين دانشگاهها را دريافت کرده و در حال مطالعه آن هستيم تا با شرايط کشور خودمان منطبق کنيم تا آنچه تهيه مي‌کنيم به تصويب ايران و آلمان برسد. وي يادآور شد: هنوز مقاطعي که قرار است در اين دانشگاه راه‌اندازي کنيم مشخص نشده است ولي تاکيد ما بر راه‌اندازي تحصيلات تکميلي است.

مهلت ثبت‌نام و برگزاري آزمون شركت تعميرات و پشتيباني نيروگاه‌هاي اتمي

اطلاعيه‌ شركت تعميرات و پشتيباني نيروگاه‌هاي اتمي (سهامي خاص) درباره‌ تاريخ و نحوه ثبت‌نام از متقاضيان ثبت‌نام در آزمون‌ استخدام نيروي قراردادي در سال‌ 1395 منتشر شد. در بخشي از اطلاعيه مزبور آمده است؛ بدين وسيله به اطلاع کليه داوطلبان متقاضي ثبت‎نام و شرکت در آزمون استخدامي شركت تعميرات و پشتيباني نيروگاه‌هاي اتمي (سهامي خاص) در سال 1395 مي‌رساند، ثبت‌نام در اين آزمون منحصراً از بين داوطلبان مرد و به صورت اينترنتي از طريق پايگاه اطلاع‌رساني سازمان سنجش آموزش کشور انجام مي شود و در روز يکشنبه مورخ 95/8/23 پايان مي‌پذيرد، لذا ضرورت دارد داوطلبان در مهلت در نظر گرفته شده و پس از مطالعه شرايط و ضوابط ثبت‌نام نمايند، لازم به ذکر است استخدام در اين شرکت به صورت قراردادي مي‌باشد.

برخي شرايط لازم براي داوطلبان:

حداكثر سن براي فارغ‌التحصيلان كارداني 23 سال (متولدين 1372/01/01 به بعد)، مقطع كارشناسي 25 سال (متولدين 1370/01/01 به بعد). كساني كه خدمت وظيفه عمومي را گذرانده‌اند، به ميزان مدت زمان انجام خدمت نظام وظيفه به حداكثر سن اضافه مي‌شود.كساني كه داراي سابقه كار مرتبط با مدرك تحصيلي و شغل موردنظر با پرداخت حق بيمه باشند، به ميزان 5 سال به حداكثر سن اضافه مي‌شود. در هر صورت، سقفِ افزايشِ حداکثرِ سن، براي داوطلبان، از 5 سال تجاوز نخواهد کرد.حداقل معدل براي داوطلبان در مقاطع كارداني و كارشناسي13 مي‏باشد.

داوطلب بومي استان، داوطلبي تلقي مي‌شود كه يكي از شرايط ذيل را دارا باشد: داوطلباني كه محل تولد يا صدور شناسنامه آنان و يا همسرشان استان بوشهر باشد. حداقل دوپايه از سه پايه تحصيلي خود قبل از مدرك ديپلم را در استان بوشهر گذرانده باشد. داراي حداقل پنج سال سابقه اقامت در استان بوشهر باشد (اقامت در زمان دانشجويي محاسبه نمي‌گردد). صرفاً داوطلباني مي‌توانند دراين آزمون ثبت‌نام نمايند كه در زمان ثبت‎نام داراي مدارك ذيل باشند: آخرين مدرك تحصيلي كارداني و كارشناسي در رشته‏هاي مندرج درجدول شماره يك اين اطلاعيه. (ملاك محاسبه تاريخ فارغ‌التحصيلي تاريخ 1395/9/26 مي‌باشد). كارت پايان خدمت نظام وظيفه عمومي و يا معافيت دائم (تاريخ نظام وظيفه مي‌بايست قبل از تاريخ 1395/9/26 باشد). عناوين شغلي، مقاطع و رشته‌هاي تحصيلي مورد نياز در متن كامل اين اطلاعيه بر روي سايت سازمان سنجش آموزش كشور قابل مشاهده داوطلبان مي‌باشد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي