جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/08/22 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5418


کوشش در راه مقصود

وزير بهداشت ودرمان اعلام كرد:
نوسازي دو ميليون مترمربع فضاي بيمارستاني

يک نورولوژيست:
بارداري از حمله ام اس محافظت مي کند


خبرپزشكي


خبرهاازعالم علم


 کوشش در راه مقصود 

 
يکي از عوامل مهمي که موجب رسيدن به هدف و دستيابي به آنچه مورد نظر است کوشش و پايداري مي باشد که اين وضع بيشتر در افرادي قابل اجرا مي گردد که داراي مغزي بزرگ و داراي قدرت روحي قابل توجه مي باشند و افراد ضعيف النفس کمتر مي توانند کارهاي مهم و بزرگ تري را به انجام برسانند. البته تقويت قواي روحي و مغزي هم به شرايط و محيط و فرهنگ بستگي دارد و افرادي که در محيط مناسب پرورش يافته اند بهتر مي توانند به مقصود برسند ولي به نظر مي رسد اغلب افراد با داشتن فرهنگ کافي بتوانند خود را تقويت کرده و با ادامه و تکرار فعاليت ها در زمينه مورد نظر انواع سختي ها و مشکلات را پشت سر بگذرانند.

انواع مشکلات و مصائب نيز براي زندگي بشر و ادامه آن و پايداري بدن لازم و ضروري است و جسمي که به راحتي پرورش يافته باشد نمي تواند در مقابل امراض و مشکلات مقاومت نمايد.

انواع تمرين ها و ورزش ها براي محکم سازي بدن لازم و باعث نيرومندي مي شود و اگر افراد در استراحت محض پرورش يابند فردي ضعيف و آسيب پذير مي شود و نمي توانند مدت زيادي بر روي زمين بمانند.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 وزير بهداشت ودرمان اعلام كرد:
 نوسازي دو ميليون مترمربع فضاي بيمارستاني 

 برديا سيفي

روز پنجشنبه نشت خبري وزير درمان بهداشت وآموزش پزشكي در شبستان بيست و دومين نمايشگاه بين المللي مطبوعات با حضور معاونان وزير برگزارشد كه در اين نشست خبري ، دکتر سيد حسن هاشمي در پاسخ به مشكلات مالي طرح تحول به خبرنگاران گفت با مجوز مجلس ،دولت 8000 ميليارد تومان اوراق قرضه چاپ كرد ، تابتواند بدهي هاي بيمه به وزارت بهداشت راتامين كند.

وزير بهداشت همچنين در خصوص انتقال بخش درمان تامين اجتماعي به وزارت بهداشت، گفت: اين مباحث بيشتر جوسازي و گماني زني است. وي گفت اگر سازمانهاي دولتي و شبه دولتي در حوزه درمان مشاركت داشته باشندو ارائه خدمات با نرخ دولتي بدهند و زير ساختهاي بخش درمان را گسترش بدهند وزارت بهداشت از آنها استقبال مي كند .

وي افزود بنده قبلا هم گفته بودم اگر تامين اجتماعي علاقمند باشد ما اداره 570 بيمارستان دولتي را در اختيار آنها مي گذاريم.وي گفت من فكر مي كنم اين مسايل ،بحث هاي انحرافي است براي اينكه به اصل موضوع گسترش خدمات درماني و تامين منابع پايدار است كه دغدغه آحاد مردم و بويژه كارگران است ، نپردازيم.

بنابراين هيچ بحثي از انتقال خدمات درماني كارگران عزيزنيست.و هيچ گاه، انتقال اموال و املاک تامين اجتماعي به وزارت بهداشت مطرح نبوده است.

زير بهداشت در بخش ديگري از سخنان خود در خصوص عدم اجراي قانون تعرفه پرستاري، اظهار داشت: در حوزه پرستاري در هيچ دولتي به اندازه دولت يازدهم، به پرستاران عزيز خدمت نشده است.

دکتر هاشمي با بيان اينکه قانون تعرفه پرستاري 8 سال پيش در مجلس شوراي اسلامي تصويب شد، افزود: پرستاران منتظر اجراي اين قانون هستند اما بايد توجه داشت که مجلس قانون هاي زيادي را تصويب کرده که هنوز اجرايي نشده وزير بهداشت در پاسخ به اين سوال كه چرا در معرفي طرح تحول سلامت ضعف رسانه اي داريد اظهار داشت: ما همگي مسافر هستيم وروزي مي رويم و مهمترين مسئله كه بايد با آن بپردازيم اخلاق است .

وي گفت متاسفانه معاونت هاي وزارت خانه و بيمارستان هاي دانشگاهي ما دراين زمينه نتوانسته اند به خوبي كار كنند كه اين ظلم به خودشان است ،چون تمام فقط خود را براي كار درمان گذاشته اند بعنوان نمونه در گذشته پزشكان متخصص ما تا ساعت 2 بعد از ظهر در بيمارستان مي مانند و بعد به مطب مي رفتند ولي اكنون متخصصان ما تمام فقط خود را دربيمارستان سپري
مي كنند و اين بزگترين خدمت به مردم در حوزه سلامت است.

دكتر هاشمي به جزييات كارهاي اجرا شده در طرح تحول اشاره كردوگفت : تاکنون 1986 خانه بهداشت راه‌اندازي کرده است که 500 خانه بهداشت نيز تا پايان امسال به اين تعداد اضافه مي‌شود. همچنين 336 مرکز بهداشتي که مجري برنامه پزشک خانواده هستند راه اندازي شده است، 1300 باب خانه بهداشت هم تعمير شده است و 2356 خانه بهداشت هم تجهيز شده‌اند.

تعمير 1885 مرکز بهداشت در کشور و حدود 3000 از اين مراکز بهداشتي نيز تجهيز شده‌اند. همچنين 2047 محل زيست پزشک يا تعمير شده و يا احداث شده است.دكتر هاشمي گفت: 6852 پزشک عمومي و 5285 ماما در مراکز پزشک خانواده به کار گرفته شده‌اند.

1188 دندانپزشک در 3000 مرکز دندانپزشکي در واحدهاي بهداشتي مستقر شده و 1222 نفر بهداشت کار دهان و دندان در مراکز ارائه خدمات دارند.

وي در اين باره افزود: همچنين با اجراي طرح تحول نظام سلامت 2709 واحد آزمايشگاهي در مراکز بهداشتي فعال شدند که تعداد اقلام دارويي رايگان در اين مراکز نيز به 436 قلم افزايش يافت.

همچنين مکمل‌هاي غذايي براي مادران باردار و کودکان زير 2 سال ارائه مي‌شود. واکسن پنتاوالان نيز به برنامه واکسيناسيون ملي کشور اضافه شد.

دكتر هاشمي گسترش شبکه بهداشتي کشور را مهمترين اقدام در قالب برنامه تحول نظام سلامت خواند و افزود: در مجموع 1283 مرکز جامع خدمات سلامت فعال شده‌اند. همچنين در اين قالب 3700 واحد پايگاه بهداشتي فعاليت دارند.

وزير بهداشت همچنين گفت در طرح تحول، 94 ميليون بار ويزيت سرپايي تخصصي در 658 کلينيک ويژه و با نرخ 3000 تومان صورت گرفته است. همچنين يک ميليون و 200 هزار زايمان طبيعي رايگان نيز انجام شده است.

همچنين 2400 دستگاه آمبولانس به مجموعه آمبولانس‌هاي کشور اضافه شد. 5800 پزشک متخصص و فوق تخصص نيز در 301 شهر کشور توزيع شدند. وي در ادامه گفت: 40 هزار تخت بيمارستاني نوسازي کامل شده و دو ميليون متر مربع از فضاهاي بيمارستاني را بازسازي و نوسازي کرديم که اين کار بزرگي در 570 بيمارستان وزارت بهداشت بود. همچنين 27 هزار و 500 قلم تجهيزات پزشکي براي بيمارستان‌ها تهيه شد.


 يک نورولوژيست:
 بارداري از حمله ام اس محافظت مي کند 

 عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: زنان مبتلا به ام اس در دوران بارداري نياز به مصرف داروهاي خود ندارند.به گزارش مهر، دکتر محمدحسين حريرچيان در حاشيه برگزاري سيزدهمين کنگره بين‌المللي ام‌اس در هتل المپيک تهران اظهار داشت: شروع ام‌اس در خانم ها سه برابر آقايان است ولي اين باعث نمي شود که عوارض اين بيماري در آقايان را ناديده بگيريم.

وي با اشاره به اهميت و مشکلات بيماري ام‌اس در آقايان گفت: سير بيماري ام اس در آقايان نسبت به خانم‌ها متفاوت است و بايد توجه ويژه‌اي به درمان اين بيماري در آقايان داشت.

اين نورولوژيست ادامه داد: با توجه به اينکه ممکن است اختلالات و بيماري‌هاي ديگري هم همزمان با ام‌اس متوجه بيماران شود از همين رو بيماري ام‌اس را در آقايان بايد بيشتر مورد توجه قرار داد.

حريرچيان با اعلام اينکه بيش از يک سوم آقايان مبتلا به ام‌اس دچار فشار خون بالا هستند، افزود: فشار خون، ديابت، بيماري هاي گوارشي و روانپزشکي که در آقايان بيشتر شايع است مي تواند همراه با بيماري ام‌اس مشکلات بيشتري را براي آقايان به وجود بياورد.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در ادامه به موضوع بارداري در زنان مبتلا به ام اس اشاره کرد و گفت: در دوران بارداري به غير از يک قلم دارو ساير داروهاي ام اس نبايد در دوران بارداري مصرف شد.

حريرچيان با اعلام اينکه بارداري باعث مي شود بيمار از بروز يک حمله مجدد محافظت شود، تاکيد کرد: در دوران بارداري زنان مبتلا به ام اس خيلي نگران عود بيماري نيستيم.وي دليل محافظت بارداري از بيماري ام اس در اين زمان را تغييرات هورموني عنوان کرد و گفت: در دوران بارداري معمولا نياز به دارو وجود ندارد.

حريرچيان در ادامه اظهار داشت: البته متخصصين به هر بيمار مبتلا به ام اس اجازه بارداري نمي دهند و بايد قبل از بارداري با پزشک مربوطه مشورت نمايند.


 خبرپزشكي 

 يک متخصص پوست و مو:

شوره سر با حمام رفتن منظم قابل کنترل است‌

يک متخصص پوست و مو گفت: شوره سر با حمام رفتن منظم و استفاده از شامپوهاي ضد شوره قابل کنترل است.

دکتر حميد رشنو در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: در پوست سر به طور طبيعي در اثر لايه لايه شدن لايه قديمي، لايه‌هاي جديد جايگزين مي‌شود و از سطح پوست به صورت سلول‌هاي مرده به بيرون ريخته مي‌شوند.

وي ادامه داد: هنگامي‌که تعداد سلول‌هاي مرده افزايش يابند و همراه باچربي و ترشحات ديگر پوست باشند، "شوره سر" را تشکيل مي‌دهند.رشنو بيان کرد: شوره سر در اثر جدا شدن سلول‌هاي خارجي پوست سر به وجود مي‌آيد و با حمام رفتن منظم، استفاده از شامپوهاي ضد شوره و استفاده از شامپوهاي متنوع قابل کنترل است.

اين متخصص پوست و مو اضافه کرد: مصرف بي‌رويه مواد آرايشي مو و عدم رعايت نظافت مو (شامپو نزدن‌ مرتب يا استفاده از شامپوي نامناسب، عدم شست‌وشوي کافي سر متعاقب استفاده از شامپو يا باقي ماندن بقاياي صابون در پوست سر) نيز از عوامل ديگر موثر در بروز شوره سر است.

رشنو يادآور شد: آسيب‌هايي که به پوست سر وارد مي‌شوند همچون سشوار زدن، فر بيش ازحد، بابليس، رنگ کردن و مش زدن از ديگر عوامل ايجاد شوره سر است.

رگ هاي خوني در رشد مغز و ارتباط سلول هاي عصبي موثرند

مطالعات جديد نشان مي دهد رگ هاي خوني قادر به افزايش سلول هاي بنيادي عصبي هستند و در رشد مغز نقش اساسي دارند.

به گزارش ايرنا از مديکال ساينس، مطالعات محققان دانشگاه کالج لندن روي مدل هاي حيواني نشان مي دهد زمان و چگونگي بازتوليد سلول هاي بنيادي عصبي، در گرو رگ هاي خوني است.

در اين مطالعه محققان پروتئين NRP1 را در مغز موش هاي آزمايشگاهي مسدود کردند. نقش اين پروتئين توليد رگ هاي خوني است. نتيجه نشان داد که رشد نکردن رگ هاي خوني در مغز، توانايي تکثير سلول هاي بنيادي را تحت تاثير قرار مي دهد و منجر به کاهش حجم ساقه مغزي موش ها مي شود.

ادامه مطالعات نشان مي دهد رگ هاي خوني علاوه بر رشد مغز، در سيگنال دهي سلول هاي بنيادي عصبي نيز موثرند و ارتباطات سلول هاي عصبي با يکديگر تحت تاثير رگ هاي خوني قرار دارد.محققان معتقدند نتيجه اين مطالعات در درمان بيماري عصبي با استفاده از سلول هاي بنيادي عصبي اهميت ويژه اي دارد.

نتايج اين تحقيقات در نشريه Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.


 خبرهاازعالم علم 

 مدير کل دفتر بهبود تعذيه وزارت بهداشت :

88 درصد مردم کمتر از حد نياز ميوه و سبزي مي‌خورند

مدير کل دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي مي گويد، 88 درصد مردم ايران کمتر از حد مورد نياز سبزي و ميوه مصرف مي‌کنند، ميانگين مصرف شير نيز در ايران نصف استاندارد جهاني است.

زهرا عبداللهي در گفت و گو با ايرنا هشدار داد: ميزان مصرف سبزي، ميوه، لبنيات و شير در بين ايرانيان بسيار کمتر از حد مورد نياز است و بر عکس مصرف روغن و شکر در بين ايرانيان بالاتر از حد مجاز است.

وي گفت: بر اساس توصيه سازمان بهداشت جهاني هر فرد در طول روز بايد پنچ واحد ميوه يا سبزي استفاده کند. هر واحد ميوه شامل يک سيب يا پرتقال است و هر واحد سبزي نيز در حد يک ليوان سبزي است.

مدير کل دفتر بهبود تغذيه وزارت بهداشت تاکيد کرد: ‌آمارها نشان مي دهد 88 درصد مردم کمتر از حد مورد نياز ميوه و سبزي مصرف مي‌کنند و 12 درصد بيش از پنج واحد ميوه و سبزي در روز مصرف مي‌کنند.عبداللهي گفت: از نظر مصرف لبنيات نيز هر فرد بايد روزانه 250گرم لبنيات مصرف کند اما سرانه مصرف لبنيات در بين ايرانيان کمتر از اين ميزان و حدود 190 گرم در روز است. در مورد شير اين وضعيت بدتر است به طوري که هر فرد بايد هر سال 165کيلوگرم شير مصرف کند در صورتي که هم اکنون هر ايراني سالانه فقط 70 کيلوگرم شير مصرف مي‌کند که کمتر از نصف ميزان لازم است.

اين مقام مسوول ادامه داد: علاوه بر فرهنگ سازي، قيمت مواد غذايي نيز در مصرف آن تاثير دارد، دولت بايد يارانه روغن و شکر را قطع يا بسيار کم کند و بخشي از اين يارانه را به سمت لبنيات و ميوه و سبزي و حبوبات و مواد حاوي زيز مغزي‌ها سوق دهد.

عبداللهي گفت: هدف از تغذيه سالم اين است که سيري سلولي اتقاق بيفتد و گر نه سيري ظاهري و مصرف کالري بيش از حد که به چاقي و اضافه وزن منجر مي‌شود نوعي سوء تغذيه و عامل مهم انواع بيماري هاي غير واگير مانند ديابت، بيماري هاي قلبي و سرطان است.

مديرکل دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت مي گويد، هم اکنون دولت حدود 10 درصد هزينه شکر مصرفي مردم را به صورت يارانه پرداخت مي‌کند و از هر کيلو شکر که به قيمت 2300 تومان توليد مي شود، دولت 200 تومان يارانه مي‌دهد.

عبداللهي افزود: انتظار وزارت بهداشت اين است که يارانه شکر و روغن به مواد غذايي مفيد تر از جمله ميوه، سبزي و لبنيات اختصاص يابد تا اين مواد مفيد با قيمت ارزانتري در اختيار مردم قرار گيرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي