جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/08/22 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5418

معاون وزير نفت مطرح کرد:
فعاليت يک گروه مافيايي در نفت

معاون مديرعامل شرکت ملي نفت ايران :
به تاجران و خريداران متفرق هم نفت مي فروشيم


معادلات انرژي


يادداشت


 معاون وزير نفت مطرح کرد:
 فعاليت يک گروه مافيايي در نفت 

 
معاون وزير نفت با تشريح فعاليت يک گروه مافيايي واردکننده کالا به صنعت نفت،با بيان اينکه ورود به دوره پسابرجام تاثيري براي فعاليت واردکنندگان ندارد، گفت: دلالان ميخ خود را محکم کوبيده‌اند.محمدرضا مقدم در گفت‌وگو با مهر در تشريح فعاليت يک گروه مافيايي تامين کنندگان کالا و تجهيزات در صنعت نفت، گفت: هم اکنون بومي سازي ساخت 10 کالاي پرمصرف در صنعت نفت و گاز کشور کليد خورده است.

معاون پژوهش و فنآوري وزير نفت با تاکيد بر اينکه بومي سازي برخي از کالاهاي نفتي به ويژه تعدادي از اقلام مورد نياز و پرمصرف در بخش حفاري نفت به مذاق برخي از گروه هاي دلال و واسطه واردکننده کالا خوش نيامده است، تصريح کرد: برخي از شرکت هاي واردکننده کالا و تجهيزات، تحت پوشش نمايندگي مجاز فعاليت مي‌کنند که مشکل چنداني با اين نمايندگي‌هاي مجاز نداريم.

اين مقام مسئول با تاکيد بر اينکه اما برخي از گروه‌هاي دلالي و واسطه گري در صنعت نفت کشور فعاليت مي‌کنند که فعاليت آنها دامنه کار مشخصي ندارد، تصريح کرد: به عبارت ديگر اين گروه همه نوع کالا و تجهيزات با هر نوع سطح استاندارد و کيفيتي را وارد صنعت نفت مي‌کنند.

مقدم در پاسخ به اين پرسش مهر که تاکنون اين گروه مافيايي تامين کننده کالا چه تهديداتي نسبت به بومي سازي و يا واردات ضابطه مند برخي از کالاها انجام داده اند، اظهار داشت: اين گروه مافيايي در شرکت ملي نفت ايران، وزارت نفت و يا شرکت‌هاي تابعه نيستند.

وي با تاکيد بر اينکه مهمترين فشار اين گروه استفاده از برخي از قوانين همچون قانون مناقصات در جهت واردات کالا به صنعت نفت کشور است، بيان کرد: بر اساس قانون مناقصات هر شرکتي مي‌توان نسبت به خريد و يا واردات کالا به صورت خرد و متوسط اقدام کند.

معاون وزير نفت، افزود: اما در همين قانون مناقصات تاکيد شده که که کالاها بايد داراي استاندارد و کيفيت مطلوب و مناسب هم باشند.

اين مقام مسئول با بيان اينکه نگاه وزارت نفت به قانون مناقصات از زاويه کيفيت و استاندارد است، تاکيد کرد: ورود کالا و تجهيزات فاقد استاندارد و کيفيت مطلوب مي‌تواند خسارت‌هاي مالي، جاني و توليدي به همراه داشته باشد.

به گفته وي گروهي سعي دارد که از اين قانون استفاده کند و در روند کالا و تجهيزات با استاندارد بالا اختلالاتي ايجاد کند.

مقدم همچنين در پاسخ به پرسش ديگر مهر که دامنه فعاليت اين گروه مافيايي تامين کننده و واردکننده برخي از کالا و تجهيزات در چه سطحي است؟ توضيح داد: اخيرا برنامه ريزي نسبت به طراحي و ساخت برخي از کالاهاي پيچيده و داراي تکنولوژي بالا مورد نياز در صنعت حفاري شده است که اين گروه مشکلاتي را براي بومي سازي ساخت اين کالاها ايجاد کرده و حتي تاکيد مي‌کنند که نيازي به بومي سازي ساخت اين کالاهاي پيچيده و به اصطلاح «هاي‌تک» نيست.

معاون پژوهش و فنآوري وزير نفت با بيان اينکه در طول سه سال گذشته تاکنون با دستور و حمايت وزير نفت طراحي و بومي سازي ساخت 12 گروه کالايي در صنعت نفت کليد خورده است، گفت: پيش بيني مي‌شود در صورت تحقق اهداف تعيين شده امکان بومي‌سازي تعداد زيادي از اين کالاها در صنعت نفت فراهم شود.

وي در ادامه و در پاسخ به پرسش ديگر مهر که آيا با لغو تحريم ها و ورود به دوره پسابرجام فعاليت هاي گروه‌هاي مافيايي واردکننده کالا به صنعت نفت محدود خواهد شد؟ تصريح کرد: فعاليت اين گروه دلالان ارتباطي به لغو تحريم ها ندارد. اين مقام مسئول با تاکيد بر اينکه اين گروه «ميخ خود را به خوبي کوبانده است»، اظهار داشت: اين گروه واسطه در برخي از موارد با تامين منابع مالي، زمينه واردات کالا و تجهيزات را به صنعت نفت را فراهم مي‌کنند و عملا پشتيبان مالي براي واردات شده‌اند.

وي با اعلام اينکه اين گروه در برخي از موارد با تامين منابع مالي از فرصت کسري مالي در برخي از پروژه و طرح‌هاي توسعه‌اي صنعت نفت و گاز کشور استفاده مي‌کنند، تاکيد کرد: به عبارت ديگر اين گروه هم اکنون بين توليدکننده و مصرف کننده کالا در صنعت نفت واسطه شده است.

مقدم در پاسخ به پرسش ديگر مهر که آيا اين گروه مافيايي تامين کننده کالا از سوي مديران شرکت ملي نفت و يا شرکت هاي تابعه مورد حمايت قرار مي‌گيرد؟ بيان کرد: فعاليت اين گروه در داخل صنعت نفت نيست و هيچ حمايتي از سوي مديران شرکت ملي نفت ايران و يا شرکت‌هاي تابعه نمي‌شود.

معاون وزير نفت با بيان اينکه اما برخي از پيمانکاري‌هاي صنعت نفت به ويژه در سطح پيمان‌هاي کوچک و خرد با اين گروه واردکننده کالا همکاري مي‌کنند، تاکيد کرد: اما در سطح مگا پروژه‌ها به دليل اين که نظارت دقيق تري وجود دارد، اين مشکلات کمتر است.

وي با تاکيد بر اينکه هم اکنون غربال‌گري شرکت‌هاي تامين کننده کالا و تجهيزات در سطح صنعت نفت آغاز شده است، يادآور شد: هم اکنون حدود 24 هزار و 600 شرکت تامين کننده کالا وجود دارد که غربال‌گري اين شرکت‌ها آغاز شده است.

اين مقام مسئول با يادآوري اينکه با انجام غربالگري عملا احراز هويت اين شرکت‌ها آغاز شده است، گفت: از سوي ديگر با راه اندازي سامانه يکپارچه کالاي صنعت نفت امکان واردات کالاهاي بدون کيفيت و فاقد استاندارد به صنعت نفت محدود خواهد شد.

مقدم در پايان با بيان اينکه بايد واردات کالا به صنعت نفت بر اساس استانداردهاي بالا و به صورت شفاف و مشخص انجام شود، خاطرنشان کرد: از اين رو با تکميل و راه اندازي سامانه کالا و احراز هويت شرکت‌هاي واردکننده به طور کامل اهداف تعيين شده در اين حوزه محقق خواهد شد.


 معاون مديرعامل شرکت ملي نفت ايران :
 به تاجران و خريداران متفرق هم نفت مي فروشيم 

 
معاون مديرعامل شرکت ملي نفت ايران گفت: در جايي که تجار و خريداران متفرق هم تضميني 100 درصدي بدهند يا پول خريد نفت را از پيش به طور کامل پرداخت کنند، مشکلي در فروش نفت به شرکت هايي که تجارت نفت خام مي کنند هم نداريم.

غلامرضا منوچهري معاون مديرعامل شرکت ملي نفت ايران در گفت وگو با تسنيم اظهار داشت: در خصوص جزئيات مذاکرات شرکت هاي ويتول سوئيس و BP انگليس براي خريد نفت خام از ايران اطلاعي ندارم.وي افزود: شرکت نفت هميشه به خريداران معتبر، نفت مي فروشد ولي در جايي که تجار و خريداران متفرق هم تضميني 100 درصدي بدهند يا پول خريد نفت را از پيش به طور کامل پرداخت کنند، مشکلي در فروش نفت به شرکت هايي که تجارت نفت خام مي کنند هم نداريم.

معاون مديرعامل شرکت ملي نفت ايران تصريح کرد: تنوع بازار هم براي هم براي شرکت نفت مهم است، ما اکنون ميزان توليدمان در حال افزايش است و به دنبال اين هستيم که سهم خودمان را در بازار ارو÷ا به دست آوريم، طبيعتا اگر تجار هم بيايند و با تضمين صد در صدي از ما نفت بخرند، ما به آنها هم نفت خواهيم فروخت.


 معادلات انرژي 

 احتمال کاهش قيمت نفت در سال 2017

اگر نشست آتي اوپک در وين بي نتيجه باشد و برخي اعضاي آن همچنان به افزايش توليد خود ادامه دهند، بازار نفت در سال ميلادي آينده نيز در شرايط مازاد عرضه قرار خواهد داشت.

به گزارش مهر به نقل از رويترز، آژانس بين المللي انرژي روز گذشته در گزارش ماه نوامبر 2016 درباره بازار نفت اعلام کرد که عرضه جهاني نفت در ماه اکتبر با 800 هزار بشکه در روز افزايش به 97.8 ميليون بشکه در روز رسيد.

بنا بر اين گزارش، علت اين افزايش توليد بي سابقه اوپک و بالا رفتن توليد برخي کشورهاي غيراوپک مانند روسيه، برزيل، کانادا و قزاقستان بوده ااست.

آژانس بين المللي انرژي رشد تقاضاي نفت در سال 2016 را 1.2 ميليون بشکه در روز پيش بيني کرد که در مقايسه با گزارش ماه گذشته آن تغييري نکرده است.

همچنين بنا به پيش بيني اين آزانس تقاضاي جهاني نفت در سال 2017 به ميزان 1.2 ميليون بشکه در روز افزايش خواهد يافت.

اگر نشست آتي اوپک در وين بي نتيجه باشد و برخي اعضاي آن همچنان به افزايش توليد خود ادامه دهند، بازار نفت در سال ميلادي آينده نيز در شرايط مازاد عرضه قرار خواهد داشت و احتمال افزايش قيمت نفت نيز کم است و اگر مازاد عرضه در سال 2017 همچنان بر بازارهاي نفت حکمفرما باشد، خطر کاهش سطح قيمت ها وجود خواهد داشت.

گفتني است قيمت هاي نفت از حدود 27 دلار در هر بشکه در ماه ژانويه 2016 که حداقل قيمت نفت در 13 سال گذشته بوده است، در حال حاضر به 46 دلار در هر بشکهرسيده است ، اما با اين وجود هنوز 60 درصد کمتر از مقدار آن در اواسط سال 2014 که 115 دلار در هر بشکه بود، است.

مبارزه با تغييرات اقليمي تقاضاي جهاني نفت را کاهش نخواهد داد

پس از توافقنامه جهاني«کاپ21»، در باره آثار منفي گرم شدن زمين، انتظار مي‌رفت تقاضاي جهاني براي نفت خام کاهش يابد، اما دورنماي سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک)،خلاف اين باور را نشان مي‌دهد.

درگزارش سالانه دورنماي اوپک، در مورد بازار انرژي در دو دهه آينده، که به تازگي منتشر شد، مصرف گاز و ذغال سنگ کاهش خواهد يافت اما خبري از افت تقاضاي نفت خام نخواهد بود.

در اين گزارش، تقاضاي جهاني ذغال سنگ، به 91 ميليون و 500 هزار بشکه معادل نفت تا سال 2040 خواهد رسيد که در گزارش سال پيش 98 ميليون و 300 هزار بشکه معادل نفت بوده است.

افزون بر اين، گمان مي‌رود که تقاضاي گاز به 10 ميليون و 700 هزار بشکه معادل نفت در سال 2040 کاهش يابد. اين در حالي است که افت تقاضاي نفت در همين سال بسيار ناچيز است و از 100 ميليون و 600 هزار بشکه به 99 ميليون و 800 هزار بشکه خواهد رسيد.

توافقنامه «کاپ»، در پي تغييرات اقليمي و آثار جبران ناپذير گرم شدن زمين، سال 2015 ، در پاريس به امضاي نمايندگان 195 کشور جهان رسيد.

وزير نفت:

واگذاري توسعه آزادگان جنوبي از طريق مناقصه است

وزير نفت در واکنش به احتمال واگذاري توسعه فاز دوم ميدان آزادگان جنوبي به توتال فرانسه گفت: براي واگذاري توسعه اين ميدان، مناقصه برگزار مي شود.

بيژن زنگنه در گفت وگو با ايرنا درباره واگذاري توسعه ميدان آزادگان جنوبي به شرکت توتال و اجراي مدل فاز 11 پارس جنوبي (شراکت توتال و شرکت ملي نفت چين) براي اين ميدان نفتي، افزود: اين ميدان به مناقصه مي رود.وي درباره زمان برگزاري مناقصه ميدان آزادگان گفت: بررسي اين موضوع ادامه دارد.

رکورد توليد نفت در يک ميدان مشترک با عراق شکسته شد

رکورد توليد نفت در ميدان مشترک يادآوران با مشارکت شرکت ساينوپک چين شکسته شد و از مرز 115 هزار بشکه در روز عبور کرد.به گزارش مهر، لغو تحريم‌ها، پا گذاشتن صنعت نفت به دوران پسا برجام و آغاز مذاکرات با شرکت‌هاي معتبر نفت و گاز جهان، موتور شرکت چيني را در صنعت نفت ايران روشن کرده است.

به عبارت ديگر پس از عملکرد نا اميدکننده شرکت‌هاي چيني در طرح توسعه آزادگان شمالي، آزادگان جنوبي و فاز 11 پارس جنوبي در دوران تحريم که حتي منجر به خلع يد شرکت CNPCI از توسعه ميدان آزادگان جنوبي شد، اما هم اکنون عملکرد شرکت‌هاي چيني در توسعه ميادين مشترک نفتي ايران در منطقه غرب کارون اميدوارکننده‌تر شده است.

بر اين اساس پس از تکميل توسعه فاز اول ميدان مشترک نفتي آزادگان شمالي با مشارکت شرکت CNPCI، رکورد توليد نفت در ميدان مشترک يادآوران با مشارکت شرکت ساينوپک چين شکسته شد و از مرز 115 هزار بشکه در روز عبور کرد.

هادي نظرپور در تشريح آخرين وضعيت توسعه ميدان مشترک يادآوران، گفت: هم اکنون توليد نفت از مرز 115 هزار بشکه در روز عبور کرده که اين ميزان حدود30 هزار بشکه هم از تعهد توسعه اين ميدان در فاز نخست فراتر رفته است.

مجري توسعه ميدان يادآوران در شرکت مهندسي و توسعه نفت ايران با اعلام اينکه در فاز نخست طرح توسعه ميدان نفتي يادآوران، برداشت نفت از اين ميدان بايد به 85 هزار بشکه در روز مي‌رسيد، تصريح کرد: در حال حاضر توليد تجمعي از ميدان مشترک يادآوران به 65 ميليون بشکه رسيده است.


 يادداشت 

 پايان خوش پارس جنوبي در دولت روحاني

سال 76 هنوز کسي به درستي نمي توانست عسلويه را تلفظ کند؛ عده اي آن را عُسلويه مي خواندند و برخي ديگر عَسلويه مي گفتند هوايش شرجي است و براي زندگي در آنجا بايد طاقتت بالا باشد، پيدا کردن اسمش هم در نقشه، کار دشواري است؛ شهرستاني در استان بوشهر و در کرانه خليج فارس که بايد براي شناخت آن به جهانيان تلاش کرد. سال 76 است و قرار است دولت تغيير کند، مسئوليت شناختن نام عسلويه با ميدان گازي عظيم اش را چه کسي عهده دار مي شود؟

ميدان مشترک گازي پارس جنوبي آنگونه که آيت الله هاشمي رفسنجاني در خاطرات خود مي نويسد در سال 67 کشف شد: «ساعت 9 صبح به مقر رياست جمهوري رفتم. پيش از تشکيل شوراي بازسازي، درباره مسئله تمرکز اطلاعات مذاکره کرديم و در مسائل مورد نظر به تفاهم رسيديم. در شورا با حضور وزير مسکن، در باره سياست شهرسازي مواردي را تصويب کرديم و با حضور وزيران نفت و نيرو، سياست تأمين نيرو و انرژي و نفت و گاز و پتروشيمي تصويب گرديد. (آقاي غلامرضا آقازاده) وزير نفت اطلاع داد که نظر اوليه شرکت لرزه نگاري هلندي بر اين قرار گرفته که منبع عظيم گاز آب‎هاي مجاور قطر تا حدود بيست و پنج کيلومتر در آب‎هاي ايران امتداد دارد و اگر اين نظر اثبات شود، حدود سه تريليون بر ذخاير مکشوفه گاز ايران افزوده مي شود.»

سال 76 است؛ 9 سال از زمان کشف پارس جنوبي گذشته که زنگنه از وزارت نيرو به نفت مي آيد؛ قطر شريک ايران در ميدان گازي پارس جنوبي کارش را از سال 1990 ميلادي آغاز کرده است و اين اختلاف از چشم زنگنه 45 ساله در آن سالها دور نمي ماند؛ بلافاصله نخستين قرارداد را امضا مي کند؛ توسعه فازهاي 2 و 3 پارس جنوبي. «عمليات توسعه فازهاي 2 و 3 در مهرماه 1376 به گروه فرانسوي توتال با سهم 40 درصد، و به عنوان متصدي اصلي توسعه و شرکت‎هاي ‌گازپروم‌ روسيه و پتروناس مالزي هر يک با 30 درصد سهم واگذار شد.»

افتتاح فاز 2 و 3 پارس جنوبي کار توسعه پارس جنوبي در آن سال‎ها به اين قرارداد ختم نشد کمي بعد، در بهمن ماه همان سال قرارداد توسعه فاز يک پارس جنوبي با شرکت تمام ايراني پتروپارس امضا و توسعه فازهاي 4 و5 هم سال 79 به کنسرسيومي متشکل از شرکت‌هاي اني‌ ايتاليا به ميزان 60 درصد، پتروپارس و نيکو به ميزان 20 درصد، واگذار مي شود؛ قرارداد توسعه فازهاي 6 تا 8 و 9 و 10 پارس جنوبي نيز تيرماه 79 و شهريورماه 81 بسته مي شود.

توتال و ديگر شرکايش سال 81 کارشان را در فاز 2 و 3 پارس جنوبي به اتمام مي رسانند؛ حالا ديگر هستند کساني که بدانند عسلويه کجاست و مخزن مشترک پارس جنوبي چيست و ايران قرار است با اين ميدان چه جايگاهي در دنياي انرژي جهان داشته باشد. بهمن ماه 81 بالاخره ايران موفق به برداشت 50 ميليون متر مکعب در روز از اين ميدان مشترک مي شود؛ عدد کوچکي نيست. رئيس جمهوري دولت اصلاحات اين پروژه را افتتاح مي کند.

بهره برداري و افتتاح فازهاي پارس جنوبي در دولت هشتم به اين افتتاح ختم نشد؛ آبان ماه سال 83 عسلويه و افتتاح فاز يک پارس جنوبي را به خوبي به ياد دارم: هوا گرم بود و نمايندگان رسانه هاي داخلي و خارجي از روز قبل افتتاح در پارس جنوبي گرد هم آمدند تا شاهد افتتاح ايراني‎ترين پروژه در آن سال‎ها باشند؛ احساس آن روزهايم را نمي توانم فراموش کنم. به يکي از دوستان مي گفتم به ايراني بودنم افتخار مي کنم.

آن روزها پارس جنوبي شلوغ بود، انگار از همه ايران و جهان در آنجا حضور داشتند از مو مشکي هاي شرقي تا بورهاي غربي، آنقدر پر رفت و آمد بود که يکي مي گفت غذاي اين تعداد از کجا تامين مي شود!! از رئيس جمهوري اصلاحات پس از افتتاح اين فاز مي پرسيم؛ آيا اين يکي از بزرگترين پروژه هايي است که در دولت شما امضا شده است؟ با آرامش هميشگي‎اش مي گويد: «يکي از بزرگترين‎هاست»، 27 فروردين 84 هم فازهاي 4 و 5 پارس جنوبي به بهره برداري رسيد و انگار پس از آن عسلويه در کما.

ميراث دولت هشتم براي دولت نهم از پارس جنوبي پيشرفت بيش از 70 درصدي فازهاي 6 تا 8 و تعيين تکليف فاز 9 و 10 پارس جنوبي بود؛ اما متاسفانه چراغ توسعه اين منطقه مهم کشور پس از سال 84 کم فروغ تر شد؛ يادم مي آيد سال 87 وقتي از زنگنه پرسيدم: پارس جنوبي را در يک جمله از سال 84 به بعد تعريف کنيد، گفت: «آرزوهاي بر باد رفته» بگذريم از آن سال‌ها، که چيزي جز تلخي نداشت.

سال 92، زنگنه بار ديگر به وزارت نفت آمد؛ قرار است آرزوي بر باد رفته را برآورده کند، نخستين مقصد سفرش عسلويه است، نوروز سالهاي 93 و 94 را هم به عسلويه مي رود، سال 93 از همه فازهاي پارس جنوبي بازديد مي کند. سرماي زمستان يک سال پيش و تامين گاز مردم آن را به خاطر دارد، در بازديد از فاز 15 و 16 عنوان مي کند: «از هم اکنون خواب زمستان را مي‎بينم». ظرفيت توليد گاز از پارس جنوبي در دولت يازدهم 300 ميليون متر مکعب در روز افزايش يافته است.

بيژن زنگنه، وزير نفت،از زمان امضاي نخستين قرارداد پارس جنوبي تا حالا 19 سال مي گذرد، امروز آخرين قرارداد اين ميدان عظيمي گازي (فاز11) با کنسرسيومي از شرکت‌هاي توتال، پتروپارس و سي ان پي سي چين امروز امضا شد، شايد برايتان عجيب باشد اما در اولين قرارداد توسعه پارس جنوبي هم توتال حضور داشت؛ به‎زودي برداشت روزانه ايران با قطر برابر مي شود و طبق برنامه، تمام فازهاي پارس جنوبي سال 97 به بهره برداري مي رسند.

زنگنه، پرونده پارس جنوبي را که در سن 45 سالگي باز کرده بود، در 64 سالگي اش بست تا هديه اي بزرگ به ملت ايران داده باشد.

رويا خالقي


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي