جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/08/22 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5418

از سوي وزارت کار؛
دعوت از تشکل ها براي تعيين حداقل دستمزد96 کارگران


لايحه اصلاح ماليات بر ارزش افزوده طلا به مجلس رفت

در همايش کارآفريني ، توليد ملي و رونق اقتصادي مطرح شد؛
دولت بايد از تصدي به نظارت برسد


طرح بازنشستگي پيش از موعد 100 هزار روستايي در انتظار تصويب شوراي نگهبان


نهادهاي مالي


يادداشت


 از سوي وزارت کار؛
 دعوت از تشکل ها براي تعيين حداقل دستمزد96 کارگران  

 
رئيس کانون عالي انجمن‌هاي صنفي کارگران از دعوت رسمي معاونت روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي از تشکل‌هاي کارگري و کارفرمايي براي تشکيل کارگروه ويژه تعيين حداقل دستمزد سال 96 خبرداد.غلامرضا عباسي در گفت‌وگو با مهر، درباره آخرين وضعيت برگزاري جلسات تعيين حداقل دستمزد 96 گفت:معاونت روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي با ارسال درخواستي مکتوب به تشکل‌هاي کارگري و کارفرمايي رسما خواستار معرفي نمايندگان تشکل‌ها به اين معاونت براي شرکت در کارگروه ويژه تعيين حداقل مزد 96 شد.

وي با اشاره به فعاليت رسمي 3 تشکل کارگري در سطح کشور گفت: قرار است اين تشکل‌ها نمايندگان خود را براي شرکت در کارگروه ويژه اي که در معاونت روابط کار وزارت کار برگزار مي شود، معرفي کنند تا با حضور نمايندگان کارگران، کارفرمايان و دولت جلسات رسمي تعيين حداقل دستمزد آغاز شود.

رئيس کانون عالي انجمن‌هاي صنفي کارگران با تاکيد بر اينکه کارگروه ويژه بررسي حداقل دستمزد با رياست معاون روابط کار وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي برگزار مي‌شود افزود: در اين کاگروه پيشنهادات حداقل دستمزد با در نظر گرفتن معيارهاي تورم و معيشت کارگران مورد بررسي قرار مي گيرد و جمع بندي جلسه براي تصويب و تصميم گيري نهايي به شوراي عالي کار ارائه مي‌شود.

عباسي درباره زمان تشکيل جلسه کارگروه ويژه وزارت کار براي تعيين حداقل دستمزد گفت: به احتمال بسيار زياد چند روز پس از ايام سوگواري اربعين حسيني اين جلسه با حضور نمايندگان تشکل هاي کارگري و کارفرمايي برگزار خواهد شد.

اين فعال صنفي کارگري گفت: علاوه بر اين کميته‌هاي دستمزد تشکل‌هاي کارگري نيز به طور جداگانه معيارهاي مختلف تعيين حداقل دستمزد سال آينده را مورد بررسي قرار خواهند داد و نتايج آن در کارگروه ويژه تعيين حداقل دستمزد وزارت کار و سپس در شوراي عالي کار بررسي خواهد شد.

وي با تاکيد بر اينکه حداقل دستمزد بر اساس واقعيات اقتصادي کشور تعيين شود افزود: پيش از هر چيز سبد هزينه يک خانوار 4 نفره که استاندارد جهاني است مورد بررسي قرار گيرد.

رئيس کانون عالي انجمن‌هاي صنفي کارگران ادامه داد: طبق برآورد دخل و خرج زندگي کارگران، سبد هزينه يک خانوار 4 نفره حدود 3 ميليون تومان برآورد شده است؛ هر چند ما انتظار نداريم با توجه به محدوديت‌هاي بودجه اي يکباره ميزان دستمزد اين سبد هزينه را جبران کند اما درخواست ما اين است يک جدول زمان بندي تعيين شود تا در چشم انداز تعيين شده، فاصله دستمزد کارگران و سبد هزينه آنها کاهش يابد.


 لايحه اصلاح ماليات بر ارزش افزوده طلا به مجلس رفت  

 رئيس اتحاديه کشوري طلا و جواهر از ارائه لايحه حذف ماليات بر ارزش افزوده طلا به مجلس خبرداد و گفت: بر اساس اين لايحه، دريافت ماليات از کارمزد، جايگزين ماليات بر اصل طلا مي‌شود.محمد کشتي‌آراي در گفت‌وگو با مهر درباره آخرين وضعيت حذف ماليات بر ارزش افزوده طلا، گفت: اين موضوع براي فعالان اقتصادي بخش طلا و جواهر بسيار حائز اهميت است و آن طور که دولتمردان و مجلس شوراي اسلامي قول مساعد دادند اين لايحه در صورت تصويب در مجلس، در جهت برداشتن ماليات از اصل طلا است.

وي با اشاره به اينکه کار کارشناسي و مطالعه حذف ماليات بر ارزش افزوده از اصل طلا توسط مرکز پژوهش‌هاي مجلس انجام شده و به مجلس نيز ارائه شده است گفت: تصويب اين لايحه منجر به اصلاح و کاهش نرخ ماليات بر ارزش افزوده در بخش طلا خواهد شد.

رئيس اتحاديه کشوري طلا و جواهر در پاسخ به اين سوال که ماليات پيشنهادي در لايحه چقدر تعيين شده است گفت: در حال حاضر ماليات بر ارزش افزوده طلا طبق قانون برنامه پنجم توسعه 9 درصد است که در لايحه جديد، دريافت ماليات از اصل ارزش طلا حذف خواهد شد و ماليات بر کارمزد، جايگزين دريافت ماليات از اصل ارزش طلا خواهد شد.

کشتي آراي با بيان اينکه کميسيون اقتصادي مجلس، کميسيون اصلي بررسي لايحه جديد است گفت: در اين لايحه ماليات بر کارمزد طلا 3 درصد پيشنهاد شده است.

بازار آرام گرفت

اين در حال است که ،نايب رئيس اتحاديه طلا و جواهر کشور با اشاره به اينکه بازار سکه و طلا به حالت عادي بازگشته است، گفت: پيش بيني ما اين است که تا دو هفته آينده هم نوسان خاصي در بازار نداشته باشيم.نايب رئيس اتحاديه طلا و جواهر در خصوص افزايش 30 هزار توماني نرخ سکه گفت: بازار تحت اثرات رواني انتخابات آمريکا قرار گرفت و در اين شرايط عرضه کاهش يافته و تقاضا زياد مي شود به همين دليل قيمت ها بالا رفت .

آيت محمدولي با اشاره به نوسان قيمت ها در هفته گذشته، افزود: پيش بيني ما اين است که تا دوهفته آينده با توجه به ماه صفر، يک آرامشي را در بازار داشته باشيم و اگر نوساني هم هست خيلي آرام و با قيمت پايين باشد زيرا در اين مدت تقاضا براي خريد طلا هم کاهش پيدا مي کند.

وي با اعلام اينکه قيمت طلاي 17 آب شده 491 هزار و 700 تومان بود، اظهار داشت: هر گرم طلاي 18 عيار 113 هزار و 500 تومان، سکه طرح قديم يک ميليون و 120 هزار تومان، سکه طرح جديد يک ميليون و 129 هزار تومان، سکه نيم 569 هزار تومان، سکه ربع 299 هزار تومان و سکه يک گرمي 188 هزار تومان بوده است.


 در همايش کارآفريني ، توليد ملي و رونق اقتصادي مطرح شد؛
  دولت بايد از تصدي به نظارت برسد 

سومين همايش کارآفريني، توليد ملي و رونق اقتصادي در حالي امروز برگزار شد که از کارآفرينان برتر کشور تقدير شد.

به گزارش آفرينش، اين مراسم در سالن همايش سازمان اسناد و کتابخانه ملي و با حضور مقامات و مسئولاني همچون ولي الله شجاع پوريان عضو شوراي شهر تهران ، محجوب نماينده مجلس شوراي اسلامي برگزار شد.

در اين همايش ولي الله شجاع پوريان گفت:اصلاح ساختار دولت ،رجوع دولتي ها از موضوعات تصدي گري به اقدامات نظارتي ، يکي از ضرورت هايي است که مي تواند باعث افزايش ثروت ، توليد ، اشتغال و کسب و کار در کشور شود.

وي ادامه داد : تدوين قوانين تسهيلگر براي فضاي کسب و کار يکي ديگر از موضوعاتي است که بايد به آن اشاره کرد . قوه مقننه نبايد به يک دستگاه توليد قانون تبديل شود. قوانين در جاي خود لازم است، اما بي رويه بودن در وضع قوانين مي تواند از پيشرفت بخش اقتصادي کشور جلوگيري کند.

شجاع پوريان با اشاره به اينکه مجلس شوراي اسلامي به خصوص کميسيون هاي تخصصي به همراه مرکز پژوهش هاي مجلس شوراي اسلامي براي رفع موانع توليد بايد دست به کار شوند تا اين مشکلات بر طرف شود، افزود : اگر کارآفرينان ما در عرصه هاي فعاليتي خودشان براي رفع موانع قانوني آن با نمايندگان مجلس شوراي اسلامي همراه شوند ، مي توانند در عرصه هايي همچون اجرايي نيز با دستگاه هاي دولتي همراه باشند، زيرا اين همراهي مي تواند ضمانتي براي اجراي درست قوانين باشد.

محجوب، نماينده مجلس شوراي اسلامي نيز در اين کنگره گفت: کيفيت و بهره وري موضوعي عمومي است ،کيفيت موضوعي است که بايد براي همه مردم فراهم شود . کيفيت مهم ترين عارضه اي است که با آن دست و پنجه نرم مي کنيم. بايد حرف واحدي در خصوص مشکلات زده شود. از کيفيت تا مسکن. فرقي نمي کند. اين يکسان بودن حرف ها مي تواند از تمامي مشکلات بکاهد.

نماينده مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه بايد از منابع محدود موجود بايد حداکثر استفاده را براي افزايش بيشترين سطح کيفيت و بيشترين بهره وري را داشته باشيم ، اضافه کرد: تاکنون برنامه هايي براي افزايش سطح کيفيت و بهره وري نيز ارايه شده است اما بايد بيش از پيش براي بهبود شرايط اقتصادي گام برداشت.


  طرح بازنشستگي پيش از موعد 100 هزار روستايي در انتظار تصويب شوراي نگهبان 

مديرعامل صندوق بيمه اجتماعي کشاورزان، روستاييان و عشاير گفت: چندي پيش طرح بازنشستگي پيش از موعد 100 هزار نفر از روستاييان، کشاورزان و عشاير در يک برنامه پنج ساله مطرح شد که در صورت تاييد شوراي نگهبان و ابلاغيه دولت اجرايي مي شود.

به گزارش ايرنا،محمدرضا رستمي گفت: اعتبار اين طرح پنجاه هزار ميليارد ريال است که از محل اصل قانون 44 و يارانه ها تامين مي شود.

وي اضافه کرد: در سال اول اجراي اين طرح 32 هزار نفر بازنشسته خواهند شد و در برنامه پنج ساله تعداد آن به 100 هزار نفر خواهد رسيد.

به گفته رستمي، روستاييان و عشاير داراي 70 سال سن و پرداخت 10 سال حق بيمه مشمول اين طرح مي شوند.

مديرعامل صندوق بيمه اجتماعي کشاورزان، روستاييان و عشاير تصريح کرد: صندوق بيمه اجتماعي کشاورزان و روستاييان از سال 1384 شروع به کار کرد و اکنون داراي يک ميليون و 500 هزار خانوار عضو و 32 هزار خانوار مستمري بگير است در حالي که جمعيت مشمول کل کشور 6 ميليون خانوار برآورد شده است.

وي اين صندوق را يکي از صندوق هاي چهارگانه (تامين اجتماعي، بازنشستگي کشوري، صندوق فولاد و صندوق بيمه اجتماعي کشاورزان، روستايي و عشاير) زيرمجموعه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعي عنوان کرد و ادامه داد: رويکرد صندوق ارايه خدمات بيمه اجتماعي بلند مدت سه قشر کشاورز، روستايي و عشاير در بخش هاي مستمري بازنشستگي، ازکارافتادگي و فوت است.

وي با بيان اين که صندوق مذکور اعتبارات خود را از رديف بودجه دولتي، پنج درصد حق عضويت متقاضيان و تجميع سود سرمايه گذاري ها تامين مي کند، اظهار کرد: حق بيمه صندوق شامل 15 درصد درآمد ساليانه روستاييان، کشاورزان و عشاير است که پنج درصد آن توسط متقاضيان و 10 درصد توسط دولت پرداخت مي شود. مديرعامل صندوق بيمه اجتماعي تصريح کرد: اکنون 65 هزار ميليارد ريال ذخيره صندوق است که شامل سه بخش سرمايه گذاري در املاک ، سهام و سپرده بانکي مي شود. رستمي ادامه داد: از مجوع 32 هزار پرونده، 2 هزار و 500 پرونده از کارافتادگي و مابقي پرونده فوتي است که حق بيمه آنان بستگي به سطح بيمه پرداخت مي شود.


 نهادهاي مالي 

 کتاب رنج و رنگ با حمايت بانک پاسارگاد رونمايي مي شود

بانک‌ پاسارگاد در راستاي مسئوليت‌هاي اجتماعي از چاپ کتاب «رنج و رنگ» که به روايت زندگي استاد حسين بهزاد، پدر مينياتور معاصر ايران مي‌پردازد، حمايت کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط‌ عمومي بانک ‌پاسارگاد، خسرو رفيعي مشاور مديرعامل و مدير روابط‌ عمومي اين بانک، ضمن اعلام اين خبر گفت: کتاب نفيس «رنج و رنگ» به بررسي شخصيت استاد حسين بهزاد، پدر مينياتور معاصر ايران و روايت زندگي او، به قلم محمدرضا اسدزاده، نويسنده، مولف و فعال فرهنگي، مي‌پردازد.

با حضور مدير عامل و اعضاي هيأت مديره راهکارهاي توسعه فعاليت‌هاي بانک ملي بررسي شد

طي دو روز همايش سراسري بررسي عملکرد شش ماهه اول سال 95 و تبيين برنامه هاي شش ماهه دوم امسال بانک ملي ايران با حضور مديرعامل و مديران ارشد اين بانک، راهکارهاي حضور فعال‌تر بانک ملي ايران در بازار رقابتي تبيين و جهت اجرا ابلاغ شد.به گارش آفرنشبه نقل از روابط عمومي بانک ملي ،مدير عامل بانک ملي ايران در روز دوم اين همايش با تأکيد بر ضرورت حرکت براساس برنامه، توجه جدي ادارات کل، ادارات امور شعب و شعب مستقل درخصوص برنامه هاي ابلاغي و اهداف تعيين شده را خواستار شد. محمدرضا حسين زاده با عنوان اينکه نيل به اهداف تعيين شده، بانک ملي ايران را تبديل به يک بانک برتر خواهد کرد، ابراز داشت: با وجود مديران و کارکنان متخصص بانک ملي ايران، تمامي مسائل و موانع رو به رو مرتفع خواهد شد به شرط اينکه همدلي، همزباني، ايجاد انگيزه در کارکنان، احساس مسئوليت، اعتماد و تلاش جمعي در دستور کار مديران بانک قرار گيرد.

رونمايي از كليپ «جنگل تشنه» بانك ايران زمين صورت گرفت

بانك ايران زمين در راستاي اجراي مسئوليت اجتماعي خود در حوزه محيط زيست كليپ «جنگل تشنه» را با حضور جمعي از مديران بانك، مقامات كشوري، هنرمندان و بازديدكنندگان رونمايي كرد.به گزارش آفريش ه نقل ازروابط عمومي بانك ايران زمين؛ در هفتمين روز از نمايشگاه مطبوعات اين بانك با حضور در ايستگاه محيط زيست، غرفه 216 ضمن ارائه فعاليتهاي خود در اين حوزه از بازديدكنندگان خواست به منظور سيانت و حفاظت از محيط زيست به كمپين «همين يك زمين» بپيوندند.

اولين شعبه تمام خدمت بانک رفاه افتتاح شد

اولين شعبه تمام خدمت بانک رفاه با حضور مديران عالي و جمعي از مشتريان اين بانک در بلوار کشاورز تهران افتتاح شد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک رفاه کارگران،در اين شعبه که براساس چارچوب هاي بانکداري جامع ساختار يافته است علاوه بر خدمات پولي و مالي طيف متنوعي از ساير خدمات مورد نياز مشتريان نظير صرافي، کارگزاري و بازار سرمايه، بيمه و صندوق امانات نيز ارائه مي شود.

بانک صادرات از طرح هاي گردشگري حمايت مي کند

با هدف استفاده از قابليت و زمينه هاي متنوع گردشگري، بانک صادرات ايران در راستاي تقويت و توسعه طرح ها و فعاليت هاي گردشگري با متقاضيان واجد شرايط در اين عرصه همکاري مي کند.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ، با امضاي تفاهم نامه بين اين بانک و سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري، طرح هاي انتفاعي و اشتغال زايي گردشگري که از سوي سازمان ذيربط معرفي مي شوند، از سوي بانک صادرات ايران مورد حمايت قرار مي گيرند.بانک صادرات ايران از طرح هاي که داراي توجيه فني، مالي و اقتصادي هستند، حمايت به عمل خواهد آورد.

بانک سينا جزو سه بانک سودده کشور

در حالي که اکثر بانک هاي حاضر در بورس، براي سال منتهي به اسفند 94، سودي بين سهامداران خود تقسيم نکردند، بانک سينا جزو 3 بانک سودده کشور در اين سال بوده است.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک سينا، باتوجه به اقداماتي که در اين بانک صورت گرفت و سياست هايي که در راستاي کاهش قيمت تمام شده پول به اجرا رسيد، در کنار بهبود حجم منابع جاري و ديداري و همچنين رشد 45 درصدي حجم سرمايه گذاري ها،اين بانک توانست با اختصاص 175 ريال سود به ازاي هر سهم، جزو سه بانکي باشد که در مجمع عمومي عادي ساليانه بين سهامداران خود سود تقسيم کند.

از طريق خودپردازهاي بانک شهر صورت مي‌گيرد:

امکان دريافت دينار عراق با کارت‌هاي شتابي ايران در کربلا

زائران حسيني همزمان با ايام اربعين اين امکان را خواهندداشت تا از طريق دستگاه‌هاي خودپرداز بانک شهر، با هرنوع کارت شتابي بانکي‌هاي ايران و كارت هاي اعتباري متصل به شبكه شتاب، دينار عراق را در کربلا دريافت کنند.به گزارش آفرينش به نقل ازمرکز ارتباطات و روابط عمومي بانک شهر، همزمان با فرارسيدن ايام راهپيمايي اربعين حسيني، اين بانک، خدمات شبانه روزي خود را در داخل و خارج از مرز‌هاي ايران و عراق در اختيار زائران قرار مي‌دهد.

مديرامورشعب بانک توسعه صادرات:

براي پوشش حداکثري صادرکنندگان استاني برنامه‌ريزي محوري مي‌شود

مدير امور شعب و بازاريابي بانک توسعه صادرات در نشست تخصصي با صادرکنندگان استان گيلان از برنامه ريزي محوري براي جذب و پوشش حداکثري صادرکنندگان استاني در اين بانک خبر داد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک توسعه صادرات ، حبيب احمدي مدير امور شعب و بازاريابي بانک توسعه صادرات ايران در نشست تخصصي اين بانک با فعالان اقتصادي استان گيلان، که با حضور مقامات استاني، رئيس اتاق بازرگاني ،‌ رئيس سازمان بازرگاني در شهرستان رشت برگزار گرديد، با اعلام اين خبر افزود استان گيلان با توجه به ظرفيتهاي توليد محصولات، کالاها و خدمات و شرائط آب و هوايي مناسب ،‌ زمينه مساعدي براي فعاليتهاي کشاورزي و صنايع تبديلي داراست.


 يادداشت  

 در کنگره سراسري نشان شايسته ملي مطرح شد:

دولتمردان براي حمايت از توليد کننده و مصرف کننده پا پيش بگذارند

نخستين کنگره نشان شايسته ملي با حضور مقامات و مسوولان دولتي و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در مرکز اسناد و کتابخانه ملي برگزار شد.

به گزارش آفرينش، اين کنگره که با هدف تقدير از شرکت هاي برگزيده در حوزه کيفيت و با حضور محمد سعيدي کيا ( رئيس بنياد مستضعفان) الهام امين زاده (دستيار ويژه رئيس جمهور در امور حقوق شهروندي)، عليرضا محجوب (عضو کميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي) ،اسدالله عسگر اولادي (نائب رئيس اتاق ايران و رياست اتاق بازرگاني ايران و چين) يعقوب شيوياري ( دبير کميسيون بهداشت و درمان مجلس) برگزار شد .

در اين مراسم که به تولي گري انجمن علمي کيفيت ايران و گروه بين الملل خليج فارس در سالن همايش هاي سازمان اسناد و کتابخانه ملي برگزار شد، الهام امين زاده در بخش ابتدايي اين کنگره گفت:توليد کنندگان و فعالان حوزه اقتصاد بايد تمامي اطلاعات را در بخش هاي گوناگون در اختيار مصرف کننده قرار دهند زيرا اين موضوع حق طبيعي مصرف کننده محسوب مي شود.

دستيار ويژه رئيس جمهور در امور حقوق شهروندي افزود:بدون حمايت از توليد کننده ، حمايت از مصرف کننده امکان پذير نيست،در قانون حمايت از توليد کننده به اشکال گوناگون مطرح و تا حدودي اجرا شده است.

وي ادامه داد: ايجاد بازار رقابتي ، يکي از راه هايي است که مي توان در حاشيه آن حقوق مصرف کنندگان نيز تامين شود.اگر توليد کننده در چارچوبي شرافتمندانه و با توجه به شرايط اقتصادي و سياسي کشور حرکت کند،حتما کالاهاي با کيفيت توليد کنند و ميتوانند در عرصه هاي ملي و بين المللي حاضر شوند.

در پايان اين برنامه حميدرضا سوداچي مديرعامل شرکت سوداچي از برگزيدگان اين کنگره اظهار کرد: اين شرکت در حوزه خدماتي ، بازرگاني و درقالب طرح الو باتري با هدف امداد رساني و بهبود کيفيت زندگي جانبازان و معلولين عزيز در زمينه ارائه باتري خودرو با تماس تلفني فعاليت خود را آغاز نمود .

ورود هواپيماهاي جديد به ايران سر وقت انجام مي‌شود

وزير راه و شهرسازي ايران چند هفته قبل و در جريان ديدار با سرمايه گذاران صنعت هوانوردي ايران رسما اعلام کرد که تمام کشورهاي جهان خواهان همراهي و همکاري با ايران هستند و دولت آمريکا توان مقابله با اين تقاضا را ندارد؛ پيش‌بيني که با صدور مجوز اوفک براي فروش هواپيما به ايران محقق شد.

به گزارش ايسنا، با وجود آنکه هنوز به دليل برخي سنگ اندازي‌ها در مسير ورود بانک هاي بزرگ به اقتصاد ايران، برخي شرکت‌ها از قطعي کردن حضورشان در صنايع زيرساختي کشور با ترديد سخن مي‌گويند اما عطش دست يابي به بازاري که براي نزديک به 10 سال از دسترس جهان خارج بوده باعث شده بسياري از شرکت هاي بين المللي از هم اکنون براي حضور در آينده اقتصادي ايران نوبت بگيرند.

نهايي شدن حضور شرکت هايي چون بويينگ، ميتسوبيشي و بمبارديه به عنوان توليدکننده‌هاي به روزترين هواپيماهاي جهان در همايشي که حدود يک ماه ديگر در تهران اجرا خواهد شد نشان از آن دارد که فارغ از هر ابهامي، طرفين به اين نتيجه رسيده اند که ديگر فضايي براي ناديده گرفتن بازار ايران وجود ندارد؛ همين موضوع باعث افزايش قابل توجه فشارها به وزارت خزانه داري آمريکا شد تا سرانجام اوفک با فروش هواپيماهاي جديد به ايران موافقت کند.

با وجود نهايي شدن تمام اين مسائل روي کار آمدن ترامپ به عنوان يکي از مخالفان توافق هسته‌اي با ايران اين نگراني را به وجود آورده که شايد او مانع ورود هواپيماهاي جديد به کشور شود.

در کنار هزينه‌هاي سنگين سياسي که اين اقدام براي رييس جمهور جديد ايالات متحده به همراه خواهد داشت، به نظر مي‌رسد عرصه اقتصاد بين المللي نيز راه را بر ترامپ خواهد بست.

او که خود بيش از آنکه سياست مدار تلقي شود يک فعال اقتصادي و تاجر است اهميت مجوز وزارت خزانه داري اين کشور را مي‌داند و قطعا در براوردي ابتدايي به اين نتيجه خواهد رسيد که هزينه ابطال مجوزهاي صادر شده براي آنها بسيار بيشتر از هر نفع ديگري خواهد بود.

الزام ترامپ به پايبندي به مجوزهاي صادر شده به معني آن است که راه باز شده بسته نخواهد شد. زيرا صدور يک مجوز و فروش هواپيما يا ديگر تجهيزات نوين به ايران براي يک شرکت، ديگر شرکت‌هاي بين المللي را نيز بر آن مي‌دارد که براي دريافت مجوزهاي لازم فشار بياورند و اين بازار ايران را تضمين خواهد کرد؛ بازاري که بر مبناي يک بازي برد – برد تعريف شده و قطعا شرکت‌هاي آمريکايي قصد ندارند گوي رقابت را به حريفان اروپايي خود واگذار کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي