جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/09/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5433


بحران کمبود منابع آب شرب در آبسرد دماوند


برگزاري نشست شوراي معاونين بهزيستي استان گلستان

مديرکل اوقاف و امور خيريه استان اصفهان خبرداد؛
ثبت 146 وقف جديد در سال جاري در استان اصفهان

مديرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربايجان‌شرقي:
تصفيه‌خانه فاضلاب بناب دهه فجر امسال به بهره‌برداري مي‌رسد


خبــر


در استان


 بحران کمبود منابع آب شرب در آبسرد دماوند 

 آبسرد-ايرج صادقعلي

در کنار اين‌ موضوع که چندين روستاي شهرستان دماوند از جمله يدره، سيدآباد، رودافشان، کلاک مشهد و محله خردمندان از داشتن نعمت آب شرب محروم هستند، ولي تأسف‌بارتر از آن، خبر«بحران کمبود منابع آب شرب در آبسرد» مي‌باشد.

بالاخره وجود بي‌شمار چاه‌هاي غير مجاز، بحران کمبود منابع آب شرب را براي شهر آبسرد واقع در شهرستان دماوند به ارمغان آورد و اهالي اين شهر، نسبت به قطعي مکرر آب شرب شهري و گل‌آلود بودن آن گلايه دارند.

محدوديت منابع آب شرب شهري و نقض در توزيع شبکه آب‌رساني، منجر به قطعي آب شرب شهري در شهر آبسرد شده است؛ شهردار آبسرد در اين خصوص گفته است که در تلاشيم تا مشکل کمبود منابع آبي رفع شود.

چندي پيش نيز، آب شرب شهري منطقه آبسرد گل‌آلود شد و اين مربوط به چاه آبي بود که از آن بهره‌برداري مي‌شود و به اين نتيجه رسيديم که افت منابع آب زيرزميني در منطقه آبسرد، باعث ايجاد گل و لاي موجود در چاه آب شرب شهري شده است که اين آلودگي منجر به نارضايتي مردم گرديده بود.

بنا بر اعتقاد حميدرضا رمضاني؛ کارشناس ارشد آب و بحران خشکسالي، معني دقيق‌تر اين صحبت‌ها، يعني اين که ديگر آبي در سفره‌هاي زيرزميني( منابع تجديدناپذير) منطقه آبسرد و دماوند وجود ندارد؛ يعني منابع آبي آب‌هاي سطحي و زيرزميني نابود شده است و به بيش از 250 متر تا 280 متر رسيده است.

يعني در آينده نه چندان دور، قطعا ما در دشت هومند آبسرد، هومند کيلان، هومند وادان، خسروان، جابان، سربندان و سيدآباد، با بحران فرونشست زمين ( زلزله خاموش، زلزله پنهان) مواجه مي‌شويم؛ يعني پايان کشاورزي در دماوند؛ يعني پاياني بر دماوند.

حال بايد ديد که مسئولان همچنان چشم روي پنج هزار حلقه چاه غيرمجاز در شهرستان دماوند مي‌بندند؟ شايد پيشنهاد وزارت نيرو براي مجازات دو تا پنج سال حبس براي حفرکنندگان چاه آب غيرمجاز، آغازي براي برخورد قاطعانه در اين موضوع باشد.


 برگزاري نشست شوراي معاونين بهزيستي استان گلستان 

 گرگان - خبرنگار آفرينش

نشست شوراي معاونين بهزيستي استان گلستان به منظور بررسي عملکرد، مسائل و مشکلات حوزه‎ها و ايجاد زمينه همکاري و تعامل بيشتر و استفاده از تمامي ظرفيتهاي موجود در اين اداره کل، با حضور مديرکل، معاونين و مسئولين بهزيستي برگزار
شد.

دکتر غفاري؛ مديرکل بهزيستي استان گلستان در اين جلسه ازتشکيل ستاد بحران درفصل سرما خبرداد و افزود: طي بخشنامه‌اي که به سراسر استان ابلاغ نموديم، تمامي مراکز موظف به پذيرش و ساماندهي نيازمندان و کارتن‎خوابها هستند.

وي با بيان اينکه در سطح استان 28مرکز اقامتي،2مرکز سرپناه شبانه‌روزي (شيلتر) و چهار مرکزDICداريم؛ خاطرنشان کرد: ضمن بازديد و نظارت مستمر بر روند ارائه خدمات در اين مراکز و تجهيزات ايمني و گرمايشي آنان، اعلام نموديم که بدون هيچ قيدوشرطي موظف به ارائه خدمات شبانه‎روزي به هر کارتن‎خواب و يا هر بي‌سرپناه که مراجعه نمود،باشند.

مديرکل بهزيستي استان گلستان در پايان با اشاره به ضرورت برگزاري منظم جلسات شوراي معاونين و پيگيري و اجرايي کردن مصوبات؛ ضرورت انتقال اطلاعات، دستورالعملها و آيين‌نامه‌ها به شهرستانها از سوي حوزه‎هاي ستادي، ارتقاي ارتباطات درون و برون‌سازماني در سطح استان و کشور و ارتباط، تبادل‌نظر و برگزاري نشست با مسئولين مراکز غيردولتي زيرمجموعه را بسيار مهم دانست و از معاونين و مسئولين خواست در اين خصوص اهتمام ويژه داشته باشند.

گفتني است هم‎انديشي و بحث و تبادل‎نظر درخصوص برگزاري همايش «روز جهاني معلولين»در14آذرماه و مراسم گراميداشت« 16آذر، روز دانشجو» و تقدير از دانشجويان موفق و نمونه تحت پوشش از ديگر بخشهاي اين جلسه بود.


 مديرکل اوقاف و امور خيريه استان اصفهان خبرداد؛
 ثبت 146 وقف جديد در سال جاري در استان اصفهان 

 اصفهان- بهمن راعي

مديرکل اوقاف و امور خيريه استان اصفهان از ثبت 146 وقف جديد در استان اصفهان در سال جاري خبر داد. به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، حجت‎الاسلام والمسلمين رضا صادقي در نشست خبري دهه وقف خدمت به امامزادگان را لطفي از جانب حق دانست و ابراز داشت: خدمتگزاران که در اداره اوقاف مشغول به کار هستند در تمام ايام هفته و در تعطيلات آماده خدمت‌رساني به زائران هستند. دهه وقف فرصتي است که بتوانيم مردم را بيشتر با فرهنگ وقف آشنا کنيم.

مدير کل اداره اوقاف و امور خيريه استان اصفهان در ادامه گفت: اوقاف و امور خيريه استان اصفهان آمادگي خود را در اجراي شناسه‎هاي فرهنگي در بازسازي امامزادگان سطح استان اعلام مي‏کند.


 مديرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربايجان‌شرقي:
 تصفيه‌خانه فاضلاب بناب دهه فجر امسال به بهره‌برداري مي‌رسد 

 تبريز- توفيقي

مديرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربايجان‌شرقي گفت: با برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده در دهه مبارک فجر تصفيه‌خانه فاضلاب بناب به بهره‌برداري مي‌رسد.

عليرضا ايمانلو اظهار داشت: عمليات اجرايي و تکميلي تصفيه‎خانه فاضلاب بناب با جديت در حال انجام است و در دهه فجر با حضور مقامات و مسئولان کشوري و استاني به بهره‌برداري خواهد رسيد.

وي درخصوص تصفيه‎خانه فاضلاب شهر بناب گفت: تصفيه‎خانه فاضلاب بناب در دو مدول اجرايي طراحي شده که ظرفيت نهايي اين تصفيه‎خانه براي سال مقصد 1410 حدود 43 هزار و 200 متر مکعب در شبانه‎روز براي جمعيت يک ميليون و 700 هزار نفر خواهد بود.وي در خصوص مشکلات اجراي شبکه فاضلاب شهر بناب گفت: علي‌رغم وجود مشکلات اجرايي به دليل مسطح بودن شهر و وجود کانال‌هاي سنتي غيراصولي و بالا بودن سطح آب‌هاي زيرزميني و محدوديت‌هاي منابع مالي نسبت به مطالعه و ايجاد تاسيسات شبکه فاضلاب اقدام شده است.تصفيه‌خانه فاضلاب شهر بناب واقع در شمال غربي و در ساحل چپ رودخانه گپي‌چاي در فاصله 5 کيلومتري محدوده توسعه شهر واقع شده است و مساحت زمين آن در حدود 4 هکتاراست.


 خبــر 

 مديرکل دامپزشکي استان چهارمحال و بختياري:

هيچ موردي از بيماري آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان گزارش نشد

شهركرد – بهار عبدالغني

جلسه هماهنگي ستاد آنفلوآنزاي استان چهارمحال و بختياري که با حضور مديران کل دستگاههاي مرتبط به رياست معاون سياسي، امنيتي، انتظامي استاندار در سالن استانداري تشکيل شد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل دامپزشکي استان چهارمحال و بختياري، دکتر خدابخش مرادي؛ معاون سياسي امنيتي، انتظامي استاندار اظهار داشت: هنر تمامي دستگاههاي مرتبط به اين ستاد اين است که تدابير لازم جهت کاهش ابتلاء حيواني و انساني را به وجود آورند.

دکتر مرادي در اين جلسه گفت: شرايط اقليمي استان با توجه به وفور جمعيت جانوري بايد دقت شود تا پيشگيري لازم را در حوزه بيماريهاي قابل انتقال بين انسان و دام انجام دهيم.

وي آگاهي‎بخشي به مردم و مسئولين را جزء ضروريات برشمرد و گفت: مردم و و مسئولين بايد بدانند که قبل از ورود بيماري چه کارهايي انجام دهند تا آمادگي لازم را حين وقوع حادثه داشته باشند.

در ادامه نشست، مديرکل دامپزشکي استان اظهار داشت: هيچ مورد بيماري در استان گزارش نشده است عنوان کرد: آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان بيماري ويروسي و قابل انتقال به انسان است و يکي از بيماريهاي تنفسي طيور مي‌باشد که خسارات فراواني را به صنعت مرغداري وارد مي‌کند.

دکتر عبدالمحمد نجاتي شروع ناگهاني بيماري و تلفات، تورم و کبودي تاج و ريش طيور، بي‎حالي شديد و پژمردگي و دورهم جمع شدن پرندگان، خونريزي زير جلدي ساق پا، ايجاد مشکل در سيستم تنفسي و ريزش ترشحات بيني و چشم و کاهش مصرف دان را از نشانه‎هاي بيماري در پرندگان عنوان کرد و گفت: با توجه به اينکه بيماري در کشورهاي همجوار و دو استان از کشور شيوع يافته بايد تدابيري انديشيده شود تا از ورود بيماري به استان جلوگيري نماييم.

وي انتظارات خود از دستگاههاي مرتبط را در موقع بحران عنوان کرد و گفت: در صورتي که تمامي دستگاههاي مرتبط با يکديگر همکاري نمايند از ورود هرگونه بيماري مي‎توان جلوگيري نمود.

سپس در پايان جلسه مديران دستگاههاي مرتبط نظرات و پيشنهادات خود را در اين خصوص اعلام نمودند.

امدادرساني به 177 نفر گرفتار سيلاب در چهارمحال و بختياري

شهركرد – بهار عبدالغني

مديرعامل جمعيت هلال احمر چهارمحال و بختياري از امدادرساني امدادگران اين جمعيت به 177 نفر گرفتار شده در باران و مدير سيلاب در استان طي دو شبانه‌روز خبر داد.

محمد فروغي اظهار کرد: از بامداد روز پنجشنبه يازدهم آذرماه تاکنون 61 امدادگر با استفاده از 10 دستگاه خودرو آمبولانس و خودرو نجات در قالب 14 تيم امداد و نجات به خودروهاي گرفتار در باران و سيلاب امدادرساني کردند.

به گفته وي، 50 نفر از دانش‎آموزان روستاي سرآقا سيد در مسير بازگشت از زيارت مشهد مقدس در سيلاب گرفتار شده بودند که اسکان اضطراري داده شدند.

براساس گزارشهاي اداره کل هواشناسي، بارندگي باران در استان چهارمحال و بختياري به 131 ميلي متر رسيده که بيشترين ميزان در شهرستان کوهرنگ با 220 ميليمتر گزارش شده است.

استفاده از ماده مالاشيت گرين پيگرد قانوني دارد

شهركرد – بهار عبدالغني

مالاشيت گرين يکي از فراورده‌هاي رنگي آنيلين است. اين ماده به‌عنوان يک ترکيب جهش‌زا و سرطان‌زا شناخته‌شده است. نظر به سرطان‌زا بودن مالاشيت گرين، استفاده از آن در صنعت آبزي‌پروري ممنوع شده است.

به گزارش روابط عمومي اداره کل دامپزشکي استان چهارمحال و بختياري، دکتر ارژنگ صفيان؛ رئيس شبکه دامپزشکي شهرستان لردگان گفت: در همين راستا در پي نمونه‎برداري از مزارع پرورش ماهي سطح شهرستان و بررسي نتايج انجام شده که حاکي از استفاده اين ماده خطرناک در برخي از مزارع پرورش ماهي بود مقدار 3و نيم تن ماهي آلوده با دستور دادستان شهرستان ضبط و معدوم‎سازي شد.

دکتر صفيان در ادامه افزود: با بررسي به موقع و اخذ نتايج آزمايشات تعداد 6 مزرعه متخلف شناسايي و پس از معدوم‏سازي تمامي ماهيهاي آن مزارع، صاحبان مزارع به مراجع قضايي معرفي شدند.

وي در پايان به پرورش‏دهندگان هشدار داد و گفت: تمامي مزارع پرورش ماهي شهرستان تحت نظارت و پايش بازرسان و کارشناسان شبکه دامپزشکي مي‎باشد و در صورتي که تخلفي در اين خصوص رخ دهد با آنها برخورد قاطع و قانوني مي‏شود.

سرپرست اداره ورزش و جوانان فيروزکوه:

توجه به ورزشکاران شهرستان فيروزکوه؛ اصلي مهم در شکوفايي آنان

فيروزکوه - ايرج صادقعلي

علي‎اکبر ميرزايي؛ وشوو کار فيروزکوهي موفق شد در مسابقات المپياد اميدهاي پايتخت عنوان سوم را از آن خود کند.

کاظم شادمهر؛ سرپرست اداره ورزش و جوانان فيروزکوه در گفتگو با آفرينش با اعلام اين خبر اظهار کرد: اين دوره از مسابقات با حضور نمايندگان 13 تيم و به صورت گروهي تحت عنوان مسابقات وشوو المپياد اميدهاي پايتخت برگزار شد.

وي با اشاره به زمان برگزاري اين دوره از مسابقات افزود:اين دوره از مسابقات در اواخر آبان ماه سال جاري در محل مجموعه ورزشي کارگران شهيد ملاآقايي شهرستان قرچک برگزارشد.

شامهر سطح اين دوره از مسابقات را مناسب ارزيابي کرد و گفت: بعد از يک دوره رقابتهاي نفسگير، علي‌اکبر ميرزايي به عنوان نماينده شهرستان فيروزکوه در وزن 39- موفق شد بعد از ديگر رقبا عنوان سوم اين وزن را از آن خود کند.

وي توجه و اهتمام به ورزشکاران شهرستان را اصلي مهم در شکوفايي و پيشرفت آنان دانست و تصريح کرد: خوشبختانه استعداد ذاتي و بالفعلي در ورزشکاران شهرستان در زمينه‎هاي مختلف ورزشي وجود دارد و با کشف استعدادهاي آنان مي‎توان زمينه رشد و تکاپوي آنان را فراهم نمود.


 در استان 

 مديرعامل جديد پالايشگاه آبادان منصوب شد

اهواز- خبرنگار آفرينش

طي حکمي از سوي معاون وزير نفت در امور پالايش و پخش، اسفنديار دائم‌الذکر به عنوان مديرعامل جديد و عضو هيات مديره شرکت پالايش نفت آبادان منصوب و از زحمات حبيب‌اله ابوالحسيني در زمان تصدي اين مسئوليت قدرداني شد.

توليد روزانه بيش از 70 تن زباله در سطح شهرستان دماوند

دماوند- خبرنگار آفرينش

شهردار دماوند گفت: با توجه به جمعيت 50 هزار نفري شهر دماوند و ميزان استاندارد توليد زباله، توليد 50 تن زباله در روز دور از ذهن نمي‌باشد؛ اما متاسفانه اين ميزان در شهر دماوند، به 70 تا 90 تن رسيده است و اين بيش از حد مجاز است.

عباس صفري؛ شهردار دماوند، در گفتگو با خبرنگار آفرينش، با اشاره به جمع‌آوري 70 تا 90 تن زباله در روز در سطح شهر دماوند اظهار کرد: با توجه به جمعيت 50 هزار نفري شهر دماوند، استاندارد توليد زباله به ازاي هر نفر، يک کيلوگرم است.

شهردار دماوند با توجه به لزوم توجه براي کاهش توليد زباله خاطرنشان کرد: به منظور تفکيک زباله، دو کانکس در ميدان 17 شهريور دماوند و ابتداي بلوار بعثت قرار داده شده است و براي ترغيب شهروندان به اين امر، جوايزي نيز براي شهرونداني که در آن مشارکت دارند در نظر گرفته شده است.

وي با اشاره به اهميت فرهنگ‌سازي جمع‎آوري زباله و رعايت بهداشت عمومي خاطرنشان کرد: تعامل شهروندان و نهاد شهرداري بسيار حائز اهميت است.

بهسازي 3 مسير ارتباطي جايگزين از گيلاوند به دماوند براي کاهش ترافيک شهري

دماوند-ايرج صادقعلي

رئيس شوراي اسلامي شهر دماوند از تعريض و بهسازي سه مسير ارتباطي جايگزين گيلاوند به دماوند در جهت کاهش ترافيک شهري خبر داد و گفت: عمليات تعريض و بهسازي مسير ارتباطي شلمبه-وليران تا بلوار فرهنگ شهر دماوند در حال اجرا مي‌باشد.

غلامرضا ذبيحي در گفتگو با خبرنگار آفرينش، با اشاره به مشکلات ترافيکي منطقه گيلاوند اظهار کرد: با توجه به ترافيک چندساله مسير گيلاوند به تهران به‌ويژه در روزهاي تعطيل، احداث جاده کمربندي در اين محدوده بسيار مهم و حائز اهميت مي‌باشد.وي افزود: در شرايط کنوني، احداث کمربندي به دليل عدم وجود بودجه کافي و هزينه سنگين آن تقريباً محال است؛ اما در حال حاضر، در مسير رفت به تهران، سه‌راه مدنظر شهرداري و شوراي اسلامي شهر دماوند است.

رئيس شوراي اسلامي شهر دماوند خاطرنشان کرد: خوشبختانه مسير ارتباطي شلمبه-وليران تا بلوار فرهنگ شهر دماوند، با اعتباري بالغ‌بر پنج ميليارد ريال بهسازي شده است و مسير خيابان فارابي منطقه گيلاوند، از روبروي حصار تا پاچنار جيلارد و ميدان شهدا نيز علاوه بر احداث پل، تعريض، زيرسازي، جدول‌گذاري و آسفالت گرديده است.ذبيحي با اشاره بر ايجاد راه سومي تحت عنوان پل گچي (پل تاريخي) مي‌باشد، تأکيد کرد: اين مسير پس از عبور از اراضي جيلارد، به پاچنار و سپس به ميدان شهدا متصل مي‌شود و تکميل اين پروژه در سال 96 انجام مي‌شود.

وي از کاهش 50 درصدي بار ترافيک در بلوار آيت‌ا... خامنه‌اي گيلاوند خبر داد و تصريح کرد: با بهره‌برداري از اين سه مسير، شاهد کاهش 50 درصدي بار ترافيک در بلوار آيت‌الله خامنه‌اي مي‌باشيم.

انجام توافقات جهت اتصال شهرک سپاه به خيابان 9 دي گيلاوند

رئيس شوراي اسلامي شهر دماوند بيان کرد: همچنين علاوه بر اين فعاليت‌هاي عمراني مطرح شده، مذاکراتي با سپاه پاسداران شهرستان دماوند و استان تهران در جهت اتصال شهرک سپاه به خيابان 9 دي، بلوار شاهد و دوربرگردان دوم گيلاوند به بلوار آيت‌ا... خامنه‌اي صورت پذيرفته است.

گفتني است اين اقدامات در راستاي دسترسي و تردد آسان‌تر بين محلات و کاهش بار ترافيکي شهرستان دماوند انجام مي‌شود.

عيادت هنرمندان رباط کريمي ازسالمندان خانه سالمند مهر

رباط کريم-ذبيح اله اصغري

تعدادي از هنرمندان به همراه رئيس اداره فرهنگ وارشاداسلامي ‌شهرستان رباط کريم همزمان با روز جهاني معلولان ‌از خانه سالمندان شهرستان رباط کريم بازديد و از سالمندان عيادت کردند.

دراين مراسم هنرمندان ضمن ديدار با سالمندان، به اجراي برنامه فرهنگي و هنري از جمله شعرخواني طنزوموسيقي با هدف ايجاد نشاط و حفظ شادابي در ميان سالمندان پرداختند.عباس معبودي، رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي‌ شهرستان رباط کريم گفت: هدف ازاين ديدار حفظ شادابي سلمندان است و يکي از بهترين هدايايي که مي‌توان به سالمندان هديه داد، تامين نياز عاطفي و ديدار با آنها مي‌باشد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي