جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/09/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5433


اوپک؛ سازماني که احيا شد


معادلات انرژي


يادداشت


ميز خبر


 اوپک؛ سازماني که احيا شد  

 کارشناسان حوزه انرژي و مسائل اوپک، تصميم اخير اعضاي اين سازمان مبني بر کاهش سطح توليد به منظور کاهش تدريجي ذخيره نفت کشورهاي توسعه يافته و در نهايت افزايش قيمت نفت را تصميمي در احياي مجدد اين سازمان تعبير کرده و معتقدند بايد با نگاه سرمايه اي به اين نعمت خدادادي آن را به صورت بهينه و در جهت توسعه هر چه بيشتر کشور مصرف کرد.

به گزارش شانا، مهدي عسلي در يک مناظره تلويزيوني با عنوان «نگاهي به کارکردهاي اوپک و عملکرد آن در سالهاي اخير»،افزود: توافق اعضاي اوپک در نشست اخير اين سازمان در وين، احياي مجدد آن را به دنبال داشت.وي موقعيت ايران در اوپک را استثنايي توصيف کرد و گفت: 14 عضو اوپک سهم توليد نفت خود را 4,5 درصد کاهش دادند در حالي که ايران روزانه 90 هزار بشکه هم توليد نفت خود را افزايش خواهد داد.

اين کارشناس مسائل اوپک در ادامه با اشاره به تشکيل اين سازمان در سال 1960 ميلادي، بيان داشت: اوپک در عمر 56 ساله خود نقش خوبي در بازار نفت و استيفاي حق کشورهاي دارنده نفت ايفا کرده است.

به گفته وي، اوپک در 10 سال نخست تشکيل خود (تا سال 2-1971) بيشتر به سيستم مالياتي و چگونگي افزايش درآمد خود پرداخت، همچنين کشورهاي عضو آن سعي کردند به تاسي از ايران و ونزوئلا به ملي کردن صنعت نفت خود بپردازند.

عسلي يادآور شد: در دوره دوم و با جهش قيمت نفت، سيستم قيمت گذاري نفت از دست شرکتهاي بزرگ بين المللي خارج و به اوپک منتقل شد.

آينده اميدوارکننده اوپک

عسلي در ادامه سخنان خود تصريح کرد: امروز سازمان اوپک علاوه بر کمک به ساماندهي صنعت نفت در کشورهاي عضو، با در اختيار داشتن 53 درصد بازار، مديريت عرضه نفت را در دست خود دارد.

اين کارشناس مسائل اوپک خاطرنشان کرد: از آنجايي که برخي کشورهاي عضو اوپک نظير ايران و عراق کمترين هزينه توليد را دارند، بسيار به آينده اين سازمان خوشبين هستم.وي خاطرنشان کرد: اوپک مجموعه اي از کشورهاي مستقل است که براي تحقق منافع خود در اين سازمان گردهم آمده اند.

عسلي ادامه داد: اين سازمان از سال 1982 نظام سهميه بندي داشته و کميته اي از وزراي کشورهاي عضو براي نظارت بر حسن اجراي نظام سهيمه بندي در آن شکل گرفته است.وي گفت: مطابق آمارها، از سال 1982 تاکنون نظام سهميه بندي در مجموع 65 درصد رعايت شده است.

افزايش قيمت نفت در گرو رعايت کاهش سهميه در نظر گرفته شده

کارشناس مسائل اوپک با اشاره به وجود ذخيره 300 ميليون بشکه اي مازاد بر نياز در کشورهاي توسعه يافته و لزوم کاهش آن، ابراز اميدواري کرد تا 6 ماه آينده حتي الامکان 200 ميليون بشکه از اين ذخاير کاهش يافته تا قيمت نفت افزايش يابد.

عسلي يادآور شد: عربستان سعودي در 9 ماه گذشته قادر به استمرار بخشيدن به توليد روزانه 10,7 ميليون بشکه اي خود نبود و عراق نيز به دليل ناتواني در پرداخت بدهي هاي خود به شرکت هاي توليد کننده نفت، علاقه مند به کاهش توليد بود.

وي اضافه کرد: مازاد ظرفيت توليد نفت اوپک امروز به حداقل مقدار خود و به 1,5 ميليون بشکه در روز کاهش يافته و مي توان اميد داشت در 6 ماه آينده و با رعايت کاهش سهميه پيش بيني شده توسط کشورهاي عمده توليدکننده، کاهش توليد نفت آن رقم بخورد.

عسلي با اشاره به ظرفيت موجود نفت ثابت شده روسيه که نيمي از ظرفيت ايران است اما روزانه 11 ميليون بشکه توليد دارد، خاطرنشان کرد: ظرفيت ثابت شده موجود نفت ايران 160 ميليارد بشکه است و ارتقاي ظرفيت توليد ايران به 5,2 ميليون بشکه در پنج سال آينده دست يافتني است.

کارشناس ارشد انرژي بيان داشت: در 20 سال گذشته ايران اقدام به جايگزيني گاز به جاي نفت در عرصه هاي مختلف بويژه نيروگاه ها و خودروها کرده و بر اين اساس، افزايش ظرفيت توليد نفت مي تواند تبديل به ساير فرآورده هاي نفتي و ارزش افزوده شود.به گفته اين کارشناس نفتي، بهترين جايي که مي توان درآمدهاي نفتي را خرج کرد در تربيت افراد باکفايت، مسائل امنيتي و بهداشت و درمان است.

عسلي خاطرنشان کرد: بررسي‌ها نشان داده در کشورهايي نظير نروژ و کانادا که سطح دموکراسي بسيار بالاست، درآمدهاي نفتي با دقت بالا خرج شده است، در کشور عربستان با وجود نظام پادشاهي نيز اين درآمدها هرچند در جاهايي غيربهينه، اما با دقت هزينه شده است.

وي اضافه کرد: در کشورهايي نظير ايران، ونزوئلا و الجزاير که رقابت‌هاي سياسي شديد است و دموکراسي به طور کامل اجرا نشده، برخي اوقات پول نفت در جاهايي هزينه شده که بهينه نبوده است.

اين کارشناس مسائل اوپک تصريح کرد: حساب ذخيره ارزي در برنامه سوم توسعه با هدف جلوگيري از نوسانان منفي درآمدهاي نفتي شکل گرفت که بعدها به صندوق توسعه ملي تغيير يافت تا ارزهاي ذخيره شده در آن صرف پروژه هايي شود که به توسعه بلندمدت کشور بيانجامد.

وي تاکيد کرد: سيستم و قوانين کشور، نهادهاي موجود، نمايندگان هوشيار و دولت‌هاي مطلعي در سال‌هاي گذشته داشتيم که سبب شدند تنها بخش کوچکي از درآمدهاي نفتي کشور در جاهايي غيربهينه صرف شوند و بر اين اساس، جاي نگراني نيست.

عسلي افزود: چگونگي مصرف درآمدهاي نفت و گاز و منابع پايان پذير کشور به سيستم مالياتي حاکم بر مي گردد.

وي يادآور شد: امروز تجربيات زيادي بخصوص در کشورهاي توسعه يافته براي ماليات بر درآمد و سود وجود دارد و ماليات بهينه تعريف شده است.اين کارشناس خاطرنشان کرد: آنطور که در علم اقتصاد تعريف شده، پس از اخذ ماليات بهينه از منابع پايان پذير، بايد اين درآمدها صرف توسعه همان منابع شود.وي تصريح کرد: منابع پايان پذير منابعي بين نسلي هستند که بايد بخشي از آن (حدود يک سوم) را براي نسل‌هاي بعد حفظ کرد.

به گفته عسلي، صندوق توسعه اقتصادي نفت نيز به همين منظور ايجاد شده تا يک سوم درآمدهاي نفتي کشور را براي سرمايه گذاري هاي بلندمدت پس انداز کند.

وي ادامه داد: دو سوم باقيمانده اين درآمدها بايد به صرف بهترين مصارف و بخش هايي که بيشترين بازدهي را دارند، برسد و اين تخصيص بايد به گونه اي باشد که در نهايت بازده نهايي حاصل از هر دلار درآمدهاي نفتي در همه بخش ها با يکديگر يکسان شود.

کارشناس مسائل اوپک با اشاره به اقتصاد سياسي نفت، يادآور شد: متاسفانه دولت هاي نفتي دوست دارند درآمدهاي نفتي خود را صرف انتخابات آينده کنند که آفتي براي اين درآمدهاست.

افزايش قيمت نفت يک فرصت اقتصادي است

عضو اتاق بازرگاني ايران نيز در اين مناظره به توليد يکصد ميليون بشکه در روز در بازار جهاني اشاره کرد و گفت: اگر قيمت نفت پيش از اين 50 دلار بوده اکنون به 60 دلار رسيده است و اوپک که بيش از 30 ميليون بشکه نفت در روز توليد مي کند با 10 دلار تفاوت قيمت مواجه است و اين يک فرصت اقتصادي است که روزي 300 ميليون دلار سرمايه جديد تزريق شود.

علي شمس اردکاني اظهار کرد: با افزايش قيمت نفت که از اين هفته آغاز شده، با اندکي برآورد در مي يابيم که اين رقم حاصل از توليد نفت سالانه يکصد ميليارد دلار خواهد بود از اين رو براي اين‌که اين مبلغ صرف سرمايه گذاري و عمران و آبادي کشور شود بايد آن را به درستي مديريت کرد و اين به نفع همه است.

شمس اردکاني با بيان اين‌که به رغم اختلاف در بخش‌هاي مختلف بايد دولتمردان براي مديريت درست اين سرمايه تعامل داشته باشند، يادآورشد: برخي از کشورها دور هم جمع شده بودند تا ايران را محروم کنند که اين تفکر نوعي تفکر داعشي است و اگر آن را بپذيريم حد خود را پايين آورده ايم، زيرا ما به دنبال منافع عام هستيم و در مذاکره بايد منافع ملي ما مشخص شود.

وي بيان داشت: برخي کشورها با دنبال کردن سياست هايي قصد دارند به ايران ضربه بزنند، اين در شرايطي است که ايران بيش از يک ميليون دانش آموخته دانشگاه ها و مراکز آموزش عالي در سال دارد و جزو دو تا سه کشور نخست جهان در تربيت مهندس و کارشناس حرفه اي محسوب مي شود؛ از اين رو بايد براي اين جمعيت عظيم سرمايه و اشتغال ايجاد کرد.

درآمد حاصل از فروش نفت سرمايه اي است که بايد تبديل به احسن شود

عضو اتاق بازرگاني ايران در بخش ديگري از سخنان خود در اين مناظره اظهار داشت: بايد قبول کنيم نفت وقتي به فروش مي رسد صورت کالايي پيدا مي کند و اين کالا نيست که مي فروشيم، بلکه سرمايه است و هر که سرمايه اي را مي فروشد صرف نظر از علم اقتصاد بايد آن را تبديل به احسن کند.

شمس اردکاني ادامه داد: همچنين بايد قبول کنيم سرمايه نفت با خرج کردن دلار از دو هزار متر زير زمين به دست مي آيد و پس از آن شکل کالا و سرمايه به خود گرفته و قابل عرضه خواهد بود.

وي اضافه کرد: در مجلس شوراي اسلامي بايد متفق القول شويم که پول فروش نفت، چه داخلي و چه خارجي تبديل به سرمايه شود و اين سرمايه باعث قدرت ملي خواهد شد ،بويژه اينکه ما جمعيت جواني داريم که نياز به شغل و سرمايه دارد.

اين کارشناس انرژي با بيان اين مطلب که چرا بايد اين سرمايه را صرف خرج هاي بي فايده کرد، گفت: ما بايد پول فروش نفت داخلي و فروش صادراتي آن را در حساب هاي سرمايه ببريم و اگر يک بار اين کار انجام شود سال بعد آن سرمايه، درآمدزايي خواهد کرد.

هر نوع مصرف جاري پول نفت يک جرم ملي است

شمس اردکاني خطاب به بوروکرات ها، نمايندگان مجلس و ساير ارگان‌هاي ملي اظهار داشت: هر نوع مصرف جاري پول نفت چه فروش داخلي و چه فروش خارجي، يک جرم ملي است.

وي ادامه داد: در قانون ملي شدن نفت که در سال 1329 تصويب شد بر سعادت ملت ايران تاکيد شده بود؛ حال آنکه سعادتي به دست نيامد و شاه ايران به ضرب پول نفت بر ملت ظالمانه حکمراني کرد، زيرا بهاي فروش نفت تبديل به سرمايه نشد.

اين کارشناس مسائل انرژي با بيان اين‌که به يک هم افزايي داخلي نياز داريم، خاطرنشان کرد: براي ايجاد يک شغل پايدار 20 تا 30 هزار دلار سرمايه دلاري و 300 تا 400 ميليون ريال سرمايه ريالي نياز است که سرمايه ريالي آن از فروش داخلي و سرمايه دلاري آن از فروش خارجي به دست مي آيد و البته بايد مديريت کرد که اين سرمايه ها به دست بوروکرات ها و مجلس شوراي اسلامي نيافتد.

وي ادامه داد: امروز متاسفانه دستکم نيمي از درآمدهاي نفتي کشور، آنجا که بايد صرف نمي شود و بخش عمده اي از پول فروش صادرات نفت براي سرمايه گذاري بيشتر به وزارت نفت باز مي گردد که البته کافي نيست.

شمس اردکاني با اشاره به توافق اخير کشورهاي عضو اوپک براي کاهش عرضه نفت، در خصوص ضمانت اجرايي اين تصميم افزود: بايد مطمئن شويم هيچ يک از کشورها از سهميه تعيين شده عدول نمي کنند؛ اين در حالي است که اعضايي که ظرفيت اضافي دارند قادر به تجاوز از حد تعيين شده اند.

اين عضو اتاق بازرگاني ايران خاطرنشان کرد: امروز به عنوان نمونه عربستان قانع شده که کمتر از ظرفيت خود توليد کند؛ اما نبايد کاري کنيم که اين موضوع را تهديدي براي خود تلقي کند.

وي بيان داشت: روزانه بيش از يکصد ميليون بشکه نفت بين کشورهاي مختلف جهان مبادله مي شود و اگر در اين زمينه حرف بيشتري براي گفتن داشته باشيم، به يقين جايگاه بهتري در بين کشورهاي جهان خواهيم يافت.

اين کارشناس انرژي گفت: نفت سرمايه اي است که مي تواند به ايجاد اشتغال بيشتر بيانجامد و براي تحقق اهداف اشتغال بايد خرد جمعي را بر چگونگي هزينه کرد و سرمايه گذاري آن حاکم کنيم.

وي با بيان اين‎که پيش بيني مي شود قيمت نفت با تصميم اخير اوپک به بالاي 55 دلار برسد، خاطرنشان کرد: از تصميم اوپک همه حتي آمريکا و توليد کنندگان نفت منتفع مي شوند و تصميم اوپک براي ايران پيروزي بزرگي است و براي خود اوپک هم برد بزرگي بود و اين سازمان را از بيماري نجات داد.

يکصد و هفتاد و يکمين نشست اوپک با توافق اعضا براي کاهش توليد تا سقف 32 ميليون و 500 هزار بشکه در روز همراه بود و به دنبال آن روسيه نيز به عنوان بزرگترين توليدکننده نفت جهان اعلام کرد که براي همراهي با اوپک 300 هزار بشکه از توليد خود مي کاهد.ايران تنها کشوري است که نه تنها توليد آن در 6 ماهه نخست سال آينده ميلادي کاهش نمي يابد، بلکه مجاز به افزايش توليد تا 90 هزار بشکه در روز است.


 معادلات انرژي 

 پيش بيني رئيس آژانس بين‌المللي انرژي:

اجراي توافق اوپک نوسانات بازار نفت را افزايش مي‌دهد

رئيس آژانس بين‌المللي انرژي گفت: بازارهاي نفتي، پس از نهايي شدن توافق اوپک براي کاهش توليد نفت، نوسان بيشتري خواهد داشت.به گزارش شانا و به نوشته روزنامه ديلي ميل، چاپ لندن، «فاتح بيرول»، رئيس آژانس بين‌المللي انرژي، در کنفرانسي در پايتخت اسلواکي، اعلام کرد: اگر قيمت نفت به حدود 60 دلار براي هر بشکه برسد، شرکت‌هاي آمريکايي، توليد نفت خود را افزايش خواهند داد.وي گفت: مقدار قابل‌توجهي نفت در آمريکا وجود دارد که با افزايش قيمت آن، آماده ورود به بازار است.بيرول افزود: افزايش قيمت نفت به بشکه‌اي 55 تا 60 دلار، به سود توليدکنندگاني است که نفت 45 دلاري برايشان باصرفه نيست.

اعضاي اوپک در يک صد و هفتاد و يکمين نشست اين سازمان در وين براي نخستين بار از سال 2008 بر سر کاهش توليد نفت خام به ميزان يک ميليون و 200 هزار بشکه در روز به اجماع رسيدند و توانستند توافق سپتامبر الجزيره را در اين زمينه اجرايي کنند.

افزايش 15 درصدي قيمت نفت در هفته‌اي که گذشت

قيمت جهاني نفت در هفته گذشته و در پي تصميم اوپک براي کاهش توليد خود 15 درصد افزايش يافت و در پايان معاملات به 54 دلار و 46 سنت در هر بشکه رسيد.

به گزارش تسنيم به نقل از رويترز، پس از تصميم اوپک براي کاهش توليد و مهار مازاد عرضه جهاني نفت، قيمت نفت بهترين عملکرد هفتگي خود در طي حداقل 5 سال گذشته را به ثبت رساند و در بالاي 54 دلار تثبيت شد.

پس از آنکه توافق اوپک در روز چهارشنبه اعلام شد، بازار بر اجراي توافق و تاثير اولين کاهش توليد اوپک در 8 سال گذشته که قرار است روسيه و احتمالا برخي ديگر از توليد کنندگان غير عضو اوپک نيز به آن بپيوندد، متمرکز شد.

انتشار آمارهاي افزايش توليد نفت روسيه در ماه نوامبر به رکوردي جديد از زمان فروپاشي اتحاد شوروي و برنامه مسکو براي ملاک قرار دادن سطح توليد ماه نوامبر براي کاهش توليد خود موجب شد تا قيمت ها در روز جمعه تحت فشار قرار گيرد.

کاهش توليد قرار است از ابتداي سال آينده ميلادي و نسبت به سطح توليد کشورها در پايان سال 2016 اجرايي شود و تحليلگران معتقدند هنوز اين احتمال وجود دارد که مازاد عرضه نفت در سال آينده نيز در بازار باقي بماند.

تحليلگران سوسيت جنرال گفتند: حجم ذخاير نفت خام جهان و به ويژه آمريکا در حال حاضر و پس از دو سال مازاد عرضه قابل توجه بسيار بالاست. هرچند توافق اوپک گامي بسيار مهم است و منجر به کاهش بخشي از ذخاير نفتي جهاني در سال آينده خواهد شد، اين احتمال وجود دارد که بازگشت سطح ذخاير نفت خام به سطح عادي بيش از يک سال طول بکشد.بر اساس اين گزارش، قيمت هر بشکه نفت برنت در پايان معاملات ديروز با 52 سنت، معادل 0.96 درصد افزايش به 54 دلار و 46 سنت رسيد. قيمت نفت برنت در اين هفته بيش از 15 درصد افزايش يافت که بهترين عملکرد هفتگي از اوايل سال 2009 تاکنون بود.

قيمت نفت خام آمريکا نيز در پايان معاملات ديروز با 62 سنت معادل 1.21 درصد افزايش به 51 دلار و 68 سنت رسيد و با 12 درصد رشد هفتگي بهترين عملکرد هفتگي از اوايل سال 2011 تاکنون را به ثبت رساند.

کسب تکليف روحاني از رهبري در مورد توافق با اوپک

خبرگزاري رويترز طي گزارشي مدعي شد که توافق اوپک حاصل مذاکرات پشت‌پرده ايران، روسيه و رياض بوده است و رهبر ايران حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در مورد اين توافق به رئيس‌جمهور و وزير نفت دستوراتي داده است.

به گزارش فارس، پس از توافق اوپک، خبرگزاري رويترز در گزارشي مدعي شد که اين توافق حاصل رايزني‌هاي پشت‌پرده مسکو، تهران و رياض بوده است.

به نوشته اين گزارش، ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهور روسيه، در کنار گذاشتن اختلافات عربستان و ايران براي پيش بردن نخستين توافق اين سازمان با روسيه در 15 سال گذشته، نقش کليدي داشته است.

اين گزارش به نقل از منابع اوپک و غيراوپک مدعي است، رايزني‌هايي در آستانه نشست اوپک ميان ولاديمير پوتين، رييس جمهور روسيه، محمد بن سلمان، وليعهد پادشاه عربستان و آيت‌الله خامنه اي، رهبر ايران و حسن روحاني رييس‌جمهور اين کشور صورت گرفته است.

به نوشته رويترز، نقش محوري پوتين به عنوان ميانجي ميان تهران و رياض توانست بار ديگر تاثير اين کشور در خاورميانه را نشان داد. تاثيري که پيش از اين با حضور نظامي اين کشور در خاک سوريه آشکار شده بود.

اين ميانجي‌گري در ماه سپتامبر در حاشيه نشست گروه 20 در چين در ديدار با محمد به سلمان آغاز شد. هر دو توافق کردند تا با همکاري با يکديگر به بازارهاي نفتي براي کاهش مازاد عرضه کمک کنند.

قيمت نفت که در 2 سال گذشته به شدت کاهش يافته بود، پس از توافق اوپک بيش از 10 درصد افزايش قيمت را تجربه کرد و به 53 دلار در هر بشکه رسيد.

رويترز در ادامه مي‌نويسد، کاهش درآمدهاي نفتي عربستان و روسيه، درد مالي ايجاد کرد که سبب شد تا با وجود تمام اختلافات سياسي ميان رياض و مسکو در مورد جنگ داخلي در سوريه، اين توافق حاصل شود.

اوپک در ماه سپتامبر در الجزاير توافق کرد تا توليد خود را براي نخستين بار از سال 2008 تاکنون کاهش دهد اما سهم هر کشور از ميزان کاهش بايد در نشست چهارشنبه گذشته نهايي مي‌شد و اين امر به ديپلماسي بيشتر نياز داشت.

به نوشته رويترز، پوتين توانست عربستان را به قبول بيشترين کاهش توليد و عدم پافشاري براي کاهش توليد ايران متفاعد کند.

رويترز در ادامه با توضيح اينکه تماس تلفني ميان پوتين و حسن روحاني، راه را براي اين توافق هموار کرد، مدعي شد که پس از اين تماس، روحاني و بيژن زنگنه، وزير نفت ايران براي کسب تکليف به ديدار رهبر ايران رفته‌اند.در ادامه رويترز به نقل از منابع آگاه مدعي شد: در جريان اين ديدار، آيت‌الله خامنه‌اي با تاکيد بر اهميت رعايت خطوط قرمز و عدم تسليم در برابر فشارهاي سياسي با هرگونه کاهش توليد مخالفت کرده است.

به گفته اين منبع آگاه، زنگنه به طور کامل استراتژي خود را شرح داد ... و در نهايت موافقت رهبر را کسب کرد... همچنين ايشان با مذاکرات سياسي به ويژه با آقاي پوتين موافقت کرده است.


 يادداشت 

 توافق اوپک در آيي نه ديپلماسي نفتي ايران

اجماع اعضاي اوپک در صد و هفتاد و يکمين نشست اين سازمان حاصل عوامل متعددي است؛ عواملي که بررسي دقيق هر يک از آنها نشان دهنده ردپايي از ديپلماسي نفتي ايران است.

30 نوامبر 2016 شايد براي هميشه به عنوان روز تاريخي اوپک در يادها بماند؛ روزي که اعضاي اوپک پس از هشت سال توانستند بر سر کاهش سقف توليد به اجماع برسند؛ و ايران، همان ايراني که چند سال قبل و به لطف درايت وزير نفت وقتش، به حذف سهميه توليد اعضاي اوپک لبيک گفته و بازار نفت را با چالش جدي مواجه کرده بود، در اين روز به مدد تدبير وزير نفت دولت يازدهم، مقتدرانه از حقش دفاع و به دنيا ثابت کرد همچنان در بازار نفت جهان تعيين کننده است.

اجماع اعضاي اوپک در صد و هفتاد و يکمين نشست اين سازمان حاصل عوامل متعددي است؛ عواملي که بررسي دقيق هر يک از آنها نشان دهنده ردپايي از ديپلماسي نفتي ايران است:اين اجماع نظر محدود به کشورهاي عضو اوپک نيست و اعضاي اين سازمان توانسته اند غيراوپکي ها را نيز در اين مسير همراه کنند.

بر اساس گزارش هاي رسيده از وين، احتمال کاهش 600 هزار بشکه اي توليد کشورهاي غيراوپک زياد است و قرار است مسئوليت نيمي از اين کاهش توليد بر عهده روسيه باشد. الکساندر نواک، وزير انرژي روسيه پس از اعلام نتيجه نهايي نشست اوپک براي کاهش 300 هزار بشکه اي نفت اين کشور اعلام آمادگي کرد. قبل از اجلاس اوپک نيز، روساي جمهوري ايران و روسيه گفتگو کردند؛ گفتگويي که ايجاد تفاهم بين کشورهاي عضو غيرعضو اوپک از محورهاي آن بوده است. در تمام گزارش ها و تحليل هايي که درباره نشست ديروز اوپک به رشته تحرير درآمده است، يک اصل مشترک خودنمايي مي کند و آن اهميت توافقي است که ايران و عربستان در آن نقش تعيين کننده اي داشته اند؛ منتها نقشي کاملا متفاوت. ايران با اقتدار از سهم توليد خود دفاع کرد و عربستان به کاهش 500 هزار بشکه اي توليد تن داد. فارغ از آنکه عقب‎نشيني عربستان از دورانديشي اين کشور در قبال سياست هاي ترامپ نشات مي گيرد يا از خمودگي اقتصاد وابسته به نفت و روبه زوالش، نکته اينجاست عربستان در شرايطي حاضر به پذيرفتن کاهش توليد و مهمتر از آن پذيرفتن حفظ سقف توليد ايران شده است که تنش هاي سياسي دو کشور به قوت خود باقيست. آري؛ ديپلماسي نفتي ايران از پس عربستان هم برآمد.توافق اخير اعضاي اوپک را بي ترديد بايد ثمره توافق اجلاس الجزاير دانست.

اجلاسي که به گفته دبيرکل اوپک، اگر راهبري ايران و بيژن زنگنه نبود، راه به جايي نمي برد. بارکيندو درست مي گفت. دستاوردهاي ديپلماسي نفتي ايران يکي پس از ديگري نمود مي يابد: از الجزاير تا وين.بي شک دستاورد اوپک را نمي توان در کاهش سقف توليد اعضاي سازمان خلاصه کرد. سي ام نوامبر براي اوپک روز مهمي بود چون ثابت شد اين سازمان همچنان مي تواند در بازار جهاني نفت نقش بي‎بديل و تعيين کننده‎اي ايفا کند. در آستانه برگزاري نشست رسمي اوپک بهاي هر بشکه نفت از 50 دلار گذشت و نقش اوپک در بازار جهاني طلاي سياه احيا شد.

وزير نفت دولت يازدهم که در کمتر از چهار سال اخير، به دلايل مختلف آماج حملات منتقدان بوده است، امروز نه تنها به اذعان موافقانش که به باور همگان حتي در سطوح بين المللي، در توافق اوپک نقش انکارناپذيري ايفا کرده است. زمان آن رسيده فارغ از تمام نقدها و هجمه‎ها، در هر جناح و با هر رويکردي، لحظه‎اي درنگ کنيم و به احترام ايراني که بي ترديد بايد منافع آن اصل و جز آن همه در فرع باشد، از وي به دليل نمايش حضور مقتدرانه و تعيين کننده کشورمان در توافق اوپک قدرداني کنيم.

هانيه موحد


 ميز خبر 

 نايب رئيس کميسيون انرژي مجلس:

تصميم اوپک درآمدهاي نفتي در بودجه سنواتي را افزايش مي‌دهد

نايب رئيس کميسيون انرژي مجلس تاکيد کرد: اتفاق اخير در نشست اوپک هم بر اقتصاد کشور و بودجه اثر مي‌گذارد و هم موجب افزايش درآمدهاي نفتي در بودجه سنواتي مي‌شود.

علي ادياني در گفت‌وگو با ايسنا با تاکيد بر اينکه نتايج حاصل از نشست اخير اوپک در اقتصاد ايران و جهان اثر گذار است گفت:‌ اين اتفاق در سبد اقتصاد دنيا اثر خود را خواهد گذاشت و شاهد افزايش قيمت نفت در ماه‌هاي آتي خواهيم بود.

وي تصريح کرد: پيش‌بيني مي‌شود اگر اين روال ادامه پيدا کند در قيمت نفت بشکه‌اي 60 دلار را شاهد خواهيم بود.

اين عضو هيات رئيسه کميسيون انرژي مجلس خاطر نشان کرد: از طرف ديگر اين مساله ضمن اثرگذاري بر بودجه ، موجب افزايش درآمدهاي فنتي در بودجه سنواتي خواهد شد.

نماينده مردم قائم شهر در مجلس در ادامه ياد آور شد : به نظر مي‌رسد سازمان اوپک با توجه به تجربه‌هاي تلخ و شيريني که داشته در بحث تصميم‌سازي به عقلانيت نزديک شده و تصميماتي که مي‌گيرد در جهت حفظ منافع ملي کشورهاي توليد کننده است.

وي اظهار کرد:‌ به تعبير ديگر ريل گذاري تصميم گيري اوپک از صبغه سياسي در حال فاصله گرفتن است و اوپک در چارچوب منافع حاصله و روابط موجود اقدام مي‌کند.نايب رئيس کميسيون انرژي مجلس همچنين بيان کرد: با توجه به تلاش دولت و مجموعه وزارت نفت در اوپک اقدام خوبي رقم خورد و به ايران اجازه داده شد 90 هزار بشکه در روز توليد خود را افزايش دهد و اين يکي از نکات مثبتي بود که اعضاي اوپک آن را پذيرفتند.ادياني در ادامه به اشاره به وابستگي بودجه به نفت گفت: بخش قابل توجهي از بودجه کشور وابسته به نفت است و به نوعي اقتصاد و بودجه ما نفتي است البته اين حرکت جديد اوپک در افزايش درآمدهاي نفتي ما نقش خواهد داشت.وي در پايان اظهار کرد: از طرف ديگر شاهد بي رونق شدن نقش عربستان و ميدان داري آن دراوپک هستيم و اين مساله نشان مي‌دهد که کشورهاي توليد کننده بايد در چارچوب منافع مردم و مصرف کننده عمل کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي