جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/09/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5433


راه‌اندازي دو مرکز ويژه زنان معتاد متجاهر در پايتخت


آخرين مهلت بخشودگي جرايم معوق رانندگي


خبرها


رهنموني از بزرگان


ياد‌د‌اشـت


 راه‌اندازي دو مرکز ويژه زنان معتاد متجاهر در پايتخت 

 
قائم مقام دبيرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در پاسخ به پرسش ايسنا درباره راه اندازي مراکز ويژه زنان معتاد متجاهر در تهران اظهار کرد: به زودي دو مرکز با ظرفيت 400 نفر براي معتادان زن متجاهر در تهران با همکاري شهرداري راه اندازي مي‌کنيم. همچنين در اين هفته تا هفته آينده شاهد جمع آوري قابل توجه معتادان مرد متجاهر در سطح شهر تهران خواهيم بود.

به گزارش ايسنا، علي مويدي در حاشيه نخستين همايش ملي ديانت و گفتمان سازي اجتماعي شدن مبارزه با مواد مخدر که در سالن اجلاس سران در حال برگزاري است با بيان اينکه طي دو تا سه سال گذشته اجتماعي شدن مبارزه با مواد مخدر به عنوان يک راهبرد ارائه شده و امروز بخشي از اهداف آن در حال تحقق است اظهار کرد: تجربه نشان داده هر کشوري که توانسته از نهادهاي اجتماعي بهره کافي ببرد در حوزه کاهش آسيب موفق‌تر بوده است.وي افزود: امروز بستر و زمينه براي فعال شدن نهادهاي اجتماعي در امر مبارزه به ويژه در پيشگيري توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر طراحي و در حال عملياتي شدن است. بيش از 2000 سازمان مردم نهاد در عرصه اجتماعي شدن مبارزه با مواد مخدر فعاليت دارند و امروز دور هم جمع شدند تا زمينه همکاري، تعامل و چگونگي اجرايي شدن بخشي از برنامه‌ها را بررسي کنند.

قائم مقام دبيرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بيان اينکه به عنوان يک حرکت جديد در اجتماعي شدن مبارزه با مواد مخدر از تجارب خوب چند دهه گذشته بهره مي‌گيريم گفت: حضور بيش از 2000 سازمان مردم نهاد در اين فضا يک رويکرد جديد در مبارزه با مواد مخدر است و اميدواريم در آينده شاهد برکات آن باشيم. در واقع يکي از سياست‌هاي هدفمند ستاد حمايت مادي و معنوي از سمن‌هاست.

مويدي در پاسخ به پرسشي درباره نتايج آخرين جلسه مقام معظم رهبري با مسئولان کشور در خصوص آسيب‌هاي اجتماعي گفت: در راستاي منويات مقام معظم رهبري از سال گذشته يک عزم ملي و حساسيت در سطوح مختلف نظام و نهادهاي اجتماعي ايجاد شده است.

مويدي ادامه داد: در آخرين نشست رهبري با مسئولان کشور رضايتمندي نسبي ايشان در امر پيگيري و هدفگذاري برنامه‌هاي مربوط به اعتياد نشان مي‌دهد گام اوليه به خوبي برداشته شده است و البته کافي نيست و مستلزم استمرار حرکت هستيم. اين عزم ملي را به فال نيک مي‌گيريم و مطمئن هستيم در سايه اين عزم ملي آينده مبارکي براي جامعه اسلامي رقم مي‌خورد.

وي همچنين درباره اولويت‌هاي نشست مسئولان با مقام معظم رهبري گفت: سهم هر سازمان و دستگاه به صورت برنامه‌اي تبيين شده و از ابتداي سال 95 در اختيار دستگاه‌ها قرار گرفت و ما اکنون در حوزه اقدام و عمل شاهد توفيقات خوب بخش اعظم دستگاه‌ها هستيم و توفيق وزارت رفاه نيز نسبت به قبل قابل توجه است.

قائم مقام دبيرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در پاسخ به پرسش ايسنا درباره راه اندازي مراکز ويژه زنان معتاد متجاهر در تهران اظهار کرد: به زودي دو مرکز با ظرفيت 400 نفر براي معتادان زن متجاهر در تهران را با همکاري شهرداري راه اندازي مي‌کنيم. همچنين در اين هفته تا هفته آينده شاهد جمع آوري قابل توجه معتادان مرد متجاهر در سطح شهر تهران خواهيم بود.

مويدي همچنين درباره اقدامات انجام شده در پايتخت براي جمع آوري معتادان و کارتن خواب‌ها در تهران در روزهاي سرد هفته گذشته گفت: در ايام اخير شاهد شرايط جوي خاصي در تهران بوديم و حرکت خوبي صورت گرفت و بيش از 1500 نفر از افراد در خيابان‌ها توسط شهرداري جمع آوري شدند و خدمات مناسبي به آنها ارائه شد و لازم مي‌دانيم از شهرداري براي اين اقدام مناسب تشکر کنيم. ما از اين اقدامات حمايت مي‌کنيم.


 آخرين مهلت بخشودگي جرايم معوق رانندگي  

 
رئيس مرکز اجرائيات پليس راهور ناجا گفت: طرح بخشودگي ديرکرد جرايم رانندگي معوق مربوط به سال 94 ، پايان آذر ماه به اتمام مي‌رسد.به گزارش مهر سرهنگ احمد کرمي اسد افزود: بر اساس تبصره 20 قانون بودجه 95 مقرر شده در صورتي که مالکان وسايل نقليه نسبت به پرداخت اصل جرايم معوق رانندگي خود تا پايان سال 94 اقدام کنند، 2 برابري ديرکرد آنها بخشوده شود.

وي افزود: بر اين اساس و با تمهيدات انديشيده شده، مالکان وسايل نقليه تا پايان آذرماه سال 95 اگر جرايم معوق رانندگي خود را تا پايان سال 94 پرداخت کنند مي‌توانند از اين تسهيلات برخوردار شده و به جاي پرداخت جريمه 2 برابري، اصل مبلغ را بپردازند.

رئيس مرکز اجرائيات پليس راهور ناجا با تاکيد بر اين که اين مهلت به هيچ وجه تمديد نمي‌شود، تصريح کرد: در صورتي که مالکان وسايل نقليه در مهلت مقرر نسبت به پرداخت جرايم معوق خود اقدام نکنند، به طور سيستمي جريمه 2 برابري آنها مجددا اعمال مي‌شود.

وي با اشاره به بکارگيري تجهيزات جديد توسط پليس راهور در خصوص شناسايي رانندگان متخلف در کنار سامانه‌هاي الکترونيکي گفت: بر اساس خودرو رانندگاني که بيش از يک ميليون تومان بدهي جريمه دارند توسط ماموران پليس راه و راهور در معابر برون و درونشهري توقيف و تا زمان پرداخت ديون معوق در پارکينگ متوقف مي‌شود.

رئيس مرکز اجرائيات پليس راهور ناجا تصريح کرد: در عين حال تيم‌هاي عمليت پليس راهور ناجا نيز در اين خصوص تجهيز شده‌اند تا با رانندگان متخلف برخورد کنند. لذا توصيه مي‌کنيم رانندگاني که بدهي جريمه معوق دارند از مهلت باقيمانده استفاده کرده تا از تسهيلات اين طرح بهره‌مند شوند و کار خود را به روزهاي آخر موکول نکنند.

وي گفت: رانندگان براي استفاده از اين تسهيلات نيازي به مراجعه به راهنمايي و رانندگي ندارند و اين تسهيلات به طور متمرکز در سامانه اجرائيات پليس راهور اجرايي شده است و بر اين اساس مالکان وسايل نقليه مي‌توانند با ارسال VIN وسيله نقليه به همراه * در پايان آن به سامانه پيامکي 1101202020 شناسه قبض و پرداخت و مبلغ جريمه خود را دريافت کرده و همانند ساير قبوض از طريق دستگاه‌هاي خودپرداز و يا اينترنت بانک خود آنرا پرداخت کنند.

وي افزود: همچنين مالکان وسايل نقليه مي‌توانند از طريق شماره 120 از مبلغ جريمه خود مطلع شوندو يا با مراجعه به مراکز پليس +10 و يا سايت اينترنتي پليس راهور به نشاني www.rahvar120.ir نسبت به دريافت صورت وضعيت تخلفات رانندگي خود و پرداخت آن اقدام کنند.

رئيس مرکز اجرائيات پليس راهور ناجا تصريح کرد: همچنان تسهيلات پرداخت موردي قبوض جرايم رانندگي در سامانه راهور 120 مهياست و رانندگان مي‌توانند به صورت يکجا و يا موردي نسبت به پرداخت قبوض جرايم رانندگي اقدام کنند.

وي در خصوص امکان اعتراض به جرايم سال 94 گفت: همچنان رانندگان پس از دريافت صورت وضعيت تخلفات رانندگي خود در صورتي که به جرايم ثبت شده اعتراض دارند مي‌توانند از طريق پليس + 10 و يا هيات‌هاي رسيدگي به تخلفات رانندگي به جرايم رانندگي خود با ارايه مستندات اعتراض کنند.

به گزارش سايت راهور، برابر ماده 5 قانون رسيدگي به تخلفات رانندگي، متخلف موظف است ظرف مدت شصت روز از تاريخ مندرج در قبض جريمه يا تاريخ ابلاغ شده در قبض جريمه‌اي که به اطلاع او مي‌رسد جريمه را به حسابي که از طرف خزانه داري کل تعيين و اعلام مي‌شود پرداخت و رسيد دريافت نمايد يا مراتب اعتراض خود را ظرف مدت مذکور با ذکر دلايل به اداره اجرائيات راهنمايي و رانندگي تسليم نمايد.

اداره مذکور موظف است حداکثر ظرف 24 پس از وصول اعتراض بررسي لازم را انجام داده و در صورت غير موجه دانستن اعتراض مراتب را به معترض ابلاغ نمايد، در صورت اصرار معترض، اداره اجرائيات موضوع را جهت رسيدگي به واحد رسيدگي به اعتراضات ناشي از تخلفات رانندگي ارسال مي‌نمايد.

در صورتي که متخلف در مهلت قانوني مذکور اعتراض خود را تسليم ننمايد يا ظرف بيست روز پس از ابلاغ رأي واحد جريمه را پرداخت ننمايد، موظف است جريمه را به مأخذ دوبرابر مبلغ مندرج در قبض جريمه بپردازد.


 خبرها 

 در نخستين باران پاييزي بر زادگاه نفت چه گذشت؟

فرماندار مسجدسليمان در خصوص آبگرفتگي معابر و خيابان‌هاي اين شهرستان به دنبال بارش‌هاي اخير گفت: مسجدسليمان فاقد شبکه فاضلاب به معناي واقعي است و همچنين سيستم دفع آب‌هاي سطحي اين شهرستان کارآمد نيست.

عليرضا گوروئي در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: در دو روز گذشته بيشترين بارش در سطح استان در شهرستان مسجدسليمان با حجم حدود 100 ميلي‌متر را شاهد بوديم که خوشبختانه با اقدام به موقع دستگاه‌هاي اجرايي، شرکت نفت و شهرداري کمترين خسارات را بدون هيچ‌گونه تلفات جاني داشتيم.

وي افزود: شدت بارندگي‌هاي دو روز گذشته در مسجدسليمان بسيار بيشتر از ميانگين بارش‌هاي اخير در سطح استان بود و طبيعتاً آبگرفتگي معابر و خيابان‌هاي اين شهرستان زياد بود. شبکه فاضلاب مسجدسليمان بسيار فرسوده و مربوط به بيش از 30 سال گذشته است. به صورتي‌که مي‌توان گفت اين شهرستان فاقد سيستم فاضلاب به معناي واقعي است.

گوروئي تصريح کرد: با فشارهايي که در اين مدت به شرکت آبفا آورديم، مقرر شده است از محل اوراق قرضه و مشارکت اين شرکت اقداماتي در خصوص شبکه فاضلاب مسجدسليمان انجام شود. همچنين بستر دفع آب‌هاي سطحي اين شهرستان کارآمد نيست و بسيار فرسوده است، به صورتي‌که کشش جمع‌آوري تمام آب‌هايي که پس از بارش‌ها در سطح معابر و خيابان‌ها جمع مي‌شود را ندارد.

وي با بيان اين‌که شبکه فاضلاب و سيستم دفع آب‌هاي سطحي مسجدسليمان فاصله بسيار زيادي با حد مطلوب دارد، عنوان کرد: اکيپ‌هاي دستگاه‌هاي اجرايي در روزهاي اخير لحظه به لحظه در مناطق مختلف و روستاهاي اين شهرستان حضور داشتند تا صبح امروز مشکل قطعي برق تقريباً تمام روستاهاي مسجدسليمان مرتفع شد و اکنون منطقه چريک با مشکل قطعي برق مواجه است و اکيپ‌هاي دستگاه‌هاي اجرايي در حال انجام اقدامات لازم در اين منطقه جهت رفع مشکل برق هستند.

فرماندار مسجدسليمان با اشاره به نقش و حضور شبانه‌روزي دستگاه‌هاي اجرايي در مديريت بارش‌هاي شديد دو روز گذشته در اين شهرستان گفت: در بارش‌هاي اخير به مردم اعلام شد که هرگونه تعلل دستگاه‌هاي اجرايي در انجام وظايف مربوط به خود را در اين مدت به فرمانداري گزارش دهند. خوشبختانه مردم به خوبي اين اقدام را انجام دادند و با توجه به اين‌که فرمانداري به صورت شبانه‌روزي فعاليت داشت، بعضاً گزارش تعلل برخي دستگاه‌هاي اجرايي را دريافت مي‌کرديم و اين امر باعث شد تا تمام دستگاه‌ها پاي کار باشند.

گوروئي ادامه داد: با وجود حجم بسيار بالاي بارش‌هاي دو روز گذشته در مسجدسليمان حضور و رصد لحظه به لحظه بخشداران از حوزه‌هاي مربوطه خود، فعاليت شبانه‌روزي فرماندار و حضور و اقدام به موقع دستگاه‌هاي اجرايي باعث شد تا تقريباً تلفات معناداري نداشته باشيم. البته خسارات جدي نيز در برخي بخش‌ها وجود داشته و اکنون در حال برآورد خسارات هستيم.

مسئول دفتر هماهنگي سازمان ملل در ايران:

73 هزار ايراني مبتلا به ايدز هستند

مسئول دفتر هماهنگي سازمان ملل متحد در ايران از آشکار شدن نشانه هاي موفقيت براي پايان همه گيري ايدز در دنيا تا سال 2030 خبر داد و آمار مبتلايان به ويروس اين بيماري را در ايران 73 هزار نفر اعلام کرد.

به گزارش ايرنا، گري لوئيس در نشست بررسي وضعيت ايدز در کافه خبر، خبرآنلاين افزود: روند بيماري ايدز از 30 سال پيش تاکنون رو به رشد بوده است اما در چند سال اخير خبرهايي مي شنويم که نشانه سرکوب ويروس ايدز با داروهاي سرکوب کننده اين ويروس است.

وي گفت: اين اخبار نشان مي دهد که با ادامه اقدامات درماني و سرکوب ويروس ايدز مي توانيم تا سال 2030 روند رشد و همه گيري ايدز را متوقف کنيم.

وي افزود: در سال 2011 يکي از يافته هاي مهم جهان دانش پزشکي موفقيت داروهاي تروويروسي براي سرکوب ويروس ايدز بود و به دنبال آن برنامه 90-90-90 سازمان ملل و سازمان بهداشت جهاني براي کنترل اين بيماري تدوين و به کشورها اعلام شد.لوئيس گفت: مطابق اين برنامه به دنبال اين هستيم که 90 درصد افراد مبتلا به ويروس ايدز را در کشورها شناسايي کنيم.مسئول دفتر هماهنگي سازمان ملل در تهران اضافه کرد: اين آمار بيانگر اين است که بايد 72 درصد مبتلايان به ويروس ايدز روي درمان دارويي با داروهاي ضد ويروس بمانند تا به يکي از آرمانهاي توسعه کنترل بيماري هاي همه گير تا سال 2030 برسيم.

در زندگي تک بُعدي پيش نرويد

افراد تک بعدي در يک مسير رشد کرده و فقط به يک جنبه از مسائل زندگي مي‌پردازند و ديگر جنبه‌ها را ناديده مي‌گيرند.

محمد تکلو کارشناس روان‌شناسي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: افراد تک‌بعد فقط از يک جنبه به مسائل زندگي مي‌پردازند و با ديگر جنبه‌ها کاري ندارند.وي افزود: افراد تک بعدي از آنجا که از اسمشان پيداست فقط از يک بعد رشد مي‌کنند و هيچگونه توازني بين ابعاد مختلف زندگيشان وجود ندارد و حالت نرمالي نداشته و هيچگاه احساس خوبي نسبت به خود ندارند چرا که فقط از يک منظر به موضوعات مي پردازند.

اين کارشناس روان‌شناسي در ادامه اظهار داشت: افراد بايد به نياز‌هاي رواني، سلامت فيزيکي و موضوعات مختلف زندگي توجه لازم را داشته باشند و همه جنبه هاي مختلف زندگي را در نظر بگيرند.تکلو تأکيد کرد: توازن، تعادل و تکامل سه نکته کليدي است که افرد در مسير زندگي بايد به آن توجه لازم را داشته باشند و سعي کنند فقط از يک بعد به مسائل نپردازند زيرا به مرور زمان اين روش سبب احساس پوچي و سر خوردگي در آنان مي‌شود.وي در پايان گفت: فرهنگ، آداب ورسوم، نوع تربيت خانوادگي ازجمله عواملي است که بر ديدگاه فرد تأثير مي‌گذارند. آگاهي، ترويج موضوعات در رسانه، تجديد نظر بر افکار و عقايد خود و تأمل بر کارهاي روزمره زندگي مي‌تواند از بروز اين مشکل در زندگي جلوگيري کند.


 رهنموني از بزرگان  

 استعداد بزرگ بدون وجود اراده بزرگ وجود ندارد .

بالزاك

بدترين غم ها شك و ترديد است

الكساندر دوما

براي مردي كه اراده دارد هيچ چيز امكان ناپذير نيست .

ميرابي

برگرفته از كتاب رهنمون،غلامحسين ذوالفقاري


 ياد‌د‌اشـت 

 از غار نشيني تا غار درماني

ريحانه

تجربه خانه بازي و خاله بازي ، تجربه ي مشترک کودکيِ بسياري از بزرگ سالان است. خانه اي که حد و حدودش را با گره زدن دوسر چادرمادر به دو دستگيره ي در يا کمد ، مشخص مي کردند، حالا چادر نه ، با هر شئي ممکن ديگري ، کودکان دوست دارند که در دل خانه اي که در آن زندگي مي کنند، محدوده اي کوچک براي خود بسازند و در آن با احساس امنيت بازي ، نقاشي يا استراحت کنند.

اين خاطره ي کهني که در پس ذهن ما خانه کرده ، که به شدت تمايل داريم در جايي محدود و کوچک و امن ، پناه بگيريم و پنهان شويم ، از کجا مي آيد؟ يک کودک درباره ي مفهوم " خانه " چگونه فکر مي کند که تمايل دارد گوشه اي تا حد امکان کوچک را براي خود محدود و محصورکند و از حضور در آن لذت ببرد.

شايد اين انسان غارنشين ، هنوز در درون ما هست و همچنان با خاطره ها و ترس ها و نگراني هايش ، رفتارهاي فردي و جمعي ما را تحت تاثير قرار مي دهند. چرا وقتي به بزرگ سالي مي رسيم ، اولين و مهم ترين دغدغه مان خريدن خانه است؟ چرا تا وقتي که خانه اي از آن خود نداريم ، احساس آرامش و حتي احساس " امنيت " نمي کنيم؟

وقتي از کسي دعوت مي کنيم ، از دوستي يا از فاميلي ، تا ساعتي را با او بگذرانيم از او مي خواهيم که " بيايد اينجا " . " اينجا " کجاست که ما در آن حضور و هويت داريم و تمايل داريم که آن را با تمام وسايل راحتي و دوست داشتني خودمان پر کنيم ؟

مهم است که بدانيم ، حتي پيش از غار نشيني ، انسان ابتدا به اين آگاهي رسيد که در " خودش " و در " من " خود حضور دارد. بدون احساس استقرار در" خود " و در " من " ، او با طبيعتي که به آن پرتاب شده ، نمي تواند ارتباط برقرار کند. خانه ي اول او در اين هستي ، " من " اوست و او با شناسايي " من " است که به شناسايي جهان مي رود و در نهايت در پناه گاهي امن براي حفظ جسمي که " من " اش در آن خانه کرده است ، ساکن مي شود.

چاين پناه گاه ، پس از آن که از درختان و شاخه ها پايين آمد، غارها و شکاف کوه هايي بودند که در عين حال چشمه ها و رودهايي هم در دل خود داشتند. اين ديرينه ترين خاطره از " خانه " و پناه گاه و مأمن ، در ذهن انسان است. کودکي اغلب ما ، سرشار از تلاش براي زنده کردن اين خاطره ي کهن است؛ خاطره ي زيستن و در امان بودن در مکاني محصور و کوچک.

امروز هم براي ما خانه ، تداعي گر تمام خاطره ها ، دارايي ها و روياهاي مان است. وقتي مي گوييم خانه ، " منِ " پس از آن را نمي آوريم ، اما دقيقا منظورمان خانه ي من است . خانه اي که وقتي همسر يا فرزندمان از آن جا با ما تماس مي گيرد، حتي مي توانيم تصور بکينم که او الان در کجاي خانه استقرار دارد، در چه حالي نشسته يا ايستاده است، وقتي از پخت و پز و از استراحت در خانه حرف مي زنيم نيز دقيقا ، مکان خاصي از خانه در ذهن مان تداعي مي شود. در ذهن ما هر واژه اي در " جايي " مستقر شده است و براي خودش مکان ويژه اي دارد. بدون " مکان " چه چيز و يا کسي را مي توانيم تصور کنيم؟ اين " مکان " مهم است ، که حتي کلمات مان نيز براي خود يک محل استقرار دارند و در فضا پراکنده و رها نيستند.

مدت هاست که انسان ، از غار نشيني دور شده و به زيستن در خانه هاي مالوف عادت کرده و به يک معنا شهر نشين و متمدن شده است . شهر نشيني اگر چه محيط زيست و مکان تجربيات و کلمات او را تغيير داده است ، اما در عين حال او را با عوارضي درگير کرده که شدت آن روزاروز ، بالا مي گيرد و انسان را خسته ، افسرده ، عصبي ، بيمار و فرسوده ، به " خانه " اش باز مي فرستد.

فشارهاي يک جامعه ي متمدن و شهري ، اخيرا افرادي را برانگيخته است که به " بازگشت " فکر کنند. بازگشت به آن خاطره ي کهن ، به آن خاطره هايي که بازي هاي دلتنگ کننده ي کودکي اشان را شکل مي داد.

در لندنِ قرن بيست و يکم ، افرادي هستند که به سوي کوه ها و دشت ها رفته اند و در دل اين کوه ها و دشت ها براي خود غارها و حفره هايي کنده اند. آنان به زندگي در غار و در حفره ها ، در دل دشت ها و کوه ها بازگشته اند. و خستگي ممتد و افسردگي رنج آور و تمام نشدني شان را در اين غارها و حفره ها تسکين داده اند.

زوج کهنسالي هم هستند که پنجاه و چهار سال است در غار زندگي مي کنند. اين زوج تمام احتياجات خود را از محيط اطراف خود تامين مي کنند و تا حد امکان از شهر نشيني وابزارهاي شهري دوري مي کنند. آن ها براي تامين غذاي خود دامداري و کشاورزي مي کنند و البته ترجيح مي دهند که مکان و هويت شان پنهان بماند، چون گاهي با مزاحمت برخي شرکت هاي توريستي مواجه مي شوند که با توصيه ي مبالغ کلان ، از آن ها مي خواهند تا غار و نحوه ي زندگي خود را به تماشا بگذارند و البته اين زوج همواره مخالفت کرده اند.

اکنون ، " غاردرماني " مي رود که به يک صنعت توريستي پردامنه و پردرآمد تبديل شود. بسياري از پزشکان براي بيماران خود که از تنگي نفس ، آلرژي ، برونشيت ، سينوزيت ، گلو درد و پسوريازيس ( کاهش ايمني بدن به هر علتي ) رنج مي برند ، توصيه مي کنند که مدتي در غارزندگي کنند، به خصوص در غارهاي نمکي .اين غارها سرشار از يون هاي منفي نمک است و نفوذ گرده هاي نمک حاوي يون منفي به سيستم تنفسي، موجب بهبودي اين بيماران مي شود.

در ايتاليا و فرانسه ، چند غار به هتل تبديل شده اند، هتلداران با حفظ ساختار و ويژگي هاي زيستي غار، آن را مکان مناسبي براي استراحت کرده اند. اين غار – هتل ها معمولا در غارهايي بنا شده اند که در نزديکي درياچه و رودخانه قرار دارند، به اين ترتيب ، مهمانان هتل ، مي توانند از چند نوع فضاي طبيعي استفاده کنند.

گرايش دوباره به غارنشيني و پناه بردن به اعماق صخره ها و کوه ها، بازگشت به معناي عتيق " خانه " از سوي انسان است. که خانه ، در ابتدايي ترين و مهم ترين وجه خود، محلي براي پناه گرفتن ، در امان بودن است و هر چه که مفهموم پناهندگي و امنيت را خدشه دار کند، حتي اگرخود خانه ، با ساختار و مکان استقرار نامناسبش باشد،ديگر معناي " خانه " در مفهوم عتيق و کهن الگويانه ي خود را از دست داده است. انسان ، چنين خانه اي را ترک مي کند و به سوي " مأمن " نخستين خود بازمي گردد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي