جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/09/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5433

پس از پنالتي مشکوک در بازي با ماشين سازي
برانکو: بابت داوري‌ها نگرانم

ليگ قهرمانان آسيا و آزمون ديگر منافع ملي در فوتبال
فدراسيون فوتبال اين‌بار هم به بازي سعودي‌ها تن مي‌دهد؟


خبرنامه


خبـــرنامه


 پس از پنالتي مشکوک در بازي با ماشين سازي
 برانکو: بابت داوري‌ها نگرانم 

 
سرمربي تيم فوتبال پرسپوليس از داوري هاي ليگ برتر ابراز نگراني کرد و گفت: نمي‌دانم چرا آقاي فغاني را که بار اولش بود قضاوت مي‌کرد، براي ديدار پرسپوليس گذاشتند.پس از برد يک بر صفر پرسپوليس مقابل ماشين سازي و صدرنشيني دوباره قرمزها در ليگ برتر، برانکو ايوانکوويچ در حاشيه تمرين ديروز اين تيم اظهار کرد: مهمترين مساله براي ما سه امتياز بازي بود که گرفتيم و از لحاظ بدني نيز افت نکرديم. به تمام بازيکنان و هواداران تبريک مي‌گويم. من به اهميت بازي با پديده واقفم و برد در آن بازي برايمان خيلي ارزشمند خواهد بود.

او درباره به تعويق افتادن بازي با پديده نيز گفت: از سازمان ليگ با ما تماس گرفتند و خواستند که بازي يک روز عقب‌تر بيفتد و ما نيز قبول کرديم و از نظر من بهتر است که هر هفت روز بازي داشته باشيم. ما نتايج ساير تيم‌ها را دنبال مي‌کنيم اما اولويت تمرکزمان روي بازي خودمان است. تازه يک سوم ليگ را پشت سر گذاشتيم و هنوز راه زيادي داريم.

برانکو درباره ساسان انصاري نيز گفت: من به ساسان تبريک مي‌گويم که هم بازيکن باکيفيتي است و هم پسر خوبي در تيم بود. خوشحالم که خودش را در فولاد اثبات کرده اما دوست ندارم درباره آن صحبت کنم. او خودش خواست که از باشگاه برود و باشگاه نيز قبول کرد و من الان به بقيه بازيکنان فکر مي‌کنم.

سرمربي پرسپوليس درباره عملکرد خوب پديده مقابل تيم‌هاي بزرگ، گفت: آنها نشان دادند که خوب مي‌توانند يقه تيم‌هاي بزرگ را بگيرند و تاکنون هم مقابل تيم‌هايي مانند استقلال، تراکتورسازي و پرسپوليس موفق بوده‌اند. ما تجربه تلخي مقابل اين تيم داريم. سال گذشته دو تساوي دو بر دو مقابل اين تيم در تهران و مشهد کسب کرديم و کاملا مي‌دانيم که بازي سختي در انتظار ماست. بازي‌هاي اخير اين تيم را مشاهده کرديم و از آنها شناخت داريم.

برانکو در پاسخ به اين سوال که آيا پرسپوليس در نيم فصل بازيکناني را بخصوص از استقلال خوزستان جذب خواهد کرد؟ تاکيد کرد: ما قصد تقويت تيم را داريم اما مشخص نيست که چه کسي را مي‌گيريم چرا که اين موضوع به طور صددرصد به ما ارتباط ندارد.

او درباره اينکه پرسپوليس سال گذشته قهرماني را به دليل تفاضل گل کمتر از دست داد و امسال هم گل‌هاي کمي به ثمر مي‌رساند، گفت: فکر مي‌کنم امسال شرايط ما طور ديگري است و ما در ديدارهاي رودرو گل‌هاي کمتري دريافت مي‌کنيم و در مقابل کمتر گل مي‌زنيم. البته ما در هر بازي شش هفت شانس مسلم گلزني داريم. ما سعي مي‌کنيم عملکردمان را بهتر کنيم و منتظر هستيم طارمي يا هر بازيکن ديگري براي ما گلزني کند. بهترين روانشناس براي تيم تمرين است و تنها راه حل تکرار تمرين‌هاست. ما بازيکنان خوب زيادي داريم که مي‌توانيم از آن‌ها استفاده کنيم.سرمربي پرسپوليس در مورد بازي استقلال و تراکتورسازي نيز گفت: من قبلا هم صحبت کرده‌ام. استقلال ابتداي ليگ نتايج خوبي نگرفت اما الان خودش را درجدول بالا کشيده و امتيازات خوبي جمع کرده است. ليگ طولاني است و مشخص نمي‌شود تيم‌ها در پايان فصل به چه رتبه‌اي مي‌رسند. تراکتور نيز خوب عمل کرده و مهم‌ترين عامل آن امير قلعه‌نويي است که پرافتخارترين مربي ايران است و توانسته تراکتور را در اين مدت کم به جايگاه اصلي خود برگرداند. به اين رقابت و رفاقتي که با امير قلعه‌نويي دارم افتخار مي‌کنم و تمام تلاشم را مي‌کنم که در اين رقابت به پيروزي برسم.

وي درباره داوري ديدار ماشين‌سازي و پرسپوليس نيز گفت: بابت داوري نگرانم. نمي‌دانم چرا آقاي فغاني را که بار اولش بود قضاوت مي‌کرد، براي ديدار پرسپوليس گذاشتند. او دو اشتباه مهم داشت، اول اينکه قبل از آنکه پنالتي را بگيرد بازيکن ماشين‌سازي در موقعيت آفسايد بود و دومين اشتباه آنکه خطا بيرون محوطه اتفاق افتاد و حتي کفش بازيکن نيز بيرون محوطه بود. من حالا درباره خطايي که روي پريموف اتفاق افتاد صحبت نمي‌کنم ولي مي‌دانم تمام اين اشتباهات به خاطر کم‌تجربگي است و جالب اينجاست که تمام اين‌ها به ضرر پرسپوليس مي‌شود.(ماشين سازي اين پنالتي را از دست داد تا پرسپوليس برنده مسابقه شود.) او درباره ديدار تيمش با پديده گفت: ما بازي جمعه را برده‌ايم و خوشحال و باانرژي منتظر خواهيم ماند تا ببينيم نتيجه اين ديدار چه مي‌شود.برانکو گفت: ما تمرين‌هايمان را در ورزشگاه شهيد کاظمي و در آزادي انجام مي‌دهيم زيرا هم بازيکنان راحت‌تر هستند و هم رسانه‌ها. ما خوشحاليم که شما در کنارمان هستيد و از ما حمايت مي‌کنيد ولي درباره مصاحبه‌هاي بعد از بازي تابع قوانين باشگاه هستيم.


 ليگ قهرمانان آسيا و آزمون ديگر منافع ملي در فوتبال
 فدراسيون فوتبال اين‌بار هم به بازي سعودي‌ها تن مي‌دهد؟ 

 
با انجام قرعه‌کشي ليگ قهرمانان آسيا يک بار ديگر فدراسيون فوتبال ايران در وضعيتي قرار مي‌گيرد که بايد با استفاده از ديپلماسي بين‌المللي از حق فوتبال ايران و البته منافع ملي دفاع کند.در دوره قبلي ليگ قهرمانان آسيا، سعودي‌ها که معمولا به دنبال تنش‌آفريني در روابط فوتبالي و غيرفوتبالي با ايران هستند، به کنفدراسيون فوتبال آسيا شکايت بردند و درخواست کردند که به تيم‌هاي باشگاهي‌شان اجازه داده شود با نمايندگان فوتبال ايران در کشوري به جز ايران ديدار کنند.

اين درخواست و شيطنت‌هاي بعد از آن باعث شد نمايندگان فوتبال ايران در کشوري غير از ايران از تيم‌هاي عربستاني ميزباني کنند و اين مساله تاثير منفي در نتيجه‌گيري آنها گذاشت. در آن مقطع فدراسيون فوتبال ايران براي جلوگيري از به کرسي نشستن حرف سعودي‌ها نتوانست کار مفيدي انجام دهد و در اين زمينه شکست خورد.

کار به جايي رسيد که فدراسيون فوتبال عربستان اعلام کرد اگر تيم ملي کشورش در مرحله نهايي انتخابي جام جهاني با ايران هم‌گروه شود، حاضر نيست تيم ملي‌اش را به تهران بفرستد و بايد مکان سومي براي ديدارهاي ايران و عربستان انتخاب شود. اين بار بخت با فدراسيون فوتبال ايران يار بود که عربستان با ايران هم‌گروه نشد و فدراسيون مجبور نشد شکست ديگري را در عرصه بين‌المللي تجربه کند.

مديريت فدراسيون فوتبال تغيير کرد و علي کفاشيان رداي رياست را بر تن مهدي تاج کرد و خود، لباس نايب‌رئيسي کنفدراسيون فوتبال آسيا را پوشيد و به نظر مي‌رسيد که شرايط فوتبال ايران خوب شده باشد و اين اميدواري ايجاد شد که در نبردهاي ديپلماتيک آسيايي، ايران بالاخره بتواند مچ رقبا را بخواباند اما انفعال نماينده ايران در AFC در قبال دو مساله مهم و حياتي، نشان داد که همچنان ايران در زمينه تعاملات بين‌المللي ضعف دارد.

تيم ملي فوتبال ايران براي انجام پنجمين ديدارش در انتخابي جام جهاني 2018 روسيه مجبور شد به سرمبان مالزي سفر کند و در زميني که بيشتر به باتلاق شبيه بود تا زمين فوتبال، با سوريه ديدار کرد و در حالي که از نظر فني به مراتب از حريف بهتر بود، به دليل وضعيت زمين چمن، دو امتياز حياتي را از دست داد. در ادامه هم نامزدهاي برترين‌هاي قاره کهن اعلام شد و ايران در سالي که موفقيت‌هاي چشمگيري در رده‌هاي سني و رشته‌هاي مختلف فوتبال در ميادين آسيايي و جهاني کسب کرده بود، هيچ سهمي نداشت و تنها بعد از نامه اعتراضي تاج بود که سه بازيکن فوتسال ايران به عنوان نامزدهاي برترين فوتساليست آسيا معرفي شدند.

وقتي ديدار ايران با سوريه در چنان وضع نابساماني برگزار شد و آبروي فوتبال آسيا در چشم جهان رفت، AFC تصميم گرفت بازي سوريه و ازبکستان را در کوالالامپور برگزار کند! اين اتفاق حتي بدتر از انجام بازي ايران در سرمبان است چون يکي از رقباي اصلي ايران براي صعود به جام جهاني مي‌تواند در زميني خوب با سوريه ديدار کند و امتيازهايي که ايران در باتلاق سرمبان جا گذاشت را از پايتخت مالزي برداشت کند.

قرعه کشي فصل جديد ليگ قهرمانان آسيا، 23 آذر ماه انجام مي‌شود و چهار نماينده فوتبال ايران حريفان خود را در مرحله گروهي خواهند شناخت. بدون شک هرکدام از تيم‌هاي ايراني در گروه‌هاي چهارگانه غرب آسيا با يکي از باشگاه‌هاي عربستاني هم‌گروه مي‌شوند و قطعا باز هم بحث ميزباني از اين تيم‌ها مطرح خواهد شد.

بايد ديد اين بار فدراسيون فوتبال تاج برخلاف کفاشيان مي‌تواند از حق باشگاه‌هاي ايراني دفاع کند يا باز هم قرار است شکست ديگري را در عرصه بين‌المللي متحمل شود. حالا که ايران کرسي مهمي در کنفدراسيون فوتبال آسيا دارد، آيا مي‌توان اميدوار بود که براي يک بار هم که شده، شيطنت سعودي‌ها عليه ايران به نتيجه نرسد و اين فوتبال فارسي باشد که در رقابت با سنگ‌اندازي همسايه نامهربان و کينه‌توز جنوبي پيروز شود؟

کفاشيان قرار است به عنوان نماينده آسيا به انتخابات فيفا معرفي شود تا شايد بتواند به عضويت شوراي احرايي فيفا درآيد. رئيس سابق فدراسيون فوتبال ايران اکنون در مرحله‌اي است که بايد توانايي خود را در دفاع از حق فوتبال ايران نشان دهد. همچنين فدراسيون فوتبال ايران بايد با قاطعيت تمام وارد کارزار شود و اجازه ندهد که حقوق ايران پايمال شود.


 خبرنامه  

 فرکي در سايپا ماندني شد

باشگاه سايپا استعفاي فرکي را نپذيرفت.

هيات مديره باشگاه سايپا صبح ديروز تشکيل جلسه داد و در نهايت با استعفاي حسين فرکي موافقت نکرد.

بدين ترتيب فرکي کماکان به کارش در سايپا ادامه مي‌دهد. سرمربي تيم فوتبال سايپا پس از شکست تيمش برابر استقلال خوزستان از سمت خود استعفا کرده بود.

سايپا در حال حاضر در رده پانزدهم ليگ برتر است.

اسماعيل‌نژاد:

3 سال با بنا کار کردم يک ربع سکه هم به من نرسيد

مربي تيم ملي کشتي فرنگي با گلايه از سرمربي سابق تيم ملي کشتي فرنگي گفت: سه سال با محمد بنا کار کردم اما يک ربع سکه هم به من نرسيد. آيا اين معناي عدالت است؟

فرهاد اسماعيل‌نژاد با گلايه از اينکه محمد بنا از دادن جوايز المپيک به او، حضرتي‌پور و فرشاد عليزاده خودداري کرده است گفت: با توجه به اينکه از کادر فني قبلي تيم ملي ناملايمتي ديدم خيلي دوست دارم با علي اشکاني کار کنم. متاسفانه سر جوايزي که حامي مالي فدراسيون کشتي براي مربيان تيم ملي در صورت موفقيت در المپيک در نظر گرفته بود هيچ جايزه‌اي به من، فرشاد عليزاده و بهروز حضرتي‌پور نرسيد و همه جوايز به اسفندياري‌فر، جزيني، غلام‌زاده و بنا رسيد. در حالي که طبق قول اوليه ميان مربيان، قرار بود جوايز مدال‌آوري کشتي‌گيران در المپيک بين همه مربيان تيم ملي تقسيم شود. اسفندياري‌فر، جزيني و غلام‌زاده هر کدام 19 ميليون تومان پاداش حامي مالي فدراسيون را گرفتند و بنا هم که پاداش مخصوص به خودش را گرفت اما سر من، عليزاده و حضرتي‌پور بي کلاه ماند!

وي افزود: من حتي بعد از اين موضوع به اسفندياري‌فر زنگ زدم و علت را جويا شدم که او هم گفت بنا گفته نيازي نيست جوايز بين همه مربيان تقسيم شود! البته اسفندياري‌فر 2 ميليون و 900 هزار تومان به حساب من واريز کرد و فقط سهم من را داد اما جزيني و ديگر مربيان اصلا به تماس‌هاي هيچ‌کدام از ما پاسخ هم ندادند. از سال 2010 تا 2012، سه سال با محمد بنا کار کردم اما در اين سه سال حتي يک ربع سکه هم به من نرسيد. در المپيک لندن هم مانند مسابقات ديگر هر چه پاداش بود به بنا، خيرآبادي، اسفندياري فر و جزيني رسيد. آيا اين معني عدالت است؟

لايق:

کم‌فروشي چند کشتي‌گير جام را از ايران گرفت

دبير فدراسيون کشتي با بيان اينکه قهرماني يک تيم خارجي در جام باشگاه‌هاي جهان نشان دهنده جهاني شدن اين مسابقات و رقابت کشورهاست گفت:کم فروشي چند کشتي‌گير ما باعث شد جام قهرماني از دستمان برود.

رضا لايق با اشاره به نايب قهرماني تيم بيمه رازي در رقابت هاي کشتي آزاد جام باشگاه‌هاي جهان اظهار کرد: به اعتقاد من عملکرد ضعيف ما باعث شد تيم آمريکايي به عنوان قهرماني اين رقابت ها برسد و چند کشتي‌گير ما در ديدار فينال کم فروشي کردند و باعث شدند اين شکست تلخ رقم بخورد. کشتي‌گيراني همچون هادي، افضلي و کريمي نبايد تا اين حد بد کشتي ميگرفتند و بايد عملکرد آن‌ها در اين مسابقات به دقت مورد بررسي قرار گيرد.

دبير فدراسيون کشتي افزود: پرويز هادي کشتي را جدي نگرفت و اصلا خوب ظاهر نشد. اگر هادي مبارزه خود را با پيروزي پشت سر مي‌گذاشت تيم ايران قهرمان اين مسابقات مي‌شد اما با نمايش بسيار ضعيف مانع از اينکار شد. يا رضا افضلي با تجربه نبايد در ثانيه‌هاي پاياني مقابل حريف بازنده ميشد. عليرضا کريمي هم که تجربه حضور در مسابقات جهاني و المپيک را دارد نبايد تا اين حد بد کشتي مي‌گرفت.

رونالدو به فرار مالياتي متهم شد

پس از متهم‌شدن بازيکناني همچون ليونل مسي و خاوير ماسکرانو به فرار مالياتي اين بار نوبت به کريستيانو رونالدو مهاجم رئال مادريد رسيد.

به نوشته سايت فوتبال ليکس، اين مهاجم پرتغالي از سال 2009 زماني که هنوز بازيکن منچستريونايتد بود، درآمدهاي حاصل از حق تصويرش معادل 150 ميليون يورو را در شرکتي غير حقيقي در جزاير ويرجين بريتانيا نگهداري و تنها چهار درصد از ماليات خود را پرداخت کرده است.

جام قهرماني براي کشته شدگان سقوط هواپيما

پس از اينکه تيم اتلتيکو ناسيونال کلمبيا، حريف چاپه کوئنسه در فينال مسابقات سودآمريکانا از کنفدراسيون فوتبال آمريکاي جنوبي (کونمبول) خواست اين جام به صورت افتخاري به اين تيم برزيلي داده شود، کونمبول با اين درخواست موافقت کرد و اين جام به اين باشگاه برزيلي تقديم شد.

هواپيماي حامل تيم فوتبال چاپه‌ کوئنسه که از بوليوي عازم فرودگاه مدلين واقع در شهر ريونگروي کلمبيا بود با 72 سرنشين و 9 خدمه به دليل بروز نقص فني در کلمبيا سقوط کرد و 76 نفر جان خود را در اين سانحه هوايي از دست دادند. در اين سانحه هوايي تنها 6 نفر سالم از ميان لاشه هواپيماي سقوط کرده، زنده بيرون آمدند که يک نفر از آنها بعداً در بيمارستان جان خود را از دست داد. مارکوس دانيلو (دروازه‌بان تيم چاپه‌ کوئنسه)، خيمنا سوارس (از مهمانداران هواپيما)، آلن راشل (مدافع تيم)، جکسون فولمن (ديگر دروازه‌بان تيم) و رافائل هنزل (خبرنگار برزيلي) پنج نفري هستند که از اين حادثه جان سالم به در بردند.


 خبـــرنامه 

 اقدام رسمي ليورپول براي جذب آزمون

باشگاه ليورپول اقدامات اوليه براي جذب مهاجم ايراني را آغاز کرده و اميدوار است در زمستان اين بازيکن ايراني را به خدمت بگيرد.

روزنامه ديلي استار نوشت: چند هفته‌اي است خبر پيوستن سردار آزمون بعه ليورپول در رسانه‌هاي معتبر جهان شنيده مي‌شود و به نظر مي‌رسد اين انتقال روز به روز در حالي واقعي‌تر شدن است و به زودي شاهد حضور يک بازيکن ايراني در يکي از بهترين تيم‌هاي اروپا خواهيم بود.

اين مهاجم ايراني 21 ساله مي‌تواند با رفتن به ليورپول تاريخ سازي کند و اولين ايراني تاريخ ليورپول باشد. ولي او اولين ايراني نخواهد بود که به ليگ برتر خواهد رفت. کريم باقري اولين ايراني بود که با رفتن به چارلتون توانست حضور در ليگ برتر را تجربه کند. البته او تنها 15 دقيقه در کل فصل براي چارلتون به ميدان رفت و زمان زيادي براي حضور در اين تيم را به دست نياورد. بعد از او آندرانيک تيموريان براي بولتون در ليگ برتر بازي کرد و در ادامه اشکان دژاگه نيز حضور خوبي براي فولام در ليگ برتر داشت و نفر سوم اين تيم لندني بود.

در حال حاضر سران باشگاه ليورپول در حال بررسي اين انتقال هستند و بعد از زير نظر گرفتن سردار در بازي هاي قبلي، در حال حاضر مقدمات براي ارائه پيشنهاد رسمي به باشگاه روستوف در حال انجام است.

اظهار نظر افشين قطبي درباره تيم ملي ايران

سرمربي پيشين تيم ملي فوتبال ايران اظهار کرد تيم‌هاي ايران و کره جنوبي مدعي نخست صعود به جام جهاني هستند.

افشين قطبي که پيشتر هدايت تيم ملي فوتبال ايران را بدست داشت و چند سالي هم به عنوان مربي در تيم ملي فوتبال کره جنوبي فعاليت کرده بود، بعد از حضوري ناموفق که در تيم بوريرام تايلند داشت، هدايت شيجيا ژوانگ اوربرايت چين در ليگ دسته 2 اين کشور را بر عهده گرفت. حضور اين مربي ايراني در چين باعث شد تا رسانه‌هاي اين کشور به سراغ او بروند و درباره جام جهاني و تقابل ايران و چين با قطبي صحبت کنند.

افشين قطبي درباره تيم ملي فوتبال چين گفت: چين را يکي از تيم‌هاي خيلي خوب آسيا مي‌دانم که به نظرم نبايد از هيچ تيمي بترسد و خودش را دست‌کم بگيرد. چيني‌ها بايد بدانند فوتبال آن‌ها در حال پيشرفت است و مطمئنا در آينده قدرت بيشتري خواهد داشت. قبلا مربي کره و ايران بودم و مي‌دانم اين دو تيم مدعيان اصلي صعود از گروه هستند. به همين خاطر کار چين براي صعود به جام جهاني با وجود دو تيم ايران و کره سخت است.

آناستازي:

با مسئولان فدراسيون ايران مذاکره کردم

سرمربي ايتاليايي و گزينه اصلي نشستن روي نيمکت ايران از مذاکره با فدراسيون واليبال خبر داد.

سايت لهستاني "wp" نوشت: آندره آناستازي ايتاليايي باز هم به عنوان گزينه سرمربي‌گري تيم ملي ايران انتخاب شده است.

او يک بار قبل از آمدن کواچ و يک بار هم قبل از آمدن لوزانو به تيم ملي ايران کانديداي نشستن روي نيمکت اين کشور بود.

حال يک بار ديگر مسئولان فدراسيون ايران اين مربي را براي تيم ملي کشورشان انتخاب کرده‌اند. اين درحالي است که آناستازي گزينه سرمربي‌گري تيم ملي لهستان نيز هست هرچند فدراسيون لهستان او را براي مذاکره نهايي دعوت نکرده است.

آناستازي درباره اين موضوع گفت: من به دعوت نشدن به مذاکره توسط لهستاني‌ها اهميت زيادي نمي‌دهم و به تصميم آنها احترام مي‌گذارم. پيشنهادات ديگري مانند ايران دارم که مسئولان فدراسيون اين کشور با من صحبت‌هايي را انجام داده‌اند.

اين درحالي است که گفته مي‌شود فدراسيون واليبال چين هم در نظر دارد با آندره آناستازي مذاکره کند.

مربي برادران خادم درگذشت

مربي رسول و امير خادم در سن 60 سالگي درگذشت.

سيد جعفر موسوي، مربي سازنده کشتي خراسان و سرپرست تيم ملي کشتي آزاد نوجوانان که سابقه مربيگري کشتي‌گيران مطرحي از جمله برادران خادم در مشهد را در کارنامه ورزشي خود داشت، به علت بيماري در سن 60 سالگي درگذشت.

بولت براي ششمين بار بهترين دووميداني‌کار جهان شد

يوسين بولت ستاره جامائيکايي دوهاي سرعت به عنوان مرد سال دووميداني جهان در سال 2016 انتخاب شد.

بولت که در المپيک 2016 ريو بازهم درخشيد و در سومين المپيک متوالي سه مدال طلا را کسب کرد و جمع مدال‌هاي طلاي خود در اين بازي‌ها را به عدد 9 رساند، بهترين دووميداني‌کار سال 2016 شد.

او پيش از اين در سال‌هاي 2008، 2009، 2011، 2012 و 2013 نيز به اين عنوان رسيده بود.با اين جايزه او تنها دووميداني‌کار جهان است که موفق شده اين جايزه را 6 بار به دست بياورد. در بخش زنان نيز آلماز آيانا از اتيوپي موفق به دريافت جايزه بهترين دووميداني‌کار زن جهان در سال 2016 شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي