جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/09/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5442

در پي تعلل، اهمال و نقض برجام توسط آمريکا صادر شد؛
دستورهاي مهم رييس جمهور به ظريف و صالحي

تلويزيون سوريه:
حلب به طور کامل آزاد شده است


خبر


رييس صندوق بين المللي پول و وزير دارايي سابق فرانسه در دادگاه سوءاستفاده مالي در دوران وزارت


امضاي تفاهم‌نامه بين شرکت ملي نفت و گازپروم روسيه


سرمقاله


ابراز تأسف آيت الله هاشمي رفسنجاني از تلاش برخي براي ايجاد تفرقه‌


واشنگتن: اتهام زني‌هاي روسيه در مورد تدمر "نادرست" است


پوتين: براي ديدار با ترامپ در هر زماني آماده‌ام


لاوروف: ممکن است پيشروي داعش در تدمر به کمک آمريکا باشد


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


  در پي تعلل، اهمال و نقض برجام توسط آمريکا صادر شد؛
 دستورهاي مهم رييس جمهور به ظريف و صالحي 

 در پي اهمال، تعلل و نقض برجام توسط آمريکا و پيرو تصميمات شوراي عالي امنيت ملي و هيات نظارت بر برجام، رييس جمهوري دستورهاي جداگانه اي را خطاب به وزير امور خارجه و رييس سازمان انرژي اتمي صادر کرد.

به گزارش ايرنا، متن نامه هاي جداگانه حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني به دکتر محمد جواد ظريف و دکتر ‏‏'علي اکبر صالحي ' به اين شرح است:‏

بسم الله الرحمن الرحيم

جناب آقاي دکتر ظريف

وزير محترم امور خارجه

نظر به اين‌که دولت آمريکا نسبت به اجراي تعهدات خود در برجام تاکنون تعلّل و اهمال نموده و با توجه به ‏تمديد اخير قانون تحريم‌هاي ايران (آيسا) ‌که جمهوري اسلامي ايران از پيش چنين اقدامي را بعنوان نقض ‏برجام اعلام کرده بود، در اجراي مصوبات شورايعالي امنيت ملي و هيأت نظارت بر اجراي برجام، به وزارت ‏امور خارجه دستور داده مي‌شود نسبت به اجراي مراحل پيش‌بيني شده در «برجام» براي رسيدگي به موارد ‏نقض، اقدام نموده و ديگر پيگيري‌هاي حقوقي و بين‌المللي لازم را نيز به‌طور جدّي معمول دارد.‏

مقتضي است گزارش اقدامات را ظرف يک ماه به اينجانب ارائه نمائيد.‏

حسن روحاني

رييس جمهوري اسلامي ايران

نامه رييس جمهوري به دکتر صالحي نيز به اين شرح است:‏

بسم الله الرحمن الرحيم

جناب آقاي دکتر صالحي

معاون محترم رئيس جمهور و رئيس سازمان انرژي اتمي ايران

نظر به اين‌که دولت آمريکا نسبت به اجراي تعهدات خود در برجام تاکنون تعلّل و اهمال نموده و با توجه به ‏تمديد اخير قانون تحريم‌هاي ايران (آيسا) ‌که جمهوري اسلامي ايران از پيش چنين اقدامي را بعنوان نقض ‏برجام اعلام کرده بود، در اجراي مصوبات شورايعالي امنيت ملي و هيأت نظارت بر اجراي برجام، به سازمان ‏انرژي اتمي ايران دستور داده مي‌‌شود در توسعه برنامه صلح‌آميز هسته‌اي کشور در چارچوب تعهدات ‏بين‌‌المللي جمهوري اسلامي ايران، مأموريت‌هاي زير را اجرا ‌نمايد:‏

‏1. برنامه‌ريزي براي طراحي و ساخت پيشران هسته‌اي جهت بهره‌گيري در حوزه حمل‌ونقل دريايي، با ‏همکاري مراکز علمي و تحقيقاتي.‏

‏2. مطالعه و طراحي «توليد سوخت» مصرفي پيشران هسته‌اي، با همکاري مراکز علمي و تحقيقاتي.‏

مقتضي است طرح و برنامه‌ زمان‌بندي شده جهت تحقق بندهاي فوق را حداکثر ظرف سه ماه به اينجانب ارائه ‏نمائيد.‏

حسن روحاني

رييس جمهوري اسلامي ايران ‏


 تلويزيون سوريه:
 حلب به طور کامل آزاد شده است 

 تلويزيون سوريه اعلام کرد که شهر حلب به طور کامل آزاد شده است.

به گزارش شبکه خبري سومريه نيوز، تلويزيون سوريه اعلام کرد که پس از پيشروي گسترده ارتش سوريه و عقب‌نشيني افراد مسلح از شرق حلب، ارتش کنترل کامل اين شهر را در دست گرفت.تلويزيون سوريه همچنين تصاويري از جشن و شادي ساکنان حلب از پيروزي ارتش را پخش کرد.اين پيروزي براي ارتش سوريه بزرگترين پيروزي از زمان آغاز بحران در اين کشور محسوب مي‌شود.پيش از اين اعلام شد عمليات ارتش سوريه براي بازپس‌گيري شرق حلب پس از آن که ارتش مناطقي نظير شيخ سعيد را تحت کنترل درآورد، وارد آخرين مراحل خود شد.خبر آزادي کامل حلب در حالي منتشر شده که شبکه‌هاي مختلف خبري تصاويري را از شادماني مردم در اين شهر در پي پيروزي ارتش منتشر کرده‌اند.بر اساس اين گزارش، اهالي حلب براي نشان دادن شادي خود از پيروزي‌هاي ارتش، به خيابان‌ها آمده و تير هوايي شليک مي‌کنند.


 خبر 

 ديدار لاريجاني و عمار حکيم ؛

تاکيد برادامه حمايت ايران از مردم و دولت عراق

رييس مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد: جمهوري اسلامي ايران حمايت هاي خود از مردم و دولت عراق را در تمامي زمينه ها ادامه مي دهد.به گزارش ايرنا، علي لاريجاني در ديدار عمار حکيم رييس مجلس اعلاي اسلامي و رييس اتحاد ملي شيعيان عراق با اشاره به مناسبات گرم و برادرانه ميان دو کشور، از تلاش و ميزباني شايسته مردم و مسوولين عراق در برگزاري مراسم اربعين حسيني تقدير و تشکرکرد.

وي با تاکيد بر اهميت جايگاه عراق در منطقه و لزوم تلاش مشترک براي کمک به حل مسائل و مشکلات عراق گفت: جمهوري اسلامي ايران همواره روابط متيني با کشورهاي منطقه دارد و از هر گونه توسعه روابط با همسايگان و منطقه استقبال مي کند.

لاريجاني ياداور شد: بزرگترين تهديد براي امنيت و ثبات جهان اسلام، دامن زدن به اختلافات مذهبي و ايجاد درگيري بين برادران مسلمان است.

رييس مجلس شوراي اسلامي با مهم ارزيابي کردن نقش ائتلاف ملي در اعتماد سازي، تحکيم و تقويت فضاي وحدت و همدلي ميان گروه هاي مختلف عراق گفت: تصويب قانون حشد الشعبي، کمک مهمي به همه مردم عراق در جهت تقويت ثبات و امنيت اين کشوراست.

وي افزود: نقش مرجعيت نجف در عراق، همواره کليدي و نجات بخش بوده است.

لاريجاني با تاکيد بر اين که ناامني در عراق، ناامني در منطقه است گفت: آزادسازي حلب از دست گروه هاي تروريستي گام مهمي در جهت کمک به امنيت منطقه است.

وي به گروگان گرفتن مردم، به ويژه زنان و کودکان و افراد سالخورده توسط تروريست ها در سوريه و عراق و سپر انساني قراردادن انسان ها را اقدامي منجر کننده دانست.

اولاند: حمايتمان از مخالفان سوري ادامه دارد

رئيس‌جمهور فرانسه در کنفرانس مطبوعاتي با رياض حجاب تأکيد کرد که اين کشور همچنان به حمايت خود از مخالفان سوري ادامه خواهد داد.

رياض حجاب نيز اعلام کرد حتي به قيمت از دست دادن حلب هم مخالفان حاضر به امتيازدهي نيستند.

به گزارش سايت سيريانيوز، فرانسوا اولاند، رئيس‌جمهور فرانسه در کنفرانس مطبوعاتي مشترک با رياض حجاب، هماهنگ کننده هيات عالي مخالفان سوريه در مذاکرات صلح سوريه در ژنو گفت: هيچ راهکاري براي حلب جز برقراري آتش‌بس وجود ندارد.

"جنايت‌هايي که عليه غيرنظاميان در حلب صورت مي‌گيرد جنايت جنگي است!"

وي خواهان ايجاد گذرگاه‌هاي امن براي ورود کمک‌ها به حلب و کمک‌رساني به غيرنظاميان براي خروج از اين شهر شد و گفت: بايد مسئولان کشتارها در حلب در مقابل دادگاه محاکمه شوند.اولاند ضمن تأکيد بر لزوم تحقق راهکار نظامي و ادامه حمايت از مخالفان سوري، گفت: درست نيست که نظام سوريه، روسيه و ايران، مخالفان را تروريستي بدانند؛ چراکه مخالفان نيز با تروريسم مي‌جنگند.


 رييس صندوق بين المللي پول و وزير دارايي سابق فرانسه در دادگاه سوءاستفاده مالي در دوران وزارت 


 امضاي تفاهم‌نامه بين شرکت ملي نفت و گازپروم روسيه 


 سرمقاله 

لزوم تعقل و تدبر در واكنش به نقض برجام

حميدرضا عسگري

پس از توافق هسته‌اي ميان ايران و 1+5، كم نبودند مخالفاني كه در خارج از كشور به هرطريقي قصد برهم زدن اجراي اين توافقنامه را داشتند. از لابي‌هاي يهودي گرفته تا فشارهاي عربي و مخالفت‌هاي منطقه‌اي با برجام، همه به دنبال شكست اين مذاكرات و مخالف آزاد شدن ايران از بند تحريم‌هاي مختلف جهاني بودند.

لذا اين احتمال وجود داشت كه بالاخره چوبي لاي چرخ برجام بگذارند و نهايتاً اين امر اتفاق افتاد و با تمديد تحريم‌هاي ايسا از سوي نمايندگان آمريكا، خدشه‌اي بر صفحه برجام وارد شد. اما ازآنجا كه برجام سند همكاري دوجانبه است، ايران به عنوان طرف اصلي اين قرارداد، اين حق را براي خود محفوظ مي‌داند تا براساس نقض تعهدات از سوي طرف‌هاي مقابل اقدامات مقتضي را انجام دهد.

برهمين اساس شوراي امنيت ملي و ستاد نظارت بر برجام موظف شدند تا اقدامات متقابل را درصورت نقض عهد درنظر بگيرند. درهمين راستا روزگذشته رئيس جمهوري با دستورات جداگانه به وزيرخارجه و رئيس سازمان انرژي اتمي، آنها را موظف به پيگيري نقض برجام به لحاظ حقوقي و از سرگيري فعاليت‌هاي فني در راستاي پيشبرد فعاليت‌هاي هسته‌اي صلح آميز، نمود.

نكته اساسي دراين بحث رعايت حد اعتدال در تصميمات متقابل برعليه نقض برجام مي‌باشد. پس از تمديد تحريم‌ها از سوي آمريكا و اذعان مقامات عالي رتبه ايران به نقض برجام، برخي در داخل كشور حكم به لغو برجام و تمامي تعهدات و از سرگيري غني سازي دادند. اين جريان‌هاي سياسي كه با اصل ارتباط ايران و غرب مخالفند و تحريم را بر تعامل ترجيح مي‌دهند، اساساً برجام را سندي خيانت آميز جلوه مي دادند و همواره اذهان عمومي را برعليه مذاكره كنندگان ترغيب مي كردند. درحالي كه تمامي مراحل برجام با صلاحديد و مشورت عالي ترين مراتب تصميم گيري دركشور صورت پذيرفت.

قاعدتاً بايد اقدامات متقابل براي نقض برجام را پيش بيني كرد و درمقابل بدعهدي‌ها واكنش نشان داد. اما بايد به يك موضوع ظريف و بسيار حساس توجه داشت كه نياز امروز ما به برجام بسيار جدي تر از طرف‌هاي غربي است. ايران امروز به سبب سوء مديريت‌هاي قبلي در عصر طلايي نفت نتواست اقتصاد را بارور سازد و نهايتاً با انزواطلبي، خود را دچار ضعف‌هاي اقتصادي نموديم. برجام دريچه‌اي بود كه ايران بار ديگر خود را با جهان مرتبط سازد و كمبودهاي به وجود آمده را اصلاح و برطرف نمايد.

نبايد فراموش كرد كه به واسطه برجام بود كه بار ديگر بازارهاي نفت پذيراي ما شدند، سيستم حمل و نقل بين المللي براي ما آزاد شد، تحريم‌هاي بانكي كاهش يافت، زمينه تعامل تجاري ميان فعالان اقتصادي فراهم شد و بسياري موارد ديگر كه وضعيت اقتصاد شكست خورده ما را بهبود بخشيد. بايد به آن دسته از كساني كه معتقد به فسخ برجام هستند گوشزد كرد كه درصورت اعمال نظر آنها و بازگشت به شرايط قبل از برجام چه دستاوردي براي كشور حاصل خواهد شد؟ شايد درجواب گفته شود ما غني سازي را به دست خواهيم آورد، اما بايد توجه داشته باشيم كه ما درحال حاضر نيز غني سازي را از دست نداده‌ايم و علم بومي آن را درون كشور حفظ كرده‌ايم.

سياست، دنياي منافع است و درجهان امروز بايد از كوچكترين فرصت‌ها بيشترين استفاده را نمود. 

نقض برجام قطعاً برخلاف توافق مذاكره كنندگان بوده و هست، اما شخصي كه درحادثه تصادف يك دست يا يك پاي خود را از دست مي‌دهد، مرده تلقي نمي‌شود و مي‌تواند به ادامه زندگي اميدوار باشد. در مورد برجام نيز بايد آن چه به عنوان امتياز و دستاوردهاي كشور تلقي مي‌شود مورد توجه تصميم گيرندگان و همچنين منتقدان ادامه برجام باشد. چرا كه از دست دادن دريچه ارتباط با دنيا بار ديگر تجربه تلخ دولت‌هاي گذشته را تداعي خواهد كرد و هيچ منفعتي براي كشور نخواهد داشت.

بايد توجه داشت كه اقدامات متقابل برعليه نقض برجام از سوي آمريكا، متناسب با ميزان عهد شكني باشد، بايد به صورت پلكاني اين واكنش‌ها را پياده كرد تا حتي در صورت كنار گذاشتن برجام، تا لحظه آخر از مزيت‌هاي آن استفاده كرد و بي جهت خود را محروم و منزوي نسازيم.

hamidasgari2020@yahoo.com


 ابراز تأسف آيت الله هاشمي رفسنجاني از تلاش برخي براي ايجاد تفرقه‌ 

 
رئيس، معاونين و جمعي از مديران مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام به مناسبت هفته پژوهش، با آيت‌الله هاشمي رفسنجاني ديدار کردند.به گزارش ايسنا ،رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در اين ديدار با بيان اينکه «همه گزارش‌هاي مرکز تحقيقات و شخص دکتر ولايتي را مي‌خوانم»، گفت: اينکه در هر مقطعي به مسايل خاص آن مقطع مي‌پردازيد و تحليل مي‌کنيد، کاري بسيار خوب و در راستاي اهداف تأسيس مرکز تحقيقات استراتژيک است.

هاشمي رفسنجاني، با اشاره به تضادهاي ايجاد شده در مسايل گوناگون کشور براي مسؤولين و با ابراز تأسف از تلاش برخي براي ايجاد تفرقه‌ و دامن زدن به مسايل اختلافي، گفت: عده‌اي هستند که در هر موضوع، به اصل آن مسأله توجهي نمي‌کنند و تمام تلاششان توجه به فرعيات و ايجاد مسايل اختلافي و دامن زدن به آن است.

وي با اشاره به توجه دشمنان خارجي به عوامل تقويت نظام جمهوري اسلامي، از جمله حضور مردم در صحنه‌ها و تفکر حمايت و پيروي از ولايت فقيه و شخص رهبري و وحدت همه مسؤولين، گفت: رسانه‌هاي آنها با ظرافت‌هاي خاص به تضعيف عوامل تقويت نظام مي‌پردازند و عده‌اي هم در داخل خواسته يا ناخواسته، آگاهانه يا جاهلانه به آن دامن مي‌زنند.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، با تشريح اوضاع منطقه و کشورهاي عراق، افغانستان، پاکستان، عربستان، يمن، بحرين، سوريه، لبنان و فلسطين، گفت: در اوج درگيري‌هاي منطقه‌اي و نا امني‌هاي تروريستي که دولت‌ها و ملت‌ها را در مقابل هم قرار دادند، دارند براي سپردن رسمي 60 درصد از ضفه غربي به رژيم اشغالگر قدس برنامه‌ريزي مي‌کنند.

هاشمي رفسنجاني، اتفاقات سياسي ماه‌هاي اخير آمريکا را در عين روشني، مبهم توصيف کرد و گفت: معلوم نيست آمريکا با ترامپي که در هر مسأله‌اي مواضع متعدد و گاه متضاد مي‌گيرد، چه سياستي را در پيش خواهد گرفت که بايد همراه با زمان، به تحليل‌هاي واقعي و واکنش‌هاي لازم بپردازيم.

وي مسايل اختلاف برانگيز بين کشورهاي عربي و موضع‌گيري‌هاي خصمانه عربستان و اقدامات نظامي عليه مردم يمن را قابل توجه و داراي اهميت براي منطقه خواند و گفت: سياست‌هاي دشمنانه عربستان در قبال ايران در بعضي از کشورهاي عربي هم تأثير گذاشته، در حالي که همه کشورهاي مسلمان بايد به اين نکته توجه نمايند که مسأله اصلي دنياي اسلام، مسأله فلسطين است.


 واشنگتن: اتهام زني‌هاي روسيه در مورد تدمر "نادرست" است 

 
سايت النشره: وزارت خارجه آمريکا ضمن تکذيب نقش داشتن ائتلاف تحت امر اين کشور در پيشروي داعش در تدمر، درخواست روسيه براي توافق در خصوص گذرگاه‌هاي امن پيش از اجراي آتش‌بس در حلب را "غيرقابل قبول" توصيف کرد.

جان کربي، سخنگوي وزارت خارجه آمريکا در بيانيه‌اي اظهار داشت: مسکو مهلتي چند روزه قبل از اجراي آتش‌بس در حلب سوريه را خواستار شد که از نظر ما "غيرقابل قبول" است. وي گفت: پيشنهاد مسکو براي به تاخير انداختن آتش بس در حلب قابل قبول نيست. روس‌ها به جاي پذيرش درخواست ما مبني بر اجراي آتش بس فوري در حلب، به ما ابلاغ کردند که تا چند روز نمي‌توان آتش‌بس برقرار شود و پيشنهاد روسيه به معناي ادامه بمباران حلب توسط دمشق و حاميانش تا زمان آغاز آتش بس است.کربي همچنين اين مساله را که ائتلاف ضد داعش به رهبري آمريکا در حمله داعش به شهر پالميرا نقش داشته تکذيب کرد.


 پوتين: براي ديدار با ترامپ در هر زماني آماده‌ام 

 
تلويزيوني نيپون: رئيس‌ جمهوري روسيه گفت، مسکو آماده است تا سهم خود را براي ارتقاي روابط با ايالات متحده آمريکا تحت حکومت دونالد ترامپ رئيس‌جمهوري منتخب آمريکا بپردازد.ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهوري روسيه در مصاحبه با شبکه تلويزيوني نيپون گفت: رئيس‌جمهوري منتخب ايالات متحده خواستار عادي‌سازي روابط شده است و ما از آن حمايت مي‌کنيم و آماده‌ايم تا سهم خودمان را ادا کنيم.وي همچنين از آمادگي خود براي ديدار با ترامپ در هر زماني خبر داد و گفت: هيچ مشکلي از طرف ما براي اين ديدار وجود ندارد.پوتين افزود: گفته شده که ترامپ علنا خواستار عادي سازي روابط روسيه - آمريکا شده است، ما کاري جز حمايت نمي‌کنيم. کاملا درک مي‌کنيم که با اين ميزان کاهش روابط اين امر کار ساده‌اي نيست اما ما آماده‌ايم. به هر حال ديدار ميان رهبران دو کشور پس از تحليف ترامپ در ژانويه بسيار محتمل است.رئيس‌جمهوري روسيه همچنين تاکيد کرد که تحريم‌هاي غرب مانعي بر سر مذاکرات با ژاپن است.


 لاوروف: ممکن است پيشروي داعش در تدمر به کمک آمريکا باشد 

 
اسکاي نيوز: وزير خارجه روسيه با اشاره به اينکه مذاکرات با آمريکا درباره سوريه به بن بست رسيده گفت: شايد پيشروي داعش در پالميرا با کمک واشنگتن و با هدف کاهش فشارها بر مخالفان در حلب بوده است.سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه در کنفرانس مطبوعاتي با همتاي صربستاني خود در شهر "بلگراد" اظهار داشت: مذاکرات با آمريکا درباره سوريه به "بن بست" رسيده است.لاوروف گفت: روسيه آماده گفت‌وگوي فوري با آمريکا در خصوص بازگشايي گذرگاه‌ها جهت عقب نشيني شبه نظاميان مخالف از حلب است.وزير خارجه روسيه افزود: همتايان آمريکايي ما در اين مساله توافق کرده و سوم دسامبر را براي آغاز آتش‌بس اعلام کردند. من در رم با جان کري، ديدار کردم. کري نيز موافقت خود را با اين موضوع اعلام کرد و آنها موافقت خود را به صورت مکتوب به ما دادند. اما پس از سه روز اين توافقنامه را نقض و به موضع‌گيري سابق خود عدول کردند مبني بر اينکه بايد پيش از توافق در مورد گذرگاه‌هاي انساني، آتش‌بس اعلام شود و اين تنها يک معنا دارد و آن همه فرصت دادن به شورشيان است.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 شصت ونهمين اجلاس هيأت مديره

اسکندريه- 12تا13 نوامبر 2005

د‌كتر عبد‌الله جاسبي

سري چهارم -260

کارکردهاي علمي:

- مفهوم تئوريک تدريس زبان خارجي درجمهوري قزاقستان که منتج به ساختن مجتمع هاي آموزشي براي تمام سطوح وانواع مؤسسات آموزشي مي گردد.

- همکاري و پياده کردن يک سيستم شاخص نوع شناسي که مشابهت هاي محتوايي و شکلي و اختلاف هاي زبان هارا در برهم افزايي آنها در صورت امکان نشان دهد.

- تعريف هستي شناسي، اَشکال روابط متقابل، انواع مفاهيم در تعامل زبان وفرهنگ.

- پژوهش اجتماعي – زبان شناسي تعدادي از مناطق قزاقستان، تعيين تمايلات مربوط به زبان هاي اقليت در قلمرو قزاقستان.

- تعريف سيستم پارامترها براي تجزيه وتحليل، پيش بيني ومدرن کردن فرايندهاي خارجي سياسي.

- تدبير برنامه هنجاري و قابل کنترل براي جاانداختن استانداردهاي اروپايي درتدريس زبان خارجي آموزش عالي.

- پياده کردن معيارجهاني چند بعدي براي تخمين کيفيت متخصصين در رابطه با فن آوري مورد تصويب بين المللي.

پروژه هاي پژوهشي:

دانشگاه در پنج پروژه اروپايي (ازجمله آموزش اجتماعي، تور قزاقستان، جاده ابريشم، ارتباطات بين فرهنگي) ودر پروژه هاي وزارت آموزش وعلوم مشارکت کرد.

دانشگاه بين سال 2001 تا 2004 موارد زير را چاپ کرده است:

- 45 رساله علمي؛

- 30 مجموعه مقالات؛

- 4 مجلات علمي؛

- 445 مقاله.

دانشگاه مجله مربوط به خود رادارد« وست نيک Vestnic».

دانشگاه بين سال هاي 2001 تا 2004 موارد زير را سازماندهي کرده است:

- 14 کنفرانس بين المللي علمي عملي؛

- 29 سمينار؛

- 34 سخنراني توسط « پروفسورهاي ديداري».

بودجه:

- مجموعه بودجه ساليانه: 5,038,759 دلار آمريکا

- درصد تخصيص داده شده براي پژوهش 7 درصد


 يك نكته از هزاران 

سقوط يک دستگاه جرثقيل برج ساز در داخل محوطه دانشگاه علوم پزشکي ايران در نزديکي برج ميلاد تهران سه مصدوم در پي داشت كه توسط ماموران اورژانس به مراکز درماني منتقل شدند. گويا حال يكي از اين مصدومان وخيم است و اميدواريم بهبود يابند.نكته اصلي اينجاست كه چرا ايمني و نظارت بر صحت عملكرد عمليات‌هاي عمراني از سوي شهرداري مورد توجه ناظران قرار نمي‌گيرد. اگر خداي ناكرده در اين حادثه چند تن از دانشجويان جان خود را از دست مي‌دادند چه كسي و چه نهادي پاسخگوي آنها بود. از اين دست اتفاقات در شهر بسيار است چراكه مراتب نظارت ايمني از سوي ناظران با جديت پيگيري نمي‌شود.اما براي اعطاي مجوزساخت به آنها انواع واقسام هزينه‌ها در دستور كار قرار مي‌گيرد و حتي هزينه بازرسي ايمني نيز در جمع هزينه‌ها ذكر مي‌شود، ولي درهنگام عمل...


 ميز خبر 

 روسيه:

ايران حق برخورداري از سامانه پيشرانه دريايي هسته اي را دارد

يک منبع در وزارت خارجه روسيه با اشاره به صدور دستور رئيس جمهوري ايران براي ساخت سامانه پيشرانه هسته اي دريايي، گفت: جمهوري اسلامي حق ساخت چنين سامانه هايي را مانند کشورهاي دارد.

به گزارش ايرنا، حسن روحاني در پي اهمال، تعلل و نقض تعهدهاي برجامي آمريکا، پيرو تصميم هاي شوراي عالي امنيت ملي و هيات نظارت بر برجام، سازمان انرژي اتمي را مامور کرد، برنامه‌ريزي طراحي و ساخت پيشرانه هسته‌اي در حوزه حمل‌ونقل دريايي، مطالعه و طراحي توليد سوخت اين سامانه را با همکاري مراکز علمي و پژوهشي پيگيري کند.

خبرگزاري ريانووستي به نقل از مقام وزارت خارجه روسيه که نام وي اعلام نشده است، نوشت: اقدام به طراحي سامانه هاي هسته اي دريايي مربوط به هر کشوري مي شود و مي توانيم اين گونه تصميم هاي تهران را فقط از نقطه نظر رعايت برجام ارزيابي کنيم که نقضي ديده نمي شود.

موگريني:

حفاظت از غيرنظاميان در سوريه اولين اولويت است

رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا اعلام کرد، حفاظت از غيرنظاميان در سوريه اولين اولويت اين اتحاديه است.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، فدريکا موگريني، رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا پس از نشست وزراي امور خارجه اين اتحاديه در بروکسل در يک کنفرانس مطبوعاتي شرکت کرد.

وي در اين کنفرانس مطبوعاتي اظهار کرد: در حال حاضر اولويت اصلي حفاظت از غيرنظاميان است و اين مسأله تنها به حلب مربوط نمي‌شود.

موگريني در ادامه خاطرنشان کرد: حلب تنها بخش سوريه نيست که وضعيت در آن بسيار جدي و فاجعه‌بار است.رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا گفت که اين اتحاديه هرگز به اين گزينه که از توجه به غيرنظاميان صرف‌نظر شود، فکرنمي‌کند.موگريني اظهار کرد: مايلم تأکيد کنم که به دنبال کمک‌هاي بشردوستانه‌اي که اتحاديه اروپا فراهم آورده، حدود دو ميليون سوري اکنون به آب آشاميدني و ديگر نيازهاي اوليه دسترسي پيدا کرده‌اند.


 خبــــر 

 سرداردهقان در ديداربا وزيردفاع آفريقاي جنوبي؛

ابراز تاسف وزير دفاع از حمايت برخي از کشورهاي منطقه از تروريسم

وزيردفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح از حمايت برخي از کشورهاي منطقه از تروريسم که موجب تصاعد بيشتر بحران و جنگ درمنطقه شده است، ‌ابراز تاسف کرد.

به گزارش اداره کل تبليغات دفاعي وزارت دفاع؛ سردارسرتيپ پاسدار حسين دهقان در ديدار با وزيردفاع آفريقاي جنوبي با تشريح آخرين شرايط منطقه غرب آسيا به ويژه در مبارزه با تروريسم همکاري همه کشورهاي جهان را براي ريشه کني اين معضل ضروري دانست وگفت: اگر مقاومت کشورهايي مانند ايران، روسيه، عراق و سوريه وجود نداشت تروريست ها پس از تثبيت و استقرار در اين منطقه به ساير نقاط جهان سرازير مي شدند.وي با ابرازخرسندي ازسفر به آفريقاي جنوبي، کشور نلسون ماندلا قهرمان پيشتاز مبارزه با نژاد پرستي، اظهاراميدواري کرد: اين سفر فصل جديدي از روابط دفاعي- نظامي ميان دوکشور را رقم بزند.وزيردفاع جمهوري اسلامي ايران با بيان اينکه شرايط منطقه اي و جهاني ايجاب مي کند کشورهاي دوست و همسو با ارتقاء سطح تعامل و همکاري في مابين براي مهار و مقابله با بحران ها، وحدت نظري و عملي داشته باشند تا بتوانند با فائق آمدن بر آنها امنيت و رفاه ملت هاي خود را تامين کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي