جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/09/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5442


تاريكي هم مانند روشنايي براي زندگي لازم است


ناخن جويدن تا چه اندازه مي‌تواند بد باشد؟


با مصرف اين مواد غذايي به جنگ سرطان برويد


خبرپزشكي


خبرهاازعالم علم


 تاريكي هم مانند روشنايي براي زندگي لازم است 

 
همانطوري كه نور و گرما و سرما و صوت و ديگر انرژي‌ها و استراحت و خواب براي زندگي انسان ها، جانوران، گياهان و ديگر موجودات لازم است تاريكي نيز كه خود داراي نوعي انرژي ضعيف مي‌باشد براي زندگي لازم و ضروري است.

تاريكي براي خواب و استراحت بهتر لازم است و اگر تاريكي در محيط انسان‌ها كاهش يابد و آنهائي كه دائماً با نور شديد سروكار دارند در مدت طولاني به بي‌خوابي و استراحت ناكافي دچار مي‌شوند.

خواب و استراحت كافي براي سلامتي و طول عمر لازم و تاريكي نيز مي‌تواند به خواب راحت و استراحت مناسب كمك كند كه اين مورد براي حيوانات و گياهان نيز صادق و آنها نيز بايد در تاريكي و سكوت داراي استراحت و خواب مناسب باشند بنظر مي‌رسد در اين حالت مواد زائد و اضافي بهتر از بدن خارج شود و انواع مواد معلق در هوا نيز در تاريكي ته‌نشين مي‌شوند.

انرژي نوراني ذرات هوا را فعال مي‌كند و نيروي الكتريكي در اثر برخورد نور به اجسام افزايش مي‌يابد و تاريكي اين نيرو را كاهش مي‌دهد.

نور هم تا حدودي از خواب و استراحت جلوگيري مي‌كند و سلول‌هاي بدن را فعال نگه مي‌دارد جريان الكتريكي بدن افزايش مي‌يابد و اختلالات عصبي افزايش مي‌يابد. در تاريكي اغلب اين مسائل و مشكلات از بين مي‌روند و شخص بهتر مي‌تواند به خواب و استراحت بپردازد.

انرژي‌هاي محيطي مانند نور، صوت، امواج الكتريكي و غيره به استراحت و خواب بدن لطمه وارد ساخته و مغز و اعصاب را فعال نگه مي‌دارد و در درازمدت فرسودگي و خرابي مغز و اعصاب ظاهر شده و انواع بيماري‌ها در اعضاي مختلف بوجود مي‌آيد.

در حالت تاريكي و استراحت مغز و اعصاب يا جريان الكتريسيته كمتري كار مي‌كنند و افرادي كه داراي ضعف قواي مغزي از نظر الكتريسيته مي‌باشند در تاريكي بهتر مي‌توانند فعال باشند.

نيروي بدني در محيط پرانرژي افزايش مي‌يابد و توان مغزي كاهش نشان مي‌دهد و افراد در روز بهتر مي‌توانند به فعاليت بدني بپردازند و در شب به كارهاي فكري مشغول باشند.

چشم انسان‌ها معمولاً با نور مناسب داراي فعاليت مي‌باشد ولي با كم كردن تدريجي نور در مدت طولاني و تمرين‌هاي مداوم چشم‌ها مي‌توانند با نور كم داراي بينائي باشند و در بعضي از حيوانات اين مورد صادق است. استفاده از انرژي تاريك در مورد اعضاي حسي قابل انجام است و مي‌توان اعضاي حسي مانند پوست را در تاريكي تقويت نموده و از امواجي كه به بدن برخورد مي‌نمايد بسياري از رويدادها را تشخيص داد.

همانطوريكه نور براي زندگي انسان نيروي اساسي است ولي نور نامنظم و همراه يا بدون انرژي‌هاي ديگر مي‌تواند اختلالاتي در مغز و ساير اعضاء بوجود آورد.

هنگامي كه شخص داراي انرژي داخلي كافي باشد كه آن را مي‌تواند از انواع غذاها و فعاليت‌ها بدست آورد اعضاي حسي و مغز او در تاريكي داراي كارآئي كافي مي‌باشد بهتر مي‌تواند فكر كند و هر حركت مختصري را حس كند و حساسيت افراد در تاريكي افزايش مي‌يابد.

معمولاً در تاريكي انرژي از داخل به خارج در جريان و هنگام وجود انواع انرژي‌ها در محيط و نوراني بودن اطراف انرژي‌ها از خارج به داخل راه مي‌يابد و كار كردن سيستم‌هاي حسي و مغزي در محيط پرانرژي كمتر فعال مي‌باشد و انواع اشتباهات در نور شديد بيشتر از هنگام تاريكي مي‌باشد. انواع انرژي‌ها هم مي‌توانند در مغز و بدن تداخل پيدا نمايند و افرادي كه در نور شديد و روشنائي شب زندگي مي‌كنند نمي‌توانند به كارهاي علمي بپردازند و به دليل جذب انرژي از محيط به آن عادت كرده و در تنهائي نمي‌توانند خوب زندگي كنند و يا از انرژي‌هاي داخلي خود بهره گيرند.


 ناخن جويدن تا چه اندازه مي‌تواند بد باشد؟ 

 ناخن جويدن مي تواند به دندان و لثه آسيب برساند. پژوهش هاي صورت گرفته نشان داده اند که ناخن جويدن مي تواند ايجاد ترک و تضعيف دندان هاي جلو را به همراه داشته باشد و همچنين به طور بالقوه ايجاد درد در لثه و آسيب بافت آن را موجب شود.

ناخن جويدن که به نام اونيکوفاژيا شناخته مي شود، عادتي بسيار رايج در ميان مردم جهان است که بنابر ارزيابي ها 35 درصد از بزرگسالان، 45 درصد از نوجوانان، و 30 درصد از کودکان را تحت تاثير قرار مي دهد.

به گزارش عصر ايران به نقل از "ريدرز دايجست"، اگرچه ناخن جويدن - که مي تواند به واسطه استرس، اضطراب، اختلال وسواس فکري، يا تنها از روي بي حوصلگي و بي قراري رخ دهد - ممکن است بي ضرر به نظر برسد، اما اين کار مي تواند موجب ورود باکتري ها يا قارچ هاي مضر به بدن و جريان خون شود و از اين رو، احتمال ابتلا به سرماخوردگي يا آنفلوآنزا افزايش مي يابد.

ناخن جويدن چگونه مي تواند به عفونت هاي باکتريايي و قارچي منجر شود

اگر مانيکور انجام داده ايد، احتمالا کثيفي و آلودگي که از زير ناخن ها خارج مي شوند، توجه شما را جلب کرده اند. اين چيزي است که با چشم غير مسلح مشاهده مي شود و تنها کافي است يک لحظه باکتري هايي که قابل مشاهده نيستند را تصور کنيد. شايع‌ترين عوامل بيماري‌زا که در زير ناخن هاي ما ساکن هستند، شامل باکتري هاي استرپتوکوک، استافيلوکوک و کورينفورم مي شوند که مي توانند از طريق جراحت هاي پوستي يا از طريق بلع به واسطه جويدن ناخن وارد بدن شوند. اگر اين شرايط به عنوان يک عامل بازدارنده براي شما کافي نيست، قارچ درماتوفيت را مد نظر قرار دهيد که به نام کرم حلقه اي نيز شناخته مي شود و از طريق جويدن ناخن مي تواند وارد بدن شود. پس دفعه بعد که دچار استرس و اضطراب شديد، بهتر است چند نفس عميق بکشيد و از جويدن ناخن ها پرهيز کنيد.

ناخن جويدن چگونه مي تواند به سرماخوردگي و آنفلوآنزا منجر شود

بنابر گزارش مراکز کنترل و پيشگيري از بيماري آمريکا، بيش از 200 ويروس سرماخوردگي در هر لحظه اطراف ما شناور هستند. اگرچه عوامل خطر آفرين براي ابتلا به سرماخوردگي شامل سيستم ايمني ضعيف و/يا ارتباط با فردي بيمار مي شوند، اما با دور نگه داشتن دست ها از دهان مي توانيد احتمال ورود يک ويروس به بدن را به طور قابل توجهي کاهش دهيد. ويروس هايي که موجب آنفلوآنزا مي شوند روي پوست نيز حضور دارند و شستشوي مرتب دست ها با آب و صابون يا استفاده از ضدعفوني کننده هاي الکلي و جويدن آدامس به جاي جويدن ناخن ها از ورود آنها به بدن جلوگيري مي کنند.

ناخن جويدن چگونه مي تواند به دندان ها آسيب برساند

ناخن جويدن مي تواند به دندان و لثه آسيب برساند. پژوهش هاي صورت گرفته نشان داده اند که ناخن جويدن مي تواند ايجاد ترک و تضعيف دندان هاي جلو را به همراه داشته باشد و همچنين به طور بالقوه ايجاد درد در لثه و آسيب بافت آن را موجب شود. با مراجعه به دندانپزشک مي توانيد استفاده از محافظ دهان براي کمک به توقف ناخن جويدن و يا به حداقل رساندن برخي آسيب هاي آن را بررسي کنيد.


 با مصرف اين مواد غذايي به جنگ سرطان برويد 

 يک متخصص تغذيه گفت: ماده فيبر موجود درسبزيجات و ميوه جات باعث کاهش احتمال سرطان در افراد مي شود.

رضا هاشمي متخصص تغذيه در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ با بيان اينکه ماده فيبر موجود درسبزيجات و ميوه جات باعث کاهش احتمال سرطان در افراد مي شود، گفت: مواد غذايي مانند حبوبات، آرد، آلو، گندم، نان سنگک، چاي سبز، توت و انجير خشک، کشمش، سيب، هويج و مرکبات سرشار از ماده فيبر هستند.وي با اعلام اينکه مصرف سبزي باعث کاهش وزن مي شود، اظهار داشت: حرکت سريع غذا در دستگاه گوارش، جلوگيري از بروز سرطان، افزايش سرعت تخليه روده و باکتري هاي مفيد در بدن از مهمترين خاصيت مصرف ماده فيبر است.اين متخصص تغذيه با بيان اينکه مصرف سالاد از بروز سرطان جلوگيري مي کند، تصريح کرد: تهيه و مصرف سالادهاي تيره رنگ مانند اسفناج، کلم، لوبيا سبز، فلفل و گوجه فرنگي ايمني بدن را نسبت به بروز سرطان افزايش مي دهد.وي با اعلام اينکه سموم و آفات موجود در ميوه جات باعث ايجاد سرطان در بدن افراد مي شود، تاکيد کرد: براي ضدعفوني کردن و از بين بردن ميکروب و آلودگي هاي موجود در ميوه جات و سبزيجات تازه، اين مواد غذايي را در زمان مصرف با مواد شوينده شست و شو دهيد.هاشمي با اشاره به تاثير تمشک در سلامت افراد بيان کرد: مصرف انگورهاي درشت باعث نابودي سلول هاي سرطاني کبد مي شود.وي با بيان اينکه مهمترين خواص سير ضدسرطاني بودن آن است، تصريح کرد: استفاده از مولتي ويتامين، مصرف بعضي مکمل ها، آبميوه هاي صنعتي و نوشابه خطر ابتلا به سرطان را افزايش مي دهد.


 خبرپزشكي 

 فشارخون؛

بزرگترين فاکتور خطرساز بيماري قلبي و عروقي

رئيس انجمن آترواسکلروز ايران فشارخون را به عنوان بزرگترين فاکتور خطرساز بيماري قلبي و عروقي دانست و گفت: نارسايي قلب و کليه، سکته قلبي و آسيب عروق بزرگ بدن از جمله گشادي شريان آئورت محصول عدم درمان فشار خون شرياني است.

دکتر مسعود قاسمي در آستانه برگزاري ششمين همايش قلب و فناوري هاي نوين و همايش مشترک قلب، غدد و قلب و اعصاب اظهار داشت: اين همايش جهت ارائه آخرين دستاوردهاي تشخيصي، درماني و بيماري هاي مشترک قلب، مغز و غدد طي 14 و 15 بهمن ماه سال جاري در تالار همايش هاي پژوهشگاه نيرو برگزار مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي ششمين همايش قلب و فناوري هاي نوين و همايش مشترک قلب، غدد و قلب و اعصاب ،وي افزود: در اين همايش افزايش فشارخون شرياني، موضوع افزايش چربي هاي خون و عوارض آن بر روي قلب و مغز که موضوع مشترک هر 3 رشته تخصصي است، مورد بحث و گفت‌وگو قرار مي گيرد. رئيس انجمن آترواسکلروز ايران بيان داشت: همچنين اختلات
ضربان هاي قلب و روش هاي درماني مدرن مثل داروهاي نسل جديد و پيشرفته که عمده آن در کشور در حال مصرف است و روش هاي مدرن رفع تنگي عروق همچون استفاده از بالون و استند مورد مباحثه قرار خواهد گرفت.

قاسمي فشارخون را به عنوان بزرگترين فاکتور خطرساز بيماري قلبي و عروقي دانست و عنوان کرد: آمارها گوياي اين موضوع بوده که در حال حاضر 80 درصد افراد جامعه بشري تا سن 70 سالگي تحت تأثير نحوه زندگي ممکن است به اين بيماري مبتلا بشوند لذا تشخيص و درمان به موقع بسيار حائز اهميت است. رئيس ششمين همايش قلب و فناوري هاي نوين خاطر نشان کرد: افزايش فشارخون شرياني در صورت درمان به موقع بسيار خوب کنترل مي شود و عمده عوارض ناشي از آن خذف خواهد شد ولي متأسفانه فشار خون بالا اغلب بدون علامت بوده و به عبارتي شايع ترين علامت فشارخون، بي علامتي است براي همين گاهي بيماري خاموش ناميده مي‌شود. قاسمي با اشاره به اينکه کساني که آگاهانه و با وجود اينکه از بيماري خود اطلاع دارند ولي درمان را با تأخير و يا اصلا به جهت رفع آن تلاش نمي کنند در خطر ويژه عوارض قرار دارند، گفت:عدم درمان اين مشکل سبب نارسايي قلب که يکي از وخيم ترين تظاهرات فشارخون است خواهد شد. وي تصريح کرد: همچنين نارسايي کليه، سکته قلبي و آسيب عروق بزرگ بدن از جمله گشادي شريان آئورت محصول عدم درمان فشار خون شرياني است.ششمين همايش قلب و فناوري هاي نوين و همايش مشترک قلب، غدد و قلب ،اعصاب 14 و 15 بهمن در تالار
همايش هاي پژوهشگاه نيرو برگزار مي شود


 خبرهاازعالم علم 

 بيماران دچار تيروئيد مراقب بينايي خود باشند

عضو هيئت مديره انجمن چشم پزشکي ايران، گفت: 20 درصد بيماران دچار کم کاري و پر کاري تيروئيد، مبتلا به علائم چشمي هستند.

دکتر علي صادقي طاري در حاشيه برنامه پيش کنگره انجمن چشم پزشکي ايران در مرکز همايش هاي رازي، افزود: بيماري تيروئيد از نوع پرکار و کم کار آن نسبتا شايع است.

به گزارش دبيرخانه بيست و ششمين کنگره چشم پزشکي ايران،وي گفت: اين بيماري در افرادي که ممکن است تست هاي آزمايشگاهي آنها هنوز جواب نداده باشد، بعضي از علائم چشمي اين بيماري را دارند که اين علائم شامل مختصري قرمزي چشم، سوزش چشم، احساس درد در کاسه چشم، قرمزي ملتحمه و تورم پلک ها، که همه از علائم اوليه بيمار دچار کاسه چشمي است که مربوط به تيروئيد بوده و چشم آرام آرام به جلو حرکت مي کند و يک يا هر دو چشم گرفتار مي شود.

دبير اجرايي بيست و ششمين کنگره چشم پزشکي ايران، ادامه داد: بيمار ممکن است از اين علائم خارج شود ولي منجر به کاهش بينايي، انحراف چشم و دوبيني مي شود و اگر به موقع تشخيص و درمان نشود ممکن است بيمار بينايي خود را از دست بدهد.

صادقي افزود: بسيار مهم است که اگر فرد علائمي نظير التهاب چشم، تشديد علائم در صبحگاه، قرمزي پلک، متورم شدن و احساس جسم خارجي دارد بايد حتما به دنبال پيدا کردن عارضه تيروئيد باشد و يکي از وظايف مهمي است که ما چشم پزشکان بايد انجام دهيم.

عضو هيئت مديره انجمن چشم پزشکي ايران، گفت: 80 درصد اين علائم در تيرويد پرکار و 15 درصد در افرادي که کم کاري تيروئيد دارند و 5 درصد در افرادي است که تست هاي تيروئيدي آنها طبيعي است.

صادقي ادامه داد: اگر فردي دچار بيماري تيروئيد بوده و داراي علائمي چشمي است بايد حتما به پزشک مراجعه کند.

وي گفت: مهمترين درمان براي اين بيماران درمان هاي نگه دارنده شامل پرهيز از دخانيات، استراحت روحي و جسمي، استفاده از دارو و در آخر اگر نياز به جراحي باشد، عمل جراحي است


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي