جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/09/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5442

مديرکل تعاون کار و رفاه اجتماعي استان گلستان:
ايمني در بسياري از کارگاه‎هاي کوچک استان رعايت نمي‎شود


استانداردسازي زيربناي اقتصاد مقاومتي است


3مجروح به علت واژگوني سواري پرايد در محور فيروزکوه-دماوند

طي 8 ماهه سال جاري؛
مبادلات مرزي در کردستان به بيش از 2 ميليارد دلار رسيد


خبــر


در استان


 مديرکل تعاون کار و رفاه اجتماعي استان گلستان:
  ايمني در بسياري از کارگاه‎هاي کوچک استان رعايت نمي‎شود 

 گرگان – خبرنگار آفرينش

دکتر مازندراني در حاشيه بازديد از يک کارگاه ساختماني در شهرستان گرگان که درراستاي حساس‎سازي و تاکيد بر لزوم توجه به امور ايمني در کارگاههاي ساختماني صورت گرفت، به لزوم رعايت نکات ايمني و حفاظتي در کارگاهها اشاره کرد.

وي گفت: در بسياري از کارگاههاي کوچک مسايل ايمني به درستي رعايت نمي‎شود که منجر به حوادث ناشي از کار مي‎شود.

وي با بيان اينکه هزينه حوادث ناشي از کار در کشور با هزينه‎هاي عمراني برابري مي‎کند، افزود: با افزايش سطح نظارتها و ميزان آموزشها، مي‎تواند حوادث را کاهش داده و درنهايت سرمايه کشور را به سمت مسايل بهداشتي و رفاهي مردم سوق داد.

مديرکل تعاون کار و رفاه اجتماعي استان با تاکيد بر اينکه پيمانکاران و کارفرمايان بايد مسايل ايمني را در اولويت کار خود قرار دهند، خاطرنشان کرد: تعداد بازرسان کار ما در استان 13 نفر است که اين تعداد در مقايسه با تعداد کارگاههاي استان که بيش از 4000 واحد مي‎باشد، تعداد اندکي است.

وي ضمن تبيين برنامه‎هاي اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعي درخصوص بسط و گسترش فرهنگ ايمني در فضاي کسب و کار، بر اجراي ساخت و ساز توسط افراد متخصص و همچنين استقرار دپارتمان ايمني در همه کارگاههاي ساختماني تاکيد کرد و افزود: آموزش همه‎جانبه ايمني براي همه گروههاي کاري شاغل در کارگاه امري ضروري است که باعث کاهش حوادث ناشي از کار خواهد شد.

در اين بازديد که به منظور بررسي ايمني در کارگاههاي مرتبط با صنعت ساختمان و با همراهي مسئولين اداره کل راه و شهرسازي و سازمان نظام مهندسي استان صورت گرفت، ضمن بررسي نقاط ضعف و قوت سيستمهاي ايمني کارگاه موردنظر بر رفع نواقص موجود تاکيد شد.

همچنين در اين بازديد توافقي بر ايجاد کميته راهبري ايمني در صنعت ساختمان با دستگاههاي متولي امر ساخت وساز شهري به منظور هماهنگي در برنامه‎ريزي و کنترلهاي مشترک صورت گرفت.قابل ذکر است که به طور ميانگين نزديک به 44 درصد از حوادث ناشي از کار کشور در صنعت ساختمان اتفاق مي‎افتد.


 استانداردسازي زيربناي اقتصاد مقاومتي است 

 کرج - خاکپور

بيست و سومين نشست ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي با رياست استاندار البرز تشکيل شد.

به گزارش خبرنگار آفرينش به نقل از روابط عمومي استانداري البرز، بيست و سومين جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي به رياست سيدحميد طهائي استاندار البرز در سالن شهداي دولت برگزار شد.

طهائي در بخشي از اين نشست که به ارائه گزارش اداره کل استاندار اختصاص داشت، استانداردسازي را زيربناي اقتصاد مقاومتي و بهره‎وري دانست و گفت: در حوزه استاندارد بايد وقت بيشتري گذاشته شود، بهره‎وري يکي از اصول اقتصاد مقاومتي است و منافع آن بازگشت دارد. براين اساس رعايت استاندارد در دستگاهها، کاهش مصرف انرژي بهينه‎سازي امکانات از بسترهايي است که به تحقق اقتصاد مقاومتي منتهي مي‎شود.

وي استانداردسازي در بخش صنوف را نيز از نکاتي دانست که خودنظارتي بر آن وجود دارد، اما تحقق کامل آن مستلزم نمونه‎برداري از نظارتها است. وي افزود: ترغيب اصناف و زيرمجموعه آنها در شيوه‎هاي استانداردسازي مي‎تواند بخشي از اهداف را محقق سازد.

استاندار البرز گفت: در استان البرز علاوه بر واحدهاي داراي مجوز، بخشي از صنايع بدون مجوز هستند و همين امر وظايف ما را در اجراي ضوابط و کيفي‎سازي محصولات توليدي خطيرتر مي‎سازد. طهائي در زمينه گزارش اداره کل هواشناسي نيز گفت: امروزه در دنيا کشاورزان فصل کشت خود را منطبق با پيش‎بيني‎هاي هواشناسي تنظيم مي‎کنند، ايستگاهها و ماهواره‎هاي هوايي نيز در استان مستقر است و بايد بيشتر از اين ظرفيتها استفاده کرد.

وي افزود: البرز در کنار پايتخت قرار دارد و مدرنترين تجهيزات هوايي کشور در آنجا مستقر است بنابراين بايد زمينه پوشش آن در استان را نيز فراهم آورد. در اين نشست، اداره کل استاندارد، هواشناسي و بهزيستي، گزارش" اقدام و عمل" دستگاه متبوع را ارائه دادند. همچنين برنامه‎ها و گزارشهاي ستاد به بحث و بررسي گذاشته شد.

در بيست و پنجمين جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي، مشاورعالي استاندار، معاون امور اقتصادي و توسعه منطقه‎اي، رييس سازمان مديريت و برنامه‎ريزي و جمعي از مديران اين ستاد حضور داشتند.


 3مجروح به علت واژگوني سواري پرايد در محور فيروزکوه-دماوند 

 دماوند-خبرنگار آفرينش

واژگوني يک دستگاه خودروي پرايد در محور فيروزکوه-دماوند سه مجروح بر جاي گذاشت.

مسعود عليان، رئيس مرکز حوادث و فوريت‌هاي پزشکي شهرستان دماوند در گفتگو با خبرنگار آفرينش از واژگوني يک دستگاه خودروي پرايد در محور فيروزکوه-دماوند حد فاصل پمپ بنزين آبسرد و مسجد اهل‌بيت(ع) خبر داد و اظهار کرد: سه نفر از سرنشينان مجروح شدند.

وي ادامه داد: مجروحان اين حادثه بلافاصله توسط دو دستگاه آمبولانس اورژانس 115 به بيمارستان سوم شعبان دماوند انتقال يافته و پس از درمان اوليه به تهران اعزام گرديدند.

همچنين به گفته عوامل پليس راهور حاضر در صحنه تصادف علت اين حادثه بي‌احتياطي راننده پرايد، توجه نکردن به جلو و مقررات رانندگي بود که در نهايت به سمت راست جاده منحرف شده و سقوط کردند.


 طي 8 ماهه سال جاري؛
 مبادلات مرزي در کردستان به بيش از 2 ميليارد دلار رسيد 

 سنندج - سميرا مرادپور

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت:در 8 ماه سال جاري جمعا 2 ميليارد و 511 ميليون دلار مبادلات مرزي استان کردستان صورت گرفته که نسبت به مدت مشابه سال قبل 24 درصد کاهش يافته است.

محمد دره‎وزمي در پنجمين جلسه کارگروه توسعه صادرات کردستان اظهار کرد: استان کردستان کردستان با دارا بودن 2 بازارچه و 3 گمرک، در 8ماه سال جاري مجموعا 216 ميليون دلار صادرات از گمرکات استان و 300 ميليون دلار از ساير گمرکات داشته است. وي تصريح کرد: در مقابل 516 ميليون دلار مجموع صادرات استان کردستان 20 ميليون دلار واردات صورت گرفته است که در مدت يادشده بالغ بر يک ميليارد و 975 ميليون دلار ترانزيت کالا صورت گرفته است.

وي خاطرنشان کرد: در 8 ماه سال جاري جمعا 2 ميليارد و 511 ميليون دلار مبادلات مرزي استان کردستان صورت گرفته است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 24 درصد کاهش را نشان مي‎دهد.

دره‏وزمي افزود: اقلام عمده صادرات استان انواع تراکتور، انواع بستني، گوجه فرنگي، کيسه خون و انواع سبزيجات و کاهو است که بازارهاي عمده صادراتي اين استان عراق، افغانستان، سودان، امارات متحده عربي و هلند بوده است.

وي تصريح کرد: از 20 ميليون دلار واردات صورت گرفته از مرزهاي استان کردستان حدود 5 ميليون دلار آن مربوط به گمرک سنندج و مابقي آن از طريق گمرک باشماق مريوان صورت گرفته است.

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان کشورهاي مبداء واردات اين استان را کشورهاي هند، پاکستان، ترکيه و ايتاليا معرفي کرد و گفت: بيشترين ميزان واردات صورت‏گرفته از کشورهاي پاکستان و عراق بوده است.


 خبــر 

 منطقه «مهرآباد بخش رودهن» به محلي براي حاشيه‌نشيني تبديل شده است

رودهن-ايرج صادقعلي

فرمانده انتظامي بخش رودهن گفت: منطقه مهرآباد بخش رودهن واقع در شهرستان دماوند به عنوان محلي براي حاشيه‌نشيني تبديل شده است و با راه‌اندازي پاسگاه انتظامي مسکن مهر مهرآباد مي‌توانيم، جرايم را ساماندهي كرده و کاهش بدهيم.

به گزارش خبرنگار آفرينش، ايوب فتحعليان ضمن اشاره به برخي مشکلات بخش رودهن اظهار کرد: از جمله معضلاتي که به عنوان موارد تهديدکننده بخش رودهن مي‌توان از آن ياد کرد وجود اتباع بيگانه، مواد مخدر، حاشيه‌نشيني و فعاليت سفره‌خانه‌هاي سنتي غير مجاز است.

وي افزود: متأسفانه نيروي انتظامي بخش رودهن به دليل عدم حضور اداره اماکن عمومي به صورت مستقل در اين بخش، نمي‌تواند اقدام مؤثري درخصوص رسيدگي به سفره‌خانه‌هاي غيرمجاز انجام دهد.

فرمانده انتظامي بخش رودهن، با اشاره به پلمپ برخي سفره‌خانه‌ها با هماهنگي اماکن، آن را اقدامي تسکين‌دهنده و موقت نام برد که بايد تصميم جدي در اين خصوص اتخاذ شود.

فتحعليان درخصوص وجود اتباع بيگانه در بخش رودهن خاطرنشان کرد: خوشبختانه با اجراي طرح جمع‌آوري اتباع بيگانه در بخش رودهن، تعداد 40 نفر از اين افراد در طول يک روز جمع‌‌‌آوري شدند.

وي تأکيد کرد: متأسفانه محدوده مهرآباد به محلي براي حاشيه‌نشيني رودهن تبديل شده که اين موضوع معضلات خاص خود را به همراه دارد.

فرمانده انتظامي بخش رودهن تصريح کرد: با توجه به افتتاح مسکن مهر در محدوده مهرآباد، بسياري از جرايم مانند اختفاي مواد مخدر و سرقت در آن افزايش يافته است که اين امر، بيانگر ضرورت استقرار پاسگاه انتظامي به منظور ساماندهي و کاهش جرايم اجتماعي در مهرآباد مي‌باشد.

فتحعليان با اشاره به همکاري شهرداري براي تعبيه کانکس به منظور ساماندهي و امنيت در مهرآباد، اين امر را کافي ندانسته و بر ايجاد پاسگاه انتظامي و استقرار نيرو و گشت انتظامي مستقل تأکيد کرد.

وي با توجه به انجام سرقت‌هاي اخير در بخش رودهن و دستگيري سارقان گفت: درخصوص دستگيري سارقان و همچنين پخش‌کنندگان مواد مخدر، اين نکته وجود دارد که اين افراد غيربومي مي‌باشند و متأسفانه معضل وجود حاشيه‌نشيني، يکي از دلايل اين امر مي‌باشد.

با هدف ترويج فرهنگ کتابخواني؛

برگزاري نشست کتابخوان در اداره كل کتابخانه‌هاي عمومي استان گلستان

گرگان - قهرمان

به گزارش روابط عمومي اداره کل کتابخانه‏هاي عمومي استان گلستان، نشستهاي کتابخوان به عنوان يک طرح ملي درسال نود وچهار توسط نهاد کتابخانه‌هاي عمومي کشور درسطح ملي با هدف ارائه سير مطالعاتي آغاز شد و ادارات کل استانها با برگزاري نشستهاي کتابخوان اقدامات موثري را دراين زمينه داشتند.

اداره کل کتابخانه‌هاي عمومي استان گلستان در سال نود وچهار بيش از شانزده نشست استاني برگزار کرد ودرسال نود وپنج با هدف تخصصي نمودن نشستهاي کتابخوان به برگزاري چندين نشست تخصصي چون اقتصاد مقاومتي، بانوان و...اقدام نمود.

لازم به ذکراست در کنار برگزاري نشستهاي کتابخوان استاني شهرستانها نيز جلسات هفتگي برگزار نموده‌اند. اداره کل کتابخانه‌هاي عمومي استان گلستان نيز درکنار برگزاري نشستهاي تخصصي استاني و شهرستاني نشست کتابخوان ويژه همکاران ستادي برگزار مي‌نمايد. اين نشستها با هدف ترغيب درهمکاران جهت مطالعه مي‌باشد که با استقبال همکاران ستادي مواجه گشته است.

مدير توزيع برق سنندج خبر داد؛

رفع حريم و اصلاح نقاط حادثه‎خيز شبکه برق روستاهاي سنندج

سنندج- سميرا مرادپور

مدير توزيع برق سنندج گفت: كار بازديد و برداشت اطلاعات از روستاهايي كه در آنها فاصله قانوني واحدهاي مسكوني با شبكه 20كيلوولت رعايت نشده و ساخت وسازهاي غيراصولي و نامتعارف در سنوات گذشته در دست اقدام و بررسي است. محمدرسول ملكي با تاكيد برلزوم برنامه‎ريزي منسجم درخصوص اجراي پروژه‎هاي رفع حريم تصريح كرد: در روستاي گرميدر با نصب يك دستگاه پست هوايي 50كيلوولت آمپر و اصلاح 600مترشبكه فشار متوسط و ضعيف هوايي و همچنين احداث 46متر كابل‎كشي فشار ضعيف زميني، ساختمانهاي مسكوني و محدثات روستا از حريم خارج شدند.

بازديد استاندار خوزستان از پروژه 2 هزار واحدي مسكن مهر نفت اهواز

اهواز – خبرنگار آفرينش

دكتر غلامرضا شريعتي؛ استاندار خوزستان به همراه مهندس بيژن عالي‎پور مديرعامل شرکت ملي مناطق نفت‏خيز جنوب از پروژه 2 هزار واحدي مسكن مهر نفت اهواز بازديد كردند.بازديد استاندار خوزستان از اين پروژه براي سومين بار در سال جاري و با هدف بررسي روند اجرايي و پيشرفت پروژه و چگونگي ارائه خدمات زيربنايي و روبنايي از سوي دستگاههاي مسئول انجام شد. در اين بازديد منوچهر رحماني؛ مديركل راه و شهرسازي خوزستان و محمد خانچي؛ مشاور مديرعامل مناطق نفت‎خيز جنوب در امور اجرايي و پيگيري و مجري پروژه و نماينده پيمانکار حضور داشتند. دکتر شريعتي؛ استاندار خوزستان با اشاره به اينکه اين پروژه از پيشرفت خوبي برخوردار است؛ اظهار داشت: تا پايان سال جاري 600 واحد مسکوني از اين پروژه به متقاضيان تحويل داده خواهد شد.

در نيمه اول سال جاري توسط متخصصان داخلي حاصل شد؛

صرفه‎‏جويي 8 ميليارد توماني شركت پالايش نفت اصفهان با بومي سازي 155 قطعه

اصفهان – محمد راعي

رئيس پشتيباني ساخت داخل شركت پالايش نفت اصفهان گفت: در نيمه اول سال جاري تعداد 155 قطعه با تيراژ 22442 عدد در شركت پالايش نفت اصفهان توليد و صرفه‏جويي بالغ بر 81 ميليارد ريال حاصل شد.به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، محمدعلي صفري با بيان اينكه تعداد اقلام ساخته شده نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 12درصد رشد داشته است، اظهار داشت: در اين مدت موفق به ساخت تعداد زيادي از انواع قطعات يدكي دستگاههاي پالايشي شده‎ايم كه اين نشان از تخصص و همت صنعتگران ايراني توانمند و پرتلاش دارد.


 در استان 

 گشت‌وگذاري در روستاي «مومج» شهرستان دماوند

دماوند-خبرنگار آفرينش

مومج از روستاهاي شهرستان دماوند است و در فاصله 15 کيلومتري جاده تهران – فيروزکوه، منشعب از پل دليجايي و منتهي به درياچه تار قرار دارد.

در گذشته، ساکنين اين روستا به دليل بهره‌مندي از زمين‌هاي کشاورزي، ضمن انجام امور کشاورزي که بسيار سخت بود به دامداري هم مي‌پرداختند.

طبيعت بسيار زيبا و محدود اين روستا و عدم وجود راه‌هاي ارتباطي مناسب به مناطق توسعه‎يافته دماوند و تهران، اهالي اين روستا را از ديرباز به انسانهايي پرتلاش و ساعي تبديل نمود؛ طوري که با نشستن در پاي صحبت مسن‌ترهاي اين روستا، مي‌شنويم آنها با اتحاد و همدلي و با استفاده از بيل و کلنگ اقدام به ايجاد راه براي ارتباط به شهر دماوند از طريق روستاي آرو نمودند.

اين همت مقدمه‎اي شد تا اولين جاده مومج از مسير روستاي آرو به صورت پيچ در پيچ به مومج راه‎اندازي شود (در سال 1355)، تا اهالي روستاهاي همجوار يعني دهنار، هوير، يهر و له پشت هم بطور غيرمستقيم، از نعمت جاده بهره‏مند شوند. مردمان اين روستا وقتي به دوراهي جاده تهران-مازندران رسيدند به دليل نزديکي به تهران، بيشتر تهران را انتخاب کردند؛ اما به نظر مي‎رسد به دليل وابستگي شديد فرهنگي، به‌ويژه گويش مازندراني، جمعي از آنها را مجاب نمود تا به سمت مازندران بروند.

غالب آن‌ها در حوزه شرق تهران و در محله‌هاي اطراف ميدان امام حسين(ع) به هنر خياطي روي خوش نشان داده بودند و تعدادي نيز به شهرهاي ساري و قائم شهر رفت‎و آمد مي‌کردند. از ديرباز اهالي اين روستا، در قالب چهار طايفه رمه‏دان، فلک، باهو و حاجي به انجام امور روستا مي‎پرداختند.

هر يک از اين طايفه‌ها در درون خود از تيره‌هاي گوناگون برخوردارند. براي نمونه مي‏توان از تيره‌هاي يوسفي، اميري، خانجان، القل، ستاري، ايازي، جانبايي، قنبري، علي‎اولاده و اولاده کريم نام برد. نام اين تيره‌ها و اولاده‌ها بيشتر باز مي‌گردد به اسامي افراد سرشناس زمان خود که نوادگان آنها تلاش مي‌کنند از آنها به نيکي ياد کنند.

براي نمونه مي‌توان از کريم از ناميان دوران گذشته مومج، به عنوان معمار آباداني ياد نمود. مي‌گويند نهر آبي که از بندسر ( نزديک روستاي دهنار) شروع و به تنگه وايزر (نزديک روستاي له‎پشت) ختم مي‌شود به دستور ايشان طراحي و لايروبي مناسب گرديد. طوري که با وجود گذشت زمان (بيش از صد سال) و باريک شدن پهناي نهر، زمين‌ها و باغ‌هاي بسياري از اين نهر استفاده مي‌کنند که نيمي از سرسبزي و خرمي مومج مديون زمين‌هايي است که از آب‌هاي جاري در اين نهر بهره‌مند مي‎باشند. اين بزرگمرد از طايفه رمه‏دان (رمادان) بوده است.

رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي اسلامشهر:

برگزاري عصر شعر يلدا در اسلامشهر

اسلامشهر- محمدرضا عباسي

سيدحسن حسيني؛ رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان اسلامشهر اظهار کرد: در آستانه فرارسيدن شب يلدا و گراميداشت آن در بين اقشار مختلف جامعه، مراسم عصر شعر يلدا، در شهرستان اسلامشهر برگزار مي‏گردد.

حسيني افزود: اين نشست با حضور اساتيد و شاعران مطرح چون استاد محمدعلي بهمني، فرامرز عرب عامري و جمعي ديگر از شعراء و اهالي فرهنگ و ادب از شهرستانهاي اسلامشهر، بهارستان، رباط کريم و تهران برگزار مي‎گردد.

وي بيان کرد: عصر شعر يلدا روز 5شنبه 25 آذرماه جاري در سالن اجتماعات فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار و ميزبان کليه دوستداران و اهالي فرهنگ و ادب مي‏باشد.

وي خاطرنشان کرد: برگزاري محافل شعرخواني و شاعري در شهرستان اسلامشهر در بين اقشار مختلف مردم منطقه، به ويژه علاقمندان به شعر بسيار چشمگير بوده و حضور تعداد بي‎شماري شاعر و وجود تعداد زيادي تشکل و محافل ادبي شعرخواني، بيانگر علاقه وتمايل زياد مردم هنرپرور شهرستان اسلامشهر است.

وضعيت ترافيک شهر زير ذره‎بين شوراي شهر رباط کريم

رباط کريم- ذبيح اله اصغري

در جلسه شوراي شهر در راستاي بررسي وضعيت ترافيکي شهر رباط کريم، اعضاي شورا با مسئولان ترافيک و حمل و نقل شهر در مورد مسائل ترافيکي به بحث و گفتگونشستند .

به گزارش خبرنگار ما، در اين جلسه تغيير محل توقف تاکسيها از چهارراه مصلي به نقطه مناسب ديگري در شهر مورد بررسي قرار گرفت و اقدامات صورت گرفته توسط حوزه حمل و نقل شهرداري در اين جلسه تشريح شد.

بنا بر اين گزارش در اين جلسه با تأکيد بر اينکه ايستگاه‌هاي تاکسي در سطح شهر موجب ايجاد ترافيک و اختلال در تردد شهروندان و ساير خودروها شده‌اند، طرح‌هاي جايگزين براي تعيين مکان و جانمايي ايستگاههاي تاکسي از سطح شهر مورد بحث و تبادل‌نظر قرارگرفت .

گفتني است در اين جلسه همچنين معاون حمل و نقل و ترافيک شهري رباط کريم از مشکلات و روندهاي جايگزيني ايستگاههاي کنوني در سطح شهر و همچنين تردد بي‌شمار خودروهاي شخصي مسافرکش و کمبود و کاهش مسافر براي رانندگان تاکسي سخن گفت و راههاي عملي در خصوص رفع اين مشکلات را مطرح نمودند .


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي