جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/09/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5442


واگذاري 7 ميدان نفتي ايران به روس‌ها


افزايش روزانه 20 ميليون دلاري درآمد نفت ايران

مشاور موسسه بين‌المللي مطالعات انرژي:
ابقاي کارت سوخت بر مصرف سوخت نظارت مي کند


معادلات انرژي


يادداشت


ميز خبر


 واگذاري 7 ميدان نفتي ايران به روس‌ها 

 7 ميدان نفتي ايران به منظور مطالعه و در صورت توافق، اجراي عمليات توسعه اي به شرکت هاي مختلف روسي واگذار شدند. به گزارش شانا ، الکساندر نواک وزير انرژي روسيه و بيژن زنگنه وزير نفت ايران جلسه اي را به منظور توسعه همکاري هاي دو کشور در زمينه نفت و گاز آغاز کردند.هم اکنون اين جلسه پشت درهاي بسته با حضور وزراي دو کشور و ديگر مسئولان ارشد انرژي در حال برگزاري است.بر اساس آخرين توافقات همکاري بين ايران و روسيه، واگذاري مطالعه و توسعه ميادين منصوري و آب تيموري به شرکت لوک اويل، واگذاري مطالعه و توسعه ميادين آبلان و پايدار غرب به شرکت زارا بژنفت، واگذاري مطالعه و توسعه ميدان دهلران به شرکت تات نفت و واگذاري مطالعه و توسعه ميادين چشمه خوش و چنگوله به شرکت گازپروم نهايي شده است .

توافق ايران و روسيه براي فروش 100هزار بشکه نفت

در همين رابطه ،وزير نفت از توافق با روسيه براي فروش روزانه 100هزار بشکه نفت خبر داد و گفت: پيش بيني مي شود با توجه به توافق اوپک و غير اوپک قيمت نفت در محدوده 50 تا 55 دلار محکم بايستد.بيژن زنگنه در حاشيه امضاي تفاهمنامه توسعه دو ميدان نفتي ايران با شرکت گازپروم نفت روسيه در جمع خبرنگاران گفت: تاکنون مذاکراتي با شرکت هاي مختلف روسي همچون لوک اويل، تات نفت و زابرژ نفت و گازپروم نفت براي توسعه 7 ميدان نفتي انجام گرفته است.وزير نفت با اعلام اينکه شرکت هاي روسي بايد در مدت زمان تعيين شده پيشنهاد فني خود را با تکميل مراحل مطالعاتي به منظور توسعه ميادين نفتي به شرکت ملي نفت ايران ارائه کنند، تصريح کرد: پس از ارائه پيشنهاد فني، شرکت ها بايد پيشنهاد مالي ارائه کنند و در نهايت با انجام گفتگوها در خصوص چارچوب هاي قراردادي، توسعه ميادين نفت و گاز گفتگوها انجام خواهد شد.

اين عضو کابينه دولت همچنين در خصوص مذاکرات با شرکت روسيه به منظور فروش نفت خام هم توضيح داد: تاکنون براي فروش روزانه 100 هزار بشکه نفت خام با روسيه به توافق رسيده ايم و شخصاً از الکساندر نواک وزير انرژي روسيه درخواست کرده ام تا يکي دو روز آينده توافق نهايي براي فروش اين ميزان نفت به روسيه انجام شود.

اين مقام مسئول با تاکيد بر اينکه در صورت توافق نصف مبلغ فروش نفت به روسيه از طريق دريافت خدمات فني و مهندسي و مابقي به صورت نقد انجام مي شود، تاکيد کرد: بايد در مدت يکي دو روز پيش رو با روس ها به توافق برسيم.

زنگنه با يادآوري اينکه همکاري ايران با شرکت هاي نفتي روسي و چيني يکي از سياستهاي راهبردي صنعت نفت در دوران پسابرجام است، گفت: ايران به دنبال متنوع سازي طرف هاي خود براي توسعه ميادين بوده و شرکت ها بايد براي توسعه ميادين پس از ارائه پيشنهاد فني، پيشنهاد مالي خود را ارائه کنند.

احتمال افزايش قيمت نفت به 55 دلار

وي همچنين در خصوص تحولات پيش روي در بازار نفت پس از توافق هفته جاري بين کشورهاي عضو و غير عضو اوپک به منظور مديريت ارزي و توليد نفت گفت: قيمت نفت در بازار قابل پيش بيني نيست اما نشانه هايي وجود دارد که به نظر مي رسد قيمت ها در سطح 50 تا 55 دلار به ازاي هر بشکه نفت محکم بايستد.

زنگنه با بيان اينکه تمام نشانه ها حاکي از قيمت هاي رو به بالا در بازار نفت است، يادآور شد: از سوي ديگر در حالي روند افزايشي قيمت نفت آغاز شده که هنوز يک بشکه نفت از بازار کم نشده و قرار است از ابتداي ژانويه 2017 ميلادي کاهش توليد نفت کشورها آغاز شود.

اين عضو کابينه دولت با اعلام اينکه شخصاً به آينده بازار نفت خوشبين هستم، خاطرنشان کرد: مهمتر از اعداد و ارقام، توافق کشورهاي اوپک و غير عضو اوپک براي سلامت بازار و ايجاد توازن بين عرضه و تقاضاي نفت بوده که بازار هم اين اقدام اوپک و غير اوپکي ها را باور کرده است.


 افزايش روزانه 20 ميليون دلاري درآمد نفت ايران  

 
معاون وزير نفت از افزايش روزانه 20 ميليون دلاري درآمد نفتي ايران پس از توافق اوپک و غير اوپک خبر داد و گفت: شرکت هاي روسي در مقايسه با ساير کشورها،بالاترين مشارکت را در صنعت نفت ايران دارند.

به گزارش مهر، اميرحسين زماني نيا معاون امور بين الملل و بازرگاني وزير نفت در سيزدهمين اجلاس کميسيون مشترک همکاري هاي اقتصادي ايران و روسيه با تقدير از نقش رهبري مشترک ايران و روسيه براي توافق نفتي بين کشورهاي عضو اوپک و غيرعضو اوپک براي مديريت عرضه و توليد نفت گفت: با همفکري و همکاري بيژن زنگنه، وزير نفت ايران و الکساندر نواک، وزير انرژي روسيه يک توافق تاريخي بين کشورهاي عضو و غيرعضو اوپک هفته جاري در وين و به منظور محدودسازي توليد نفت کشورها اتفاق افتاد.اين مقام مسئول با تاکيد بر اينکه با توافق جديد اوپک و غيراوپکي ها که دست کم روزانه 300 ميليون دلار به حجم درآمدهاي نفتي کشورهاي بزرگ توليدکننده نفت جهان افزوده خواهد شد، تاکيد کرد: فقط روسيه از محل توافق اوپک و غيراوپک و افزايش احتمالي قيمت نفت خام روزانه 100 ميليون دلار درآمد بيشتر کسب خواهد کرد.

زماني نيا همچنين با اشاره به افزايش روزانه 20 ميليون دلاري درآمدهاي نفتي ايران پس از توافق تاريخي اوپک و غيراوپکي ها تاکيد کرد: اين توافق بزرگ صرفا در سايه هماهنگي و همکاري ايران و روسيه حاصل شده است.

معاون امور بين الملل و بازرگاني وزير نفت با يادآوري اينکه در طول چند سال اخير شرکت هاي ايراني و روسي همکاري قابل توجهي نداشته اند، يادآور شد: پس از گفتگو و ملاقات هاي رئيس جمهوري اسلامي ايران و رئيس جمهور روسيه، جهش قابل توجهي در توسعه همکاري شرکت هاي نفتي ايران و روسيه حاصل شده است.

وي با بيان اينکه در طول چند ماه گذشته تاکنون چندين تفاهم نامه همکاري بين ايران و شرکت هاي نفتي روسيه براي توسعه ميادين نفت و گاز کشور امضا شده است تاکيد کرد: قطعا در دوران پسابرجام شرکت هاي نفتي روسيه بالاترين ميزان مشارکت براي توسعه ميادين نفت و گاز ايران را در مقايسه با تمامي کشورهاي خارجي خواهند داشت.


 مشاور موسسه بين‌المللي مطالعات انرژي:
 ابقاي کارت سوخت بر مصرف سوخت نظارت مي کند 

 مشاور موسسه بين‌المللي مطالعات انرژي با تاکيد بر اين‌که ابقاي کارت سوخت داراي حسن‌هايي است، توضيح داد: هرچند ممکن است ابقاي کارت سوخت هزينه‌هايي را به وزارت نفت تحميل کند اما مي‌تواند اطلاعات را به صورت آنلاين در اختيار مسوولين ذيربط قرار دهد.مهدي اميرمعيني در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به موافقت کميسيون انرژي مجلس مبني بر ابقاي کارت سوخت، گفت: هنوز سوبسيدها به طور کامل حذف نشده است و ماندگاري کارت سوخت اطلاعاتي را در اختيار تصميم‌گير يا سياست‌گذار قرار مي‌دهد که به مصرف بنزين نظارت مي‌کند.

وي ادامه داد: هرچند که ممکن است ابقاي کارت سوخت هزينه‌هايي را به وزارت نفت تحميل کند، اما اطلاعات را به صورت آنلاين در اختيار مسوولين ذيربط قرار مي‌دهد.

مشاور موسسه بين‌المللي مطالعات انرژي با بيان اين‌که قيمت‌هاي سوخت در کشور با قيمت‌هاي منطقه متفاوت است، اظهار کرد: اگر قيمت‌ها با قيمت‌هاي منطقه برابر بود وجود کارت سوخت ضروري نبود، اما هنوز اختلاف قيمت منطقه‌اي وجود دارد و اين امکان قاچاق سوخت مخصوصا در مناطق مرزي را فراهم مي‌کند.


 معادلات انرژي 

 وزير نفت در صحن علني مجلس :

نتيجه اجلاس اوپک ادامه برجام است!

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در نشست علني پارلمان دو سؤال ملي شهباز حسن‌پور نماينده سيرجان از بيژن زنگنه وزير نفت را مورد بحث و بررسي قرار دادند.

به گزارش فارس، حسن‌پور در يکي از اين سؤالات درباره علت عدم اجراي کامل بند (ي) تبصره 2 قانون بودجه سال 94 که در خصوص اختصاص 2 ميليون تن قير رايگان به وزارت راه بود،‌ از وزير نفت سؤال کرد.

همچنين وي در پرسش ديگري درباره علت عدم اجراي بند 5 ماده 6 قانون اجراي سياست‌هاي کلي اصل 44 قانون اساسي در وزارت نفت سؤال کرد.

زنگنه وزير نفت با حضور در نشست علني پارلمان به ارائه توضيحاتي درباره اين 2 پرسش پرداخت و اظهار داشت: قير موجود در کشور توسط شرکت‌هاي خصوصي توليد مي‌شود و وزارت نفت قيري در اختيار ندارد که بخواهد آن را به صورت رايگان در اختيار دستگاه‌هاي مذکور قرار دهد و براي اجراي اين حکم قانوني لازم است تا منابع مورد نياز آن در اختيار شرکت ملي پالايش و پخش فراورده‌هاي نفتي قرار گيرد.

وي افزود: سال گذشته تنها حدود 10 هزار ميليارد ريال در اختيار شرکت ملي پالايش و پخش فراورده‌هاي نفتي قرار گرفت و مابقي آن به عنوان يارانه به حساب خزانه واريز شد.

وزير نفت همچنين تصريح کرد: تغيير در ارقام و رديف‌هاي بودجه نياز به تأييد سازمان برنامه و بودجه دارد و چنانچه وزارت نفت رقمي مازاد بر ارقام مشخص شده در بودجه براي اين امر هزينه کند، بايد پاسخگوي ديوان محاسبات و بازرسي مجامع باشد.

زنگنه در بخش ديگري از سخنانش تأکيد کرد: قوانين مصوب مجلس بايد انعکاس بودجه‌اي داشته باشد و تا وقتي انعکاس بودجه‌اي نداشته باشد ما نمي‌توانيم آن را اجرايي کنيم،‌ همانطور که گفتم ما قير رايگان نداريم، ما قيرفروشي نداريم و توليد قير در اختيار بخش خصوصي است، ما درآمدها را به خزانه واريز مي‌کنيم که بخشي به عنوان عوارض و بخشي به عنوان يارانه پرداخت مي‌شود.

وي با تأکيد بر اينکه تغيير ارقام بودجه‌اي بايد اصلاح شود، گفت: براي بودجه سال 96 با اصرار وزارت نفت، اين روش برداشته شد تا پول را به وزارت راه بدهند و خودش برود قير خريداري کند، ما قير رايگان نداريم.

زنگنه با اشاره به افزايش سقف سهم توليد ايران در اوپک، گفت: خوشبختانه توانستيم سقف توليد نفت کشورمان را افزايش دهيم که اين ادامه برجام است.

وزير نفت در ادامه سخنانش با بيان اينکه بايد بررسي کنيم چگونه مي‌توانيم اين مصوبه مجلس را اجرايي کنيم، تصريح کرد: ما يک پول مشخصي را در اختيار داريم که هر جا بگويند آن را هزينه مي‌کنيم، هر گونه تقسيم‌بندي براي صرف اين پول انجام شود، ما آن را اجرايي خواهيم کرد،‌ با توجه به اينکه روال براي سال آينده تغيير کرده است، لذا فکر مي‌کنم مشکلات در اين زمينه حل و فصل شود.

نفت اندکي ارزان شد

در حالي که پس از افزايش قيمت هاي قابل توجه در بازار نفت در جلسه گذشته سرمايه گذاران اقدام به برداشت سود کرده اند، قيمت نفت اندکي کاهش يافت.به گزارش تسنيم، در حالي که پس از افزايش قيمت هاي قابل توجه در بازار نفت در جلسه سرمايه گذاران اقدام به برداشت سود کرده اند، قيمت نفت کاهش يافت.

اما تجار گفتند، به دليل افزايش تقاضا در آسيا و کاهش عرضه نفت از سوي ابوظبي به عنوان بخشي از طرح کاهش توليد اوپک و غير اوپکي ها، قيمت نفت کاهشي جزئي را تجربه کرده است.به گزارش رويترز، قيمت هر بشکه نفت برنت با 4 سنت کاهش به 55 دلار و 65 سنت رسيد. قيمت نفت وست تگزاس اينترمدييت آمريکا هم 8 سنت کاهش داشت و به 52 دلار و 75 سنت رسيد. توليد کنندگان آمريکايي مشارکتي در طرح کاهش توليد نخواهند داشت. تجار گفتند، پس از آنکه قيمت نفت به دنبال توافق اوپک و غير اوپکي ها براي کاهش توليد به بالاترين رقم در طي يک سال گذشته رسيد، موج قابل توجهي از برداشت سود در بازار نفت شکل گرفت. توليد کنندگان عضو و غير عضو اوپک قرار است مجموعا حدود 1.8 ميليون بشکه از توليد خود را با هدف تقويت قيمت ها کاهش دهند.تجار در عين حال افزودند که بازار نفت همچنان با مازاد عرضه مواجه است.

معاون اجرايي رئيس جمهور اعلام کرد:

جلوگيري از توزيع و فروش بنزين بي کيفيت

معاون اجرايي رئيس جمهور با تاکيد بر اينکه با واردکنندگان بنزين بي کيفيت برخورد مي شود، گفت: در جريان خصوصي سازي، برخي واگذاري ها به بخش دولتي بايد اصلاح شود.

به گزارش مهر، محمد شريعتمداري درجمع خبرنگاران با اشاره به توزيع بنزين بي کيفيت در کشور و همچنين ورود برخي بنزين هاي بي کيفيت وارداتي به کشور گفت: توليد بنزين در کشور در اختيار دولت نيست و در دوره اي به بخش خصوصي واگذار شده است، مانند ساير فعاليت هاي ديگري که واگذار شد. اما يک استاندارد اجباري از سوي سازمان ملي استاندارد تدوين شده است.

وي با اشاره به اينکه کيفيت بنزين از سوي سازمان ملي استاندارد و وزارت نفت کنترل مي‌شود، گفت: آزمايش‌هايي در مواقع گوناگون بر روي بنزين انجام مي‌گيرد، البته برخي از نمونه ها با استانداردهايي که قبلاً ابلاغ شده است مطابقت ندارد که اقدامات قانوني براي جلوگيري از توزيع و فروش آنها به عمل مي آيد.معاون اجرايي رئيس جمهور با اشاره به آزمايشگاه مشترک وزارت نفت و سازمان ملي استاندارد، گفت: همه هدف ما اين است که با تکميل کارخانه توليد بنزين، ميزان توليد بنزين استاندارد در کشور به 100 درصد برسد و در آينده اي نزديک علاوه بر توليد، صادر کننده بنزين هم شويم.


 يادداشت 

 مهندسي و ديپلماسي قابل احترام ايران در اوپک

اعضاي سازمان اوپک در نشست اخير خود براي اولين بار در 8 سال اخير درباره کاهش توليد نفت به توافق رسيدند.

براساس اين توافق، اعضاي اوپک بايد توليد نفت خود را به ميزان 700 هزار بشکه در روز کاهش دهند اما ايران از اين موضوع مستثناست. يعني ايران مي‌تواند همچنان توليد نفت خود را افزايش دهد. بيشترين حجم کاهش توليد در اوپک نيز به عهده عربستان سعودي است. اين موضوع نشان دهنده پيروزي بزرگ نفتي ايران در برابر عقب نشيني سعودي‌هاست.

عربستان سعودي پيش تر گفته بود تنها در صورت توقف رشد توليد ايران، حاضر به کاهش توليد نفت خود است. با اين حال تصميم نشست الجزاير اوپک نشان داد عربستان سعودي از موضع پيشين عقب‌نشيني کرده و پذيرفته است با وجود توليد بدون سقف ايران، ليبي و نيجريه، ساير اعضاي اوپک توليد خود را کاهش دهند.

عربستان سعودي با توليد بيش از 10 ميليون بشکه در روز، بيشترين سهم کاهش توليد اوپک را به عهده خواهد داشت. توليد نفت ليبي به دليل بحران اين کشور بعد از سقوط قذافي، به شدت کاهش يافته است و اصولا اين کشور، نفت بسيار اندکي توليد مي‌کند و تاثيري در بازار ندارد. نيجريه نيز قصد ندارد توليد خود را کاهش دهد اما توليدش را افزايش نيز نخواهد داد.

قطعا اين اتفاق به معناي پيروزي بزرگ براي ايران است زيرا در صورت کاهش توليد اوپک و به معناي واقعي تر، کاهش توليد نفت عربستان سعودي، اين ايران خواهد بود که مي‌تواند راحت‌تر از قبل، نفت بيشتري را بفروشد و در نتيجه توليد نفتش را افزايش دهد. بايد به اين نکته نيز اشاره کرد آنچه در بازار نفت اهميت بيشتر دارد، در درجه نخست مقدار توليد و صادرات و سهم هر کشور از بازار توليد و صادرات نفت خام است و تعيين قيمت نفت در رتبه بعدي اهميت قراردارد. نبرد نفتي امروز عربستان با ايران نيز در رتبه نخست رقابت بر افزايش سهم از بازار صادرات است و قيمت اين ماده در رتبه بعدي اهميت قرار مي‌گيرد.

نتيجه نشست 171 اوپک همچنين نشان داد بيژن زنگنه، وزير نفت ايران، در برنامه خود براي بازگرداندن توليد نفت به قبل از تحريم‌ها همچنان مصمم و تاکنون نيز در اين برنامه موفق بوده است. زنگنه بارها گفته است که ايران تا پيش از بازگشت توليد به قبل از تحريم‌ها، در هيچ برنامه تثبيت توليد نفت مشارکت نخواهد کرد. از تدبير عالمانه وزارت نفت و شخص مهندس زنگنه در اين دستاورد بزرگ نمي‌توان به راحتي گذشت. در وضعيت کنوني با توجه به اينکه معادلات جهاني در پيچيده‌ترين حالت خود قرار دارد، اين تدبير ديپلماسي نفتي را بايد قدر دانست و بر صدر نشانيد.

آمارها نيز نشان مي‌دهد توليد نفت ايران در سه ماه اخير، به رقم بيش از 3,6 ميليون بشکه در روز رسيده است. اين رقم نزديک به ميزان توليد نفت ما قبل از تحريم‌هاست اما ايران گفته مي‌خواهد توليد را به بيش از 4 ميليون بشکه در روز برساند. توليد نفت خام ايران در سال 1384 شمسي به روزانه 4.2 ميليون بشکه در روز رسيده بود.

توليد نفت ايران به دليل تحريم‌ها روند کاهشي را آغاز کرد تا در سال 1391 به حدود 2 تا 2,5 ميليون بشکه در روز رسيد. در اين مدت صادرات نفت ايران هم از حدود 3 ميليون بشکه در روز به کمتر از 800 هزار بشکه در روز کاهش يافت. با اين حال با انتخاب حسن روحاني به رياست جمهوري در سال 1392 و دست يابي به توافق هسته‌اي (برجام)، توليد و صادرات نفت ايران روند افزايشي گرفت و اين روند تا بازگشت به حالت قبل از تحريم‌ها همچنان ادامه دارد. اين روند بازگشت به شرايط، خود نشان از توفيق و عزم ايران در اجراي برنامه‌هايي است که از آغاز به کار دولت وعده داده شده بود.

علي خرم، تحليلگر مسائل بين‌الملل


 ميز خبر 

 هشدار ايران به ترکيه درباره قاچاق سوخت کاميون هاي ترک

مديرکل ترانزيت و حمل‌ونقل بين‌المللي سازمان راهداري نسبت به قاچاق سوخت توسط ترکيه در ايران هشدار داد و گفت: بر اساس بررسي صورت گرفته 500 کاميون‌ ترانزيتي ترکيه در مرز بازرگان طي شش ماه در ايران قاچاق سوخت انجام داده‌اند.به گزارش تسنيم،محمدجواد عطرچيان اظهار کرد: اتحاديه کاميون‌داران ترک در حال سياست گذاري براي رسيدن به بازارهاي آسياي ميانه است و کاميون‌هاي ترک مي‌خواهند از سوخت ارزان ايران براي رسيدن به کشورهاي آسياي ميانه استفاده کنند و ايران بيش از اين اين وضع را برنمي‌تابد.

وي با انتقاد از قاچاق سوخت ازسوي کاميون هاي ترانزيتي ترکيه و عدم قبول آن از سوي طرف ترک، تصريح کرد: دو طرف بايد اراده اي قوي براي حل مشکلات حمل و نقلي داشته باشند.

وي با اعلام اينکه اين آمادگي را داريم که همه مسائل حمل و نقل جاده اي را با طرف ترک حل وفصل کنيم، افزود: متاسفانه در بيشترمذاکرات درخواست هاي طرف ترکيه نوعي زياده خواهي و شامل امتيازاتي است که به جا نيست. در ژانويه 2015 توافقنامه اي بين محمود واعظي وزير ارتباطات و همتاي ترک درمورد سوخت به امضا رسيد که اين موافقتنامه از روز اجرا توسط طرف ترکيه نقض شد. بر اساس اين توافقنامه قرار بود کاميون هاي ترانزيتي ترکيه با سوخت کافي به ايران بيايند. اين امتيازي بزرگ بود که طرف ايراني به طرف ترک داد اما تقريبا ازهمان ابتدا کاميون هاي ترک سوخت خود را در ايران مي زدند.

وي ادامه داد:براساس مطالعاتي که ايران طي 6 ماه روي کاميون هاي ترانزيتي ترک درمرز بازرگان انجام داد، مشخص شد در يک محدوده زماني کوتاه بيش از 500 کاميون ترک درايران قاچاق سوخت انجام داده اند و نتيجه اين تحقيق براي مقامات ترکيه ارسال شد. متاسفانه طرف ترک پاسخي به مکاتبات ما نداد و محدوديتي براي اين کاميون ها اعلام نکرد.عطرچيان ادامه داد: ايران با هدف برقراري مناسبات بهتر با ترکيه، سعي کرد ادعاي خود را اثبات کند و براي همين ليستي از پانصد کاميون ترک با دست خط خود رانندگان کاميون‌ها که اعتراف به انجام قاچاق سوخت کردند تهيه شده است.وي با ارائه اين ليست به طرف ترک، گفت: ادامه اين وضعيت باعث شد توافقنامه دوجانبه دکتر واعظي و همتاي ترک وي نقض شود.

به گفته مديرکل ترانزيت و حمل‌ونقل بين‌المللي سازمان راهداري، مشکل اصلي در روابط حمل و نقلي ترکيه و ايران، کاميون هاي ترانزيتي ترکيه است که بايد سوخت خود را از ترکيه بياورند و سوخت کافي براي عبور از سرزمين ايران داشته باشند اما عملا اين اتفاق نيفتاده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي