جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/09/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5442

معاون رئيس جمهور در امور زنان:
زنان با سقف و حصار شيشه‌اي مواجه‌اند


خبرها


رهنموني از بزرگان


ياد‌د‌اشـت


ميز خبر


 معاون رئيس جمهور در امور زنان:
 زنان با سقف و حصار شيشه‌اي مواجه‌اند 

 
معاون رئيس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: لايحه جامع انتخابات در کميسيون سياسي دولت در حال بررسي و تلاش مي کنيم در آن ورود و مباحث مربوط به زنان را مطرح کنيم.به گزارش ايسنا، شهين دخت ملاوردي در نشست هم انديشي زنان فعال و نخبه سياسي که امروز در وزارت کشور برگزار شد، افزود: احزاب نقش جدي در کادرسازي و تربيت مديران آينده کشور دارند ولي متاسفانه حضور زنان در احزاب کمتر است؛ به دلايل مختلفي احزاب هنوز نتوانستند نقش موثر خود را در فرايند قدرت ايفا کنند بنابراين زنان نيز هنوز به جايگاه مطلوب خود در احزاب دسترسي پيدا نکردند.

وي با بيان اينکه زنان با سقف و حصار شيشه‌اي و کف‌هاي چسبنده مواجه هستند اظهار کرد: منظور از کف هاي چسبنده اعتماد به نفس پايين برخي از زنان است که اجازه فعاليت در عرصه هاي مختلف را به آنها نمي دهد. در مجموع سقف‌هاي شيشه‌اي و کف‌هاي چسبنده مانع تحرک شغلي و مديريتي زنان در کشور مي‌شود.

به گزارش ايسنا، ملاوردي در بخش ديگري از صحبت هاي خود اظهار کرد: مشارکت زنان در کشور مي تواند به توسعه سياسي بينجامد. يکي از شعارهاي کليدي رئيس جمهور هنگام انتخابات رياست جمهوري آرامش در سياست، آسايش در اقتصاد و امنيت بر فرهنگ بود. براي دستيابي به آرامش در سياست نيازمند مقدماتي بوديم اکنون با اقدامات دولت در حوزه هايي مانند اقتصاد و سياست خارجي شرايط محيا شده است تا به سياست داخلي توجه بيشتري شود.

وي با اشاره به وجود محدوديت هايي براي زنان در سطح دنيا و از جمله ايران براي پيشرفت سياسي و حضور در مراکز تصميم گيري و تصميم سازي اظهار کرد: اين موانع موجب شده که صداي زنان به گونه‌اي مطلوب شنيده نشود. در جوامع دموکراتيک نيز با اين وضعيت مواجه هستيم البته در دو دهه اخير پيشرفت هايي در حوزه سياست، اجتماع، آموزش و ... حاصل شده است و زنان توانسته‌اند به مراکز تصميم گيري و تصميم سازي بيشتر راه پيدا کنند.

ملاوردي در ادامه گفت: برخي تبعيضات مي تواند منجر به شرايط استخدامي و دستمزد نابرابر، وجود امکانات نابرابر براي زنان شود.

وي با بيان اينکه پيشرفت برخي کشورها در زمينه بهره گيري از ظرفيت هاي زنان در دو دهه اخير براساس برنامه ريزي بوده است تصريح کرد: اهداف کمي سهميه بندي به صورت اختياري از سوي احزاب، بسيج نيروها و تصميمات هدفمند براي بهبود توازن در کار و زندگي زنان عواملي بوده است که موجب شده پيشرفت‌هايي در زمينه حضور زنان در مراکز تصميم گيري و تصميم سازي در برخي از کشورها رخ دهد.

معاون رئيس جمهور در امور زنان و خانواده اضافه کرد: احزاب در ايران هنوز نتوانسته‌اند تصميماتي در جهت ايجاد توازن در کار و زندگي زناني که مايل به عضويت در احزاب هستند، به وجود آورند و زناني که مايل به انجام کار حزبي هستند با اين مشکلات مواجه هستند، اگر تدابير لازم در اين زمينه انديشيده نشود چنين مشکلي همچنان پابرجا مي ماند؟.

وي با اشاره به تسهيلات حضرت امام و مشارکت زنان گفت: براساس فرمايش ايشان زنان بايد در مقدرات اصلي مملکت دخالت کنند. اين رويکرد به نظر مي رسد مربوط به فعاليت سياسي زنان در عرصه نخبگي است. علاوه بر آن در عرصه عمومي حضرت امام به هم دوشي زنان و مردان در زمان پيروزي انقلاب اسلامي و جنگ تحميلي اشاره مي کنند و در وضعيت نامه ايشان نيز چنين اشاراتي ديده مي شود.

وي افزود: در عمل نيز حضرت امام به مشارکت سياسي زنان توجه داشتند به عنوان نمونه مرحوم مرضيه دباغ عضو هيات سياسي بوده‌اند که نامه ايشان را به گورباچف ابلاغ کردند.

مولاوردي سياست هاي کلي برنامه هاي توسعه‌اي کشور و سند چشم انداز 20 ساله را يکي از الزامات توجه به مشارکت زنان برشمرد و اظهار کرد: بدون مشارکت زنان در تحقق اهداف و سياست ها به موفقيت کامل نمي رسيم. علاوه بر آن دانش آموختگي زنان افزايش پيدا کرده است اما هنوز تناسب لازم ميان تخصص هاي زنان و حضور آنان بر مناسب قدرت و تصميم گيري نيست، اين در حالي است که ارتباطي دو سويه ميان توسعه يافتگي و مشارکت زنان وجود دارد. مشارکت روزافزون زنان در روند توسعه موجب گسترش و تعميق توسعه مي شود؛ علاوه بر آن در اين شرايط فرصت ها و امکاناتي فراهم مي شود که زنان مي توانند از آن بهره ببرند.

معاون رئيس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به تعهدات بين المللي ايران در زمينه افزايش مشارکت زنان اظهار کرد: اسنادي در زمينه توسعه پايدار در دستور کار جهاني است که لازم است به آن توجه شود. از سوي ديگر براساس آخرين گزارش هاي مجمع جهاني، اقتصاد رتبه ايران در زمينه مشارکت سياسي زنان از بين 144 کشور 137 بوده است البته در آمار سال جاري يک کشور از آمارگيري کم شده است بنابراين بهبود رتبه ايران را نمي‌توان به حساب بهتر شدن شرايط گذاشت.وي افزود: متاسفانه در ارائه آمار و اطلاعات به مجامع بين المللي مشکلاتي داريم بنابراين گزارشات ارائه شده به اين مجامع با واقعيت موجود تناسب چنداني ندارد اگر مطابق اطلاعات استاندارد گزارش ارائه دهيم، شاهد تغييرات فاحشي در زمينه رتبه ايران در مجامع بين المللي خواهيم بود.ملاوردي در پايان اظهار کرد: هدف ما عدالت جنسيتي است و يکي از شاخص‌هاي توانمند سازي زنان توانمند سازي سياسي محسوب مي شود که تلاش مي کنيم در اين جهت عمل کنيم.


 خبرها 

 اوقات فراغت جوانان، زمان بيکاري يا فرصتي براي باروري و شکوفايي استعدادها

از نظر کارشناسان و صاحب نظران علوم تربيتي و اجتماعي، اوقات فراغت يکي از حساس ترين مقاطع زندگي افراد به شمار مي‌رود که به مراتب در اقشار جوان و نوجوان جامعه از اهميت بيشتري برخوردار است. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، نحوه و کيفيت برنامه ريزي ها براي غني سازي اوقات فراغت از ضرورياتي است که در ميان بسياري از اقشار جوان و نوجوان جامعه مورد غفلت و بي توجهي قرار مي گيرد.

در واقع اوقات فراغت فرصتي ويژه است که بخشي از رشد و تعالي انساني در اين مقطع و بازه زماني محقق مي شود، زيرا عموما فعاليت‌هاي روزانه در قالب کار و اشتغال، منحصر به اموري روزمره و تکراري مي‌شود و در فراغت است که انسان با پرداختن به امور دلخواه خود متناسب با استعدادها و علائق خويش در جهت رشد و پرورش خود گام برمي دارد.

در ادوار و دهه‌هاي پيشين نحوه گذران اوقات فراغت ميان جوامع به عنوان يک مسأله اجتماعي مهم و برجسته مطرح نبود، زيرا اساسا نحوه گذران اوقات فراغت در قالب سنتي تأمين کننده و جوابگوي نيازهاي روحي و رواني انسان بود.

شب نشيني ها، رابطه تنگاتنگ خانواده ها و بافت حاکم بر مناسبات اجتماعي و خانوادگي آن دوران، تا حد امکان فضا و خلأ دوران فراغت از کار را پر مي‌کرد اما در عصر حاضر، پيشرفت تکنولوژي، دغدغه‌ها و مشغله‌هاي روزمره، ارتباطات ديجيتالي، شبکه هاي اجتماعي به مثابه پلي هستند که ارتباطات را به صورت مجازي محقق مي کنند.

اگرچه در چنين عرصه اي ارتباطات با سهولت ميسر مي‌شود اما ديگر آن شور و صفاي دوران گذشته در آن وجود ندارد.

در روزگار کنوني، انسان خسته از زندگي ماشيني، کمتر قادر است مناسبات و رفت و آمدها را به شيوه‌هاي سنتي تجربه کند و گاه احوالپرسي ها نيز در شکل و قالب مجازي محقق مي شود که فاقد روح و احساس عاطفي لازم است.

به طور معمول اوقات فراغت به فراخور علاقه ها،سليقه‌ها، داشته ها و امکانات افراد مديريت مي شود.

عالم با مطالعه، ورزشکار با تمرين هاي بدني، هنرمند با خلق اثر هنري و نويسنده با دست به قلم شدن، هر کدام اوقات فراغت خويش را به نوعي پر مي کنند و به واقع هر کس، متناسب با شخصيت و مَنش خود براي اوقات فراغت خويش برنامه ريزي مي‌کند، اما ظاهرا در جامعه ما برخي برداشتي متفاوت از اوقات فراغت دارند.

از بي برنامگي تا بستر سازي براي لغزش هاي احتمالي در اوقات فراغت

مهديه حافظي جامعه شناس و آسيب شناس اجتماعي در گفتگو با خبرنگار گروه اجتماعي باشگاه خبرنگاران جوان،اظهار داشت: برخي از نوجوانان و جوانان گمان مي کنند، اوقات فراغت فرصتي براي لذت جويي و خوش‌گذراني است که چنين طرز تفکري خود مي‌تواند به عاملي براي انحراف مبدل شود.

وي افزود: البته اصل لذت جويي نکوهيده نيست، بلکه منظور خوش‌گذراني هايي است که به صورت افسار گسيخته و خارج از قاعده تجربه مي شود که در اغلب موارد به عاملي براي انحراف و ابتذال بدل مي شوند.

حافظي گفت: مديريت و نظارت صحيح و اصولي خانواده و البته تأمين امکانات مورد نياز جوانان، دو اصل حائز اهميتي است که مي تواند لذت جويي اوقات فراغت را در مسيري هدفمند و پر بازده هدايت کند.محمود شريعتي جامعه شناس و آسيب شناس اجتماعي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، يکي از آسيب‌هاي اوقات فراغت را بي برنامگي و عدم لحاظ کردن هدفمندي در آن عنوان مي کند.

وي در اين ارتباط اظهار کرد: اوقات فراغت بي برنامه با بيهودگي و اتلاف وقت مترادف است و سرمنشأ عمده انحرافات در همين بي برنامگي‌ها نهفته است.

اين جامعه شناس و آسيب شناس اجتماعي گفت: در اين نوع از اوقات فراغت، فرصت‌هاي بسياري از دست مي‌رود و به واقع ثانيه‌ها و دقايق بي بازگشت عمر انسان در اين فضا به بطالت مي گذرد.

رخوت و بي تحرکي در اوقات فراغت

شريعتي نوعي ديگر از تهديداتِ دوران فراغت را مشمول بي تحرکي مي‌داند و در اين خصوص مي افزايد: بيشتر افراد در فراغت‌هاي بي تحرک، با گوش دادن به موسيقي، تماشاي فيلم، استفاده از اينترنت، بازي هاي رايانه اي و غيره اوقات خود را سپري مي کنند.

شريعتي گفت: البته گوش دادن به موسيقي يا ديدن فيلم هايي خوش ساخت و اثرگذار نيز به نوبه خود براي روح و روان، رشد و تعالي انسان لازم است، اما آن چه که مخرب است، معطوف به تبديل شدن اين امر به يک عادت است که در واقع فرد در بي تحرکي، صرفا دريافت کننده است و در چنين شرايطي، روحيه خلاقيت در انسان کور مي شود و در موارد حاد مي‌تواند با تحميل آسيب هايي جدي همراه شود.

وي افزود: به عنوان مثال، افرادي که بخش اعظم اوقات فراغت خود را با بازي هاي رايانه اي سپري مي‌کنند، ضريب آسيب و تخريب در آن ها بالا مي رود و بعضا ديده مي شود برخي از کساني که به نوعي معتاد بازي‌هاي کامپيوتري شده‌اند، بعد از مدتي دچار مشکلاتي همچون صرع مي شوند.

شريعتي در خاتمه يادآور شد: زماني اوقات فراغت سنگ بنا و بسترساز رشد و تعالي مي‌شود که جنبه‌هاي متعدد مورد نياز انسان اعم از لذت، شادماني، تفکر و انديشه، آموزش، خلاقيت و غيره در آن لحاظ شود و تحقق اين امر خطير، مستلزم برنامه‌ريزي مدون و اصولي است که در ابعاد گوناگون تأمين کننده مولفه هاي فوق بر اساس روحيات، خلقيات و علاقه‌مندي هاي فرد شود و البته نبايد از نظر دور داشت که بدون وجود و تأمين زيرساخت هاي لازم، عملا حاصل شدن چنين ساز و کاري فراهم نخواهد شد.


 رهنموني از بزرگان  

 اعتدال

از فرط غرور نه و از فرط ضعف آري مگو.

مثل اسپانيايي

خردمنداز افراط و تفريط مي هراسد.

آئين تااو

برگرفته از كتاب رهنمون،غلامحسين ذوالفقاري


 ياد‌د‌اشـت 

 قصه پر غصه كودكان مناطق محروم

الهام فراهاني

قصه پر غصه كودكان روستاي هاي محروم كشور از آن دست قصه هايي است كه دل آدمي را به درد مي آورد.فكرش را بكنيد ما در امكانات كامل در س مي خوانيم و به تحصيل ادامه مي دهيم اما در گوشه كنار كشور هستند روستاهايي كه از تعليم درس و كلاس محروم اند و شايد هفته اي يكبار به مدرسه بروند كه آن هم اگر شرايط آب وهوايي و راه مساعد بود يك معلم مي آمد.

درد اين كودكان محروم بيشتر از اين حرف هاست كه من بخواهم با گفتن چند جمله بيان كنم كودكاني كه به خاطر نداشتن خريد كتاب ترك تحصيل مي كنند فكر كنيد اين بچه ها به جز دغدغه درس و نداشتن معلم با نبود آب و كمبود سرويس بهداشتي هم مواجهند اينكه دولت با بي توجهي به اين مسئله، دل كودكان روستايي و عشايري را به در مي آورد چقدر فرق است بين كودكاني كه به عشق تحصيل فرسنگ ها راه مي روند و اين خستگي را به جان مي خرند با وجود دو.ري از خانواده و د رمدارس شبانگاهي با كمترين امكاناتي كه وجوددارد بازهم عشق به تحصيل را رها نمي كنند و اما در شهرهاي بزرگ با وجود بهترين امكانات هنوز بعضي ها غر مي زنند و براي تحصيل و يادگيري اما و اگر مي آورند .

هرچقدر از اين قصه بگوييم كم است و زبانم قاصراست از اينكه چرا بايد در كشور ما كه به باشگاه اتمي ورود كرده است در بعضي شهرهاي محروم آن ابتدايي ترين چيز يعني مدرسه وامكانات آن مهيا نباشد و كودكاني در پي داشتن مدرسه چشم انتظار باشند .

دولت هم كه سرش شلوغ است وهروقت پاي صحبت مدرسه ، كمبود امكانت مناطق محروم مي شود مي گويد به زودي برنامه اي جديدي داريم و اجرايي مي شود بودجه كم است و هنوز به دست مانرسيده .!

اينكه تقسيم منايع مالي عادلانه نيست و همين باعث قصه كودكان محروم روستايي از جمله سيستاني شده است .

و دراخر وقتي پاي صحبت اين كودكان مي نشيني و مي بيني كه در تهران با اين همه امكانات و آموزشي كه وجود دارد براي دانش آموزان آن بازگو كنيد كه كودكان سيستاني به دليل نداشتن پول خريد كتاب قيدتحصيل را مي زند باورش سخت باشد عجيب اما اين درد كه عجيب و غير باور است وجود دا رد نميدانم چه بگويم اما فقط مي توانم اميدوار باشم كه دولت هرچه سريعتر براي اين مناطق محروم، براي كودكاني از جنس گلبرگ گل كه تشنه ي تحصيل اند امكانات رفاهي و بهداشتي مهيا شود به اميد روزي كه ديگر كودكان تمام ايران دغدغه تحصيل را نداشت باشند .


 ميز خبر 

 مشاور دبيرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر:

58 درصد معتادان زير 34 سال سن دارند

مشاور دبيرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: تحقيقات ما نشان مي‌دهد 58 درصد از معتادان زير 34 سال سن دارند و نشانه‌روي سيستم هوشمند اعتياد به سمت‌وسوي نوجوانان و جوانان کشور براي ايجاد يک قتل‌عام بين آن‌ها است.حميد صرامي در گفت‌وگو با ايسنا، افزود: شواهد در روند فعاليت‌هاي کشور نشان مي‌دهد مداخلات به هر ميزان در سنين کودکي و نوجواني صورت گيرد شرايط براي عدم مصرف مواد مخدر بهتر خواهد بود و تحقيقات ما نشان مي‌دهد کماکان مصرف ماده مخدر ترياک، هروئين، شيشه و ماري‌جوانا به ترتيب رتبه‌هايي را به خود اختصاص مي‌دهد.

وي ادامه داد: هرمزگان نهمين استاني است که طرح توانمندسازي دانش آموزان در آن اجرا مي‌شود و بر اين اساس مقرر است با تربيت نيروي انساني متخصص در سطح مدارس بتوانيم از ميزان مصرف مواد مخدر و بروز اعتياد به‌شدت جلوگيري کنيم.صرامي افزود: بر اساس اين طرح علاوه بر دانش آموزان، آموزش سبک‌هاي فرزند پروري به پدران و مادران دانش آموزان دوره دوم متوسطه ارائه خواهد شد و در کنار آن به مديران، معلمان و مشاوران اين دوره تحصيلي به‌گونه‌اي آموزش داده خواهد شد که هر معلم به‌گونه‌اي پيام‌آور يک پيام پيشگيري باشد که کلاس‌هاي درس تبديل به اقدامات مداخلانه براي پيشگيري از اعتياد شود.

وي اظهار کرد: تحقيقات ما نشان مي‌دهد 58 درصد از معتادان زير 34 سال سن دارند و نشانه‌روي سيستم هوشمند اعتياد به سمت‌وسوي نوجوانان و جوانان کشور براي ايجاد يک قتل‌عام بين آن‌ها است.

اين مقام مسئول اذعان کرد: قطعاً مداخلاتي که از سوي مدارس براي ايمن‌سازي و توانمندسازي دانش آموزان صورت مي‌گيرد يک مداخله بي‌بديل است و انتظار داريم تمام مدارسي که مشمول اين طرح مي‌شوند بتوانند با همکاري جدي و مشارکت والدين و معلمان براي ايمن‌سازي دانش آموزان گام‌هاي جدي‌تري را بردارند. صرامي افزود: قطعاً اگر بتوانيم جلوي الگو مصرف را بگيريم و جوانان و نوجوانان به چرخه اعتياد حتي براي مصارف تفريحي وارد نشنود مي‌بايست گام‌هاي جدي‌تري برداشته شود.

نجات 8 شهروند از ميان شعله ها

سخنگوي سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري تهران از وقوع آتش سوزي بامدادي در يک مجتمع مسکوني خبر داد و گفت: آتش نشانان 8 شهروند را از ميان شعله ها و دود نجات دادند.

سيد جلال ملکي در گفتگو با مهر درباره جزييات مهار شعله هاي آتش در اين حريق شبانه گفت: ساعت 22 شب گذشته حادثه آتش سوزي واقع در سعادت آباد خيابان طاهرخاني به سامانه 125 آتش نشاني اعلام و نيروهاي 4 ايستگاه به همراه نردبان هيدروليک، خودروي تنفسي و تشک نجات به محل اعزام مي شوند.وي افزود : با استقرار آتش نشانان در محل حادثه مشاهده مي شود که آتش سوزي در طبقه دهم يک واحد 260 متري يک مجتمع مسکوني 10 طبقه، 19 واحده اتفاق افتاد که در اين حادثه اتاق خواب، پذيرايي و سوناي خشک کاملا شعله ور بود.وي تصريح کرد: آتش نشانان در اولين اقدام 3 نفر از ساکنان ( مادر 32 ساله، دختر 10 و 5 ساله) را از ميان دود غليط به بالکن و از طريق نردبان هيدروليک به سطح زمين منتقل و به عوامل اورژانس تحويل دادند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي