جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/09/29 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5445

در حاشيه تحولات بازار نفت؛
رکورد قيمت نفت ايران شکسته شد

نقش راهبردي گاز در محروميت‎زدايي از سيستان و بلوچستان؛
گازرساني به زاهدان؛ در دستور کار وزارت نفت

توسعه متوازن صنعت گاز در همه مناطق کشور؛
تاسيسات جديد تقويت فشار گاز به بهره‎برداري رسيد


معادلات انرژي


ميز خبر


 در حاشيه تحولات بازار نفت؛
 رکورد قيمت نفت ايران شکسته شد 

 
براي نخستين بار از ابتداي سال 2016 قيمت هر بشکه نفت خام صادراتي ايران با ثبت جهش قيمتي بيش از چهار دلار از مرز 50 دلار عبور کرد تا يک رکورد جديد قيمتي به ثبت برسد.

به گزارش خبرنگار مهر، در آستانه عملياتي شدن توافق اوپک و غير اوپکي‌ها براي کاهش نزديک به دو ميليون بشکه‌اي توليد نفت، قيمت طلاي سياه در معاملات منتهي به نهم دسامبر با افزايشي خيره کننده در بازار روبرو شد.

بر اين اساس قيمت تمامي شاخص‌هاي معتبر نفت خام جهان همچون برنت درياي شمال، وست تگزاس آمريکا، سبد نفتي اوپک، شاخص نفت عمان و دوبي همگي از محدوده بشکه‌اي 50 دلار عبور کردند.

قيمت سبد نفتي اوپک با ثبت افزايشي حدود چهار دلار و 25 سنت در محدوده 50 دلار و 69 سنت، قيمت نفت خام شيرين آمريکا (وست تگزاس) با ثبت افزايشي دو دلار و هفت سنتي در محدوده 50 دلار و 97 سنت و قيمت هر بشکه نفت خام برنت درياي شمال با ثبت افزايشي سه دلاري در محدوده 52 دلار و 44 سنت در بازار معامله شده است.

علاوه بر اين در ادامه جهش بهاي طلاي سياه در بازار، در معاملات منتهي به 9 دسامبر 2016 ميلادي قيمت هر بشکه نفت شاخص دوبي با ثبت چهار دلار و 52 سنت در محدوده 51 دلار و 11 سنت و قيمت شاخص نفت عمان با ثبت چهار دلار و 59 سنت در محدوده 51 دلار و 79 سنت در بازار داد و ستد شده است.

رکورد قيمت نفت ايران شکسته شد

همزمان با جهش بي سابقه قيمت نفت خام در بازار، بهاي هر بشکه نفت خام سبک و سنگين صادراتي ايران هم در معاملات منتهي به نهم دسامبر افزايشي بيش از چهار دلاري داشته است.

بر اين اساس قيمت هر بشکه نفت خام سبک صادراتي ايران با ثبت افزايشي چهار دلار و 22 سنت در محدوده 50 دلار و 85 سنت به مشتريان عرضه شده که افزايش قيمت نفت ايران به بشکه‌اي بيش از 50 دلار براي نخستين بار بوده که در معاملات سال 2016 ميلادي به ثبت رسيده است.

علاوه بر اين، مديريت امور اوپک و ارتباط با مجامع انرژي ايران اعلام کرده است: قيمت هر بشکه نفت خام سنگين صادراتي ايران هم با ثبت افزايشي حدود چهار دلار و 31 سنتي براي نخستين بار از ابتداي سال 2016 ميلادي تاکنون در محدوده 49 دلار و 68 سنت تحويل مشتريان آسيايي و اروپايي شده است.

از سوي ديگر از ابتداي سال 2016 ميلادي تاکنون متوسط قيمت فروش هر بشکه نفت خام سبک صادراتي ايران حدود 40 دلار و 35 سنت و متوسط قيمت هر بشکه نفت خام سنگين صادراتي کشور حدود 38 دلار و 40 سنت بوده که کماکان شکاف قيمتي حدود 10 دلار نسبت به متوسط قيمت نفت ايران در سال 2015 ميلادي دارد.


 نقش راهبردي گاز در محروميت‎زدايي از سيستان و بلوچستان؛
 گازرساني به زاهدان؛ در دستور کار وزارت نفت  

 
مشاور وزير نفت در امور گازرساني گفت: وزارت نفت همه تلاش خود را به کار بسته تا با گازرساني به استان سيستان و بلوچستان بتواند در محروميت‏زدايي از اين استان جوان سهمي داشته باشد.

محمود آستانه، مشاور وزير نفت در امور گازرساني به خبرنگار شانا گفت: اين اراده در مجموعه وزارت نفت وجود دارد که گاز را به‌عنوان محور توسعه به استان سيستان و بلوچستان برساند.

آستانه افزود: تاکنون در مجموع يکهزار کيلومتر خط لوله انتقال گاز 56 اينچ از عسلويه تا ايرانشهر اجرا شده است.

مشاور وزير نفت در امور گازرساني ادامه داد: براساس برنامه هاي تعريف شده، خط انتقال گاز در سه فاز (زاهدان، زابل و چابهار) اجرا مي شود.

وي عنوان کرد: اکنون خط انتقال گاز ايرانشهر به زاهدان با پيشرفت مطلوبي در دست اجراست.

آستانه يادآور شد: طراحي خط انتقال گاز زابل نيز انجام شده و در دستور کار قرار دارد.

به گفته وي، از سوي ديگر، بخش خصوصي در منطقه مکران سرمايه گذاري کرده و اميدواريم طي دو تا سه سال آينده خط لوله انتقال گاز 56 اينچ ايرانشهر به زاهدان نيز اجرا شود.

مشاور وزير نفت در امور گازرساني ادامه داد: اين منطقه در فاز نخست به بيش از 20 ميليون مترمکعب گاز نياز دارد که امکان دريافت از خط هفتم سراسري وجود دارد.

آستانه افزود: دو نيروگاه نيز در چابهار وجود دارد که گاز مورد نياز اين بخش نيز از خط لوله هفتم سراري تامين مي شود. وي يادآور شد: با تکميل خط لوله هفتم سراسري افزون بر پتروشيمي‌ها، صنايع ديگري در سطح استان سيستان و بلوچستان از جمله نيروگاه‌ها و شرکت‌هاي سيمان از مزاياي گاز برخوردار مي شوند. به گفته مشاور وزير نفت در امور گازرساني، براساس برنامه هاي تعريف شده، بندر چابهار با اجراي کامل خط لوله هفتم سراسري به هاب پتروشيمي تبديل مي شود. آستانه تاکيد کرد: تحقق برنامه هاي وزارت نفت در حوزه گازرساني کار بسيار بزرگ و ارزشمندي به‌شمار مي رود که بخش زيادي از محروميت‌هايي استان سيستان و بلوچستان را به تدريج برطرف خواهد کرد.


 توسعه متوازن صنعت گاز در همه مناطق کشور؛
 تاسيسات جديد تقويت فشار گاز به بهره‎برداري رسيد 

 تاسيسات تقويت فشار به عنوان يکي از زيرساخت‌هاي اساسي براي انتقال گاز به‌شمار مي رود و از ابتداي امسال تاکنون و براساس برنامه‏هاي تعريف شده، سه ايستگاه صفاشهر، نائين و خنج به بهره برداري رسيده اند.

حسن منتظر تربتي، مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه گاز ايران در گفت‌و‌گو با خبرنگار شانا اظهار کرد: با بهره برداري از تاسيسات تقويت فشار صفاشهر، نائين و خنج روي خط لوله انتقال گاز هشتم سراسري، قدرت مانور و پايداري شبکه انتقال گاز کشور افزايش يافته است.

مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه گاز ايران افزود: ساخت اين تاسيسات از سوي اين شرکت با بهره گيري از توان شرکت‌هاي ايراني، افزون بر صرفه جويي‌هاي اقتصادي و تحقق سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي، زمينه اشتغال ‌زايي نيروهاي داخلي را نيز فراهم کرده است.

وي گفت: براساس برنامه هاي تعريف شده از سوي شرکت ملي گاز ايران، ايستگاه تقويت فشار گاز صفاشهر با ظرفيت انتقال روزانه 90 ميليون مترمکعب گاز روي خط هشتم سراسري به مدار آمده است.

به گفته تربتي، اين ايستگاه در مساحت بيش از 9 هکتار با آرايش 1+2 ساخته شده است و فشار گاز ورودي 950 پي اس آي (PSI) را به يکهزار و 280 پي اس آي (PSI) افزايش مي دهد.

تربتي با بيان اين‌که براي ساخت اين ايستگاه 307 ميليارد ريال اعتبار ريالي و 860 هزار يورو اعتبار ارزي هزينه شده است، افزود: اين ايستگاه با سه توربوکمپروسور که هرکدام 25 مگاوات ظرفيت دارند مي تواند در فصل زمستان ظرفيت انتقال شبکه گاز کشور را افزايش دهد.

وي يادآور شد: تاسيسات تقويت فشار گاز نائين نيز از ديگر ايستگاه‌هاي تقويت فشار روي خط هشتم سراسري بوده که با توان کارکنان شرکت مهندسي و توسعه گاز ايران به بهره برداري رسيده است.

مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه گاز ايران ادامه داد: تاسيسات تقويت فشار گاز نائين با ظرفيت انتقال روزانه 110 ميليون مترمکعب با آرايش 1+3 ساخته شده است.

تربتي افزود: در قالب اين طرح، 52 هزار و 500 اينچ_ قطر عمليات جوشکاري، 61 هزار و 600 متر عمليات کابل برق و اتصال زمين و هشت هزار و 900 متر عمليات کابل ابزار دقيق اجرا شده است.

به گفته مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه گاز ايران، براي اجراي اين طرح، 671 ميليارد ريال اعتبار ريالي و 43,5 ميليون يورو اعتبار ارزي، هزينه شده است.

از سوي ديگر، تاسيسات تقويت فشار خنج با ظرفيت انتقال روزانه 110 ميليون مترمکعب گاز نيز در سال 95 به بهره برداري رسيده است.

تاسيسات تقويت فشار گاز خنج نيز با آرايش 1+3 روي خط هشتم سراسري تعريف شده و براي اجراي آن، 601 ميليارد ريال اعتبار ريالي و 42,8 ميليون يورو اعتبار ارزي، هزينه شده است.

مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه گاز ايران درباره اين تاسيسات گفت: در قالب اين طرح، 61 هزار اينچ_ قطر عمليات جوشکاري، 97 هزار متر عمليات کابل برق و اتصال زمين و 6 هزار و 500 متر عمليات کابل ابزار دقيق اجرا شده است. به گفته تربتي، در تاسيسات تقويت فشار گاز خنج، به دليل همجواري با تاسيسات خط چهارم سراسري، پيش از اين ساختمان‌هاي صنعتي و غير صنعتي به طور دوقلو اجرا و به بهره برداري رسيده بود. به طور کلي، هر تاسيسات تقويت فشار شامل، توربو کمپرسور، ژنراتور اضطراري برق، کمپرسورهاي هواي ابزار دقيق، ثابت و پرتابل و قابل انتقال، اسکرابر، ترانس سيستم تابلوهاي کنترل ups و ديگر تجهيزات مورد نياز مي‏شود. هر توربوکمپرسور با توان 25 مگاوات، ظرفيت انتقال 35 ميليون مترمکعب گاز در روز را دارد و فشار ورودي 984 پي اس آي (پوند بر اينچ مربع) را به يکهزار و 305 پي اس آي افزايش مي دهد. ايجاد زيرساخت‌هاي گازرساني تنها به ساخت تاسيسات تقويت فشار گاز خلاصه نمي شود و شاهد اجراي طرح‌هاي پالايشگاهي، خطوط انتقال گاز، طرح‌هاي زيربنايي و... نيز از سوي شرکت مهندسي و توسعه گاز ايران هستيم.


 معادلات انرژي 

 وزير نفت:

قول آزادگان را به توتال نداده‌ايم

وزير نفت با بيان اينکه قول و قراري با توتال فرانسه براي واگذاري توسعه ميدان نفتي آزادگان نگذاشته‌ايم، گفت: تمامي شرکت‌هاي خارجي بايد براي توسعه ميادين نفت و گاز در مناقصه شرکت کنند.

بيژن زنگنه در گفتگو با مهر درباره احتمال واگذاري قرارداد توسعه ميدان نفتي آزادگان جنوبي به شرکت توتال فرانسه، گفت: هيچ قول و قراري با توتال براي واگذاري ميدان نفتي آزادگان جنوبي نگذاشته‌ايم.

وزير نفت با تاکيد بر اينکه توسعه تمامي ميادين نفتي ايران صرفا از طريق مناقصات بين‌المللي انجام مي‌شود، تصريح کرد: به زودي براي توسعه ميدان آزادگان هم مناقصه برگزار خواهد شد.

اين عضو کابينه دولت با تاکيد بر اينکه هم اکنون براي توسعه هر يک از ميادين اولويت‌دار نفتي کشور با دو تا سه شرکت خارجي تفاهم نامه همکاري امضا شده است، اظهار داشت: اين بدان معنا است که انحصاري در بين شرکت‌هاي خارجي به منظور توسعه ميادين نفت و گاز کشور وجود ندارد.

زنگنه همچنين اخيرا در جمع خبرنگاران با اشاره به بلا مانع بودن ايجاد کنسرسيومي متشکل از شرکت‌هاي خارجي براي توسعه ميدان نفتي آزادگان، گفته است: در هر صورت بايد شرکت‌هاي خارجي يک شرکت ايراني را به عنوان شريک خود انتخاب کنند.

تاکنون شرکت‌هايي همچون توتال فرانسه، شل انگليس، روس نفت روسيه، اينپکس ژاپن و ... براي توسعه ميدان نفتي آزادگان با شرکت ملي نفت ايران تفاهم نامه و يا قرارداد محرمانگي انجام مطالعات ميدان امضا کرده‌اند.

براساس برآوردهاي انجام گرفته پيش ‌بيني مي‌شود براي توسعه فاز دوم ميدان مشترک نفتي آزادگان جنوبي و با هدف توليد روزانه حدود 300 تا 320 هزار بشکه نفت خام نزديک به 5 ميليارد دلار سرمايه‌گذاري انجام شود.

هم اکنون حدود 50 هزار بشکه نفت از آزادگان جنوبي برداشت مي‌شود که با تکميل مراحل فاز اول توسعه اين ميدان مشترک نفتي با عراق ظرفيت توليد نفت از اين ميدان تا پايان امسال از مرز 100 هزار بشکه در روز عبور خواهد کرد.

2 انتصاب در شرکت نفت مناطق مرکزي ايران

مديرعامل شرکت نفت مناطق مرکزي ايران در احکام جداگانه‎اي، مدير هماهنگي در امور سرمايه‏گذاري و توسعه و رئيس فناوري اطلاعات و ارتباطات اين شرکت را منصوب کرد.

به گزارش شانا، سلبعلي کريمي، کورش کاوه بيرجندي را به عنوان رئيس فناوري اطلاعات و ارتباطات و فريدون صالحي را به عنوان مدير هماهنگي در امور سرمايه‎گذاري و توسعه اين شرکت منصوب کرد.

کريمي در حکم انتصاب صالحي، با تاکيد بر ضرورت جذب منابع مالي و سرمايه‎گذاري به موارد هفتگانه به عنوان برنامه کاري مدير جديد هماهنگي در امور سرمايه گذاري و توسعه اشاره کرده است. تهيه برنامه جهت جذب سرمايه و تامين مالي به منظور تسريع در توسعه ميادين به خصوص ميادين مشترک و طرحهاي استمرار توليد، بهره‏مندي از روشها و مدلهاي مالي و سرمايه‏گذاري نوين روز و جذب کارشناسان متخصص و ماهر و همکاري با معاونت سرمايه گذاري شرکت ملي نفت ايران از بخشهاي مهم اين حکم است.

همچنين ايجاد تعامل، پيوستگي و هماهنگي بين مديريتهاي فني، برنامه‏ريزي، مهندسي و ساختمان و مالي به منظورتامين و جذب به موقع منابع مالي و سرمايه گذاري متناسب با اهداف و برنامه‏ها و ارائه گزارش بهبود مستمر سيستم براساس آخرين روشهاي متداول بين‏المللي صنعت نفت از ديگر موارد ابلاغي در اين حکم است.

شناسايي کارآفرينان، شرکتهاي دانش‌بنيان، موسسات و کارشناسان فعال در حوزه سرمايه‏گذاري و تامين مالي و استفاده از آنها نيز به عنوان يک امر مهم در بخش سرمايه گذاري در اين حکم مورد تاکيد قرار گرفته است.

مدير عامل شرکت نفت مناطق مرکزي ايران از زحمات رسول شيخي‎نژاد مقدم، مدير سابق هماهنگي در امور سرمايه‏گذاري و توسعه اين شرکت که بازنشسته شده است، نيز قدرداني کرده است.

بر اساس اعلام شرکت نفت مناطق مرکزي ايران، در حکم انتصاب رئيس فناوري اطلاعات و ارتباطات اين شرکت نيز با اشاره به تجربيات و سوابق کورش کاوه بيرجندي و با توجه به اهميت و جايگاه واحد فناوري اطلاعات و ارتباطات در ايجاد زيرساختهاي ارتباطي، توسعه نرم افزارها و تضمين امنيت سرمايه اطلاعاتي، موارد کاري حائز اهميت ابلاغ شده است.

کريمي همچنين از تلاشهاي ايرج معصومي، رئيس سابق فناوري اطلاعات و ارتباطات شرکت نفت مناطق مرکزي ايران که بازنشسته شده است، قدرداني کرده است.

با افزايش 45 سنتي؛

قيمت گاز در آسيا 8 دلاري شد

قيمت گاز در بازار آسيا، با افزايش 45 سنتي به هشت دلار براي هر ميليون بي تي يو رسيد که بالاترين رقم در سال 2016 است.

به گزارش خبرنگار شانا، قيمت تک محموله گاز طبيعي در بازار شمال شرقي آسيا در هفته منتهي به 5 دسامبر (دوشنبه،15 آذرماه) براي تحويل چهار تا هشت هفته اي با 45 سنت افزايش نسبت به هفته گذشته به هشت دلار براي هر ميليون بي‎تي‎يو (BTU) رسيد.

به گفته کارشناسان، روند صعودي قيمت گاز در بازار آسيا با توجه به روند صعودي قيمت نفت ادامه خواهد يافت.

ميانگين قيمت هر ميليون بي تي يو گاز در بازار آسيا در سال گذشته، هفت دلار و 25 سنت بود.

قيمت تک محموله گاز طبيعي در بازار جنوب غربي اروپا 6 دلار و 45 سنت براي هر يک ميليون بي‎تي‎يو معامله شد که نسبت به هفته گذشته 55 سنت افزايش يافته است

به گزارش مديريت کل امور اوپک و روابط با مجامع انرژي، در بازار NBP انگلستان قيمت هر يک ميليون بي‎تي‎يو گاز 32سنت کاهش يافت و به پنج دلار و 75 سنت رسيد.

همچنين قيمت گاز در بازار هنري هاب آمريکا نيز در هفته مورد بررسي به سه دلار و 61 سنت براي هر يک ميليون بي‎تي‎يو رسيد که نسبت به هفته گذشته 70 سنت افزايش يافت.


 ميز خبر 

 از سوي معاونت برنامه‏ريزي وزارت نفت؛

قيمت خوراک گاز مجتمع‎هاي پتروشيمي در آبان‎ماه 3266 ريال تعيين شد

معاونت برنامه ريزي وزارت نفت، قيمت گاز طبيعي سبک و شيرين خوراک براي شرکت‌هاي پتروشيمي را در آبان‌ماه سه هزار و 266 ريال اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار شانا، معاونت برنامه‏ريزي وزارت نفت پيشتر قيمت هر مترمکعب استاندارد گاز طبيعي را در فروردين‌ماه امسال 2 هزار و 313 ريال، ارديبهشت‌ماه 2 هزار و 464 ريال و خردادماه 2 هزار و 702 ريال، تيرماه 2 هزار و 790ريال، مردادماه 2 هزار و 680 ريال، شهريورماه 2 هزار و 642 و مهرماه 3 هزار و 100 ريال تعيين و اعلام کرد.

اعمال تعرفه‌ها، عوارض، ماليات و حقوق قانوني دولت و همچنين مفاد ماده (3) ابلاغيه يادشده در قبض‌هاي گاز مصرفي صورت مي‏پذيرد.

در متن کامل ابلاغيه شماره 503280-20/2 وزير نفت در تاريخ 26 ديماه 1394 درباره خوراک گاز طبيعي واحدهاي پتروشيمي آمده است:

به استناد تکاليف و اختيارات ناشي از بند 4 ماده 1 قانون الحاق برخي مواد به قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت (2) و پيرو موافقت معاون اول محترم رياست جمهوري، بدينوسيله قيمت گاز طبيعي سبک و شيرين تحويلي از شبکه سراسري گاز به عنوان خوراک واحدهاي پتروشيمي به ترتيب زير تعيين و جهت اجرا ابلاغ مي‌شود:

ماده 1- فرمول پايه محاسبه قيمت گاز سبک و شيرين تحويلي از شبکه سراسري گاز به عنوان خوراک واحدهاي پتروشيمي به ترتيب زير خواهد بود:

قيمت گاز طبيعي در بازار تعيين شده * 0,5 + معدل وزني قيمت داخلي، صادراتي و وارداتي * 0.5= قيمت گاز طبيعي

الف-

تبصره- منظور از معدل وزني قيمت داخلي، صادراتي و وارداتي، حاصل ضرب کل گاز فروخته شده منهاي مقدار گاز وارداتي در متوسط قيمت فروش ساير مصارف داخلي(خانگي، تجاري، دولتي، عمومي، حمل و نقل و صنعت بدون احتساب فروش به پتروشيميها به عنوان خوراک) به علاوه کل درآمد حاصل از صادرات گاز و نيز کل پرداختي براي واردات گاز، تقسيم بر مقدار گاز فروخته شده براي ساير مصارف داخلي (خانگي، تجاري، دولتي، عمومي، حمل و نقل و صنعت غير خوراک پتروشيميها) به علاوه مقدار صادرات گاز است (برابر با فرمول ذيل). اين معدل در هر نيمه سال شمسي بر مبناي عملکرد نيمه گذشته سال محاسبه و ملاک عمل قرار خواهد گرفت.

ب- منظور از قيمت گاز طبيعي در بازار تعيين شده عبارت است از متوسط قيمت گاز در هر ماه در هاب‌هاي تعيين شده به عنوان نشانگر قيمت‌هاي عمده‏فروشي گاز طبيعي در مناطق رقيب در توسعه صنعت پتروشيمي ايران، شامل هنري هاب آمريکا، هاب آلبرتا کانادا و هاب‎هاي NBP انگليس و FFT هلند.

ماده 2- براي حفظ رقابت پذيري صنايع پتروشيمي متوسط قيمت گاز طبيعي خوراک اين صنايع در هيچ حالتي از نود درصد قيمتي که براساس بند ب ماده يک اين ابلاغيه محاسبه مي شود، بيشتر نخواهد شد.

ماده 3- قيمت گاز طبيعي موضوع اين ابلاغيه از ابتداي فروردين تا انتهاي شهريور 10 درصد کمتر از قيمتهاي محاسبه شده در ماده 1 و از ابتداي مهرماه تا انتهاي اسفندماه 10 درصد بيشتر از قيمتهاي محاسبه شده در ماده 1 است.

ماده 4- اين فرمول قيمت از ابتداي سال 1395 تا ابتداي سال 1405 معتبر است.

تبصره – براي واحدهاي در دست بهره برداري و نيز طرحهاي در دست اجرا و يا جديد، اعمال فرمول قيمت تعيين شده، منوط به عقد قرارداد بلند مدت خريد خوراک گاز با شرکت ملي گاز ايران و اجرايي شدن آن است.

ماده 5- مبناي محاسبه و اعلام قيمت گاز، مترمکعب مصرفي خواهد بود و در مواردي که قيمتها در هاب هاي جهاني به ميليون Btu اعلام مي شود در محاسبات هر 28,3 مترمکعب گاز معادل يک ميليون Btu فرض مي شود.

ماده 6- منظور از خوراک مصرفي واحدهاي پتروشيمي، همه مصارف واحدها پس از کسر مصارف سوخت آنهاست. در مجتمعهاي پتروشيمي و مناطق ويژه اقتصادي انرژي و پتروشيمي که به دليل سامانه دروني شرکتهاي خريدار گاز طبيعي، سنجش جداگانه ميزان مصارف خوراک و سوخت ممکن نيست، نسبت سوخت و خوراک مصرفي در هر مورد بر اساس اعلام معاونت برنامه‏ريزي وزارتخانه تعيين و جهت انجام محاسبات و صدور صورتحساب به شرکتهاي تابعه ذيربط ابلاغ مي شود.

ماده 7- معاونت برنامه ريزي وزارت نفت مکلف است با رعايت اين ابلاغيه، هر ماهه قيمت گاز طبيعي سبک و شيرين تحويلي از شبکه سراسري گاز کشور به عنوان خوراک واحدهاي پتروشيمي را به صورت ريالي محاسبه و جهت اجرا به شرکتهاي تابعه ذيربط ابلاغ کند.

تبصره – مبناي تسعير نرخ ارز در هر ماه متوسط نرخ تسعير ارز رسمي بانک مرکزي خواهد بود.

عقب‌نشيني قيمت سبد نفتي اوپک ادامه دارد

قيمت سبد نفتي اوپک، با 87 سنت کاهش، به 50 دلار و 96 سنت براي هر بشکه رسيده است.

به گزارش ايسنا، دبيرخانه سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) اعلام کرد که قيمت سبد نفتي اين سازمان، 51 دلار و 83 سنت براي هر بشکه شده است.

سبد نفت خام اوپک شامل 14 نوع نفت خام اعضاي اين سازمان از جمله مخلوط الجزاير، گيراسول آنگولا، اورينته اکوادور، سبک رابي گابن، ميناس اندونزي، سنگين ايران، سبک بصره، صادراتي کويت، السدر ليبي، سبک بوني نيجريه، مارين قطر، سبک عربي عربستان، موربان امارات و مري ونزوئلاست.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي