جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
دریافت Pdfارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1386/02/29 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - شنبه نسخه شماره 2764


البرادعي: تحريم و زور عليه ايران کارساز نيست


سرمقاله

براي تجديد رابطه;
ايران براي مصرشرط گذاشت، قاهره براي تهران

آيت ا... هاشمي رفسنجاني:
ناديده گرفتن افتخارات گذشته يک خيانت است


7 خرداد ; آغاز مذاکرات ايران و آمريکا


حفظ اکثريت اصلاح طلبان در خانه احزاب


باهنر: وظيفه اصولگرايان حفظ اعتماد مردم است


مقام معظم رهبري:درکشور کسي نمي تواند برخلاف منافع ملي حرکت کند


کوتاه و خواندني


 البرادعي: تحريم و زور عليه ايران کارساز نيست 

گروه سياسي: محمد البرادعي مديرکل آژانس بين المللي انرژي اتمي تاکيد کرد: اعمال زور و تحريم عليه ايران براي توقف برنامه هسته اي کارساز نيست و بايد اين مساله را از طريق گفت وگو حل کرد. البرادعي در گفت وگو با روزنامه اسپانيايي"آب ث"، اظهارداشت: تحريم هاي سازمان ملل صرفا براي توصيف ناخرسندي و نگراني جامعه بين المللي از رفتار ايران است و اين تحريم ها به تنهايي نمي تواند مشکلي را حل کند. وي افزود: تجربه عراق هم اين درس را به ما داده است که استفاده از زور و قدرت راه حل مشکلات امنيتي نيست و اين در حالي است که برنامه اتمي ايران، ابعادي فراتر از امنيت منطقه اي قرار دارد.  دبيرکل آژانس تصريح کرد: به همين دليل، تنها راه حل مساله هسته اي ايران آن است که طرفين با هم بشينند، گلايه هاي خود را مطرح کنند و در حل اختلاف هاي خود بکوشند.
نوک يک کوه يخي
به عقيده البرادعي، اختلاف نظر بر سر برنامه اتمي ايران چيزي جز "نوک يک کوه يخي" نيست که از نارضايتي دو طرف پرونده-ايران و غرب- از رفتارهاي يکديگر در طول  50سال اخير شکل گرفته است. مديرکل آژانس يادآور شد: وقتي با دو طرف صحبت مي کنم تنها کلمه اي که همواره ظاهر مي شود عدم اعتماد است و به همين دليل، اکنون نياز به يافتن تعهدي وجود دارد که اين اختلاف را حل کند و در اين زمينه، به صورت واضح، نقش آمريکا، کليدي است. وي در اين زمينه به توافق اخير تهران و واشنگتن براي مذاکره در مورد عراق اشاره کرد و اظهارداشت:"به نظر من، اين غيرقابل درک است که دولت آمريکا صحبت با ايران را فقط در مورد عراق بپذيرد و در ارتباط با فيلي که در اطاق خود دارد (اشاره به اختلاف بر سر برنامه هسته اي)، نخواهد با ايران صحبت کند." البرادعي ابراز اميدواري کرد: نشست تهران - واشنگتن در مورد عراق، آغاز روندي باشد که به گفت وگوي ميان دو کشور درباره مسائل مورد اختلاف از جمله برنامه هسته اي بينجامد. وي گفت:" صادقانه بگويم، اين کاري است که بايد خيلي وقت پيش انجام مي گرفت."
تجربه عراق فراروي ماست
مديرکل آژانس درباره گسترش نگراني ها درباره احتمال تهاجم نظامي به تاسيسات هسته اي ايران گفت:" از چنين کاري مي شود و بايد جلوگيري کرد." وي تاکيد کرد: تجربه عراق فراروي مااست که به همه به روشني نشان مي دهد استفاده از زور راه حل مسائل امنيتي نيست. البرادعي، کاربرد عباراتي مانند "تشديد فضاي رودررويي" را شيوه و استدلال کساني خواند که از کاربرد زور براي حل اين مساله دفاع مي کنند. وي در عين حال گفت که احساس مي کند اختلافات بر سر برنامه هسته اي ايران به تدريج رو به افزايش گذاشته و اين امر گزينه راه حل هاي مسالمت آميز را کاهش داده است. مديرکل آژانس درباره فعاليت هاي هسته اي کنوني ايران، گفت: ايران در حال توسعه توانايي هاي خود براي غني سازي اورانيوم آنهم در غياب بيانيه اي از طرف آژانس بين المللي انرژي اتمي است که گواهي کند اهداف نهايي اين برنامه، صلح آميز است. وي علت عدم صدور گواهي يادشده را تلاش براي "روشن ساختن برخي ابهامات" در برنامه هسته اي ايران دانست و گفت که آژانس در ايران در حال بررسي اين موارد ابهام است.  البرادعي درباره درخواست غرب براي تعليق غني سازي اورانيوم از سوي ايران به عنوان پيش شرط آغاز رسمي مذاکرات، اظهارداشت: جامعه بين المللي بر موضوع تعليق تاکيد دارد اما با اين حال من تصور مي کنم که تحولات اخير بر اين خواسته برتري يافته است. وي افزود: از آنجا که هنوز تضميني براي صلح آميز بودن برنامه اتمي وجود ندارد، اکنون مهم آن است که ايران برنامه خود را به سطح توليد صنعتي غني سازي اورانيوم نکشاند و آژانس براي انجام بازرسي هاي خود، قدرت کامل داشته باشد و اين هدف ها نيز در صورتي محقق مي شود که طرفين مذاکرات خود را آغاز کنند. 


 سرمقاله 


 بيانات رهبر انقلاب وتعديل فضاي مذاکرات
 ايران و آمريکا

  در شرايطي که قرار است، هيات هاي ديپلماتيک ايران و آمريکا در روز هفتم خرداد ماه امسال، در بغداد، نشست رسمي وعلني خود را برگزار وبدين ترتيب، مذاکرات تهران - واشنگتن را کليد بزنند، مقامات کاخ سفيد، علائم مثبتي به تهران نمي فرستند تا حاکي از حسن نيت آنان باشد. از جمله                        مي توان به اظهارات رايس اشاره کرد که بارديگر از احتمال حمله به ايران سخن گفت. همچنين                         مي توان به سفر منطقه اي ديک چيني به خاورميانه اشاره کرد که طي آن، علاوه بر   رايزني هاي برخي کشورهاي عرب درباره احتمال اقدام نظامي عليه ايران، بر عرشه يک ناو جنگي در خليج فارس حاضر شد ودر جمع تفنگداران دريايي آمريکا  ايران را تهديد کرد.
علاوه برآن، منتفي کردن نياز به کسب اجازه از کنگره براي حمله به ايران از سوي رئيس جمهور آمريکا و نيز ارائه طرح اختصاص بودجه براي مداخله در امور داخلي ايران ونيز ممانعت از دسترسي کنوني به 5 ديپلماتيک گروگان ايراني که در اربيل توسط آمريکا ربوده شده اند، همه وهمه نشان                     مي دهد که کاخ سفيد، به رغم ارائه درخواست کتبي براي مذاکره با ايران، همچنان برموضع عناد ولجاج است ونمي توان از آن به عنوان يک طرف جدي براي مذاکره نام برد.
اين درحالي است که هم درايران وهم در آمريکا، گروه هاي زيادي وجود دارند که خواستار مذاکره و رفع مشکلات في مابين هستند.
در چنين شرايطي که آمريکايي ها برغم تقاضاي خود، اين چنين رفتار نامناسبي را از خود بروز مي دهند تا با تکيه بر ادبيات تهديد، موضع خود را در مذاکرات هفتم خرداد، تقويت کنند، رهبر معظم انقلاب، در واکنش به اين رويکرد، تصريح داشتند که مذاکره با آمريکا منتفي است وايران، حتي درباره عراق نيز حاضر به مذاکره نيست جز آنکه در مذاکرات آتي، وظايف مغفول اشغالگران در تامين امنيت عراق را به آنها گوشزد کند.
در واقع، بيانات رهبري، پاسخ تندخويي هاي اخير آمريکايي ها که حاوي اين پيام مهم بود که به رغم حسن نيت ايران در چنان شرايط نابهنجاري نيستيم که ناگزير از مذاکره باشيم ودر اين مسير، خواري تهديد را نيز به جان بخريم ودم برنياريم. در واقع با بيانات عالي ترين مقام ايراني، فضاي مذاکرات که مي رفت با تهديدات آمريکا انفعال را برايران تحميل کند، بالانس ( تعديل) شد و آمريکايي ها دريافتند که با توپ و تشر نمي توانند گفت وگوهاي را به سمتي که خود اراده مي کنند ببرند.
اينک، آمريکايي ها  بايد فهميده باشند که تهران، به رغم تمايلش براي تنش زدايي، حاضر نيست، رفتار سلطه جويانه آمريکا را برتابد، به ويژه آنکه در شرايط کنوني، اين آمريکايي ها هستند که در عراق گرفتار شده واز سرنياز، به ايران تقاضاي کتبي و رسمي براي مذاکره داده اند.
به راستي، اگر نومحافظه کاران ( که تا چند ماه پيش گزارش بيکر- هميلتون را که درآن مذاکره با ايران توصيه شده بود را تمسخر و رد مي کردند) اگر نيازي به ايران نداشتند، هرگز تقاضاي کتبي به کشوري که خود آن را محور شرارت (!) خوانده  مي دادند ؟!


  براي تجديد رابطه;
 ايران براي مصرشرط گذاشت، قاهره براي تهران 


گروه سياسي: يک روز پس از آن که علي لاريجاني دبير شوراي عالي امنيت ملي کشورمان تاکيد کرد; تهران براي از سرگيري روابط ديپلماتيک با قاهره "شروط" و "ملاحظاتي" دارد، "احمد ابوالغيط" وزير امورخارجه مصر نيز در توضيح پيش شرط هاي کشور متبوعش تصريح کرد: بخش اعظم موانع رابطه ميان ايران و مصر مربوط به نام خالد اسلامبولي در يکي از خيابان هاي تهران است.  روز پنج شنبه علي لاريجاني پس از ديدار با وزير امور خارجه عمان در جمع خبرنگاران، تاکيد کرد: تهران براي از سرگيري روابط ديپلماتيک با قاهره "شروط" و "ملاحظاتي" دارد و پيش از برقراري روابط سياسي بايد ملزومات آن مشخص شود. وي افزود "موضوع تجديد رابطه ايران و مصر جديد نيست و در دولت قبل هم مطرح بوده و نيز در سفرهاي گوناگون، طرفين نظرهاي خود را اعلام کرده بودند. قاعدتا طرفين شروطي خواهند داشت." لاريجاني همچنين تاکيد کرد: "حتما در ايران ملاحظاتي براي اين مساله وجود خواهد داشت."  پيشتر محمود احمدي نژاد در
جريان سفر خود به امارات تاکيد کرده بود: "اگر دولت مصر  اعلام آمادگي کند تا    پايان وقت اداري همين امروز سفارت جمهوري اسلامي ايران را در قاهره  برپا مي کند." به همين ترتيب، احمد ابوالغيط، وزير امورخارجه مصر صبح ديروز در گفتگو با شبکه العربيه گفت: "اگر ايران هردوي اين نشانه هاي خالد اسلامبولي، قاتل انور سادات،  رئيس جمهور مصر در سال 1981 را حذف کند، 90درصد مشکل حل خواهد شد". وي افزود: "پس از اين مسئله ما درباره شکل روابط آينده مان گفتگو خواهيم کرد."  ايران و مصر از زمان انقلاب اسلامي در سال 1979 روابط کامل ديپلماتيک با يکديگر نداشته اند اما در عين حال روابط ديپلماتيک خود را در حداقل سطح حفظ کرده اند.
لاريجاني: ميوه موضوع هسته  اي ايران رسيده است
لاريجاني  در ادامه نشست خبري خود با وزير امور خارجه عمان در پاسخ به اين سوال که محل مذاکرات شما با خاوير سولانا کجاست؟ گفت: "در يکي از کشورهاي اروپايي مذاکرات انجام خواهد شد که بعدا اعلام مي شود." دبير شوراي عالي امنيت ملي در پاسخ به اين سوال که آيا در مذاکرات هسته  اي ايده  خاصي غير از طرح سوييس وجود دارد؟ گفت:" ايده هاي متفاوتي وجود دارند. فکر مي کنم مهم اين است که در چارچوب هاي گذشته که زمان آن طي شده است حرکت کنيم; چرا که ايده هاي قبلي در چارچوب هاي گذشته اگر قوتي داشته اند در همان مقطع قابل بحث و تفاهم بود. بايد از ظرفيت موجود طرفين در شرايط جديد استفاده کرد." مسوول پرونده  هسته اي کشورمان تاکيد کرد:" اگر تصور شود که زمان دادن به حل مساله  هسته  اي ايران علاج کار براي طرف ديگر است آن را بعيد مي دانم. معتقدم موضوع هسته  اي ايران در حد رسيده که بشود ميوه هاي آن را چيد. شايد در ذهن برخي موجودات سياسي اين باشد که به برخي پديده ها در اين مساله زمان بدهند و با نگاهي ريبه آميز بخواهند از برخي پديده ها زمان را بگيرند. فکر نمي کنم اين روش خيلي نجات بخش باشد." وي در پاسخ به اين سوال که گفته مي شود در مذاکرات ايران و آمريکا بر سر عراق، يک ديپلمات نزديک به سفير از سوي ايران شرکت خواهد کرد، گفت: "هنوز فرد مشخصي را انتخاب نکرده ايم. به محض انتخاب، ايشان معرفي خواهند شد." دبير شوراي عالي امنيت ملي کشورمان درخصوص آزادي ديپلمات هاي ايراني دستگير شده در عراق که بيش از چهار ماه از دستگيري آنها مي گذرد، نيز گفت:" رايزني ها در اين خصوص ادامه دارد و پي گيري مي شود. اخيرا اين آمادگي به وجود آمد که آنها با خانواده هايشان ديدار کنند. ما از طريق دولت عراق و سفارت سوييس، پيام هايمان را به مقامات آمريکايي اعلام کرده ايم." مسوول پرونده  هسته اي کشورمان در پاسخ به سوال خبرنگاري که از وي پرسيد مذاکرات شما با آقاي سولانا بعد از پايان ضرب الاجل تعيين شده از سوي شوراي امنيت در قطعنامه1747   است، آيا فکر نمي کنيد آمريکا و ديگر کشورهاي مذاکره کننده با ايران، دو مسير تهديد و مذاکره را همزمان دارند پيش مي برند؟ گفت: "ما نمي توانيم براي آنها تعيين تکليف کنيم که چه کنند. اما قاعدتا اگر  آنها اين رويکردي را که شما مطرح کرديد دنبال کنند روي برخي از همکاري هاي ايران هم تاثير خواهد گذاشت. اين طور نيست که اين روش ها را آنها به کار گيرند اما ديگران نتوانند. من فکر مي کنم برخي کشورهاي 1+5 علاقه مندند نوعي نافرجامي بين المللي را دنبال کنند و نگذارند مقررات بين المللي يکسان دنبال شود. اما طرف ديگر هم مي تواند اين گونه رفتارها را انجام دهد. اگر علاقه مندند اين گونه رفتارها را انجام دهند." وي گفت: "عدم همکاري در همه  موضوعات، پرونده اي است که هم چنان روي ميز قرار دارد. پس اين يک نوع انتخاب است. اگر مي خواهند روي همکاري ايران حساب کنند بايد با ما روراست باشند." لاريجاني درخصوص اظهارات اخير البرادعي مبني بر اين که ايران توانسته است دانش هسته اي اش را تکميل کند، گفت:" من فقط براي ايشان دعا مي کنم که تشخيص درستي داشته اند." وي در پاسخ به سوال ديگري به مذاکرات تلفني روز سه شنبه گذشته خود با خاوير سولانا اشاره کرد و افزود:" ايشان گفتند که بررسي هايشان را انجام داده اند و منتظرند در ملاقات رسمي نتايجش را بگويند." لاريجاني در پاسخ به سوال خبرنگاري که از وي پرسيد رسانه هاي خارجي در برخي اخبار اعلام کرده اند که شما در سفرتان به عراق با مقامات آمريکايي نيز ديدار کرده ايد، گفت: "من چنين چيزي را از هيچ رسانه اي نشنيده ام. فکر مي کنم اين مساله همين الان بر شما نازل شده است!"


 آيت ا... هاشمي رفسنجاني:
 ناديده گرفتن افتخارات گذشته يک خيانت است  

گروه سياسي:  رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام در خطبه هاي نماز جمعه تهران گفت: نبايد اجازه دهيم افتخارات گذشته در همه زمينه ها به باد فنا رود.  آيت ا... هاشمي رفسنجاني با اشاره به سالروز آزادسازي خرمشهر اظهارکرد: امروز که دشمنان به کشور چنگ و دندان نشان مي دهند خوب است فتح خرمشهر را مجددا مورد بازنگري قرار دهيم.رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با تاکيد بر اين که صاحبان نظر و رسانه ها  بايد به اعماق اين واقعه بيشتر بپردازند، خاطرنشان کرد: به ويژه در شرايط امروز کشور که ممکن است برخي فکر کنند قدرت ايران ضعيف شده، اين مسائل بايد مجددا گفته شود. هاشمي رفسنجاني با تاکيد بر اين که نبايد اجازه دهيم کساني به خود حق بدهند که اين افتخارات را از ملت ايران بگيرند، افزود: ما حتي بايد از گذشته خيلي دور کشورمان دفاع کنيم و نبايد اجازه دهيم گذشته ما را به ادله هاي خاص زير سوال ببرند و افتخارات ايران را به عيوب تبديل کنند. خطيب نماز جمعه اين هفته تهران در ادامه افزود: به ويژه در مسائل انقلاب تاکيد زياد دارم و اين را خيانت مي دانم که کسي به ناحق افتخارات گذشته و انقلاب و دوران مبارزه و بعد از آن را مورد تفسير نادرست قرار دهد و مردم و جوانان را نااميد کند.وي در ادامه با بيان اينکه البته قطعا کسي با اين هدف کار نخواهد کرد، افزود: چرا که همه ما در يک کشتي نشسته ايم. رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام در بخش ديگري از سخنان خود، مساله  هسته اي ايران و نحوه برخورد آژانس با آن را يک صحنه  زورگويانه در تاريخ اين نهاد دانست و خطاب به غربي ها گفت: اگر براي ما پيش شرط نمي گذاشتيد هم اکنون مذاکرات انجام شده بود و به نتيجه رسيده بوديم. هاشمي با تاکيد بر اين که پيش شرط گذاشتن براي ايران، براي ما خفت بار است، افزود: از ما مي خواهند پيش از مذاکرات از حق خود عدول کنيم که اين يک رفتار مستکبرانه است. رفسنجاني اضافه کرد: آن ها مي دانند ملت ايران شرط غير قابل قبول را نمي پذيرد و براي همين پيش شرط گذاشتند. آن ها اگر مي خواستند مشکل حل شود، پيش شرط نمي گذاشتند و اين مساله نشان مي دهد که حسن  نيت ندارند. خطيب نماز جمعه  اين هفته  تهران خطاب به غربي ها خاطرنشان کرد: براي چندمين بار از تريبون مقدس نماز جمعه به شما مي گويم که اشتباه مي کنيد. ممکن است در مقطعي مثل حمله  عراق به ايران و يا حمله  خودتان به عراق و افغانستان احساس پيروزي کنيد، اما آخرش چه چيزي به دست مي آوريد؟ هاشمي رفسنجاني با اشاره به تحميل هاي زورگويانه  شوراي امنيت در يک منطقه  نفت خيز مثل عراق گفت: اين نوع اقدامات مي تواند دنيا را به مشکل بکشاند. شما يا نمي دانيد در اين منطقه چه مي گذرد و يا مي دانيد و اهدافي بدتر از آن چه تاکنون دنبال مي کرديد داريد. رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام اضافه کرد: راه درست اين است که صاحب نظران ما با صاحب نظران شما، درست، آزادانه و مساوي با هم به مذاکره بنشينند. از آنجا که ايران قصد انحراف نظامي از صنايع هسته  اي ندارد و شما هم مدعي هستيد که با اصل صنعت هسته  اي در ايران مشکلي نداريد، راه تفاهم باز است; مگر اين که در ادعاي خود صادق نباشيد. هاشمي رفسنجاني با تاکيد بر اين که قاطعانه مي گوييم ما نمي خواهيم به سمت سلاح هسته  اي پيش رويم، افزود: ما که اگر خوني از دماغ کسي بريزد خود را مسوول مي دانيم و معتقديم بايد پيش خدا جوابگو باشد قطعا در اين زمينه ها فعال نخواهيم بود. اميدواريم در اين لحظات که پايان دوره  مهلت دوم ماه است باز به تفکر بنشينيد و راه عاقلانه اي را انتخاب کنيد.
تداوم گفت وگو با آمريکا در صورت داشتن حسن نيت
آيت ا... هاشمي رفسنجاني همچنين در گفت وگو با شبکه تلويزيوني العربيه گفت: اگر آمريکا حسن نيت نشان دهد و قصد تحميل اهداف سلطه گرانه خود را نداشته باشد مي توان به تداوم گفتگوها اميد وار بود. رييس مجمع تشحيص مصلحت نظام تصريح کرد: اگر آمريکا بخواهد و بگذارد ايران مي تواند با کمک کشورهاي همسايه در ايجاد امنيت در اين کشور بحران زده موثر باشد. وي در عين حال افزود: گرفتاري هاي آمريکا در منطقه بايد حاکمان اين کشور را سر عقل بياورد که تعامل با جهانيان از طريق زور امکان پذير نيست و اگر مي خواهند جهان روي آرامش ببيند ، بايد مسايل ريشه اي حل کنند. رفسنجاني در بخش ديگري از اين گفت و گو با اشاره به تهديدادت آمريکا و اذنابش گفت: اگر چه اينها جنگ رواني است ، اما مطمئن باشند ، ايران با استفاده از تجربيات هشت سال دفاع مقدس در مقابل هر متجاوزي مي ايستد. وي افزود: استيصال آمريکا در افغانستان و عراق نشان مي دهد که مردم منطقه ما هيچ وقت حضور بيگانگان اشغالگر را بر نمي تابند. رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: امريکا در اواخر جنگ تحميلي عراق عليه ايران به رويارويي مستقيم با ايران پرداخت و ديد که چگونه فرزندان ايران اسلامي از تماميت ارضي کشورشان دفاع مي کنند و بعيد است که عقلاي آمريکا بگذارند آن اشتباه تکرار شود. رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام در بخش ديگري از اين گفت و گوي تلويزيوني به مسايل هسته اي ايران پرداخت و گفت: اصرار قدرت هاي برتر جهاني در عدم دسترسي ايرانيان به تکنولوژي صلح آميز انرژي هسته اي ، تابع هيچ منطق و استدلالي نيست و ايران اسلامي در طول اين  28سال ثابت کرده است که در مقابل زورگويي ها مي ايستد. وي افزود: البته هنوز هم مذاکرات بدون پيش شرط را تنها راه حل مسالمت آميز مسئله مي دانيم و ما نيز تلاش مي کنيم تا بي اعتمادي برخاسته از تبليغات مسموم دشمنان را خنثي کنيم و در اين راه حاضريم هرگونه تضمين و توضيح را بدهيم تا کشورهاي جهان ، به خصوص همسايگان ما از نگراني هايي که دشمنان القا کرده اند بيرون بيايند. رفسنجاني در ادامه گفت وگو ، از عربستان به عنوان يک کشور کليدي در جهان اسلام و منطقه نام برد و گفت: تثبيت قيمت واقعي نفت نمونه اي از همکاري هاي استراتژيک ايران و عربستان است. وي نفت را مهمترين منبع حياتي غرب دانست و گفت: آنها حاضرند براي تامين منافع حياتي خويش دست به هر کاري بزنند و بي شک اگر صلحي هم بخواهند ، در راستاي تامين منافع آنها خواهد بود. وي با تاکيد بر مشترکات فراوان ديني ، اجتماعي و تاريخي ايران و کشورهاي عربي، به خصوص در حوزه خليج فارس گفت: قدرت هاي استعماري براساس سياست قديمي "فرق تسد" در صدد ايجاد اختلاف بين کشورهاي اسلامي هستند ، در حالي که به نفع همه ماست که با هم همکاري داشته باشيم. رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام اختلافات جزيي را طبيعت فرق و مذاهب دانست و گفت: براساس تعاليم متعالي قرآن که مسلمانان را امت واحد مي داند ، بايد با تکيه بر مشترکات فراوان ، نگذاريم دشمنان در شعله ور کردن آتش اختلافات موفق شوند. وي با تشريح سياست هاي ايران در دفاع از اهل سنت گفت: حمايت هاي تاريخي ايران از مسلمانان فلسطين و بوسني و هرزه گوين ، عراق و لبنان نشان مي دهد که اعتلاي مسلمانان سياست راهبردي ايران است.


  7 خرداد ; آغاز مذاکرات ايران و آمريکا 

گروه سياسي:زمان مذاکرات ايران و آمريکا درباره عراق 7 خردادماه اعلام شد. منوچهر متکي، وزير امور خارجه ايران که براي شرکت در سي و چهارمين نشست وزيران امور خارجه کشورهاي عضو  سازمان کنفرانس اسلامي در اسلام آباد به سر مي برد، در حاشيه اين اجلاس به خبرنگاران  گفت: ايالات متحده و ايران مذاکراتي را در سطح سفرا در روز 28 مي( 7 خرداد) در  عراق براي بررسي وضعيت امنيت اين کشور انجام خواهند داد. متکي با بيان اينکه مذاکره با لجبازي آمريکايي ها به تاخير افتاد و ما اعلام آمادگي مجدد کرديم، تصريح کرد که در اين مذاکرات درباره پرونده هسته اي ايران گفت و گو نخواهيم کرد، فقط پيرامون برقراري امنيت در عراق و تلاش ها در اين مورد بحث مي کنيم.  وي با بيان اين که بنا بود ايران و آمريکا در ماه مارس سال گذشته به خواست رهبران عراق مذاکره کنند که ايران پذيرفت، گفت: در آن دوران به علت تبليغات آمريکايي ها ايران گفت و گوها را لغو کرد. به گفته وي امسال نيز مجددا آنها بطور رسمي از جمهوري اسلامي ايران درخواست مذاکره را تکرار کردند که ما پذيرفتيم. متکي تاکيد کرد: اين مذاکرات با حضور مقام هاي عراقي انجام خواهد شد. وي همچنين افزود: روابط بين دو کشور ايران و آمريکا خيلي تيره است و وقت زيادي لازم دارد تا آمريکايي ها از اين رفتارهاي خصمانه خود دست بردارند. متکي همچنين ديروز در ديدار خانواده ديپلمات هاي ايراني درخصوص مذاکرات 7 خردادماه ايران و آمريکا با تاکيد اين نکته که اين مذاکرات فقط پيرامون مسائل مربوط به عراق خواهد بود، تصريح کرد:در اين مذاکرات که با حضور نمايندگان دولت عراق برگزار خواهد شد،از جانب ايران يک ديپلمات باتجربه که قبلا سفير بوده و اکنون نيز در مقام سفير است در مقابل " رايان کروکر" سفير کنوني آمريکا درعراق قرار خواهد گرفت. وزيرامورخارجه ايران گفت: طرف مذاکره کننده ايران در يکي دو روز آينده معرفي خواهد شد. متکي درعين حال تاکيد کرد:اگر آمريکا اذعان کند که سياست هايش در عراق شکست خورده و اراده جدي براي تصحيح روند حاکم بر عراق،کمک به مردم و دولت عراق و برقراري امنيت در اين کشور دارد، اين مذاکرات مي تواند روبه پيشرفت و اميدوارکننده باشد. در همين ارتباط، روزنامه نيويورک تايمزديروز به نقل از سخنگوي وزارت خارجه آمريکا نوشت: نمايندگان ايران و آمريکا در 28 ماه مي(7 خرداد) با يکديگر ديدار و گفت وگو مي کنند. به نوشته اين روزنامه امريکايي، رايان کروکر، سفير آمريکا در بغداد در اين باره به خبرنگاران گفت: فقط عراق موضوع گفت وگوها خواهد بود. خبرگزاري آسوشيتدپرس نيز گزارش داد: مقامات ايران و آمريکا روز پنجشنبه اعلام کردند گفت وگوها به وضعيت امنيتي عراق محدود خواهد بود و هيچ گونه صحبتي درباره بن بست ديپلماتيک دو کشور در راستاي برنامه هسته  اي ايران انجام نخواهد گرفت. پيش از اين يک روزنامه کويتي مدعي شده بود که يک مقام مسئول آمريکايي از وزارت  خارجه اين کشور قرار است در روزهاي آتي با عباس عراقچي، معاون وزير خارجه ايران  و وليد المعلم، وزير خارجه سوريه ديدار کند. اين ديدارها قرار بود قبل از برگزاري  نشست رسمي ايران و آمريکا در عراق شکل بگيرند.  مذاکرات بغداد نخستين رويارويي رسمي نمايندگان دو کشور پس از قطع روابط  سياسي است. در شرايطي که گمانه زني هاي سياسي غرب حاکي از آن بود که اين مذاکرات  پيش از اين، در جريان اجلاس همسايگان عراق در بغداد و يا نشست شرم الشيخ، آغاز  شود; اما در نهايت تهران با درخواست رسمي واشنگتن به مذاکره در سطح سفير موافقت کرد. موضوع مذاکرات ميان دو طرف هم بدين ترتيب در همان سطح مسائل عراق و تلاش  براي بازگرداندن آرامش به اين کشور محدود خواهد شد.
ديدار متکي  با خانواده ديپلمات هاي ربوده شده ايراني
وزير امور خارجه ايران ديروز با خانواده ديپلمات هاي ربوده شده ايراني دراربيل عراق درحضور خبرنگاران داخلي و خارجي ديدار کرد. منوچهر متکي در اين ديدار ضمن شنيدن سخنان خانواده هاي اين ديپلمات ها به برخي سئوالات خبرنگاران نيز پاسخ گفت. وي تصريح کرد: از حدود 15 روز قبل که مطرح شد خانواده هاي ديپلمات هاي ربوده شده ايراني در اربيل عراق مي توانند با آنان ملاقات کنند برخي مقدمات اين کار فراهم شد ولي همکاران بازداشت شده ما پيام دادند که ابتدا بايد با ماموران کنسولي ايران ديدار و سپس با خانواده هايمان ديدار کنيم. ناصرباقري، موسي چگيني ، عباس حاتمي کاکاوند، حميد عسگري شکوه و مجيد قائمي پنج مامور کنسولي ايراني هستند که  20بهمن ماه  1385از سوي نيروهاي آمريکايي در شهر اربيل در شمال عراق از محل سرکنسولگري جمهوري اسلامي ايران ربوده شدند و همچنان در بازداشت آنها هستند. يک منبع آگاه سياسي روز چهارشنبه گذشته با بيان اينکه ديپلمات هاي ربوده شده ايراني دراربيل کماکان گروگان نظاميان نيروهاي آمريکايي در عراق هستند، تاکيد کرد : متاسفانه پس از گذشت سه ماه از ربايش آنان و با وجود پيگيري ها و درخواست هاي متعدد رسمي، بر خلاف حقوق مسلم ديپلماتيک و کنسولي تاکنون به افراد مزبور اجازه ملاقات کنسولي داده نشده است.


  حفظ اکثريت اصلاح طلبان در خانه احزاب 

 گروه سياسي: با برگزاري چهارمين دوره انتخابات اعضاي شوراي مرکزي خانه احزاب ايران اکثريت اصلاح طلبان در اين نهاد مدني حفظ شد. در مجمع عمومي عادي خانه احزاب ايران که روز پنج شنبه براي انتخاب اعضاي جديد شوراي مرکزي و بازرسان در سالن 600 نفره وزارت کشور برگزار شد، از ميان 167 حزب و تشکل عضو خانه احزاب نمايندگان 142 گروه عضو خانه احزاب آراي خود را به صندوق ها ريختند و 21 عضو اصلي و 9 عضو علي البدل شوراي مرکزي و نيز 3 عضو بازرس اصلي و 2 عضو بازرس علي البدل دوره چهارم شوراي مرکزي خانه احزاب را انتخاب کردند. بر اساس نتايج اين انتخابات حجت الاسلام سيد حسين موسوي تبريزي دبير کل مجمع محققين و مدرسين حوزه عليمه قم با 85 راي از مجموع 142 راي ماخوذه حائز اکثريت آرا» شد.  ديگر اعضاي اصلي شوراي مرکزي خانه احزاب بدين قرار انتخاب شدند. - مهدي عليخاني دبيرکل حزب جوانان ايران اسلامي 75 راي - امرالله شيخياني دبير کل حزب مردم 73 راي - امير اسلامي تبار از دبيرکل انجمن فارغ التحصيلان آذربايجان غربي 73 راي - فاطمه راکعي دبير کل حزب زنان مسلمان نوع انديش ايران - 73 حسين کاشفي عضو ارشد حزب مشارکت ايران اسلامي 72 راي -  محمدعلي تبرايي نماينده مجمع دانشجويان و دانش آموختگان گلستان 72 راي - احمد حکيمي پور دبيرکل حزب اراده ملت 66 راي - حجت الاسلام اکبر مرتضوي کياسري دبير کل مجمع جانبازان انقلاب اسلامي 64 راي - محسن صفرپور عضو حزب اتحاد ملي 64 راي - يدالله طاهرنژاد عضو ارشد حزب کارگزاران سازندگي 62 راي - عباس شيباني دبير کل انجمن اسلامي پزشکان 62 راي - حميد قزويني سخنگوي مجمع نيروهاي خط امام(ره) 62 راي - هادي کحال زاده عضو شوراي مرکزي مجمع نمايندگان ادوار مجلس 61 راي - سيد محسن يحيوي عضو ارشد جامعه اسلامي مهندسين 61 راي - سيد محمد ميرمحمدي دبير کل حزب تمدن 59 راي - فرج کميجاني عضو شوراي مرکزي مجمع فرهنگيان ايران اسلامي 58 راي - ابراهيم اميني عضو ارشد حزب اعتماد ملي 58 راي - بابک آذرباد عضو شوراي مرکزي حزب ترقي 57 راي - محمد حسن غفوري فرد دبير کل جمعيت وفاداران انقلاب اسلامي و جامعه اسلامي ورزشکاران 57 راي - محمد مهدي مظاهري قائم مقام جامعه دانشگاهيان 56 راي همچنين بر اساس اين انتخابات - ; فهيمه خان محمدزاده دبير کل جمعيت پيروان حضرت زينب با 54 راي - محمدرضا راه چمني عضو ارشد حزب همبستگي با 53 راي - بهنود نادري عضو شوراي مرکزي سازمان رهروان فردا با 53 راي - خليل عليمحمد زاده دبير کل حزب رفاه ملت ايران با 52 راي - اسدالله بادامچيان قائم مقام حزب موتلفه اسلامي با 51 راي - قدرتعلي حشمتيان دبير کل جمعيت مستقل ايران اسلامي با 51 راي - علي ظفرزاده عضو شوراي مرکزي جمعيت توليدگرايان ايران با 50 راي - حسين کنعاني مقدم دبير کل حزب سبز ايران با 50 راي و جمشيد ايراني دبير کل حزب فرزندان ايران با 49 راي به عنوان اعضاي علي البدل شوراي مرکزي چهارمين دوره خانه احزاب انتخاب شدند. در انتخابات روزپنج شنبه خانه احزاب همچنين اعظم طالقاني با 76 راي ، مهدي پورنامدار عضو شوراي مرکزي کانون مهستان با 74 راي و اصغر عفتي دبيرکل حزب آيين مردم ايران با 64 راي از مجموع آرا» ماخوذه به عنوان بازرسان اصلي انتخاب شدند. فريدون قديري ابيانه دبير کل انجمن فارغ التحصيلان ايتاليا و عليرضا متاني دبيرکل حزب دفاع از ايثارگران و قانون اساسي با اختصاص 40 و 38 راي از مجموع 142 راي ماخوذه به عنوان بازرسان علي البدل خانه احزاب ايران در چهارمين دوره فعاليت اين خانه انتخاب شدند. گفتني است بر اساس آخرين اصلاحات اساسنامه خانه احزاب ايران  تعداد اعضاي اصلي شوراي مرکزي اين نهاد از 15 نفر به 21 نفر افزايش يافته است.


  باهنر: وظيفه اصولگرايان حفظ اعتماد مردم است 

 گروه سياسي: احزاب و چهره هاي تاثير گذار جريان اصولگرا فعاليت خود را براي نزديک کردن ديدگاه هاي تشکل هاي اين جناح افزايش داده  اند. به همين منظور دبيران کل تشکل هاي اصولگرا روز چهارشنبه و يک روز قبل از راي گيري خانه احزاب در دفتر جانعه اسلامي مهندسين گردهم  آمدند تا در خصوص اين انتخابات و انتخابات آتي مجلس با يکديگر به رايزني بپردازند. محمدرضا باهنر دبيرکل جامعه اسلامي مهندسين، در اين گردهمايي ضمن "تاکيد بر لزوم همراهي و همدلي رهبران احزاب اصولگرا در حرکت هاي جمعي" خواستار اولويت دادن پيروزي اصولگرايان بر رقابت هاي گروهي شد. باهنر گفت: در حال حاضر ما آزمون بزرگي چون انتخابات مجلس هشتم را در پيش داريم و مشيت الهي اين است که در اين آزمون خود را به مردم عرضه کنيم. لذا تکليف اصولگرايان در اين عرصه بسيار سنگين است. رييس فراکسيون اصولگرايان مجلس اعتماد مردم را به گفتمان اصولگرايي بسيار بالا ارزيابي کرد و گفت: مردم در انتخابات اخير از جمله انتخابات شوراها و خبرگان به استمرار حاکميت گفتمان اصولگرايي راي دادند و در دو انتخابات گذشته ترکيب اصولگرايان از مجلس هفتم کمتر نيست. مردم به حاکميت گفتمان اصولگرايي اعتماد دارند و وظيفه  سنگين ما حفظ اعتماد و باور مردم است. نايب رييس مجلس شوراي اسلامي با بيان اين که مردم همواره با افراطي گري مشکل دارند گفت: رفتار افراطي برخي از افراطيون اصلاح طلب به پيروزي گفتمان اصولگرايي کمک کرد. برخي از افراطيون اصلاح طلب به دنبال ساختارشکني بودند و اين مساله در همه جاي دنيا مذموم است. وي افزود: در چنين فضايي حاکميت گفتمان اصولگرايي روي کار آمد و طبيعي است حفظ اين دستاورد براي خدمت رساني بيشتر، تکليف ملي، قانوني و شرعي ماست و شرط آن وحدت، همدلي و همراهي نيروهاي اصولگراست. شرط مهم آن اولويت دادن به پيروزي اصولگرايان است. البته طبيعي است که در اين راستا حق هر تشکلي بايد رعايت شود. وي با بيان اين که اصل مهم، پيدا کردن فرصت براي خدمت بيشتر است، گفت: موفقيت ما نتيجه  تلاش اصولگرايان است و هيچ تشکلي نبايد خود را متولي اصولگرايان بداند.


 مقام معظم رهبري:درکشور کسي نمي تواند برخلاف منافع ملي حرکت کند 


مهر: حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي روز پنج شنبه در ديدار جمعي از خانواده هاي معظم شهدا، جانبازان، آزادگان و ايثارگران استان خراسان رضوي، پيشرفت و عزت ملت ايران را مرهون فداکاري، ايستادگي و از خودگذشتگي شهيدان و جانبازان و صبر و بردباري خانواده هاي آنان دانستند و تاکيد کردند: ياد و خاطره شهيدان و ارزش هايي که آنان جان خود را در راه آن نثار کردند، نبايد هيچ گاه به فراموشي سپرده شود و يکي از وظايف مهم مسئولان زنده نگه داشتن حماسه و افتخار آفريني شهيدان است.حضرت آيت الله خامنه اي در اين ديدار که در رواق امام خميني (ره) در کنار بارگاه ملکوتي امام رضا (ع) برگزار شد، ارزش صبر و گذشت خانواده هاي شهيدان و جانبازان را در پيشبرد اهداف انقلاب، فقط با ارزش فداکاري شهدا درخور مقايسه دانستند و افزودند: جوانان اين ملت که در دوران سخت دفاع مقدس با عزم راسخ، سينه خود را در مقابل دشمن سپر و متجاوز را از خاک کشور بيرون کردند، در واقع شکست ناپذيري، مقاومت و صلابت ملت ايران را به نمايش گذاشتند و جزو برترين هاي تاريخ کشور هستند.ايشان خاطرنشان کردند: ايستادگي و عزم راسخ شهيدان و جانبازان، موجب شده است که امروز هرگاه در تحليل ها سخن از تعرض به ايران و مقابله با اين ملت به ميان مي آيد، افراد عاقل بگويند که نبايد با ملت ايران شوخي و سرسختي کرد.رهبر انقلاب اسلامي با تاکيد بر اينکه اقتدار ملت ايران نتيجه رشادت ها و از خودگذشتگي شهيدان است، افزودند: شهيدان با خون خود جامعه را زنده کرده اند و روحيه مقاوم جواناني که سختي هاي پيش از انقلاب و دوران دفاع مقدس را نديده اند نتيجه و تاثير خون شهداست.حضرت آيت الله خامنه اي، لزوم حفظ اين ذخيره گرانبها را يادآور شدند و تاکيد کردند: مسئولان اعم از مسئولان بنياد شهيد و ديگر دستگاه ها و همچنين خانواده هاي شهدا نبايد اجازه دهند لحظه اي از ياد و نام شهيدان غفلت شود.ايشان با اشاره به برخي تلاش ها در سال هاي گذشته براي کم رنگ کردن ارزش شهدا و شهادت و ايجاد ترديد در آن، و به نتيجه نرسيدن اين تلاش ها، خاطرنشان کردند: اگر جوانان رزمنده در دوران دفاع مقدس همانند کوه در مقابل تجاوز دشمن نمي ايستادند، امروز همان فجايعي برسر مردم ايران مي آمد که اشغالگران بر سر مردم مظلوم عراق مي آورند.رهبر انقلاب اسلامي با قدرداني از برگزاري يادواره ها و کنگره هاي بزرگداشت شهدا با مضامين قوي در سراسر کشور و همچنين انتشار کتابهاي مربوط به خاطرات شهدا افزودند: افتخارآفريني شهدا و جانبازان باعث شد تا شعار و داعيه ملت ايران مبني بر ايستادگي در برابر نظام سلطه و مخالفت با تقسيم دنيا به سلطه پذير و سلطه گر، عملي و الگويي براي ملت هاي مسلمان و آزاده شود.حضرت آيت الله خامنه اي تاکيد کردند: اقدام سلطه گران براي سلطه بر کشورهاي ديگر و همچنين تسليم شدن کشورهاي سلطه پذير در مقابل سلطه، هر دو غلط است و ملت ها بايد با حفظ هويت، منافع و منابع خود مانع از سلطه سياسي و فرهنگي سلطه گران شوند.ايشان افزودند: ملت ايران امروز اثبات کرده که مي توان مقابل سلطه قدرت هاي سلطه گر ايستاد و هيچ فردي در کشور نمي تواند برخلاف هويت و منافع ملي حرکت کند و اگر حزب، جريان، گروه و يا جناحي بخواهد برخلاف اين مسير حرکت نمايد، مردم با آن مقابله خواهند کرد.حضرت آيت الله خامنه اي همچنين مهم ترين وظيفه بنياد شهيد را تلاش براي تامين رفاه مادي، معنوي و اخلاقي خانواده هاي معظم شهدا بيان کردند.در آغاز اين ديدار رجبعلي دهنوي پدر سه شهيد و دو جانباز، و همچنين فرزند شهيد هادي پيروزمند در سخناني ضمن تاکيد بر لزوم حراست از خون شهيدان و ادامه راه آنان، به بيان احساسات خود پرداختند.حضرت آيت الله خامنه اي همچنين در اين مراسم، با شماري از جانبازان و خانواده هاي شهيدان به طور جداگانه ديدار کردند و آنان را مورد تفقد قرار دادند.


 کوتاه و خواندني 


درصحن علني مجلس مطرح مي شود;
طرح آزادسازي ماهواره

مهر: رئيس کميسيون فرهنگي مجلس هفتم از تصويب طرح آزاد سازي ماهواره در کميسيون فرهنگي مجلس خبر داد و گفت : اين طرح فقط در کميسيون فرهنگي مجلس به تصويب رسيده است و در روزهاي آينده در صحن علني مجلس مطرح مي شود . عماد افروغ روز پنج شنبه در حاشيه نشست بررسي مشکلات فرهنگي شيراز در جمع خبرنگاران، تصريح کرد: بايد استفاده از ماهواره مديريت شده باشد  و مانند کشورهايي مثل مالزي پس از رد شدن از فيلتر هاي لازم در اختيار عموم قرار گيرد.افروغ اظهارکرد: انقلاب ما بر پايه اصول و مباني فرهنگي استوار شد اما امروز به اين موضوع در جامعه کمتر توجه مي شود .وي خاطر نشان کرد:امروزه به جاي اينکه از دريچه فرهنگ به اقتصاد و سياست نگاه شود از منظر سياست و اقتصاد به فرهنگ  توجه مي شود که اين باعث مي شود که هم فرهنگ جامعه با چالش مواجه شود و هم در اقتصاد و سياست به مشکل مواجه شويم.رئيس کميسيون فرهنگي مجلس در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به اجراي طرح ارتقا» امنيت اجتماعي گفت: ما در مواجه با برخي از پديده هاي نامناسب فرهنگي بايد از دو طريق ايجاب و سلب استفاده کنيم.افروغ ادامه داد : متاسفانه هيچ کدام از ارگان ها به وظايف ايجابي خود اعتنايي نداشتند و تنها نيروي انتظامي توانست در راستاي وظايف سلبي خود اقدام کند .افروغ با تاکيد بر لزوم بکارگيري توام ايجاب و سلب در مقابله با برخي پديده هاي اجتماعي گفت: استفاده از راهکار سلبي همراه با ايجاب مي تواند مثمر ثمر باشد، اما به خاطر اينکه  دستگاه ها وظايف خود را انجام نمي دهند نمي توانيم نيروي انتظامي را از انجام وظايف خود بازداريم.
 
احتمال حضور خاتمي در انتخابات مجلس
 
گروه سياسي: سيد عبدالواحد موسوي لاري، وزير کشور دولت خاتمي و از نزديکان وي در  مجمع روحانيون مبارز، احتمال حضور خاتمي در انتخابات مجلس هشتم را منتفي  ندانست. موسوي لاري با تاکيد بر اين که "همه چيز محتمل است" به برخي گمانه زني ها در  مورد حضور مجدد رييس جمهور  سابق ايران در عرصه سياست دامن زد.  وزير کشور سابق که در حاشيه نشست مجمع عمومي   خانه احزاب سخن مي گفت، تصريح  کرد که هنوز در درون مجمع روحانيون در اين باره بحثي نشده است. به گفته لاري اين  تشکل قديمي چپ ترجيح مي دهد بخش عمده وقت خود را به انسجام بخشي از گروه  هاي اصلاح طلب اختصاص دهد.  موسوي لاري در حالي که تجربه انتخابات شوراها در آذر ماه سال گذشته را تجربه اي موفق براي  اصلاح   طلبان مي دانست، مشخصه هايي چون عدم سهم خواهي احزاب عمده و حرکت  همدلانه را دليل موفقيت اصلاح طلبان خوانده و تاکيد کرد: شرايط جامعه به اصلاح طلبان  ديکته مي کند که در انتخابات   آتي نيز همان روش ائتلاف و انسجام را در پيش بگيرند.موسوي لاري توصيه اي هم به مصطفي پورمحمدي، وزير فعلي کشور کرد و گفت:  توصيه من بي طرفي و دفاع از قانون و قانون گرايي   است.وي به شوراي نگهبان نيز توصيه کرد که در انتخابات آتي   نگاه حذفي به کانديداها نداشته  باشند و اجازه بدهند که مردم خود انتخاب کنند.
 
دانشيار:مجلس هشتم سه قطبي خواهد بود

ايسنا: کمال دانشيار رييس کميسيون انرژي مجلس هفتم گفت که مجلس هشتم سه قطبي خواهد بود.عضو فراکسيون اصولگرايان با بيان اينکه درمجلس هشتم اصولگرايان اکثريت نسبي و اصلاح طلبان در اقليت خواهند بود، اظهار کرد: در اين انتخابات، جريان سوم و جديدي نيز بوجود مي آيد.  نماينده مردم ماهشهرخاطرنشان کرد: اصلاح طلبان و اصولگرايان براي انتخابات نمي توانند به انسجام و وحدت برسند و هرکدام از اين جناح ها حداقل 2 ليست و مجموعا 4 ليست ارائه مي کنند و ليست پنجمي ارائه خواهد شد که بيشتر آرا» متعلق به اين ليست پنجم خواهد بود.

بوش بار ديگر ايران را تهديد کرد

مهر: رئيس جمهوري آمريکا ديروز با تهديد دوباره ايران گفت : در صورتي که تهران فعاليت هسته اي خود را متوقف نکند مجازات هاي جديدي در راه خواهد بود.  به گزارش خبرگزاري فرانسه، بوش در نشست خبري مشترک با توني بلر نخست وزير انگلستان در واشنگتن اظهار داشت : ما مي گوييم که ايرانيان نبايد سلاح هسته اي در اختيار داشته باشند. وي خاطرنشان کرد : اگر پيشرفت هايي صورت نگيرد ما بايد با يکديگر براي اجراي مجازات هاي جديد از طريق سازمان ملل متحد اقدام کنيم. توني بلر ديروز در آخرين سفر رسمي خود به آمريکا در کاخ سفيد با بوش ديدار کرد.

ژاپن دامنه تحريم هاي ايران را گسترش مي دهد

مهر: وزير امور خارجه ژاپن از گسترش دامنه تحريم هاي کشورش عليه جمهوري اسلامي ايران خبر داد. به گزارش خبرگزاري ها، "تارو آسو" ديروز در جمع خبرنگاران گفت که کشورش تحريم هاي تکميلي عليه ايران اعمال مي کند. وزير خارجه ژاپن افزود: "ما در آينده هم براي  حل مسالمت آميز موضوع  هسته اي ايران با جامعه جهاني همکاري خواهيم کرد و خواستار آن هستيم که ايران بر اساس قطعنامه هاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد فعاليت غني سازي خود را متوقف کند و به ميز مذاکره باز گردد". وي در مورد تحريم هاي مشخص شده گفت که دولت ژاپن تصميم گرفته است تا فهرست اشخاص حقيقي و حقوقي مرتبط با برنامه هسته اي ايران را گسترش دهد، فهرستي که در قطعنامه شوراي امنيت از آنها ياد شده و بايد حساب هاي آنها مسدود شوند. آسو درعين حال يادآور شد که ژاپن در فهرست خود 13 سازمان و 15 شخص حقيقي را اضافه کرده است.  اين دومين باري است که توکيو به طور يک جانبه در سال 2007 تحريم ها عليه ايران را تشديد مي کند و در ماه فوريه سال جاري دولت ژاپن از مسدود کردن موجودي هاي 10 سازمان و 12 شخص حقيقي خبر داده بود. همچنين در زمستان، دولت اين کشور ممنوعيت صدور موادي را که ممکن است در برنامه هسته اي مورد استفاده قرار گيرند و همچنين ورود اشخاصي که با برنامه هاي هسته اي ايران مرتبط هستند به ژاپن را تائيد کرده بود.  توکيو همچنين تصميم گرفته که کمک هاي مالي به تهران را به جز در برنامه هاي خاص اجتماعي، متوقف نموده و بر صدور انواع مشخصي از تسليحات به ايران و نقل و انتقالات بانکي که ممکن است با نيروهاي مسلح اين کشور مرتبط باشند نظارت کند. از دسامبر سال 2006 شوراي امنيت سازمان ملل متحد 2 بار تحريم عليه ايران را تشديد کرده است.

رد پيشنهاد ممنوعيت حمله به ايران در کنگره آمريکا

ايسنا: مجلس نمايندگان آمريکا معيارهاي پيشنهادي مبني بر اينکه جورج بوش بايد پيش از حمله به ايران اجازه  کنگره را دريافت کند، رد کرد. به گزارش خبرگزاري نووستي، اين پيشنهاد در قالب اصلاحيه هايي به لايحه  بودجه  آمريکا در سال 2008 ميلادي مطرح شده بود. اين اصلاحيه با 288 راي مخالف در برابر 136 راي موافق رد شد. در اين اصلاحيه که توسط دموکرات ها پيشنهاد شد، اين طور عنوان شده بود که قوانين موجود در آمريکا استفاده نيروي نظامي از سوي ايالات متحده عليه ايران را اجازه نمي دهند. پيش از اين نمايندگان مجلس نمايندگان آمريکا با 216 راي مخالف و 202 راي موافق اصلاحيه  مربوط به ممنوعيت استفاده پنتاگون از بودجه تخصيصي براي برنامه ريزي عمليات نظامي عليه ايران را رد کرده بودند. در اين اصلاحيه  آمده بود; بودجه اي که در اين لايحه براي مصرف در جنگ افغانستان و عراق در نظر گرفته شده نمي تواند جهت برنامه ريزي عمليات گسترده عليه ايران مصرف شود.

ترديد متحدان آمريکا از تاثير تحريم ها بر ايران
 
گروه سياسي: خبرگزاري فرانسه گزارش داد: با وجود تاکيد مقامات آمريکا بر تداوم تحريم ها عليه ايران، متحدان اروپايي واشنگتن در مورد سودمندي افزايش تحريم ها براي مهار برنامه هسته اي ايران ترديد دارند. به گزارش خبرگزاري فرانسه ، مقامات آمريکايي در اظهارنظرهاي متفاوت اعلام کردند، علي رغم شکست اقدامات فعلي در ممانعت از پيشرفت هاي هسته اي ايران، واشنگتن همچنان خواستار اعمال تحريم هاي گسترده تر عليه ايران است. بنا به اين گزارش، تام کيسي سخنگوي کاخ سفيد با بيان اينکه زمان همچنان براي حل ديپلماتيک مساله هسته اي ايران وجود دارد: اعلام کرد در اين مسير مي توان با ترکيبي از فشار و تحريم نهايتا باعث ايجاد تغيير رفتار در دولت ايران شد. خبرگزاري فرانسه مي افزايد: با اين حال متحدان اروپايي آمريکا در مورد سودمندي اعمال تحريم ها عليه ايران ترديد دارند و اخيرا با طرح سوالاتي به اين مساله اشاره کرده اند. يک منبع ديپلماتيک در گفت وگو با اين خبرگزاري گفت: اگر اين استراتژي (اعمال تحريم) ظرف چند ماه آينده نتايج روشني به همراه نداشته باشد، لازم است که در مورد چگونگي ادامه آن تصميم گيري شود. اين ديپلمات اروپايي که نخواست نامي از وي آورده شود در عين حال افزود: احتمال اينکه استراتژي جامعه بين الملل در مقابل مهار برنامه هسته اي ايران ظرف چند هفته آينده تغيير کند کم است.


جنتي: در تائيد صلاحيت ها مثل گذشته عمل مي کنيم

ايرنا: آيت الله " احمد جنتي " دبير شوراي نگهبان اظهار داشت که اين شورا در خصوص بررسي صلاحيت داوطلبان نمايندگي دوره هشتم مجلس شوراي اسلامي همچون گذشته عمل خواهد کرد. دبير شوراي نگهبان ديروز در گفت و گو با ايرنا در پاسخ به سئوالي درخصوص تدابير شوراي نگهبان براي بررسي صلاحيت هاي داوطلبان نمايندگي دوره هشتم مجلس، افزود : در مورد سوابق افراد بخشي از اطلاعات را از مراجع چهارگانه قانوني مثل وزارت اطلاعات ودستگاه قضايي استعلام مي کنيم. وي تصريح کرد: بخش ديگري از اطلاعات درمورد افراد براساس تحقيقات محلي است که خودمان داريم و بايد اين افراد را شناسايي کنيم زيرا بدون شناسايي نمي توانيم اظهارنظر کنيم. جنتي گفت:محققين ما براي شناسايي افراد تحقيق مي کنند و نتايج تحقيقات آنها موجب تشخيص و وسيله تصميم گيري خواهد شد.جنتي در پاسخ به اين سوال که "آيا شوراي نگهبان براي نظارت بر نمايندگان در طول دوره نمايندگي آنها برنامه خاصي ندارد ؟ "  گفت: فعلا برنامه اي نداريم. اما اينطور هم نيست که بي تفاوت باشيم. نمايندگان مجلس با ساير افراد، خيلي تفاوت نمي کنند. دبير شوراي نگهبان اضافه کرد: شوراي نگهبان در مورد کساني که در معرض داوطلبي نمايندگي مجلس در دوره آينده هستند، چه کساني که نماينده مجلس هستند و چه کساني که نماينده نيستند، از طرق مختلف اطلاعات کسب مي کند. خبرنگار پرسيد، اما در گذشته ، اين بحث مطرح بود که ممکن است ، نمايندگان در طول دوره نمايندگي مرتکب اقدامي خلاف قانون شوند. آيت الله جنتي در پاسخ گفت: بله ، ممکن است نماينده اي مرتکب کار خلاف قانون شود که شرايط نمايندگي خود را از دست بدهد. مسلما اين فرد، در دوره بعد رد صلاحيت مي شود. اما ما نمي توانيم براي هر نماينده اي، افرادي را گسيل کنيم که مراقبت کنند. خبرنگار پرسيد،منظور وجود سيستم نظارتي است.آيا وجود اين سيستم ضروري نيست؟

 تکذيب دخالت ايران در درگيري حماس و فتح
 
آفتاب: يکي از رهبران جنبش مقامت اسلامي فلسطين مي گويد که جمهوري  اسلامي ايران و سوريه هيچ نقشي در آغاز درگيري هاي خونين اخير در نوار غزه بين شبه نظاميان طرفدار فتح و حماس نداشته اند. وي دليل اصلي بروز اين خشونت ها را تحميل انزواي بين المللي به مردم فلسطين و ناکارآمدي دولت هاي عربي در حل اختلافات طرفين و ارسال به موقع کمک هاي مالي عنوان کرده  است. به گزارش خبرگزاري DPA ، موسي ابومرزوق در يک مصاحبه تلفني از دمشق با اين خبرگزاري، گفت: "بدون ترديد سوريه و ايران نقش و منفعتي در اين بحران ندارند. تهران و دمشق تلاش هاي زيادي براي تحقق وحدت ملي بين جناح هاي مختلف فلسطيني انجام داده اند و مطمئنا هيچ اقدامي که منجر به بروز بي ثباتي در سرزمين هاي فلسطيني شود در دستور کار آنان نيست". رهبر سرشناس حماس در ادامه گفت: "بايکوت ، محاصره اقتصادي و شکست دولت هاي عربي در اجراي به موقع تعهدات مالي شان نسبت به خودگرداني فلسطيني دلايل اصلي بروز اين نا آرامي ها هستند. کشورهاي عربي بايد فورا و بدون هيچ پيش شرطي فلسطين را از انزواي بين المللي خارج کنند". ابومرزوق با بيان اينکه هر دو جناح فتح و حماس براي پايان درگيري ها مصمم هستند، گفت که اميدوار است ديدار وي با پرزيدنت محمود عباس رهبر تشکيلات خودگردان فلسطين در يافتن راهي پايان سريع خشونت ها موثر واقع شود. وي خاطر نشان ساخت که گسترش زد و خوردها از غزه به ساير مناطق فلسطين مي تواند عواقب بسيار بدي براي هر دو گروه به همراه داشته باشد. بر اثر خشونت هاي اخير ميان طرفداران فتح و حماس در نوار غزه تاکنون بيش از 100 نفر کشته شده اند.

وزير رفاه: آيين نامه مشاغل سخت در حال تدوين است

ايرنا: وزير رفاه و تامين اجتماعي گفت: آيين نامه مشاغل سخت و زيان آور در کميسيون اجتماعي دولت در حال تدوين است. عبدالرضا مصري در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه آيا بازنشستگي پيش از موعد بر اساس موضوع مشاغل سخت و زيان آور شامل خبرنگاران نيز مي شود، افزود: در اين مساله ابهام وجود دارد و کميسيون اجتماعي دولت درحال بررسي آن است. مصري تصريح کرد: بايد براي دقيق و شفاف شدن اين موضوع دسته و گروه خبرنگاران مشخص شود. وزير رفاه و تامين اجتماعي با اشاره به وجود ديدگاه هاي مختلف در دولت درباره مشاغل سخت و زيان آور، گفت: برخي کار زيان آور رابه مسايل جغرافيايي وابسته مي دانند وبرخي نيز معتقدند که بايد در اين مشاغل تفکيک صورت گيرد. 

قائم مقام لاريجاني: ايران 1600 سانتريفيوژ فعال دارد

ايسنا: قائم مقام دبير شوراي عالي امنيت ملي گفت : ايران در حال نصب 3 هزار سانتريفيوژ در تاسيسات نطنز است و در حال حاضر 1600سانتريفيوژ فعال دارد . عبدالرضا رحماني فضلي در جمع فرماندهان حوزه هاي مقاومت بسيج استان تهران با بيان اينکه بزرگترين نگراني مردم جهان طبق نظرسنجي هاي انجام شده ،ابتدا مسئله سلاح هسته اي و سپس تروريسم است، اظهارکرد: غرب فکر مي کرد با پيش کشيدن موضوع هسته اي مي تواند ايران را مظهر تروريسم و خشونت معرفي کند و به عنوان کشوري که خواهان مقاصد غير صلح آميز هسته اي است با ما برخورد کند اما در سه سال اخير ما توانستيم در دنيا اثبات کنيم که کشوري هستيم که با نيت صلح آميز و در چارچوب مقررات آژانس فعاليت هسته اي مي کنيم.وي با اشاره به تهديد مقامات انگليسي در حاشيه يکي از جلسات مذاکره گفت: انگليسي ها پيغام داده اند که اگر پرونده هسته اي شما را شوراي امنيت ارجاع دهيم اوضاع اقتصادي ايران به هم مي خورد ولي ديديم که اين طور نشد.قائم مقام دبير شوراي عالي امنيت ملي گفت: ما در حال حاضر در مرحله نصب سه هزار سانتريفيوژ هستيم و تحريم ها را هم توانستيم به روش احسن کنترل و مديريت کنيم.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
آگهي هاي روزنامه آفرينش