جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
دریافت Pdfارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1386/02/29 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - شنبه نسخه شماره 2764

آفرينش از نخستين جشنواره و نمايشگاه ملي رسانه هاي ديجيتال و نرم افزارهاي چندرسانه اي گزارش دارد
سايت قربانيان ترور،مظلوميت شهداي ترور را در جمهو.ري اسلا مي نشان ميدهد


تجليل از کيومرث پوراحمد کارگردان قصه هاي مجيد


در هشتمين جشنواره راديو برترين هاي راديو معرفي شدند


كوچه پس كوچه ها


فرش قرمز جشنواره فيلم کن پهن شد


فعاليت گسترده سينماي ايران زير چتر کن


"مائده طهماسبي" و کارگرداني نمايش"خانواده تت"


دوبله ي "آشيانه سيمرغ" آغاز شد


  آفرينش از نخستين جشنواره و نمايشگاه ملي رسانه هاي ديجيتال و نرم افزارهاي چندرسانه اي گزارش دارد
  سايت قربانيان ترور،مظلوميت شهداي ترور را در جمهو.ري اسلا مي نشان ميدهد 

  گزارش آفرينش از نخستين جشنواره و نمايشگاه ملي رسانه هاي ديجيتال و نرم افزارهاي چندرسانه اي که  از24لغايت 31 ارديبهشت ماه در محل دائمي نمايشگاه هاي بين المللي تهران داير است
از سمت درب شمالي نمايشگاه بين المللي که به اتوبان چمران راه داردوارد نمايشگاه شديم پس از چند دقيقه به سالن9 شماره ومحل برگزاري رسانه هاي ديجيتالي نشرشاهدرسيديم . چند تابلو از آثار نشر شاهد درسمت چپ غرفه به زينت غرفه افزوده بود و دو رايانه و چند قاب زيباي نرم افزار با چيدماني زيبا ما را به داخل غرفه دعوت ميکرند.در وسط غرفه نيز مبلماني اداري با رنگهاي مشکي ونارنجي چيده شده بود که تعدادي ازخبرنگاران برروي آنها نشسته بودند، وقراربودکه يکي از مسئولين در آنجا پاسخ گوي سئوالات خبرنگاران ومراجعه کنندگان  باشد. مدير کل انتشارات و اطلاع رساني بنياد شهيد و امور ايثار گران با خبر نگاران مشغول مصاحبه بود ماهم  منتظر مانديم و در يک فرصت مناسب که" دکتر فقيه" تنها شد با او گفتگويي انجام داديم که با هم مي خوانيم :
هدف از حضور نشر شاهد دراين نمايشگاه چيست؟
با توجه به جايگاه رسانه هاي ديجيتالي و نرم افزارهاي چند رسانه اي در گستره ارتباط و فرهنگ سازي و ضرورت استفاده از ابزار علمي در ترويج فرهنگ ايثار و شهادت براي نخستين باردرنخستين نمايشگاه ملي رسانه هاي ديجيتال ونرم افزارهاي چند رسانه اي حضور پيدا کرديم
ودرزمينه کتب الکترونيکي36عنوان کتاب عرضه شده که تمامي اين آثاربه تازگي منتشرشده است،سالنامه الکترونيکي ، مجلات شاهد، کودک، نوجوان، جوان وشاهدياران مجموعه ديگر ماست که در حوزه الکترونيکي مجلات ارائه گرديده است
دربخش پايگاه هاي اينترنتي نخستين نمايشگاه ملي رسانه هاي ديجيتالي و نرم افزار هاي چند رسانهاي هم حضور داريد؟
امسال بنياد شهيد و امور ايثارگران با سه پايگاه اطلاع رساني "فرهنگ شاهد،قربانيان سلاح هاي شيميايي و سايت قربانيان ترور"در بخش پايگاه اينترنتي حضور داريم
سايت قربانيان ترور درقالب " NGO " است وتوسط فرزندان شهيدان و جانبازان ترور  اداره مي شود وما فقط امکانات را در اختيارشان قرارداديم والباقي کار ها به عهده خودآنها است،هدف اين سايت نشان دادن مظلوميت شهداي ترور در جمهوري اسلامي جهان اسلام است و به اين منظور نيز راه اندازي شده است وشعاراصلي آن"اسلام، دين، صلح، جهان ، برون ترور"مي باشد و از جمله ويژگي هاي آن روز شمار شهداي ترورمي باشد،سايت قربانيان سلاح هاي شيميايي نيز باهدف نشان دادن مظلوميت شهدا و جانبازان دوران دفاع مقدس و جهان اسلام که قرباني سلاح هاي ممنوعه شيميايي بوده اند راه اندازي شده است .هدف  کلي ما ازاز راه اندازي پايگاه اطلاع رساني قربانيان سلاح هاي شيميايي،معرفي شهدا و جانبازان ناشي از مسموميت شيميايي و همچنين معرفي سازمان ها و دولت هايي است که از اين سلاح ها حمايت ياآن را توليد مي کنند ميباشد
علاوه بر اين ها نشرالکترونيکي شاهددراين نمايشگاه فعاليت ديگري هم دارد؟
تعامل به شهدا و بانک اطلاعات شهداي کشور از ديگر برنامه هاي جانبي حضور نشرالکترونيک شاهد در اين نمايشگاه است
باتشکر ازدکتر فقيه به بازديد ازغرفه نشر الکترونيک  ادامه مي دهيم . پخش برنامه هاي کوک وانيميشن زيبايي به نام(نويد و ندا)که ازساخته هاي نشر الکترونيک شاهد بود و توسط يک ويدئو پروجکشن روي يک پرده پخش مي شد  ازديگر کار هاي ارائه شده در غرفه نشر الکترونيک شاهد بود . وخبرديگز اينکه
مجموعه انيمشني نويد و ندا ويژه گروه سني کودک و نوجوان در نمايشگاه ملي ديجيتال عرضه مي شود.
لوح فشرده نويد و ندا برگرفته از سه کتاب "ميهمان بابا"، کلوچه و مورچه" و "آقا تريلي" که مهري ماهوتي نويسندگي آنها را برعهده داشته است و به تازگي توسط نشر شاهد منتشر شده است 10 تراکت چهار دقيقه اي است. موسيقي، شعر، زيرنويس انگليسي و به کارگيري جملات ساده و روان اين مجموعه را به انيمشني جذاب و شاد تبديل کرده است.


  تجليل از کيومرث پوراحمد کارگردان قصه هاي مجيد 

آئين سپاس از کيومرث پوراحمد به همت موسسه توسعه تصوير شهر و سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران شب گذشته در فرهنگسراي هنر برگزار شد.
 در ابتداي اين مراسم هوشنگ گلمکاني، منتقد سينمايي در مورد پوراحمد گفت: "من امشب با خودم قرار گذاشتم درباره پور احمد قبل از سينما صحبت کنم. درباره کارنامه هنري او هميشه صحبت شده است. من او را از قبل از ورودش به سينما مي شناختم. عامل آشنايي من با پوراحمد مطالبي بود که در صفحات نقد خوانندگان مجله اي فرهنگي مي نوشت."
وي ادامه داد: " آن زمان در آن مجله افرادي مانند تورج زاهدي، خسرو دهقان هم مطالبي در قالب نقد سينمايي مي نوشتند و اسم کيومرث پوراحمد هم در اين صفحات ديده مي شد. ما هر دو هم زمان با يکديگر کار حرفه اي را شروع کرديم. او در نشريات سينمايي به عنوان منتقد مطلب مي نوشت و من در مجلات اقتصادي کار مي کردم. اما از اينکه توانسته بود به عنوان يک فرد حرفه اي در اين زمينه کار کند بسيار خوشحال بودم ."
 گلمکاني افزود: "آثار پوراحمد ساده، صميمي و صادق هستند و با نوعي نگاه عاشقانه دنبال مي شوند. وقتي "اتوبوس شب" را مي ساخت نگران بودم. به اين فکر مي کردم که او چگونه مي خواهد يک فيلم جنگي را به تصوير بکشد، اما پس از ديدن فيلم متوجه شدم مانند فيلمهاي ديگر او يک اثر موفق است."
اين منتقد پيشکسوت سينماي ايران در پايان صحبتهاي خود کتاب فيلم "تنگنا" ساخته امير نادري را که به تازگي نوشته به پوراحمد هديه کرد و از اين فيلم به عنوان عشق مشترک خود با پوراحمد نام برد.  در ادامه مراسم محمد مهدي عسگرپور درباره پروژه ساخت فيلم هاي مستند از چهره هاي هنري و مفاخر کشور، گفت: "وقتي کار را شروع کرديم هرگز فکر نمي کردم اين پروژه سينمايي با اين وسعت و بزرگي ادامه پيدا کند. اما حالا با ديدن اين آثار از اينکه توانسته ايم در اين راه قدمي برداريم خرسند هستيم."
وي درباره شخصيت پوراحمد، بيان کرد: "آنچه در سينما کمتر اتفاق مي افتد شباهت  زندگي با سينماست و يا شباهت زندگي افراد با آثارشان، اما درباره پوراحمد بايد بگويم که او ميان اين دو به خوبي ارتباط برقرار کرده است. او مانند آثارش ساده، صميمي و صادق است."
اين کارگردان سينما در ادامه گفت: "اميدوارم پروژه ساخت فيلم هاي مستند ادامه پيدا کند و اميد است ديگر به شهرداري نگويند  وظيفه اين سازمان ارائه خدمات شهري است و بهتر است مديران و مسولين فرهنگي به اين کارها بپردازند. نبايد راحتي از گنجينه هاي کشور غفلت کنيم." در ادامه برنامه کيومرث پوراحمد ضمن تشکر از دوستان و همکاران خود براي شرکت در اين مراسم، عنوان کرد: "اين بزرگداشت ها هميشه فقط به ما ارتباط ندارد. جا دارد از همراهان و دوستاني که من را در ادامه مسيرم کمک کرده اند نيز يادي کنم. نزديکترين يار و همکار عزيز من همسرم، مهرانه ربي است که تمام اين سال ها با بي خوابي ها و زندگي نا متعادل و آشفته من سر کرده و در اين مسير گاهي اوقات همکار من بوده است. تشکر بعدي من براي مهدي اسدي سازنده فيلم "کودکي ناتمام" است که امشب مي بينيد. البته از دوست و مشاور اين پروژه سينمايي احمد طالبي نژاد نيز براي کمک هايش سپاسگذاري مي کنم."  وي خاطر نشان کرد:  "از سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران که ما را از اتهام مرده پرستي تبرئه کرد تشکر مي کنم. برنامه هاي تجليل اين سازمان نوعي يادبود زنده ها است. اين مرکز با توليد اين آثار اسناد خوبي از نظر تصويري و تحقيقي  براي آيندگان به يادگار مي گذارد."
در ادامه اين مراسم با حضور محمد مهدي عسگرپور، هوشنگ گلمکاني، رضا کيانيان و جمشيد ارجمند از کيومرث پوراحمد، مهدي اسدي کارگردان فيلم "کودکي ناتمام"، احمد طالبي نژاد مشاور اين پروژه، فرشاد محمدي و مهدي گنجي تصويربرداران اين مستند تقدير به عمل آمد.
محمد رضا شرف الدين نيز از طرف انجمن سينماي انقلاب و دفاع مقدس با اعطا هديه اي از کيومرث پور احمد تشکر و قدرداني کرد. مدير عامل اين انجمن درباره اين مراسم گفت: "اين که تجليل يا نکوداشت يک هنرمند را زماني بگيرند که او زنده است امري شايسته است، گرچه بايد بگويم هنرمندان ما هميشه زنده هستند. تمدن و فرهنگ اين سرزمين با تمام ارزش هاي خود مانند گذشته به قوت خود باقي است. همه اين عزيزان متعلق به اين تمدن و فرهنگ هستند و وجودشان همانند همين تمدن و فرهنگ براي ما ارزشمند و زنده است." در پايان مراسم فيلم "کودکي نا تمام" درباره زندگي و دوران فيلمسازي کيومرث پوراحمد براي حاضرين به نمايش در آمد .
هنرمندان زيادي از جمله بهمن فرمان آرا، تهمينه ميلاني، حميد فرخ نژاد، محسن اميريوسفي، اصغر فرهادي، ارحام صدر، حبيب رضايي، بيوک ميرزايي، عليرضا شجاع نوري، بهرام دهقاني، فردين خلعتبري، مهتاب کرامتي و... حضور داشتند.


  در هشتمين جشنواره راديو برترين هاي راديو معرفي شدند  

هشتمين جشنواره بين المللي راديو با حضور مهندس عزت الله ضرغامي، معاونان و مديران صدا و سيما، ميهمانان داخلي و خارجي و برنامه سازان راديو به کار خود پايان داد.
در ابتداي اين مراسم و بعد از پخش سرود ملي و تلاوت آيات کلام الله مجيد معاون صداي سازمان صدا و سيما با اشاره به برگزاري جلسات با مهمانان خارجي جشنواره راديو گفت: "ما نظرات مشترکي در اين جلسات داشتيم که تمامي مسائل به حقيقت راديو برمي گردد. خوشبختانه من در رسانه اي کار مي کنم که رئيس سازمان از آن حمايت جدي مي کند و اين اتفاق بزرگي است."حسن خجسته در ادامه افزود: "ما تحقيقات خوبي درباره راديو انجام داديم و از درون به راديو و مخاطبانش نگاه کرديم. علاوه بر آن دوستان ما در استراليا تحقيقاتي در اين باره انجام دادند و دو محور را مطرح کردند: اول اينکه چرا راديو گوش مي کنيم و دوم طرز تلقي از راديو چيست. من به دو نکته از پاسخ هاي ارائه شده اشاره مي کنم، اينکه آنها در تحقيقات خود خاطرنشان کردند راديو زندگي واقعي و دوست ماست."
در ادامه مجيد نديري دبير بخش بين الملل جشنواره راديو با اشاره به دو زمينه فعاليت اين جشنواره گفت: "در يک بخش رقابت آثار راديو را داشتيم که با توجه به اهداف جشنواره شامل پنج زمينه اصلي و چهار زمينه ويژه بود. بخشي ديگر مربوط به کارگاههاي آموزشي مي شد که براي اولين بار نشست هاي خوبي برگزار شد. در بخشي ديگر از مراسم بهروز رضوي نژاد مدير راديو قرآن و يکي از داوران بخش بين الملل بيانيه هيئت داوران را قرائت کرد. در اين مراسم ناتالي سينگر، از ميهمانان خارجي جشنواره، در سخناني گفت: "از نظرات مختلفي که در ارتباط با برنامه سازي مطرح شد، تجربه خوبي کسب کردم. من از مهمان نوازي خوب ايراني ها نيز قدرداني مي کنم، چرا که فرصت خوبي فراهم شد تا از مکان هاي ديدني و مذهبي ايران بازديد کنم و با فرهنگ غني ايران آشنا شوم. وقتي به کشورم برگردم، حتما درباره ايران خواهم گفت." در بخشي ديگر مراسم اختتاميه جشنواره راديو اسامي برندگان بخش بين الملل جشنواره اعلام شد و در ادامه مراسم گروه موسيقي راز و نياز به سرپرستي سالار عقيلي سه قطعه موسيقي اجرا کردند و بعد از قرائت بيانيه هيئت داوران بخش مسابقه جشنواره راديو از سوي پريچهر بهروان، جوايز بخش مسابقه معرفي شدند: همچنين در ادامه مراسم تنديس برترين صدابردار جشنواره به عليرضا صادق زاده، تنديس برترين نويسنده جشنواره به عليرضا محمودي، تندس برترين گزارشگر جشنواره به نويد دانشور، تنديس برترين گوينده جشنواره به نيما رئيسي، تنديس برترين سردبير جشنواره به مسعود محمودخواه و تنديس برترين تهيه کننده جشنواره به ناهيد گودرزي اهدا شد.


 كوچه پس كوچه ها 


 همايش بينش قرآني در فيلم کوتاه برگزارشد
دومين همايش تخصصي بينش قرآني در فيلم کوتاه با محوريت انديشه اسلامي و سينماي قرآن عصر روز26 ارديبهشت ماه با حضور جمعي از مسئولان هنرمندان در تالار فارابي دانشگاه هنر برگزار شد.به گزارش ستاد خبري جشنواره فيلم هاي قرآني،اين همايش در راستاي برگزاري نخستين جشنواره 114فيلم قرآني با اهداف نياز سنجي،مخاطب شناسي و اثر بخشي فيلم هاي قرآني،شناساندن دستاوردهاي نمايش بصورت کامل و جامع در خصوص برگزاري جشنواره و يافتن راه کارهاي مناسب براي به وجود آمدن جايگاه اصلي جشنواره قرآني در سينماي کشور برپا شد.
 آغازي ديگر براي زندگي زناشويي
بانوان تهراني مي توانند با حضور در نشست هاي کارشناسي"آغازي ديگر"به صورت رايگان از مباحث کاربردي و مشاوره اين نشست ها در زمينه زندگي زناشويي استفاده کنند.به گزارش روابط عمومي فرهنگسراي تفکر،اين نشست ها با حضور کارشناسان روان شناسي و مشاوره برگزار و در آن سرفصل موضوعي متعددي در خصوص زندگي مشترک طرح وبررسي و آسيب شناسي مي شود.تلفن:44304978-44301444
 عارفانه با مثنوي در جمع دوستداران مولوي
سلسله نشست هاي نقد ادبي با عنوان"فکر،عرفان،سير وسلوک"ويژه نقد و برسي شعر مولوي برگزار مي شود. به گزارش روابط عمومي فرهنگسراي تفکر،اين نشست ها هر دوهفته يک بار در محل فرهنگسرا ميزبان علاقه مندان به ادب پارسي به ويژه دوستداران آثار و شخصيت مولانا جلال الدين است.تلفن:44301444-44304978
 باز گشايي سي وپنجمين سينماي باز سازي شده 
همزمان با سالروز آزاد سازي خرمشهر،سينما"شهر تماشا"کرمان که با حمايت موسسه سينما شهر وابسته به معاونت سينمايي مورد بازسازي اساسي قرار گرفته است با حضور مديران و دست اندرکاران سينماي کشور باز گشايي  مي شود.
 کشف و ضبط 82هزار سي دي غير مجاز سينمايي
چهار ده تيم عملياتي مبارزه با سرقت و تکثير غير مجاز محصولات سينمايي و سمعي بصري با حضور در مناطق راه آهن،انقلاب،ميدان خراسان،و شهر ري اثار سينمايي و سمعي و بصري راه يافته به شبکه هاي قاچاق را کشف و ضبط و با متخلفين اين محصولات برخورد قانوني کردند. و به بيش از 20 هزار واحد صنفي متخلف تذکردادند
 سومين نشست چشم انداز 20 ساله توسعه سوره
سومين نشست چشم انداز 20 ساله توسعه سوره، ساعت 14روز شنبه 29 ارديبهشت با حضور حجت الاسلام خاموشي- رييس سازمان تبليغات اسلامي و دکتر محمد روشن، رييس موسسه آموزش عالي سوره- در دانشکده علوم ارتباطات اين موسسه برگزار مي شود.در اين نشست آقاي عبدالحسين طاهري- مشاور وزير علوم، تحقيقات و فن آوري- سياست هاي وزارت علوم در موسسات آموزش عالي غير انتفاعي با محوريت چشم انداز توسعه را تشريح خواهند کرد و دکتر ها برزويي، نديمي، خوئيني ها، يميني نيز به ترتيب به سخنراني درباره "راهکارهاي توسعه موسسه هاي آموزش عالي غير انتفاعي و چشم انداز توسعه"، "ديدگاه هاي مربوط به برنامه هاي چشم انداز توسعه"، "دانشگاه مجازي وچشم انداز توسعه" و "برنامه ريزي آموزش عالي درچشم انداز" خواهند پرداخت.
 نقد پلکاني شدن حقوق کارمندان
برنامه زنده "گفت و گوي روز" يکشنبه 30 ارديبهشت ماه ساعت 18/05 پلکاني شدن حقوق و دستمزد کارمندان دولت را نقد و کنکاش مي کند. در برنامه زنده "گفت و گوي روز" يکشنبه به طرح و بررسي مهمترين رويدادهاي اقتصادي ايران و جهان اختصاص دارد، موضوعي که در روزهاي اخير بنا به تصميم دولت درباره حقوق کارمندان دولت مطرح شده و با عنوان پلکاني شدن حقوق و دستمزد کارمندان دولت در مسائل اقتصادي به بحث و بررسي جديي تبديل شده است و براي برخي از کارمندان دولت نيز دغدغه هايي را در پي داشته است، نقد و بررسي مي شود.

هنرمندان دانشگاه آزاد  اسلا مي کرج فراموش شده  اند
کرج - انسيه معماريان- خبرنگار آفرينش
گروه تئاتر "داروگ" دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرج با هدف آشنايي دانشجويان با هنرتئاتر کلاسيک و مدرن، نمايشنامه "اشک مصنوعي" را به کارگرداني اميرمحرابي درسالن اجتماعات شهيد باهنراين دانشگاه اجرا کرد. اين نمايشنامه که مروري بر6 تک پرده کوتاه به گردآوري دکترعطا»ا... کوپال بود، رويارويي يک جنايتکار حرفه اي با يک دکترچشم پزشک را نمايش مي داد که مي بايست چشمهاي او را براي جنايت هاي شبانه تجهيزکند. دراين راستا بحث دو نفر به يک گفتگوي فلسفي درباره انسان، عاطفه و تلقي آدمي ازهستي کشيده مي شود و درانتها نتيجه اي که ازاين مناظره گرفته مي شود، اين است که مشکل اصلي درخشک شدن اشک چشمهاي کساني مي باشد که خدا و عاطفه انساني را ازدست داده اند.  اميرمحرابي درگفتگو با خبرنگارآفرينش اين نمايشنامه را سومين کارگروه تئاتر"داروگ" دانست و ازنمايشنامه هاي قبلي با عناوين "سلام برخورشيد" و "شب و گربه و زيرطاقي" نام برد.  وي با بيان اين نکته که گروه "داروگ" کارهنري خود را از6 ماه پيش دردانشگاه آغازکرده است، گفت: درحال حاضرتنها مشکل ما اين است که براي تمرين تئاتر سالن مناسبي دردانشگاه وجود ندارد و به دليل چند منظوره بودن سالنها صرفا تمرين يک گروه تئاتر درآن ممکن نيست.محرابي درارتباط با کارهاي بعدي گروه تئاتر"داروگ" گفت: کار بعدي اين گروه اجراي نمايش "موج غربت" است که به مناسبت سالروز آزادسازي خرمشهردردانشگاه به روي صحنه مي رود و هدف ما براي آينده شرکت درجشنواره هاي دانشجويي و دهه فجر مي باشد.وي درخصوص مشکلاتي درارتباط با هنرتئاتروجود دارد ، بيان داشت: از عمده ترين مشکلات اين است که مسئولين توجهي به اين هنرندارند و امکانات خاصي نه دردانشگاه و نه درشهربراي اين رشته هنري درنظرگرفته نشده است و اگرهم گروههايي درکرج فعاليت مي کنند ، اغلب کساني هستند که هميشه تکرار مي شوند و درواقع مي توان گفت هنرتئاتر درکرج به يک انحصارطلبي دچارشده است . ضمن اينکه حتي انجمن هاي مربوط به تئاترکرج نيزباهم در تعامل نيستند و درجهت بهبود شرايط موجود قانونمندي خاصي صورت نگرفته و آيين نامه اي تدوين نشده است. محرابي درپايان ضمن اظهاراميدواري ازاينکه رئيس دانشگاه نيز توجه بيشتري به بحث گسترش هنرتئاتر دردانشگاه داشته باشد ، گفت: دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرج ديواربه ديوار دانشگاه هنر است اما شايد حضوردانشجويان هنرمند دراين دانشگاه به دست فراموشي سپرده شده است.  گفتني است رزيتا اصلمند نويسنده و سجاد ديرمينا به همراه هادي جوانبختي نمايشنامه خوانان نمايشنامه "اشک مصنوعي" بودند.

معرفي برگزيدگان مسابقه نمايشنامه نويسي ويژه مشاهير اسلام 

دومين دوره مسابقه بزرگ نمايشنامه نويسي ويژه مشاهير اسلام روز شنبه 29 ارديبهشت برگزيدگان خود را معرفي مي کند.دومين دوره مسابقه بزرگ نمايشنامه نويسي ويژه مشاهير اسلام با سه بخش ويژه، مسابقه و جنبي برگزيدگان خود را معرفي مي کند.علي اکبر قاضي نظام مدير هنرهاي نمايشي معاونت هنري با اعلام اين خبر افزود: مسابقه بزرگ نمايشنامه نويسي ويژه مشاهير اسلام با هدف بزرگداشت ارزش هاي والاي ديني و تکريم مشاهير جهان اسلام و تعظيم اصحاب حضرت ختمي مرتبت محمد مصطفي (ص) در سالي که به نام آن اسوه رحمت و تقوا مزين و منور بود و همچنين حمايت از ادبيات نمايشي- ديني برگزار گرديد.

مجمع عمومي انجمن منتقدان اول خرداد برگزار مي شود

سومين مجمع عمومي عادي سالانه انجمن منتقدان و نويسندگان سينمايي ايران عصر روز سه شنبه اول خردادماه در سالن اجتماعات خانه سينما برگزار مي شود. نائب رئيس انجمن منتقدان و نويسندگان سينما با اعلام اين خبر افزود: "ارائه گزارش سالانه شوراي مرکزي و بازرس، گزارش مالي سالانه و تراز انجمن و انتخاب اعضا علي البدل شوراي مرکزي و بازرسان اصلي و علي البدل از مهمترين موارد مورد بحث مجمع خواهد بود.مصطفي محمودي همچنين از آن دسته از اعضا که تاکنون نسبت به تکميل پرونده يا واريز حق عضويت سالانه خود اقدام نکرده اند، درخواست کرد در فرصت باقي مانده اقدام لازم را در اين زمينه انجام دهند. طبق اساسنامه فقط اعضايي مجاز به شرکت در مجامع عمومي هستند که حق عضويت خود را پرداخته باشند.


  فرش قرمز جشنواره فيلم کن پهن شد  

برگزارکنندگان جشنواره بين المللي کن همانطور که قول داده بودند با يک افتتاحيه ظريف، گلچين شده، نامتعارف و در عين حال برازنده ميهمانان را غافلگير کردند.  مراسم فرش قرمز فيلم افتتاحيه جشنواره، "شب هاي زغال اخته اي من" ساخته وونگ کار واي با همان زرق و برق معمول برگزار شد. مهمانان زير فلاش هاي پي در پي دوربين عکاسان از فرش قرمز عبور کردند و بالاي پله ها مورد استقبال ژيل ژاکوب، تي يري فرومو و کاترين دميه، مديران کن، قرار گرفتند.حضور بيش از 30 هزار نفر جشنواره رو در کن به جشنواره امسال شکل ديگري داده و خيابان هاي شهر بسيار شلوغتر از سال هاي قبل است. اکنون بايد منتظر ماند و ديد رويدادهايي که در روزهاي آتي رقم مي خورد و فيلم هايي که قرار است به نمايش درآيند تا چه حد مي تواند پاسخگوي انتظارات فزاينده شرکت کنندگان شصتمين جشنواره کن باشد.


 فعاليت گسترده سينماي ايران زير چتر کن  


امسال نسبت به سال گذشته فضاي غرفه چتر سينماي ايران در کن افزايش يافته و موسسات بيشتري در زير اين چتر فعاليت مي کنند.  به نقل از روابط عمومي بنياد سينمايي فارابي،امسال نسبت به سال گذشته فضاي غرفه چتر سينماي ايران افزايش يافته و موسسات بيشتري در زير اين چتر فعاليت مي کنند که اين موسسات، عبارتند از مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي، انجمن سينماي جوانان ايران، کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، حوزه هنري، رسانه بين المللي بامداد، شرکت مستقل هاي ايراني و موسسه فرهنگي و هنري شهيد آويني.
نمايش فيلم هاي ايراني از روز 18 مي (بيست و هشت ارديبهشت ماه) در بازار کن آغاز مي شود.  بنا براين گزارش، طباطبايي در اين ديدار که چهارشنبه بيست و ششم ارديبهشت برگزار شد، ضمن بازديد از بخش هاي مختلف غرفه سينماي ايران از حضور متحد سينماي کشور در بازار کن ابراز خرسندي کرد. رايزن فرهنگي ايران در فرانسه، فعاليت گسترده سينماي ايران در زير چتر را عاملي براي توفيق اين سينما در مجامع بين المللي دانست.
شصتمين دوره جشنواره کن با نمايش فيلم "شب هاي زغال اخته اي من"(ونگ کار واي) افتتاح شد و بازار کن با حضور سينماي ايران از روز چهارشنبه بيست و ششم ارديبهشت ماه آغاز به کار کرد.


 "مائده طهماسبي" و کارگرداني نمايش"خانواده تت"  

 نمايش"خانواده تت" به کارگرداني مائده طهماسبي خرداد ماه سال جاري در تالار سايه مجموعه تئاترشهر اجرا مي شود.
"مائده طهماسبي" بازيگر و کارگردان تئاتر با اعلام اين خبر گفت:"اين نمايش نوشته"اشتيوان اورکني" و ترجمه کمال ظاهري است که براي اولين بار در ايران اجرا مي شود. داستان نمايشنامه در روستايي دور دست در کشور مجارستان رخ مي دهد و در مورد سربازي است که در جبهه جنگ به فرمانده خود پيشنهاد مي دهد تا براي استراحت به روستاي او برود. حضور اين فرمانده در روستا و شرايط روحي او باعث به وجود آمدن شرايط طنز گروتسک مي شود."
وي در ادامه افزود:"در اين نمايش بازيگراني چون فرهاد آئيش، رامين ناصرنصير، افشين هاشمي و پنج بازيگر ديگر ايفاي نقش دارند. همچنين سميرا سينايي به عنوان طراح صحنه و لباس و مشاور هنري با من همکاري دارد. از ديگر عوامل اين نمايش  مي توان به علي هاشمي به عنوان دستيار کارگردان، شکوفه هاشميان به عنوان عکاس و رضا يزداني و محمدرضا اصلي به عنوان عوامل اجرا اشاره کرد."طهماسبي در پايان در خصوص موسيقي نمايش گفت:"موسيقي کار را خودم انتخاب مي کنم که با توجه به داستان نمايش از موسيقي مجاري استفاده خواهم کرد. 


 دوبله ي "آشيانه سيمرغ" آغاز شد  

دوبله ي سريال "آشيانه سيمرغ" با موضوع شيخ بهايي به مديريت بهرام زند آغاز شد.
وي بااعلام اين خبر اظهار کرد: در اين اثر حدود 20 گوينده صداپيشگي مي کنند و برخي از هنرپيشگان چون ژاله علو، رضا فياضي، رحيم نوروزي و سيامک اطلسي به جاي خودشان صحبت مي کنند.
وي با بيان اين که سريال به شيوه اينکاتسرو دوبله مي شود گفت: با تمرين زياد سعي مي کنيم که کيفيت دوبله اثر حفظ شود و دوگانگي بين صداي هنرپيشگان و گويندگان حس نشود. زند که به جاي علي دهکردي در اين سريال صحبت مي کند، درباره گويندگان "آشيانه سيمرغ" اظهار کرد: ناصر طهماسب به جاي علي نصيريان، تورج مهرزاديان به جاي جمشيد گرگين، علي همت موميوند به جاي نقش ميرعماد صحبت مي کنند. براساس اين گزارش سعيد اسدي کارگرداني "آشيانه سيمرغ" را برعهده دارد و برخي از عوامل آن عبارتند از: تهيه کننده: حبيب الله کاسه ساز، آهنگساز: مجيد انتظامي و بازيگران: خسرو شکيبايي، عزت ا... انتظامي، علي نصيريان، علي دهکردي، فاطمه گودرزي، بشير هاشم پور، رحيم نوروز، رويا تيموريان، سعيد نيکپور، انوشيروان ارجمند، لادن مستوفي، مهدي فقيه، چنگيز وثوقي. 


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
آگهي هاي روزنامه آفرينش