جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
دریافت Pdfارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1386/02/29 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - شنبه نسخه شماره 2764

در اولين همايش ايران شناسي و گردشگري در دانشگاه آزاد اسلامي کرج عنوان شد:
صنعت توريسم سومين صنعت مولد شغل در دنياست


کوتاه و خواندني از ايران زمين و گل گشت


راه اندازي بخش دياليز بيمارستان سوم شعبان دماوند


احداث هزار واحد مسکوني ارزان قيمت براي محرومان در اسلامشهر

براي آسايش بيشتر و گذراندن سفري مطلوب
گردشگران روزهاي مياني هفته به نياسر بروند


 در اولين همايش ايران شناسي و گردشگري در دانشگاه آزاد اسلامي کرج عنوان شد:
 صنعت توريسم سومين صنعت مولد شغل در دنياست  

کرج - انسيه معماريان
اولين همايش ايران شناسي و ترويج فرهنگ گردشگري با همکاري حوزه معاونت دانشجويي و اداره رفاه دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرج در محل سالن اجتماعات دکتر جاسبي اين دانشگاه برگزار شد.
در اين همايش که با حضور دکتر رامين حاجي خاني رئيس دانشگاه، اساتيد و دانشجويان علاقه مند به اين مبحث برگزار شد، دکتر عليرضا رحيمي معاونت دانشجويي دانشگاه اظهار داشت: از آنجايي که فرهنگ غرب به نوعي قصد تضعيف فرهنگ ايراني را دارد، تصميم گرفته ايم از دانشجوياني که بهترين نيروها براي تشويق و ترغيب عامه مردم در بحث شناسايي ايران و ايراني، بنيادهاي ملي ايران اسلامي و جاذبه هاي اسلامي، ملي و فرهنگي هستند، در اين مقوله بسيار مهم کمک بگيريم و با تشکيل کانون ايران شناسي و گردشگري جهت ارتقاي سطح دانش و آگاهي اقشار جامعه در خصوص ايران گام برداريم. چون ما به عنوان يک ايراني و فردي که عرق ملي و ايراني دارد بايد اين فرهنگ را خوب بشناسيم و آن را اشاعه دهيم تا فراگير شود و از دسيسه کساني که قصد نابود کردن آن را دارند، دور بماند.
وي، از افراد صاحب نام، صاحب تجربه يا حتي علاقمند به فعاليت در کانون ايران شناسي و ايران گردي دعوت به همکاري کرد و گفت: آشنايي ما با ايران و فرهنگ ايراني خود کافي نيست. ايراني که به لحاظ جغرافيايي، تاريخي، ملي و فرهنگي ويژگي هاي خاصي دارد. ما در دانشگاه آزاد واحد کرج 29 هزار دانشجوي فعال داريم که دوست دارند ايران را بشناسند و آن را به همه معرفي کنند.
رحيمي، هدف از تشکيل کانون ايران شناسي و گردشگري را ارتباط و انسجام اسلامي ميان اعضاي کانون از طريق شرکت در برنامه هاي گروهي شامل همايش هاي علمي و اردوهاي گردشگري اعلام کرد و گفت: در کنار اين برنامه ها کانون علاوه بر محوريت ترويج فرهنگ گردشگري و شناساندن جاذبه هاي توريستي ايران، سعي بر تقويت و رشد فضايل اخلاقي و توسعه ارزش هاي اصيل اسلامي، انساني و اجتماعي نيز دارد. وي، از اقدامات کانون ايران گردي و گردشگري جهت دستيابي به اهداف خود، برگزاري سمينار، همايش و کنفرانس هاي مرتبط با اهداف خود، برگزاري نمايشگاه هاي مختلف عکس و صنايع دستي، انتشار جزوات و بروشورهاي مختلف گردشگري و معرفي آثار ايراني و همچنين جذابيت هاي طبيعي کشور، انتشار خبرنامه جهت اطلاع رساني به دانشجويان و اعضا» در رابطه با فعاليت هاي کانون، ايجاد ارتباطات گسترده با نهادهاي قانوني کشور و سازمان هاي بين المللي جهت جذب همکاري و مساعدت آنان براي تحقق اهداف کانون و  همچنين برگزاري اردوهاي سياحتي و تفريحي در داخل کشور برشمرد.
در ادامه دکتر علي سربي مدير گروه زمين شناسي و عضو هيات علمي دانشکده علوم دانشگاه آزاد واحد کرج طي ايراد سخنراني خود به بحث ژئوتوريسم پرداخت و از زيرمجموعه هاي آن ژئوپارک را اينگونه تعريف کرد: ژئوپارک محلي است که ساختارهاي زمين شناسي خاصي دارد که از آنها محافظت ويژه اي مي شود تا به علت رفت و آمد انسان ها دچار ضرر و زيان نگردد و به تعريف ديگر مي توان گفت منطقه اي است که در آن ميراث زمين شناسي به صورت پايدار حفظ و مديريت مي شود.  در شبکه بين المللي 25 ژئوپارک جهاني ثبت شده و سالانه 20 سرزمين به اين تعداد اضافه مي شود تا به 500 ژئوپارک در جهان برسد. در دنيا مناطق زيادي وجود دارد که داراي پتانسيل بسيار بالايي براي ژئوپارک است. پديده هاي زمين شناسي، تشکيل دهنده ظواهر و ريخت شناسي زمين هستند و انسان در ارتباط مستقيم با اين پديده هاست. البته همه اين پديده ها زيبا نيستند، پديده هاي مخرب زمين شناسي مثل آتشفشان، زمين لرزه، سيل و ... نيز وجود دارد. اما بسياري از پديده هاي زمين شناسي لازمه زندگي انسان هستند که از آن جمله مي توان به آب هاي زيرزميني اشاره کرد. وي، با اشاره به بحث جاذبه هاي زمين شناسي در ايران گفت: کشور ما بسيار پهناور است و حدود 15 درجه جغرافيايي عرض و 20 درجه جغرافيايي طول دارد. بنابراين تاريخچه کاملي از زمين شناسي را داراست. ايران هم داراي مرزهاي آبي و هم مرزهاي خاکي است و از لحاظ آب و هوايي خشک و بارندگي زيادي در آن وجود ندارد. پست ترين نقطه ايران چاله لوت است که در مرکز دشت لوت - گرم ترين نقطه دنيا - قرارگرفته و 56 متر از سطح دريا بالاتر است.
دکتر سربي افزود: در ايران به دليل خصوصيات آب و هوايي و اقليمي، چشم اندازهاي زيبا و مختلفي از جمله شوره زارها، تل هاي ماسه اي، بيابان ها و کويرها، درياچه ها و تالاب ها، قلل و ارتفاعات، آتشفشان ها، آبشارها، غارها، چشمه هاي سرد يا گرم معدني، گل فشان ها و... وجود دارد. پس اي کاش بتوانيم هم ژئوتوريسم را بشناسيم و آن را به مردم بشناسانيم و هم اينکه فرهنگ گردشگري را گسترش دهيم تا بيشتر به ايراني بودن خود بباليم.
دکتر مريم صلاحي نژاد مدرس و کارشناس امور گردشگري نيز به عنوان سخنران ديگر اين همايش با مطرح کردن بحث ايران شناسي و ترويج گردشگري در ايران گفت: گردشگر کسي است که براي مدتي دست کم يک شب و نه بيش از يک سال به کشوري غير از وطن يا محل سکونت معمولي خود مسافرت کند و هدف او کار کردن و کسب درآمد در آن کشور نباشد. در واقع گردشگري دو بعد کلي دارد; يکي جهانگردي بين المللي و ديگري جهانگردي و گردشگري داخلي، که شاخصي که براي آن تعيين مي شود همان مرز کشورهاست. ما براساس هدف مسافرت مي توانيم سه دسته گردشگر داشته باشيم; يک دسته کساني هستند که به قصد سپري کردن اوقات فراغت خود به گردش مي روند و البته طبق آمار بيشترين تعداد گردشگران را اين گروه تشکيل مي دهند و جهانگردي آنها بومي، فرهنگي، روستايي و ... است. دسته دوم کساني هستند که براي تجارت، بازرگاني و انجام فعاليت هاي حرفه اي به مسافرت مي روند که شامل گردهمايي، سفرهاي تشويقي، نمايشگاه ها ، شوراها و... مي شود. و دسته سوم کساني هستند که براي ديدار از دوستان و بستگان، به سفر مي روند، ضمن اينکه سفرهاي تفريحي و مذهبي نيز در اين گروه جاي مي گيرد.  وي ادامه داد: طبق آمار و تقسيم بندي سازمان جهاني توريسم 50 درصد گردشگران در دنيا کساني هستند که براي تفريح و گذراندن اوقات فراغت خود به مسافرت مي روند، 26 درصد به سفرهاي مذهبي و... و تنها 8 درصد از گردشگران در سفرهايشان اهداف خاص خود را دنبال مي کنند.
دکتر صلاحي نژاد در خصوص آمار جهاني توريسم در دنيا و ايران گفت: صنعت توريسم بعد از صنايع نفت و خودروسازي، سومين صنعت مولد شغل و درآمد در دنياست. براساس آمار اين صنعت در دنيا 350 ميليون شغل ايجاد کرده که البته شغل هاي ثانويه اي را نيز درپي دارد. به اين معني که ايران فقط پذيراي يک ميليون و 659 هزار نفر گردشگر است در صورتي که براساس چشم انداز 20 ساله بايد طوري عمل کنيم که اين تعداد به 20 ميليون گردشگر برسد. براي دستيابي به اين مهم نياز به يک برنامه ريزي دقيق و درست کاملا محسوس است. وي، با اشاره به اينکه در بحث بازاريابي و ترويج گردشگري 4 عنصر قيمت، محصول، مکان، ترويج و اطلاع رساني بسيار قابل توجه و اهميت هستند، گفت: در بحث محصول بايد به جاذبه آن و زيرساخت هايي که استفاده از اين جاذبه را ممکن مي سازد، توجه کرد. محصول ما در اين رابطه تنوع آب و هوايي، جاذبه هاي مختلف تاريخي، مذهبي، طبيعي، شهرهاي توريستي، بيش از يک ميليون اثر باستاني و... است. بنابراين در اين مقوله ايران داراي توان بالاي جذب گردشگر است. اما تا به حال در خصوص زيرساخت ها ضعيف عمل شده است. به دليل اينکه هنوز در فرهنگ گردشگري نيروي انساني متخصص به معناي واقعي نداريم که البته يکي از اهدافي که در چشم انداز20 ساله دنبال مي شود، تربيت و آموزش نيروي انساني متخصص در اين رشته است.
دکتر صلاحي نژاد هزينه بالاي سفر را براي يک گردشگر عادي از مشکلات ترويج گردشگري عنوان کرد و در خصوص عنصر مکان در اين مبحث بيان داشت: ايران با بازارهاي گردشگري و کشورهاي توريست پذير فاصله اي نسبتا طولاني دارد، ضمن اينکه کشور ما بسيار پهناور است و اين امر به هزينه سفر مي افزايد و بازديدهاي يک روزه را بي معني مي کند. ترويج و اطلاع رساني به هنگام در بازار به جلب توجه مشتري بسيار کمک مي کند.
وي، در مصاحبه اي اختصاصي پس از پايان همايش در خصوص مشکلات رشته گردشگري در ايران گفت: تعدادي از دانشگاه هاي کشور مانند دانشگاه علامه طباطبايي در رشته هاي مديريت امور جهانگردي و مديريت هتلداري در دو مقطع کارداني و کارشناسي به پذيرش دانشجو پرداخته اند اما هنوز سيستم مناسبي براي جذب وجود ندارد.
دکتر صلاحي نژاد همچنين با اشاره به سابقه طولاني تدريس رشته هاي مرتبط با گردشگري در کشورهاي مختلف، گفت: در واقع ما در راستاي آموزش و تربيت نيروي انساني در اين رشته جهت گيري کرده ايم اما هنوز بايد اقدامات زيادي جهت معرفي اين رشته به علاقمندان انجام دهيم. ضمن اينکه بايد براي بازار کار فارغ التحصيلان اين رشته نيز تمهيداتي انديشيده شود.
کيوان پهلوان مسئول اداره رفاه دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرج نيز ضمن بيان سخناني به تهاجمي که در طول تاريخ از سوي کشورهاي مختلف نسبت به ايران شده، اشاره کرد و گفت: اين تهاجم موجب شده که مرزهاي خاکي کشور ما رفته رفته کم شود و نقشه ايران به شکل کنوني درآيد. اما فرهنگ غني ما هرگز تحت تاثير اين تهاجمات کم نشده و حتي امروز در حال توسعه است. تلاشي که پيشينيان ما داشته اند و ميراثي که از اين فرهنگ غني براي ما باقي گذاشته اند ما را بر اين مي دارد که در حفظ آن کوشا باشيم و در اين خصوص بحث ايران شناسي و ترويج گردشگري بسيار حائز اهميت است که در اين راستا ما در دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرج با اخذ مجوز قانوني، کانون دانشجويي ايران شناسي و گردشگري را، راه اندازي کرديم و اداره رفاه دانشجويي به عنوان مکاني براي حضور و بيان اظهارنظرات دانشجويان در ارتباط با اين موضوع معرفي مي شود.
گفتني است در پايان اين مراسم از اساتيد سخنران و دانشجوياني که در مسابقه همايش ايران گردي و ترويج فرهنگ گردشگري شرکت کرده بودند، تقدير شد.


 کوتاه و خواندني از ايران زمين و گل گشت 


اخبار کوتاه از آذربايجان غربي


قطع آب در تکاب موجب اختلال در زندگي روزمره مردم شده است
اروميه- خبرنگار آفرينش
آب بسياري از مناطق شهر تکاب قطع و اين امر موجب اختلال در زندگي روزمره مردم شده است. آب در چند محله شهر تکاب به صورت گل آلود و غير قابل شرب است. براساس اين گزارش, به دنبال طولاني شدن قطع آب عده اي از ساکنان شهر تکاب مجبور شدند با وسايل نقليه به چشمه هاي روستاهاي اطراف مراجعه نموده و تنها براي مصرف چندين ساعت آب شرب تهيه کنند. همچنين کوچه ها و خيابان هاي شهر تکاب مملو از کساني است که پياده با ظروف و سطل هاي حمل آب از روستاهاي اطراف و برخي چشمه ها در جستجوي آب هستند. برپايه اين گزارش, به علت بارندگي هاي اخير و گل آلود شدن آب چشمه هاي اطراف شهر تکاب, شهروندان نمي توانند با اطمينان از آب اين چشمه ها مصرف کنند و آب چشمه ها مناسب شرب نيست که اين امر بر مشکلات آنها افزوده است. قطع آب در تکاب موجب نگراني شهروندان شده و آنها از هم اکنون در تلاش هستند تا منابع و مخازني را براي ذخيره آب شرب در مواقع کمبود آب در فصل تابستان تهيه و تعبيه کنند. شهرستان تکاب به علت کاهش بارندگي ها طي چند سال اخير همواره با مشکل کمبود آب مواجه بوده، اما قطع آب مناطق شهري از اوايل تابستان آغاز مي شد و جيره بندي و زمان بندي توزيع آب نيز در همان مواقع صورت مي گرفت در صورتي که امسال قطع آب بدون اطلاع قبلي شهروندان از اين موضوع و زودتر از سال هاي قبل اتفاق افتاده است. قابل ذکر است ميزان بارندگي در يک ماه گذشته در تکاب 130 ميلي متر بود.

طي سال 85 صورت گرفت;
توليد دو ميليارد و يکصد ميليون کيلو وات ساعت انرژي برق در نيروگاه ها
نيروگاه هاي استان آذربايجان غربي شامل نيروگاه ترکيبي خوي و نيروگاه گازي اروميه در طول سال 1385 در مجموع توانستند حدود دو ميليارد و يکصد ميليون کيلو وات ساعت انرژي برق ناخالص توليد کنند که از اين مقدار حدود دو ميليارد و هفتاد ميليون کيلو وات ساعت به عنوان توليد خالص وارد شبکه سراسري شده است. سقف توليد پيش بيني شده در سال 85 مقدار يک ميليارد و هشتصد و شصت و پنج  ميليون کيلو وات ساعت بوده که نيروگاه هاي شرکت مديريت توليد برق آذربايجان غربي با توليد مقدار فوق الذکر توانسته حدود 11 درصد بيش از سقف پيش بيني شده توليد کنند و اين در حالي است که واحدهاي نيروگاهي بدين شرح برابر برنامه هاي تعميراتي و ساير عوامل در مدار نبوده اند. واحد دو نيروگاه خوي از تاريخ اول خرداد ماه سال 85 جهت انجام تعميرات CI از مدار خارج شده و در تاريخ هشتم خرداد ماه سال 85 به مدار آمد. واحد يک نيروگاه در خوي از تاريخ نهم آذر ماه سال 85 جهت تعميرات ( CIبازديد اتاق احتراق) از مدار خارج و در تاريخ شانزدهم آذر ماه سال 85 (يک روز زودتر از برنامه زمان بندي) به مدار آمد. واحد بخار نيروگاه خوي به علت کمبود سوخت از تاريخ بيست و چهارم آبان ماه سال 85 از مدار خارج شد و از تاريخ بيستم آذر ماه سال 85 به علت نياز شبکه به مدار آمد و مجددا به علت کمبود سوخت در تاريخ هفتم دي ماه سال 85 از مدار خارج شد و با رفع مشکل سوخت از تاريخ اول اسفند ماه سال 85 به مدار آمد.

امحا» بيش از 92 تن گوشت غير قابل مصرف
طي سال گذشته تعداد 244 هزار و 976 راس گاو, گوساله, گوسفند, گاو ميش و بز تحت نظارت بازرسان بهداشت گوشت اداره کل دامپزشکي آذربايجان غربي در کشتارگاه هاي استان ذبح و مورد معاينه و بازرسي بهداشتي قرار گرفتند. طي مدت مذکور از مقدار 14 هزار و 73 تن و 100 کيلوگرم گوشت استحصال شده مقدار 92 تن و 339 کيلوگرم غيرقابل مصرف تشخيص داده شده و پس از ضبط و خارج سازي از چرخه مصرف از سوي بازرسان بهداشت گوشت معدوم شدند. علت معدوم سازي گوشت ها ,آلودگي آنها به عوامل انواع بيماري هاي دامي و بيماري هاي مشترک قابل انتقال به انسان بوده است.
گفتني است اداره کل دامپزشکي استان آذربايجان غربي طي سال گذشته با توجه به اهميت کنترل بهداشتي فراورده هاي خام دامي توسط اکيپ هاي کنترل بهداشتي اقدام به بازديد و بازرسي تعداد 88599 نوبت مراکز مختلف توليد، توزيع, نگهداري و عرضه شامل مراکز بسته بندي انواع گوشت قرمز و سفيد، فروشگاه هاي زنجيره اي و سوپرمارکت هاي عرضه کننده گوشت مرغي و تخم مرغ خوراکي, قصابي ها، سردخانه هاي زير صفر نگهداري فراورده هاي خام دامي منجمد و ... نموده, که از موارد بازديد شده 527 مورد غيربهداشتي تشخيص داده شده و از اين تعداد 502 مورد به مراجع قضايي معرفي و مقدار 24 تن و 514 کيلوگرم از انواع گوشت و فراورده هاي خام دامي به علت غيربهداشتي و غيرقابل مصرف بودن ضبط و معدوم شده است.

پس از چند ماه تلاش و پيگيري مستمر
مشکل زيست محيطي شهرک صنعتي شماره 3 اروميه رفع شد
پس از چند ماه تلاش و پيگيري مستمر سرانجام مشکل زيست محيطي شهرک صنعتي شماره 3 اروميه رفع شد. مهندس نادر صفرزاده مديرعامل شرکت شهرک هاي صنعتي آذربايجان غربي با اعلام اين خبر افزود: از چند ماه گذشته به دليل اختلاف نظر بين شهرک ها و اداره کل حفاظت محيط زيست استان در زمينه ارزيابي زيست محيطي شهرک صنعتي شماره 3 اروميه و به دليل فشار آن اداره کل تمامي عمليات شهرک سازي و همچنين واگذاري زمين به متقاضيان سرمايه گذاري عملا متوقف شده بود که اين امر موجب اختلال در برنامه عملياتي شرکت شد.

نماينده سردشت و پيرانشهر:
فضاي آموزشي کشور مطلوب نيست
نماينده مردم سردشت و پيرانشهر در مجلس شوراي اسلامي گفت: فضاي آموزشي کشور قابل قبول و مطلوب نيست و بايد براي آن چاره اي انديشيد. محمد کريميان در آئين بزرگداشت هفته معلم افزود: در قرن حاضر تعدادي از روستاهاي شهرستان سردشت دانش آموزان, در مکان هاي غيراستاندارد درس مي خوانند.
کريميان گفت: مجلس تصميم داشت حقوق کارکنان شرکت نفت را کاهش دهد، اما با توجه به پيشنهاد چند برابري کشورهاي عربي حاشيه خليج فارس به آنها و کمبود نيرو اين کار عملي نشد. نماينده سردشت و پيرانشهر خاطر نشان کرد: ايران ارزان ترين سوخت را در اختيار مردم قرار مي دهد که اين مسئله موجب افزايش تورم و هدر رفتن سالانه 10 ميليون دلار مي شود.

همايش اپيدميولوژي ايران در اروميه آغاز به کار کرد
همايش اپيدميولوژي ايران با حضور جمعي از استادان, محققان و پژوهشگران علوم پزشکي کشور به مدت سه روز در سالن اجتماعات بيمارستان امام خميني در اروميه آغاز به کار کرد.  در مراسم آغاز به کار اين همايش استاندار آذربايجان غربي با اشاره به تجربه استان در مقابله با شيوع بيماري آنفلوانزاي پرندگان در سال گذشته گفت: مسئولان استان توانستند با برنامه ريزي, آموزش و اطلاع رساني از شيوع اين بيماري جلوگيري کند. قرباني، در بخش ديگري از سخنان خود گسترش مراکز علمي و پژوهشي و ايجاد ارتباط بين دانشگاه و صنعت را، از برنامه هاي استانداري در توسعه علم و فن آوري عنوان کرد و گفت: اين استان توانست از محل صرفه جويي در هزينه دستگاه هاي اجرايي با اعتباري بالغ بر 30 ميليارد ريال پارک علم و فناوري را در استان ايجاد کند. در نخستين روز از همايش اپيدميولوژي ايران 18 مقاله درباره بيماري هاي سرطاني, غيرواگير و عوامل موثر در سکته هاي قلبي ارائه شد.گفتني است  از 380 مقاله رسيده به دبير خانه اين همايش 30 مقاله به صورت سخنراني و 120 مقاله به صورت پوستر ارائه مي  شود.

مردم ماهدشت از طريق تلفن 137  با مسئولا ن ارتباط برقرار مي کنند

سيستم پاسخگويي شهرداري ماهدشت راه اندازي شد.
به گزارش خبرنگار آفرينش به نقل از روابط عمومي شهرداري ماهدشت با راه اندازي اين سامانه، مردم مي توانند مشکلات خود را از طريق تلفن 137 با مسئولان شهري اين منطقه در ميان بگذارند.
شهرداري ماهدشت آماده است در صورت هرگونه شکايت مردم در زمينه جمع آوري زباله، فاضلاب جاري در شهر، ساماندهي تابلوها، معابر و لکه گيري آسفالت خيابان ها در مدت 24 تا 48 ساعت اقدام کند.گفتني است شهرداري شهر ماهدشت با بيش از 50 هزار نفر جمعيت در 15 کيلومتري جنوب کرج قرار دارد.


معاون راهنمايي و رانندگي استان اردبيل:
4 هزار کارت سوخت خودرو در اردبيل
 توزيع نشده است

اردبيل - خبرنگار آفرينش
معاون راهنمايي و رانندگي فرماندهي انتظامي استان اردبيل گفت: از آغاز صدور کارت سوخت هوشمند بيش از 66 هزار کارت در استان اردبيل صادر که از اين تعداد 62 هزار کارت تحويل صاحبان خودروها و 4 هزار کارت سوخت همچنان در باجه هاي پست بلاتکليف مانده است.
به گزارش خبرنگار ما، سرهنگ شهزاد قاسم زاده در جمع خبرنگاران استان با بيان اينکه کارت هاي توزيع نشده تا اول خرداد از طريق باجه هاي پست، راهنمايي و رانندگي و پليس 10 + به صاحبان خودرو توزيع خواهد شد، افزود: از اول خرداد ماه طبق مصوبه دولت بنزين تنها با ارائه کارت هوشمند سوخت ارائه خواهد شد. وي در خصوص کارت هاي هوشمند موتورسيکلت نيز گفت: در بخش موتورسيکلت نيز تاکنون 16 هزار کارت سوخت هوشمند تحويل متقاضيان شده و 11 هزار کارت هنوز در شعبه هاي پستي موجود است.قاسم زاده، با رد هرگونه نارضايتي در صدور و دريافت کارت هوشمند گفت: خريد و فروش کارت هوشمند از بازار آزاد و نيز برخي شايعات در خصوص عدم کارايي کارت هوشمند صحت ندارد و نبايد به اين شايعات دامن زد.وي، از تعويض پلاک خودرو با پلاک قديمي و ليزري خبر داد و گفت: همزمان با سراسر کشور طرح تعويض پلاک خودروها از اواخر ارديبهشت ماه آغاز خواهد شد و تا پايان سال اجراي اين طرح به طول خواهد انجاميد.

احداث کارخانجات کشتي  و توليد ماشين آلات کشاورزي در گيلان

رشت - خبرنگار آفرينش
عبداللهي استاندار گيلان در جلسه شوراي برنامه  ريزي و توسعه با بيان اينکه هم اکنون يکهزار و 900 طرح نيمه تمام داريم گفت: 950 طرح از سال گذشته آغاز به کار کرده اند و پيش بيني مي شود تا پايان سال جاري بيش از نيمي از طرح هاي نيمه تمام به بهره برداري برسد.
مهندس عبدالهي در خصوص شتاب بخشيدن به توسعه استان گفت: يکي از برنامه هاي مهم استان کاهش مدت زمان اجراي طرح هاي عمراني است تا روند توسعه در گيلان شتاب بيشتري پيدا کند.وي، از فراهم شدن مقدمات اجرايي سه طرح بزرگ مراکز فن آوري ضايعات، ساخت ماشين آلات کشاورزي و کشتي سازي در استان گيلان خبر داد و افزود: با توجه به تاکيد رياست جمهوري در اجراي سريع اين سه طرح بزرگ همه ظرفيت هاي استان براي تحقق اين اهداف به کار خواهد رفت.

تعطيلي 37 دکه عرضه کننده مواد غذايي
در  دزفول

دزفول - خبرنگار آفرينش
رئيس مرکز بهداشت دزفول از تعطيلي 37 دکه عرضه موادغذايي خبر داد.
دکتر بهروز چگيني با اعلام اين خبر گفت: اين اقدام براساس مصوبه شوراي سلامت و امنيت غذايي شهرستان دزفول در سه مرحله انجام شد. وي گفت: اين دکه ها انواع مواد غذايي حساس همانند ساندويچ  و ... را عرضه نموده که با همکاري شهرداري و نيروي انتظامي جمع آوري و تعطيل شدند.  رئيس مرکز بهداشت دزفول با اعلام عرضه موادغذايي در دکه ها گفت: چنانچه کساني اقدام به عرضه مواد غذايي در دکه ها کنند با آنها برخورد جدي مي شود. در اين راستا صاحبان برخي از دکه ها بعد از پلمپ به دستگاه قضايي شهرستان دزفول معرفي شدند.

اخبار کوتاه از کاشان

برگزاري همايش نقش مشاوره در فرايند زندگي
کاشان - خبرنگار آفرينش
به منظور ايجاد آگاهي و شناخت بيشتر خانواده ها به ويژه نسل جوان با امر مشاوره و همفکري، همايش نقش مشاوره در فرآيند زندگي، در فرهنگسراي مهر سازمان رفاهي تفريحي شهرداري کاشان برگزار شد. مديرعامل سازمان رفاهي تفريحي شهرداري کاشان با اعلام اين خبر گفت: برقراري ارتباط موثر، آموزش مهارت هاي زندگي، توانمندسازي مردم در برابر مشکلات، ارتقا» سلامت اجتماعي و پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي از جمله دستاوردهاي همفکري و مشاوره است.حسين ديگبري افزود: در صورت آشنايي مردم با امر مشاوره و برقراري ارتباط با مشاوران و مراکز مشاوره، بسياري از پيامدهاي ناشي از ناآگاهي افراد پيشگيري و تا حد زيادي از مشکلات آنها کاسته خواهد شد. وي، به ايجاد مرکز مشاوره در فرهنگسراي مهر اشاره کرد و گفت: اين مرکز با هدف کمک به افزايش سطح دانايي بانوان در مورد وظايف و حقوق خود و چگونگي حل مشکلات در عرصه هاي مختلف زندگي راه اندازي شده است. گفتني است در همايش نقش مشاوره در فرايند زندگي، کارشناسان روانشناسي، به بررسي علل عقده هاي رواني نسل جوان و آسيب هاي اجتماعي و راه هاي رويارويي با آن پرداختند.

رئيس دانشگاه کاشان:
دانش محوري رمز پيشرفت و قدرت در دنياي امروز است
نگاه مسئولان کشور به بحث علم و پژوهش نشانگر اين باور است که در دنياي امروز ، "دانش محوري" رمز پيشرفت و قدرت کشور است.  رئيس دانشگاه کاشان با بيان اين مطلب گفت: در صورت توجه ويژه به "دانش محوري" در کشور، تا 50 سال آينده ، ايران به يک ابرقدرت جهاني تبديل خواهد شد. دکتر سيد جواد ساداتي نژاد افزود: نگرش جديد مسئولان کشور  در نگاه ويژه به مقوله جهاد علمي و تاکيد بر امر پژوهش در کنار عزم راسخ و پشتکار انديشمندان ، فرهيختگان و دانشگاه ها ، آينده اي روشن را براي کشور رقم خواهد زد. وي، با تاکيد بر اهميت نقش "دانش محوري" در رشد و شکوفايي اقتصادي کشور ، خواستار تعامل هرچه بيشتر ميان صنايع و دانشگاه ها شد.

برگزاري جلسه ستاد احيا» امر به معروف و نهي از منکر
به منظور ايجاد هماهنگي بيشتر در امر خطير امر به معروف و نهي از منکر، با حضور نماينده ولي فقيه و امام جمعه کاشان، جلسه ستاد احيا» امر به معروف و نهي از منکر کاشان در دفتر نماينده ولي فقيه و امام جمعه کاشان برگزار شد. در اين جلسه آيت ا... عبدالنبي نمازي در سخناني، آموزش خانواده ها، برگزاري جلسات توجيهي با مديران آموزش و پرورش و دانشگاه ها و ارائه جزوات، کتاب ها و نشريات مربوطه را در ارتقا» سطح امنيت اجتماعي جامعه و رشد فريضه امر به معروف و نهي از منکر در سطح جامعه موثر دانست و بر انجام اين موارد تاکيد کرد. امام جمعه کاشان همچنين خواستار برگزاري جلساتي با مسئولان و کميته هاي انضباطي دانشگاه ها براي برخورد با متخلفين و جريمه شکنان  جامعه شد. يکي از مسئولان نيروي انتظامي کاشان نيز در اين جلسه از حضور پرشور مردم در راهپيمايي حمايت از نيروي انتظامي و طرح امنيت اجتماعي تقدير کرد.
گفتني است در ابتداي اين جلسه دبير ستاد احيا» امر به معروف و نهي از منکر کاشان، گزارشي از فعاليت هاي اين ستاد ارائه کرد.
 
تجليل از فرماندهان پوينده و پيشگام بسيج دانش آموزي
به منظور قدرداني از فرماندهان پايگاه هاي بسيج دانش آموزي همايش تجليل از فرماندهان پوينده و پيشگام بسيج دانش آموزي در سالن آمفي تئاتر دانشگده علوم پزشکي کاشان برگزار شد.
در اين برنامه فرمانده سپاه کاشان اظهار داشت: ما در سطح شهرستان کاشان بيش از 13000 دانش آموز پسر بسيجي در راهنمايي و دبيرستان و بيش از 8400 دانش آموز دختر بسيجي در پايگاه هاي دانش آموزي مشغول فعاليت هستند. در ادامه آيت ا... نمازي ولي فقيه و امام جمعه کاشان گفت: اگر امروز مي خواهيم عزت خود را حفظ کنيم دانش جامعه را به خصوص نسل جوان را لحظه به لحظه توسعه بدهيم.


  راه اندازي بخش دياليز بيمارستان سوم شعبان دماوند 

 رودهن - خبرنگار آفرينش
بخش دياليز بيمارستان سوم شعبان دماوند واقع در جيلارد با هزينه اي بالغ بر 600 ميليون ريال افتتاح و راه اندازي شد.
دکتر زالي رئيس دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در گفت و گو با خبرنگار آفرينش گفت: اين بخش با 8 تخت راه اندازي شده که تاکنون 150 نفر از بيماران دياليزي را تحت پوشش قرار داده است.
زالي، هدف از راه اندازي اين بخش را حمايت از بيماران دياليزي ذکر کرد و گفت: اين بخش تنها بخش دياليز در شرق استان تهران است که با تجهيز نمودن اين بخش در آينده مي تواند 150 هزار نفر را تحت پوشش قرار دهد.
وي، از کساني که مبتلا به بيماري قند و فشارخون هستند خواست جهت جلوگيري از بيماري کليوي آزمايشات اوليه را انجام و پيشگيري کنند.
رئيس دانشگاه شهيد بهشتي همچنين خبر از راه اندازي بخش ICU بيمارستان سوم شعبان با 2 تخت در آينده اي نزديک خبر داد و گفت: بيمارستان صد تختخوابي رودهن نيز با مشارکت  بخش خصوصي و خيرين ساخته مي شود. لذا هم اکنون نياز به مساعدت و مشارکت سرمايه گذار در شهر رودهن داريم.
رئيس بيمارستان سوم شعبان دماوند گفت: هم اکنون بيمارستان سوم شعبان واقع در جيلارد دماوند با شش بخش CCU، زنان، اطفال، جراحي، بلوک زايمان و ... فعال است.
دکتر سعيد نصيري افزود: سالانه 40 هزار نفر به اورژانس، 222 هزار نفر به پزشک متخصص، 208 هزار نفر به آزمايشگاه، 15 هزار نفر به راديولوژي و 10 هزار نفر به داروخانه مراجعه مي کنند که اين آمار در شهرستان دماوند رو به رشد است.


  احداث هزار واحد مسکوني ارزان قيمت براي محرومان در اسلامشهر 

 اسلامشهر - خبرنگار آفرينش
به منظور تامين مسکن محرومان و مستضعفان يکهزار واحد مسکوني ارزان قيمت از سوي بنياد مسکن انقلاب اسلامي در شهرستان اسلامشهر احداث مي شود.
معتمدي رئيس بنياد مسکن شهرستان اسلامشهر در جلسه شوراي اداري اين شهرستان با اعلام مطلب فوق اظهار داشت: بزرگ ترين پروژه مسکوني در سطح استان احداث يکهزار واحد مسکوني ارزان قيمت به منظور حمايت از اقشار کم درآمد و محرومان جامعه با پيگيري ها و همکاري هاي فرمانداري و شهرداري اسلامشهر از سوي بنياد مسکن انقلاب اسلامي در اين شهر در طول مدت 1/5 سال احداث و واگذار خواهد شد. در اين جلسه وزيري نيا فرماندار اسلامشهر با انتقاد از عملکرد مسئولان برخي ادارات در خصوص پيگيري هاي مصوبات سفر رياست جمهوري به اين شهرستان رسيدگي بيشتر مسئولان در رفع مشکلات فراروي شهروندان را خواستار شد. در ادامه سرهنگ حسين لطفعلي خاني دبير ستاد بزرگداشت هيجدهمين سالگرد ارتحال حضرت امام خميني(ره) نيز با اشاره به برنامه اين ستاد اظهار داشت: امسال اسلامشهر ميزبان 122 هزار زائر حرم مطهر امام خميني(ره) است که اسکان و پذيرايي از ميهمانان توسط 5 هزار نفر نيروي بسيجي خواهر و برادر انجام خواهد شد.


  براي آسايش بيشتر و گذراندن سفري مطلوب
 گردشگران روزهاي مياني هفته به نياسر بروند  

کاشان - خبرنگار آفرينش
مسئول واحد فرهنگي گردشگري شهرداري نياسر از گردشگران خواست براي رفاه و آسايش بيشتر خود و استفاده بهتر از جاذبه هاي طبيعي و تاريخي اين شهر، در روزهاي مياني هفته به اين شهر سفر کنند.
سيدمهدي رضوي زاده در گفت و گوي اختصاصي با خبرنگار ما افزود: با توجه به آغاز فصل گل چيني و گلابگيري، سفر بي شمار گردشگران به اين شهر مشکلاتي را به همراه داشته است. وي خاطرنشان کرد: جمعه گذشته سيل ورود خودروهاي شخصي و اتوبوس هاي تورهاي گردشگري سبب ايجاد ترافيک سنگين از ورودي اتوبان قم - کاشان تا شهر نياسر به طول 30 کيلومتر شد و براساس برآوردهاي انجام شده، در اين روز نزديک به يکصد هزار نفر گردشگر وارد اين شهر شدند.  رضوي زاده به گردشگران توصيه کرد: با توجه به اينکه زمان گل چيني و گلابگيري تا 15 خرداد ادامه دارد، در برنامه  ريزي سفر خود، روزهاي مياني هفته را براي سفر به نياسر پيش بيني و انتخاب کنند.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
آگهي هاي روزنامه آفرينش