جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
دریافت Pdfارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1386/02/29 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - شنبه نسخه شماره 2764


نخ دندان بهترين راه پيشگيري از پوسيدگي دندان


نامه دانشوران


شناسايي ژن درمان ريزش مو با توليد پيازهاي جديد مو


ايران دومين کشور در درمان تالاسمي با شيوه پيوند مغز استخوان است


تازه هاي علم


  نخ دندان بهترين راه پيشگيري از پوسيدگي دندان  

به گفته دکتر همايون فراست دبير همايش جامع ايمپلنت (کاشت دندان) استفاده صحيح از نخ دندان بصورت روزي يکبار ، يکي از عوامل مهم در جلوگيري از پوسيدگي و افزايش مقاومت دندان به شمار مي رود.
دکتر فراست عضو هيات مديره انجمن دندانپزشکان عمومي ايران در اين رابطه گفت : نخ دندان در بيرون کشيدن غذاي لاي دندانها و از بين بردن پلاک بين دنداني بسيار موثر است.
وي گفت فضاي بين دندانها بهترين مکان براي ايجاد پلاک هاي دندان است به اينصورت که بزاق دهان در لاي دندانها رسوب مي کند اين پلاکها هيچ ارتباطي به غذا خوردن ندارد و زماني هم که فرد غذا نمي خورد ، اين رسوب ها در لاي دندانها وجود دارند.
وي اضافه کرد:نخ دندان بهترين وسيله براي بيرون کشيدن پلاک ها و رسوبات لاي دندانها که ناشي از رسوب بزاق دهان است به شمار مي رود.
وي گفت : دندان از پنج سطح تشکيل شده که با نخ دندان و مسواک زدن اين پنح سطح دندان تميز مي شوند و مسواک زدن تنها کافي نيست.
دبير همايش ايمپلنت با اشاره به اينکه در کشيدن نخ دندان و مسواک نبايد عجله کرد، افزود :مسواک زدن و کشيدن نخ دندان بايد چهار دقيقه طول بکشد.
وي گفت: مجموعه مسواک زدن دو بار در روز، نخ دندان يکبار در روز و استفاده از دهانشويه در جلوگيري از پوسيدگي و افزايش مقاومت دندانها بسيار موثر است.
به گفته وي،شايع ترين بيماريهاي دهان و دندان و در عين حال بيشترين علت مراجعه افراد به دندانپزشکان ، پوسيدگي هاي دنداني است. وي با اشاره به اينکه پيشگيري مهمترين راه براي جلوگيري از پوسيدگي دندان است ،افزود: مسواک، نخ دندان و دهانشويه مهمترين راههاي پيشگيري به شمار مي روند.


 نامه دانشوران 


چکيده رساله هاي دکتري دانشکده الهيات و فلسفه واحد علوم و تحقيقات
 اديان و عرفان تطبيقي

مقدمه
ضرورت مطالعه پيشينه تحقيق به عنوان نخستين گام در تهيه و تدوين طرح هاي پژوهشي، به ويژه رساله هاي دانشگاهي، امري است بديهي که در کتاب هاي روش تحقيق بر آن تاکيد بسيار شده است. از جمله راه هاي دستيابي به سوابق تحقيق، علاوه بر مراجعه به کتاب شناسي هاي تخصصي و فهرست مقالات، مراجعه به چکيده پايان نامه ها و رساله هاي دانشگاهي است که عموما ازسوي دانشگاه ها و موسسات علمي در دسترس پژوهشگران و دانشجويان قرار مي گيرد. تهيه چکيده براي اينگونه پژوهش ها با دو هدف صورت ميگيرد:
1. ارائه اجمالي نتايج و دستاوردهاي پژوهش
 2. اطلاع رساني به منظور جلوگيري از دوباره کاري و تکرار در موسسات پژوهشي در جهت نيل به اهداف مذکور، مديريت پژوهش دانشکده الهيات و فلسفه دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم وتحقيقات، مجموعه اي از چکيده رساله هاي دکتري تا پايان 1383 را فراهم آورده است. اين مجموعه مشتمل بر چکيده رساله هاي دکتري از بدو تاسيس تا پايان 1383 است  .
ستون« نامه دانشوران» اختصاص به معرفي هر يک از اين چکيده ها خواهد داشت.
بررسي تاثير نهج البلاغه و روايات شيعي بر تصوف اسلامي و تطبيق آن با منظوم هندويي
 فتح اللهي، علي; بررسي تاثير نهج البلاغه و روايات شيعي بر تصوف اسلامي و تطبيق آن با منظوم هندويي «بهگودگيتا;» راهنما: فتح الله مجتبايي; مشاور: علي مهديزاده
کليد واژه ها: نهج البلاغه، تصوف، تشيع، بهگود گيتا، عرفان اسلامي، اسما»، صفات، تشبيه، تنزيه، اوتار، کريشنا، هندوئيسم.
چکيده
اين تحقيق، در قالب دو بخش به بررسي تاثير نهج البلاغه و روايات شيعي بر تصوف اسلامي                                   مي پردازد.فصل اول از بخش نخست به تحقيق اجمالي پيرامون تاريخ و زمان ظهور مکتب شيعه و معرفي کتب حديث معتبر نزد ايشان، اختصاص دارد. در ادامه، با مروري کوتاه بر تاريخ تصوف، چگونگي روابط ميان تصوف و تشيع بيان خواهد شد. در فصل دوم، توحيد حق تعالي در مراتب ذات، صفات و افعال و همچنين مبحث رويت خداوند از ديدگاه روايات شيعه و مشايخ تصوف مورد مطالعه قرار گرفته; و در آخر اين قسمت، به مقايسه تعابير مشابه روايي و عرفاني اهتمام شده است.فصل سوم به تبيين جهان شناسي شيعه و صوفيه اختصاص دارد. در ادامه با تطبيق ديدگاه هاي هر يک از آنها پيرامون چگونگي آفرينش عالم هستي، به رابطه ميان مخلوقات و خداوند مي پردازد.بيان ديدگاه هاي شيعه و صوفيه درباره انسان، بويژه انسان کامل -به عنوان غايت آفرينش عالم هستي، اکمل موجودات، آئينه تمام نماي حق تعالي و صاحب مقام خلافت الهي- از اهم موضوعات فصل چهارم است. تبيين نظري عالم صغير و عالم کبير و اطلاق آن بر انسان از حيث صورت و معنا، مبحث جبر و اختيار و بيان ديدگاه امر بين الامرين را نيز مي توان از مباحث مهم اين فصل برشمرد.بخش دوم تحقيق به مقايسه مفاهيم عرفان اسلامي با منظوم هندويي بهگودگيتا Git-Bhagavab اختصاص دارد. اين بخش در چهار فصل به صورت زير نگارش يافته است:فصل نخست، سيري اجمالي در عرفان هندويي، معرفي منظوم بهگود گيتا و چگونگي تدوين آن را دربر دارد. در پي آن پاره اي از تعاليم مهم گيتا از قبيل: نظري اوتار Avataraبه معناي تجسم و هبوط خداوند بر روي زمين جهت نجات انسان ها، نظري مايا My يعني نيروي خلاق الهي و بالاخره عقيد سمسره rSamsيعني تناسخ ارواح و تولد مجدد و مداوم انسان در قالب هاي مختلف تبيين مي گردد.در فصل دوم، خداي کريشنا به عنوان اوتار يا تجسم خداي ويشنو بررسي شده و سپس مشابهاتي از گفتار صوفيان در مقايسه با مضامين خداشناسي گيتا ذکر مي گردد.جهان شناسي منظوم گيتا و چگونگي ارتباط عالم هستي با خداوند و تطبيق آن با ديدگاه هاي اهل تصوف، از جمله مباحث قابل تامل فصل سوم است.در فصل پاياني رساله، اصول و مباني انسان شناسي گيتا بيان گرديده و با اقوال مشابه صوفيانه تطبيق داده شده است. در ادامه اين فصل، مباحثي مانند دوگانگي روح و جسم، اصل تناسخ، لزوم مبارزه با نفس و تمايلات آن، ذکر خالصانه و بالاخره مفهوم بهکتي Bhakti يا عشق الهي مورد بحث و بررسي قرار مي گيرند.


 شناسايي ژن درمان ريزش مو با توليد پيازهاي جديد مو  

گروهي از دانشمندان که به تازگي موفق به توليد سلول هاي مويي تازه بر روي پوست موش ها شده اند، اعلام کردند: روند ريزش مو در انسان از اين پس پديده اي برگشت ناپذير نبوده و مي تواند قابل جبران باشد.
گفتني است که تا پيش از اين محققان معتقد بودند که پياز هاي مو در صورت آسيب ديدن ديگر هرگز قابل جايگزيني نيستند اما گروهي از محققان در دانشگاه پنسيلوانيا در مقاله اي که در مجله نيچر منتشر شده اظهار داشتند که رشد مو در واقع با استفاده از يک ژن منفرد قابل تحريک است.
يک متخصص انگليسي در اين باره خاطرنشان کرد که نتايج اين پژوهش مي تواند در زمينه کشف تکنيک هاي جديد براي مداواي زخم ها مورد استفاده قرار گيرد.
نتايج اين مطالعه شواهد علمي مستدلي ارائه مي کند مبني بر اينکه پوست علاوه بر توانايي ترميم، قدرت قابل توجهي براي توليد دوباره نيز دارد.
سرانسان داراي 100 هزار پياز بسيار ظريف مو است که از هر کدام تنها يک تار مو رشد مي کند. اين پيازها توسط توده جنيني در مراحل اوليه رشد جنين در دوران بارداري توليد مي شوند و همواره عقيده محققان بر اين بوده که در طول زندگي امکان توليد پيازهاي جايگزين وجود ندارد.
محققان دانشگاه پنسيلوانيا در اين مطالعات دريافتند: يک ژن خاص موسوم به wnt که وجود آن براي ترميم زخم ها حائز اهميت است در توليد پيازهاي جديد مو نقش دارند. 


  ايران دومين کشور در درمان تالاسمي با شيوه پيوند مغز استخوان است 

ايران پس از کشور ايتاليا با موفقيت درماني 80 درصد ، دومين کشور جهان در درمان بيماري تالاسمي با شيوه پيوند مغز استخوان است.
دکتر کامران علي مقدم استاديار دانشگاه علوم پزشکي تهران و معاون مرکز تحقيقات خون و آنکولوژي و سلول هاي بنيادي دانشگاه علوم پزشکي تهران با اشاره به اين مطلب که پيوند مغز استخوان و سلول هاي بنيادي در درمان بيماري هايي همچون تالاسمي ، لوسمي و سرطان هاي خون کاربرد دارد، افزود: عليرغم اينکه در بخش درمان تالاسمي از طريق پيوند مغز استخوان در حد استانداردهاي جهاني قرار داريم، اما بيماران نيازمند به اين درمان از دو مشکل نبود تعرفه هاي مشخص بيمه اي و کمبود تخت هاي درماني رنج مي برند.
وي ادامه داد: در حال حاضر بيماران تالاسمي دو برابر ظرفيت کنوني نيازمند تخت هاي درماني هستند.
دکترعلي مقدم در ادامه با اشاره به اينکه اولين مرکز درمان بيماران تالاسمي با روش مذکور، مرکز تحقيقات خون آنکولوژي و سلول هاي بنيادي دانشگاه علوم پزشکي تهران بوده است، افزود: بيمارستان امام خميني (ره) و مرکز پيوند استخوان شيراز نيز از مهمترين مراکز پيوند مغز استخوان در کشور به شمار مي آيند.


 تازه هاي علم 


روکش نانويي براي شيشه هاي خودرو ساخته شد 

شرکت پرسنتا يوروپ، بااستفاده از فناوري نانو، براي شيشه خودروها يک نوع روکش نانويي ويژه تهيه کرده است. گفتني است که اين پوشش به شکلي ساخته شده است که سطوح شيشه ها تنها يک تماس جزئي با ذرات مواد خارجي دارد. اين روکش هاي نانويي، پوششي نازک همراه با سطح ماندگاري بالا ايجاد مي کنند. اين روکش موجب مي شود که مايعات و روغن به آساني از روي شيشه خودرو پاک شود و از باقي ماندن مواد آلوده کنند بر روي شيشه، جلوگيري مي کند. اين روکش همچنين موجب مي شود که گرد و خاک، حشرات، يخ و ديگر آلاينده ها، از روي شيشه جلو خودرو آسان تر زدوده شود و همواره يک ديد شفاف و واضح را براي فردي که رانندگي مي کند فراهم مي کند.
 
رابطه احساس بي عدالتي و افزايش خطر بيماري قلبي
 
کساني که احساس مي کنند در خانه يا اجتماع نسبت به آنها بي انصافي شده است، با خطر بيشتري براي ابتلا به بيماري قلبي روبرو هستند. پژوهشگران دانشگاه کالج لندن نتايج بررسي خود را بر روي   8 هزار تن را منتشر کردند. گفتني است کساني که احساس عميق بي عدالتي مي کنند   55 درصد بيشتر با خطر ابتلا به بيماري قلبي شديد روبرو هستند. احساس بي عدالتي باعث ايجاد عواطف منفي مي شود که تغييرات بيوشيميايي در بدن به دنبال دارد. دکتر رابرتو دو ولگي سرپرست اين تحقيق مي گويد پيام اين تحقيق تلاش براي ترويج انصاف و عدالت در جامعه است. نتايج اين بررسي نشان داد بي انصافي در ديگر جنبه هاي زندگي نيز باعث بالا رفتن خطر ابتلا به بيماري قلبي مي شود. محققان دريافتند هرچه افراد احساس بي عدالتي بيشتري داشته باشند ميزان خطر افزايش مي يابد.
 
افزودن يک ساعت ديگر به روز طول شبانه روز امکانپذير است

دانشمندان در مطالعه اي که به آمادگي انسان ها براي زندگي در مريخ کمک مي کند ثابت کرده اند که افزودن يک ساعت ديگر به طول روز شبانه روز امکان پذير است. به گزارش خبرگزاري فرانسه از واشنگتن، محققان براي   12 نفر که قبول کرده بودند   65 روز را درون اتاق هاي فردي بدون پنجره، ساعت و يا هر چيز ديگري که حکايت از تغيير ساعات روز باشد، طول روز را با استفاده از پرتوهاي روشن فلورسنت طولاني تر کردند.  در اين مطالعه دانشمندان از بخش بيماري خواب بيمارستان زنان و بريگهام در بوستون و دانشکده پزشکي هاروارد آهسته آهسته ساعات روشنايي و تاريکي را تغيير دادند. طبق اين مطالعه که در شماره روز دوشنبه گزارش آکادمي ملي علوم منتشر شده است، دانشمندان سپس يک ساعت اضافي روشنايي به ساعات بيداري داوطلبان اضافه کردند. اين داوطلبان که در معرض پالس هاي نور روشن قرار گرفته بودند که  10  برابر روشن تر از روشنايي معمولي اتاق بود، رفته رفته يک ساعت بيشتر بيدار ماندند و عملا شبانه روزشان را به   25 ساعت رساندند. آنان مدت يک ماه اين شبانه روز   25 ساعته را تجربه کردند تا سطح هورمون و درجه حرارت بدنشان با برنامه زمانبندي جديد عادت کند.
 
لاغري خطر ابتلا به سرطان سينه را کاهش مي دهد

زنان جواني که حامل ژن سرطان سينه هستند مي توانند با لاغر شدن احتمال بيماري را در خود کاهش دهند. گفتني است که کاهش وزن معادل پنج کيلوگرم در سنين بين 18 و 30 سالگي احتمال سرطان سينه را تا 65 درصد کاهش مي دهد اما افزايش همين ميزان به وزن بدن بر احتمال ابتلاي زنان به سرطان سينه پيش از چهل سالگي مي افزايد. اين اولين مطالعه اي است که رابطه بين افزايش وزن پيش از دوران يائسگي را با سرطان نشان مي دهد. پيش از اين ارتباط بين افزايش وزن پس از يائسگي و افزايش احتمال سرطان سينه در زنان مشخص شده بود.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
آگهي هاي روزنامه آفرينش