جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
دریافت Pdfارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1386/02/29 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - شنبه نسخه شماره 2764


کوتاه و خواندني

دکتر جاسبي در مراسم اختتاميه دومين همايش روابط عمومي الکترونيک:
فناوري هاي نوين اطلاعات محصول کار دانشگاه هاست

رئيس دانشکده علوم انساني دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات:
تکنولوژي ارتباطي و اطلاعاتي تاثير بسزايي در اقتصاد کشورها دارد


رئيس جهاد دانشگاهي: بومي سازي دانش و فناوري مقدمه توسعه پايدار کشور است


 کوتاه و خواندني 


معاون علمي رئيس جمهور:
همه از وضعيت علمي کشور ناراضي هستند

مهر: همه از وضعيت علمي کشور ناراضي هستند. البته اين موضوع از يک سو به بلندپروازي و ايده آل گرايي بر مي گردد و از سوي ديگر ضرورت به ثمر رسيدن علم و فناوري در کشور را مطرح مي کند.
دکتر صادق واعظ زاده در دومين نشست تشکلهاي اسلامي اساتيد و فارغ التحصيلان دانشگاهها در هتل ديزين افزود: نخبه واقعي بايد داراي مشخصات علم، ايمان، تجربه، انگيزه و کار جمعي باشد چنين نخبه اي مورد نياز جامعه ما است.
وي با بيان اينکه جاي يک تشکل روشنفکري دانشگاهي اسلامي بين المللي در ميان تشکل ها خالي است، گفت : جمع تشکل هاي اسلامي اساتيد که همه آنها مدير، اسلامي و دانشگاهي هستند جمع ارزشمندي است و مي تواند مقدمه اي براي به وجود آمدن تشکل روشنفکري دانشگاهي اسلامي بين المللي باشد.
معاون علمي رئيس جمهور  با بيان اينکه مباحث تربيتي در دانشگاهها مغفول مانده اند افزود: در دانشگاههاي ما اساتيد بيشترين تاثير گذاري را در تربيت دانشجويان دارند. رفتار استاد برجسته اي که نماز اول وقت مي خواند، قاطع و در عين حال ملايم، اهل مدارا و منظم است تاثير بيشتر از موعظه در روي دانشجو دارد.وي افزود: تشکل هاي دانشگاهي مي توانند با يک حزب ائتلاف و وحدت و در انتخابات هاي مختلف نيز حضور پررنگ داشته باشند اما بايد همواره در مواضع و بيانيه هايشان عنصر دانشگاهي بودن را رعايت کنند.
معاون علمي رئيس جمهور با اشاره به اينکه حفظ استقلال ممکن است با پيامدهايي همراه باشد گفت: ممکن است برخي افراد به نقد شما بپردازند اما استقلال باعث مي شود که سطح کار  افزايش يايد.
واعظ زاده وضعيت علمي کشور را وضعيت دوگانه اي عنوان کرد و گفت: از يک سو نقاط قوت، استثنايي و حيرت آوري در وضعيت علمي مشاهده مي شود و از سوي ديگر با نقاط ضعف و تحريم نيز روبرو هستيم. اما اکنون در نقطه عطفي قرار گرفته ايم که بايد از اين نقطه با عزم و اراده ملي عبور کنيم.وي با بيان اينکه امکانات و بودجه هاي علمي در وضعيت خوبي به سر مي برد افزود: با اين همه هيچ کس از وضع موجود رضايتي ندارد. از مقام معظم رهبري تا دانشجو، همه از وضعيت ناراضي هستند. البته اين موضوع از يک سو به بلندپروازي و ايده آل گرايي بر مي گردد و از سوي ديگر ضرورت به ثمر رسيدن علم و فناوري در کشور را مطرح مي سازد.
رئيس بنياد ملي نخبگان گفت: امکانات سخت افزاري و عزم و اراده ملي در کشور وجود دارد اما در وضعيت مطلوب به سر نمي بريم. مشکل کشور نرم افزاري است، عدم روابط بين نهادهاي مختلف، هم افزا نبودن فعاليت ها، تکرارهاي مضر، بي اطلاعي از کارهاي مشابه و .. موانع رسيدن به اهداف هستند.وي با تاکيد براينکه مديريت راهبردي نداريم و اوضاع و احوالمان بي سرو سامان است، گفت: اصلاح اين وضعيت احتياجي به اضافه کردن بر تشکيلات ندارد بلکه تنها بايد امکانات نرم افزاري را افزايش داد.
واعظ زاده معاونت علمي رئيس جمهوري را يک نهاد و تشکيلات جديد ندانست و گفت : اين معاونت در طول کار مي کند و به نهادهاي تصميم گيرنده کمک کرده و از آنها پشتيباني مي کند.
وي گفت: با فراهم کردن امکانات مختصر مي توان نخبگان و قبول شدگان المپيادها را در کشور حمايت کرد و زمينه حضور آنها در کشور را مهيا کرد.
رئيس بنياد ملي نخبگان با يادآوري اين موضوع که در کشور ما فرار مغزها وجود ندارد، افزود: فرار مغزها را غربي ها وضع کردند. رفت و آمد بايد وجود داشته باشد. بايد توانايي را افزايش داد تا نخبگان پيش از دوران مدرسه شناسايي شوند. همچنين بايد برنامه اي طراحي کرد که به وسيله آن پدران و مادران به قدرت شناختي برسند که بتوانند فرزند استثنايي خود را شناسايي کنند.

اختصاص بيش از 7 ميليارد  ريال وام براي
 اشتغالزايي فارغ التحصيلان استان مرکزي

آفرينش: براساس تفاهم نامه اي که بين دانشگاه آزاد اسلامي اراک و صندوق مهر امام رضا (ع)  در سال گذشته به تصويب رسيد، مقرر گرديد صندوق مهر امام رضا(ع) با فارغ التحصيلاني که از سوي دانشگاه آزاد اسلامي اراک جهت وام معرفي مي شوند، همکاري نمايد.
مهدي چقايي، رئيس کانون فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي اراک، در خصوص اين تفاهم نامه و تخصيص وام به دانشجويان فارغ التحصيل گفت: براساس تفاهم نامه اي که دانشگاه آزاد اسلامي در آبان ماه سال گذشته در تهران با صندوق مهر امام رضا(ع) به تصويب رساند، از سوي سازمان مرکزي دانشگاه آزاد اسلامي، کليه واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي موظف شدند که اين طرح را اجرا کنند.
وي تصريح کرد: به همين منظور واحد دانشگاهي مرکز استان بعنوان مجري، موظف به اجراي اين طرح مي باشد که از سوي صندوق مهر امام رضا(ع) به فارغ التحصيلاني که از سوي اين واحد دانشگاهي معرفي مي شوند وام خود اشتغالي پرداخت شود.
رئيس کانون فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي اراک اظهارداشت: از تعداد 150 نفر متقاضي به دليل محدوديت زماني فقط 44 نفر به صندوق مهر امام رضا(ع) معرفي گرديدند که از اين تعداد 38 نفر از اراک، دو نفر از تفرش، دو نفر از ساوه و يک نفر از شازند هستند.چقايي گفت: از کل مبلغ تخصيص يافته شده، 16 ميليارد ريال جذب شده است که کل مبلغ تخصيص داده شده به استان مرکزي، 78 ميليارد و 900 ميليون ريال مي باشد.رئيس کانون فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي اراک، اولويت لازم براي ثبت نام در اين طرح را فارغ التحصيل بودن فرد از دانشگاه آزاد اسلامي اراک دانست و افزود: اين طرح براي فارغ التحصيلان زن و مرد با توجه به نداشتن شغل و فقط براي اشتغالزايي داده مي شود.
وي در پايان از مسئولان ذيربط درخواست کرد که زمان پرداخت اين وام را بيشتر نمايند تا تعداد بيشتري از فارغ التحصيلان بتوانند از اين تسهيلات استفاده نمايند.

3 دانشجوي دانشگاه اميرکبير ممنوع الورود شدند

ايسنا: يک فعال دانشجويي دانشگاه اميرکبير از عدم اجازه ورود به 3 دانشجويي اين دانشگاه خبر داد و اسامي اين دانشجويان را محمديوسف رشيدي، پدرام رفعتي و احسان معزي عنوان کرد.
اسماعيل سلمان پور اظهار داشت: محمديوسف رشيدي دانشجوي دانشکده ي کامپيوتر و پدرام رفعتي دانشجوي دانشکده ي مکانيک تا روز چهارشنبه به هيچ عنوان به کميته ي انضباطي احضار نشده اند و هيچگونه حکمي تاکنون براي آنها صادر نشده است.
وي مدعي شد: ظهر چهارشنبه در دانشگاه اطلاعيه اي به اسم دبيرخانه ي شوراي انضباطي دانشگاه منتشر شده که بر روي تابلوهاي اعلانات دانشکده نصب و در آن آمده است: همان گونه که مستحضريد حوادث ناگوار دانشگاه موجب ناراحتي و اندوه فراوان خانواده ي پلي تکنيک گرديده و فعاليت هاي فرهنگي، علمي و پژوهشي نيم قرن دانشگاه لکه دار شده و تحت الشعاع برخي قانون شکني ها قرار گرفته است. اينک در پاسخ به حقوق خانواده ي پلي تکنيک و جلوگيري از آشوب و بي نظمي که خصوصا از سوي شوراي دانشگاه ابراز شده است اين موضوعات در جلسات متعدد دانشگاه رسيدگي و با توجه به هشدارهاي قبلي دانشگاه مبني بر لزوم آرامش و پايبندي به قوانين و مقررات، افراد زير به عنوان عوامل اصلي ضرب و شتم و ايجاد هرج و مرج به همراه ساير عوامل به شوراي انضباطي دانشگاه احضار و با رعايت دقيق مقررات و قانون برخورد مي شود.
وي افزود: در آن اطلاعيه اسامي بنده به همراه علي عزيزي، محمديوسف رشيدي، پدرام رفعتي و احسان معزي آمده است که هيچکدام از ما با انتظامات دانشگاه درگير نشده ايم.
اين فعال دانشجويي در خصوص اطلاعيه ي پخش شده در دانشگاه، تصريح کرد: در آن اطلاعيه هيچ حکم يا امضاي قانوني وجود ندارد و آقاي رشيدي و رفعتي تاکنون به کميته ي انضباطي احضار نشده اند، پس چگونه مي توان آنان را از دانشگاه ممنوع الورود کرد.پخش شدن چنين اطلاعيه هايي در سطح دانشگاه قانوني نيست.


وزير علوم:
اخراج دبيران نشريات اميرکبير قصاص پيش از جنايت است

مهر: وزير علوم در تشريح حوادث اخير دانشگاهها تاکيد کرد که موضع نگرفتن وزارت علوم در قبال اتفاق نا به هنجار دانشگاه اميرکبير به اين دليل بود که نمي خواستيم قصاص پيش از جنايت کرده باشيم.
دکتر محمدمهدي زاهدي در دومين نشست تشکل هاي اسلامي اساتيد و فارغ التحصيلان دانشگاهها در هتل ديزين افزود: حرکتي که در نشريات دانشجويي دانشگاه اميرکبير اتفاق افتاد بسيار قبيح بود و دل هر مسلماني جريحه دار مي شد و از آن ابراز انزجار مي کرد. اما آيا وزارت علوم در همان ابتدا دبيران اين نشريات را اخراج مي کرد درست بود؟ در حاليکه خود آنها اظهار مي کردند که اين کار را انجام نداده اند. وي گفت ضمن محکوم کردن حرکتي که در نشريات دانشجويي دانشگاه اميرکبير اتفاق افتاد، تاکيد کرد : جزئيات اين موضوع در وزارت اطلاعات و قوه قضائيه در حال بررسي است و ما منتظر هستيم که نتيجه را به ما اعلام کنند و قاطعانه مي گويم اگر فردي از دانشگاهيان چه دانشجو و چه فرد ديگري در اين کار نقش داشته باشد، وزارت علوم بشدت با او برخورد مي کند و هيچ اهمالي در اين زمينه صورت نمي گيرد.
وزير علوم با اشاره به حوادث دانشگاه لرستان و انتقاد يکي از اساتيد از وضعيت آن دانشگاه و فضاي ناآرام آن گفت: قانون مداري بايد در دانشگاه حاکم باشد اما متاسفانه برخي تشکل هاي دانشجويي حتي نمي خواهند به قوانيني که در شوراي عالي انقلاب فرهنگي و اساسنامه خود آنها به آن تبيين کرده است، گردن بنهند. وزارت علوم اعلام کرده است تشکل ها را بر اساس ضوابط مي پذيرد.
وي افزود: فضاي ناآرامي در دانشگاه لرستان حکمفرما نيست و ما آن را يک واکنش طبيعي از سوي برخي تشکل هايي که مي خواهند فعاليت بدون ضابطه انجام دهند مي دانيم. وزارت علوم براي همه تشکل هاي دانشجويي مطيع قانون احترام قائل است اما رفتار خارج از ضوابط را نمي پذيريم و در اين زمينه وزارت علوم با نهاد نمايندگي رهبري در دانشگاه ها اتفاق نظر دارد و هيچ اختلافي در اين زمينه وجود ندارد.
زاهدي در خصوص موضع گيري برخي اساتيد نسبت به رئيس دانشگاه لرستان خاطرنشان کرد: يک جريان خاص سياسي در بين برخي اعضاي هيئت علمي اين دانشگاه وجود داشت که آنها را به موضع گيري عليه رئيس دانشگاه لرستان واداشته بود و براي تعويض رياست اين دانشگاه به نمايندگان مجلس متوسل شدند اما با جلساتي که با نمايندگان داشتيم آنها متوجه خواسته هاي فردي آن اساتيد شدند و موضوع حل شده است.

مسابقات سازه هاي ماکاروني دانشجويان
شمال غرب کشوردر خوي برگزار شد

اروميه- خبرنگار آفرينش: مسابقات خرپا با ماکاروني و سازه محافظ تخم مرغ ويژه دانشجويان عمران و مکانيک شمال غرب کشور به مدت دو روز در مجتمع فرهنگي هنري خوي ترتيب يافت.
اين مسابقات با شرکت 50 تيم دانشجويي از دانشگاه هاي اروميه، دانشکده فني و مهندسي خوي و دانشگاه هاي آزاد اسلامي واحد اهر،شبستر،خوي و مراغه برگزار شد.
در اين مسابقات 100 دانشجوي عمران و مکانيک در دو رشته شبيه سازي خرپا با ماکاروني و سازه محافظ تخم مرغ به صورت تيمي رقابت کردند.
در پايان اين دوره از مسابقات و در رشته شبيه سازي خرپا با ماکاروني خرپاي تيم دو نفره پاسارگاد از دانشگاه آزاد اسلامي واحد خوي با تحمل 115 کيلو 500 گرم بار و با کسب 85 امتياز به مقام نخست اين رشته دست يافت.در رشته سازه محافظ تخم مرغ هم سازه تيم سه نفره لاوان از دانشکده فني و مهندسي خوي با 36 گرم وزن به حفظ تخم مرغ پس از سقوط سازه مقام اول اين رشته را بدست آورد.
دوره آموزشي تخصصي ارزيابي خسارات مزارع گندم غرب و شمال غرب کشور در اروميه آغاز شد.

 دانشگاه اروميه تسهيلات بانکي کم بهره در اختيار متقاضيان احداث خوابگاه قرار مي دهد

اروميه- خبرنگار آفرينش: دانشگاه اروميه به منظور احداث خوابگاه هاي دانشجويي، تسهيلات کم بهره در اختيار متقاضيان قرار مي دهد.
رئيس دانشگاه اروميه در مراسمي که با حضور اعضاي هيات علمي، تعدادي از مديران دستگاه هاي اجرايي،خيرين، نمايندگان دانشجويي، هيات مديره خوابگاه ها و جمعي از خانواده هاي دانشجويان در پرديس نازلو ترتيب يافت، با بيان اين مطلب گفت: هم اکنون از مجموع 14 هزار دانشجوي دانشگاه اروميه 7 هزار نفر در خوابگاه ها ساکن هستند و براي اسکان ديگر دانشجوها نياز به احداث خوابگاه هاي جديدي مي باشد.
دکتر صدقي افزود: دانشگاه اروميه آماده است تسهيلات بانکي کم بهره در اختيار متقاضيان احداث خوابگاه هاي دانشجويي قرار دهد.
وي از راه اندازي صندوق ويژه هيات علمي دانشگاه اروميه نيز خبر داد و گفت: اعضاي هيات علمي هر ماه مبلغي از حقوق خود را به اين صندوق اختصاص مي دهند تا با همکاري خيرين صرف احداث خوابگاه هاي دانشجويي شود.
محبوبي، مدير کل امور اجتماعي و انتخابات استانداري نيز در اين مراسم ساخت خوابگاه هاي دانشجويي را از اهداف دولت بيان کرد و گفت: استانداري آماده است تا با مشارکت بخش خصوصي در زمينه ساخت خوابگاه هاي دانشجويي اقدام کند.

عضويت 1200 نفر در سه ماهه گذشته در
 کانون فارغ التحصيلان منطقه 2

آفرينش: دکتر قراچورلو، رئيس کانون فارغ التحصيلان منطقه دو دانشگاه آزاد اسلا مي ، ضمن تشريح عملکرد سه ماهه کانون واحدهاي اين منطقه، آمار عضوگيري در سه ماهه گذشته را هزار و 200 نفر اعلام کرد که بالاترين آن مربوط به کانون فارغ التحصيلان واحد تبريز با 600 نفر عضو بوده است.
دکتر قراچورلو، رئيس کانون فارغ التحصيلان منطقه دو در ادامه افزود: از اول بهمن ماه سال 85 تا فروردين ماه سال جاري، 26 نفر از فارغ التحصيلان عضو کانون براي دريافت وام به صندوق مهر امام رضا (ع) معرفي شده اند و مبلغ 6 ميليون ريال از اعتبارات صندوق جذب و به فارغ التحصيلان پرداخت شده است.همچنين دکتر قراچورلو از اشتغال 20 نفر از اعضاي کانون از طريق معاونت اشتغال کانون و کاريابي هاي طرف قرارداد با کانون اشاره کرد.رئيس کانون فارغ التحصيلان منطقه 2 در ادامه، از آماده شدن حوزه آموزشي کانون براي برگزاري کلاس هاي تقويتي کنکور و دوره هاي مختلف تخصصي خبر داد. دکتر قراچورلو در پايان گفت: تعاوني مسکن کانون، بلافاصله پس از طي مراحل ثبت شرکت، فعاليت خود را آغاز کرد و هم اکنون مقدمات قرارداد پروژه 700 واحدي در يکي از شهرک هاي تبريز در حال بررسي است.
 
ستاد خيرين در صندوق رفاه وزارت علوم
 راه اندازي مي شود

مهر: به گفته مدير درآمد صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم، ستاد خيرين در صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم تشکيل شده و صندوق با دعوت از تمامي خيرين که در ساخت و احداث مکانهاي مختلف مانند دانشگاه، خوابگاه و حتي مدرسه سهم بسزايي داشته اند، دبيرخانه ستاد خيرين را هفته آينده در صندوق رفاه دانشجويان راه اندازي مي کند.
مهدي کلانتري افزود: وزارت علوم به وسيله اين ستاد مشکلات موجود در زمينه خوابگاههاي دانشجويي را بررسي و سر و سامان مي دهد. خيرين در اين برنامه از نزديک با مشکلات آشنا مي شوند و در صورت کمک به رفع اين مشکلات مي توانند سريعتر اقدام کنند.
مسئول برگزاري هفته خوابگاه ها با اشاره به برنامه هاي صورت گرفته وزارت علوم در هفته خوابگاهها گفت: بازديد از خوابگاههاي دانشگاههاي تهران توسط مسئولين وزارت علوم صورت گرفت و در شهرستانها نيز مسئولين دانشگاهها از خوابگاه هاي دانشجويي بازديد کرده و با دانشجويان در خصوص مشکلاتشان بحث کرده اند.
وي اظهار داشت: بحث و بررسي در زمينه مشکلات عمده خوابگاه ها و ارائه راه حل در اين زمينه نيز در هفته خوابگاههاي امسال با حضور مسئولين انجام شد. بيشترين مشکلي که عنوان مي شد، کمبود فضاهاي خوابگاهي و راه حل هايي براي رفع اين مشکل بود. مدير درآمد صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم با اشاره به وضعيت خوابگاهها در سال جاري گفت: در تلاش هستيم که با کمک بخش خصوص رشد 15 تا 20 درصدي پوشش دهي دانشجويان متقاضي خوابگاه را داشته باشيم. وي اضافه کرد: بدون احتساب خوابگاههاي استيجاري و خودگردان تنها مي توان 30 تا 32 درصد از دانشجويان متقاضي را درخوابگاهها اسکان داد اما با احتساب اين خوابگاهها تلاش مي شود تا 60 درصد دانشجويان متقاضي در خوابگاهها اسکان داده شوند.


  دکتر جاسبي در مراسم اختتاميه دومين همايش روابط عمومي الکترونيک:
 فناوري هاي نوين اطلاعات محصول کار دانشگاه هاست 

آنا: رييس دانشگاه آزاد اسلامي تاکيد کرد: عصر ارتباطات و انقلاب بنيادين اطلاعات، جامعه فراصنعتي را متحول ساخته و دانشگاه ها و مراکز آموزش عالي رسالت تعليم و تربيت نيروهاي انساني کارآمد و متخصص را براي ارتقاي کارآيي مديريت سازماني و تدوين تئوري هاي نوين ارتباطي به عهده داشته اند.
دکتر جاسبي در مراسم اختتاميه دومين همايش روابط عمومي الکترونيک و تجليل از دکتر يونس شکرخواه، استاد پيشگام اين عرصه، خاطرنشان ساخت: فنآوري هاي نوين، محصول کارکرد دانشگاه هاست که در هزاره سوم دستاوردهاي عظيمي براي افزايش بهره وري و استفاده بهينه از سرمايه هاي انساني و منابع مديريتي خلق کرده اند.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي گفت: مديريت بر مبناي دانايي محوري جهت سازماندهي، سامان بخشي، نظم و ثبات سازماني، زماني امکان پذير است که از تمام امکانات و ظرفيت هاي موجود براي توانمندي و ارتقا» مديريت سازماني بهره برداري شود.
به گفته جاسبي، يکي از اين توانايي ها که در چارت تشکيلات تمام سازمان ها وجود دارد اداره روابط عمومي، اطلاع رساني، ارتباطات و تبليغات است.
عضو شوراي عالي جوانان تصريح کرد: اين تشکيلات در رشد کمي و کيفي توليدات، محصولات و خدمات نقش موثري داشته و کارکردروابط عمومي در دو بخش برون سازماني و درون سازماني با محوريت اصلي ارتباط و تماس با مخاطبان و مشتريان و ايفاي نقش حسگري، رصد و شناخت محيط و ايجاد توازن و تعادل در سيستم با هدايت و کنترل جريان اطلاعات معنا يافته است.
عضو هيات مديره انجمن بين المللي دانشگاه هاي جهان گفت: ايجاد انگيزه و ترغيب و تشويق نيروي انساني درون سازماني، مديريت را از چگونگي خدمات رساني، کميت و کيفيت کالا و خدمات، ميزان مقبوليت و رضايتمندي مخاطبان  و رفتار نيروي انساني درون سازماني آگاه مي کند.
جاسبي با طرح اين پرسش که با توجه به گستردگي بسياري از دستگاه ها و توسعه فعاليت هاي روابط عمومي آيا روابط عمومي سنتي با ابزارهاي ساده و ابتدايي مي تواند پاسخگوي نيازها و خواسته هاي مخاطبان و همچنين مديريت کلان سازمان ها  باشد؟ گفت: در عصر نوين ارتباطات، روابط عمومي ها بدون استفاده از تکنولوژي هاي ارتباطي و اطلاعاتي کارايي نخواهند داشت و ضرورت اقتضا» مي کند که ضمن استفاده از ابزارهاي نوين ارتباطي، با چالش هاي فراروي روابط عمومي الکترونيک به شکل منطقي برخورد شود.
وي افزود: روابط عمومي سازمان ها در دستيابي به تکنولوژي ديجيتالي و الکترونيکي بر اساس بازه زمان، بايست پيشتاز و پيشقدم باشند.
رييس شوراي اجرايي اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام گفت: ارتباطات همواره به عنوان يکي از موضوعات بسيار مهم و جدي محسوب مي شود و نقش و تاثير ابزارهاي نوين الکترونيکي کاملا ضروري و محسوس است.
رييس دانشگاه آزاد اسلامي نقش و تاثير ابزارهاي نوين الکترونيکي در ارتباطات را  تسهيل همگرايي توسعه سياسي در سطح ملي و بين المللي، ارتقاي سطح سواد و آگاهي، تقويت مولفه ها و پيوندهاي رفاه اجتماعي و افزايش مشارکت عمومي،  افزايش مناسبات و مبادلات فرهنگي، آموزشي، اجتماعي  و اقتصادي، تقويت همبستگي اجتماعي و اتحاد ملي و ايجاد تفاهم و همکاري ميان قوميت ها، توانايي کمک به برقراري صلح پايدار و گسترش صلح و ثبات و امنيت و  تقويت جريان اطلاع رساني و تنوير افکار عمومي عنوان کرد.
جاسبي نقش و کارکرد تکنولوژي هاي نوين روابط عمومي را در آسان سازي دستيابي به حجم وسيعي از خدمات، اطلاعات، تقاضاها، پيشنهادها و انتقادات مخاطبان و مشتريان موثر دانست و افزود: روابط عمومي الکترونيک  فرصت هاي مناسبي را براي آگاهي و تصميم گيري مديريت سازمان ها فراهم آورده است.
وي اظهارداشت: فراگيري جريان اينترنت، اساس و پايه شبکه ارتباطاتي نوين را بنيان نهاده است و اينترنت پيوند جامعه و سازمان را به شکل نويني مطرح کرده و امروزه تکنولوژي هاي نوين ارتباطي به بخشي لاينفک از ايجاد آموزش مجازي و ارتقاي دانش روابط عمومي هاي مدرن تبديل شده است.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي عنوان کرد: در عصر نوين ارتباطات، بهره گيري از تکنولوژي هاي جديد و تقويت زيرساخت هاي اطلاعاتي  از جمله روابط عمومي الکترونيک با قابليت کاربردهاي متنوع بر وب سايت هاي اينترنتي و مولتي مدي ياها، جلب و جذب مخاطبان و مشتريان آسان تر و فراگيرتر و در زمان کوتاه تر و با هزينه پايين تر فراهم نموده است.
جاسبي نقد علمي که توسط کارشناسان و صاحب  نظران در محيط برون سازماني بوجود مي آيد را در روند کيفيت محصول و خدمات موثر ارزيابي کرد.
رييس شوراي اجرايي اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام يادآور شد: با شناخت و شناسايي نقاط ضعف و تقويت نقاط قوت که توسط پيام هاي سريع و فراگير مخاطبان از طريق روابط عمومي الکترونيک انجام مي گيرد، مي توان در فرآيند تصميم سازي، سياستگذاري، اصلاح و بهبود عملکرد سازمان بهره  گرفت.
جاسبي تصريح کرد: روابط عمومي الکترونيک، در تحقق بخشي اهداف سازماني و ارتقاي مديريت سازماني و افزايش کارآيي نقش موثري داشته و بستر مناسبي براي جستجو، جمع آوري، دسته بندي و تجزيه و تحليل و انتقال اطلاعات مفيد و سازنده براي پيشبرد اهداف و مقاصد سازماني فراهم ساخته و زمينه گذر از جامعه اطلاعاتي به سمت جامعه دانش محور را ميسر مي سازد.
جاسبي با اشاره به راه اندازي مرکز بين رشته اي در دانشگاه آزاد اسلامي و فعاليت رشته هاي IT، ICT، نانوتکنولوژي، بيوتکنولوژي، جوش هسته اي و توليد آب شيرين زمينه فعال سازي رشته روابط عمومي الکترونيک در مرکز فناوري هاي نوين را مهيا دانست.
رييس دانشگاه آزاد اسلامي از دکتر شکرخواه به عنوان استاد پيشگام روابط عمومي و مدرس برجسته علوم ارتباطات ياد کرد و گفت: شکرخواه حق بزرگي به گردن دانش آموختگان، کارشناسان و مسوولان روابط عمومي دارد و نيروهاي ارزنده اي  در عرصه روابط عمومي تربيت کرده است.
احمد مسجد جامعي، عضو شوراي شهر تهران نيز در اين مراسم گفت: حقوق شهروندان اقتضا مي کند، مديران ارشد سازمان ها و موسسات دولتي و غيردولتي، ارتقاي روابط عمومي و اطلاع رساني را وظيفه خود بدانند.
پرفسور کاظم معتمدنژاد نيز در مراسم تجليل از دکتر يونس شکرخواه گفت: شکرخواه تنها استاد پيشگام روابط عمومي نيست بلکه او استاد پيشگام علوم ارتباطات، روزنامه نگاري، نظريه هاي ارتباطي و مطالعات در ارتباطات به شمار مي رود.
در اين همايش لوح تقدير و تنديس ويژه دومين همايش روابط عمومي الکترونيک توسط دکتر جاسبي و پروفسور معتمدنژاد به دکتر يونس شکرخواه استاد پيشگام روابط عمومي الکترونيک اعطا شد.
در ادامه لوح تقدير و تنديس برترين رسانه هاي دومين همايش روابط عمومي الکترونيک به مهندس محمدرضا کريمي مدير و سردبير فرهيختگان اهدا شد.
همچنين در اين همايش از نويسندگان مقالات برتر، وبلاگ نويسان منتخب روابط عمومي با حضور دکتر جاسبي،  رييس دانشگاه آزاد اسلامي، پروفسور معتمد نژاد، دکتر شکرخواه، دکتر سلطاني فر و اميرعباس تقي پور دبير همايش تجليل به عمل آمد. گفتني است، در اين مراسم از مهندس شبير دائمي مدير روابط عمومي واحد گرگان نيز به عنوان روابط عمومي برتر در عرصه الکترونيک تجليل و تقدير شد.


  رئيس دانشکده علوم انساني دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات:
 تکنولوژي ارتباطي و اطلاعاتي تاثير بسزايي در اقتصاد کشورها دارد 

آفرينش: مراسمي به مناسبت روز جهاني ارتباطات به همت باشگاه پژوهشگران جوان در دانشگاه آزاد اسلامي واحد دماوند برگزار شد.
دکتر سيد وحيد عقيلي رئيس دانشکده علوم انساني دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات در اين همايش که با حضور دکتر سيد وحيد عقيلي رياست دانشکده علوم انساني دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات و جمعي از اساتيد و دانشجويان برگزار شده بود، با اشاره به نقش رسانه ها در جامعه کنوني گفت: رشته ارتباطات بصورت سخت افزاري رشته اي است که دسترسي انسان ها را به منابع و مکان ها تسهيل مي کند، اما بيشتر بعد سخت افزاري و مخابرات راه دور را مد نظر قرار مي دهند.
دکتر عقيلي با اشاره به ضرورت روز جهاني ارتباطات اظهار داشت: روز جهاني ارتباطات از آن جهت به اين روز نامگذاري شده که در گذشته منشا تحولات زيادي در حوزه پژوهشي، علمي، هنري و ... بوده و اکنون هر رشته اي را در دانشگاه ها تحت تاثير تحولات خود قرار مي دهد.
 وي با بيان آنکه شتاب تکنولوژي به اندازه اي بالا بوده که دانش ارتباطات را بصورت علمي و جدي تري مطرح کرده، تصريح کرد: زمان شتاب علم و تکنولوژي قابل اندازه گيري نيست و در دهه هاي گذشته نقشي که دانش ارتباطات و تکنولوژي هاي ارتباطي و علوم مختلف بخصوص در حوزه روابط بين الملل، تبليغات،  ارتباطات سياسي و ديگر رشته هاي مرتبط با علوم انساني بر عهده داشته اند واضح و آشکار است،  اما هنوز تحقيقات بسياري در اين زمينه مغفول مانده است.
رئيس دانشکده علوم انساني دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات به تناسب ارتباطات و اطلاعات اشاره کرد و افزود: در تناسب ارتباطات و اطلاعات، تکنولوژي ارتباطي مطرح است که مساله را پر رنگ کرده و چيزي که در بازارهاي ارتباطي شاهد آن هستيم، اقتصادي است که توليد و روش اطلاعات را دربر داشته و يکي از پر درآمدترين رشته هاي حوزه بشري است که در آن تکنولوژي ارتباطي و اطلاعاتي تاثير بسزايي داشته است.
وي در خصوص ارتباطات در دوره زندگي بشر، گفت: اولين رگه هاي ارتباط فردي در سطح کوچک و ارتباطات در معناي عام مانند ديگر رشته هاي علوم انساني به دوران طلايي يونان بازمي گردد و ارسطو و افلاطون اولين کساني بودند که در آثار خود سعي داشتند با استفاده از فنون اقناع و ترغيب تاثيرگذار بوده و برداشتي ارتباطي داشته باشند.
دکترعقيلي يکي از دلايل رونق رسانه ها در غرب را جنگ جهاني اول و دوم دانست و اظهار داشت: در دوران جنگ جهاني اول رسانه غالب روزنامه بود و اخبار بصورت مکتوب با چند روز اختلاف به شهرها و کشورها مي رسيد و مردم جنگ را از ديد رسانه مکتوب(روزنامه) مي ديدند و در جنگ جهاني دوم راديو تاثيرگذاري بسياري در انتقال پيام و از طريق صدا براي مخاطب داشت.
رئيس دانشکده علوم انساني دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات با اشاره به آنکه ارتباطات هميشه در کنار قدرت ديده شده، افزود: هر چه بيش تر به سمت توسعه وسايل ارتباطي مي رويم، تکنولوژي ارتباطات براي اهداف و تبليغات سياسي در زندگي بشري استفاده مي شود و ارتباطات امروزه در کنار قدرت نمود پيدا کرده و افرادي که داراي قدرت هستند براي تحت تاثير قرادادن مخاطب و تسلط بر اذهان عمومي از اين وسايل پيشرفته ارتباطي استفاده مي کنند.
وي با بيان آنکه ارتباطات بعنوان رشته اي دانشگاهي در زمان شروع کار خود فاقد نظريه بوده، اذعان داشت: علومي معتبرند که از نظر کاربردي، عرضه و تقاضا بتوانند نظريه پردازي کنند و ارتباطات بعنوان رشته اي دانشگاهي در شروع کار فاقد نظريه و نظريه پردازي بوده است که از دهه 40 به بعد بصورت علمي مطرح و در آن نظريه پردازي شد.
دکتر عقيلي در پايان با ابراز آنکه دانشگاه آزاد اسلامي همزمان با دانشگاه هاي دولتي چون علامه طباطبايي در جهت ايجاد و گسترش اين رشته تلاش بسياري کرده است، افزود: رشته علوم ارتباطات اجتماعي در مقطع ليسانس همزمان با دانشگاه علامه طباطبايي در دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران مرکزي ايجاد و در مقاطع فوق ليسانس و دکترا نيزبطور همزمان با داشگاه هاي دولتي پيش رفته است چنانکه در رشته ارتباطات سهم عمده اي از فعاليت و توليد در راديو و تلويزيون را فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي انجام مي دهند.
دکترميراسماعيلي، رئيس باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامي واحد دماوند نيز در اين مراسم با اشاره به آنکه سطح علمي دانشجويان بايد در قالب خاصي شکل بگيرد، اظهار داشت: فلسفه وجودي باشگاه پژوهشگران جوان شناسايي، جذب، هدايت وحمايت دانشجويان است تا سطح علمي خود را در قالبي مشخص شکل دهند.
رئيس باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامي واحد دماوند با بيان اينکه حيات جوامع بر پايه انديشه استوار شده، اذعان داشت: انديشمندان و متفکران نقش اساسي را در تفکر ايفا مي کنند و در عصر پيشرفت و پرشتاب علم، حيات جوامع بر پايه انديشه استوار شده که با بهره گيري از صاحبنظران هر رشته ضمن بررسي آن رشته خواهان آشنايي دانشجويان با اساتيد و انديشمندان مي باشد.
وي با تاکيد بر آنکه يکي از تحولات مهم اين عصر توسعه مبتني بر دانش است، گفت: يکي از تحولات مهم عصر ارتباطات توسعه مبتني بردانش است که اين مهم شکل هاي جديدي از اقتصاد نوين را ايجاد مي کند.
 دکترميراسماعيلي در ادامه افزود: باشگاه پژوهشگران جوان به منظور شکوفايي استعدادهاي دانشجويان، معاونت استعدادهاي درخشان را تشکيل داده که هدف آن شناسايي و جذب استعدادهاي خلاق و برطرف کردن نيازهاي دانشجويان خلاق و مبتکر مي باشد.
اين استاد دانشگاه يادآور شد: باشگاه پژوهشگران جوان برنامه مصوب خود را در حوزه پذيرش استعدادها با محوريت دانايي و دانش آغاز کرده که اين برنامه براي نخبگان در قالب جوان ياوري ، جوان داوري و جوان راهبري است.
رئيس باشگاه پژوهشگران جوان در پايان تصريح کرد: پذيرش استعدادهاي درخشان بصورت بدون کنکور بوده و اعطاي بورسيه براي دانشجويان خلاق،  چاپ آثار علمي و پژوهشي و استفاده از اين آثار از جمله برنامه هاي معاونت استعدادهاي درخشان است.


  رئيس جهاد دانشگاهي: بومي سازي دانش و فناوري مقدمه توسعه پايدار کشور است 

آفرينش: گردهمايي روساي واحدها، پژوهشکده ها، مراکز و سازمان هاي جهاددانشگاهي سراسرکشور با حضور آيت ا... حايري شيرازي نماينده ولي فقيه دراستان فارس و امام جمعه شيراز ، مهندس رضا زاده استاندار فارس ، دکترحميد رضا طيبي رييس جهاددانشگاهي و عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي ،  دکتر مقدسي رييس دانشگاه صنعتي شيراز ، دکترصادقي رييس دانشگاه شيرازو دکترعلي مننتظري مشاور رييس جمهور دردانشگاه شيراز گشايش يافت.
دراين مراسم دکترحميد رضا طيبي طي سخناني با اشاره به توانمندي استعدادهاي جوانان ايراني گفت : جامعه اسلامي وايراني مقتدر، آزاد و مهد تمدن اسلامي با استفاده و بهره گيري از علم و دانش که يک موهبت الهي است شکل مي گيرد.
وي ادامه داد: استعمارگران طي ساليان گذشته متوجه اين گوهر ارزشمند شده و به روش هاي مختلف سعي کردند ملت ايران را ازاين موهبت الهي محروم ساخته و مانع استقلال علمي و فرهنگي کشور شوند.
رييس جهاددانشگاهي درادامه افزود: امام راحل (ره) بيشترين نقش را درجهت احياي خودباوري امت اسلامي و ملت ايران داشتند و دانشگاه و حوزه را دوبال حرکت ملت براي ساختن ايران اسلامي مي دانستند.
دکترطيبي با بيان اينکه تشکيل جهاددانشگاهي پاسخي بود به خواسته امام خميني (ره ) براي ايجاد روحيه خود باوري به ويژه درنسل جوان دانشگاهي، خاطرنشان ساخت: اسلامي شدن دانشگاه ها و اثبات اينکه جوان مهذب و دانشمند ايراني توانايي توليد علم ، توليد فکر و فناوري براي اداره کشور را دارد ، ازاهداف اساسي تشکيل اين نهاد بود.عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي تصريح کرد: جهاددانشگاهي مفتخراست که درزمينه توليد علم وفناوري ايراني و کاربردي کردن آن درجهت تامين نيازهاي جامعه و کاهش وابستگي به کشورهاي خارجي بيشترين سهم را داشته است.
وي ياد آور شد: معتقديم اگربخواهيم کشور را براساس فرهنگ اسلامي و دانش وفناوري بومي بسازيم و به توسعه پايداردست يابيم بايد تلاش بيشتري داشته وبه وضعيت موجود اکتفا نکنيم.
رييس جهاددانشگاهي با اشاره به تاکيدات رهبرمعظم انقلاب اسلامي مبني برايجاد نهضت نرم افزاري درکشور، تدوين نقشه فرهنگي ونقشه جامع علمي کشور و پياده سازي آن و ترسيم افق علمي پنجاه ساله ايران خاطرنشان ساخت: همه اين مسايل حاکي از توجه رهبرمعظم انقلاب اسلامي به لزوم توليد فکر، علم و فناوري ايراني برمبناي معيارهاي اسلامي به عنوان محورپيشرفت و توسعه کشور است. عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي افزود: جهاددانشگاهي با اعتقاد به اينکه توسعه پايداردرکشورمازماني اتفاق مي افتد که توليدعلم وفناوري داخلي و برنامه ريزي ايراني محوربرنامه هاي توسعه و تامين نيازهاي جامعه باشد، درپاسخ به انتظارات مسوولان نظام درشروع دوره جديد مديريت اين نهاد اقدام به تدوين سندچشم انداز جهاددانشگاهي درافق بيست ساله نمود.
دکترطيبي ادامه داد: اين سند تبيين کننده مشخصات آرماني است که دراين افق بيست ساله بايد به آنها دست يافت، ضمن اينکه اين سند در راستاي کمک به تحقق سند چشم انداز جمهوري اسلامي ايران درافق 1404تدوين شده است.وي هدف از برگزاري اين گردهمايي را بحث و تبادل نظر پيرامون اهداف کيفي چشم انداز بيست ساله جهاددانشگاهي و اهداف کمي مطرح شده دراين سند دانست و گفت: تشريح برنامه هاي حوزه هاي مختلف اين نهاد براي تحقق اهداف مدنظر درسند چشم انداز و ايجاد همگرايي و وحدت نظر براي تهيه چهارمين برنامه توسعه جهاددانشگاهي ازديگراهداف اين گردهمايي است.
رييس جهاددانشگاهي ازبرنامه ريزي جديد براي توسعه جهاددانشگاهي واحد فارس خبرداد وافزود: حضورموثر درحوزه توليد علم، تخصصي نمودن فعاليت هاي فرهنگي و آموزشي و به واقع تشکيل قطب هاي تخصصي علمي، فناوري، فرهنگي و آموزشي ازمهم ترين اهداف ماست.
دکترطيبي درپايان تصريح کرد: ماموريت جديد واحدهاي استاني جهاددانشگاهي انجام فعاليت هاي شاخص درحوزه هاي گوناگون براساس سند توسعه استان ها وظرفيت هاي موجود درمنطقه است.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
آگهي هاي روزنامه آفرينش