جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/04 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5474


بسته حمايت از کسبه ساختمان پلاسکو نهايي شد


نهادهاي مالي


تريبون


 بسته حمايت از کسبه ساختمان پلاسکو نهايي شد 

 بسته حمايت از کسبه ساختمان پلاسکوي تهران شامل حمايت از کارگران بيکار شده، پرداخت تسهيلات بانکي به کسبه، معافيت مالياتي و تدارک محل استقرار موقت با هماهنگي دستگاههاي ذيربط نهايي شد.

به گزارش مهر ،طي دو روز گذشته با هماهنگي اتاق اصناف ايران، وزارت امور اقتصادي و دارايي، بانک مرکزي، شهرداري تهران، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي و وزارت صنعت، مجموعه اي از اقدامات براي حمايت و از کارگران بيکار شده ساختمان پلاسکو و صاحبان واحدهاي صنفي اين ساختمان تدارک ديده و نهايي شد.

بر اساس اين توافقات، حمايت قانوني از 3300 کارگر بيکار شده شاغل در ساختمان پلاسکو در قالب پرداخت بيمه بيکاري و کاريابي مجدد، اعطاي تسهيلات 300 ميليوني دوره تنفس بازپرداخت يک ساله و سود 18 درصدي با حمايت بانک مرکزي و پرداخت وام 100 ميليون توماني با سود 4 درصد به هريک از کسبه ساختمان پلاسکو با حمايت وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعي، بسيج شرکتهاي بيمه گر براي آغاز پرداخت خسارت به ان دسته از کسبه اي که اقدام به بيمه کردن اموال خود کرده اند و در نهايت بازسازي ساختمان پلاسکو طي دو سال از سوي بنياد مستضعفان از جمله اقدماتي است که براي حمايت بازگشت مجدد کسبه ساختمان پلاسکو به توليد و فعاليت اقتصادي است که از سوي اتاق اصناف و سيستم بانکي اعلام شد.

شهرداري تهران نيز با همکاري اتاق اصناف ايران قرار است محلي را براي عرضه محصولات واحدهاي توليدي که تا پيش از اين در ساختمان پلاسکو فعال بودند پيش بيني کنند همچنين با همکاري اتاق اصناف ايران مقرر شده تا واحدهاي توليدي مستقر در ساختمان پلاسکو در جريان واگذاري غرف نمايشگاه هاي بهاره امسال در اولويت قرار گيرند.

آنگونه که نائب رئيس اتاق اصناف ايران گفته است، قرار است 400 واحد صنفي از مجموع 560 واحد صنفي ساختمان پلاسکو در يکي از پاساژهاي خيابان جمهوري مستقر شوند.

کسبه ازماليات معاف شدند

وزير امور اقتصادي و دارايي دستور تشکيل کميته ويژه‌اي براي ياري‌رساني مالياتي، بانکي و بيمه‌اي به واحدهاي فعال آسيب‌ديده در ساختمان پلاسکو را صادر کرد.

علي طيب‌نيا با صدور دستور ويژه‌اي خواستار تشکيل کميته‌اي متشکل از رئيس سازمان امور مالياتي، رئيس‌کل بيمه مرکزي و معاون امور بانکي، بيمه و شرکت‌هاي دولتي وزارت امور اقتصادي و دارايي شد.

جزئيات وام بانکي براي کسبه پلاسکو

رئيس کل بانک مرکزي از ارايه تسهيلات 300ميليون توماني به کسبه آسيب ديده ساختمان پلاسکو خبر داد و گفت: تنفس يکساله براي بازپرداخت درنظر گرفته شده و پس از آن، اين وام بايد ظرف سه سال تسويه شود.ولي الله سيف، رئيس کل بانک مرکزي، در جريان بازديد از سانحه ديدگان ساختمان پلاسکو گفت: به واحدهاي خسارت‌ديده پلاسکو تسهيلات 300 ميليون توماني اعطا خواهد شد.

نگهداري نامناسب پلاسکو عامل حادثه بود

رييس انجمن انبوه سازان تهران استفاده و نگهداري نامناسب ساختمان پلاسکو را مهمترين علت ريزش اين ساختمان دانست.حسن محتشم افزود: ساختمان پلاسکو بيش از 50 سال قدمت داشت اما با اين وجود به نظر مي رسد که سازه آن براساس محاسبات درست ساخته شده بود و ايرادات موجود در نوع نگهداري و استفاده از اين برج تجاري، عامل ريزش آن شد.

چک هاي سوخته در پلاسکو نقدشدني نيست

يک مقام مسئول بانکي با تاکيد بر اينکه چک هاي سوخته تجار و بازرگانان در پلاسکو ديگر نقدشدني نيست، گفت: بهتر است که دارندگان و صادرکنندگان چک با هم تعامل و توافق کنند.اين مقام مسئول بانکي در خصوص چک هايي که به عنوان وجه نقد يا ضمانت در اختيار کسبه ساختمان پلاسکو قرار گرفته بود و در جريان آتش سوزي و تخريب پلاسکو از بين رفت، گفت: تکليف چک هاي سوخته در حادثه ساختمان پلاسکو به لحاظ حقوقي کاملا مشخص است؛ به اين معنا که به موجب قانون صدور چک، فردي که دارنده چک است، ذي نفع آن تلقي شده و با در دست داشتن برگه چک مي‌تواند وجه آن را دريافت کند؛ بنابراين با توجه به اينکه اين چک ها سوخته و از بين رفته است، بنابراين دليلي براي مطالبه وجه آن به لحاظ حقوقي و قانوني وجود ندارد.

وي افزود: تنها در صورتي چک قابليت پيگيري براي وصول وجه را دارد که با توافق دو طرف، يعني صادرکننده و دريافت کننده، چک بارديگر صادر شده و يا وجه آن پرداخت شود.

کسبه پلاسکو به پاساژي در جمهوري منتقل مي‌شوند

نايب رئيس اتاق اصناف ايران با اشاره به اينکه اولويت نمايشگاه بهاره امسال با کسبه ساختمان پلاسکو است، گفت: 400 واحد از کسبه پلاسکو در يک پاساژ در خيابان جمهوري اسکان داده مي شوند.ابراهيم درستي با اشاره به جزئيات جلسه کارگروه رسيدگي به سانحه پلاسکو اتاق اصناف ايران گفت: در جلسه کارگروه، رايزني هاي اوليه را انجام داديم. به هر صورت 560 واحد صنفي در اين ساختمان فعاليت مي کردند که هر کدام 3 تا 4 خانوار را پوشش مي دادند.وي با اشاره به نتايج جلسه گفت: اتاق اصناف چند راهکار را براي اين واحدهاي صنفي در نظر گرفته که در اولين اقدام براي نمايشگاه بهاره اولويت با کساني است که در ساختمان پلاسکو تهران فعاليت مي کردند.


 نهادهاي مالي 

 پروژه هاي مهم و زيربنايي از حمايت و همراهي بانک سپه بهره مند هستند

عضو هيات مديره اظهار داشت: بانک سپه در چند سال گذشته حضور پررنگ و اثرگذاري در پروژه هاي مولد و زيربنايي کشور ايفا کرده است.به گزارش آفرينش به نقل ازپايگاه اطلاع رساني بانک سپه،مصطفي پرتوافکنان در يازدهمين همايش سراسري صادر کنندگان فرآورده هاي نفت، گاز و پتروشيمي ايران که در سالن همايش هاي بين المللي صدا و سيما برگزار شد گفت: بانک سپه در عرصه بانکداري بين المللي بين سيستم بانکي جز بانکهاي پيشرو است.

نشست تخصصي بانک توسعه صادرات با صادرکنندگان استان هرمزگان برگزار شد

نشست تخصصي بانک توسعه صادرات ايران در استان هرمزگان با حضور صادرکنندگان و فعالان و نخبگان اقتصادي استان، مديران ستادي بانک، نمايندگان صندوق ضمانت صادرات ايران، صرافي توسعه صادرات و جمعي از مقامات استاني در بندرعباس برگزار گرديد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانک توسعه صادرات ايران،اين نشست با حضور معاون برنامه ريزي استانداري، رئيس سازمان توسعه تجارت و رئيس اتاق بازرگاني وصنايع و معادن استان ، جمعي از مسئولين و مديران ستادي بانک ، نماينده صندوق ضمانت صادرات ايران و صرافي توسعه صادرات برگزار و ضمن معرفي آخرين خدمات و دستاوردهاي بانک و مسائل و مشکلات مشتريان شعبه و صادرکنندگان و فعالان اقتصادي استان مورد بررسي قرار گرفت.

نسخه جديد وب سايت بانک پاسارگاد راه اندازي مي شود

در راستاي رفاه حال مشتريان و کاربران سايت، بانک‌پاسارگاد در اقدامي ديگر، نسبت به تغيير و به روزرساني وب‌سايت خود اقدام کرده‌است.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط‌ عمومي بانک‌پاسارگاد، در نسخه جديد وب سايت بانک‌ پاسارگاد، که ظرف 48 ساعت آينده فعال خواهد شد، علاوه بر استفاده از آخرين تکنولوژي روز دنيا و طراحي Mobile first براي استفاده هر چه راحت‌تر در تلفن‌هاي همراه و هوشمند، تجربه کاربري سايت بر اساس بازخورد کاربران بهينه شده‌است. در اين نسخه از سايت علاوه بر توجه جدي به موضوع امنيت، سادگي و سهولت استفاده در اولويت طراحي قرار داده شده‌است.

عضو هيات مديره بانک مسکن:

آموزش کاربردي، زمينه آشنايي بيشتر کارکنان با دستورالعمل?هاي بانک را فراهم مي?کند

آموزش کاربردي زمينه آشنايي هر چه بيشتر کارکنان با دستورالعمل‌ها را فراهم مي‌کند و اين امر موجب صيانت از حقوق مردم و کارکنان مي‌شود. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک مسکن ، در افتتاحيه دوره بازآموزي روسا و معاونـــان شــعب استان‌هاي غرب کشور که به ميزباني استان همدان و با حضور جمعي از روساي ادارات کل، مسوولان مديريت و روساي شعب و دواير همدان برگزار شد، جعفر آقاملائي عضو هيات مديره اين مطلب را عنوان و تأکيد کرد ارايه مشاوره دقيق و صحيح به مشتريان، از ايجاد مشکل براي کارکنان پيشگيري خواهد کرد.

فروش واحدهاي تجاري از سوي بانک سينا

بانک سينا تعدادي از واحدهاي تجاري خود را با شرايط ويژه به فروش مي رساند.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانک سينا ،اين بانک در نظر دارد تعدادي از واحدهاي تجاري خود را با شرايط ويژه از طريق مزايده عمومي و به صورت اقساطي به فروش برساند.

اتصال سيستم نرم افزاري بانک شهر به سامانه پيوند بانک مرکزي

مدير امور فناوري اطلاعات بانک شهر از اتصال سيستم نرم افزاري اين بانک به سامانه پيوند بانک مرکزي از ماه گذشته خبر داد.به گزارش آفرينش به نقل ازمرکز ارتباطات و روابط عمومي بانک شهر، مدير امور فناوري اطلاعات اين بانک با بيان اين مطلب اظهار کرد: با اتصال نرم افزار بانک شهر به سامانه پيوند، مشتريان بانک شهر مي‌توانند با وارد کردن کد ملي دردرگاه پرداخت الکترونيکي USSD تمامي شماره کارت‌هاي فعال خود را مشاهده و براي پرداخت انتخاب کنند.

همدلي و همدردي مديران و کارکنان بانک صادرات با حادثه ديدگان ساختمان پلاسکو

دکتر مهرداد مظفري معاون برنامه ريزي و سرمايه هاي انساني و علي جهاني رئيس اداره کل روابط عمومي بانک صادرات ايران با حضور در ميان جمعي از آتش نشانان ضمن اداي احترام به مقام شامخ شهيد بهنام ميرزا خاني با حادثه ديدگان ساختمان پلاسکو ابراز همدردي کردند.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ، دکتر مظفري به نمايندگي از مدير عامل بانک با حضور در ايستگاه شماره 2 ميدان امام حسين (ع) ضمن اعلام مراتب قدرشناسي کارکنان و مديران اين بانک از تلاش هاي شبانه روزي و بي وقفه آتش نشانان، امداد گران و ديگرگروه هاي امدادي قدرداني و تشکر کرد و آمادگي بانك براي انجام هرگونه همکاري و مساعدت به اين قشر زحمتکش و پر تلاش را تأکيد کرد.

بانک تجارت تنديس دوازدهمين جشنواره قهرمانان صنعت را کسب کرد

دوازدهمين جشنواره قهرمانان صنعت در بخش صنعت بانکداري، با اعطاي لوح تقدير و تنديس زرين، از بانک تجارت به عنوان قهرمان صنعت بانکداري قدرداني به عمل آورد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت، اين بانک در بخش برندهاي پيشتاز بازار ايران، با ارائه گزارشي از فعاليت‌هاي خود در راستاي مسئوليت‌هاي اجتماعي، فعاليت‌هاي محيط زيستي و توسعه سوپرمارکت مالي خود به عنوان بانک برتر شناخته شد.

در اين همايش که با حضور مهندس هاشمي استاندار تهران برگزار شد، با اعطاي لوح تقدير و تنديس زرين از بانک تجارت قدرداني به عمل آمد.


 تريبون 

 مدير کل روابط کار و جبران خدمت وزارت کار:

عيدي کارگران بايد تا پايان سال پرداخت شود و پرداخت آن در سال آينده غيرقانوني است

مدير کل روابط کار و جبران خدمت وزارت کار با تشريح نحوه پرداخت عيدي براي گروههاي مختلف کارگري گفت: حداقل عيدي کارگران يک ميليون و 624هزار تومان و حداکثر 2 ميليون و 436هزار تومان خواهد بود.

اسماعيل ظريفي‌آزاد در گفتگو با مهر درباره آخرين وضعيت پرداخت عيدي کارگران گفت: طبق قانون، عيدي امسال کارگران معادل 60 روز (دو ماه حقوق) کارگر است؛ البته به شرطي که اين ميزان از 3 برابر پايه حقوق بيشتر نشود.

وي افزود: با اين حساب حداقل عيدي براي کارگران يک ميليون و 624 هزار تومان و حداکثر آن 2 ميليون و 436 هزار تومان خواهد بود.

مدير کل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي ادامه داد: بر اساس قانون مصوب سال 1370 در صورتي که ميزان کارکرد کارگر در طول سال کمتر از يک سال تمام باشد عيدي وي به نسبت محاسبه و پرداخت خواهد شد.

ظريفي آزاد اظهار کرد: در خصوص کارگراني که به صورت کارمزدي کار مي‌کنند و يا به هر ترتيب مزد دريافتي آنان متغير است، ملاک محاسبه دريافتي آخرين ماه کارکرد خواهد بود.

اين مقام مسئول تصريح کرد: همچنين عيدي کارگراني که به صورت پاره وقت يا کمتر از ساعات کار تعيين شده قانوني به کار اشتغال دارند، عيدي بر مبناي 60 روز مزد محاسبه مي شود ليکن سقف تعيين شده (90 روز حداقل مزد) به نسبت ساعات کارکرد و ماخذ حداکثر ساعت کار قانوني تعيين مي شود.اين مقام مسئول در وزارت کار افزود: همچنين عيدي کارگران مشمول قانون کار شاغل در دستگاه هاي دولتي بر اساس راي هيات عمومي ديوان عدالت اداري بر اساس قانون مصوب 1370 مجلس شوراي اسلامي محاسبه و پرداخت نخواهد شد بلکه عيدي اين قبيل کارگران همانند کارکنان دولت بر اساس مصوبه هيات وزيران خواهد بود.

ظريفي‌آزاد با بيان اينکه عيدي کارگران از سوي کارفرمايان بايد تا پايان سال پرداخت شود و پرداخت آن در سال آينده غيرقانوني است، در پاسخ به اين سوال که در صورت عدم پرداخت عيدي تا پايان امسال و موکول شدن آن به سال آينده تکليف چيست؟ گفت: کارفرمايان بايد عيدي را حداکثر تا پايان سال پرداخت کنند و اين يک الزام قانوني است.

مدير کل روابط کار و جبران خدمت وزارت کار گفت: اگر عيدي کارگري تا پايان سال پرداخت نشود، تخلف کارفرما تلقي شده و امکان شکايت براي کارگر وجود دارد اما طبيعتا رسيدگي به شکايت به سال بعد موکول مي‌شود؛ البته مراجع حل اختلاف نيز نمي‌توانند مبلغي اضافه تر از عيدي کارگر در نظر بگيرند.

کاهش 7000 توماني قيمت سکه در بازار

در بازار سکه تمام طرح جديد يک ميليون و 171 هزار تومان و دلار آمريکا 3820 تومان عرضه مي‌شود که سکه نسبت به روز شنبه با 7000 تومان کاهش قيمت و دلار نيز با افزايش 20 توماني قيمت مواجه شده است.به گزارش ايسنا، هر گرم طلاي 18 عيار نيز بيش از 114 هزار تومان قيمت دارد. همچنين نيم سکه و ربع سکه به ترتيب 595 و 315 هزار تومان فروخته مي‌شود.از سوي ديگر هر اونس طلا براي معاملات در بازارهاي جهاني حدود 1211 تومان داد و ستد مي‌شود.در بازار ارز نيز يورو 4237 تومان، پوند انگلستان 4816 تومان و لير ترکيه 1057 تومان در بازار آزاد فروخته مي‌شود. دلار در بازار رسمي 3236 تومان از سوي بانک مرکزي قيمت‌گذاري شده است.لازم به ذکر است که قيمت‌ها در بازار آزاد در طول روز نوساني بوده و ثابت نيست و جدول زير بر اساس آخرين قيمت‌ها تا لحظه مخابره گزارش تکميل شده است.

تکليف اموال بابک زنجاني پس از ابلاغ حکم اعدام

هندي گفت: با اجراي حکم قطعا وزارت نفت به بخشي از مطالبات و اموالي که خارج از کشور دارد، دست نمي‌يابد.اصغر هندي، مسئول کميته پيگيري مطالبات وزارت نفت در گفت‌وگو با ايلنا، درباره ابلاغ حکم اعدام به بابک زنجاني که لحظاتي پيش از سوي سخنگوي قوه قضائيه اعلام شد و تاثير آن بر روند استرداد اموال شرکت ملي نفت، گفت: در حال حاضر برخي اموالي که در ايران بوده به شرکت ملي نفت منتقل شده است و مشکلي نيست و دادگاه نسبت به بقيه اموال هم حکم استرداد صادر کرده که اجراي احکام بايد ابلاغ کند. وي افزود: با اجراي حکم اعدام، قطعا وزارت نفت به بخشي از مطالبات و اموالي که خارج از کشور دارد، دست نمي‌يابد، ضمن اين که بايد گفت بابک زنجاني بارها گفته بود که در خارج از کشور اموالي دارد که مي تواند همکاري کند، اما تا به حال همکاري نکرده است.هندي درباره تاثير فرد جديد دستگير شده در روند پرونده بابک زنجاني بيان کرد: هنوز از جزئيات اين پرونده بي اطلاعم.وي آخرين رقم مسترد شده به وزارت نفت را کمتر از حدود 2 هزار ميليارد تومان عنوان کرد.وي درباره اين که آيا حکم اعدام با توجه به عدم وصول بخش زيادي از مطالبات اجرا مي شود يا خير؟ ، اظهار داشت: تصميم در خصوص اين مسئله با دستگاه قضايي است.

احتمال بازجويي مجدد

سخنگوي قوه قضاييه از ابلاغ حکم اعدام بابک زنجاني به وي خبر داد.

حجت‌الاسلام غلامحسين محسني اژه‌اي سخنگوي قوه قضائيه در ادامه با اشاره به پرونده بابک زنجاني ادامه داد: دو نفر از کساني که محکوم به اعدام شده بودند حکم‌شان نقض شد که بايد پرونده شان به شعبه هم عرض مي‌رفت و حکم خود بابک زنجاني که صادر شده بود بايد به او ابلاغ مي‌شد که هر دوي اين کارها اتفاق افتاد.او ادامه داد: حکم بابک زنجاني به او ابلاغ شد و تحقيقات مجدد از دو متهم توسط بازپرس شروع شده است که اگر لازم باشد از خود بابک زنجاني نيز مجددا بازجويي خواهد شد.اژه‌اي خاطرنشان کرد: نفر ديگري که فراري شده بود با تلاش نيروهاي انتظامي و بازپرس به ايران برگردانده شد و ساير افرادي که با قرار وثيقه برايشان قرار صادر شده بود اتهامشان در حال پيگيري است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي