جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/09 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5478

کمالوندي:
ايران چهارمين کشور توليد کننده ايزوتوپ پايدار در دنيا مي شود

استاندار سيستان و بلوچستان خبر داد؛
جديت در خدمات رساني به سيل زدگان سيستان و بلوچستان


نخست وزير انگليس از برجام دفاع کرد


اشتاين ماير: لغو برجام اشتباه بسيار بزرگي است


آمانو: پايبندي همه طرف‌ها به برجام ضروري است

در نخستين مصاحبه خود در مقام رئيس جمهور آمريکا؛
ترامپ: از اين پس ورود به آمريکا بسيار دشوار خواهد شد


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر

وزير اطلاعات:
طرح برخي مباحث در تريبون ها در راستاي احياي امر ائمه نيست


خبر


سرمقاله


 کمالوندي:
 ايران چهارمين کشور توليد کننده ايزوتوپ پايدار در دنيا مي شود 

 
سخنگوي سازمان انرژي اتمي مي گويد، جمهوري اسلامي ايران با توجه به تنظيم سند همکاري با روسيه، چهارمين کشور توليدکننده ايزوتوپ پايدار در دنيا مي شود.بهروز کمالوندي در گفت وگو با ايرنا، درباره سفر اخير خود به روسيه و دستاوردهاي اين سفر افزود: دو سند همکاري در روسيه امضا شد که يکي درباره ايزوتوپ پايدار و ديگري هم نقشه راه توليد سوخت بود.

وي با اشاره به اين که سند مرتبط با همکاري هاي دو کشور در زمينه توليد ايزوتوپ هاي پايدار در فوردو اجرايي مي شود، گفت: ايزوتوپ پايدار استفاده هاي پزشکي و صنعتي دارد و در سه نقطه دنيا يعني روسيه، امريکا و يورنکو اروپا در حال توليد است.به گفته سخنگوي سازمان انرژي اتمي، ايران با امضاي اين قرارداد چهارمين نقطه دنيا داراي ايزوتوپ پايدار مي شود .

کمالوندي درباره نقشه راه توليد سوخت که سند ديگر امضا شده در روسيه است، گفت: نقشه راه توليد سوخت در ايران مهم است چون همه هدف ما از غني سازي ، رسيدن به توليد سوخت است.وي سوخت نيروگاهي را فرايند بسيار پيچيده اي عنوان کرد و افزود: ايران توانست سوخت 20 درصدي راکتور تحقيقاتي(اراک) را توليد کند اما سوخت نيروگاهي پيچيدگي هاي فراواني دارد و روس ها تجربه هاي خوبي در اين زمينه دارند.

به گفته معاون امور حقوقي وبين الملل سازمان انرژي اتمي، روسيه در حال حاضر 40درصد غني سازي دنيا را انجام مي دهد و قصد دارد در سال 2030 به 60 درصد غني سازي دنيا دست يابد.کمالوندي خاطرنشان کرد: کشوري که نصف غني سازي دنيا را انجام مي دهد قرار است در توليد سوخت در ايران همکاري داشته باشد لذا اين سند بسيار مهمي است و سفر در مجموع سفر مفيدي بود.


 استاندار سيستان و بلوچستان خبر داد؛
 جديت در خدمات رساني به سيل زدگان سيستان و بلوچستان 

 استاندار سيستان و بلوچستان گفت: نيروهاي امدادي دستگاه هاي مختلف خدمات رساني به سيل زدگان و آسيب ديدگان جنوب و مرکز استان را با جديت ادامه مي دهند و تاکنون 5545 نفر اسکان يافته اند.علي اوسط هاشمي در گفت وگوي باايرنا اظهار کرد: همانگونه که مطلع هستيد، بيش از 18 سال خشکسالي سايه سنگين و شکننده اي بر استان افکنده بود؛ به نحوي که بر اقتصاد خانواده ها که بر پايه کشاورزي و دامپروري استوار است، آسيب جدي وارد کرده است.وي افزود: با تلاش نيروهاي امدادي و دستگاههاي عضو ستاد بحران، يکهزار و 186 خانوار با جمعيتي حدود پنج هزار و 545 نفر اسکان داده شدند و 16 مسير بسته شده، بازگشايي و برق 30 منطقه که قطع شده بود، دوباره وصل شد.

نماينده عالي دولت در استان با بيان اينکه بيشترين خسارات به بخش کشاورزي، قنات ها، راه ها و واحدهاي مسکوني وارد شده است، گفت: با توجه به اينکه در استان سيستان و بلوچستان فصل برداشت محصول کشاورزي است، جاري شدن سيل در مزارع و باغات خساراتي بر محصولات کشاورزي وارد کرده اما آنچه که در بازديد از مناطق جنوبي استان و گفت وگو با مردم مشاهده کردم، اين است که کشاورزان و روستاييان با وجودي که خسارت ديده بودند اما به جاي گلايه، شکرگزار اين نعمت الهي و خوشحال و اميدوار بودند.هاشمي در پاسخ به اين سؤال که عملکرد نيروهاي امدادي را در بازديد از مناطق سيل زده چگونه ارزيابي مي کنيد، گفت: نخستين اقدام نيروهاي امدادي و خدمات رسان، کمک به خسارت ديدگان است که خوشبختانه نيروهاي امدادي بخوبي و با جديت در حال توزيع امکانات اوليه شامل چادر، پتو، وسايل گرما زا، موادغذايي و غيره براي خانوارهاي آسيب ديده بودند.

وي افزود: به تمامي فرمانداران تأکيد شد، مساجد و سالن هاي موجود را براي اسکان موقت و اضطراري مردم آماده کنند تا چنانچه مردم نياز داشتند در اين مکانها اسکان يابند.هاشمي بيان کرد: ارزيابان و کارشناسان براي ارزيابي و برآورد خسارات عازم شهرها و روستاهاي آسيب ديده شدند و ارزيابان کشاورزي نيز از امروز کارشان را آغاز مي کنند.هاشمي بيان کرد: به ياري خدا سيل جنوب استان به جز يک مورد فوتي که آن هم مادري به علت کهولت سن و نامناسب بودن ساختمان محل سکونتشان که خشت و گلي با قدمتي حدود 40 تا 50 ساله بود، هيچ مورد تلفات انساني نداشته است.وي ادامه داد: با حضور بموقع يگان دريايي از غرق شدن 9 نفر از هموطنان در منطقه کنارک جلوگيري شد.


 نخست وزير انگليس از برجام دفاع کرد 

 
خبرگزاري فرانسه:«ترزا مي» نخست‌ وزير بريتانيا در جمع اعضاي جمهوريخواه کنگره آمريکا در شهر فيلادلفيا از توافق هسته‌اي ايران با گروه 1+5 و برنامه ي جامع اقدام مشترک (برجام) دفاع کرد.

نخست وزير بريتانيا برجام را براي امنيت منطقه ضروري دانست.مي ادامه داد: «اين توافق بايد با ‌دقت زياد اجرا شود و با هرگونه نقض توافق بايد قاطعانه و به‌سرعت برخورد کرد.»بسياري از جمهوري خواهان کنگره در گذشته با برجام مخالفت کرده اند.دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا نيز در کارزار انتخاباتي اين توافق را 'فاجعه بار' خواند و به برچيدن يا مذاکره مجدد بر سر آن، وعده داده بود.


 اشتاين ماير: لغو برجام اشتباه بسيار بزرگي است 

 
رويترز:وزير امور خارجه آلمان ضمن هشدار به آمريکا در مورد لغو برجام، گفت: لغو توافق هسته‌اي ايران اشتباه بسيار بزرگي خواهد بود.فرانک والتر اشتاين ماير، وزير امور خارجه آلمان، گفت: آلمان اختلاف‌هاي اساسي با دونالد ترامپ در موضوعات متفاوتي مثل لغو توافق هسته‌اي برجام دارد.وي با تأکيد بر اينکه لغو توافق برجام اشتباه بسيار بزرگي خواهد بود،‌ گفت: اين اقدام باعث آغاز جنگ در خاور ميانه مي‌شود که در راستاي منافع آمريکا و اسرائيل نيز نيست.او افزود: اگر بار ديگر ايران برنامه هسته‌اي خود را از سر بگيرد و باعث افزايش نگراني‌ها خواهد بود.جمهوري اسلامي ايران ضمن رد ادعاهاي بي‌پايه آمريکا و غرب، همواره بر صلح‌آميز بودن برنامه هسته‌اي خود تأکيد کرده است.


 آمانو: پايبندي همه طرف‌ها به برجام ضروري است 

 
ايسنا: مديرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي با تأکيد بر اينکه پايبندي همه طرف‌ها به برجام ضروري است گفت که آژانس به استفاده از متخصصان راستي آزمايي خود براي ادامه ثبات برجام ادامه خواهد داد.

به گزارش ايسنا، يوکيو آمانو در بخشي از سخنان خود در مراسم سال نو و آغاز به کار آژانس در سال 2017 در مورد ايران که در وبسايت آژانس بين‌المللي انرژي اتمي (IAEA) قرار گرفته است، اظهار کرد: از ژانويه 2016 تاکنون، آژانس در حال نظارت و راستي آزمايي اجراي تعهدات ايران بنا بر توافق برجام است.او تأکيد کرد: توافق در مورد برنامه هسته‌اي ايران شرايط را از تقابل با اين کشور به همکاري تغيير داد.وي افزود: ما به استفاده از متخصصات راستي‌آزماي خود براي ادامه ثبات برجام استفاده خواهيم کد. برجام تاکنون نيز منجر به تقويت قابل توجه راستي‌آزمايي هسته‌اي در ايران شده و به ما اجازه دسترسي‌هاي گسترده‌تر به سايت‌هاي هسته‌اي اين کشور را داده است.آمانو تأکيد کرد که با اين حال پايبندي همه طرف‌ها بر برجام ضروري است.


 در نخستين مصاحبه خود در مقام رئيس جمهور آمريکا؛
 ترامپ: از اين پس ورود به آمريکا بسيار دشوار خواهد شد 

 «دونالد ترامپ» در نخستين مصاحبه خود در مقام رئيس جمهور آمريکا پيرامون موضوعات متعددي از جمله محدوديت پذيرش پناهجويان و ساخت ديوار مرزي بين مکزيک و آمريکا با مجري شبکه «اِي بي سي» گفتگو کرد.به گزارش شبکه خبري «اِي بي سي»، «دونالد ترامپ» در نخستين مصاحبه خود در مقام رئيس جمهور آمريکا پيرامون موضوعات متعددي از جمله صدور چندين دستور اجرايي طي هفته جاري شامل ساخت ديوار مرزي بين آمريکا- مکزيک،‌ لغو ممنوعيت زندانهاي مخوف «سيا» در سراسر دنيا، اِعمال محدوديت در پذيرش پناهجويان و ممنوعيت صدور رواديد براي اتباع برخي از کشورهاي خاورميانه و شمال آفريقا از جمله ايران با «ديويد ميور» مجري اين شبکه خبري به گفتگو پرداخت.

ترامپ در پاسخ به پرسشي در خصوص نحوه تأمين هزينه هاي ساخت ديوار مرزي بين آمريکا و مکزيک و اينکه آيا وي پول ماليات دهندگان آمريکايي را صرف ساخت اين ديوار خواهد کرد؛ گفت که «مذاکرات در اينباره را به زودي با [طرف مکزيکي] آغاز خواهد کرد و هزينه ساخت اين ديوار توسط مکزيک بازپرداخت خواهد شد.... اقدامي که هم به نفع آمريکا و هم به سود مکزيک است».

ديويد ميور در اين مصاحبه از ترامپ در خصوص دستور اجرايي براي تعليق مهاجرت و اعمال محدوديت بر پذيرش پناهجويان سئوال کرد. يکي از اين پرسشها، در خصوص اعمال محدوديت بر ورود مسلمانان به آمريکا بود.ترامپ مدعي شد که «اين دستور اجرايي ارتباطي به ممنوعيت ورود مسلمانان به خاک آمريکا ندارد.

بلکه مربوط به کشورهايي است که به عنوان خطر بزرگ تروريسم تلقي مي شوند و اتباع آنها در حال ورود به آمريکا و ايجاد مشکلات فراوان براي آمريکا هستند؛ افرادي که بعضاً داراي انگيزه هاي شيطاني بوده و عضو داعش هستند».

ترامپ در ادامه با اشاره به پذيرش پناهجويان در اروپا به ويژه در آلمان و برخي ديگر از کشورهاي اين قاره مدعي شد که اروپا مرتکب اشتباه شده است و در آمريکا نيز «باراک اوباما» و «هيلاري کلينتون» به همراه «جان کري» به دهها هزار نفر اجازه ورود به آمريکا را دادند.ديويد ميور در ادامه از ترامپ دليل عدم ذکر نام برخي از کشورها از جمله افغانستان، پاکستان و عربستان سعودي در فهرست کشورهايي که صدور رواديد براي اتباع آنها ممنوع شده است، را پرسيد. ترامپ در پاسخ به اين پرسش مدعي شد که براي اين کشورها روند بازرسي بسيار فوق العاده درنظر گرفته خواهد شد به طوريکه از اين پس، ورود به آمريکا بسيار دشوار خواهد بود.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 شصت ونهمين اجلاس هيأت مديره

اسکندريه- 12تا13 نوامبر 2005

د‌كتر عبد‌الله جاسبي

سري چهارم -260

وضعيت قانوني: خصوصي.

عضو: (انجمن هاي دانشگاهي ملي، منطقه اي وبين المللي):

- انجمن ارائه دهنده آموزش هاي خصوصي زلاندنو

- تراست آموزش زلاندنو

ساختار آکادميک:(دانشکده ها، کالج ها، مدارس و غيره).

- مرکز آموزش انگليسي

- مدرسه مطالعات پايه: (گواهي درمطالعات بازرگاني، گواهينامه اوليه درمطالعات پايه، ديپلما درکامپيوتر وفن آوري اطلاعات، گواهينامه در فن آوري کامپيوتري واطلاعات، گواهينامه مطالعات پايه، سال پايه دوره پل زدن دانشگاه اُتاگو، گواهينامه در گردشگري و تورسيم).

- مدرسه مطالعات بين المللي: (ليسانس بازرگاني بين المللي، ديپلماي برتردر بازرگاني بين المللي، ديپلما دربازرگاني بين المللي، ديپلماي تحصيلات تکميلي درفنآوري اطلاعات، ليسانس زبان وفرهنگ، ديپلماي برتردرزبان وفرهنگ، ديپلما درزبان وفرهنگ، گواهينامه درتدريس انگليسي به عنوان يک زبان خارجي، ليسانس مديريت گردشگري، ديپلما در مديريت توريسم).

- مدرسه مطالعات بين المللي: (فوق ليسانس مديريت بازرگاني دربازرگاني بين المللي، گواهينامه تحصيلات تکميلي در بازرگاني بين المللي، ديپلماي تحصيلات تکميلي در تجارت) فوق ليسانس دانشگاه ديکين در برنامه حمايت تجاري درطول تصويب مسئول تأييديه زلاندنو.

تعداد کارکنان آکادميک :

2002-03 2003-04 2004-04

- تمام وقت: 68 64 62

- پاره وقت: 57 81 38

- تعداد کارکنان جاري بادرجه دکتر: 9

تأييديه هاي اصولي رشته هاي اعطايي ودوره تحصيلات هريک ازآنها:

حداقل طول دوره برنامه ها:

- گواهينامه 2 سمستر

- ديپلما 1تا2 سال

- ليسانس (مديريت تورسيم،زبان وفرهنگ، بازرگاني بين المللي) 3 سال

- فوق ليسانس مديريت بازرگاني 15 ماه

- فوق ليسانس تجارت(درمشارکت با دانشگاه ديکين) 18 ماه

مجموع تعداد دانشجويان:

2002-03 2003-04 2004-05

1,683 1,592 1,525

تعداد مدارک و ديپلماي اعطايي:

2001-02 2002-03 2003-04

- ليسانس گردشگري و مديريت شروع تحصيل از 2005 است.

- ليسانس زبان وفرهنگ4 2 2

- ليسانس زبان بين المللي21 23 37

- فوق ليسانس مديريت بازرگاني56 100 100


 يك نكته از هزاران 

 پروژه هايي به قدمت عمر نوح

تا چند ماه ديگر انتخابات رياست جمهوري و شوراهاي شهر شروع مي شود و تمام مسئوليني كه خود را براي انتخابات آماده کرده اند ،ليستي از اقدامات و فعاليتهاي خود را روي كاغذ آورده و بدون توجه به چگونگي اجرايي بودن يا نبودن اين پروژه ها که قول ساخت آن ها را به مردم مي دهند و صد البته مراسم گلنك زني به راه خواهند انداخت .

در چند روز گذشته مديرعامل شرکت ساخت و توسعه زيربناهاي حمل و نقل کشور گفت:تکميل پروژه هاي نيمه تمام عمراني شرکت ساخت و توسعه نيازمند 140 هزار ميليارد تومان منابع مالي است.

وي افزوده سالانه 4 هزار ميليارد ،بودجه در اختيار داريم تا اين پروژه ها را به سرانجام برسانيم.پس گوش به زنگ باشيم و فريب احداث و ساخت پروژه هاي جديد را نخوريم كه با احتساب پروژ هاي عقب افتاده عمر ما به ديدن اين پروژه ها نخواهد رسيد .با اين حساب براي تكميل اين پروژه ها بيش از 30 سال زمان بايد طي كرد .

و البته هزاران هزار پروژ هايي كه نهادهاو دستگاه هاي غيردولتي منتفع از بودجه عمومي در دست احداث دارند كه از تمام آن ها فقط و فقط عكس و فيلم مراسم گلنگ زني عايد مردم شده است. به اميد روزيكه با تاسيس وزارت خانه اي به اسم وزارت پروژه هاي در كما رفته بتوانيم ،به پيشبرد توسعه اقتصاد مقاومتي كمك كنيم.


 ميز خبر 

 روسيه:

به همکاري بلندمدت ايران و ترکيه در سوريه اميدواريم

روسيه تأکيد کرد که به همکاري بلندمدت با ايران و ترکيه براي حل بحران سوريه اميدوار است.

به گزارش رويترز، ماريا زاخارووا، سخنگوي وزارت امور خارجه روسيه، گفت: روسيه به همکاري بلندمدت با ايران و ترکيه براي حل بحران سوريه اميدوار هستيم.

روسيه، ايران و ترکيه اين هفته از توافق آتش‌بس ميان دولت سوريه و مخالفان حمايت و موافقت کردند تا به آن نظارت کنند.

جانسون:

تلاش براي برکناري اسد ناموفق بود

وزير خارجه انگليس گفت با اذعان به اينکه تمام تلاش‌هاي غرب براي برکناري اسد ناموفق بوده، گفت که تصور مي‌کند بشار اسد در انتخابات آتي در سوريه شرکت کند.

به گزارش شبکه المنار، بوريس جانسون، وزير خارجه انگليس در کميسيون روابط بين الملل در مجلس اعيان انگليس گفت: گزينه‌هاي خوبي براي تعامل با پرونده سوريه وجود ندارد، ما از ديرباز بر لزوم رفتن اسد از قدرت اصرار داشته‌ايم و در هيچ مرحله‌اي نتوانستيم اين امر را محقق سازيم.

وي افزود: اگر امکاني براي مقدمه‌چيني‌ با روس‌ها باشد که به اسد امکان خروج از قدرت‌ را بدهد و در عين حال، نفوذ ايراني‌ها را در منطقه با رهايي از اسد بکاهد و نيز به ما اجازه پيوستن به روس‌ها جهت مقابله با داعش و ريشه کن کردن آن را بدهد، چه بسا اين مساله امکان ادامه راه را فراهم کند.

جانسون گفت: نياز به واقع بيني در مسيري که فضا را تغيير دهد و براي اينکه ما دوباره فکر کنيم، احساس مي‌شود.

تظاهرات گسترده بحريني‌ها در منطقه الدراز

مردم بحرين تظاهرات گسترده‌اي را در منطقه الدراز در نزديکي پايتخت اين کشور برگزار کردند.به گزارش شبکه الميادين با اعلام اينکه تظاهرات گسترده‌اي در منطقه الدراز در شمال بحرين برگزار شده، تاکيد کرد که معترضان تعدادي از مسيرهاي اصلي در نزديکي منامه، پايتخت بحرين را نيز بستند.نيروهاي امنيتي بحرين نيز با حمله به تحصن کنندگان درمقابل منزل شيخ عيسي قاسم، رهبر شيعيان بحرين و شليک گلوله‌هاي ساچمه‌اي به سمت آنها تعدادي از معترضان را مجروح کردند.شبکه المنار نيز گزارش داد که نيروهاي امنيتي بحرين به سمت تحصن کنندگان در نزديکي منزل شيخ عيسي قاسم واقع در الدراز حمله کرده و به سمت آنها تيراندازي کردند که در جريان آن تعدادي از تحصن کنندگان مجروح شدند.

دادگاه عربستان 13 متهم پرونده سقوط جرثقيل در مکه را تبرئه کرد

دادگاهي در عربستان 13 متهم پرونده سقوط جرثقيل در مکه در سال 2015 را از تمامي اتهامات تبرئه کرد.به گزارش روزنامه عکاظ، دادگاهي در عربستان 13 متهم در اين پرونده را که در جريان آن دست کم 110 تن از حجاج کشته شدند، تبرئه کرد.روزنامه عکاظ نوشت که دادستان به اين حکم اعتراض کرده و خواهان تجديدنظر در آن شده است.اين روزنامه گزارش داد که دادگاه کيفري در مکه رسيدگي به اين دعوي را به دليل "عدم صلاحيت" رد کرد.


 خبــــر 

 خطيب جمعه تهران:

عربستان، مردم يمن را به خاک و خون کشيده است

خطيب نماز جمعه تهران در خطبه دوم نماز به وضعيت منطقه اشاره کرد و گفت: وزير خارجه عربستان به ايران مي گويد در کار کشور يمن دخالت نکند اما بايد خجالت بکشند که در يمن مردم را به خاک و خون مي کشند و آن کشور را به تلي از خاک و ويراني تبدل کردند.به گزارش ايرنا، آيت الله محمدعلي موحدي کرماني در خطبه هاي دوم نماز جمعه تهران، خطاب به دولتمردان عربستان گفت: «اين شما هستيد که در سوريه دخالت مي کنيد و مي گوييد سياست ما درباره سوريه هيچ تغييري نکرده است و اسد بايد چه راه مسالمت آميز و چه از راه نظامي کناره گيري کند؛ اين دخالت است.

موحدي کرماني خطاب به آل سعود و بحرين گفت: مطمئن باشيد که ناله هاي مردم مظلوم بحرين و يمن پايه هاي ظالمانه و ننگين شما را مي لرزاند و ساقط مي کند.وي ادامه داد: به مردم مظلوم يمن و بحرين مي گويم که مقاومت کنيد.


  وزير اطلاعات:
 طرح برخي مباحث در تريبون ها در راستاي احياي امر ائمه نيست 

 
وزير اطلاعات گفت: براي ترويج مکتب اسلام و تشيع و افزايش جاذبه اين مذهب در جامعه بايد مردم را با معارف و کلام اهل بيت (ع) پيوند زد که اين تکليف را علما در جامعه به نحو احسن انجام مي دهند.حجت الاسلام سيد محمود علوي در مراسم بزرگداشت چهلمين روز درگذشت آيت الله سيد محمدواعظ زاده خراساني در مشهد با تسليت فقدان اين عالم گرانقدر افزود: به قول رسول مکرم اسلام (ص) فقدان و درگذشت يک عالم جبران ناپذير است و خلائي را ايجاد مي کند که پر نشدني است چنانکه خسران ناشي از مرگ يک قبيله از فقدان يک عالم کمتر است.

وي عنوان کرد: نقش يک عالم از آن جهت اهميت دارد که جامعه را در برابر آسيب هاي مختلف حفظ مي کند.وزير اطلاعات تصريح کرد: امروز از جمله مصايب و معضلات جامعه اين است که در تريبون ها و سخنراني ها کمتر اثري از آيات و روايات اهل بيت و ائمه معصومين ديده و مباحثي که در آنها طرح و بيان مي شود امر ائمه را احيا نمي کند.

حجت الاسلام علوي ادامه داد: به اقتضاي مسئوليت خود سخنان بسياري از چهره ها و سخنرانان را مرور مي کنيم اما در آنها کمتر از آيات و روايات و معارف زيباي اهل بيت و کلام ائمه طاهرين که انسان را جذب خود مي کند، بهره گرفته مي شود و وقتي اينگونه عمل شد سخنان اثر و جاذبه خود را از دست مي دهند.


 خبر 

 پايان آواربرداري پلاسکو وتردد در خيابان جمهوري از امروز

معاون خدمات شهري شهرداري تهران از اتمام کار آواربرداري پلاسکو و آماده سازي خيابان جهت تردد مردم خبرد داد.

به گزارش ايسنا، يزداني اظهار کرد: کار آواربرداري به اتمام رسيده و هم‌زمان نيز در ضلع جنوبي و شمالي خيابان جمهوري مشغول آماده کردن خيابان جهت ديوارکشي هستيم و از امروز صبح خيابان جمهوري جهت تردد مردم آماده است.وي ادامه داد: 1700 کاميون نزديک به 20 هزار تن نخاله ساختماني جابه‌جا کردند که اين نخاله‌ها در مسافت 5 کيلومتري از محل حادثه ريخته شدند.

چهار مقام ارشد وزارت امور خارجه آمريکا استعفا کردند

«رکس تيلرسون» وزير امور خارجه آمريکا با چالش مهم استعفاي چهار مقام ارشد وزارتخانه خود مواجه شد.به گزارش خبرگزاري فرانسه، «پاتريک کندي» معاون وزير امور خارجه آمريکا در امور مديريت به همراه سه نفر از مقامات ارشد اين وزارتخانه از سمت خود استعفا کردند.


 سرمقاله 

ناحق نگوئيم ، جهان سخت سست بنياد است

آذر فخري 

حوادث دردناک و غم بار ، جان و روح مردمان سرزمين ما را نشانه رفته اند و آن چنان سريع و پي در پي از پس هم فوران مي کنند که فرصت عکس العمل هاي منطقي و درست را از همه ي ارکان جامعه باز مي ستانند. حتي عدم توانايي براي انديشيدن و تصميم درست گرفتن و تدبير منطقي نيز ، خود از همان نوع فاجعه هايي است که بر ما مي گذرد.

ما را چه شده است ؟ چه کرده ايم در محضر ناسوت و ملکوت ، که مستحق چنين عقوبت هايي شده ايم ؟ چه کم گذاشته ايم در حق جهان و جان خود و روح يکديگر که ديگر صبر " فلک " تمام شده است و از منجيق خود بر ما تير فتنه مي بارد. چگونه شده است که نه خود بر يکديگر رحم مي کنيم ، نه طبيعت . در جايي از بي مبالاتي ها و بي مسئوليتي هاي خود ضربه مي بينيم و در جايي ديگر سيلاب ، خانه و آشيانه هاي بناشده بر بادِ کپر نشينان را مي برد. و خبر فاجعه ، اگر به اندازه و تا حد اغراق در گوش و چشم ما فرو نرود، نه آن را مي بينيم و نه آن را جدي مي گيريم. " رسانه " در فرا آوردن و هدايت مردم در جهت هايي که خودش لازم و مناسب مي بيند ، نقش تاثير گذار و مهمي دارد. 

همچنان که يکي از کپر نشينان سيل زده مي گفت : چون تلويزيون از ما فيلم و خبر پخش نکرد ، مردم هم ما را نديدند و کمکي براي ما نفرستادند. در واقع ، با رسانه اي شدن است که يک حادثه ، فاجعه محسوب مي شود و يک فاجعه اصلا ديده نمي شود. رسانه در آني هم مي تواند باري از دوش ملتي بردارد و نيز مي تواند به درد و مشکلات ملتي خيانت کند. " چشم رسانه " آن نگاهي است که مي تواند با چرخشي به جا يا نا به جا حساب شده يا هدايت شده ، جامعه اي را نجات دهد يا مضمحل کند. و البته شوربختانه ، رسانه در هر حالتي ، وابسته به سليقه و تمايلات توليد کنندگان و حمايت کنندگان خود است. آن ها بخواهند ، فاجعه ، وسعت مي گيرد و منتشر مي شود و اگر نخواهند ، فاجعه ، ناديده گرفته مي شود.

اين هم از فاجعه هايي است که بر سرزمين ما مي رود. هر رسانه ، از ديداري گرفته تا شنيداري و خواندني ، تنها در صورتي به اخبار حوادث و فجايع مي پردازد که خود لازم بداند و اين لزوم را نيز خود تشخيص مي دهد اين تشخيص ، جايي در ميان نياز واقعي مردم ندارد؛ توجه يا عدم توجه رسانه هم زمان ، نياز جامعه را هم اشباع مي کند و هم موجب مي شود اين نياز ناديده گرفته شود. کفه هاي سنجه ي وجدان و عواطف ما با فرکانس رسانه ها بالا و پايين مي شود. و ما اکنون ، درست بر لبه ي جهاني ايستاده ايم که رسانه ، کنترل ناپذير ترين يکه تاز ميدان است.

a.f.far99@gmail.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي