جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/09 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5478

از سوي وزارت بهداشت؛
شرايط شرکت در دکتري پژوهش‎محور گروه علوم پزشکي


فرصت مجدد ويرايش اطلاعات و ثبت‌نام آزمون کارشناسي ارشد

با همکاري وزارت علوم؛
آيين‌نامه استخدام اعضاي هيات علمي موسسات غيردولتي تدوين شد

توسعه فعاليت‌هاي علمي و آموزشي؛
بازديد هيأت دانشگاهي ترکيه از پرديس دانشکده‌هاي فني دانشگاه تهران


خبر


نگاهي ديگر


ميز خبر


 از سوي وزارت بهداشت؛
 شرايط شرکت در دکتري پژوهش‎محور گروه علوم پزشکي 

 
مرکز سنجش آموزش پزشکي، جزئيات شرايط شرکت در دکتري تخصصي پژوهشي را براي متقاضيان گروه علوم پزشکي در آزمون دکتري سال 96 اعلام کرد.

داوطلبان متقاضي دکتري تخصصي پژوهشي صرفا از طريق آزمون کتبي مي‏توانند در دانشگاههاي علوم پزشکي پذيرفته شوند.

با توجه به قانون سنجش و پذيرش دانشجو در دوره‎هاي تحصيلات تکميلي در دانشگاهها و مراکز آموزش عالي مصوب 18 اسفندماه 94 مجلس شوراي اسلامي و با توجه به بند ب ماده 5 اين قانون، شرط اوليه ورود به دوره‎هاي دکتري تخصصي پژوهشي صرفا از طريق شرکت داوطلبان در آزمون کتبي پذيرش دانشجو براي تمامي رشته‏هاي مقطع دکتري تخصصي است.

داوطلبان دوره پژوهشي بايد در آزمون دکتري در تاريخ 4 خردادماه 96 شرکت کنند.

اين داوطلبان همانند ساير داوطلبان دوره‏هاي آموزشي و پژوهشي مي‏توانند از 20 تا 30 بهمن ماه 95 در اين آزمون ثبت‎‏نام کنند.

براساس قانون سنجش و پذيرش دانشجو در دوره‏هاي تحصيلات تکميلي در دانشگاهها و مراکز آموزش عالي سنجش و پذيرش در مقطع دکتري تخصصي پژوهشي با سه مورد صورت مي‏گيرد.

نکته اول اين است که آزمون کتبي (30 درصد)، سوابق آموزشي، پژوهشي و فناوري (20 درصد)، مصاحبه علمي و سنجش علمي (30 درصد) و تهيه طرح‎واره (20 درصد) از نمره را شامل مي‏شود.نکته دوم اين است که داشتن حداقل 2 مقاله تحقيقي اصيل منتشر شده در مجلات علمي، پژوهشي معتبر نمايه شده در نمايه‏نامه‎هاي PubMed يا Web of Science به عنوان نويسنده اول يا مسئول الزامي است.

نکته سوم اين است که در مورد مدرک زبان، ثبت‏نام داوطلبان اين دوره به صورت مشروط غيرقابل قبول است.

ساير شرايط و ضوابط براي اين داوطلبان مشابه دوره آموزشي دکتري است و داوطلبان بايد براي دريافت اطلاعات بيشتر درخصوص شرايط اين دوره به دفترچه راهنماي آزمون دکتري تخصصي مراجعه کنند.


 فرصت مجدد ويرايش اطلاعات و ثبت‌نام آزمون کارشناسي ارشد 

براساس اطلاعيه‌ سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ كشور، زمان مشاهده و ويرايش اطلاعات ثبت‌نامي متقاضيان شركت‌ در آزمون‌ ورودي تحصيلات تكميلي (دوره‌هاي كارشناسي ارشد ناپيوسته) سال 1396 و بيست و دومين دوره المپياد علمي- دانشجويي كشور اعلام شد.به منظور ايجاد امكان براي ثبت‌نام آن دسته از داوطلباني كه در موعد مقرر موفق به ثبت‌نام نشده‌اند، و ويرايش اطلاعات داوطلبان شركت‌كننده آزمون‌ ورودي تحصيلات تكميلي (دوره‌هاي كارشناسي ارشد ناپيوسته سال 1396 و بيست و دومين دوره المپياد علمي- دانشجويي كشور كه در زمان مقرر در آزمون مزبور ثبت‌نام نموده‌اند مي‌رساند، اطلاعات ثبت‌نامي داوطلبان از روز يكشنبه مورخ يکم اسفندماه 95 لغايت روز سه‌شنبه سوم اسفند 95 بر روي پايگاه اطلاع‌رساني سازمان سنجش قرار خواهد گرفت. لذا كليه متقاضيان، ضرورت دارد كه در مهلت درنظرگرفته شده و پس از مطالعه دقيق دفترچه راهنما و اطلاعيه‌هاي پيشين مربوط به اصلاحات دفترچه راهنما، نسبت به مشاهده و كنترل اطلاعات ثبت‌نامي خود اقدام و در صورت تمايل نسبت به ويرايش اطلاعات يا ثبت‌نام اقدام نمايند.


 با همکاري وزارت علوم؛
 آيين‌نامه استخدام اعضاي هيات علمي موسسات غيردولتي تدوين شد 

 مشاور وزير علوم گفت: اتحاديه دانشگاههاي غيرانتفاعي، پيشنهادات خود درباره آيين‌نامه استخدامي اعضاي هيات علمي اين موسسات را به وزارت علوم ارائه داد.

عبدالرضا باقري در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: موسسات و دانشگاههاي غيرانتفاعي و غيردولتي چون تابع ضوابط خود هستند، ضوابط و آيين‌نامه استخدامي اعضاي هيات علمي موسسات دولتي را ندارند و مصوبه هيات امنا درباره آيين‌نامه استخدامي، به صورت يکنواخت براي اين دانشگاهها اعمال مي‌شود.

وي افزود: اکنون اتحاديه دانشگاههاي غيردولتي، آيين‌نامه استخدامي اعضاي هيات علمي اين موسسات و دانشگاهها را به مرکز هيات امنا و هياتهاي مميزه مرکزي وزارت علوم ارائه داده و با همکاري اين اتحاديه، آيين‌نامه استخدامي اعضاي هيات علمي ويژه اين دانشگاهها تنظيم شده و بررسي آن به زودي آغاز خواهد شد.رييس مرکز هيات امنا و هياتهاي مميزه مرکزي وزارت علوم افزود: اين آيين‌نامه در اولين فرصت در دستور کار هيات امناي موسسات قرار خواهد گرفت


 توسعه فعاليت‌هاي علمي و آموزشي؛
 بازديد هيأت دانشگاهي ترکيه از پرديس دانشکده‌هاي فني دانشگاه تهران 

 هيات دانشگاهي ترکيه ضمن ديدار با رئيس پرديس دانشکده‌هاي فني دانشگاه تهران بر گسترش همکاري‌هاي بين دانشگاهي تاکيد کرد.به گزارش دانشگاه تهران، هيات دانشگاهي از شوراي روابط اقتصاد خارجي ترکيه شامل 13 نفر از روسا و مسئولان دانشگاه‌هاي مختلف اين کشوربا ناصر سلطاني رئيس پرديس دانشکده‌هاي فني و برخي مسئولان اين پرديس ديدار و گفتگو کردند.


 خبر 

 تأييد صلاحيت سه عضو هيأت امناي دانشگاه آزاد

براساس بند 2 ماده 10 اساسنامه اصلاحي دانشگاه آزاد اسلامي، سه تن از نمايندگان هيأت موسس در هيأت امناي اين دانشگاه تأييد مجدد شدند.

به گزارش ايسنا، حاضرين در دومين اجلاس هيأت موسس دانشگاه آزاد اسلامي که براساس بند 2 ماده 10 اساسنامه اصلاحي دانشگاه آزاد تشکيل شد، سه نفر از نمايندگان هيأت موسس در هيأت امنا را تأييد مجدد کردند.

بر اين اساس «دکتر علي‎اکبر ولايتي»، «حجت‎الاسلام والمسلمين سيدحسن خميني» و «دکتر عبدا... جاسبي» سه نماينده تأييدشده هيأت موسس در هيأت امنا هستند.

همچنين در اين اجلاس، دکتر علي‎اکبر ولايتي؛ رييس هيأت موسس دانشگاه آزاد به اتفاق آراء براي جايگزيني حضرت آيت‌ا... هاشمي رفسنجاني در هيأت امنا انتخاب و معرفي شد.

وزير علوم عنوان کرد؛

پذيرش دانشجويان غيرايراني در ظرفيت‌هاي خالي دانشگاه‌ها

‌وزير علوم، تحقيقات و فناوري در ديدار با برگزيدگان و اعضاي شوراي دانشگاه زنجان تاکيد کرد: با توجه به اينکه ظرفيت‌هاي خالي در دانشگاه‌هاي ما در حال افزايش است، بهتر است از اين ظرفيت استفاده شود و پذيرش دانشجويان غير ايراني افزايش يابد.

‌به گزارش ايسنا،‌ محمد فرهادي در اين ديدار با بيان اين مطلب با بيان اينکه متقاضي ورود به آموزشگاه‌هاي عالي کاهش يافته است، اظهار داشت: بيش از 350 موسسه غير اتفاعي در سطح کشور داريم که اين موسسات همواره از کمبود دانشجو ناراضي هستند.

اين مسئول با اشاره به فرا رسيدن ايام دهه‌ فجر و يادي از يار امام و انقلاب، آيت‌ا...هاشمي، افزود: رشد بيوتکنولوژي کشور حاصل حمايت‌هاي بسيار اين مقام شامخ است و ايشان هم در ايجاد مقررات و هم تامين اعتبارات کمک‌رسان بوده است.

فرهادي با اشاره به اينکه بعد از انقلاب، آموزش عالي توسعه چشم‌گيري داشته است، اظهار کرد: بعد از انقلاب تعداد دانشجوها 25 برابر شده است و در حال حاضر در حدود 4 ميليون و 800 دانشجو تربيت شده است و 2 هزار و 880 واحد و موسسه آموزش عالي دولتي و غير دولتي درحال فعاليت است.

وزير علوم، تحقيقات و فناوري افزود: اما آنچه که مدنظر است بحث ارتقاي کيفيت آموزش‌هاي عالي است که با ورود دانشگاه‌هاي نسل سوم سعي شده، گامي در اين راستا برداشته شود و بر همين اساس است که طرح آمايش آموزشگاه‌هاي عالي مطرح شده و معتقديم رشته‌ها و ظرفيت‌ها بايد برحسب نياز مناطق شناسايي و واگذار شود و بر همين اساس دانشگاه‌هاي ما رتبه‌بندي شوند و ماموريت‌ها مشخص شود.

فرهادي در ادامه خاطرنشان کرد: در برنامه اقتصاد مقاومتي در ستاد مقاومتي در حوزه دانشگاهي چهار برنامه از طرف وزارت علوم به تصويب رسيده است.

وزير علوم، تحقيقات و فناوري اظهار کرد: دانشگاه‌ها در حال تعامل با ساير دانشگاه‌هاي دنيا هستند از جمله اين تعاملات، تعامل برخي از دانشگاه‌ها با مراکز آموزش عالي ايتاليا، فرانسه، چين، ژاپن، بلژيک و سوئد است که در بخش دوره آموزشي تعاملاتي به عمل آمده است که تعامل و همکاري و يا پذيرش اساتيد از کشورهاي خارجي در چارچوب‌هايي که وزارت علوم تعريف کرده است را خواهيم داشت تا سياست‌هاي کلان در زمينه علمي مشخص شود.

وي با اشاره به اينکه در دوره کارداني، پذيرش دانشجو کاهش يافته است، گفت: کل پذيرش در بخش کارداني امسال 37 هزار نفر بوده است و در رشته‌هاي پزشکي دوره کارداني را حذف کرده‌ايم. همچنين ورودي رشته‌هاي علوم انساني و رياضي کاهش چشم‌گيري داشته است.

اين مسئول درخصوص صندوق حمايت از پژوهشگران و فناوران نيز افزود: سال گذشته بالغ بر 700 هزار نفر توانسته‌اند از اين صندوق استفاده کنند.در ادامه اين ديدار، استاندار زنجان گفت: مديريت در دانشگاه‌ها نياز به ثبات بيشتري است و تجربه نشان مي‌دهد که هر چه عمر مديريتي افزايش پيدا کند و مديري در دانشگاهي مديريتش استمرار يابد به اهداف بيشتري مي‌رسند.درويش‌اميري با بيان اينکه مديريت دانشگاه به لحاظ اينکه اين مکان محل اجماع صاحب‌نظران بوده و بسيار سخت است، افزود: مديريت جمعي از صاحب‌نظران نياز به مهارت بالاي مديريتي دارد و همين موضوع قدري مديريت دانشگاه‌ها را با دشواري رو به‌رو مي‌کند و در حوزه علمي و مراکز آموزشي عالي بايد رفتارهاي سنجيده‌تر و دقيق‌تري صورت گيرد و مديران بايد قدرت تعامل و تامل بيشتري داشته باشند و بايد تلاش کنند که به نقطه ايده‌آلي برسند.

وي با اشاره به ويژگي‌هاي خاص استان در زمينه معدن، گفت: از 80 درصد معدني که در سطح کشور مطالعه شده در حدود 40 درصد در استان زنجان است و يکي از محورهاي توسعه استان در اين بخش است که به دنبال اخذ مجوز در زمينه بهره‌برداري بهتر از اين نعمت خدادادي هستيم.

در ادامه اين برنامه، رييس دانشگاه زنجان اظهار کرد: تعداد اعضاي هيئت علمي اين دانشگاه نزديک به 400 نفر است و 18 نفر استاد و الباقي استاديار و دانشيار و مربي است. همچنين 10 هزار دانشجو در حال حاضر در اين مرکز علمي مشغول به تحصيل هستند.خليل جمشيدي ادامه داد: سعي شده در سال‌هاي گذشته اقدامات توسعه‌اي در اين دانشگاه انجام شود و افتتاح خوابگاه خواهران، توسعه فاضلاب دانشگاه، اجراي پروژه پيست دو و ميداني و زمين چمن در اين راستا است.وي تصريح کرد: عمليات احداث گلخانه تحقيقاتي در فاز اول به اتمام رسيده است و اين گلخانه مدرن‌ترين گلخانه در سطح کشور خواهد بود.به گزارش ايسنا، وزير علوم همچنين در جمع خبرنگاران با اشاره به اينکه از ابتداي دولت تدبير و اميد بحث ارتقاي کيفيت آموزش‌هاي عالي مطرح بوده است، گفت: به نظر مي‌رسد در بحث ارتقاي کمي رشد خوبي داشته‌ايم و حال بحث کيفي آموزش عالي مقوله‌اي است که بايد مورد توجه قرار گيرد.فرهادي ادامه داد: اساس برنامه ما يک برنامه راهبردي آموزش عالي و توسعه بر حسب ضرورت و نياز کشور است که برنامه ضرورت ارتقاي تحصيلي آموزش‌هاي عالي تصويب شده و انقلاب فرهنگي در دستور کار برنامه ششم توسعه قرار داده شده است.اين مسئول خاطرنشان کرد: در بازنگري برنامه‌هاي آموزشي در حدود 100 رشته تحصيلي بازنگري انجام شد و آموزش‌ها به سمت کاربردي و عملي‌تر شدن حرکت کرد و کارورزي و کارآموزي و ارتباط با صنعت و اينکه دانشجويان دوره‌اي را در مراکز صنعتي مشغول به‌ کارآموزي باشند و کار عملي انجام دهند به بخش آموزش عالي دانشگاه‌ها افزوده شده است.فرهادي در ادامه افزود: درخصوص پايان‌نامه‌ها و طرح‌هاي تحقيقاتي بايد فناوري و نوآوري داشته باشيم و در شرايط فعلي کشور 1.8 درصد سهم توليد علم در سطح جهان را دارد و سهم کشور از نظر مقاله برتر و مقالات پر استناد 2.2 درصد است و اين نشان‌دهنده اين است که مقالات ما به سمت کيفي شدن حرکت مي‌کنند و با توجه به اينکه رتبه 16 توليد علم جهان را داريم و از نظر شتاب رشد بين رده اول و دوم قرار داريم طبق آخرين آمارها با 25 کشور ديگر که رشد علمي سريعي دارند، در رقابت هستيم.


 نگاهي ديگر 

 خارج شدن از دورِ «تکرار»

از روزهاي تکراري استفاده غيرتکراري کنيد!

اگر روزها تکراري شده‌اند، ايراد از روزها نيست.

ايراد از من و توست که به تکرار افتاده‌ايم!

کانال تلگرامي استراتژيست


 ميز خبر 

 رييس مرکز امور هيات علمي وزارت بهداشت تشريح کرد؛

جزئيات اعطاي دو پايه تشويقي در دانشگاه‌هاي علوم پزشکي

رئيس مرکز هيات علمي وزارت بهداشت در تشريح جزئيات مصوبه اخير وزارت بهداشت درخصوص اعطاي دو پايه تشويقي به ازاي هرعضو هيات علمي گفت: براساس تصميم وزارت بهداشت به افرادي که اسامي آنها در نمايه ESI قرار بگيرد دو پايه تشويقي اعطا خواهد شد.

دکتر سيدعلي حسيني در گفت‌وگو با ايسنا با اعلام اين مطلب اظهار کرد: در طول چند سال گذشته تعداد قابل توجهي از اعضاي هيات علمي دانشگاه‌هاي علوم پزشکي کشور موفق شدند در ليست يک درصد دانشمندان برتر جهان در نمايه ESI قرار بگيرند. در واقع ESI يک نمايه معتبر بين‌المللي است که هر ساله اسامي تعدادي از اعضاي هيات علمي جزو آن قرار مي‌گيرند. بنا بر پيشنهاد معاونين پژوهشي و آموزشي در هيات مميزه مرکزي وزارت بهداشت مصوب شد به اعضاي هيات علمي که اسامي آنها در اين نمايه جهاني درج مي‌شود دو پايه تشويقي اعطا شود.

وي در ادامه تصريح کرد: افرادي که اسامي آنها در شاخص‌هاي مورد قبول جهاني ESI درج مي‌شود دانشمنداني هستند که از لحاظ علمي، تحقيقات و فناوري همچنين ساير شاخص‌ها جزو افراد يک درصد هستند. در واقع تحقيقات اين افراد اغلب کاربردي و مقالات آنها نيز از نظر تعداد ارجاعات و موضوعاتي که انتخاب شده‌اند در سطح جهاني معتبر است. بطوريکه اين افراد در توليد علم جهاني نبوغ خاصي دارند.رئيس مرکز هيات علمي وزارت بهداشت اضافه کرد: اعطاي دو پايه تشويقي به افراد فوق موجب خواهد شد دانشجويان و اعضاي هيات علمي انگيزه بيشتري براي انجام کارهاي تحقيقاتي و علمي داشته باشند. مصوبه وزارت بهداشت در اين زمينه دو جنبه معنوي و مادي دارد و به دليل اينکه اجراي آن بار مادي به همراه دارد بايد در دستور کار هيات امناي مشترک دانشگاه‌هاي علوم پزشکي کشور قرار بگيرد.دکتر حسيني در پايان با تاکيد بر اينکه بيش از 10 نفر از اعضاي هيات علمي دانشگاه‌هاي علوم پزشکي کشور جزو افراد يک درصد در پايگاه جهاني ESI قرار دارند، گفت: اغلب کساني که در اين ليست قرار مي‌گيرند و اين دو پايه تشويقي به آنها اعطا مي‌شود. از لحاظ درجه علمي به عنوان استاد تمام در دانشگاه‌هاي علوم پزشکي مشغول فعاليت هستند و مصوبه اخير نوعي تجليل علمي از اين افراد محسوب مي‌شود.

رئيس صندوق رفاه:

معاون اول رئيس جمهور دستور تخصيص وام شهريه را صادر کرد

رئيس صندوق رفاه دانشجويان گفت: با دستور معاون اول رئيس جمهور، مشکل تخصيص وام شهريه در حال حل شدن است و مقررشده، اين وام اختصاص داده شود.مهندس ذوالفقار يزدان مهر در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تخصيص وام شهريه گفت: با تدبير دولت، پيگيري نمايندگان مجلس و وزيرعلوم تحقيقات و فناوري و با دستور معاون اول رئيس جمهور مشکل تخصيص وام شهريه در حال حل شدن است و مقرر شده اين وام اختصاص داده شود.وي ادامه داد: در صورتي که 100 درصد وام شهريه، يعني حدود 50 ميليارد تومان وام شهريه تخصيص داده شود تا اندازه‌اي مشکل وام شهريه حل مي‌شود.رئيس صندوق رفاه دانشجويان يادآورشد: هرمقداري که دولت براي وام شهريه اختصاص دهد، مبلغي بيش از آن نيز صندوق رفاه دانشجويان از درآمدهاي اختصاصي صندوق براي وام شهريه اختصاص داده و مشکل را حل مي‌کند.يزدان‌مهر پيش از اين اعلام کرده بود: يکي از مشکلات ما در صندوق رفاه دانشجويان، بحث وام شهريه است که اين وام در رديف تملک قرار گرفته و متأسفانه هر سال ما براي تخصيص اين وام با مشکل مواجه هستيم.وي ادامه داد: سال 93 اين تخصيص صفر بود، سال گذشته نيز با پيگيري‌هاي وزير علوم، تنها 40 درصد اين وام اختصاص يافت که 37 ميليارد آن به وزارت علوم رسيد؛ اين در حالي است که ما سال گذشته حدود 200 ميليارد تومان وام شهريه ارائه داديم که اکثر آن از درآمدهاي اختصاصي بود.

ثبت‎نام بيش از 5000 داوطلب در آزمون دستياري 96

رييس مرکز سنجش آموزش پزشکي وزارت بهداشت با بيان اينکه بيش از 5000 داوطلب براي شرکت در آزمون دستياري سال آينده ثبت‌نام کرده‌اند،گفت: داوطلبان تا دهم بهمن ماه فرصت دارند براي شرکت در اين آزمون ثبت‌نام کنند.دکتر محمدحسين پورکاظمي در گفت و گو با ايسنا با اعلام اين مطلب اظهار کرد: دفترچه راهنماي ثبت‌نام براي شرکت در آزمون دستياري تخصصي پزشکي سال 96 که از روز جمعه اول بهمن ماه 95 بر روي سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي وزارت بهداشت به نشاني زير قرار گرفته و ثبت‌نام براي شرکت در اين آزمون تا دهم ادامه دارد؛

http://sanjeshp.ir/

وي در ادامه تصريح کرد: تا روز پنجشنبه هفتم بهمن ماه بيش از 5000 براي شرکت در آزمون دستياري تخصصي پزشکي سال 96 ثبت‌نام کردند.

رييس مرکز سنجش آموزش پزشکي وزارت بهداشت در پايان با تاکيد بر اينکه ظرفيت پذيرش در دوره دستياري تخصصي پزشکي براي سال آينده کاهش نخواهد يافت گفت: ظرفيت پذيرش در اين آزمون ارديبهشت ماه سال 96 از سوي دانشگاه‌ها به وزارت بهداشت اعلام خواهد شد. اما نکته مهم اين است که ظرفيت پذيرش در اين آزمون در مقايسه با سال 95 که بيش از 3 هزار نفربود، کاهش نخواهد يافت.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي