جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/09 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5478


نقش جريان الكتريسيته بدن در سلامت جسم و روح


سيگار، قليان و آفتاب سه عامل سرطان هاي ناحيه صورت


افسردگي، تهديد جدي براي مبتلايان به سرطان


خبرپزشكي


خبرهاازعالم علم


 نقش جريان الكتريسيته بدن در سلامت جسم و روح 

 
در تمامي رشته‏هاي اعصاب و مغز جريان الکتريسيته و نيروي روحي برقرار مي‏باشد و در هر نقطه‏اي از بدن که نيروي الکتريکي داراي حرکت باشد از آن امواجي خارج مي‏شود که انرژي و توان روحي را سبب مي‏شود.

توليد و حرکت الکتريسيته در بدن ساختمان مغز و اعصاب و سلامتي رشته‏هاي ارتباطي بستگي دارد و زماني که در نقطه‏اي از بدن رشته عصب دچار مشکل و خرابي شود اين نيرو هم براحتي از اعصاب عبور نمي‏کند و اختلالاتي را در اندام‏‏ها ايجاد مي‏کنند و بسياري از دردها از آن ناشي مي‏شود. ضعف انرژي نيز موجب مشکلات و ناراحتي‏هاي عصبي مي‏شود که با تقويت اين انرژي مشکلات بر طرف مي‏گردد اين وضع در مغز هم نيز ممکن است توليد شود و کسانيکه داراي حرکت مناسب در تمامي اعضاء مي‏باشند کمتر دچار مشکلات مغز و اعصاب مي‏شود.

از سوئي ديگر تمامي اعضاء، مغز و اعصاب هم در طي دوران زندگي بايد مواد مورد نياز خود را توسط غذاها بدست آورند و افرادي که فقط از بعضي از محصولات بهره مي‏گيرند و محدوديت در مواد مصرفي دارند به بيماري مزمن و طولاني مدت دچار مي‏شوند. نرسيدن جريان عصبي به نقطه‏اي از بدن و عدم کارکرد صحيح عضو موجب خرابي و تباهي مي‏شود و از دست دادن بعضي از اعضاء داخلي و خارجي بدن و توقف جريان خون در نقطه‏اي از اندام و ديگر اختلالات عصبي موجب بروز عوارض مي‏گردد که بايد به آنها توجه و يک جريان دائمي الکتريکي در تمامي اعضاء موجب طول عمر مي‏شود.

غذاها و داروها هم مي‏تواند به جريان عصبي و حرکت خون در عروق شدت دهند و يا آنها را دچار سستي و کم حرکتي نمايند.

انواع ادويه و غذاهاي محرک جريان عصبي و حرکت خون را شدت داده و محصولات آرام کننده و برگ گياهان از شدت جريان عصبي و خوني مي‏کاهند و کسانيکه خود را فقط به چند نوع غذا عادت دهند بايد عوارض محصولات مصرف شده را تحمل و معمولاً عمر چنداني را شاهد نيستند.

از سوئي ديگر انواع انرژي‏هاي محيطي و امواج بر مغز و اعصاب داراي تأثيرات مختلف مي‏باشند و بعضي از نيروهاي محيط و امواجي که از جريان‏هاي برق در اطراف توليد مي‏گردد موجب بروز اختلالات در مغز و اعصاب مي‏گردد که عوارضي را بدنبال دارند.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


  سيگار، قليان و آفتاب سه عامل سرطان هاي ناحيه صورت 

 
عضو انجمن جراحان پلاستيک و زيبايي ايران و معاون آموزشي بيمارستان سوانح سوختگي مطهري قرار گرفتن در معرض نور خورشيد، مصرف سيگار و قليان را از مهمترين علل ابتلا به سرطان هاي ناحيه صورت عنوان کرد.رضا وقردوست گفت: شايع ترين سرطان هاي ناحيه صورت سرطان هاي پوستي «اس سي سي» و «بي سي سي» هستند که در ناحيه پوست و در اثر تابش آفتاب ايجاد مي شوند.وي افزود: همچنين مصرف سيگار و قليان سبب بروز سرطان هاي ناحيه اطراف دهان و لب و سرطان زبان مي شود.

وقردوست ادامه داد: در گذشته براي درمان قارچ سر و کچلي از اشعه راديوتراپي استفاده مي شد اما در بين افراد مصطلح بود که مي گفتند روي سرمان برق گذاشتيم؛ تابش اين اشعه نيز يکي ديگر از علل بروز سرطان پوست ناحيه سر و صورت است.

وي گفت: برخي بيماراني که در حال حاضر به دليل اين نوع سرطان به مراکز درماني مراجعه مي کنند، در نتيجه برق گذاشتن در زمان کودکي به تدريج دچار اين بيماري شده و علائم آن در بزرگسالي نمايان شده است.وقردوست با بيان اينکه بيشتر بيماران مبتلا به سرطان پوست در سنين بالاي 50 تا 60 سال هستند، افزود: براي افراد در سنين پايين تر عوامل خطر (ريسک فاکتورهاي) ديگري مانند زمينه هاي ژنتيکي مطرح است.

عضو انجمن جراحان پلاستيک و زيبايي ايران اظهار کرد: به طور کلي مهمترين ريسک فاکتورهايي که باعث افزايش ميزان خطر ابتلا به سرطان هاي ناحيه صورت مي شوند، مصرف سيگار و قليان و قرار گرفتن در معرض نور شديد خورشيد است.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران تاکيد کرد که تابش شديد آفتاب در هر فردي مي تواند سبب بروز سرطان پوست شود، بنابراين افراد در هر مکاني که زندگي مي کنند چه روستايي و چه شهري و با هر موقعيت شغلي نياز به محافظت از پوست خود در برابر تشعشع آفتاب دارند.

وقردوست افزود: تابش آفتاب از ساعت 10 تا 16 شدت زيادي دارد و توصيه مي شود افراد در اين ساعات در زير نور آفتاب قرار نگيرند؛ ميزان ضرر آفتاب بسيار زياد است و مي تواند به مرور سبب بروز سرطان هاي پوستي شود.

به گزارش ايرنا،وي ادامه داد: حتي افرادي که در کودکي مدت زيادي زير نور آفتاب بوده اند، در سنين بالا تاثيرات آن مي تواند به صورت سرطان پوست، نمايان مي شود.

عضو انجمن جراحان پلاستيک و زيبايي ايران با بيان اينکه استفاده از ضدآفتاب ها در پيشگيري از اين بيماري ها مي تواند بسيار کمک کننده باشد، توصيه کرد: افراد به ويژه بيماراني که ضايعه اي در ناحيه سر و صورت دارند، افرادي که دچار سوختگي در ناحيه صورت شده اند يا جراحي در ناحيه صورت انجام داده اند، در يک سال اول به دليل اينکه تاثيرپذيري آنها از آفتاب زياد است، بايد حتما از ضدآفتاب استفاده کنند.معاون آموزشي بيمارستان سوانح سوختگي مطهري اظهار کرد: 99 درصد سرطان هاي پوستي ناحيه صورت درمان پذير هستند و مشکلي براي بيمار ايجاد نمي کنند.

وقردوست در خصوص درمان بدفرمي هاي ايجادشده در اثر سرطان هاي ناحيه صورت توضيح داد: براي درمان سرطان چه در ناحيه استخواني و چه در ناحيه بافت نرم ابتدا بايد سي تي اسکن و ام آر آي انجام شود تا نوع سرطان و ميزان درگيري آن مشخص شود. سپس نوع درمان و ميزان شيمي درماني يا راديوتراپي مورد نياز قبل و بعد از جراحي، بايد تعيين شود.

وي گفت: به عنوان مثال در فردي که دچار سرطان زبان است، ابتدا تومور برداشته مي شود و بعد تعيين مي شود که از چه نوع درمان و فلپي براي بازسازي زبان بايد استفاده کرد.

وقردوست در مورد فلپ ها توضيح داد: «فلپ» يعني استفاده از يک بافت با پايه عروقي از کنار ناحيه اي که نياز به بازسازي دارد. در واقع يک پايه عروقي را از اطراف ناحيه اي که دچار بدخيمي است، انتخاب و روي آن پايه عروقي بافت نرم را جابه جا کرده و بازسازي را انجام مي دهيم.

وي ادامه داد: گاهي نياز است که استخوان بازسازي شود و گاهي نيز اطراف ناحيه اي که دچار بدخيمي است، قابليت انتقال فلپ يا بافت نرم را ندارد؛ در اين صورت از «فري فلپ» استفاده مي شود يعني استفاده از پايه عروقي دورتر (از ساير اندام ها) با اتصال مجدد پايه عروقي و عصبي در جايي که دچار ضايعه ناشي از سرطان شده است.وقردوست گفت: به عنوان نمونه براي ترميم مي توان از بافت يا پوست ناحيه ساعد دست راست يا چپ استفاده و ناحيه صورت را با آن بازسازي کرد يا از استخوان هاي ناحيه پا برداشت و براي بازسازي ناحيه فک صورت از آن استفاده کرد.وي ادامه داد: اينها انواع مختلف بازسازي هستند که بر اساس استخوان، بافت نرم يا انتقال بافت نرم و استخوان انجام مي شود.


 افسردگي، تهديد جدي براي مبتلايان به سرطان 

 ترس و افسردگي احتمال مرگ‌ومير را در بيماران مبتلا به سرطان افزايش مي‌دهد.به گزارش ايسنا، محققان کالج دانشگاهي لندن معروف به يوسي‌ال (UCL) بر اين باورند که افسردگي به خصوص در افزايش خطر احتمالي مرگ در بيماران مبتلا به سرطان خون، روده، پانکراس و پروستات موثر است.نتايج يک مطالعه پزشکي مشخص مي‌کند موارد مرگ و مير در بيماراني که به سرطان خون، روده، لوزالمعده (پانکراس) و سرطان پروستات مبتلا هستند و در عين حال با مشکلات روحي و رواني نيز دست و پنجه نرم مي‌کنند بيشتر ديده شده است.

اين مقاله که در نشريه "بريتيش مديکال ژورنال" منتشر شده، نتيجه مطالعه‌اي است که در انگليس و ولز انجام شده. محققان کالج دانشگاهي لندن معروف به يوسي‌ال (UCL) در اين تحقيق به بررسي بيش از 160 هزار پرونده بيماران مبتلا به سرطان پرداخته‌اند.به گزارش دويچه‌وله، اين مطالعه 10 دوره طولاني داشته و محققان در جريان آن در مجموع 163 هزار پرونده پزشکي را طي 10 سال بررسي کرده‌اند. در اين مدت 4300 نفر از بيماراني که پرونده‌شان در اين پروژه مورد بررسي قرار گرفت، به خاطر پيشرفت سرطان جان خود را از دست دادند.با اين حال محققان در اين مطالعه تاکيد کرده‌اند که نتايج اين تحقيق به طور خودکار نشان‌دهنده آن نيست که رابطه‌ علت و معلولي دقيق و مشخصي ميان افسردگي و مرگ در پي سرطان وجود دارد.

آنها بر اين نظرند که آن‌چه از نتايج اين تحقيق مي‌توان برداشت کرد اين واقعيت است که سلامت جسمي و روحي در ارتباط دائم با هم هستند و عدم کارآيي يک بخش تاثيرات خود را در بخش‌هاي ديگر نيز مي‌گذارد.


 خبرپزشكي 

 خاصيت هاي ناشناخته چاي سبز

يک محقق و پژوهشگر طب سنتي گفت: از مهم ترين خواص چاي سبز مي توان به خاصيت چربي سوزي و ضد اشتهايي آن اشاره کرد.حيدر عظمايي محقق و پژوهشگر طب سنتي در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص طبع چاي سبز بيان کرد: چاي سبز حاوي ترکيباتي مانند کاتچين، تانن، فيتوکميکال، پلي فنول، کافئين، سرشار از ويتامين هايA، E و C و داراي طبع معتدل است.

وي اظهار داشت: از آن جاييکه چاي سبز حاوي مواد آنتي اکسيداني و ويتامين هاي Cو E است در مبارزه با سلول هاي سرطاني نقش موثري ايفا مي کند.

عظمايي تاکيد کرد: بايد توجه داشت که چاي سياه به دليل دارا بودن اسانس ها و مواد افزودني فاقد اين خواص است و مصرف بيش از حد اين نوشيدني احتمال ابتلا به بيماري هايي مانند سرطان روده، کيسه صفرا و مخاط رحم را افزايش مي دهد.

اين محقق و پژوهشگر طب سنتي عنوان کرد: استفاده از چاي سبز از بروز اختلالات قلبي و عروقي، چربي و فشار خون جلوگيري مي کند، همچنين به خاطر وجود ماده کاتچين ترشح آنزيم هاي ليپاز( که مسئوليت هضم چربي را به عهده دارند) و پانکراس( لوزالمعده) را مهار مي کند و با شکستن مولکول هاي چربي سبب تجزيه و تحليل آن ها مي شود.

عظمايي توصيه کرد: افراد براي خاصيت چربي سوزي بايد چاي سبز را به همراه موادي مانند بومادران، تخم شويد و کرفس و دارچين مصرف کنند، زيرا نوشيدن آن به تنهايي و به مرور زمان سبب سردي طبع شخص مي شود.

وي افزود: استفاده از چاي سبز در مبتلايان به غلظت مفيد است و از آن جاييکه خاصيت ضد انعقادي دارد از ايجاد لخته هاي خوني جلوگيري مي کند.همچنين نوشيدن آن به همراه گل گاو زبان، سنبل الطيب، گل سرخ و بابونه خاصيت آرامبخشي و ضد استرس دارد. اين محقق و پژوهشگر طب سنتي با بيان اينکه چاي سبز حاوي ماده اي به نام "فنولين" است، تصريح کرد: مصرف اين نوشيدني سبب استحکام ميناي دندان مي شود و به خاطر دارا بودن مواد آنتي اکسيداني در جوانسازي پوست نيز تاثير بسزايي دارد.

عظمايي با اشاره به نقش چاي سبز در سم زدايي کبد و پاکسازي ريه يادآور شد: افراد بايد از مصرف چاي سبز کهنه خودداري کنند.همچنين استفاده از اين نوشيدني در پيشگيري از بيماري ام اس و ويروسHIV نيز نقش چشمگيري دارد.طبق بررسي هاي انجام شده در ژاپن با وجود استعمال بالاي سيگار، افراد کمتر دچار بيماري هاي ريوي مي شوند چون مصرف چاي سبز در آن ها زياد است.


 خبرهاازعالم علم 

 تنها با تابش نور خورشيد به نانوذرات، آب را تصفيه کنيد

شرکت H2nanO توسط يکي از محققان دانشگاه واترلو تأسيس شده است تا فناوري تصفيه آب با استفاده از نانوذرات و نور خورشيد را تجاري‌سازي کند. در اين روش تنها با تابيدن نور خورشيد به آب آلوده حاوي نانوذرات، آلودگي‌ها توسط نانوذرات زدوده مي‌شود. نانوذرات داراي قابليت استفاده مجدد هستند.

به گزارش آفرينش از ستاد ويژه توسعه فناوري نانو،تيم ليشاک، دانشجوي دکتري فناوري نانو در دانشگاه واترلو، روي استفاده از نانوذرات کار مي‌کرد. او به دنبال بهره‌گيري از نوعي نانوذرات به منظور تصفيه آب بود. او در حال انجام پروژه‌اي بود که در آن آب آلوده در معرض نانوذراتي قرار داده مي‌شد که در نهايت با تابش نور فرابنفش، آلودگي‌هاي آن از بين مي‌رفت. او در حين انجام اين کار به اين موضوع انديشيد که اگر نور خورشيد به اين نانوذرات بتابد چه اتفاقي خواهد افتاد.

ليشاک مي‌گويد: «من خيلي اميدوار نبودم، به همين دليل مقداري از آب آلوده را به همراه نانوذرات درون يک بشر ريختم و آن را در پشت بام قرار دادم. اما زماني که برگشتم از نتيجه کار بسيار شگفت‌زده شدم؛ چرا که نور خورشيد با اثربخشي بيشتري نسبت به فرابنفش، آب را تصفيه کرده بود. آنچه که من شاهدش بودم، نياز به اسفنج يا فيلتر نداشت و تنها با استفاده از نانوذرات موفق به شکستن مولکول‌هاي آلودگي شدم.»

اين يافته علمي موجب تأسيس يک شرکت شد، در واقع يک شرکت انشعاب يافته از دانشگاه به منظور تجاري‌سازي اين فناوري تأسيس شد. اين شرکت با نام H2nanO اقدام به انجام آزمايش‌هاي روي اين فرآيند کرد. اين پروژه و دستاوردهاي آن به سرعت نظر شرکت‌هاي نفتي را که روي استخراج نفت از سنگ‌هاي موجود در زمين کار مي‌کنند، به خود جلب کرد.اين پروژه و نتايج آن بسيار جالب توجه است، چرا که فرآيند مورد استفاده در آن کاملاً سبز و زيست‌سازگار است، به طوري که در آن انرژي خورشيد با استفاده از نانوذرات براي توليد آب پاکيزه مورد استفاده قرار مي‌گيرد و از سوي ديگر، نانوذرات نيز قابليت استفاده مجدد دارند.

ليشاک مي‌گويد: « نانوذرات را به يک ظرف آب اضافه مي‌کنيد، بعد از تابش نور خورشيد آب تصفيه مي‌شود. حالا نانوذرات را بر مي‌داريد و به ظرف ديگر مي‌افزاييد. اين کار را مي‌توانيد به کرات تکرار کنيد.»

چالش اصلي در اين پروژه، جمع‌آوري نانوذرات از آب است. ابتدا محققان روي استفاده از هسته مغناطيسي کار مي‌کردند، اما بعد تصميم گرفتند روي شناورسازي نانوذرات کار کنند تا جمع‌آوري‌ آن‌ها ساده شود.

اين شرکت به دنبال توليد انبوه اين نانوذرات است تا خط پايلوت اين فناوري را پياده سازي کند


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي