جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/09 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5478

گزينه فسخ قرارداد روي ميز دولت رفت،
ترکمنستان 26 روز پس از قطع گاز ايران خواستار مذاکره شد


35 نفتکش ايران راهي اروپا شد

سخنگوي کميسيون تلفيق بودجه 96:
کارگروهي 3 جانبه اسناد فروش نفت از سال 87 تا 91 رابررسي مي‌کند


معادلات انرژي


يادداشت


ميز خبر


 گزينه فسخ قرارداد روي ميز دولت رفت،
 ترکمنستان 26 روز پس از قطع گاز ايران خواستار مذاکره شد 

 
وزارت امور خارجه ترکمنستان اعلام کرد، اين کشور آماده ادامه مذاکرات با ايران پس از قطع عرضه گاز به اين کشور در ماه جاري ميلادي است. به گزارش تسنيم به نقل از رويترز، وزارت امور خارجه ترکمنستان اعلام کرد، اين کشور آماده ادامه مذاکرات با ايران پس از قطع عرضه گاز به اين کشور در ماه جاري ميلادي است، اما همچنين اين حق را براي خود قائل است که اختلاف بر سر پرداخت پول گاز را به داوري ببرد.

اين وزارتخانه در بيانيه خود گفته که بدهي گازي ايران از عمل نکردن شرکت ملي گاز ايران به مقرره «بگير يا بپرداز» ناشي مي شود که در قرارداد گازي امضا شده بين طرفين درج شده است.

تهران در ماه دسامبر گفته بود، ترکمنستان تهديد کرده که صادرات گاز به ايران را به دليل اختلاف موجود در پرداخت ها قطع خواهد کرد. رقم اين اختلاف به 1.8 ميليارد دلار مي رسد و تاريخ آن به بيش از يک دهه قبل برمي گردد. ايران خواهان ارجاع موضوع به داوري است.ايران خود ميادين گازي عظيمي در جنوب کشور دارد، اما براي توزيع گاز در استان هاي شمالي به ويژه در فصل سرما، از سال 1997 به اين طرف از ترکمنستان گاز وارد مي کند.

ترکمنستان پس از قطع خريد گاز توسط روسيه از اين کشور در سال گذشته ميلادي با کمبود منابع ارزي مواجه است. با توقف خريد گاز روسيه از ترکمنستان، در حال حاضر چين بزرگترين مشتري گاز اين کشور به شمار مي رود.

در همين رابطه ،معاون وزير نفت با تشريح سه سناريوي گازي ايران در قبال قرارداد فروش گاز به پاکستان، اعلام کرد: فسخ قرارداد فروش گاز به پاکستان يکي از گزينه‌هاي روي ميز ايران است.

حميدرضا عراقي درباره برنامه ايران براي صادرات گاز طبيعي به پاکستان همزمان با لغو تحريم‌ها، گفت: پس از انحلال شرکت ملي صادرات گاز ايران، تمامي پرونده و اطلاعات مربوط به قرارداد فروش گاز طبيعي از مسير خط لوله شامل قراردادهاي پاکستان، گرجستان، جمهوري آذربايجان و ... به شرکت ملي گاز ايران منتقل شده است.مديرعامل شرکت ملي گاز ايران با اعلام اينکه تاکنون تماسي با مقامات پاکستان براي از سرگيري مذاکرات فروش و صادرات گاز به اين کشور همسايه انجام نشده است، تصريح کرد: در اولين فرصت با پاکستاني‌ها براي آغاز مذاکرات تماس گرفته خواهد شد.معاون وزير نفت در پاسخ به پرسش مهر که آيا با توجه به خلف وعده هاي متوالي پاکستان، به دنبال فسخ قرارداد صادرات گاز به اين کشور هستيد؟ توضيح داد: هم اکنون سه سناريوي درباره قرارداد فروش گاز به پاکستان در دستور کار قرار دارد.

اين عضو هيات مديره شرکت ملي گاز با تاکيد بر اينکه گزينه اول مدارا کردن با پاکستان و ادامه شرايط موجود است، بيان کرد: گزينه دوم هم فسخ قرارداد فروش گاز به پاکستان بوده که تاکنون درباره آن تصميم گيري نکرده‌ايم.

اين مقام مسئول از گزينه مذاکره هم به عنوان يکي از اين سه سناريو ياد کرد و افزود: بايد مذاکرات جدي را در دستور کار قرار دهيم تا وضعيت اين قرارداد فروش گاز ايران تعيين تکليف شود.

شهيد خاقان عباسي وزير نفت و منابع طبيعي پاکستان اخيرا در گفتگو با رسانه‌هاي پاکستاني با بيان اينکه که دولت پاکستان از مقامات ايراني خواسته است که تغييراتي را در فروش گاز و نيز توافق خريد (GSPA) ايجاد کنند، گفته است: قيمت گاز طبيعي براساس GSPA براي هر MMBTU (واحد حجم) گاز 12 دلار تعيين شد، در صورتي‌که قيمت نفت خام در بشکه‌اي 100 دلار در بازارهاي جهاني معامله شود.

همزمان با ادامه وضعيت بلاتکليف دولت پاکستان در احداث خطوط لوله گاز وارداتي از ايران، برخي از کارشناسان دو کشور از احتمال تعليق اين توافق بزرگ گازي خبر مي‌دهند که وزارت نفت اين موضوع را تائيد نمي‌کند.در اين بين طرف ايراني هنوز اقدامي در خصوص به اجرا گذاشتن جريمه ديرکرد پاکستان در عمل به تعهداتش در قبال قرارداد ياد شده انجام نداده، اين درحالي است که مهلت تعيين شده در قرارداد همزمان با پايان سال 2014 ميلادي به پايان رسيده و هنوز هيچ اقدام رسمي در خصوص تمديد آن انجام نگرفته است.بيژن زنگنه وزير نفت بهمن ماه سال 1393 در يک برنامه زنده تلويزيوني در آخرين اظهار نظر خود درباره وضعيت قرارداد صادرات گاز به پاکستان، گفته بود: از نظر ايران صادرات گاز به پاکستان مشکلي ندارد، چرا که قرارداد معتبر با آنها داريم و بايد از اول 2015 ميلادي برداشت گاز را آغاز مي کردند اما آنها تخلف کردند و برداشت نکرده اند.

اين عضو کابينه دولت با تاکيد بر اينکه طرف پاکستاني چندين بار با وزارت نفت گفت وگو کرده و اظهار داشته است که مشکل فاينانس دارد و در صورت حل مشکل، خط لوله گازي خود تا مرز ايران را خواهد کشيد و برداشت گاز را آغاز خواهد کرد، تاکيد کرده بود: پاکستاني ها مايل به همکاري هستند، البته از ما خواسته اند که آنها را جريمه نکنيم، در حال مذاکره هستيم و در صورتي که بخواهيم به اين خواسته آنها عمل کنيم آنها نيز بايد تغييراتي در قرارداد به نفع ايران بدهند.


 35 نفتکش ايران راهي اروپا شد 

 
مديرعامل شرکت ملي نفتکش از امضاي 35 قرارداداجاره نفتکش با شرکت هاي نفتي اروپايي خبر داد و گفت: تاکنون با اکثر شرکت‌هاي اروپايي همچون سپساي اسپانيا و اني ايتاليا قرارداد امضا کرده‌ ايم.سيروس کيان ارثي در گفتگو با مهر در تشريح آخرين وضعيت امضاي قراردادهاي حمل نفت خام بين شرکت ملي نفتکش ايران و شرکت هاي نفتي بزرگ اروپايي، گفت: در حال حاضر 35 قرارداد با شرکت‌هاي نفتي اروپايي براي اجاره 35 فروند کشتي نفتکش ايران امضا شده است.

مديرعامل شرکت ملي نفتکش ايران با اعلام اينکه اين 35 مورد قرارداد اجاره کشتي با شرکت‌هاي بزرگ نفتي از کشورهاي مختلف اروپايي همچون يونان، ايتاليا، اسپانيا و هلند و امضا شده است، تصريح کرد: اين قراردادها به صورت تک سفر براي انتقال نفت خام امضا شده است.اين عضو هيات مديره شرکت ملي نفتکش ايران با بيان اينکه هم اکنون نفتکش هاي ايراني داراي بالاترين استاندارد جهاني براي حمل نفت خام در بنادر و پايانه هاي نفتي اتحاديه اروپا هستند، افزود: تاکنون با اکثر شرکت هاي بزرگ نفت اروپا همچون سپساي اسپانيا، اني ايتاليا، شرکت هاي هلندي و يوناني قرارداد حمل نفت خام امضا شده است.

اين مقام مسئول خاطرنشان کرد: با توجه به شرايط پسابرجام و لغو محدوديت ها در آينده هم، قراردادهاي جديدي براي انتقال نفت خام با شرکت‌هاي بزرگ نفتي اروپايي امضا خواهد شد.

کيان ارثي هفته قبل از آغاز پهلوگيري نفتکش‌هاي ايراني در پايانه‌هاي نفتي اتحاديه اروپا خبر داده و گفته بود: اولين نفتکش اروپايي، در يکي از پايانه‌هاي نفتي اسپانيا پهلوگيري کرد.


 سخنگوي کميسيون تلفيق بودجه 96:
 کارگروهي 3 جانبه اسناد فروش نفت از سال 87 تا 91 رابررسي مي‌کند 

 سخنگوي کميسيون تلفيق بودجه 96 مجلس شوراي اسلامي از بررسي اسناد صادرات نفت در سال‌هاي 87 تا 91 توسط کارگروهي سه جانبه خبر داد.به گزارش شانا، محمدمهدي مفتح، سخنگوي کميسيون تلفيق بودجه سال 96 کل کشور، در نشست خبري خود با خبرنگاران با اشاره به مصوبه‎هاي کميسيون متبوع خود گفت: کميسيون تلفيق بودجه با جمع بندي و اتمام منابع درآمدي وارد بخش هزينه‌اي بودجه شد و احکامي را در اين باره تصويب کرد.

وي افزود: با تصويب کميسيون تلفيق بودجه، نحوه توزيع چهار ميليون تن قير رايگان ازسوي شرکت ملي نفت ايران تا سقف 30 هزار ميليارد ريال مشخص شد، به اين ترتيب 13 درصد از اين مقدار به وزارت جهاد کشاورزي براي مالچ پاشي تخصيص مي‎يابد، 54 درصد از آن نيز به وزارت راه و شهرسازي براي روکش آسفالت و آسفالت راه‌هاي روستايي و معابر و محلات اختصاص مي‌يابد.مفتح ادامه داد: 17 درصد از اين مقدار قير به بنياد مسکن انقلاب اسلامي جهت بهسازي روستاها تخصيص پيدا مي‌کند، 13 درصد در اختيار وزارت کشور و سازمان دهياري‌ها و شهرداري‌ها قرار مي‌گيرد، همچنين سه درصد نيز در اختيار وزارت آموزش و پرورش و سازمان نوسازي مدارس قرار مي‌گيرد.

سخنگوي کميسيون تلفيق تصريح کرد: در مصوبه ديگري مقرر شد مطالبات بانک مرکزي و بانک‌هاي تجاري بابت اصل و سود تسهيلات شرکت‌هاي دولتي تابع وزارت نفت به مدت 2 سال امهال شود که هزينه اين امهال به عهده خود شرکت‌ها خواهد بود.

وي عنوان کرد: در مصوبه ديگري مقرر شد که کارگروهي متشکل از سازمان برنامه و بودجه، وزارت امور اقتصادي و دارايي و ديوان محاسبات تشکيل شود و اسناد و حساب‌هاي مربوط به صادرات نفت را طي سال‌هاي 87 تا 91 و همچنين تامين بنزين و نفت گاز را و تهاتر بنزين و عملياتي که در حوزه نفت وجود داشته و همچنين مابه التفاوت فروش داخلي فرآورده‌هاي نفتي با قيمت‌هاي فوب خليج فارس را بررسي و گزارش آن توسط ديوان محاسبات به مجلس تقديم شود و کميسيون برنامه و بودجه مجلس اين گزارش را در صحن علني قرائت کند.

مفتح تاکيد کرد: اين تصميم نوعي سياستگذاري و از جهت انجام وظيفه نظارتي مجلس است و کاملا کارشناسي و نظارتي بوده و ربطي به مسائل حاشيه‌اي از جمله متهمان نفتي ندارد، ديوان محاسبات کشور موظف است گزارش اقدام‌هاي متضمن نقض قانون مسئولان ذيربط وقت را حسب مورد به تفکيک هر سال جهت رسيدگي به کميسيون برنامه و بودجه مجلس ارائه کند.

سخنگوي کميسيون تلفيق بودجه 96 به ديگر مصوبه اين کميسيون اشاره کرد و افزود: به بانک‌هاي عامل اجازه داده شده در سال 96 از محل منابع در اختيار خود نسبت به اعطاي تسهيلات ارزي به سرمايه گذاران بخش‌هاي خصوصي تعاوني و نهادهاي عمومي غيردولتي براي طرح‌هاي توسعه‌اي بالادستي، نفت و گاز با اولويت ميدان‌هاي مشترک و همچنين براي جمع آوري گازهاي همراه براي افزايش ضريب بازيافت مخازن اقدام کنند.


 معادلات انرژي 

 مديرعامل شرکت ملي گاز :

مشتريان گاز ايران افزايش مي‌يابند

مدير عامل شرکت ملي گاز بيان داشت: با توجه به اينکه به تازگي پرونده هاي مربوط به صادرات گاز به دست ما رسيده است، مذاکرات خود را آغاز کرده‌ايم.به گزارش ايلنا، با افزايش توليد گاز و تکميل خط لوله‌هايي که گاز ايران را به نقاط مرزي مي‌رساند، تجارت گاز ايران با ساير کشورها دچار يک تحول اساسي مي‌شود. در واقع هر چه بازار صادراتي گاز ايران متنوع‌تر شود، قدرت چانه‌زني کشورمان در بازارهاي جهاني نيز افزايش خواهد يافت.

در حال حاضر ترکيه به واسطه واردات روزانه 30‌ميليون مترمکعب گاز، به‌عنوان بزرگ‌ترين واردکننده گاز ايران است و پس از آن عراق مشتري ديگر گاز ايران است که قرار است روزانه 60 ميليون متر مکعب گاز به اين کشور ارسال شود.

پروژه صادرات گاز ايران به اين دو کشور ختم نمي شود و به گفته مدير عامل شرکت ملي گاز، کشورهاي عمان، کويت، امارات، افغانستان و پاکستان نيز ديگر واردکنندگان گاز از ايران خواهند بود. ضمن اينکه از سال‌ها پيش همواره اروپا نيز به‌عنوان يکي از مقاصد گاز ايران مطرح بوده است.

در همين ارتباط حميدرضا عراقي مدير عامل شرکت ملي گاز ايران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي ايلنا، گفت: همه کشورهاي اطراف ايران مي توانند از گاز ايران استفاده کنند اما بايد از نظر اقتصادي و سياسي آمادگي وجود داشته باشد.

وي افزود: خط صادراتي گاز طبيعي ايران به عراق در دو قسمت است. يکي از طريق بغداد به نيروگاه‌هاي اين شهر ارسال مي شود و ديگري خط صادراتي از طريق بصره است.

عراقي تصريح کرد: در حال حاضر فاز اول خط صادراتي به بغداد آماده است، مقداري گاز هم ارسال شده و در روز سه شنبه با حضور وزير نفت افتتاح مي شود.وي خاطرنشان کرد: خط ششم جهت تامين گاز شهر بغداد است و قسمتي از خط نيز به سمت خرمشهر مي رود که که احتمالا تا ارديبهشت 96 آماده است و قرار است گاز بصره را تامين کند.

معاون وزير نفت اظهار داشت: فاز دوم قرارداد با بغداد نيز اوايل سال 97 به اتمام ميرسد که ميزان گاز ارسالي به 14 ميليون متر مکعب مي رسد ولي قسمت قراردادي ما براي صادرات به عراق براي يک سال اول آماده است.

وي با اشاره به نامشخص بودن قرارداد صادرات گاز به پاکستان افزود: افغانستان نيز مي تواند مصرف کننده گاز ايران باشد، همچنين آمادگي داريم به اين کشور سي ان جي نيز صادر کنيم.

عراقي درباره تعريف بازار جديد صادراتي يادآور شد: البته اولين بازار گاز توليدي کشور، اقتصاد داخل ايران است که بخش صنعت، نيروگاه‌ها و پتروشيمي‌ها را شامل مي‌شود. همچنين مي‌توان به چاه‌هاي نفت نيز تزريق کرد.

وي تاکيد کرد: ترکيه و عراق استعداد بيشتري براي واردات گاز از ايران دارند. عمان، کويت، امارات و افغانستان و پاکستان نيز مي توانند ديگر مقاصد ما باشند.

مدير عامل شرکت ملي گاز بيان داشت: با توجه به اينکه به تازگي پرونده هاي مربوط به صادرات گاز به دست ما رسيده است، تا کنون مذاکرات خود را با کشورهايي که به شرکت گاز مربوط مي‌شود، آغاز کرديم.

وي با اشاره به صادرات ال پي جي نيز اظهار داشت: ما در حال حاضر يک ميليون تن صادرات ال پي جي داريم که به پاکستان از طريق جم ارسال مي شود و به ديگر کشورها نيز از طريق مناقصه مي‌فروشيم.

عراقي گفت: به لحاظ صادرات سي ان جي نيز مي توانيم به خوبي نقش آفريني کنيم و در حال حاضر افغانستان و پاکستان از جمله واردکنندگان آن هستند.

کشف 9 ميدان گازي و 10 ميدان نفتي در برنامه پنج ساله اکتشاف

در برنامه پنج ساله پنجم به طور کلي 9 ميدان گازي جديد و 10 ميدان نفتي جديد، دو مخزن گازي و چهار مخزن نفتي جديد کشف شده که شامل ميادين و مخازن بزرگ و کوچک مي‌شود و در چند مورد هم افزايش حجم ميادين نفت و گاز کشف شده قبلي را داشته ايم.

صالح هندي مدير اکتشاف شرکت ملي نفت در گفت‌وگو با ايسنا با بيان اين که کشف نفت و گاز الزاما به معني کشف ميادين نفت و گازي جديد نيست، اظهار کرد: به‌طور کلي اکتشاف به سه طريق مي‌تواند حجم ذخائر نفت و گاز را در کشور افزايش دهد که رايج‌ترين روش آن اين است که يک ميدان جديد کشف کند.

اوادامه داد: روش ديگر اين است که در ميادين قديمي مخازن جديد عميق تر کشف شود و روشي ديگر اين است که يک ميدان و مخزن قديمي وجود داشته باشد، اما حدود آن دقيق نباشد که با چاه‌هاي تحديدي که حفر مي‌شود مي‌توانيم برآورد حجم نفت و گاز را تصحيح و افزايش دهيم. براي محاسبه حجم نفت و گاز کشف شده در برنامه پنج ساله مجموع هر سه محاسبه ميشود.

مدير اکتشاف شرکت ملي نفت در ادامه با تاکيد بر اينکه عملکرد بلوک‌هاي اکتشافي تا انتهاي برنامه پنج ساله پنجم موفق بوده است، گفت: عملکرد اين بلوک‌ها توانست 1.2 ميليارد دلار سرمايه جذب کند. فعاليت شرکتهاي خارجي علاوه بر انتقال فناوري مجموعاً منجر به کشف 6.6 TCF گاز و 1.6 ميليارد بشکه نفت قابل استحصال شده است. همچنين 26 حلقه چاه در بلوک‌ها حفر شده که برخي از آنها ناموفق بوده و به نفت و گاز نرسيد. البته عدم موفقيت اين بلوک‌ها هم براي ما مفيد بودند و باعث شدند ديگر در نواحي آن مناطق نفت و گاز نباشيم.

مدير اکتشاف شرکت ملي نفت با تاکيد بر اين‌که اکتشاف در همه دنيا روز به روز دشوارتر مي‌شود، تصريح کرد: از يک طرف تکنولوژي و روش‌ها پيشرفت کرده و به کاهش ضريب خطا کمک مي‌کند، اما از طرف ديگر منابع کاهش پيدا مي‌کند، اما براساس برخي نظريه دانشمندان داخلي و خارجي از نفتي که در ميليون‌ها سال قبل در زير زمين ايجاد شده هنوز مي‌توان انتظار کشف منابع زيادي را داشت. حتي براساس يک مطالعه ادعا شده است که مقدار هيدروکربوري که در منطقه زاگرس کشف شده تنها 20 درصد از مقدار نفت و گازي است که در اين منطقه ايجاد شده است.

هندي با اشاره به حجم بالاي نفت و گاز در کشور، گفت: به دليل وجود حجم بالاي نفت و گازي که در کشور وجود داشته و از آنجايي که هميشه به راحتي قابل اکتشاف بوده، همواره به دنبال مخازن يا تله‌هاي ساختماني رفتيم. به عبارت ديگر به دنبال طاقديس‌ها بوديم اما به نظر مي‌رسد طاقديس‌هاي بزرگ تمام شده و ديگر بايد کمتر به دنبال تله‌هاي ساختماني باشيم.وي ادامه داد: بايد به دنبال تله‌هاي چينه‌اي يا ترکيبي برويم و يا تله‌هايي که در حول گنبدهاي نمکي شکل گرفته که اين نياز به کار و تکنولوژي‌هاي جديد دارد اما شرکت ملي اکتشاف اين راه را آغاز کرده و براي اکتشاف تله‌هاي غيرساختماني برنامه‌ريزي کرده است. همچنين اين شرکت خود را به لحاظ علمي و فناوري مسلط مي‌کند که بتواند در آينده به دنبال تله‌هايي به غير از تله‌هاي ساختماني برود. تقريبا 99 درصد مياديني که تاکنون کشف شده جزو تله‌هاي ساختماني هستند.


 يادداشت 

 پايان حوادث رانندگي و بهينه سازي حداکثري مصرف سوخت

قسمت اول

ما انسان‌ها امروز به اندازه‌اي در اکثر زمينه‌هاي علمي پيشرفت کرده ايم که براي دست يافتن به روياهاي خود کافيست تنها از تحقق دو امر اطمينان حاصل کنيم: بخواهيم و منابع مالي را تأمين کنيم. البته مورد دوم هم وابسته به اولي خواهد بود.

کاهش و بهينه سازي مصرف سوخت، جلوگيري از بروز حوادث رانندگي و از بين رفتن ترافيک سه آرزويي هستند که اين روزها براي بخش حمل و نقل متصور است. اين سه آرزو به حدي عميق و چند وجهي هستند که شايد حتي اگر براي غول چراغ جادو هم مطرح کنيم جا بزند!

تنها در سال 2010 يک ميليون و 250 هزار نفر در حوادث رانندگي در جهان جان خود را از دست دادند و ايران هم به عنوان يک کشور در حال توسعه جايگاه چشمگيري از نظر ايمني جاده و آمار تصادفات جاده‌اي در جهان ندارد. اين کشور به ازاي هر 100 هزار نفر راننده، 92,7 قرباني حوادث رانندگي در سال 2013 داده است. شايد ايجاد جاده‌هاي هوشمند راهي باشد که بتوان اين تعداد را به شدت کاهش داد يا حتي با صفر رساند و در عين حال مصرف سوخت خودروها را بهتر مديريت کرد و فکري به حال ترافيک شهرهاي بزرگ از جمله تهران کرد.

در سال 2013، کشور ما با ثبت آمار 92,7 قرباني از هر 100 هزار راننده بسيار بهتر از کشورهايي مانند گينه با 9462 کشته در هر 100 هزار راننده وسايل نقليه در همان سال عمل کرده است. با اين حال نمي‌توان عملکرد آن را با کشورهايي مانند سوييس، فنلاند اسپانيا و بريتانيا مقايسه کرد که تنها 4 يا 5 نفر کشته از هر 100 هزار راننده در سال 2013 را تجربه کردند.

اين يعني هنوز جاي کار بسيار زياد است. هنوز بايد به فکر راه‌هاي مختلف براي کنترل هر چه بهتر و بهينه تر عبور و مرور در جاده هايمان باشيم. البته يکي از کارهايي هم که مي‌تواند در اين زمينه انجام داد اين است که ببينيم کشورهاي موفق در اين زمينه چه مي‌کنند: بله درست است، آنها فکر مي‌کنند؛ يا اجازه مي‌دهند جاده هايشان فکر کنند.

نقل قولي معروف از مدير شرکت مايکروسافت، بيل گيتس، در مورد صنعت خودروسازي وجود دارد: اگر شرکت جنرال موتورز به اندازه صنعت رايانه پيشرفت کرده بود الان ما بايد خودروهايي مي‌رانديم که با قيمت تنها 25 دلار مي‌توانستند بيش از هزار مايل با هر گالن بنزين حرکت کنند. اين گفته خود نشان از شکاف بسيار زياد ميان رشد صنايع مختلف مانند رايانه و الکترونيک و حمل و نقل در جهان است.

اگر بخواهيم پيشرفت علوم رايانه و الکترونيک را با توسعه جاده سازي در جهان و در مرحله بعد با کشور خودمان مقايسه کنيم، به نظر مي‌رسد شرايط بسيار وخيم تر خواهد بود. براي ما ايرانيان جاده در بهترين حالت سطحي صاف از زمين است که خودرو‌ها مي‌توانند روي آن حرکت کنند، مجهز به دوربين‌هاي مدار بسته باشد تا رانندگان متخلف را شناسايي کند و در برخي جاده‌ها دکل‌هاي بلند نورافکن دارد که در شب به رانندگان کمک مي‌کند بهتر مسير خود را مشخص کنند. ولي شايد بتوان از جاده توقع بيشتري داشت.

اين تصوير در جهان، يا حداقل کشورهاي پيشرفته، در حال تغيير است. جاده‌ها در حال پيشرفته تر شدن هستند. آنها دارند هوشمند مي‌شوند. مصرف انرژي در آنها در حال بهينه تر شدن است و حتي در کشورهايي اقدام‌هايي براي ايجاد جاده‌هايي صورت گرفته که مي‌توانند انرژي مورد نياز خود را توسط مکانيزم‌هايي تأمين کنند و يا حتي به ساختمان‌هاي اطراف هم انرژي رساني کنند.

البته اين طرح‌ها با وجود اين که بسيار اميدوار کننده به نظر مي‌رسند هنوز راه زيادي تا عملياتي شدن و گستردگي در پيش دارند. مشکل اينجاست که هزينه ساخت اين نوع جاده‌ها واقعا سرسام آور است و هر دولت و کشوري توان مالي لازم و درک کافي براي احداث آن‌ها را ندارد.

اما بايد پذيرفت که پيشرفت تکنولوژي با وجود گسترش اينترنت و شبکه‌هاي هوش مصنوعي غير قابل اجتناب است و مي‌توان گفت کار به جايي رسيده که کشورهاي صاحب چنين فناوري‌هايي براي آسايش و راحتي خود هم که شده در صددند تا اين فناوري‌ها را در تمام جهان گسترش دهند.

شانا

ادامه دارد..


 ميز خبر 

افزايش قيمت نفت جهاني ازسرگرفته شد

نفت جهاني روز پنج شنبه تحت تاثير ضعيف شدن دلار رشد کرد اما دورنماي عرضه و ذخاير بالاي نفت خام آمريکا، روند رشد قيمتها را محدود کرد.

به گزارش ايسنا، نفت برنت که قيمت پايه بازار بين المللي است، 55.59 دلار در هر بشکه معامله شد که 51 سنت يا 0.93 درصد نسبت به قيمت نهايي معاملات روز گذشته افزايش داشت.

نفت وست تگزاس اينترمديت آمريکا با 47 سنت يا 0.89 درصد افزايش، در 53.22 دلار در هر بشکه ايستاد.

به گفته معامله گران، اين افزايش تا حدودي به دليل ضعف دلار بود که 3.9 درصد از ارزش خود را نسبت به رکورد بالاي ژانويه از دست داده است. نفت به دلار معامله مي شود به همين دليل کاهش ارزش اين ارز، نفت را براي خريداراني که از ساير ارزها استفاده مي‌کنند، محدودتر مي‌کند.

با اين همه رشد قيمتهاي نفت در پي انتشار آمار ذخاير نفت خام از سوي اداره اطلاعات انرژي آمريکا که افزايش اين ذخاير در هفته گذشته را نشان داد، محدود شد.بر اساس گزارش رويترز، اداره اطلاعات انرژي آمريکا روز چهارشنبه اعلام کرد ذخاير نفت خام اين کشور در هفته منتهي به 20 ژانويه 2.8 ميليون بشکه افزايش يافته است که مطابق با رقم 2.9 ميليون بشکه افزايش گزارش شده از سوي موسسه امريکن پتروليوم در روز سه شنبه بود. همچنين طبق گزارش اين سازمان، ذخاير بنزين 6.8 ميليون بشکه افزايش يافت در حاليکه ذخاير ميعانات تغييري نداشت.

شرکتهاي حفاري آمريکا طي هفته گذشته، بيشترين شمار حلقه‌هاي نفت را در حدود چهار سال گذشته افزودند و روند احياي هشت ماهه فعاليت حفاري را گسترش دادند. توليد نفت آمريکا بيش از شش درصد از اواسط سال 2016 رشد کرده است با اين همه هفت درصد کمتر از رکورد توليد سال 2015 مانده است. ميزان توليد اکنون در حال نزديک شدن به رکورد اواخر سال 2014 است که توليد بالاي آمريکا باعث سقوط قيمتهاي نفت شد.به گفته کارستن فريتچ، تحليلگر کومرس بانک، افزايش عرضه نفت از سوي آمريکا در ماه‌هاي آينده احتمالا مانع رشد بيشتر قيمتهاي نفت مي شود.گولدمن ساش پيش بيني مي کند توليد نفت در آمريکا در صورت ادامه روند افزايش دکلهاي حفاري، امسال به ميزان 265 هزار بشکه در روز افزايش پيدا مي کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي