جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/09 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5478


فقر فرهنگي باعث وارونگي هويت اجتماعي مي شود

رئيس سازمان بهزيستي کشور:
بيش از 70 درصد کودکان کار ايراني نيستند


خبرها


رهنموني از بزرگان


يادداشت


ميز خبر


 فقر فرهنگي باعث وارونگي هويت اجتماعي مي شود 

 
امروزه برخي افراد دچار فقر فرهنگي شده‌اند و اين مسأله باعث بروز نابهنجاري و چالش هايي در جامعه مي‌شود.فقر فرهنگي باعث وارونگي هويت اجتماعي مي شودبه گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، هنگامي که واژه فقر به گوشمان مي رسد ناخودآگاه ذهن به سمت عدم تمکن مالي و تهي دستي سوق پيدا مي کند، اما اين فقر فقط منحصر به امور مالي نيست و شامل فقر فرهنگي هم مي شود.

جامعه امروز ما با چالش ها و کمبودهاي فراواني مواجه است، به نحوي که مي توان گفت يکي از چشمگير ترين اين چالش ها، فقر فرهنگي است، فقر فرهنگي يعني تغيير هويت محورهايي که اجزاي فرهنگ را تشکيل مي دهند، به نحوي که استفاده درست و کارايي لازم از يک مساله را به چالش مي کشاند.

به عنوان مثال انجام عمل بيني در ابتداي امر تنها مختص کساني بود که دچار شکستگي بيني يا انحراف و پوليپ بودند، اما با مطرح شدن عمل زيبايي و چشم و هم چشمي که در بين مردم وجود دارد به يکباره انجام اين عمل رو به افزايش نهاد و حتي به ساير اعضاي بدن مانند گوش،لب، گونه و غيره سرايت کرد، نمونه ديگري که مي توان به آن اشاره کرد، استفاده بيش از اندازه از شبکه هاي اجتماعي و اينترنت است که به اين علت که بدون فرهنگ سازي زير بنايي و به يکباره وارد جامعه شد، به ابزاري براي بروز نابهنجاري هاي موجود و خودنمايي تبديل شد.

به عبارت عاميانه تر مي توان گفت که ما ايراني ها تا وقتي ته يک موضوع را در نياوريم، بيخيال آن نمي شويم و اين در حالي است که همين عمل ها يا شبکه هاي اجتماعي در ساير کشور هاي پيشرفته جهان وجود دارد، اما مردم ما سردمدار استفاده از آن ها هستند تا جايي که ايران در عمل زيبايي جزء نخستين کشور ها قرار دارد.

دکتر مجيد ابهري جامعه شناس و رفتارشناس اجتماعي در اين باره به خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: فرهنگ مجموعه اي از آداب و رسوم و سنت ها، زبان و پوشش هر جامعه اي را تشکيل مي دهد و فرهنگ عمومي بخش اصلي فرهنگ هر کشور است که با جامعه و مردم آن سر و کار دارد.

وي ادامه داد: فرهنگ شناسنامه و هويت هر جامعه بوده و مردم يک کشور با فرهنگ ملي و ديني خود زنده هستند، بنابراين مي توان گفت فرهنگ جامعه پايه هاي حرکت عقلي، منطقي، اجتماعي و فرهنگي هر کشور و هر جامعه است.

اين استاد دانشگاه تصريح کرد: فقر فرهنگي همانگونه که از نام آن پيداست يعني کم شدن يک يا چند ماده از فرهنگ يک جامعه يا تغيير هوييت محورهايي که مجموعه اجزاي فرهنگ را تشکيل مي دهند.

وي افزود: وقتي فرهنگ يا پوشش يک جامعه تغيير مي کند يا سبک زندگي مردم يک کشور از مسير اصلي خود منحرف مي شود، زبان و ادبيات و باورهاي فرهنگي يک جامعه کم رنگ مي شود و با وجود اين کمبود ها مي توان گفت که مردم دچار فقر فرهنگي شده اند.دکتر ابهري افزود: فقر فرهنگي باعث وارونگي هويت اجتماعي مي گردد همانند خانه اي که دچار اسباب کشي شده و هيچ چيز در جاي خود نباشد و بايد براي يافتن هر چيزي در جاي ديگري به دنبالش گشت، بنابراين زماني که آداب و رسوم و پوشش ها و روابط فردي و اجتماعي يک جامعه دچار تحول منفي شود، شلختگي فرهنگي به طرف جامعه حر کت مي کند، فقر فرهنگي در آن جامعه بيداد مي کند، به نحوي که فيلم ها و توليدات فرهنگي ديگر رنگ و بوي اصالت نداشته و زبان و گويش مردم دچار تحول فرهنگي مي گردد.

اين جامعه شناس در ادامه گفت: بنابراين آسيب ها و تحولاتي که از فقر فرهنگي وارد جامعه مي گردد، ارکان اصلي آسيب هاي اجتماعي و فرهنگي قرار مي گيرند و ممکن است به دليل قرار گرفتن باورها و ارزش هاي معنوي در بطن فرهنگ و سيره جامعه از اين برنامه خالي شود، آن گاه مي توان گفت هويت اصلي جامعه به چالش کشيده شده و ممکن است اصالت خود را از دست بدهد.

وي در پايان در تشريح راه حلي براي برخورد با اين معضل گفت: براي حل اين مشکل نمي توان برخورد چکشي و پليسي داشت بلکه بايد مهندسي فرهنگي انجام داد تا با همان ابزاري که دشمن فرهنگ را خالي از محتوا کرده، آن را احيا و به مسير اصلي برگرداند، بنابراين براي پيشگيري و کاهش فقر فرهنگي بايد خانواده ها، رسانه ها و مراکز توليدي فرهنگي به سوي هويت اصلي جامعه مراجعه کنند.


 رئيس سازمان بهزيستي کشور:
 بيش از 70 درصد کودکان کار ايراني نيستند 

 رئيس سازمان بهزيستي کشور گفت: براساس برآوردهاي ما بيش از 70 درصد کودکان کار از اتباع خارجي هستند.

به گزارش ايسنا، انوشيروان محسني بندپي، در نشستي خبري در جمع خبرنگاران استان کردستان، اظهار کرد: مسئله آسيب‌هاي اجتماعي فقط مختص به ايران نيست و تحولات جوامع، تغييرات محيطي، صنعتي شدن زندگي‌ها، کم شدن گفت‌وگو در خانواده‌ها و ديگر عوامل سبب افزايش آسيب‌هاي اجتماعي شده است.

وي افزود: اين مسئله دغدغه مقام معظم رهبري و ساير مسئولان هم هست و در طول دو سال گذشته چهار بار سران سه قوه و دستگاه‌هاي اجرايي مرتبط با آسيب‌هاي اجتماعي در حضور رهبري ارائه گزارش‌هايي را در اين زمينه داشته‌اند.

رئيس سازمان بهزيستي کشور عنوان کرد: سازمان بهزيستي هم به عنوان تخصصي‌ترين نهادي که در حوزه آسيب‌هاي اجتماعي کار مي‌کند در حوزه طلاق، اعتياد، حاشيه نشيني، جلوگيري از خودکشي، کودک آزاري، همسر آزاري و ... اقداماتي را انجام داده است.

وي بيان کرد: طرح سلامت اجتماعي در برنامه ششم توسعه با نقش محوري سازمان بهزيستي درنظرگرفته شده است که اين سازمان هم با بهره گيري از نيروهاي متخصص و کارشناسي خود سعي مي‌کند در مهار، کنترل و جلوگيري از گسترش آسيب‌هاي اجتماعي اقدامات اثربخشي را داشته باشد.

استقرار اورژانس‌هاي اجتماعي در 140 شهر کشور

محسني بندپي در ادامه از توسعه کمي و کيفي اورژانس‌هاي اجتماعي در 140 شهر کشور در سال 96 خبر داد و گفت: اين اورژانس‌ها در استان کردستان هم در شهرهاي قروه، بيحار، ديواندره و دهگلان مستقر خواهند شد.

وي اثرگذاري اورژانس‌هاي اجتماعي را بسيار بالا دانست و ذکر کرد: از طريق اورژانس‌هاي اجتماعي در سال گذشته، حدود 4240 نفر را از انجام عمل خودکشي باز داشته‌ايم.

وي در ادامه گفت: همچنين در جاهايي که نياز هست نسبت به استقرار پايگاه خدمات اجتماعي و سلامت اجتماعي هم اقدام خواهيم کرد.

رئيس سازمان بهزيستي کشور در بخشي ديگر از سخنان خود به طرح اجباري شدن غربالگري ژنتيکي ازدواج اشاره و در اين باره عنوان کرد: در سال 94 در تمامي استان‌هاي کشور يک شهرستان را براي اجراي اين طرح پايلوت کرديم و همچنين تمامي شهرهاي دو استان يزد و کرمان را هم به صورت اجباري براي اجراي اين طرح تعيين کرديم.

وي افزود: در اجراي اين طرح، شواهد بسيار خوبي را بدست آورديم و اين طرح در ارتقاي آگاهي‌هاي اجتماعي نقش بسيار خوبي داشت.

محسني بندپي تصريح کرد: دولت موافق اين طرح است و اميدواريم که مراکز مشاوره و آزمايشگاه‌ها افزايش پيدا کنند تا همه شامل اين طرح شوند.

طرح مراقبت در منزل در دستور کار

وي در ادامه به طرح مراقبت در منزل هم اشاره و بيان کرد: اين طرح يکي از راهبردهاي مورد قبول سازمان بهزيستي است که در دستور کار قرار دارد.

رئيس سازمان بهزيستي کشور همچنين در ارتباط با پشت نوبتي‌هاي دريافت خدمات سازمان بهزيستي عنوان کرد: در برنامه ششم تلاش ما بر اين بوده که در بحث توانمندسازي زنان سرپرست خانوار در حوزه اجتماعي هرسال 10 درصد را توانمند و خارج ‌کنيم و 10 درصد جديد را هم اضافه کنيم اما در حوزه توانبخشي اين مسئله امکان ندارد.

وي ادامه داد: اين طرح به مجلس پيشنهاد شده که مجلس تصويب کرده است و منتظر نظر نهايي شوراي نگهبان هستيم.

محسني بندپي در ادامه بيان کرد: بايد از سياست‌هاي صدقه‌اي دور شويم و به سمت توانمندسازي گروه‌هاي هدف برويم.

وي افزود: ما اين آمادگي را داريم که در تمامي مهدکودک‌هاي روستايي استان کردستان يک وعده غذايي را براي جلوگيري از سوءتغذيه در برنامه بگنجانيم.

رئيس سازمان بهزيستي کشور به طرح تامين مالي خرد هم اشاره و اعلام کرد: در استان کردستان 700 گروه هميار را که حدود 12 هزار را تحت پوشش خود قرار خواهند داد براي اجراي اين طرح درنظر گرفتيم.

وي با اشاره به اينکه در کل کشور 2 هزار گروه براي اجراي طرح تامين مالي خرد تعيين شده‌اند، گفت: با توجه به اينکه 700 گروه از اين آمار در استان کردستان هستند حدود 30 درصد گروه‌هاي ما در اين استان استقرار خواهند يافت.

محسني بندپي به مسئله مناسب سازي معابر هم اشاره و تصريح کرد: در گزارشي که تهيه کرديم بسياري از دستگاه‌ها نسبت به مناسب سازي معابر اقدام نکرده‌اند؛ در سازمان بهزيستي حدود 60 درصد و مابقي دستگاه‌ها کمتر از 50 درصد و حتي 20 درصد مناسب سازي داشته‌اند.

وي بيان کرد: در روزهاي 25 و 26 بهمن ماه جاري براي اولين بار همايشي را در کشور جهت ارتقاي فرهنگ آحاد جامعه و حساس سازي دستگاه‌ها براي مناسب سازي معابر برگزار خواهيم کرد.

رئيس سازمان بهزيستي کشور در ادامه در مورد کودکان کار هم خاطرنشان کرد: سازمان بهزيستي نسبت به پذيرش کودکان کار اقدام خواهد کرد و حمايت، ساماندهي، اجتماع پذيري و آموزش اين کودکان را انجام مي‌دهد.

وي عنوان کرد: براساس برآوردهاي ما بيش از 70 درصد کودکان کار از اتباع خارجي هستند که اگر به حال خود رها شوند زمينه‌هاي ارتکاب جرم هم افزايش مي‌يابد.

وي گفت: آمار دقيقي از تعداد کودکان کار در دست نيست اما در تهران 2640 کودک کار را پذيرش کرده‌ايم.

محسني بندپي تصريح کرد: اگر زمينه برگشت به تحصيل اين کودکان فراهم شود سازمان بهزيستي هزينه تحصيل آنها را تقبل مي‌کند تا به محيط مدرسه و درس برگردند.


 خبرها 

 لزوم ورود هزار واگن مسافري به ناوگان ريلي

رئيس کميسيون حمل و نقل و عمران شوراي اسلامي شهر تهران از کمبود هزار واگن در بخش حمل‌و‌نقل ريلي مواجه هستيم.

لزوم ورود هزار واگن مسافري به ناوگان ريلي احمد دنيامالي رئيس کميسيون حمل و نقل و عمران شوراي اسلامي شهر تهران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار داشت: در پنج سال گذشته 7هزار و 100 دستگاه اتوبوس به شبکه اتوبوسراني افزوده شده که در حال حاضر نيمي از اين تعداد اتوبوس‌ها از رده خارج هستند.

وي با بيان اينکه زير ساخت‌هاي حمل و نقل عمومي از جمله خطوط بي آر تي افزايش داشته است، تأکيد کرد: گرچه در اين مدت 600دستگاه اتوبوس دو کابين از سوي شهرداري به ناوگان تزريق شده اما 900 دستگاه نسبت به پنج سال قبل کم داريم حال آنکه نياز شهر تهران به وسايل حمل و نقل عمومي نيز افزايش يافته است. هر چند زير ساخت هاي حمل و نقل عمومي از جمله خطوط بي آر تي نيز افزايش داشته است.

رئيس کميسيون حمل و نقل و عمران شوراي اسلامي شهر تهران گفت: طبق برنامه جامع حمل و نقل ناوگان اتوبوسراني بايد داراي 11 هزار دستگاه اتوبوس باشد و اين در شرايطي است که تقاضا براي حمل و نقل عمومي بسيار زياد است.

دنيامالي تصريح کرد: در خصوص توسعه خطوط ريلي با مشکلات زيادي مواجه هستيم به همين دليل بايد تعداد واگن‌ها را افزايش دهيم.

وي گفت: اگر ناوگان حمل و نقل ريلي افزايش يابد مي توانيم سر فاصله قطارها را به حداقل زمان ممکن کاهش دهيم.

آخرين آمار مصدومان حادثه پلاسکو

اورژانس تهران آخرين آمار مصدومان حادثه پلاسکو را 235 نفر اعلام کرد.

به گزارش برنا، اورژانس تهران اعلام کرد تاکنون 235 نفر در حادثه پلاسکو تا ساعت هفت صبح ديروز 235 نفر گزارش شده است که از ميان اين افراد، 180 نفر در محل، درمان و 55 نفر به بيمارستان منتقل شده‌اند.

بنا بر اعلام اورژانس تهران از 55 مصدومي که به مراکز درماني انتقال يافتند، در حال حاضر دو آتش نشان به علت تنگي نفس و تروماي پا در بيمارستان بستري هستند.

درخواست فرمانده آتش نشاني حريق تهران:

شرط سني سخت و زيان آور بودن کار آتش نشاني برداشته شود

يکي از فرماندهان آتش نشاني حريق تهران از درخواست آتش نشان ها براي برداشته شدن شرط سني سخت و زيان آور بودن کار آتش نشاني که اکنون 50 سال است، خبر داد.به گزارش ايرنا، امير مهدياني در سخنراني پيش از خطبه هاي اين هفته نماز جمعه تهران گفت: از آنجا که آتش نشاني کاري سخت و طاقت فرسا است از اين رو نيروهاي جوان بايد استخدام شوند، بنابراين تا اين افراد به شرط سني 50 سال براي دريافت مزاياي بازنشستگي قانون سخت و زيان آور برسند، دوران خدمتشان به پايان مي رسد.

وي ضمن درخواست از مسئولان همچون مجلس شوراي اسلامي و ديگر نهادها براي انجام اقدام هايي در اين رابطه، افزود: همچنين درخواست مي شود مسئولان دست اندرکار براي ورود تجهيزات و امکانات مناسب براي آتش نشاني سراسر کشور ما را ياري دهند تا اين اقدام به سهولت انجام شود.

اين فرمانده آتش نشاني حريق تهران در ادامه به تشريح برخي وقايع ساختمان پلاسکو در روز حادثه اشاره کرد و گفت: زماني که به نيروهاي آتش نشاني اعلام شد حريق در ساختمان پلاسکو اتفاق افتاده نيروها در مدت دو دقيقه خود را به محل حادثه رساندند و عمليات اطفا آغاز شد.

مهدياني ادامه داد: تمامي نيروهاي کمکي آتش نشاني در اطراف محل حاضر شدند، اما تاسف بار اين است که عده اي از شهروندان و کسبه همچنان در طبقات حضور داشتند و از محل خارج نمي شدند و اين کار آتش نشان ها را سخت مي کرد.

وي بيان کرد: تا طبقات چهارم حدود چند صد نفر از شهروندان حضور داشتند که اگر جانفشاني نيروهاي آتش نشاني براي خنک کردن ساختمان نبود شايد ساختمان پلاسکو دو ساعت قبل از آن فرو مي ريخت و ما اکنون بايد شاهد زيرآوار ماندن صدها نفر از شهروندان بوديم.

فرمانده آتش نشاني حريق تهران يادآورشد: در زماني که در طبقات مشغول اطفا حريق بوديم يکي از طبقات فرو ريخت و چند نفر از آتش نشان ها در آنجا حضور داشتند و صحنه جالب اينجا بود که هر يک درصدد بود ديگري را نجات دهد.

مهدياني ادامه داد: در آن زمان من و شهيد اميني نيروها را وارد سبد بالابر کرديم و از آنجا به بعد من از وي جدا شدم و شهيد اميني به نقطه ديگري رفت و من وارد بالابر شده و نجات پيدا کردم و شهيد اميني در آخرين لحظه نتوانست خود را به بالا بر برساند و جان خود را ازدست داد.

اين فرمانده آتش نشاني حريق تهران همچنين به نحوه بيرون کشيدن اجساد شهداي آتش نشان در زير آوار اشاره کرد و گفت:‌ روز گذشته پيکر سه نفر از آتش نشان ها را بيرون آورديم و بيرون کشيدن يکي از شهدا که وسايل سنگيني روي وي افتاده بود، کار بسيار مشکلي بود اما سرانجام پيکر اين شهيد نيز از زير آوار بيرون کشيده شد.

مهدياني خاطرنشان کرد: شغل آتش نشاني خطرات بسياري دارد اما در عين حال اين شغل نوعي ايثارگري است و پوشيدن اين لباس مقدس لياقت مي خواهد و آتش نشان ها ثابت کردند که عاشق حرفه خود هستند.

وي در ادامه از شهروندان، تجار و کسبه خواست درصد ايمني در محل کسب و کار خود را بالا ببرند و گفت: البته افزايش حضور مردم در روزهاي اخير براي بيمه آتش سوزي نشان از توجه و اهميت اين مساله دارد اما بايد تلاش کرد تا فرهنگ ايمني در جامعه بالا رود.


 رهنموني از بزرگان  

 با پيران همچنان سلوك كن كه با پدرت سلوک ميكني .

مثل ژاپني

تحمل و بردباري بالاترين جرات و جسارت است.

پاستور

برگرفته از كتاب رهنمون،غلامحسين ذوالفقاري


 يادداشت 

 سبک بالان ساحل ها

ريحانه

مي توانيد در برابر همه ي سيلاب هاي جهان بايستيد وتکان نخوريد ؟ حتي لحظه اي ، ذره اي جا به جا نشويد ؟ توان اين را داريد که نگذاريد حوادث ، تکان تان بدهد و از بودن انساني شما ، در هستي ، چيزي بکاهد؟ ممکن است فاجعه اي بر ما ببارد و ما سخت ، سنگين و استوار ، بر جاي بمانيم وآن را چون آمدن و رفتن شب وروز، چون گذر فصل ها بپذيريم و بگذاريم که بگذرند ؟

سخت است قلبي انساني در سينه داشتن ، و سرشار از عاطفه اي بشري بودن ، اما ايستادگي کردن ، نلرزيدن و فرو نريختن...

آنان که به سوي درياها و اقيانوس هاي متلاطم زندگي پيش مي روند ، نه بيش از ما انسان اند و نه کمتر از ما عاطفه مند. آنان نيز از همان جنس گوشت و استخواني ساخته و مهيا شده اند که ما...

اما تفاوت هاي مهمي هم هست ؛ اتصالاتي که آنان با ملکوت برقرار کرده اند و گذاشته اند روح الاهي بر جسم و جانشان بوزد و تطهيرشان کند، از آنان چيزي ساخته است که خداوند ، بيشتر دوست مي دارد و بيشتر پذيراي آن است. " وصل " آن فاصله اي است که بين ما و آنان وجود دارد. " وصل " آنان را سبک کرده است و مهياي پرواز... و پرواز هرگز آسان نبوده است. برخاستن و غلبه بر تمام جاذبه هاي زندگي ، و اوج گرفتن ، از فراز آبي آب ها گذشتن و فرورفتن درلاجورد بي نهايت آسمان ، سبکي خاصي مي طلبد... سبکي در هستي ... سبکي در انديشه ... سبکي در وابستگي ها و... يعني گسستن تمام اتصالات و انفعالات زميني و " وصل " شدن به تمام ريسمان هاي نقره فام آسماني. اعتصام به رشته هايي که ما را به ملکوت پيوند مي دهد.

از اين سبک بالي حرف مي زنم. از آدم هايي که راحت مي گذارند ومي روند. بي آن که حتي اثري از خود برجاي بگذارند... اما گويي هستي خود را در برابر آنان ، در برابر نام آن ها مسئول مي داند و تا ابد نام آنان را در سينه ي خود حفظ و مدام تکرار مي کند. ما نام آنان را مي شنويم... نام آنان را تکرار مي کنيم و با بازخواني سلوک شان در پي آنيم مانند آنان بي رخت و کوله بار سفر ، بال گستران . پرواز کنان ، از جهان عبور کنيم...


 ميز خبر 

 بارش ها تا دوشنبه ادامه دارد

مديرکل پيش‌بيني و هشدار سريع سازمان هواشناسي، از تدوام بارش ها در کشور تا روز يکشنبه خبر داد و اعلام کرد که هواي 11 استان باراني است.

به گزارش مهر، احد وظيفه افزود: سامانه بارشي از شب گذشته به طور کامل مناطق غربي، شمال غرب، مرکز و مناطق شمالي کشور را فرا گرفته است.

وي با اعلام اينکه از روز گذشته استان هاي گلستان، مازندران، گيلان، لرستان، همدان، چهارمحال و بختياري، ايلام، زنجان، البرز، تهران و قزوين، بارندگي داشته اند، ادامه داد: اين بارندگي در قسمت هاي مرکزي به شکل باران و در ارتفاعات زاگرس و البرز به صورت برف بوده است.

به گفته وظيفه، شهرستان هاي هشتگرد، نهاوند و دماوند در استان تهران بارش برف را داشتند.

مديرکل پيش‌بيني و هشدار سريع سازمان هواشناسي با اشاره به شدت بارندگي در تهران، تاکيد کرد: ميزان بارش به اندازه اي است که احتمال آب گرفتگي وجود دارد. از همين رو، اخطاريه اي از سه روز گذشته درباره آبگرفتگي معابر داده شده است.

وظيفه با اشاره به اينکه سامانه بارشي تا يکشنبه در کشور فعال است، افزود: اين سامانه بارش برف سنگين را در چهارمحال و بختياري و ارتفاعات لرستان و در غرب کردستان و غرب آذربايجان غربي را به همراه دارد. ضمن اينکه بارش ها در تهران تا دوشنبه پيش بيني مي شود.

مديرکل پيش‌بيني و هشدار سريع سازمان هواشناسي با بيان اينکه بارش برف در ارتفاعات البرز نيز قابل توجه است به مسافران توصيه کرد: براي سفر به مناطق شمالي کشور حتما نياز به زنجير چرخ است. همچنين در گذرگاه هاي زاگرس مرکز و شمال غرب کشور هم بارش برف تداوم دارد پس استفاده از زنجير چرخ براي عبور از اين مناطق ضروري است.

وظيفه از تداوم اين سامانه تا روز دوشنبه خبر داد و گفت: اين سامانه دوشنبه از قسمت شرق کشور خارج مي شود.

وي افزود: هسته بارش در ارتفاعات زاگرس شامل استان هاي لرستان، ايلام، کردستان، چهارمحال و بختياري پيش بيني مي شود و هسته بارش در شمال کشور نيز در گيلان و ارتفاعات البرز خواهد بود.

پرداخت وام به سيل زدگان

استاندار سيستان و بلوچستان گفت: 600 ميليون مترمکعب اضافه برداشت آب از ذخاير زيرزميني داشتيم که با اين بارندگي‌ها بسياري از کمبودها در اين رابطه برطرف شده است.

به گزارش برنا، «علي اوسط هاشمي» استاندار سيستان و بلوچستان، گفت: طي بارندگي‌هاي اخير 80 ميليون متر مکعب آب در پشت سدهاي جنوب استان ذخيره شده است؛ پيش‌بيني مي‌شود با حرکت روان‌آب‌ها از ديگر اراضي جنوب استان به پشت سدها اين ميزان ذخيره آب افزايش يابد.وي هم‌چنين از روند مطلوب امدادرساني به مناطق درگير با سيل خبر داد و افزود: تا پايان وقت امروز به همه افرادي که دچار خسارت شده‌اند امدادرساني شده و هم‌اکنون مشکل خاصي در استان نيست.

هاشمي تصريح کرد: ميزان بارندگي‌ها در جنوب استان برابري با يکسال بارندگي در استان دارد و اين موضوع باعث شده تا به حيات قنات‌ها و ذخاير آب زيرزميني کمک کند.وي خاطرنشان کرد: 600 ميليون مترمکعب اضافه برداشت آب از ذخاير زيرزميني داشتيم که با اين بارندگي‌ها بسياري از کمبودها در اين رابطه برطرف شده است.استاندار سيستان و بلوچستان همچنين از ارايه تسهيلات به خسارت ديدگان خبر داد و گفت: اين وام پس از ارزيابي به سيل‌زدگان پرداخت مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي